Algemene vergadering over Bizerta Nog dit jaar onderhandelingen over de kwestie Duitsland De toestand in Berlijn DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 17e Jaargang Nr 5375 Grotere inkomens en minder werkloosheid in de Verenigde Staten voorspeld DE RASSENRELLET1ES IN ENGELAND SPOORWEGSTAKING IN ARGENTINIË Miljoenenroof in Brussel was gefingeerd JOHNSON TERUG IN WASHINGTON TELEGRAMMEN VAN ADENAUER VEROORDELINGEN IN OOST-BERLIJN Het I.V.V.V. krijgt antwoord van Kennedy TSJECHOSLOWAAKSE REGERINGS VERKLARING INZAKE BERLIJN HOOGWATER Kinkhuestepidemie in Kept (Nieuw-Guinea) HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Frankcrins bij abonnement: Terneuzen loirectear-Hoofdredacteui 1. van de San de Redactieadres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: 6— pex Kwartaal; per maand ƒ2.-: p« «eek 48 et. Losse nrs 9 ct. VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertence 2,25. Rubriek K!"ine Advertenties (géén handel» advertenties): 5 regels 1.Iedere regel meer 30 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau var dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor bet maandagnummer: zaterdags 10 uur. De algemene vergadering iler Verenigde Naties is maandag middag te New York in buiten gewone zitting bijeengekomen. De bijeenkomst werd uitgeschre ven ter bespreking van liet con flict tussen Frankrijk en Tune sië om Bizerta. De Ier Boland werd als voor zittcr liefkozen. De Franse afvaardiging zal de bijeenkomst niet bijwonen. Pre sident De Gaulle, die hiertoe op dracht heeft gegeven, heeft daarmede zijn ongenoegen te kennen willen geven over de „in menging'' door de Verenigde Naties in het negentien juli j.l. uitgebroken Frans-Tunesisclte conflict. De moeilijkheden ont stonden, als destijds gemeld, toen de Tunesiërs de reusachtige Franse vloot- en luchtbasis gin gen blokkeren en het vuur open. den op door de Flansen als ver sterkingen aangevoerde parachu. tisten. 31 Afrikaanse en Aziatische landen en Zuidslavië hebben een ontwerp-resolutie inge diend, waarin een beroep op de algemene vergadering wordt gedaan het „soevereine recht van Tunesië te erkennen om een oproep te doen voor terug trekking van alle Franse strijdkrachten die zich thans zonder Tunesische instemming in het land bevinden". De assemblee wordt voorts uitgenodigd een resolutie van de Veiligheidsraad te onderschrij ven, waarin een oproep werd ge daan voor een staken der vijan delijkheden en voor een terug trekken der wederzijdse troepen op de stellingen, die vóór de strijd werden ingenomen. In de resolutie der Afrikaans-Aziati sche landen wordt er bij de Franse regering op aangedron gen deze maatregelen „ten volle uit te voeren". In de ontwerp-resolutie wordt tenslotte een beroep gedaan op de regeringen van Frankrijk en Tunesië om „onverwijld onder handelingen te beginnen over het, in overeenstemming met het handvest, treffen van vreedza me maatregelen ter verzekering van een terugtrekken van alle Franse strijdkrachten van Tune sische bodem". De eerste spreker, de Tune siër Mongi Slim, betreurde de afwezigheid van de Franse dele gatie. Hij sprak over de negen tiende juli als een „dag van agressie door Franse troepen, die onze Tunesische grond bezetten". Hij verklaarde verder dat de Tunesische regering „sinds 20 maart 1956 in steeds sterkere mate heeft aangedrongen op oen terugtrekken der Franse troepen, omdat hun aanwezigheid in Tunesië in strijd is met de wil van het Tunesische volk". „Tunesië heeft veel moeite gedaan om tot onderhandelingen te komen, doch de Fransen hebben zich ontoegankelijk be toond voor het verzoeningsge zinde Tunesische streven", aldus Slim. Hij vervolgde-, „De toestand in Bizerta is gevaarlijk voor alle landen. De Tunesische regering] genomen kan geen onderhandelingen aan vangen, die een schijn van wet tigheid aan de Franse aanwezig heid op ons gebied zouden ge ven". Volgens Slim zijn er bij de ge vechten in Bizerta, voor zover hekend, ruim 800 mensen omge komen en 1.155 gewond, voor met merendeel burgers. De Fran sen hebben op 22 juli, drie da gen na het uitbreken van de ge vechten, 150 lijken overgedragen aan de Tunesiëis. Van de mees te lijken waren de handen op dë( rug vastgebonden. Slim zei voorts dat de Fransen napalm bij de gevechten hebben gebruikt. i Tijdens de rede van Slim heeft een man op de openbare tribune leuzen tegen kernbom men door de vergaderzaal ge- f schreeuwd. De man die niet wil de zeggen wie hij was. werd de zaal uitgezet. Naar verluidt, werd hij later in een ziekenhuis op Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard dat nog dit jaar onderhandelin gen tussen Oost en West over de kwesties Duitsland en Ber lijn zuilen worden gevoerd. Hij voegde hier aan toe niet op de hoogte te zijn van concrete plan nen. De Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken zullen elkaar waarschijnlijk in New York bij de opening van de zit ting van de V. N.-assemblee ont moeten, op 19 september. De werkgroep voor de kwes tie Duitsland in Washington houdt zich thans bezig met de Sowjetnota waarin de Westelijke protesten tegen de Oostduitse AMERIKAANSE TROEPEN NAAR BERLIJN De Amerikaanse aanvullings troepen in West-Berlijn zijn bij hnn aankomst in de vroegere rijkshoofdstad enthousiast ont vangen. Op de foto zien we de uit Ylannheim komende een heid omstuwd door West-Ber- lijners. grensmaatregelen worden ver worpen. Het antwoord op de Sowjetnota van 3 augustus zal wellicht deze week in Moskou worden overhandigd. Gevraagd of het Westen in deze nota zal voorstellen een conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken te beleggen, zei de woord voerder dat „in een bepaald sta dium onderhandelingen nood zakelijk worden". In diplomatieke kringen in Londen is vernomen dat nog niet is beslist of het Westen het ini tiatief moet nemen door onder handelingen voor te stellen. Dit is een van de belangrijkste pun ten die de werkgroep in Washington momenteel be spreekt. Deze groep, bestaande uit vertegenwoordigers van de am bassades van Engeland, Frank rijk en West-Duitsland en de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Euro pese aangelegenheden, Fay Koh ier, kwam gisteravond weer bij een. Mochten de Westelijke mogend heden besluiten het initiatief te nemen, dan zullen zij waarschijn lijk niet een conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken. maar contacten op lager niveau, via de diplomatieke kanalen, bepleiten. De Amerikaanse minister van Handel, L. Hodges, heeft voor speld, dat de inkomens in de V. S. zullen toenemen en de werkloosheid minder zal wor den. Tijdens een televisieprogram ma verklaarde hij te geloven, dat de Amerikaanse economie vóór het eind van het jaar niet al te zeer beïnvloed zal worden door de verhoogde militaire uit gaven. Na dat tijdstip zullen de defensieuitgaven waarschijnlijk een grotere prikkel voor de eco nomie vormen, aldus Hodges. Voor een rechtbank in Midd- lesborough, in Noordoost-Enge- land, zijn maandag 36 personen verschenen, die worden beschul digd van verstoring van de open bare orde. De wanordelijkheden waren een verlengstuk van vrijdag j.l. begonnen rassenrelletjes, die leidden tot het in brand steken van een café, dat het eigendom was van een Pakistaner. De politie was in actie geko men, hetgeen leidde tot gevech ten, waarbij een jongeman het leven verloor. Zaterdag- en zondagavond deden zich in dezelfde stadswijk opnieuw moeilijkheden voor, waarbij volgens een rechercheur „duizenden personen" betrokken waren. Volgens hem waren de nieuwe moeilijkheden voortge vloeid uit de dood van- de jonge man en de politie-actie. lOnder de 36 beklaagden bevon den zich een vrouw en vier jon gelui van nog geen 17 jaar. De vrouw en een man zijn voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Achttien beklaagden zijn schul dig bevonden en zullen nog wor den veroordeeld. De zaak van vijf voor het ge recht gedaagden moet nog wor den behandeld. In Argentinië zijn maandag duizenden reizigers gestrand als gevolg van een spoorwegstaking van 48 uur, welke zondag te middernacht begon. Voor vol gende week staat een dergelijke staking van vier dagen op het program. Het algemeen vakverbond heeft laten weten, dat het van plan is op een nader te bepalen datum een algemene staking af te kon digen. Het spoorwegpersoneel wil door de staking uiting geven aan zijn bezwaren tegen plannen om de spoorwegen te reorganiseren. Intussen zou president Fron- dizi in de afgelopen nacht een rede tot het volk houden, waarin hij o.a. zou spreken over. de bui tenlandse politiek van het land. Een aantal vooraanstaande poli tici en leden van de strijdkrach ten hebben opheldering gevraagd over het bezoek, dat de Cubaan se minister, van Economische Zaken, dr. Ernesto „Che" Gue vara, vorige week aan de presi dent heeft gebracht. De Oost-Berlijnse politie is gisteren begonnen de gezinnen r de huizen to halen, waarvan d<- ramen uitzicht bieden od "St-Berlijnse straten. De Oost-Duitse P.T.T. heeft laten weten dat West-Duitsers niet meer kunnen telefoneren met mensen in Oost-Duitsland, zolang de telefoonverbindingen met West Duitsland verbroken ziin. Volgens waarnemers is dit de eerste officiële mededeling vin Oost-Duitse zijde over het verbreken van de telefoonverbin dingen in beide richtingen. De Oost-Duitse vice-premier Bruno Leuschnere heeft gisteren in Oost-Berlijn verklaard, dat er geen oorlog om Berlijn komt. Wij zullen alles doen om te voorko men dat er oorlog komt, zo zei hij in een rede tot fabrieksarbei ders. De Franse gangsterbende, die de vorige week aan de rand van Brussel een vrachtauto aanhield en een bedrag van een miljoen Belgische frank buitmaakte, blijkt alleen in de verbeelding van de „aangerande" chauffeur te hebben bestaan. Na urenlang door de Belgische politie te zijn verhoord heeft de chauffeur, de 33-jarige Marcel Niels, bekend het varhaal te hebben verzon nen. Het geld, een bedrag van ruim 70.000, had hij in een koffer bij een vriend gedepo neerd. Hij viel door de mand, toen de vriend, achterdochtig geworden door de berichten over de „overval" in de kranten, de koffer openmaakte en daarin tot zijn verbazing het miljoen aan- tro.'. Het „slachtoffer" had aanvan kelijk de politie verteld, dat hij was aangehouden door twee mannen, die in een auto met een Franse nummerplaat reden. Het geld was bestemd voor het uitbetalen van salarissen. Vóór dat zijn vriend de koffer met geld bij de politie inleverde had den de ondervragers van Niels al achterdocht gekregen doordat hij zich ondanks de „schrik" zo veel bijzonderheden van de „overval" kon herinneren. Verscheidene Britse Centurion, tanks hebben maandag in de Berlijnse wijk Spandau stellingen betrokken. In Oost-Berlijn zijn de leden van de fabrieksmilitie die met de politie en soldaten aan de grens met West-Berlijn dienst hebben gedaan, terugge trokken en voor een deel vervan gen door de volkspolitie. Dit zou gebeurd zijn omdat de fabrieken geen mensen genoeg meer had den om normaal te kunnen draaien. Verscheidene Oostduit sers zijn er zondagnacht in ge slaagd over de prikkeldraadver sperring en de betonnen muren te klimmen en naar West-Ber lijn uit te wijken. Onder hen be vond zich de burgemeester van Falkensee, dat vlak bij West- Berlijn ligt. Intussen hebben de Westber- lijnse autoriteiten nieuwe bus lijnen geopend, die parallel lopen met de tramlijnen. De functio naris van de Oostduitse spoor wegen zei dat Westberlijnse „bandieten" in de eerste week na de afkondiging van de jong ste Oostduitse maatregelen, 32 wagens van de luchttram had den beschadigd. De Amerikaanse vice-president Lyndon Johnson is maandagmid dag van zijn bezoeken aan 'Bonn en" West-Berlijn in Washington teruggekeerd. Johnson bracht nog dezelfde dag president Ken nedy verslag uit van zijn reis. Johnson verklaarde dat zijn bezoeken „de reeds bijzonder hechte banden tussen de Ver enigde Staten, West-Duitsland en West-Berlijn nog sterker, nog duurzamer hebben gemaakt." De ontvangst van de Amerikaanse troepen in West-Berlijn was „hartverwarmend". Johnson is van mening dat hij er in is ge slaagd „de bezorgdheid onder vrienden" weg te nemen. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer heeft president Kennedy telegrafisch zijn dank betuigd voor het zenden van vice-president Johnson naar Berlijn EREBURGERS VAN MONTE ARGENTARO H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zijn benoemd tot ereburgers van het lieflijke plaatsje Monte Argentaro in Italië. De officiële plechtig heid, met de overhandiging van de builen door de burgemees ter van het dorp, Ettore Zolezi, vond zaterdag met een sobe re, doch vrolijke plechtigheid plaats, welke door bijna aile inwoners, alsmede een groot aantal genodigden, werd bijge woond. Hij verklaarde dat Johnsons doen toekomen bezoek „een overweldigende in druk in geheel Duitsland en met name in Berlijn en Oost- Duitsland" had gemaakt. Adenauer zond ook een tele gram aan vice-president John son, waarin hij hem verzekerde dat zijn bezoek een „groot suc ces" was geweest. Een Oostduitse rechtbank heeft maandag drie jonge West- beriijners veroordeeld tot vrij heidsstraffen variërend van drie en een half tot drie jaar wegens provocerende daden aan de sectorgrens in Berlijn op 13 en 14 augustus en wegens aanvallen op leden van de Oost duitse volkspolitie aan de grens. Een Oost-Duitse rechtbank te Potsdam, ten westen van Eerlijn, heeft de staalarbeider Bühle- mann veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid wegens „aanhou dende sabotage-activiteit", aldus een maandag in Berlijn ontvan gen nummer van het blad „Mar kische Volksstimme". Bühlemann heeft de kraan m zün staalfabriek verscheidene malen onklaar gemaakt waai - door de produktie stagneerde. Later stichtte hij in 3 uur tijds tot tweemaal brand in de schuur van een collectief boerenbedrijf. Ook luisterde hij steeds naar de Amerikaanse zender Rias, aldus het blad. Dezelfde rechtbank veroordeel de een landarbeider tot 3V? jaar dwangarbeid wegens „stelselma tige pogingen tot ondermijning van het moreel" van de andere arbeiders op een collectief boe renbedrijf. President Kennedy heeft in een brief aan het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigin gen (I.V.V.V.) verklaard dat het communistische blok in de crisis rond Berlijn de rechten van de mens „meedogenloos" vertreden heeft. De brief was een antwoord op de blijken van solidariteit, die het I.V.V.V. Kennedy in verband met de toestand in Berlijn heeft De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd dat Tsjeehoslowakije zich garant wil stellen voor een vrijstad West-Berlijn. De verkla ring werd in Praag gepubliceerd, terwijl in buitenlandse hoofd steden een toelichting iiierop werd gegeven. In Den Haag ge schiedde dit door de Tsjechoslo waakse gezant, de lieer B. Mucha. In de verklaring, waarin de positie van de communistische landen in de Duitse kwestie an dermaal wordt uiteengezet, wordt gezegd: „De socialistische landen hebben het duidelijk ge maakt dat zij voorstander zijn van hechte waarborgen, die ver zekeren dat de bevolking van West-Berlijn kan leven onder een sociaal stelsel, dat zij ver kiest". De Tsjechoslowaakse regering zegt van mening te zijn, dat een definitieve liquidatie van de res„ ten van de tweede wereldoorlog door het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland één van de dringendste taken voor ver zekering van de vrede in Europa is. Een vredesverdrag zal de vol ledige nationale soevereiniteit van de twee Duitse staten ver zekeren en condities scheppen voor hun toenadering en samen werking. In het Westen wordt dikwijls gezegd, dat de opneming van West-Duitsland in de Navo «3e beste controle op dat land is, maar thans is het, aldus de ver klaring, „het zich op wraak voor. bereidende Duitse militarisme dat in steeds grotere mate zijn karakter aan de Navo oplegt. DINSDAG 22 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 30.05 10.40 Terneuzen lz.40 11.15 Hansweert 11.20 11.55 Walzoorden 11.30 12.05 WOENSDAG 23 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 11.17 11.25 Terneuzen 11.52 Hansweert 0.32 12.40 Walzoorden 0.42 12.50 In Kepi, in Zuid Nieuw-Gui nea, heerst op het ogenblik een kinkhoestepidemie die vooral onder de jongere kinderen veel slachtoffers schijnt ie eisen. De gezondheidszorg in Hollandia heeft onmiddellijk na het be kend worden daarvan een extra zending vaccin naar Kepi ge stuurd. De gouvernementsarts is voortdurend met zijn mantrhs op tournee om te trachten met vaccin en door bestrijding van de complicaties der infectiesde sterfte tot zo gering mogelijke proporties terug te brengen. De omliggende posten Agats, Tanah Merah, Mindiptanali en Merauke zijn inmiddels gealar meerd on van de epidemie op de hoogte gebracht. Gok naar deze plaatsen is een extra zending vaccin uit Hollandia opgestuurd. Naar verluidt zou de water stand van de rivier in de onder afdeling Kepi op het ogenblik uitzonderlijk hoog zijn waardoor overstromingen ontstonden en verschillende aan de oevers ge legen dorpen onder water kwa men te staan. ONBESTENDIG. Het frontenstelsel van een depressie, die maandag naar Scnotlanu trok, passeerde toen latei- op de dag ons land met regen en wind. Achter het front stroomde polaire lucht ons land Dinnen. Daarin komen naast op klaringen echter ook buien voor. Een over Ierland naar de Noord zee bewegende ranastoring zal de wind, die overwegend krachtig, en langs de kust hard tot storm achtig blijft, doen ruimen van zuidwest naar noordwest. In de temperaturen wordt niet veel verandering verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Enkele buien. Enkele opklaringen, maar op de meeste plaatsen ook enige buien. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde of stormach tige wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. ZON MAAN op onder op onder 22 5.34 19.51 17.10 0.59 23 5.36 19.48 18.05 - 1.59 24 5.37 19.46 18.51 3.09 25 5.39 19.44 19.30 4.28

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1