West-Berlijns bezoek aan Oost-Berlijn beperkt Lancering Amerikaans ruimteschip mislukt De algemene vergadering over Bizerta Westelijke tegenmaatregelen in Berlijn HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 17e Jaargang Nr 5377 K.L.M. sluit „interline agreement'' HET WESTEN EN BERLIJN RECHTSE EXTREMISTEN IN FRANKRIJK ACTIEF Gespannen toestand in Khartoem ÏSTELLING, aanvang j en ƒ2,50 STELLING, aanvang -ƒ 7,50 ig Uw kaarten bij dg CENTRUM AXEL", Evet^ Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 .'Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ.6,— per kwartaal; pa maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dins dagavond bekendgemaakt, dat Westberlijners liet oostelijk stadsdeel slechts met een specia le vergunning, te verkrijgen hij twee bijkantoren van het Oost duitse reisbureau in West-Ber- Ijjn, mogen bezoeken. In de bekendmaking wordt ge zegd, dat aanvragen voor een dergelijke vergunning noeten worden goedgekeurd door de Oostberlijnse politic. De aanvragers moeten opge ven langs welke controlepost zij Oost-Berlijn zullen binnenkomen en verlaten. Tot dusver konden Westberlijners te voet de sector grens zonder pas passeren. Volgens de Oostduitse bekend making kunnen voorts Oostber- lijners bij de politie in het ooste lijke stadsdeel een vergunning vragen voor verwanten in West- Berlijn, die hen willen bezoeken. De reden van dergelijke bezoe ken moet worden opgegeven. In een andere mededeling heeft het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken een beroep op de Berlijners gedaan om „ter wille van hun eigen veiligheid" minstens honderd meter aan weerskanten van de sectorgrens te blijven. Blijkens een andere Oostduitse noemde vergunning bezitten welke een Westelijke Mark kost. Deze maatregelen blijven van kracht, totdat er een vredesver drag zal zijn gesloten, aldus het Oostduitse ministerie. Ook de leden van de buiten landse diplomatieke vertegen woordigingen in West-Berlijn zullen van de doorgang bij de Friedrichstrasse gebruik moeten maken. Kinderen zullen alleen in ge zelschap van hun ouders van Oost- naar West-Berlijn mogen gaan. „Deze maatregel is nood zakelijk geworden, omdat ge. wetenloze elementen Oostduitse kinderen hebben gestolen en naar West-Berlijn hebben mee genomen", aldus de Oostduitse bekendmaking hierover. Volgens een woordvoerder van het Westberlijnse stadsbestuur is door deze nieuwe maatregelen het bezoeken van Oost-Berlijn nu praktisch even moeilijk gewor den als het brengen van een be zoek aan Oost-Duitsiand. Als reden voor de jongste maatregelen gal het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Za ken op dat West-Berlijners de Westberlijnse stadsregering en agenten van spjonage-organisa- ties van de „edelmoedigheid'' der Oostberlijnse autoriteiten om Westberlijners toe te staan een bezoek aan Oost-Berlijn te bren gen, misbruik hebben gemaakt om agitatie tc voeren en de bekendmaking is het aantal we- Oostduitse democratische repu- gen, waarlangs buitenlanders en bIiek te ondei mijnen. ieden van de geallieerde strijd krachten de sectorgrens kunnen passeren, tot één beperkt. Deze doorgang, in de Friedrichstrasse, mag niet door Duitsers en Ber lijners worden gebruikt, opdat buitenlanders sneller kunnen passeren, aldus de bekendma king. Voor Westduitsers zijn er twee doorgangen, terwijl de Westber lijners op vier plaatsen kunnen passeren, mits zij de eerder ge- YLUCHT UIT HUIS Deze familie vlucht recht streeks uit haar huis naar West-Berlijn. Het huizenblok staat in de Oostzöne, maar de straat is Westsector. De deuren zijn door de Oostduitse politie afgesloten, maar de ramen kunnen nog open. Voorts gewaagde het ministe rie \an „provocaties" in de laat ste dagen, o.m. door de Westber. lijnso burgemeester Willy Brandt. Alleen „vreedzame burgers" uit West-Berlijn zullen voortaan de Oostelijke s-vtor mogen bin nenkomen, aldus het ministerie. Een andere reden was volgens het ministerie het smokkelen van VVestbei:ose identiteits kaarten naar Oaai-Beriijn om de „georganiseerde slavenhandel" te kunnen voortzetten. Waarnemers verklaarden dat door de nieuwe maatregelen een der weinige nog overgebleven ontsnappingswegen is afgeslo ten. Tot dusver konden Oostber- lijners nog wegkomen door ge bruik te maken van Westberlijn. se identiteitskaarten. Nu moeten Westberlijners bij het passeren van de zönegrenzen hun pas poort tonen. OOSTBERLIJNER BIJ VLUCHT GEWOND Een Oost-Eerlijner is gister ernstig gewond toen ilij zich langs een touw uit een raam van de tweede verdieping van een Oost-Berlijns huis in n aangren zende West-Berlijnse straat wilde laten zakken. De man viel op het plaveisel. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis in West-Ber lijn. Van bijna alle Oost-Berlijnse huizen die in de onmiddellijke omgeving van de sectorgrens, zijn de deuren en ramen van de benedenverdieping die op de grens uitkomen, dichtgemaakt om te voorkomen dat ze als vluchtweg worden gebruikt. INCIDENT AAN DE SECTOR GRENS De Oost-Berlijnse politie heeft gisteren verscheidene traangas granaten naar een groep van on geveer 40 West-Berlijners gewor pen die in de Amerikaanse sec tor nabij de grens met Oost-Ber lijn stonden, aldus heeft een woordvoerder der West-Berlijn se politie meegedeeld. Eén van de West-Berlijners wierp een gra naat terug. De West-Berlijners stonden te kijken, aldus de politie. De granaten, die de grootte van een vuist hebben, kunnen wor den opgepakt nadat ermee is ge worpen, maar dat vereist moed. 'De Volkspoiitie was helemaal niet blij met de teruggeworpen granaat, aldus de woordvoerder van de politie. Het incident speelde zich af, toen een West-Berlijnse luidspre kerauto naar de grens was ge reden om het laatste nieuws aan de Oost-Berlijners mee te delen. De West-Berlijners waren in de omgeving gaan staan om te luis teren. Door de westenwind is de wolk traangas naar Oost-Berlijn ge dreven. o De K.L.M. en de Aero Con tractors of Nigeria Ltd hebben een zgn. „interline agreement" gesloten, zodat beide maatschap pijen voortaan voor elkaar pas sagiers en vracht kunnen boe ken. Het Nigeriaanse bedrijf, een dochteronderneming van Aero Contractors N.V. in Den Haag, is gevestigd in Lagos en onder houdt met zes tweemotorige vliegtuigen van het type Apache en Aztec vaste lijndiensten tus sen negen Afrikaanse plaatsen. Deze dochteronderneming werkt grotendeels met Nederlandse vliegers en technici. De directie bestaat uit Nederlandse en Nige. riaanse leden. ADENAUER IN BERLIJN Bonriskanselier Adenauer is dinsdag in Berlijn geweest voor besprekingen met het stadsbestuur over de Berlijnse crisis. Bij aankomst in Berlijn werd de bondskanselier ge reserveerd ontvan gen. Op de foto: Kon rad Adenauer (link-;) en burgemeester Willy Brandt, politie ke tegenstanders van elkaar, kijken wel bij zonder ernstig. Te Cape Canaveral is woens dagochtend een ruimtevaartuig van het type „Ranger I" gelan ceerd, dat een afstand van mil joenen kilometers in de ruimte moest afleggen. Later werd medegedeeld dat de ruimtecabine, die verder de Het Westen heeft woensdag binnen enkele uren gereageerd op nieuwe Oostduitse beperken de bepalingen voor het verkeer in Berlijn. Amerikaanse, Britse en Franse troepen zijn gaan pa trouilleren langs de 41 kilometer lange sectorgrens tussen Oost en West-Berlijn. De Britse troe pen zijn uitgerust met pantser- afweerkanonnen en de Ameri kaanse met tanks en pantser auto's. De tegenmaatregelen hebben ten doel de onschend baarheid van de grens te verze keren. Ook het bestuur van West- Berlijn heeft prompt gereageerd De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft woensdag liet debat voortgezet over de ont werpresolutie, waarin Frankrijk en Tunesië wordt verzocht on middellijk onderhandelingen tc beginnen, die moeten leiden tot terugtrekking van de Franse troepen uit Tunesië. Brit Colin Crowe verklaarde dat het scheppen van een kli maat, waarin Frankrijk en Tu nesië met vrucht kunnen onder handelen, het doel van het debat moet zijn. Hij twijfelde er echter aan of de ontwerpresolutie hier tos zou bijdragen. Uit zijn woorl den kon men opmaken dat En geland niet voor de resolutie zal stemmen, als deze tenminste niet geamendeerd wordt. De Brit zei uat de verklaring van do Rus Morozov aantoont dat de Sowjet-Unie niet opreent wil dat eventuele onderhandelin gen tussen Frankrijk en Tunesië met succes bekroond worden. Morozof was ver afgedwaald van het ontwerp van het debat om tegen de Navo, de Verenigde Staten en Engeland te kunnen uitvallen. Morozov had weer op dé bekende ordinaire manier ge scholden. Dergelijke scheldpar tijen brengen de oplossing van het vraagstuk geen stap nader, aldus Crowe. Volgens de Tsjech Karl Kurka hadden de Westelijke mogend heden onder leiding van de Ver. Staten alles gedaan om te belet ten dat de Franse agressie nadar bestudeerd werd. Er kon geen sprake zijn van vruchtbare on derhandelingen over Bizerta zo lang de Franse troepen in staat bleven Tunesië hun wil op te leggen. De Braziliaan Chermont zei dat Frankrijk in conflict is met een „klein en zwak" land. Frank rijk had aan de resolutie van de Veiligheidsraad geen gehoor ge geven. Dit was een bijzonder ernstig feit en betekende een gevaar voor de Verenigde Naties zelf. Na Chermont voerden de ver tegenwoordigers van Somaliland en Libanon het woord. Zij ver dedigden het Tunesische stand punt. Woensdag kwam de algemene vergadering voor de duizendste keer bijeen. In 1945 werd ze voor de eerste keer in Londen bijeen geroepen. door controleposten in te richten bij de thans nog bestaande zeven doorgangen in de sectorgrens. De bedoeling van deze posten is, aldus een woordvoerder, „onge wenste personen" te verhinderen West-Berlijn binnen te komen. De Oostduitse bepalingen hou den in dat VA 'berlijners zonder speciale pas Oost-Berlijn niet mogen binnenkomen. Voor de geallieerden staat één doorgang open, voor Westduitsers twee en voor Westberlijners vier. Verder hebben Oostelijke autoriteiten de waarschuwing uitgegeven dat men zowei aan de Oostelijke als aan de Westelijke zijde op een afstand van honderd meter van de sectorgrens moet blijven. Het is nog niet bekend of de on geveer 6.000 Westberlijners die in Oost-Berlijn werken speciale grenspassen zullen ontvangen. De reisbueraus, waar deze pas sen volgens het dinsdagavond door de Oostduitsers uitgevaar digde decreet verkrijgbaar zou den zijn, bestaan nog niet in West-Berlijn. Een officiële woordvoerder van het Westberlijnse stadsbestuur verklaarde woensdag dat dit geen toestemming zal geven voor het openen van Oostduitse reis bureaus op Westberlijns gebied. Een woordvoerder van 't West berlijnse stadsbestuur noemde het Oostduitse bevel tot het be waren van een afstand van on geveer negentig meter aan beide zijden van de sectorgrens „onbe schaamd". „Alleen het stadsbe stuur van West-Berlijn en de Westberlijnse politie zijn verant woordelijk voor het gebied tot aan de grens aan onze kant". Na de oproep van vorige week hebben bijna 26.000 leden van de Oostduitse communistische jeugdbeweging, die ongeveer twee miljoen leden telt, zich voor de dienst in het Oostduitse leger opgegeven. Een Westelijke woordvoerder in Berlijn heeft woensdag' gezegd dat de gealli eerde troepen in West-Berlijn zullen worden ingezet om „de integriteit van de sectorgrens te verzekeren". De spoorwegpolitie heeft vier jeugdige Westberlijners, die aan spoorweginstallaties in West- Berlijn schade hadden toege bracht, aan de Oostduitse be ambten ter beschikking gesteld. Volgens een Amerikaanse woordvoerder zijn Amerikaanse pantserwagens en tanks naar de sectorgrens gezonden. Een Franse woordvoerder heeft later verklaard dat Franse eenheden thans patrouille lopen langs de 14 km lange grens tus sen de Franse sector en Oost- Berlijn. Hij zei ook dat de drie Weste lijke bevelhebbers in West-Ber lijn hun maatregelen hebben ge coördineerd en dat alle gealli eerde troepen thans op dezelfde wijze patrouilleren. Het Westberlijnse stadsbe stuur heeft woensdag besloten tot onmiddellijke bespreking van maatregelen, om tot het instel len van controleposten aan de Westelijke zijde van de sector grens te komen. Het plan is de posten direct aan de Westber lijnse zijde van de sectorgrens in tc- richten. De Westberlijnse controlepos ten zouden aan de Westelijke zijde van de zeven wegkruisin- gen, die na de dinsdagavond j.l. uitgevaardigde Oostduitse be sluiten nog open zijn, gevestigd moeten worden. Een woordvoerder van het Westberlijnse stadsbestuur heeft woensdag verklaard dat geen acht zal worden geslagen op de Oostduitse waarschuwing, dat men aan beide zijden van de sectorgrens een afstand van honderd meter moet bewaren. „Geen enkel Oostduits besluit kan in welke mate ook toepasse lijk worden verklaard voor West berlijns gebied", aldus de woord voerder. Hij zei verder dat de Westber lijnse politie rust en orde in Berlijn zal blijven handhaven. ,,De gealliëerde mogendheden hebben ons verzekerd, dat zij speciaal duidelijk zullen maken dat zij extra-belangstelling heb ben voor de gang van zaken in de honderd-meter-zöne langs de sectorgrens", aldus deze West berlijnse woordvoerder. Woensdagmiddag is een dertig ton wegende Amerikaanse „Patton'-lank op honderd meter van de Oostberlijnse sector grens en met zijn geschut op deze grens gericht, opgesteld. Langs de Wilhelmstrasse, waar zich het vroegere Duitse mini sterie van Buitenlandse Zaken en het gebouw van Hitiers voor malige rijkskanselarij bevonden, staan Amerikaanse soldaten in gevechtstenue op wacht. De meesten zijn uitgerust met draagbare radiozenders (de z.g. walkie-talkies"). Op elke 75 m staat een wachtpost. Op andere plaatsen langs de sectorgrens staan nog twee Amerikaanse tanks opgesteld. ruimte zou worden ingeschoten, zich niet van de raket Heeft los gemaakt en derhalve in een baan om de aarde draait. Geleerden en technici bestude- ren nog steeds de signalen van het ruimteschip „Ranger I". Zij proberen er achter te komen, waarom het ruimteschip vlakbij de aarde ronddraait inplaats van 800.000 km in de ruimte door te dringen, zoals de opzet was. Met een Atlas-Agenaraket werd het 307 kilo wegende voertuig de ruimte ingeschoten. Het gehele gevaarte moest in een bepaalde positie komen opdat de tweede trap van de raket ver in de ruim te kon doordringen. Hoewel de tweede trap ontbrandde, bracht hij het ruimteschip niet verder de ruimte in. Raket en ruimte schip, die kennelijk nog aan elkaar vastzitten, gingen rond de aarde draaien. Het geval cirkelt nu in 91 minuten rond de aarde. De kortste afstand tot de aarde is 160 km, de grootste 480 km. Men merkte voor het eerst dat er iets misgegaan was toen het radiocontact na het ontbranden van de tweede raketmotor ver broken werd. Later kreeg een opsporingsstation in Californië weer contact met liet ruimte schip. Het schip heeft 19.520 elektronische onderdelen aan boord en heeft een uitrusting om 8 wetenschappelijke experimen ten uit te voeren, voornamelijk onderzoekingen op het gebied van de kosmische stralingen, magnetische velden en de stof deeltjes in de ruimte. ^Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Het State Department heeft woensdag laten weten, dat da Westelijke geallieerden de moge lijke gevolgen bestuderen van de jongste communistische maat regelen in Berlijn. Volgens het ministerie was het besluit om de toegang tot Oost-Berlijn nog verder te beperken een onderdeel van de communistische actie om „17 miljoen mensen achter prik.. keidraad en betonnen gordijnen'' gevangen te houden. Rechtse extremisten, behorend tot het „geheime leger" (O.A.S.) zijn in de nacht van dinsdag op' woensdag bijzonder actief ge-, weest. In Frankrijk en in Alge- rië ontploften in totaal 33 kneed- bommen, waarvan alleen in Pa rijs al dertien. In de Franse hoofdstad wer den aanslagen gepleegd op de woningen van de schrijfster Francoise Sagan, van de minis ter van Industrie Jeanneney, van' de directeur en van de hoofd redacteur van „Le Figaro" Pier re Brisson en Louis Gabriël Robinet, van Jean-Marc Boegner, oud-ambassadeur in Tunis en oud-medewerker van De Gaulle, van de oud-gouverneur-generaal van Algerië Yves Chataigneau en van Louis Vallon, een links- Gaullistische vakbondsleider. In de voorsteden werden drie aanslagen gepleegd: twee tegen hotels waar Algerijnen wonen en een tegen een bureau van de U.N.L. Vier Algerijnen werden gewond, van wie één ernstig. Voorts is in Parijs nog een niet-ontplofte springlading ge vonden. In Toulouse kwam een kneed- bom vóór het kantoor van de Franse radio en televisie tot ont ploffing. WESTERSE WORSTJES De worsten, die een Berlijnse slager liier met zich meedraagt, gaan aan de neus van de Vopo's voorbij. De slagerij ligt precies aan de sectorgrens. Het liuis ligt in Oost-Berlijn, maar de ingang van de winkel is in het Westen. De slager moet ver huizen. DEZELFDE OF IETS HOGERE TEMPERATUREN Over de Britse eilanden be woog woensdag een frontenstel sel naar het oosten, dat vandaag ook over ons land zal trekken. Dit zal dan bij ons op een aantal plaatsen wat regen brengen. De bewolking blijft veranderlijk. Zwakke tot matige, aan de kust later nu en dan vrij krach tige winden tussen zuid en west voeren over het algemeen dan iets zachtere lucht aan, waarin de temperaturen dezelfde waar den als woensdag, of iets hogere zullen bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Veranderlijke bewolking met hier en daar wat lichte regen. Zwakke tot matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Dezelf de temperaturen als gisteren, of iets hogere. DONDERDAG 24 AUGUSTUS In Khartoem heerst een ge spannen toestand. Men vreest dat er ernstige onlusten in Soedan zullen uitbreken als generaal Ibrahim Abboed op 1 september naar Belgrado zal vertrekken om daar de conferentie van tot geen wereldblok behorende landen bij te wonen. Dinsdag zijn bij een betoging van jonge Mahdisten in de buurt van Khartoem 12 mensen om het leven gekomen. De regering van generaal Abboed wordt zowel door de bevoorrechte klasse als door de arbeidersgroeperingen aangevallen. Abboeds tegenstanders verwij ten hem en zijn regering vrijwel niets gedaan te hebben om een einde te maken aan de economi sche crisis in het land, die voor namelijk veroorzaakt wordt door onvoldoende investeringen en de te kleine winsten bij de verkoop van katoen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.46 0.21 1.01 1.11 n.m. 12.11 12.46 1.26 1.36 VRIJDAG 25 AUGUSTUS v.m. n.m.v Breskens 0.42 1.04 Terneuzen 1.17 1.39 Hansweert 1.57 2.19 Walsoorden 2.07 2.29 ZON op onder 24 5.37 19.46 25 5.39 19.44 26 5.41 19.42 MAAN op onder 18.51 3.09 19.30 4.28 20.03 5.50

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1