Kentucky's best! Doüwe Egberts J(M) Uit de Provincie ZUSTER GRACIA Kennedy toont zich staatsman Noordrhodesische partij verboden ZWARE SHAG Mosselkotter op IJsselmeer vergaan 't Is lekker roken van RECHTSZA DE TOESTAND IN TUNESIE ZWEDEN VOLGT HET VOORBEELD VAN ENGELAND EN DENEMARKEN NIET Altijd soepel en vers tot de i laatste draad! Amerikaans wetsvoorstel inzake vliegtuigroof in TERNEUZEN AXEL DE SALARIS VERHOGINGEN V< ONDERWIJZEND PERSONEEL OOST-DE ITSLAND REALISTISCHE SCiNl JUSffFES STïïf Het bezoek, dat de Amerikaan se vice-president Lyndon John son, aan Berlijn heeft gebracht en het zenden van versterkingen voor de Amerikaanse en Britse garitizoenen in de voormalige Duitse hoofdstad, moet men vooral zien als gebaren. Gebaren die de Westduitsers en de West- berlijners in het bijzonder moe ten geruststellen ten aanzien van de geallieerde bereidheid om de vrijheid van West-Berlijn te verdedigen. Ook wanneer deze daden, waarvan de waarde uiteraard slechts symbolisch is, achterwege waren gebleven, zou men in het Kremlin waarschijnlijk niet zijn gaan twijfelen aan de vastbeslo tenheid der Westelijke mogend heden om tot elke prijs aan de vitale rechten die zij in Berlijn hebben, vast te houden. Op de Westduitsers en Westberlijners echter had het uitblijven van andere dan papieren reacties op het communistische optreden aan de sectorengrens in Berlijn een niet onbedenkelijke invloed gehad. Nooit nog, sinds het begin van Stalins blokkade, was de moreel van de Westberlijnse bevolking zo geschokt geweest, hadden Westelijke waarnemers bericht. HET DUITSE GEVAAR West-Duitsland is in het hui dige defensiesysteem van het Westen tegen de dreiging uit het Oosten een onmisbare schakel. De Westduitsers maken er hun nerzijds met geestdrift deel van uit, omdat zij de hoop op een uiteindelijke hereniging van hun land, hoewel dit hun nooit is be loofd, totnogtoe geheel op het Westelijke bondgenootschap heb. ben gebouwd. Worden zij in die hoop teleurgesteld en niets zou dat in sterkere mate doen dan het in de steek laten van West-Berlijn dan zouden de gevolgen daarvan catastrofaal zijn. Al eens meer in de geschiede nis hebben de Duitsers ter berei king van hun aspiraties zich be reid getoond met het Oosten ge mene zaak tegen het Westen te maken. Het zou Chroesjtsjef ook heel wat waard zijn, indien hij op zijn condities zaken met Bonn zou kunnen doen. En zelfs, indien men zover niet wil denken, kan er toch geen twijfel aan bestaan, dat een in het Westen teleurge steld Duitsland gemakkelijk ten prooi zou kunnen vallen aan een gevaarlijke geest van neutralis me. Het Tunesische persagentschap publiceert een communiqué vol gens hetwelk Franse artillerie van Algerijns gebied af de streek van bak iet bidi Yoessef hevig zou hebben beschoten. Op ver scheidene plaatsen zouden in totaal zestig granaten zijn ge vallen en er zou aanzienlijke schade zijn aangericht. In Tunis rijn dinsdag de bios copen heropend en tafels en stoe len rijn weer op de caféterras sen verschenen. Dit is voor het eerst sedert de strijd in Bizerta, meer dan een maand geleden. De sluitingstijd voor café's en restaurants 22 uur 's avonds is ook niet meer van kracht. De maatregelen die uit veilig heidsoverwegingen en als teken van rouw over de doden van Bizerta waren genomen, werden verzacht in verband met de her denking van de geboorte van Mohammed, welke vandaag wordt gevierd. President Bourguiba heeft 73 personen, die enkele maanden geleden wegens verzet tegen godsdiensthervormingen tot ge- vangenisstrafen van één tot vijf jaar waren veroordeeld, gratie verleend. DE RELLETJES IN MIDDLESBROUGH Een groep jongelieden heeft maandagavond in de Engelse in dustriestad Middlesbrough drie ambtenaren van het Pakinstaan- se Hoge Commissariaat te Lon den aangevallen, aldus is ge bleken op een zitting van een rechtbank in Middlesbrough. De politie arresteerde 3 jonge lieden van wie 2 dinsdag tot een maand gevangenisstraf zijn ver oordeeld. De derde ligt in een ziekenhuis. Volgens de politie dreven de jongemannen de Pakistani's op lie vlucht, toen dezen zich voor hun hotel bevonden. 'De rechtbank veroordeelde gis teren' voorts 6 blanken tot ge vangenisstraffen van 1 tot 3 maanden en 2 tot boeten we gens andere rassenrelletjes in het weekeind en maandagavond. Volgens het openbaar ministerie heeft een 52-jarige vrouw maan dagavond een menigte aangezet tot de wanordelijkheden. Zij kreeg 3 maanden gevangenisstraf. Ook rijn gister 5 jongens van -6 jaar voor een kinderrechter geleid omdat zij hadden deelge nomen aan de wanordelijkheden. Drie van hen worden voor de tijd van 4 weken in eén observatie huis opgenomen. De twee ande ren moeten een tijdlang een cur sus volgen aan een scholings- en gymnastiekcentrum. Middlesbrough heeft 130.000 in woners van wie 3000 kleurlingen. De situatie vroeg na het uit dagende communistische optre den in Berlijn des te meer om een overtuigend optreden van de Westelijke geallieerden, waar In West-Duitsland een verkiezings strijd gaande is. Men mag van dn beide candidaten voor het kan- seliersohap, dr. Adenauer en Berlijns burgemeester Willy Brandt, aannemen, dat zij een realistische kijk op de door het Kremlin veroorzaakte crisis om Duitsland en Berlijn hebben en dat zij zeer wel weten, dat het tot een ramp van wereldomvang zou leiden, indien de Westelijke leiders gehoor zouden geven aan het geschreeuw om „acties", dat hier en daar in West-Duitsland is aangeheven. BIJNA TE VER GEGAAN Maar dr. Adenauer en Brandt zijn ook politici, die gedwongen zijn de kiezers de dingen te zeg gen, die zij gaarne horen. In dit opzicht nu waren Brandt met zijn „geen woorden, maar daden" en Adenauer met rijn dreigement van een economische boycot van Oost-Duitsland gevaarlijk ver gegaan. Het Westen, en dat is vooral president Kennedy, moest verhinderen, dat in de weken voor de verkiezingsdatum van 17 september door Duitse staatslie den uitlatingen zouden worden gedaan, die aan de zaak van de vrede onherstelbare schade kun nen berokkenen. Men mag hopen, dat de uiter mate verstandige en ook krach tige stappen van de Amerikaanse president, in het weekeinde ge nomen, aan dit doel zullen be antwoorden. Aan de andere kant moeten zij Chroesjtsjef nog eens extra duidelijk hebben gemaakt, dat hij niet kan blijven voort gaan met het Westen, zonder ernstige risico's, verder te pro voceren. Wanneer hij mocht hebben aangenomen, dat de wens tot on derhandelingen van het Westen voortvloeit uit een eventuele angst voor Ruslands macht, wordt hij nu toch wel gedwon gen, zijn vergissing in te zien. En daarom zal hij niet veel lan ger meer kunnen wachten met de beantwoording van deze be slissende vraag: „Wenst Rusland een oorlog, ja of neen?'' De con ferentie, waarop dat moet ge beuren nadert snel. (Nadruk verboden.) Het Britse bestuur heeft alle afdelingen van de verenigde na tionale onafhankelijkheidspartij in de Noordrhodesische provin cie Loeapoela, waar zich wan ordelijkheden hebben voorge daan en nog voordoen, verboden. Over het algemeen zullen er in Loeapoela thans geen ver gaderingen mogen jyprden ge houden, waaraan mqer dan drie personen deelnemen. Uitzonde ringen worden o.a. gemaakt voor godsdienstige bijeenkomsten zonder politieke oogmerken. Voorts is bepaald dat de po litie in deze provincie personen, die van handelingen worden ver dacht, die de openbare veilig heid in gevaar brengen of waar van wordt verwacht, dat zij ze willen begaan, gedurende 24 uur in hechtenis mag houden, zon der dat een arrestatiebevel wordt uitgevaardigd. Een woordvoerder van de po litie heeft dinsdag te Loesaka verklaard dat in het gebied van Matipa Tsjaba, in het noorde lijke Lewingoe-district, opnieuw wegversperringen zijn opgewor pen. Politie en militairen zijn naar dit district vertrokken. In het district Isoka is een lid van de verenigde nationale onafhankelijkheidspartij gearre steerd op beschuldiging van brandstichting. In het district Kasama zijn drie jongemannen gearresteerd, die kerken in brand hadden gestoken. Drie bestuursleden van de partij zijn tot drie jaar dwang arbeid veroordeeld wegens op hitsing tot het bedrijven van gewelddaden. Dit geschiedde te Nakonde, nabij de grens met Tanganyka. Een woordvoerder van het Britse bestuur verklaarde in een commentaar op het verbod van de Rhodesische verenigde natio nale onafhankelijkheidspartij dat partijleden hebben gepoogd het optreden van politie en mili tairen in de provincie Loeapoela te belemmeren, door vrouwen en kinderen voor zich uit te drij ven. Het hoofdkwartier in Loeapoe la van de verenigde nationale onafhankelijkheidspartij is dins dag door brand verwoest. Een woordvoerder van het Britse bestuur verklaarde dat men meent dat de brand is ge sticht door Afrikanen, die ge kant zijn tegen de campagne van sabotage en brandstichting, welke de partij in de provincie Apoela voert. In Loeapoela en in de andere Noordrhodesische provincies, waar door het Britse bestuur speciale maatregelen zijn ge troffen, zijn deze maand zestien negers in botsingen met politie en militairen gedood. Er werden honderden arrestaties verricht. De verenigde nationale onaf hankelijkheidspartij is de voor naamste Afrikaanse nationalisti sche partij in Noord-Rhodesië. Zij staat onder leiding van Ken neth Kaoenda. Kaoenda heeft, als protest tegen de voor Noord-Rhodesië voorgestelde nieuwe grondwet, een „door een meesterbrein ont worpen plan" voor burgerlijke ongehoorzaamheid afgekondigd. Vier dagen geleden heeft hij in het openbaar zijn identiteitsbe wijs verbrand. Hij heeft de Brit se regering verzocht een com missie van onderzoek naar Noord-Rhodesië te zenden. De Zweedse regering heeft be sloten niet het voorbeeld van Engeland en Denemarken te vol gen en niet het lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap aan te vragen. De Zweedse minister-president, Tage Erlander, heeft dit gisteren in een rede, gehouden in een metaalarbeiderscongres, ver klaard. Hij zei, dat het verdrag van Rome in zijn huidige vorm niet in overeenstemming is met de Zweedse neutraliteitspolitiek. De redenen, die voor Engeland en Denemarken beslissend zijn, hebben voor Zweden niet hetzelf de gewicht. Onze economische toestand geeft geen wijziging van onze handelspolitiek aan en ook is de N.A.V.O. voor Zweden geen reden deel te nemen aan de Euromarkt. Naar Erlander uiteenzette streeft Zweden er naar de totstandkoming aan te moedigen van een Europese markt zonder politieke banden voor de leden ervan. REISLEIDER MERKTE MET ONGEDEKTE CHEQUES. De 30-jarige Amsterdamse reis leider P. H. W. C. R. heelt zich, sinds begin augustus, bezig ge houden met het uitgeven van on gedekte chèques. Hotels, restaurants, taxichauf feurs en winkeliers in Amster dam, Scheveningen, Leiden, Noordwijk en mogelijk nog an dere plaatsen in Nederland rijn daarvan de dupe geworden. Dinsdag kon de reisleider in Amsterdam worden gearresteerd na een vechtpartij met een taxi chauffeur. Na een ritje in een taxi wilde R. met een chèque betalen, waarop de taxichauffeur zich de waarschuwing van col lega's tegen een met ongedekte chèques opererende jongeman hexinnerde. Toen hij R. daarover aan de tand wilde voelen, ont stond er een vechtpartij, waarbij R. enkele gevoelige klappen in casseerde. De politie moest er aan te pas komen en toen bleek, dat R. inderdaad de gezochte was. Hij werd medio juli in Rot terdam aangehouden onder ver denking van verduistering van gelden van een reisbureau. Na drie weken voorarrest werd R. begin augustus op vrije voeten gesteld, waaï'op hij prompt met de ongedekte chèques op stap ging. Hij logeerde in hotels, ver toefde In restaurants, kocht boe ken en kleding, maakte dure taxiritten en betaalde overal met ongedekte chèques. In Scheve ningen liet hij zelfs een foto reportage van zichzelf maken. Uit het voorlopige politie-on- derzoek is gebleken dat R. min stens 25 ongedekte chèques heeft uitgegeven. Het bedrag dat er mee gemoeid is, is nog niet be kend. R. is in bewaring gesteld en zal waarschijnlijk aan de of ficier van Justitie worden voor geleid. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft maandag met 373 tegen 50 stemmen een wets voorstel aangenomen, dat het mogelijk zal maken de doodstraf uit te spreken ingeval van roof van een vliegtuig. Deze hoogste straf zou op aanbeveling van een jury kunnen worden gegeven aan iemand die bij een dergelijk misdrijf geweld gebruikt of met geweld dreigt. Het wetsvoorstel is al door de Senaat aanvaard. Op het IJsselmeer, ongeveer tien kilonieter buiten de kust ter hoogte van de Friese plaats I'iaam, heeft zich maandagmid dag een ramp voltrokken, die, naar moet worden aangenomen, aan drie mensen het leven heeft gekost. In eeft'fcware storm, die in de middag zijn hoogtepunt bereikte, is van de Harlinger mosselkot ter, HA 10, een van de luiken weggeslagen. Het schip liep daarna snel vol water en zonk. De 40-jarige Jan de Boer is er in geslaagd de takelmast vast te grijpen. Uren later is hij door de schipper van een steenklipper, de heer Swytink uit Harlingen, ge red. De drie overige opvarenden waren de 34-jarige schipper A. E. J. van Hurck, de 57-jarige Anne Weever en de 22-jarige Freerk Brouwer. Tot dusver is alleen het stoffelijk overschot van de heer Van Hurck gevon den. Om ongeveer twee uur maan dagmiddag is de Harlingen 10 in de Lorentzsluizen te Kornwer- derzand geschut. Er stond een zware westerstorm, die geleide lijk in kracht toenam, 's Morgens had de Harlingen 10 op de teelt plaats op de Waddenzee een schip volgeladen met mosselen, die overgebracht moesten wor den naar de verwaterplaatsen 'n Zeeland. Men was op het IJsselmeer ter hoogte van Piaam toen er steeds meer water over het schip begon te slaan. Na korte tijd bleek de Harlingen 10 niet meer te red den. De bemanningsleden trok ken hun zwemvesten aan en sprongen over boord. Vlak daar op kapseisde het schip en zonk. Doordat de lading uit het schip viel richtte de kotter zich weer iets op. Het topje van de giek en een topje van de takelmast kwamen boven water. De 49- jarige Jan de Boer wist zich aan de giek vast te grijpen. De drie andere opvarenden dreven echter af en konden de Harlingen 10 niet meer naderen. De Boer hield zich van half drie tot ruim zes uur aan de giek vast. Hij werd opgemerkt door schipper Swytinck uit Harlingen, die met de motorklipper „Jenny" Nadruk verboden. Plotseling wist zij, dat zij zus ter Gracia haatte; haar rustige autoriteit haatte, haar stem, de manier waarop zij haar hoofd omdraaide, de rustige, open blik van haar lichtbruine ogen, die al je gedachten schenen te lezen. Zij haatte haar om haar gereser veerdheid; het geheimzinnige waas, dat om haar heen hing en de manier, waarop iedereen haar eenvoudigweg „zuster Gra cia" noemde, omdat zij een vreemdklinkende buitenlandse achternaam had. Hij begon met „Sz" en eindigde als een hoest en niesbui, een onmogelijke naam, die niemand uit kon spreken. Natuurlijk had zij zo'n naam, alleen maar om anders te zijn, dacht Olive Mawte giftig. Zij was een vrouw met gehei men in haar verleden en zij had een oogje op David Halcott. Bij deze gedachte ontdekte Olive Mawte, dat zij beefde, dat haar hand letterlijk onbeheerst trilde, in een plotselinge jaloe zie. Zij had veertien dagen lang zij aan zij met David Halcott gewerkt en daarvóór had zij hem lange tijd elke dag gezien; zij wist, dat zij voor hem zelfs k door MARGUERITE LEES niet bestond als vrouw. In zijn ogen behoorde zij tot de uitrus ting van de afdeling. Hij had zijn opluchting en genoegen, zuster Gracia weer te zien, niet verborgen. Met samengeknepen handen, haar lippen stijf en trillend, stond Olive Mawte daar, en haatte hen beiden, terwijl zuster Gracia de operatielijst besprak. Maar zij kon er iets aan doen: dr. Halcott had de zuster zijn nieuws niet verteld, anders zou zij niet zo druk bezig zijn en zo zeker van zichzelf! „Ik zal de andere patiënten klaar maken, terwijl U een be sluit neemt omtrent Patsy", zei zuster Mawte. „Het verwondert me, dat dr. Halcott niets defi nitiefs gezegd heeft. Maar jaIk zou zo denken, dat hij vandaag andere dingen aan zijn hoofd heeft". Zuster Gracia keek scherp op. „Dat is genoeg, zuster". Zuster Mawte bleef op haar stuk staan. „Wel, hij heeft an dere dingen aan zijn hoofd. Toen U met vakantie was, heeft hij zich verloofd met Martine Delamere. Haar ouders hebben gisteravond een grote partij voor hen gegeven". Zij had haar bom laten ont ploften, en zij wilde er bij zijn, en genieten als de dag van zus ter Gracia misschien haar hele toekomst in elkaar schrompelde en tot stof werd. Maar zuster Gracia verschafte haar die voldoening niet. Na een zeer korte pauze zei zij eenvou dig: „Juffrouw Delamere is een erg knap meisje. Ik wilde, dat ik het eerder geweten had, dan had ik hem direct geluk kunnen wensen". Kaar kalme manier het op te nemen dreef zuster Mawte ertoe te zeggen: „Er zijn genoeg knap pe meisjes, maar zij hebben niet allen Lucas J. Delamere als va der, met een kapitale plastic- fabriek en een grote invloed op het bestuur van het zieken huis Men zegt, dai Lucas J. van plan is een nieuw kinderzie kenhuis te bouwen voor dr. Hal cott, of een speciaal laborato rium of zoiets als huwelijks cadeau. Je behoeft je dus niet af te vragen. Zij was te ver gegaan. Haar stem stierf plotseling weg als een elastiek, dat knapt en haar knieën knikten onder de vaste onbarmhartige blik, die zuster Gracia op haar richtte. „Tussen U en mij en de deur post", zei de stem van zuster Gracia scherp als ijs, „degene, die U dat verteld heeft, slaat de plank helemaal mis. Want U weet en ik weet nietwaar zus ter dat het baarlijke nonsens is. Dr. Halcott is de laatste man in de wereld, die geeft om om materiële overwegingen. Dit is een mooie naam voor een heel lelijk ding en het past niet bij onze dr. Halcott. Als hij met juffrouw Delamere verloofd is, dan heeft dat niets te maken met de invloed en rijkdom van haar vader, maar dan is dat niet tegenstaande deze. Hij trouwt met haar eenvoudig, omdat hij van haar houdt. En vindt U niet, dat we, daar we achter zijn, de operatiepatiënten hun slaapmid- deltje moeten geven?" Pas toen zuster Mawte weg was en de deur achter zich ge sloten had, verliet Gracia's kalm te haar. Zij zat voor zich uit te staren en haar gezicht trilde en verloor de beheersing. Zij bedek te het met trillende handen. Martine DelamereZij had zelts niet geweten, dat zij be vriend waren. Dat kwam ervan, als men nooit luisterde naar kletspraatjes; als men zich af zijdig hield. Dit zo te moeten horen, niet van David zelf, maar van zuster Mawte, die kookte en siste van kwaadaardigheid als een vat met een scherp zuur, dat alles wat dierbaar en gezond was aan tastte. Ook de nachtzuster had het geweten en had zo vreemd ge aarzeld haar het nieuws te ver tellen. Kon dat betekenen, dat men geraden had, welk gevoel zij koesterde ten opzichte van David Halcott? Vernedering, woede en spijt schoten als een vlammend zwaard door haar heen. Tot welke dwaasheid kon dat onberekenbare hart van haar leiden? (Wordt vervolgd.) op weg was naar Kornwerder- zand. Hij nam de schipbreukeling aan boord en bracht hem over naar de politiepost te Kornwer- derzand. Pas toen kon de red dingboot „Arthur" uit Hindelo pen worden gewaarschuwd en uitvaren om naar de overige drenkelingen te zoeken. Zeven vissersvaartuigen zijn uitgevaren om aan de speurtocht deel te nemen. Ook een coaster en een vliegtuig van de marine- luchtbasis in Valkenburg zijn hierbij ingeschakeld. 's Avonds om ongeveer negen uur heeft de schipper van de Won 39, de heer H. Hoornstra, ongeveer 1% km van de plaats van de ramp het stoffelijk over schot van de kapitein, de heer Van Hurck, gevonden. De heer Weever was gehuwd en vader van vijf kinderen. Ka pitein Van Hurck was eveneens gehuwd en vader van twee kin deren. Brouwer was ongehuwd. HET ZOEKEN' NAAR DE TWEE NOG VERMISTE OPVAREN DEN VAN DE MOSSELKOTTER Bij het invallen van de duister nis is gisteravond het zoeken naar de twee nog vermiste op varenden van de maandagmid dag op het IJsselmeer gezonken mosselkotter HA 10 gestaakt. Heden wordt de speurtocht, waaraan wordt deelgenomen door vissersschepen, een vlieg tuig, een helikopter en de red dingboot „Arthur", voortgezet. De enige overlevende van de ramp, de 49-jarige mosselvisser .J de Boer uit Harlingen, heeft ver teld, dat de bemanning van het schip, kort voordat de mosselkot ter zonk, enkele vuurpijlen heeft afgestoken. Deze zijn echter niet opgemerkt. De heer De Boer vertelde dat hij zich drie en een half uur aan de giek van het ge zonken schip heeft vastgehou den voordat hij werd gered door de Harlinger schipper R. Swie- tynk, die een boei zocht. Hij zei- de het onbegrijpelijk te vinden, dat een uitstekend schip als de HA 10, dat uitgerust was met een nog vrijwel nieuwe en krach tige motor, onder deze omstan digheden kon vergaan. Lichte aanrijding. Gistermorgen had op de hoek Axelsestraat-Verl. Van Steen bergenlaan (zuidzijde) een aan rijding plaats tussen een perso nenauto bestuurd door de heer F. D. en een bromfiets bereden door de heer P. J. H„ beiden uit Terneuzen. Zowel auto als brommer reden vanaf de brug in de richting van de Technische school. Op de ge noemde hoek sloeg de heer D. rechtsaf om de Verl. Van Steen bergenlaan in te rijden, daarbij geen voorrang verlenend aan het achteropkomend verkeer, waar door de brommer in aanraking kwam met de auto en licht werd beschadigd. Vrachtauto belandde in de sloot. Gistermiddag omstreeks kwart voor twee moest een zwaar be laden vrachtwagen met kolen van de fa. v. d. B. uit Vlissingen ter hoogte van de kwekerij van de fa. Jansen aan de provinciale weg TerneuzenAxel iets naar rechts uitwijken om een tege moetkomende autobus te laten passeren. De berm bleek te zacht voor de vrachtwagen met de 4 a 5 ton kolen, met het gevolg dat deze In de sloot zakte. Het heeft heel wat moeite ge kost de wagen weer in het rech te spoor te zetten. Overigens bleef alles beperkt tot materiële schade. In het Staatsblad van zijn verschenen vier konin besluiten van 7 augustus, tot herziening van de regeling voor het onderwij; personeel der rijks hogere gerscholen en rijksmidd scholen voor meisjes; totl ziening van de salarisregl voor het onderwijzend neel aan de rijkskweeksch: voor onderwijzers en onder?] zeressen; tot herziening salarisregeling voor het ond wijzend personeel van de len van leidsters bij het kle onderwijs en tot wijziging 1 het salarisbesluit middelt; nijverheidsonderwijs 1955. In deze vier koninklijke besl. ten zijn thans opgenomen salarisverhogingen met in van 1 januari 1960 voor bon: genoemde categorieën van derwijzend personeel, waarc: trent destijds in een gecoir.: neerde vergadering van de trokken bijzondere commiss voor het georganiseerd orerh gehouden onder voorzittersc. van minister Cals, algehele i eenstemming werd bereikt. Het orgaan van de Oostduit?] communistische partij Deutschland" schreef din dat na het sluiten van vredesverdrag niemand van i Oostduitse verkeerswegen bruik zal kunnen maken of t luchtruim van de D. D.R. binnendringen zonder hierotij met Oost-Duitsland een te hebben gesloten. „Op 13 augustus sloot Duitse democratische republï] de deur voor het militarise Maar dat is niet alles. Op i dag werd duidelijk dat het i tarisme nog verder zal wo teruggedrongen". „Wij zullen dit jaar vredesverdrag sluiten, of hieraan deelneemt of niet hebben er op gewezen dat onze dan onbeperkte soevere rechten zullen uitoefenen, betekent dat ons grondgebied? ons luchtruim door niemands| worden betreden of bevlogen - niet daartoe strekkende ven' gen met onze regering heeft s sloten" „Degenen die tot nu toe onze vastberadenheid hebbe getwijfeld zouden uit de 13- augustus hebben moeten 10* dat niemand ons kan ihti® deren of chanteren. Wanneet volkomen duidelijk is kan slechts de zaak van de vreos I dienen. Niemand zal dan de t": i ging hebben onze vastberadK t heid op de proef te stellen. zou zich meer bewust moe® J zijn dat onderhandelingen j vermijdelijk zijn en dat m® verstandig aan zou doen met D. D. R. over het sluiten van ef vredesverdrag te onderhal Ier". In het kader vanJ1' festival, dat thans te ff' burgh, in Schot/01", wordt gehouden, 'orr onder meer „Richard 0 derde" van Shakespea!? opgevoerd. Een t°ner] speler, die de rol van een der moordenaars vervul" moest ook in een duen scène optreden. Dit jr schiedde zó realistisch, "a hij bij de eerstvolgende vertoning verstek zal nioe- ten laten gaan, daar hu het „gevecht" een steek de nek opliep. In het algemeen bleken - tegen huweliwszwend tekbesu1iikk1ngs1 gerist «ie hij trouwbeloftei Tan 'oor totaal.circ den had opgelicht,! geëist van het rechtba eén jaar en negen ma aftrek van het voora onvoorwaardelijke t kingstelling der rege dachte, reeds drie ke deeld, waarvan tweek- oplichting. bekende d< zei in appèl te zijn omdat hij bezwaar ha onvoorwaardelijke t kingstelling. De timmerman, die is, had de beide vro 47-jarige weduwe, v stenotypiste en een 3 piste, o.a. verteld, di pleger was in het A Ziekenhuis, een got was van de bekend prof. Nuboer, en een de wethouder van so< van Apeldoorn. De wi hem verscheidene be leend tot een totaal v den. De andere vrouv haar portemonnaie waaruit een gezame met verblijf in Gror betaald, die ongeveer had gekost. Deze v zich als civiele par teneinde dit bedrag vi te terug te kunnen v „Kunt u dat nu n: om vrouwen te bena vroeg de president, v dachte antwoordde d zijn verleden niet ai kon komen. Het rapp was zeer ongunstig. lijke figuur kan niet menleving worden gt merkte de procureur- zijn lequisitoir op. De raadsvrouwe v dat L. zeer sterk toerekenbaar is. wordt beheerst door gen: het zijn van vei grote strafrechterlij speelde, volgens haai parten om weer aar komen. Eén geval ting 'achtte de raads bewezen en voor het zocht zij een korte st voorwaardelijke terl stelling, waartegen zwaar heeft, op te le Het hof doet op i uitspraak. N I E U W S IN HET -Lil 1TCL aigLUlv-v - de vijf toneelspelers, in deze scène optreden hun taak zeer realistiscn op te vatten, want zij w den alle gewond. De v wondingen van de ana® vier waren echter slecn - van lichte aard. In Leipzig zijr paren veroordeeld w nage voor de bont De 44-jarige F. B< 15 jaar, zijn vror dertien jaar en 1 Werner en Gisela A acht en vijf jaar tu k Pater Johannes ski, een R. K. pri Wilznaek, is door d politie gearresteerd diging van „slavenl het Westen. De Sowjet-Uni ongeveer vijf jaar d naar de maan zendt Amerikanen daar h komen", zo heeft dt sische ruimtevaart op een persconferen pest verklaard. Tengevolge va van een veerboot in de omgeving va stad Haiderabad z om het leven geko De vrouw van t wachter van het ei rolles aan de Franst krijgt een medaille ning van 500 franl 375 gulden), ome weekeinde, toen h een hartaanval v het licht was blijv Nabij de Spa maandag een knee ploff ing gebracht o van de hoogspan: van Frankrijk naai De kabel bleef doordat de mast ïi begaf. In de omg pamfletten van de nisatie van het (O.A.S.)" gevonde Dieven hebbei tend in het Loi Mayfair bont te tienduizenden gu maakt. Zij rede; vrachtauto tegen grepen het bont en verdwenen ii staande auto. De Soedanest maandagavond in een menigte jongt ten, waardoor gedood en negent; is officieel meeged tiemannen werden gewond. Volgens verklaring hadde onder de dekm godsdienstige ht semi-militaire opl Zij hadden gewei gaan.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2