'S L E Adenauer bezocht West-Berlijn Persconferentie van Adenauer De algemene vergadering over Bizerta door ïren,* v feesten 150 ct G. MARSILJE Zn Gerrit de Jonge Zn Radio de Koek HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Monopole 'rofïteert ook deze week 100 Ct. 50 Ct. 50 Ct. 50 Ct. 99 ct. 150 ct 90 ct. Telefoon 25^6 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1961 17e Jaargang Nr 5376 IN EN OM WEST-BERLIJN Johnson bracht verslag uit Schilderij van Goya gestolen DE WESTELIJKEN EN BERLIJN KENNEDY OVER DE KERNSTOP- GONFERENT1E GEEN BEZOEK VAN CHROESJTSJEF AAN BERLIJN enz. verzorgen wy envoudige tot uitge- entueel met muziek, chikking. aan huis, eventueel bij ons terecht. IAAT. 33 Tel. 2482 3 SLAVINKEN 230 gram HOOFDKAAS 250 gram LEVERWORST 250 gram BLOEDWORST blikjes LEVERPASTEI Woensdag en donderdag: 500 gram GEHAKT Extra Reklame: ET GEZOUTEN SPf# litsluitend per 500 en per K.G. Buijzestr. 15, Tel. 2267 Frankering bij abonnement: Terneuzen «recteur-Hoofdredaeteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; pel maand f 2,—per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25. Rubriek Kinine Advertenties (géén handel» advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. I Bondskanselier Adenauer hec't ■gisteren een bezoek van een dag aan West-Berlijn gebracht. Hij 1 werd op het vliegveld Tempelhof begroet door burgemeester I Brandt, de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in II West-Berlijn generaal-majoor Watson, en de minister voor za- 'ken geheel Duitsland betreffen de. Lemmer. Minister Lemmer woont in West-Berlijn. Adenauer zei dat het ..alge neen bekend is dat in de nabije I toekomst onderhandelingen zul len worden gevoerd. Het stemt tot grote voldoening dat Ameri v ka, het machtigste land ter we reld, opnieuw heeft gedemon streerd dat het inzake Berlijn «volledig achter ons staat". f „Wij gaan moeilijke weken }l tegemoet, maar wanneer .vij I allen het hoofd koel en het hait warm houden zullen wij de moei- I lijkheden overwinnen". I De Oostduitsers „wie de laat- I ste hoop te kunnen vluchten thans is ontnomen" kunnen ervan overtuigd zijn dat West- 1 Duitsland zijn verplichtingen zal I nakomen. „Ik ben er zeker van I dat de dag van hereniging in I vrede en vrijheid zal komen, en I hiertoe doen de gebeurtenissen I van de 13de augustus de Oostduitse grensmaatregelen "niets af". Adenauer verklaarde dat de i bondsrepubliek „al haar morele en politieke macht zal aanwen- I den om de vrijheid van West- I Berlijn te bewaren. De bescha- I mende muur en het prikkeldraad I langs de sectorgrens zijn een I monument voor alle Duitsers om i de hereniging niet te vergeten en zich daartoe in te spannen". Burgemeester Brandt zei in I zijn begroetingstoespraak o.m. l dat de bevolking van West-Ber- lijn de laatste dagen heeft kun- I nen zien dat zij „goede en sterke I vrienden heeft. Haar plaats is I voor eens en altijd in het kamp I van de vrijheid". Het Oostduitse persagentschap I A DN heeft gemeld dat Adenauer I is aangekomen voor „een provo- cerend bezoek aan West-Berlijn, dat geen deel uitmaakt van I West-Duitsland". De Engelse infanterie-brigade in West-Berlijn heeft dinsdag ochtend een alarm-oefening ge houden, die volgens een woord voerder „volledig is geslaagd". Enkele tanks namen posities in bij het monument voor de ge sneuvelde Sowjet-soldaten, op enkele honderden meters van de Brandenburger Tor in de Engel se sector. Ondanks de motregen stonden duizenden Westberlijners langs de route naar het opvangcen trum Mariënfelde. Vele anderen schonken echter demonstratief geen aandacht aan het passeren van de rij auto's. In Mariënfelde werd de bondskanselier enthou siast ontvangen. Sommige vluch telingen stopten hem brieven in de hand toen hij door de straten van het kamp wandelde. Een jonge vluchteling vroeg hem waarom hij niet eerder West-Berlijn heeft bezocht. Adenauer antwoordde dat John son had gevraagd hem niet te vergezellen, omdat de vice-pre sident zijn bezoek als „een zui ver Amerikaanse aangelegen heid" beschouwde. Daarop ver telde hij wat hij had gedaan sinds de Oostduitse maatregelen Adenauer begaf zich tot op enkele meters van de muur, waar hij door Oost- en Westduitse fotografen en cameralieden on. der vuur werd genomen. De Oostduitse radiowagen gaf een verslag van het bezoek, dat Adenauer duidelijk zelf kon ho ren. „Kijk naar zijn ernstige ge zicht. Beste Konnie, denk er aan dat iemand anders, ook met een ernstig gezicht, hier dichtbij kar petten vrat". De Potsdamerplatz is nog geen kilometer van de ruïnes van de Reiehskanzelarei en de Führer- bunker. Zij worden door beplan ting aan het oog onttrokken. De bestuurder van een water kanon richtte de loop op Aden auer. Achter de versperringen en op de daken van omliggende huizen, waren Oostduitse mili tairen gestationeerd. Ook bij de Brandenburger Tor stond een Oostduitse luidspre kerwagen. Men speelde een Westelijke „tophit" en de com mentator merkte ironisch op: „U bent laat, Herr Bundeskanzler, wij hebben intussen al maatrege len genomen". In de Bernauerstrasse, waar de huizen Oost-Berlijn en de rijweg De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft dins dag te West-Berlijn op een pers conferentie verklaard dat hij er de voorkeur aan zou hebben ge geven, indien er meer tegen maatregelen waren genomen tegen het sluiten van de Oostber- lijnse sectorgrens. Dr. Adenauer zei namelijk in antwoord op vragen, ol hij de v\ esterse reactie als voldoende beschouwde: „Werkelijk, ik had gewild dat het mogelijk was ge weest meer tegenmaatregelen te nemen. V ast staat, dat een door vier mogendheden aangegane over eenkomst eenzijdig door één dezer staten is vertrapt. Ik meen dat het Westen met zijn reactie verder had moeten gaan." In antwoord op andere vragen verklaarde Adenauer dat in de komende weken of maanden over de toekomst van Berlijn zou worden onderhandeld. In een korte openingsverkla- ring zei Adenauei dat twee din- P" een d'epe indruk op hem hadden gemaakt, toen hij dins ag een tocht langs de grens tussen Oost- en West-Berlijn maakte. „Ik wil in de eerste plaats de u;. tekende houding noemen, die de Westberlijners, met slechts een zeer enkele uitzondering «p'b'.'gd m''' aan dag hebben iJmu fweede fe't is dat het mo- gei'Jk is geweest een dergelijke nevan stilte in een stad als &kanselimeStlgen"' a'dus de h"'j Pe'de verder mede met net stadsbestuur van West-Ber- "Jn te hebben gesproken over de gevolgen, die het sluiten van de Oostberlijnse sectorgrens voor West-Berlijn zou hebben. Hij zou nier echter op zijn persconferen tie niet in bijzonderheden on in gaan. De bondskanselier vervolgde: 'i,De Oostduitse grensmaatrege len zijn slechts één zet in het politieke schaakspel. Er zullen er meer volgen, riet vraagstuK West Berlijn zal aan de orde worden gesteld. Adenauer verklaarde te menen dat het Westen zijn economische vermogen tegenover het Oosten bij onderhandelingen meer kan en moet gebruiken. Hij bepleitte versterking van de Navo, „want de Sowjei-Unie onderhandelt niet met een zwak ke tegenstander". Daarop werd Adenauer de vraag gesteld of West-Duitsland z.i. net initiatief moest nemen voor het openen van internatio nale onderhandelingen. Hij ant woordde: „Dergelijke onderhan delingen moeten, na Westelijke voorbereiding, door het Westen gezamenlijk worden gevoerd. Ik acht het niet raadzaam voor West-Duitsland om het initiatief te nemen voor totstandkoming van zulke onderhandelingen. M.i. moeten de Verenigde Staten de eerste stap doen." In antwoord op de vraag, of hij een voor Oost en West aan vaardbare oplossing van het Duitse vraagstuk zag, antwoord de de Westduitse bondskanselier: „Natuurlijk, ik geloof dat op zekere dag een dergelijk verge lijk zal worden bereikt". Daarop werd hem gevraagd of het sluiten van een vredes verdrag tussen de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland het Westen zou noodzaken met de Oostduit- sers te gaan onderhandelen over vrije toegang tot West-Berlijn. Adenauer antwoordde: „De Sow jet-Unie heeft verklaard vrije toegang tot West-Berlijn te zul len waarborgen. Ik wens niet te geloven dat de Sowjet-Unie haar woord niet houdt, voordat het tegendeel duidelijk wordt." Vervolgens werd hem gevraagd of een „corridor-oplossing" voor West-Berlijn werd overwogen. Adenauer antwoordde: ..Er zijn nog geen onderhandelingen over een corridor naar West-Berlijn begonnen en ik geloof dat de recente eenzijdige schending van overeenkomsten geen gunstige atmosfeer heeft geschapen." West-Berlijn zijn, wuifden vele Oostberlijners naar Adenauer. Talrijke vrouwen huilden. De Oostduitse politie en fabrieks- wachten zagen gespannen toe. In de Swinemünderstrasse stond een lange rij T-34 tanks. Van de koepel waaide de blauwe vlag van de communistische jeugdorganisatie. Achter de Brandenburger Tor stonden Oost-Berlijners van wie sommi gen verrekijkers hadden. Oost duitse politie en militairen maanden hen tot doorlopen, maar weinigen verlieten het plein. Het Sowjet-persagentschap Tass schreef dat „de duidelijke provocerende pelgrimages naar West-Berlijn van Westduitse en buitenlandse politici" met het bezoek van Adenauer een hoogte punt hebben bereikt. „Adenauers bezoek kan de situatie slechts meer gespannen maken en een vreedzame oplos sing van de Duitse kwestie be moeilijken". In verband met de oefeningen van de Britse troepen werd opgemerkt dat het bezoek „volkomen in overeenstemming is met de provocerende militaire voorbereidingen". op stroomgebrulk met het triomferende koelkastmerk Frlmetlc! 0 Gepatenteerd koeliysteem 0 Neemt weinig plaatsruimte in 0 Aantrekkelijke prijzen door produklie van 1000 stuks p.deg j 9 Ook in zwart en kleuren verkr'jgbaar bij Oranjestraat 2 Teil. 01155-565, Axel Dinsdag zijn in Oost-Berlijn door Oostduitse fabrieksmilitie twae kantoren gesloten van de sociaal-democratische partij. Volgens het Oostduitse persbu reau A.D.N, is dit gebeurd als reactie op de provocaties in West-Berlijn, waar de regerings coalitie door de sociaal-demo craten overheerst wordt. De boycot van de luchttram in West-Berlijn, die door de Oostduitsers geëxploiteerd wordt, is een volledig succes ge worden. Maandag maakten maar rond 25.000 mensen gebruik van de „S-Bahn" en dinsdag waren het er nog minder. In normale tijden gaan gemiddeld 250.000 mensen dagelijks met de lucht- tram. Oostduitse arbeiders hebben dinsdag het hek van een kerk hof dichtgemetseld, dat zich ook over Westberlijns gebied uitstrekt. Ook de ingang van een Oostberlijnse kerk, die uitkomt op de Bernauerstrasse in West- Berlijn, is dichtgemetseld. De Westberlijnse regering- heeft dinsdag de Oostduitse autoriteiten ervoor gewaar schuwd, dat schoten van de Oostduitse politie in de richting van Westberlijns gebied „ernsti ge gevolgen" zullen hebben. De Westberlijnse politie had ge meld dat Oostduitse grenspolitie op vluchtelingen had geschoten, die al Westberlijns gebied be reikt hadden. Een woordvoerder van de Westberlijnse regering zei dat op de regeringsbijeen komst van dinsdag, die door Adenauer werd bijgewoond. Be sloten is een program uit te werken „ter versterking van de positie van Berlijn". Hij zei niet hoe dit program uitgevoerd zou worden. Dinsdag is een Oostberlijnse vrouw, de 59-jarige Ida Siekman, bij een poging tot ontvluchten naar West-Berlijn omgekomen. Zij sprong uit de derde verdie ping van haar woning op de sectorgrens en kwam in de daar achter gelegen straat op West duits gebied neer. Eerst had /ij haar papieren en bezittingen naar beneden gegooid. Op weg naar het ziekenhuis overleed zij. Volgens de Westberlijnse poli tie had de Oostduitse politie maandag haar voordeur, die op Oostberlijns gebied uitkomt, mot planken dichtgespijkerd om te voorkomen dat het huis als vluchtweg gebruikt zou worden. De Oostduitsers hebben dins dag een 800 meter lange beton nen muur tussen de Branden burgerpoort en de Potsdamer platz, de vroeger meest gebruik te grensovergang, voltooid, zo heeft de Westberlijnse politie ge zegd. Aan de andere kant van de Brandenburgerpoort wordt nu ook een betonnen barrière opge richt. AUTOBUS STORTTE TEGEN TREIN OP In Fluclen (Zwitserland), is een Italiaanse autobus %an de berg weg afgereden en enkele meters lager op de spoorbaan van de St. Gotthard tegen een sneltrein gestort. De buschauffeur moest uitwijken voor een klein jonge tje. Het spoorwegverkeer lieeft uren vertraging ondervonden. De algemene vergadering dei- Ver. Naties beeft dinsdag haar debat over Bizerta voortgezet. De Amerikaan Adlai Stevenson vei klaarde dat Frankrijk onaf hankelijkheid had verleend aan gebieden, die zo groot zijn als de landen die de Sowjet-Unie onder worpen heeft. Hij had veel kri tiek op de verklaring, die de Russische gedelegeerde maan dag had afgelegd. De Rus deed toen een aanval op het Westen in verband met de militaire bases in de wereld. Ruslands legers, zo zei Stevenson, zijn nu, 16 jaar na de oorlog, nog steeds in Polen, Oost-Duitsland, Honga rije en diverse andere landen. Er zijn soevereine landen ge weest, die zich tegen de Russi sche strijdkrachten op hun grond gebied hebben verzet, maar deze soevereine landen werden prompt weggevaagd. Vóór Stevenson spraken Ir. Fekini uit Libië en de Argentijn Mario Amadeo. Fekini zei dat secretaris-generaal Dag Ham- marskjoeld zelf ter plaatse heeft geconstateerd, dat Frankrijk geen gehoor geeft aan de resolu tie van de Veiligheidsraad. Amadeo vond de overeen komst tussen Frankrijk en Tu nesië, die in 1958 gesloten is, niet erg duidelijk. Het was niet de De Amerikaanse vice- president Lyndon Johnson heeft presi dent Kennedy in Wa shington verslag uit gebracht van zijn be zoek aan Bonn en West-Berlijn. Een door Goya geschilderd portret van de hertog van Wel lington, dat onlangs voor 140.000 pond sterling (ongeveer l12 mil joen gulden) werd gekocht, is uit de National Gallery in Lon den verdwenen. Het schilderij, in 1812 gemaakt, hing maandagavond om zes uur nog op zijn plaats toen het mu seum werd gesloten maar werd dinsdagochtend vóór de opening om tien uur vermist. Het paneel waarop het is ge schilderd verkeert in vrij slechte toestand. Het portret, waarop Wellington in halve lengte staat afgebeeld, werd in juni j.l. op een openbare verkoping gekocht door Charles Wrightsman, een oliemiljonair uit Texas. Er ont stond in Engeland controverse over het wegkopen van kunst werken uit het land en kunst minnaars begonnen een cam pagne om het stuk in Engeland te houden. De Wolfson Founda tion beloofde 100.000 pond bij te dragen en het parlement zou de rest verschaffen. Wrightsman verkocht het schilderij daarop voor de prijs die hij er zelf voor had betaald. Goya heeft drie portretten van Wellington, die Napoleon bij Waterloo versloeg, gemaakt. Eén ervan behoort aan een Ameri kaanse verzamelaar en een an der bevindt zich in een museum. Volgens de eerste gegevens van de politie is het schilderij, dat 60 bij 50 cm meet, even vóór zes uur maandagavond gestolen. Dit is de jongste schilderijen diefstal in een serie, voorname lijk gepleegd in Frankrijk en andere Europese kunstcentra. Kortgeleden werden in Aix-en- Provence, Frankrijk, schilde rijen van Cézanne ter waarde van naar schatting zeven mil joen gulden gestolen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag ge zegd dat niet verwacht wordt dat het Westelijke antwoord op de Russische nota's van 3 augus tus over Berlijn een specifiek voorstel voor onderhandelen zal behelzen. De Westelijke landen zullen hun antwoord tegen het einde van deze maand aan de Russen overhandigen. Hij voegde eraan toe dat het statuut van Berlijn niet vol maakt is en verbeterd kan wor den. In antwoord op een vraag over persberichten volgens welke er meningsverschillen bestaan tus sen Frankrijk enerzijds en de V. S. en Groot-Brittannië ander zijds, zei de woordvoerder„Er is geen onenigheid. Integendeel, er bestaat overeenstemming over de grondbeginselen". taak van Argentinië om dit uit te maken wie er verantwoorde lijk voor was dat beide landen nog niet tot een akkoord zijn ge komen. Argentinië erkende wel iswaar de rechtmatigheid van de Tunesische aspiraties, maar meende toch dat Tunesië rond Bizerta een „gespannen sfeer" schept. De Ver. Naties zouden pas maatregelen moeten overwe gen als een beroep op beide par tijen niets uithaalt. Stevenson verklaarde voorts, dat het geschi) om Bizerta „be- tieurenswaardig" is, omdat er twee goede vrienden van de Ver. Staten bij betrokken zijn. En de Ver. Staten hadden „met meer volharding dan succes" getracht beide parujen tot elkaar te bren gen. Stevenson zei niet hoe zijn land zou stemmen, maar volgens doorgaans betrouwbare kringen zullen de Ver. Staten zich wel onthouden. De Amerikaan zei dat Tunesië ongetwijfeld soeve reine rechten in Bizerta heeft. Het ging er nu echter maar om deze rechten in verband te bren gen met het huidige geschil. Frankrijk noch Tunesië moesten een stap doen, waardoor de toe stand slecht kon worden en hun troepen moesten op hun oude stellingen teruggetrokken wor den. De Rus Platon Morozov ver klaarde dat de Ver. Staten ge poogd hadden de aandacht van de algemene vergadering af te President Kennedy heeft dins dag in een verklaring uiteenge zet hoeveel belang hij hecht aan de driemogendhedenconferentie te Genève over beëindiging van proeven met kernwapens. Na een gesprak met Dean, die op punt staat naar Genève terug te gaan over hervatting van de besprekingen met Groot-Brittan nië en de Sowjet-Unie, sprak de president de hoop uit dat men overeenstemming zal bereiken oval' een verdrag dat de wereld van grote gevaren zal verlossen. De taak van Dean is van levensbelang. Hij zal, aldus Ken nedy, een nieuwe poging doen overeenstemming te bereiken over een doelmatig verbod van proeven met kernwapens. Het Amerikaanse voorstel voor een verdrag biedt de Verenigde Staten en de gehele wereld de hoop aan de gevaren te ont komen. De Verenigde Staten blijven het grootste gewicht hechten aan deze onderhande lingen. Zij hopen dat de Sow jet-Unie op positieve wijze op de nieuwe Amerikaanse pogingen zal reageren, aldus de verklaring van de president. In gezaghebbende diplomatie ke kringen in Oost-Berlijn wor den de geruchten over een aan staand bezoek van premier Chroesjtsjef aan Berlijn tegen gesproken. Men zegt dat er voor de onmiddellijke toekomst geen plannen bestaan voor een be zoek van een vooraanstaande Russische politieke figuur aan Oost-Berlijn. leiden van de kwestie die in be handeling is. In antwoord op Ste. vensons kritiek zei hij, dat zijn delegatie de pogingen om de politiek van de Sowjet-Unie ter handhaving van het zelfbeschik kingsrecht te bekladden „weg vaagt". De argumenten van de Ver. Staten toonden slechts aan hoe zwak Washington tegenover het vraagstuk-Bizerta staat. Tenslotte betoogde de Zuid- slaaf Pavicevic, dat de klachten van Tunesië volledig gerecht vaardigd zijn. PHILIPS RADIO en TELEVISIE Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Terneuzen MINDER WEND Dinsdag trok een depressie over de Noordzee naar Zuid- Seandinavië. Achter de storing aan werd' met krachtige tot har de noordwestelijke winden po laire lucht aangevoerd, waarin enkele randstoringen de buien- activiteit tijdelijk deden opleven. Over de Britse eilanden naderde intussen een rug van hoge druk. Deze zal vandaag over ons land trekken. Er worden dan opkla ringen verwacht en het blijft op de meeste plaatsen droog weer. De wind, die aanvankelijk weste lijk wordt, krimpt later naar zuidwest maar blijft overwegend matig. In de temperatuenr komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Passerende rug. Enige opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tus sen noordwest en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. WOENSDAG 23 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 11.17 11.25 Terneuzen 31.52 Hansweert 0.32 12.40 Walzoordsn 0.42 12.50 DONDERDAG 24 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 11.46 12.11 Terneuzen 0.21 12.46 Hansweert 1.01 1.26 Walsoorden 1.11 1.36 ZON MAAN op onder op onder 23 5.36 19.48 18.05 1.59 24 5.37 19.46 18.51 3.09 25 5.39 19.44 19.30 4.28 26 5.41 19.42 20.03 5.50 Ml

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1