Niet het hoofd verliezen! ENTRUM militaire West-Duitsland zal paraatheid binnen de Navo verhogen Vice-President Johnson Berlijn en Bonn naar De gebeurtenissen in Berlijn Weero verzicht Ijowlwiil Gerrit de Jonge Zn stelwagen I957 Pick-Up 1958 Radio de Koek HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN OOP 1 450 K.G. Koopje. XAME zie étalage ig (zaterdag) vanaf lo uur TELEFOON 2112 iiiiini|i|^| Aanvang- 6.30 en 9 uur TUS Aanvang 3.45 uur BE - BITA GAM en TT AG LI A in; nfilm over een groot veld e man die het waagde hel tseren De historische slag ele veroveringen brachten Drten van Rome. Toegang 14 jaar. 1ANDAG 21 AUGUSTUS ang 8 uur BEX HARRISON in: vreemdste en geraffineerd- met de liefde en het leven ia ondraaglijk is de span- in de mist hebt gehoord, oment meer hebben. Sfeer, AY in de sterkste rol van film die U met ingehouden Toegang 18 jaar. BoBeFa-zaken be rm prima kwaliteit, rtering en lage prijzen t iedereen bij aankoop cent één zegel. By in- van een vol opplak- zegels) ontvangt U in ren ƒ2,—. oordstraat 47 ilefoon 2616 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I- van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5a—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand ƒ2,per week 4S ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 17e Jaargang Nr 5373 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v"/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meel 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. EEN week is nu bijna ver streken vóór de Oostduitsers de poort naar de vrijheid is geslo ten Het was een daad, die dui delijk en op flagrante wijze de overeenkomsten schond, die het Westen in de oorlog met de Russen sloot. Desondanks heeft de reactie van de Westelijke mo gendheden hierop totnogtoe slechts de vorm aangenomen van een protest bij de Russische commandant van Berlijn, dat door deze prompt ter zijde werd geschoven. Een aantal Westduitse bladen in het bijzonder heeft daarin aanleiding gevonden tot kritiek op de verantwoordelijke staats lieden van Amerika, Engeland en Frankrijk, zo in de stijl van Kennedy en De Gaulle zwijgen en MacMillan laat zich niet sto ren in zijn jachtvermaak: de Russen en hun handlanger UI- bricht hebben dus alle reden om te geloven, dat zij nog vele stap pen verder kunnen gaan. Deze kritiek, niet slechts in Duitsland, maar ook in zeer con servatieve kringen in de Verenig de Staten, die nog in de abso lute almacht van hun land ge loven. geuit, wordt niet gerecht vaardigd door de feiten. Nog geen alarm WIE nauwkeurig de, in de laatste weken gehouden, rede voeringen van de leidende staatslieden van het Westen en ook die van hun, veelal wild om zich heenslaande, collega pre mier Chroesjtsjef heeft gelezen zal in deze uitlatingen twee ge lijkluidende verklaringen vin den. De ene proclameert: „Tot hier en niet verder" en de an dere: „Maar wij zijn tot onder handelingen bereid". Laten wij ons niet in de war (Advertentie) brengen door de sensationele koppen van sommige kranten. Ook ons is het verre, de situatie lichtvaardig te beoordelen. Zij is ernstig genoeg. Maar daarom behoeven wij haar nog niet te verscherpen. De psychologische klappen, die de meer oneven wichtige elementen in het Wes ten eerst door de Russische suc cessen bij de ruimtevaart en daarna door het brute commu nistische optreden tegen de Oostduitsers hebben moeten in- oasseren, zijn goedgemaakt door de herwonnen eenheid der Wes telijke mogendheden en door de versterking der Amerikaanse conventionele bewapening. Het is daarom werkelijk nog niet nodig de alarmklok te lui den. Meer storm op til EEN commentator heeft ge schreven, dat de Berlijnse krisis had moeten worden uitgevon den, indien zij niet zou zijn uit gebroken voor de versterking van de NAVO namelijk. Dat is juist. Het politieke weer zal beslist nog stormachtiger worden. En wat Berlijn betreft, zullen zeker bepaalde regelingen, waarvan op het ogenblik hier noch ginds iemand waagt te spreken, ge troffen moeten worden. Mis schien zal Chroesjtsjef daarbij zelfs „Herr" Ulbricht, op wie hij niet zeer gesteld is, laten vallen. Laat het Westen derhalve niet het nuchtere verstand verliezen. Want dat betekent de vrede ver liezen. En wanneer in West- Duitsland de op 17 september te houden verkiezingen voorbij zijn, zal mogelijk uit Bonn een geheel andere wind gaan waaien en beslist geen slechte voor de vrede. (Nadruk verboden.) ~k India overweegt of een deel van zijn troepen uit Kongo kan worden teruggetrokken, nu de toestand daar is verbeterd, zo heeft premier Nehroe vrijdag in antwoord op vragen in het par lement meegedeeld. Er dienen 5.000 Indiase militairen onder de V. N. in Kongo. Nehroe zei dat India nog niet een beslissing heeft genomen over een verzoek van de V. N. om nog 500 man te sturen. (Adv.) BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHU1MRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen^ Adenauer sprak op spoedbijeenkomst van de Bondsdag NoortLstraat 102 - Telefogn 3111 lerneuzen De Westduitse bondskanselier Adenauer, liecft vrijdagochtend op een spoedbijeenkomst van de Bondsdag meegedeeld dat West- Duitsland zijn militaire paraat heid binnen de NAVO zal ver hogen. De Bondsdag is bijeen gekomen ter bespreking van de toestand in Berlijn. De nieuwe defensiemaatregelen worden genomen tot ondersteu ning en aanvulling van de in spanning van de bondgenoten, aldus Adenauer. Verder zei de bondskanselier dat er maar één manier is waar op de Duits-Russische betrek kingen op een nieuwe basis kun. nen worden geplaatst, namelijk het Duitse volk moet het recht hebben vrijelijk een regering te vormen die bevoegd is op te tre den voor het gehele Duitse volk. Adenauer zei over de „on rechtmatige maatregelen" in Ber lijn, dat het regime van Ulbricht De Amerikaanse vice-president Lyndon Johnson zal op verzoek van Kennedy naar West-Berlijn en Bonn gaan om de Westduit- sers gerust te stellen, zo is vrij dag van gezaghebbende zijde in Washington vernomen. John son aal de Westduitsers duide lijk maken dat de V. S. vastbe sloten zijn om West-Berlijn te verdedigen. Kennedy zou besloten hebben Johnson naa West Duitsland te sturen na ontvangst van de brief van burgemeester Brandt van West-Berlijn. Zoals bekend heeft Brandt Kennedy verzocht niet alleen met woorden, maar met daden te reageren op de jongste Gostduitse maatregelen. John son moet de Duitsers en speciaal de Westberlijners duidelijk ma ken dat het besluit van Kennedy om geen drastische tegenmaat regelen te nemen niet betekent dat Washington niet meer vast besloten zou zijn om de Weste lijke toegangswegen tot Berlijn te verdedigen en zich te verzet ten tegen de druk van Moskou. Kennedy's perssecretaris Pier re Salinger zei tegen verslagge vers, dat Johnson zich ter plaat se van de situatie op de hoogte zal stellen Verwacht wordt dat de vice-president zowel met Adenauer als Brandt zal confe reren. Generaal Lucius Clay, die bevelhebber van de Amerikaan se troepen in West-Duitsland is geweest ten tijde van de lucht- Beriijn maakt de reis met John son mee. Het bezoek van Johnson aan Berlijn Lv>nri^meï'^aanse vice-president mitldao .Johns°n komt heden- heeft pon" ,Bcrli^ aan, aldus voerder f„ tm?rikaanse woord- meegedeeld iT vriidagav°nd dagocluend'een rifdon Th maken alvorSï dooLdo stad ton terne ns, naar Washing- woordvoerden gen' aldus de 's nog niet bekend of Johnson ook Oost-Berlijn zal be zoeken. De Amerikaanse vice- president zal burgemeester Brandt van West-Berlijn, die woensdag een brief aan presi dent Kennedy heeft gezonden, een boodschap van Kennedy over handigen. In gezaghebbende kringen in Washington verwacht men, dat waarschijnlijk volgende week Britse, Franse en Amerikaanse nota's aan Moskou gezonden zul len worden, die de weg zullen openen naar onderhandelingen over de kwesties Berlijn en Duitsland. In officiële kringen in Parijs staat men gereserveerd tegen over berichten dat na het be zoek van Johnson aan Berlijn een Westelijk aanbod aan Rus land om over Berlijn te onder handelen zal worden gedaan. Nauw met de Franse regering verbonden kringen zeiden dat van het voornemen hiertoe niets bekend is. In het Franse regeringscom muniqué van woensdagavond, waarin het versterken van de Franse strijdmacht werd bekend gemaakt, werd er de nadruk op gelegd dat vermindering van de internationale spanning noodza kelijk werd geacht om vruchtba re onderhandelingen mogelijk te doen zijn. Brandt over Johnson De burgemeester van West- Berlijn, Brandt, heeft vrijdag zijn voldoening geuit over het bezoek van de Amerikaanse vice- president Johnson aan Berlijn. Tijdens een lunch met de pers in Bonn zei Brandt dat Ade nauer zijn houding ten aanzien van onderhandelingen gewijzigd heeft. Op de vraag of hij het af snijden van de handel met Oost- Duitsland als vergeldingsmaat regel voorstond zei Brandt dat de communistische actie door de landen van het Warschau-pact tezamen werd uitgevoerd en het niet juist zou zijn hierop met een interne Duitse economische maatregel te antwoorden. hiermee het bankroet heeft aan getoond van „een zestienjarig tirannie". Tot haar spijt heeft de Westduitse regering vastgesteld dat de Sowjet-Unie met de maat regelen heeft ingestemd. „De tanks van het Volksleger, de Volkspolitie en de fabrieksstrijd- groepen, die in en om Oost-Ber- lijn werden samengetrokken, geven een denkbeeld van de wijze waarop een zogenaamde vrijstad zal worden gegaran deerd", zo zei Adenauer. „Het is niet de beweerde mili taristische en revanchistische politiek van de Bondsrepubliek die de leiders van de zone ertoe heeft gebracht hun ware bedoe lingen te tonen. Het is het gevolg van hun weigering de Duitsers in de zone te laten leven op de wijze die deze mensen willen". De aanhoudende stroom vluch telingen uit het Oosten bewijst dat de bewering van de ver tegenwoordigers van Ulbricht dat de Duitsers in Oost-Duits- land reeds zelfbeschikking heb ben, „macabere scherts" is. De Bondsregering beschikt over be trouwbaar materiaal volgens hetwelk negentig procent van de Oostduitsers het regime verwer pen, aldus Adenauer. De Bondsregering is thans nauw verbonden met haar Wes telijke bondgenoten, aldus Ade nauer. Zij zal samen met hen de noodzakelijke maatregelen voor bereiden. In de huidige omstandigheden moet de NAVO maatregelen voorbereiden die noodzakelijk zijn voor de handhaving van veiligheid en vrijheid. „De Bondsregering heeft met grote tevredenheid kennis ge nomen van de uitstekende ver klaring die president Kennedy op 25 juli tot het Amerikaanse volk heeft gericht. De Bonds regering gaat er volkomen mee akkoord", aldus Adenauer. Over de verhoging van de mili taire paraatheid van de Bonds republiek zei Adenauer dat de desbetreffende stappen in het bijzonder tot steun en aanvulling dienen van de Amerikaanse maatregelen maar ook van die welke in aanzienlijke mate zijn genomen door andere NAVO- bondgenoten. Nu het 1-ot van Ber lijn op het spel staat, zijn de maatregelen om zelfbehoud noodzakelijk, aldus de bondskan selier. Adenauer zei voorts dat de Bondsregering van oordeel is dat het nog steeds mogelijk is door middel van onderhandelingen een oplossing te vinden voor de toestand waarin de wereld zich bevindt. Zij is bereid elke rege ling te steunen voor onderhande lingen van de vier mogendheden die voor Berlijn en Duitsland verantwoordelijk zijn. De Westduitse regering wil de hoop niet opgeven dat er spoe dig onderhandelingen zullen be ginnen en daardoor een oplos sing voor het Duitse vraagstuk mogelijk zal zijn op grondslag van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren. Pleidooi van Brandt Na Adenauers rede heeft de burgemeester van West-Berlijn, Brandt, een vurig pleidooi ge houden voor „overtuigende niet militaire maatregelen" als reac tie op het afgrendelen van de sectorgrens in Berlijn. Hij zei dat zijn eis op te treden, niet be tekent dat de stedelijke regering verwijten richt aan het adres van Westelijke bondgenoten. Hij verklaarde zich tegen tegen maatregelen die gelach zullen veroorzaken van de Potsdammer Platz tot Wladiwostok. Berlijn meent dat voor alles een initia tief moet worden genomen om deze „inbreuk op de mensen rechten" internationaal aan de kaak te stellen. De bescherming van de men senrechten is één van de hoofd taken van de Verenigde Naties. De weg naar het wereldforum mag niet worden voorbehouden voor de tijd waarop de wereld in brand geraakt. De stedelijke regering van W. Berlijn is van mening, aldus Brandt, dat het goed zou zijn als er nu zichtbare tekenen van ds aanwezigheid en de rechten van de geallieerden zullen komen en vooral als er politieke initiatie ven worden genomen. Naar aanleiding van Adenauers verzekering aan de Russische ambassadeur dat West-Duits land niets zal doen dat tot het slechter worden van de Duits- Russische betrekkingen leidt, zei Brandt, dat de betrekkingen met de Sowjet-Unie wel beïnvloed moet worden door de afsluiting van de sectorgrens. „De regering van de Sowjet-Unie moet niet denken dat zij ons in het gezicht kan slaan en dat wij blijven glimlachen", zei hij. (Adv.) op stroomgebruile mot het triomferonde koolkastmerk FrlmaticI 9 Gepatenteerd koelsysteem 0 Neemt weinig plaatsruimte in T 0 Aantrekkelijke prijzen door produktievan1000 stuks p.dag 1 0 Ook in zwarten kleuren verkrijgbar bij: Oranjestraat 2 Teil. 01155-565, Axel •-m mtrr HALSBREKENDE STUNT VOOR FARNBOROUGH Bezoekers van de jaarlijkse grote luchtvaartshow van Farn- borough in Engeland, welke dit maal van 4 tot 10 september zal worden gehouden, zullen onge twijfeld even de adem inhouden als zq deze zes mannen arm in arm uit het luchtruim zien val len. De mannen, die hier aan liet oefenen zijn, zijn instructeurs van de R. A. F.-parachute-trai- ningschoo! No. 1 te Abingdon in het Engelse graafschap Berkshire. DE AMERIKAANSE DEFENSIEBEGROTING President Kennedy heeft het wetsvoorstel getekend, waarin wordt bepaald dat in het belas tingjaar van 1 juli j.l. tot en met 30 juni 1962 voor de defensie ruim 46,5 miljard dollar zal wor den uitgegeven, ruim 265 miljoen dollar meer dan de regering had gevraagd. Het totale bedrag van 46 mil jard 662.556.000 dollar omvat ook de 3,5 miljard dollar, die presi dent Kennedy vorige maand ex tra heeft gevraagd met het oog op de crisis om Berlijn. Voorts is er een post van bijna 208 mil joen dollar voor de bouw van schuilkelders en het aanleggen van voorraden levensmiddelen en medicamenten in strategische gebieden. Voor het leger wordt 11,8 mil jard dollar uitgetrokken, 14,5 miljard dollar voor de marine, 18,8 miljard dollar voor de lucht macht en 1,3 miljard dollar voor het bureau van de minister van Defensie en voor programma's waarin de onderdelen van de strijdkrachten samenwerken. AANSLAGEN IN DE PROVINCIE BOLZANO Het Italiaanse persbureau A.N.S.A. heeft uit Bolzano ge meld dat in de nacht van donder dag op vrijdag door springstof- aanslagen schade is aangericht aan electriciteitsmasten en de buisleiding van een waterkracht centrale in de provincie Bolzano. Deze aanslagen werden gepleegd in het Mulinidal. POSTDAMMER PLATZ in BERLIJN LETTERLIJK DICHTGEMETSELD De Oostduitse volkspolitie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de Potsdammer Platz in Berlijn letterlijk laten dicht- metselen. Een groot aantal Oost- berlijns'3 metselaars richtte in drie uur tijds een muur van be tonplaten langs de sectorgrens op. Op de muur werden stenen met ijzeren staven aangebracht voor prikkeldraad. Reizigers hebben meegedeeld dat Westberlijners die vrijdag ochtend op het centrale station van Oost-Berlijn aankwamen, werden blootgesteld aan bijzon der scherpe controle. Oostduitse douanebeambten doorzochten niet alleen hun bagage maar wil den ook weten wat de reizigers in hun zakken en hun portemon- naie hadden. Aangenomen wordt dat de Oostelijke autoriteiten willen zien of de Westberlijners geen Westelijke bladen en niet teveel Oostelijke marken bij zich hadden. De Oostduitse politie heeft een 2Va km lange prikkeldraadver sperring gelegd langs het kanaal van Teltow bij de Westberlijnse grens. Vele Oostduitsers zijn over dit kanaal naar West-Ber lijn gezwommen na de afsluiting van de normale wegen op zon dag. Langs de grens tussen West- Berlijn en Oost-Duitsland wor den nieuwe verperringen aange bracht en wel op een afstand van drie meter achter de oude. Aan de oostkant van het kanaal van Spandau hebben brandweer lieden alle bomen tot op IV2 me ter afgezaagd. Kennelijk wil men hierdoor een beter uitzicht op de grens krijgen. De Westberlijnse politie heeft geconstateerd dat er in Oost- Berlijn sterke eenheden van de Oostduitse veiligheidsstrijd krachten zijn samengetrokken om te voorkomen dat leden van de volkspolitie naar het Westen vluchten. Het kantoor van het Oostduit se persbureau A. D. N. aan de Tauentzienstraat in West-Berlijn is vrijdag op last van de West berlijnse overheid gesloten, zo heeft een woordvoerder meege deeld. Ook de kantoren van het Oostberlijnse radiostation en van de „Berliner Zeitung", die in hetzelfde gebouw zijn geves tigd, zijn gesloten. De woord voerder noemde het sluiten van deze kantoren een „voorzorgs maatregel" om incidenten te voorkomen. Een Oostduitse politieman, die donderdag naar het Westen ge vlucht is, zei gisteren dat de communistische grenswacht be vel heeft gekregen ieder die pro beert de nieuwe barricades langs de sektorgrens tussen Oost- ën West-Berlijn te passeren neer te schieten. Hij verklaarde tegen over de pers dat hij er „schoon genoeg van had". Hij was 26 uur aan één stuk op post geweest voor hij besloot over de prikkel draad versperring te springen. Overneming van Franse firma's in Tunesië In de Tunesische staatscou rant is melding gemaakt van de „voorlopige" overneming van acht Franse firma's door de staat. Een door de Tunesische regering benoemde commissie zal de leiding van de firma's op zich nemen. MEER WIND Een depressie afkomstig uit het zeegebied ten zuiden van IJsland trok over Schotland in zuidoostelijke richting naar de Noordzee. Een frontensysteem dat hiermee samenhangt pas seerde vrijdag met regen ons land. Een trogvormige storing die met de depressie is verbonden ontwikkelde zich boven Ierland en beweegt zich in de richting van ons land. Op de nadering ZONDAG 20 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hanswert Walsoorden Verzoek aan Westduitse industrie niet deel te nemen aan Leipziger Messe Het Verbond van de Westduit se industrie heeft tot zijn leden het verzoek gericht niet deel te nemen aan de komende herfst- jaarbeurs in Leipzig, de Leipzi gei* Messe in Oost-Duitsland. Het bestuur van het verbond verklaarde dat dit verzoek was gedaan om de solidariteit van ge heel Duitsland te versterken, gezien de toestand, die in Berlijn door onwettige beperkingen is ontstaan. hiervan zal de wind toenemen aanvankelijk uit het zuidwesten, later uit richtingen tussen west en noordwest. Er stroomt dan opnieuw koele polaire lucht bin nen, terwijl de buienactiviteit groter zal worden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Enkele buien. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krach tige aan de kust wellicht harde wind tussen zuidwest en noord west. Koud weer. v.m. 7.29 n.m. 7.53 0— 8.04 8.44 8.28 9.08 8.54 9.18 ZON MAAN 21 AUGUSTUS op onder op onder v.m. n.m. 19 5.29 19.57 13.53 23.31 8.41 9.12 20 5.31 19.55 15.02 9.16 9.47 21 5.32 19.53 16.09 0.10 9.56 10.27 22 5.34 19.51 17.10 0.59 10.06 10.37 23 5.36 19.48 18.05 1.59 Duitse matroos gooit kapmes naar zijn Nederlandse kapitein De politie te Velsen heeft gis teren de 21-jarige Duitse ma troos D. B. uit Aurich van het Nederlandse kustvaartuig „Ub- bergen" aangehouden, die in Amsterdam onder invloed van sterke drank een hakmes van 40 cm naar het hoofd van zijn ka pitein heeft gegooid. De matroos had 'n reprimande gekregen, omdat hij te laat aan boord kwam, waardoor 't schip niet kon vertrekken. Bovendien werd hem een gage-straf opge legd. Uit woede hierover wierp hij een hakmes, dat langs het hoofd van de kapitein vloog. Mede-opvarenden overmeester den de wildeman. Het schip ver trok uit de hoofdstad, maar op verzoek van de kapitein werd de matroos in Velsen van boord ge haald. Hij is vrijdag voor de of ficier van justitie in Amsterdam geleid. B. heeft verklaard zich niets van het gevecht te herinne ren. Portugese brief over de Portugese enclaves in India aan de Veiligheidsraad Dc Portugese regering heeft een brief geschreven aan de Vei ligheidsraad over de kwestie van d? Portugese enclaves in India. Hierin zegt zij dat de poging van India om de enclaves Dadra en Nagar-Haveli by India in te lij ven „een typisch geval van in ternationale agressie is". In de brief wordt echter niet om een speciale zitting van de raad gevraagd.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1