Op het kruispunt van 2 wegen is dit ook PTT...? een straatklok...? PT1 1 VANDENBRUELE JA...! Radio en Televisie Eric de Noorman De laatste slag l IU ESMAAK! 17e Jaargang Nr 5376 UE BAND Van de Sande Zuidoost-Azië de Indische en de Chinese Ook de juiste tijd via de radio-omroep en de straatklokken in de grote steden. PTT doet nog wel wat anders dan brieven bestellen, telegrammen bezorgen en telefoon aanleggen! Ionosfeeronderzoek, uitkeringen in verband met de sociale verzekeringen, technische verzorging van omroepzenders... ook dat is PTT. Deze aktiviteiten - en vele andere - worden gebundeld door de Centrale Directie van PTT. Het driftig kloppend hart van een dynamische organisatie, waarin tv-specialisten en typistes, bouwkundigen en bureaumensen samenwerken. - Ondertekening Amerikaans-Russisch luchtvaartakkoord uitgesteld WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1961 !EKERHEID! ed eten. Dat d helpt haar, fen ies A en D ge groei. ONZICHTBAAR STOPPEN KOUSENREPARATIE Terneuzen, Noordstraat 45 Tel. 2546, Brouwerijstr. 4 Te koop: Goed Damesrij wiel, merk Fongers. Axel- sestraat 41, Terneuzen. Te koop: Mandoline met hoes en leerboek, z.g.a.n. Te bevragen Café ..La Belle Vue", Noordstraat 2, Terneuzen. De Park er JOTTER Ballpen met de POREUZE SCHRIJFKOGEL De nieuwe kogel 23 x vergroot Schrijft al bij dc geringste druk. Ook op glanzend papier, cheques, prentbriefkaarten enz. Bijna 5 x langer •chrijven met de in KEUZEN vulling. fCocn hem bij ons Ta *icn en proberen.' BOEKHANDEL Terneuzen neutralisme van nehroe. gevaar voor een ontwikkeling in vrijheid. I. fH„ in a7.p behalve misschien in het Arabische gedeelte, is ^ergens m zoveel veranderd als m het zuid- delan >n een geb'ed vele malen groter dan Europa, dat nog geen °±Z- "aj. gleden i ijwel geheel werd opgedeeld door drie im- twintig j. g het Fl.anse en het Nederlandse) ligt thans een Ki zelfstandige staten, oud van cultuur en jong van vrijheid. Wenorm voormalige Britse bezit, dat zich uitstrekte van Per- ziëT oost mens tot Siams westgrens, wordt thans opgevuld door twM grote landen, India en Pakistan, en twee kleinere naties, Birma en de Maleise federatie. Daarvan is Pakistan een geografisch uni cum: voortgesproten uit een onverzoenlijke tegenstelling tussen het hindoeïstische en het mohammedaanse deel der Indische bevol- kine bestaat het uit twee delen, waarvan de hoofdsteden, Karatsji en Dacca, een tweeduizend kilometer van elkaar verwijderd liggen! Ipdo-China, de vroegere Franse kolonie, is gesplitst in vier nieuwe staten. Noord-Vietnam, Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja. azië'S buik. Bij het oude in deze hoek van Azië bleet het slechts Siam, een land, dat nooit een koloniale overheersing heeft gekend het veranderde slechts van naam in M'hailand. In de Indische Oceaan werd het vroeger Britse Ceylon een onafhankelijke staat en stond Nederland de souverei- niteit over de „gordel van sma ragd" af aan Indonesië. In het uiterste oosten van „Azië's buik" tenslotte kregen de Philippdjnen uit handen van de Verenigde Staten de vrijheid. De laatste koloniale resten in dit eens vrijwel geheel door Wes terse mogendheden beheerste ge bied zijn pover en gedoemd bin neni afzienbare tijd te verdwij nen. Portugees Goa (aan de westkust van Indiaj en Portu gees Timor bestaan nog slechts bij de genade van Nehroe en Soekarno en niemand neemt aan, dat die genade eeuwigheidswaar de heeft. Het Britse protectoraat over Noord-Borneo bezit hoog stens curiositeitswaarde. En Westelijk Nieuw-Guinea gaat, zij het door uitoefening van het door Nederland beloofde recti t van zelfbeschikking, zij het op andere wijze, in ieder ge val een toekomst los van Weste lijke banden tegemoet. welke weg W at zullen al die landen met de| nog maar kort geleden her- ■rc: zelfstandigheid doen? Zullen zij die gebruiken voor een ontwikkeling, waarin de burger zich mag verheugen in een indi viduele vrijheid en de regeringen tot stand zullen komen door de 'Jrije keuze van het volk op ge zette tijden? Of zullen zij, het ^Kiinese voorbeeld volgend, de «Veg van het communisme gaan? I In geheel Zuidoost-Azië ligt op pit ogenblik slechts één commu nistisch staatje: Noord-Vietnam, dat zich na een bloedige oorlog mei het Franse koloniale leger, Vu Zuid-Vietnam losmaakte. S*laar de invloed van het com munisme reikt veel verder. En geen van de Zuidoost-Aziatische landen, behalve India, heeft een democratisch regiem. Ze worden waarschijnlijk het best omschre ven als nationalistische dictatu ren. In India berust de democra tie dan nog voor een aanzienlijk de.®' ,°P ^en man: Nehroe. Hij de economie, de strijdkrachten, het onderwijs in zijn land. Mensen van enig fcU theeft h« niet om heen, tenzij misschien Krisjna Menon en diens bewondering ivoor bepaalde onderdelen van het communisme is geen ve Mieim. Maai- communistische dicta- tuur. nationalistische dictatuur ■of democratie, één ding hebben al deze landen gemeen: zij zijn *vat mep noemt onderontwik- I kelcl. Dat betekent, dat zij de in- ■justnnlispring missen, die de Ihonderden miljoenen, die nu nog Dn longer en ellende vegeteren een menswaardig bestaan in de moderne zin kan verschaffen. Hun regeringen beweren steeds, dat dit de sehuid is van de oude koloniale regiems; de overheer sers zouden hun koloniën hebben ontwikkeld tot eenzijdig georiën teerde bronnen van goedkope grondstoffen voor de eigen in dustrie. Natuurlijk konden de oude meesters slechts handelen naar de inzichten en mogelijk heden van hun tijd, maar dat is een argument, waarvoor men, begrijpelijkerwijs, we] in de tot zelfstandigheid gekomen gebie den geen oor heeft. BRANDEND ONGEDULD. Er mag niet aan worden ge twijfeld, dat het de leiders in Zuidoost-Azië ernst is, wanneer zij zeggen, dat het hun voor naamste streven is, hun volken zo spoedig mogelijk tot welvaart te leiden. Men mag het hun ook niet euvel duiden, dat zij, zoals vooral India en Indonesië doen, van twee ruiven eten, bij het aanvaarden van economische len militaire!) steun van het buitenland. Het is geen fraai spel van de zogenaamde neutralistische sta ten, dit tegen elkaar uitspelen van de Westerse tegen de com munistische wereld. Maar het is tenslotte niet hun schuld, dat Moskou en Washington om de ziel van de Aziaat strijden. Veel gunstiger zou het zelfs voor hun zijn, indien de twee tegenstan ders er toe konden overgaan, hun enorme energieën kostende be wapeningsrace te staken en ten minste een deel van de daardoor vrij komende middelen aan de ontwikkeling der achtergebleven gebieden zouden besteden. Onrechtvaardig is het echter, wanneer deze leiders altijd weer het Westen er verantwoordelijk voor stellen, dat de welvaart, die zij wensen, hun niet van van daag op morgen wordt geschon ken. Het Westen zelf heeft voor z'n industriële ontwikkeling meer dan een eeuw nodig gehad, zij is nog steeds niet afgesloten en zij is met pijn betaald. De betrekke lijke welvaart, waarin de Euro pese en Amerikaanse industrie arbeiders van heden zich kunnen verheugen, is voor een deel be taald met de offers, die hun voorgangers brachten. Uiter aard echter is op grond van de kennis, die men inmiddels heeft opgedaan, een veel sneller ont- wikkeiingstempo mogelijk. VALS SPEL. Het is op dit punt, dat de Rus sische communisten vals spel spelen. Voor een ontwikkeling, die het kapitalistische systeem niet binnen de honderd jaar kon bewerkstelligen, deden wij met het communistische systeem slechts veertig jaar, zo houden zij de onderontwikkelde landen voor en wijzen daarbij vol trots op hun ruimteraketten en andere voortbrengselen van een hoog ontwikkelde industrie. Dat is een historische leugen, want weliswaar was Rusland in 1917, toen de communisten aan de macht kwamen, een overwe gend agrarisch land, maar het bezat toch, aan de tijd gemeten, een behoorlijk ontwikkeld indus trieel apparaat. En de vooruit gang sinds 1917 in het Westen in vrijheid is beslist niet gerin ger geweest dan die in de Sow- jet-Unie in onvrijheid. Dat is ook begrijpelijk, want op één punt had Rusland in 1917 wel dege lijk een achterstand, namelijk op dat der algemene ontwikkeling. Het percentage analfabeten was toen nog groot onder de bevol king der Sowjet-Unie en waar een gebrekkige ontwikkeling een slechte kweekbodem voor goede industrie-arbeiders is, moesten de Russen in dit opzicht inderdaad meer presteren dan het Westen. Wellicht is het mede op grond van dit feit, dat een aantal lei ders in de achtergebleven lan den, waar men immers ook te kampen heeft met het probleem, hoe in korte tijd uit een overwe gend agrarische bevolking een kader van arbeiders voor de in dustrie te vormen, onder de in druk is geraakt van de Russi sche argumentatie. Natuurlijk weten deze leiders zeer goed, welke verschrikkelijke offers de Russen onder dwang van het communistische regiem voor hun ontwikkeling hebben moeten brengen. Maar, zo redeneren zij (en onder hen bevinden zich lie den, wie het communisme per soonlijk antipathiek is), is het niet beter deze offers te vragen en de mensen voor hun deel van hun individualiteit te beroven om hen op de duur aan voldoen de eten en een behoorlijk onder komen te helpen, dan hen in vrij heid te laten verkommeren? En zij vooral zijn het, die met ge spannen aandacht naar China kijken, het land, dat werkelijk zonder een industriële basis aan het communistische experiment is begonnen. (Slot volgt.) Voor jongelui met MULO-diploma, die aan dit boeiende en afwisselende samenspel willen meedoen, liggen er in Den Haag bij de Centrale Directie van PTT veie interessante taken in de administratieve sector. Ook voor (steno-) typistes en voor degenen, die daartoe nog moeten worden opgeleid, is er ruimschoots plaats. 1 Personeelsbureau Centrale Directie der PTT. Zeestraat 9, Den Haag tel. (070) 614411, toestel 7104. ontvluchte jongens aangehouden tWpn6 ?e ?ekke"se inrich- 18'jariep R P te jongens' de jarige Haagse zijn aangehouden m Scheveningen ieednaifmVemerende agent zag staan hu vreemd geparkeerd ({twee inn kijken en zag l'die bij zbn Jn de auto zitte"' agent nadering wegreed. De vfs, vfheP 2fich aan de auto ben m 71 tlen meter te heb- stuurdeTfnrbUd' b6S'°0t de be' toch maar te stoppen Ken l°ngel?s hebben in Eiber- waarmep bromfiets gestolen, Sleden ,n?ar Deventer zijn 'iets Trhf en daar de brom- Z( er en stalen een auto dam ^,en verder naar Rotter- Ise'den vrvi/ri- 6 'aut0 verwis" den aan JT «ie waann ze wer- 1 aangetroffen. De Ver. Staten hebben de on dertekening van een burger luchtvaartakkoord met de Sow- jet-Unie met het oog op de span ning om Berlijn uitgesteld, zo heeft het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken maandagavond bekendgemaakt. Het ministerie voegde hier ech ter aan toe, dat het een overeen gekomen tekst van het akkoord heeft geparafeerd. De overeen komst heeft ten doel een Licht dienst tussen de twee hoofdste den te openen. Desgevraagd zei een woord voerder van het ministerie, dat het paraferen inhoudt dat men het over de tekst van het ak koord eens is. Dit akkoord kan dan op een later tijdstip worden ondertekend en uitgevoerd. Hij kon niet zeggen of Amerika het stuk zal ondertekenen, of wan neer dit zal geschieden. Het is de tweede maal, dat de kwestie van de luchtvaartover eenkomst wordt gestagneerd. De eerste keer was dat in juli van het vorige jaar, toen de verhou ding tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie na het neerschieten van de U-2 en de RB-47 en het mislukken van de Parijse top conferentie gespannen was. Óp Amerikaans verzoek werden de onderhandelingen toen opge schort. De voorgenomen verbinding tussen New York en Moskou zal worden onderhouden door de Pan American World Airways en de Aeroflot. Het was de bedoe ling komend voorjaar met de vluchten te beginnen. DRIE GEWONDEN BIJ ONTPLOFFING Bij herstelwerkzaamheden is dinsdagmorgen in de fabrieken der N. V. Spanjaard te Borne een grote ammoniakketel met een reuze knal ontploft. Talrijke ruiten in de fabriek en de naas te omgeving sneuvelden. De ontploffing deed zich tegen half negen voor bij werkzaam heden in een hulpafdeling van de ververij. Vermoedelijk in een ammoniakcondensor, waardoor het gebouwtje, waarin deze is opgesteld, grotendeels werd ver woest. Er waren drie zwaar gewon den, t.w. de monteur, die met de werkzaamheden aan de conden sor bezig was (S. Koster, onge huwd, 26 jaar) en twee in de nabijheid werkende metselaars (J. W. Volmer, gehuwd, 60 jaar, en H. H. Lansink, gehuwd, 54 jaar). DONDERDAG 24 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 NWs; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gr.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterst.9.40 Voor de kinderen; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gewijde muz.; 12.00 Middagklok; 12.04 Lichte muz.; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Promenade-ork.; 14.00 Volksmuz.; 14.25 Radio- philharm. ork.; 15.05 en 15.30 Gr.; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.20 Kamermuz.; 16.50 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursberich ten; 17.45 en 18.00 Gram.; 18.20 Lichte muz.; 1850 De konferentie v. d. World Presbyterian Allian ce, comm.; 19.00 Nws; 19.10 Gr.; 73. Razend snel denkt Allan na. Wanneer hij het hem nu niet vertelt zal Atilla het zelf ontdek ken, en zo kalm mogelijk zegt hij: „Ge ziet juist, o bron van wijs heid. Ik maakte me ongerust of Eric de Noorman nog wel veilig op Padmonds burcht zou zijn en daarom zond ik „De Noorse koning is ontsnapt roept op dat moment de boodschap per, die in volle ren nadert. Dan ziet de man wie naast Allan staat en schrikt, geweldig. Met vonkenschietende ogen van woede treedt Atilla snel naderbij. „De hond der honden is ont snapt?" schreeuwt hij de ruiter, een Heruli, toe. „En waarom zond Allan Khan U naar Padmonds burcht?" De boodschapper gluurt weifelend naar Allan. „Ge kunt snreken," zegt deze, wel begrijpend dat zwijgen de zaak er niet beier op zal maken. Maar het hart klopt hem in de keel, ais de ruiter naar waarheid antwoordt: „Ik moest de Noorse koning over brengen naar het kamp van Allan Khan." „En waartoe was zulks nodig?" prevelt Atilla met een weinig goeds voorspellend lachje. „Het was mijn bedoelingbe gint Allan snel, maar gebiedend legt Atilla hem het zwijgen op, en zegt „De boodschapper zal ant woorden, Heruli?" Deze haalt schutterig de schou ders op. „Geef antwoord, jakhals", sist Atilla. „Antwoordt snel of de lang zame dood is je lot." Hulpeloos en in het nauw gedre ven tracht de krijger éen ant woord te bedenken zonder zijn meester of zichzelf te verraden. Maar het antwoord zal niet vol gen, want op dat moment wordt de spanning Allan te machtig. Hij begrijpt, dat Atilla de waarheid toch aan de weet zal komen en over de gevolgen daarvan voor hemzelf maakt hij zich geen illu sie. Met een ruk flitst zijn zwaard uit de schede. „Ge laat me geen keus, Atilla," snauwt hij schor. „Het is thans gij of iken springt op de Hun- nenheerser toe. 19.30 Radiokrant; 19.50 Folitieke lezing; 20.00 Bayreuther Fest- spiele 1961: Die Meistersinger von Nürnberg, opera (tot 1.15). HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym voor de vrouw; 9.10De groenteman; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gr.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kook- praatje; 11.15 Radio filharm. or kest; 11.45 Helpers in den vreem de, lezing; 12.00 Vierhandig or gel- en pianospel; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Zang en piano; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Eeursber.; 13.30 Lichte muz.; 14.00 Alt en piano; 1425 Orgelspel; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Chinese volksliede ren; 15.30 Gevar. muziek: 16.15 Filmmuz.; 16.30 Voordr.; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 18.00 Nws; 18.15 Prome nade ork. en sopr.; 18.55 Gespro ken brief; 19.00 Gram.; 19.50 Sportpraatje; 20.00 Nws; 20.05 Kamerork.; 21.20 De dame op de achterste rij, hoorsp.; 21.55 Lich te muz.; 2230 Nws, beursher. v. New York en meded,: 2245 Act.; 23.00 Sportact.; 23.10 Nieuwe gram.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws.; 12.02 Gram.; 12.30 Weerber.12.35 Gram.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nieuws; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Operettemuz.; 15.45 Lichte muz.; 16.00 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte muz.; 18.00 Gram.; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Nieuwe gram.; 19.00 Nws; 19.40 Dans muziek; 20.00 Festival van Bay- reuth 1961; Die Meistersinger von Nürnberg, opera; 21.20 Ka mermuz.; 22.00 Nws; 22.15 Lich te muz.; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED TV: 20.00 Journaal; 20.20 Act. progr.; 20.30 Jane Eyre, TV- spel; 22.45 Dagsluiting. VL. BELG. TV: 19.30 Poppen- film; 19.40 Tekenfilm; 20.00 Nws; 20.30 Film; 20.40 Inleiding tot de volgende opera; 20.45 II barbiere di Seviglia, opera (om 22.00 2215 Filmintermezzo); 23.00 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5