Op het kruispunt van 2 wegen Staatsloterij heelt geen last van de Toto tak VANDENBRUELE Eric de Noorman De laatste slag Pagina 9 Zuidoost-Azië luip in de huishouding de Indische en de Chinese nieuw koninkrijk. „aqualandia" keuringseisen bromfietsen vastgesteld erdag 24 augustus '61 Donderdag 24 augustus '61 DE VRIJE ZEEU W tatuur mte en u worden as daarna n. enige, t. Nooit r zo 1 jus 73 ct. j men 89 ct. pot 62 ct. kjes 49 ct. ïtjes 92 ct. ;ram 69 ct. ONZICHTBAAR STOPPEN KOUSENREPARATIE Terneuzen, Noordstraat 45 Tel. 2546, Brouwcrqstr. 4 GEVRAAGD: Mevr. KOULEN, Jacob Catsstraat 16. Terneuzen. 'e koop: 3 z.g.a.n. rollui- :en. Koopje. Molendijk 21, loek. 'c koop: 4 krielkippen, 1 rielhaantje en 2 jongs azanten. Lange Kerkstr. ■8, Terneuzen. Te koop: in pr.st. zijnde kinderwagen, merk „Koel- dra". Nieuwediepstraat 47. Pc koop: Volière met vlied en. hondenhok, mahonie- ïouten ledikant, thee- sastje. Te bevragen "es ivonds na 6 uur: Axelse traat 144, Terneuzen. 'e koop: twee Kinderfiets- es voor leeftijd 612 jaar. VAN DE VELDE, Knoi 77, Hoek. ?e koop gevraagd ee° 3iano. Brieven onder No. !23, Bureau van dit biaa. ie koop: Kinderwagen eil Wandelwagentje. Mevrou TtAANJE, Nieuwediep- ,traat 34, Terneuzen. VULPENNEN BOEKHANDEL VAN DE SANDE ii. WANNEER INDIA VALT Ghandhi heeft eens gezegd: Wanneer India valt, sterft ge heel Azië". Men kan het ook zo [zeggen- „Wanneer India, dat I met zijn honderden miljoenen I inwoners de beslissende factor it- Zuidoost-Azië is, communis- l tisch wordt, zal ook de rest van Azië communistisch worden I Op het ogenblik heeft Azie nog altijd de keuze tussen twee wegen: die van India of die van China, d.w.z. een „middenweg van vrijheid en sociale opbouw of de extreme koers van de totale reglementering, die ten bate van het einddoel de offers niet telt. Er is zonder twijfel een „Indi sche wijze", waarop- in India de zaken tot ontwikkeling worden gebracht. Zij is moeilijk te om schrijven, waarschijnlijk als ge volg van het gebrek aan eenheid in het land, dat immers wordt bewoond door vele volken, die zich moeilijk assimileren en dat -beheerst wordt door talrijke tra dities, waarvan de werkingssfeer door de westerling slechts bij be nadering kan worden beoordeeld. Of de Indische weg beter is, sneller tot het doel zal leiden en minder menselijk leed zal ver oorzaken dan de Chinese, moet de toekomst leren. Zeker is op dit ogenblik slechts, dat hij al leen dan begaanbaar zal blijken, indien de Indiërs zelf vertrouwen in de juistheid van hun route hebben. En hieromtrent is, helaas, twijfel mogelijk. GEVAAR VAN DE VAAGHEID. De buitenlandse waarnemer in ieder geval heeft de indruk, dat het India ontbreekt aan iedere diepere overtuiging en aan iedere duidelijke, meeslepende visie-van de toekomst. Deze indruk wordt vooral gewekt door de wijze, waarop Nehroe India zijn rol op het gebied der internationale be trekkingen laat spelen. In de sfeer van een buiten landse politiek, die in de totali- l taire buurman China een „vriend I van de vrede en de vooruitgang" I wenst te zien, wordt het de In diër op z'n minst toch wel uiterst moeilijk gemaakt, de betekenis van zijn eigen democratische ex periment volledig te omvatten. geheel vertekende denkbeelden omtrent rtusianü en China. De amgen bij de naam te noemen, wordt in müia klaarblijkelijk als een provocatie bescnouwd. Zo komt India er ook met toe, de „scnaduw" van China, die over geneel Azië ligt, op te vat ten ais een „uituaging", want dat zou immers een „onvriende- iijKe geste" zijn. Op die wijze wordt de neutraliteit, in de diplo matie dikwijls een nuttig werk tuig, tot een soort wereldbe- scnouwing, die zelis de verkon diging van wat men is en van wat men zou kunnen zijn als ge vaarlijk veroordeelt. IN DE KAART DER COMMUNISTEN. Natuurlijk speelt een neutra lisme, dat zo weinig bereid is de waarden, waarin men gelooft oi beweert te geloven, te verde digen, de communisten in de kaart. Dit uit zich weliswaar (nogl niet in een gevaarlijke groei van de communistische in vloed (111 verscheidene Zuidoost- Aziatische landen is de commu nistische partij zelis verboden), maar wel in een steeds groter wordende verwijdering van de westelijke wereld. En daarmee kunnen de com munisten voorlopig meer dan tevreden zijn. Want een Zuid oost-Azië, in vele opzichten uiterst zwak, zal in een positie van zelfgekozen isolement een heel wat gemakkelijker prooi voor het wereldcommunisme zijn, dan een Zuidoost-Azië dat het sterke Westen in de verdediging van zijn belangen laat delen. Zeker, de Britse invloed is in India en Pakistan nog altijd aan zienlijk, beide landen maken deel uit van het Britse gemenebest, maar die invloed is toch meer economisch dan politiek van aard. In Indo-China gaan de laatste resten van de oude Fran se invloed en de nog pas geves tigde Amerikaanse invloed snel verloren. Onder druk der com munisten heeft Laos nu de koers van liet neutralisme gekozen, in Zuid-Vietnam wordt het pro-Wes terse regiem van Diem gevaar lijk door communistische gueril la's bedreigd en het onbelang- li* Lllll lit- V Vil IC vli p-y IvT UlliVCrtltll, - Do vrijheid kan slechts goed ge- Zal .e i dijen, wanneer men trots is op Phirif a" t e de rest van 77ido- I vriihpirt WanrPpr mpn niet I C-nina gaat. de vrijheid. Wanneer men niet waagt te zeggen, wat onvrijheid is en waar zij bestaat, wordt het leven in vrijheid een vage aan gelegenheid en ontstaan, zoals in het huidige India het geval is, Empire State Building wordt verkocht Het hoogste gebouw ter we reld, het Empire State Building in New York, zal voor 65 miljoen dollar in andere handen over gaan. De huidige eigenaars be reikten dinsdag met een invest ringsgroep onder leiding van de Newyorkse advocaat Lawrence Wien overeenstemming om het gebouw op 27 december a.s. over to dragen. Het gebouw dat 516 meter hoog is en 102 verdiepingen telt, werd op 1 mei 1931 voltooid. Er werken 20.000 mensen en het wordt dagelijks bezocht door nog eens 50.000 mensen. In aanwezigheid van een jour naliste heeft een zekere Michael Austin dinsdag in een Newyorks hotel een persconferentie gege ven over een nieuw koninkrijk „Aqualandia' geheten. Austin, die voorgaf premier van dit nieuwe rijk te zijn, zei dat „Aqualandia" alle gebieden om vat, die zich onder de Oceanen uitstrekken. Hij las een lange verklaring voor, waarin stond dat het nieuwe rijk een politiek van strikte neutraliteit tussen Oost en West zal volgen en om toelating tot de V. N. zal vragen. Austin zou hierover binnenkort een onderhoud met Hammars- kjoeld hebben. De „premier" van „Aqualandia" verklaarde dat de koning van het rijk voorlopig zijn incognito wil bewaren, maar ach over veertien dagen naar wew York zal begeven om daar contact op te nemen met de V. N. Jagan kabinetsformateur in Brits Guyana De gouverneur van Brits Guyana, Grey, heeft na overleg I ten £V^orinS te L°nden beslo- vend ei,'?er van de vooruitstre- iaS volksPartij, Jagan, te be- kabinej.met 06 vorminS van een krU«Seas officieuze uitslagen de-is ?g,ans Partij twintig van zal p, in het Lagerhuis. Zij teis inê£ ac*lt van de dertien ze- schiwL Hogerhuis kunnen be den dn Twee senatoren wor- zen de gouverner aangewe- woorvu overige drie vertegen- gen de oppositiepartijen. Bij ministeriële beschikking zijn de keuringseisen voor rijwie len met hulpmotor en voor rij- wielhulpmotoren opnieuw vast gesteld. Deze eisen hebben o.m. betrekking op de snelheid (ge middeld mag geen hogere snel heid kunnen worden bereikt dan ongeveer veertig kilometer per uur) en op de geluidssterkte. Bepaald is, dat bij de controle op de gestelde eisen o.m. ook ge let zal worden of het vermogen van de motor niet op eenvoudige wijze door de berijder kan wor den opgevoerd, dan wel de over- brengverhouding eenvoudig kan worden gewijzigd. ONRUST IN RHODESIE Een woordvoerder van de Rho- desische regering heeft woens dag gezegd dat in Noord-Rhode- sië de slaapzaal van een meisjes school in brand is gestoken. De 59 meisjes werden door burgers gered. Volgens de woordvoerder zijn 22 van de 42 Afrikaanse scholen in het district Chinsali gesloten, waardoor 3500 leerlin gen en 80 onderwijzers zijn ge troffen. EEN AFDOEND ANTWOORD. De ervaringen, door Nederland sinds de overdracht van de sou- vereiniteit met -Indonesië opge daan, behoeven hier niet nader te worden beschreven. Al met al liggen in het gehele uitgestrekte Zuidoost-Azië nog slecnts twee landen, die het Westen zonder restricties zijn toegedaan: Paki stan en de Philippdjnen en mis schien ook Thailand. Het is moeilijk deze beschou wing op bevredigende wijze af te sluiten. Zo'n afsluiting zou im mers moeten bestaan uit een be antwoording van de vraag: kan Zuidoost-Azië voor de vrije we reld worden gered? Maar dat is niet goed mogelijk. Zonder twij fel zijn er factoren, die een tegen gif tegen de communistische verleiding vormen: de Moham medaanse godsdienst, die in grote delen van Azië wordt be leden, de hang aan de oude tra dities en vooral ook de openlijk niet erkende, maar wel degelijk bestaande diepe vrees voor de agressiviteit van die „goede vriend van de vrede" China. Aan de andere kant vormen honger en ellende en het verlangen om met een sprong het moderne in dustriële tijdperk binnen te gaan, een uitnemende voedingsbodem voor het communisme. Het gaat er dus vooral om, of het Westen er op economisch ge bied in zal slagen een afdoend antwoord op de Russische „uit daging" te vinden. En tot nog toe is het daarin, helaas, nog maar gebrekkig geslaagd. Leonard van Valkenburg-. (Nadruk verboden.) Zeven heren verrichten 3e trekking, maar 3e hon'der'd3uizen3 doet hen niets Den Haag (P P) - De staatsloterij trekt weer en duizenden Neder landers volgen in spanning de uitslagen. Zouden ze deze keer ge luk hebben Zouden ze een prijsje winnen of. een niet? De honderdduizend is de prijs waarop in zijn hart iedere meespelende hoopt, maar de kans om die te winnen is betrekkelijk klein en daar omoch, als het maar een prijsje is. Het gaat toch om de aardigheid, want werkelijk rijk kun je van een prijs in de staats loterij eigenlijk niet worden I We zijn eens een kijkje gaan nemen in de trekkingszaal in de Kazernestraat in Den Haag. Het is er niets dan pure eenvoud. Een eenvoudig gebouw met een kale simpele trek kingszaal en enige kantoorruimten. In wezen is er niets opwindends wanneer ze een vette prijs of een niet trekken. Het is ook begrij- aan en de zeven heren die de trekking verrichten, doen het alle maal even rustig en beheerst en er is geen verschil te constateren pelijk, want persoonlijk hebben ze er geen enkel belang bij. Al 235 jaar lang „Achttienduizendnegenhonderdeenentwintig. „Niet Vierduizendtweehonderdeenenzeventig „Tachtig gulden. „Negentienhonderdzevenentachtig. „Duizend gulden. Geen bankbiljetten- verwisseling in Oost-Duitsland De vice-president van de Oost- duitse circulatiebank, Werner Todtmann, heeft dinsdagavond in een vraaggesprek met het Oostduitse nieuwsbureau ADN op besliste wijze de berichten tegengesproken, dat er binnen kort in de Duitse democratische republiek tot een verwisseling van bankbiljetten zou worden overgegaan. Er heeft geen ver wisseling van biljetten plaatsge vonden, een dergelijke verwisse ling werd niet overwogen en ligt ook niet in de bedoeling," zo verklaarde hij. Volgens de vice- president is dit bericht „ont sproten aan het brein van de eigenaars der wisselkantoren, die op het ogenblik het verlies be treuren van hun speculatiewin sten als gevolg van de maatre gelen, die de Oostduitse regering nam voor de bescherming van de staatsgrenzen en van de vrede." VERPLAATSING VAN SOWJET-TROEPEN IN OOST-DUITSLAND Volgens de correspondent in Bonn van de Londense „Times" hebben ooggetuigen de laatste dagen Russische troepenverplaat singen over de weg en per trein waargenomen, zowel rondom West-Berlijn als langs de gren zen tussen Oost- en West-Duits- land. Hierbij schijnt echter geen sprake te zijn van versterking van de Sowjet-troepen in Oost- Duitsland. De correspondent meent, dat deze troepenbewegingen verband houden met een hergroepering der strijdkrachten met het oog op mogelijke binnenlandse on rust en niet met het afslaan van een militaire aanval varr buiten af. Zo klinken de stemmen van de heren die de loten en de prijzen trekken. Het gaat allemaal zo eenvoudig in zijn werk, dat men het nauwelijks zou willen geloven. Aan het ene einde van de zaal draaien twee grote glazen trommels. In de ene buitelen de opgerolde pa piertjes met de lotnummers over el kaar; in de andere trommel bevin den zich papiertjes, waarop de prij zen vermeld staan. Als de trommels stilstaan, grijpen twee heren gelijk tijdig elk een rolletje en het betrok kene lotnummer uit de ene trommel krijgt het bedrag dat staat op het papiertje uit de andere trommel. De mannen bij de trommels doen niets anders dan het rolletje er af halen en het ringetje er af schuiven. Zij geven het door naar de man naast hen, die het papier openrolt en het getal voorleest. Daarna wordt het weer doorgelezen en grondig gecon troleerd. Alles wordt uiteraard ge noteerd en tenslotte als de trekking van deze dag achter de rug is, staat vast welke loten getrokken zijn en welke prijzen er op vielen. Zo gaat het elke keer weer. Al eeuwen oud. De Staatsloterij is al eeuwen oud. Zij dateert reeds van 1726 en zelfs voordien zijn er vele loterijen ge houden onder staatstoezicht. Zo werd er in 1553 te Middelburg een loterij gehouden, waartoe Keizer Karei V het octrooi verleende. De organisatie vond plaats door het ste delijk schuttersgilde, dat dringend een nieuw verenigingsgebouw be hoefde, waartoe de opbrengst werd bestemd. Niet minder dan ruim 190.000 loten werden in omloop gebracht De hoofdprijs was een zilveren bokaal, die gevuld was met 203 gouden mun ten, 50 zilveren carolusguldens en nog 250 andere munten. De andere prijzen bestonden uit zilveren scha len, schenkkannen, lepels, zoutvaten etc., gedeeltelijk ook gevuld met klinkende munt De betaling der lo ten kon plaats vinden in munten, maar ook in juwelen, schilderijen, ta pijten, koeien, paarden, stukken land of in huisraad. Deze goederen wer den na afloop van de loterij publiek geveild. Sindsdien zijn er vele loterijen ge houden met wisselend succes. Vyf miljoen winst Aangemoedigd door de successen, besloten de Staten-Generaal in 1726 opnieuw tot een grote loterij met 120.000 loten, die dertig, twintig en tien gulden per stuk kostten. Sinds dien zijn er - 235 jaar lang - regel matig staatsloterijen gehouden. Onze voorvaderen zagen er een middel in, om de staatskas te versterken. In de moderne tijd is het doel, de kanalisatie van de nog steeds grote goklust, maar evengoed vloeit er nog jaarlijks een kleine vijf miljoen in de staatskas door dit bedrijf. De hoofdprijs is niet altijd de hon derdduizend geweest. Vóór 1726 kreeg de winnaar een lijfrente van 3.000,per jaar. Dit jaarlijks in komen was voor die tijd zo gTOot, dat men zijn leven lang op een land goed kon wonen. Op deze wijze werd de staat nog de dupe van haar gul heid. Elk jaar kwam er zo'n rente nier bij en men kon spoedig uitre kenen, dat dit op een enorme ver liespost voo£ de gemeenschap moest uitlopen. Daarom werd later de hon derdduizend uitgedacht, die de lijf rente verving. De trekking vond jarenlang plaats in de beroemde ridderzaal in Den Haag, die tegenwoordig voor meer verheven doeleinden wordt gebruikt. Geen fraude Zoals de trekking tegenwoordig plaats vindt is dat volgens oud ge bruik. Het systeem van de staatslo terij is zo georganiseerd, dat een ver gissing uitgesloten is. Er is een uit gebreide nacontrole, en op vijf ver schillende wijzen wordt het trek kingsresultaat vastgelegd. Niemand kan zich dus bedrogen voelen. Vervalsingen zijn bij dit staatsbedrijf praktisch uitgesloten. De loten zijn van een bijzondere papiersoort ver vaardigd en veranderen regelmatig van kleur. De directie van de staats loterij controleert elk lot, waarop 'n hoge prijs gevallen is. Men weet steeds aan welke collecteur een be paald lot is toegezonden. Bovendien voorziet laatstgenoemde 't loterijbil jet nog van een stempel, voordat het de deur uitgaat. Het komt nogal eens voor, dat een briefje verloren gaat. Toch komt de prijs meestal nog wel bij de recht hebbende terecht. De collecteurs we ten wie een bepaald nummer ge kocht heeft en zelfs wanneer het do cument niet meer kan worden ge toond en er komt binnen drie jaar geen andeTe rechthebber opdagen, volgt nog uitbetaling. Een bijna on gelooflijke service Alleen de prijzen die na 3 jaar nog niet zijn afgehaald, vervallen aan de staat. Er was altijd concurrentie Wij vroegen de directeur van dit staatsbedrijf, dhr. P. R. van Alderwe- relt van Rosenburgh, die zeker be schouwd mag worden als een bij uit stek deskundige op het gebied van loterijen, of de staatsloterij concur rentie ondervindt van andere lote rijen, zoals de voetbaltoto e.d De heer Van Alderwerelt was van me ning dat de staatsloterij zich on danks de concurrentie vrij goed op het niveau van de laatste jaren handhaaft. Overigens heeft de staats loterij niet alleen nu andere loterijen naast zich, dat was vroeger ook het geval. In de dertiger jaren hadden verschil lende slimme zakenlieden mazen in de loterijwet gevonden, die het hen mogelijk maakten een florerende lo terij op touw te zetten, die wat om zet en prijzen betreft de staatslote rij verre overtrof. Vrijwel allen wa ren ze volkomen betrouwbaar, want - zoals onze gastheer ons ver telde - een onbetrouwbare loterij graaft zijn eigen graf. Daar doen de liefhebbers beslist niet meer aan mee. Na 1945 heeft de staat voor deze praktijken een stokje gestoken en hebben wij nog slechts de beruchte prijspuzzels in de kranten gekend, alsmede dan de voetbaltoto. ooooooo ooooooooo Bijna elk land kent een staatsloterij Natuurlijk wilden wij ook wel eens weten hoe het in andere landen met de loterijen gesteld is. Volgens de heer Van Alderwerelt kennen bijna alle Westeuropese landen een loterij die onder supervisie staat van de staat. Uitzonderingen zijn Zweden en Engeland. Nu moet men niet denken dat deze landen geen loterij kennen, maar die zijn daar particulier. In Engeland begint men overstag te gaan. Er is nu een pseudo-loterij, die min of meer onder staatstoezicht werkt. Zo eenvoudig en bescheiden als de trekking in ons land geschiedt, gaat het niet in al die andere landen. En in vele landen gaat zo'n trekking ge paard met het nodige spektakel, als zang- en muziekuitvoeringen e.d. Ook zijn daar dikwijls de prijzen heel wat groter dan in Nederland. Wat de psychologie van de loterij be treft, meende onze gastheer, dat een loterij zichzelf maakt. Door de re clame en propaganda worden de mensen beïnvloed. En wanneer de loterij maar spectaculair genoeg is en tot de verbeelding spreekt, dan worden er wel loten verkocht. De goklust van de mens is maar heel be trekkelijk. Onze Nederlandse Staatsloterij is een instelling die slechts tot taak heeft de bestaande goklust te bevredigen, en de liefhebbers een kans te geven om dit spel te spelen, zonder dat daar teveel risico's aan vast zitten. Wan neer wij zien, dat men in de staats loterij 38°/o kans heeft op een prijs, eigen geld inbegrepen, dan is dat toch niet gek. Met de voetbaltoto ernaast, heeft de Nederlander echt wel interessante mogelijkheden om een gokje te wagen (Nadruk verboden) Een kijkje bU de trekking van de Nederlandse Staatsloterij. TRAM UIT RAILS: VIER GEWONDEN In de Amsterdamse Sarphati- straat is gisterochtend om kwart voor elf een tram van lijn zeven met een snelheid van achttien km uit de rails gelopen en tegen een boom tot stilstand gekomen, waardoor drie vrouwe lijke en een mannelijke van de totaal 25 passagiers lichte ver wondingen opliepen. Drie gepar keerde auto's werden bescha digd. Het ongeluk gebeurde doordat een grote moer, waarschijnlijk verloren door lijn tien, op de rails lag op de plaats van een wissel. Nadat de tram uit de Roetersstraat komende, de bocht had genomen reed de wagen schuin de straat over om met een klap tegen een boom in de Sarphatistraat tot stilstand te komen. De drie gewonde vrou wen werden naar het Weesper- plein-ziekenhuis vervoerd; twee konden na behandeling naar huis gaan. Ook de verwondingen van de derde vrouw zijn niet van ernstige aard. De bestuurder van de tram, die de gevaarlijkste plaats had, bleef ongedeerd. Een geparkeerde auto, die niet op de handrem stond, kreeg een klap van de tram. Deze auto ramde een tweede geparkeerde wagen, die op zijn beurt een der de geparkeerde auto beschadig de. Zowel de bovenleiding als het onderstel van lijn zeven werden bij de „ontsporing" beschadigd. 74. Ondanks zijn zware lichaams bouw blijkt Atilla zich met ver bijsterende snelheid te kunnen be wegen, want nog maar amper ziet hq wat Allan van plan is, of het zwaard ligt al vast in zün hand. Terwql hü geiyktijdig zijwaarts uitwijkt, schiet zqn arm vooruit om de slag te parerende slag die niet komt, want met opgehe ven zwaard slaakt Allan ineens een schorre kreet en krampachtig zakt hq ineen Weinige seconden later tuimelt ook de boodschapper ter aarde en uit het struikgewas springt een lenige Hun een van Atilla's persooniyke lijfwacht te voor- schy'n, de boog gereed voor een derde schot Hijgend en bleek van woede doet Atilla een stap in de richting van de Heruii, die na 'n flauwe poging zich op te richten, roerloos blyft liggen Maar dan laat de vorst der Hun nen zün zwaard zakken en een duivelse uitdrukking versehynt op zyn breed gelaat ,,Hq zal leven," lispelt hy „mqn heelmeesters zullen hem ge nezenwant hy zal leven om te sterven Zelfs de geharde- ïyfwacht rilt als hq Atilla's gelaat ziet Dan is Atilla zqn woede weer meester. „Oh, kleine mar'terprevelt •de Hun. „Atilla, die U groot ge maakt heeft, zal U thans vertrap pen Hq haalt diep adem en wendt rzich tot de ïyfwacht. „Neem hem •de kleding af, die ik hem schonk," "beveelt hij. „Roep mijn heelmees tersZij zullen hem beter ma ken." De lijfwacht knikt even en wil zich verwqderenmaar Atilla roept hem terug „Er is onrecht gedaan aan de oude Toctah," zegt hq. „Ik wil het bekennen, want dat toont mqn grootheidAlleen hq die Waar- lqk groot is kan zqn ongelijk er kennen De iqfwacht knikt nogmaals. „Toctah zal zich niet meer be vinden op de plaats waar wij hem achterlieten, maar vèr kan hij niet zijnvervolgt Atilla. „Zendt twintig van mqn beste spoorlezers om de voortreffelqke Toctah te zoeken Japanse vissersboten in beslag genomen Ter hoogte van het Japanse eiland Kaigara hebben Sowjet- russische patrouillevaartuigen woensdagmorgen twaalf Japan se vissersboten in beslag geno men. Volgens een Japanse func tionaris werden 250 vissersboten, die ter plaatse op krabben vis ten, door de Sowjetrussische vaartuigen achterna gezet. DE BROODPRIJZEN De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, en de Bakkerijstichting zullen op donderdag 31 augustus op nieuw de situatie rond de brood prijzen bespreken, zo vernemen wij van de zijde van deze Stich ting. De Stichting, die zoals bekend de werkgevers en de werk nemers in het bakkerijbedrijf vertegenwoordigd, verklaart dat zij er thans van uit gaat, dat de overheid begrip zal hebben voor de moeilijkheden in het bakkers bedrijf, zodat de verhoogde kos ten doorberekend kunnen wor den. De Bakkerijstichting is van mening, dat er anders in deze bedrijfstak en onhoudbare toe stand zal ontstaan. SCOOTERBERIJDER VERONGELUKT Dinsdagavond omstreeks half tien is de 18-jarige B. M. G. Ro- mijn uit Heerlen op de Schaers- bergerweg te Heerlen met zijn scooter tegen een geparkeerde vrachtwagen gereden. Per brandweerambulance werd hij naar het Sint Jozefzieken huis in Heerlen overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Het ongeval geschiedde tijdens een hevige regenbui.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9