Provinciaal nieuws ZUSTER GRACIA AGENDA BINNENLANDS NIEUWS Een M AXEL ZIERIKZEE Wapen voor het TERNEUZEN Begin van brand. In de nacht van woensdag op donderdag werd te ongeveer kwart vóór twaalf brand ontdekt in de bijkeuken van de familie O. in de Steenkamplaan. Het mocht de politie gelukken met een handschuimblusapparaat de vlammen, die reeds deuren en raamkozijnen hadden aange tast, te blussen, zodat de even eens sne] ter plaatse gearriveer de brandweer niet meer behoef de op te treden. De brand bleek ontstaan te zijn doordat boven een brandende petroleum-vergasser, waarop een ketel met wasgoed, een nylon draad was gespannen, waaraan wasgoed te drogen hing, welke draad door de hitte van het reeds droge .wasgoed in brand was ge raakt. Kinderspelen in liet „Oranjekwartier". Leden van het feestcomité, van het bestuur en „gewone" leden van de Terneuzense buurtvereni ging „Oranjekwartier" zijn vol op bezig met een gedeelte van „de buurt" een feestelijk aan zien te geven. Zij schromen daarbij niet halsbrekende toeren te verrichten om de vlaggen en de feestverlichting te bevestigen. Inplaats van de jaarlijkse reis heeft het bestuur besloten (Je kinderen der leden a.s. zaterdag vanaf 9 uur 's morgens tot 's avonds (lampionoptocht) een prettige dag te bezorgen. Allerlei. Hopelijk is het morgen goed weer, want dat hebben ze in het ..Oranjekwartier" zeker nodig. Om negen uur begint de dag met een ballonwedstrijd. Verder in de voormiddag worden de kinderen beneden tien jaar bezig gehouden met verschillende spelen en kunnen de ouderen ge nieten van een poppenkast, die wordt vertoond in een tent van de Terneuzense padvinders, ach ter de speeltuin van het „Oranje kwartier". In de namiddag komen de kinderen ouder dan 10 jaar aan de beurt met spelen en voor de leeftijd van 14 t/m 17 jaar een oriëntatierit op de fiets met daaraan verbonden verschillende behendigheidsproeven. Tussen door grabbelton voor de klein tjes, consumptiebonnen voor alle maal, terwijl de ongetwijfeld tal rijke toeschouwers zich kunnen amuseren met te kijken naar het koekhappen, touwtrekken, eier- iopen, ringsteken, hordenlopen en nog verscheidene andere spelen. Muziek ..St. Franciscus", de Sluiskilse fanfare, verzorgt om zeven uur 's avonds een kort concert op de ■verplaatsbare kiosk. De „Har monie Temeuzen" voelde zich niet in staat een concert te ver- 'sorgen. Wel zal dit gezelschap een taptoe blazen. Hierna (om ongeveer 9 uur) trekt het Sluis kilse muziekgezelschap door de altraten van het „OranjeWwar- tjcr" met achter zich aan een stoet van een paar honderd lam- piondragende kinderen. Dit gehele feestprogramma gefilmd en zal bij een latere gelegenheid voor de kin deren worden vertoond. Tot slot zal er, bij goed weer, een openiuchtfilmvoorstelling worden gegeven. Speeltuin. AI geruime tijd is het bestuur van het „Oranjekwartier" bezig :net de aanleg van een speeltuin. Niet uitsluitend- voor de kinde xen die lid zijn van de buurtver eniging, maar ook voor kinderen van niet-leden die in het „Oranje- kwartier" wonen en voor andere kinderen van Terneuzen en om geving. Van gemeentewege heeft het bestuur medewerking gekregen in de vorm van het beschikbaar stellen van terrein en afraste ring, een renteloze lening en een .subsidie. Overigens moet „de buurt" er zelf maar voor zorgen en dit is geen sinecure, ook al •zijn er enkele leden die reeds lalrijke uren werkzaam zijn- ge weest voor het maken van de öieefkabel. de draaimolen, de Sooprol. het klimrek, schommels >en wippen. Ook al hebben en kele bedrijven de helpende hand toegestoken, zijn er leerlingen sac de L. T. S. geweest die het metselwerk van de grote zand- ihafc en. het wachthuisje hebben verzorgd en heeft een vrij groot aantal leden van de buurtvereni ging een bedrag van 25,als renteloos voorschot aangeboden, aet Wïjft passen en meten. Toch meent het bestuur van liet „Oranjekwartier" er goed aan te doen de tanden op elkaar VRIJDAG 18 AUGUSTUS. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Kop-op handen thuis". Zuidersportpark, 6.45 uur ScheepswerfRijkswaterstaat 2 ZATERDAG 19 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, S uur: „Kop-op handen thuis". Concertgebouw, 8 u.: „Uit Hollywood's lachfabriek". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Hannibal". te blijv enzetten om het beoogde doel te bereiken. Temeuzen heeft maar zeer weinig speelruimte voor de jeugd en voor enkele honderden kinderen is dit een uitkomst. De feiten liggen er nu al, ook al is de speeltuin wegens het ontbreken van de nodige contanten, nog lang niet compleet. Maar op een goede dag, en dat is hopelijk al gauw (dat zal van meerdere steun afhangen), zal het doel bereikt zijn. Dan komt er nog eens feest in het „Oranje- kwartier" waarvan in de loop der jaren toch wel is gebleken een goede en blijvende binding tussen de bewoners te zijn. Knaapje door auto geschept. Gisternamiddag, omstreeks half zes kwam de luxe auto van de heer Van B. door de Buitenweg in de richting varl het gemeente lijk gasbedrijf gereden. Even voorbij de kruising met de Nieuwstraat liep op dat moment de 7-jarige Fransje Goossen met zijn fietsje op het trottoir. Het knaapje liep plotseling de straat op vóór de auto. Ondanks krach tig remmen werd het knaapje üoor de auto geschept, ging over de auto heen en kwam met zulk een kracht op het wegdek te recht, dat hij een breuk van zijn linkerbovenbeen opliep. Nadat dokter Schiltman eerste hulp had verleend, werd de klei ne ter verdere verpleging naar liet ziekenhuis te Sluiskil ver voerd. Resten landbouwschuur opgeruimd De resten van de landbouw schuur van de heer K. aan de Vaartwijk, welke destijds door de windhoos werd vernield, zijn gisteravond in vlammen opge gaan. Nadat de landbouwwerk tuigen van onder het hout en riet waren gehaald, vond men het vuur het beste middel om. het ter rein te egaliseren. ,v CADZAND Raadsvergadering De raad kwam woensdagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. De geloofsbrieven v»an het nieuw benoemde raadslid, de heer J. A. de Lijser, in de vaca ture welke door de benoeming van de heer A. A. Bril tot ge meentewerkman is ontstaan, werden in orde bevonden. De voorzitter bracht namens de raad en voor zich persoonlijk dank aan de heer Bril voor het geen hij in een lange reeks van jaren voor de gemeente Cadzand heeft gedaan als raadslid. Spr. hoopte, dat de heer Bril irt zijn nieuwe functie als gemeente werkman de prettige samenwer king, die er steeds is geweest, zal voortzetten. De voorzitter deelde mee, dat aan de stedebouwkundige op dracht is gegeven tot het maken van een uitbreidingsplan voor een gedeelte van Cadzand-Bad, namelijk voor de z.g. Vlaming polder. De verzoeken van de heren L. van Liere, P. de Lijser en J. Dol om gehele of gedeeltelijke resti tutie van reeds betaalde of nog verschuldigde vergoeding voor het gebruik van een gedeelte van het strand (verzoekers ex ploiteren badhokjes en strand stoelen) werden om advies terug naar B. en W. verwezen. Beide exploitanten werden nj. door de Rijkswaterstaat naar een ander strandgedeelte verwezen, meer oostelijk van het dagjescentrum, waar minder mogelijkheden voor hun exploitatie liggen. Van de P.Z.E.M. werd een schrijven ontvangen behelzende voorstellen voor de volledige electrificatie van de onrendabele gebieden in de gemeente Cad zand. Ook dit schrijven werd door de raad voor nader advies in handen van B. en W. gesteld. De raad stemde in met de door G. S. ontworpen autover- goedings-regeling voor het ge bruik van de eigen auto door de burgemeesters voor dienstreizen. Voor dienstreizen binnen de ge meenten Cadzand en Retranche- ment zal een jaarlijks vast be drag van 1500,gelden, terwijl de regeling voor dienstreizen buiten de gemeente in een kilo metervergoeding voorziet van 20 cent, B. en W. van Cadzand en thans ook de raad waren van mening, dat voor het jaar 1961 volstaan kan worden met een kilometervergoeding van 14 cent. Dit zal ter kennis van G. S. worden gebracht. De rekening 1960 werd aan de raad aangeboden. De Gewone Dienst sluit met een batig saldo van 2233,76. De kapitaaldienst sluit met een nadelig saldo van 116.130,86. Tot leden van de Commissie belast met het onderzoek van de rekening 1960 werden benoemd de heren P. C. de Bruijne en J. Kools. Ingekomen was een verzoek van de Bond tegen het schenden door het vloeken van God Hei ligen Naam om een gemeentelij ke subsidie. B. en W. adviseerden hierover afwijzend. De heer De Hullu onderstreep te het belangrijke werk, dat deze Bond verricht. De heer De Bruij ne kon moeilijk aannemen, dat de gemeente failliet zou gaan als 10,subsidie zou worden toe gekend, waarop hij het voorstel deed 10,subsidie te verstrek ken. Het voorstel van B. en W. om de subsidie-aanvrage af te wijzen (Adv.) werd met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. De heren De Hullu en De Bruijne stemden tegen. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Kools of de aan de exploitatievergunningen voor kampeerterreinen verbonden voorschriften wel door de exploi tanten wórden nageleefd. De voorzitter zeide, dat er ter reinen zijn waarvan de exploi tanten hun best doen en waar over B. en W. zeker tevreden zijn. Bij een andere is de zaak uit de hand gelopen doordat hij op 21 juli werd overvallen door oen zwerm kampeerders. Het maximum van 750 kampeerders is inderdaad belangrijk over schreden. Op een teldatum, nu begin augustus, werden 1140 kampeerders geconstateerd. Ook bij Dees was er sprake van over bevolking, maar daar was de toestand, gezien de prima sani taire installatie, zeker niet alar merend. Spreker zeide, dat het kamperen steeds de aandacht van B. en W. heeft en dat er voor de toekomst zeker nog be paalde maatregelen getroffen dienen te worden om een ideale toestand te scheppen. De heer De Bruijne en De Hullu spraken nog over de ver vulling van de vacature van brandweercommandant. De afge treden commandant blijkt er thans spijt van te hebben dat hij ontslag uit deze functie heeft genomen. De heer De Hullu wilde weten of nog getracht is van de zijde van B. en W. hem te behouden; hij had Immers 38 jaar lang de brandweer gediend. Da voorzitter zeide, dat het besluit van de heer Hamelink nog al onherroepelijk was. De heer De Bruijne vroeg waarom de ondercommandant niet voor deze functie in aanmer king is gekomen. De voorzitter antwoordde dat heel lang over de vervulling van de vacature is gesproken en dat na rijp beraad, en in overleg met de brandweerinspectie, B. en W. haar keua hepft laten vallen op iematid, die motorisch goed on derlegd is. Het is immers van groot belang, dat het zeer kost bare materiaal door een be kwaam en deskundig persoon beheerd wordt en deze menen B. en W. in de persoon van de heer I. van Houte te hebben ge vonden VOGELWAARDE. Pleisteractie. De pleisteractie ten bate van de E.H.B.O. bracht in de ver schillende kerkdorpen de volgen de bedragen op Hengstdijk 36,53, Stoppeldijk 67,53. en Boschkapelle 68. De ziektegevallen in Bruinisse. Woensdag is in het Roode- Kruisziekeiüiuis te Zierikzee overleden mevr. D. Lemson uit Kerkwerve, Midden Schouwen. Mevr. Lemson werd vorige week in het ziekenhuis opgenomen en is het eerste slachtoffer van de plotselinge uitbarsting van sal~ monellosen (een groep ziekten waarvan paratyfus b één is), die in Bruinisse plaats had. 30 personen werden hierbij ziek, waarschijnlijk na het eten ECONOMISCHE EN POLITIEKE CPJSIS BEDREIGT PORTUGAL Rebellie ixi Noord-Angola moet gauw de kop ingedrukt worden Als Portugal er niet gauw in slaagt de rebellie in Noord-Ango la de kop in te drukken, zal het voor een ernstige economische en politieke crisis komen te staan, zo hebben betrouwbare waarnemers in Angola ver klaard. De regering van Portugal heeft 20.000 Portugezen en 7.000 negers ingezet om een gebied in haar macht te krijgen, dat ruim 103.000 ha groot is. Dit gebied is voor een groot deel verwoest door de rebellen, die op 14 maart hun aanvallen gelijktijdig inzet ten op ver van elkaar gelegen punten. De opstandelingen heb- Den minstens 200 van de 500 van besmette vleeswaren. Twee slagerijen werden, na een onder zoek door de geneeskundige in spectie voor de volksgezondheid in de provincie Zeeland, ontsmet en enige tijd gesloten. Dr. J. R. van der Borg, het hoofd van de inspectie, heeft er in een rond schrijven dat huis aan huis be zorgd werd bij .de. inwoners van Bruinisse, op aangedrongen vleeswaren vooral niet te lang te bewaren. Overigens zijn.er ieder jaar in Zeeland vele gevallen van salmo- nellosen-patiënten, zo zegt hij, die meestal besmet zijn na een „huis-slachting" of via een slage rij. De afdeling voorlichting van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zegt dat er zich in ons land dit jaar in to taal 1759 gevallen van salmonel- losen hebben voorgedaan, waar van 39 gevallen paratyfus-b be troffen. koffieplantages van het land ver nield of beschadigd. In de gebieden ten noordoos ten van de hoofdstad Loeanda. waar de rebellen het actiefst zijn ge.weest, zijn vrij.wai alle koffieplantages en Europese wo ningen vernield. Waarnemers menen dat de koffieprocLuktie in Noord-Angola 80 a 90 percent is teruggelopen. Gezien de overpro- duktie van de vorige jaren, zul len de exportcijfers dit jaar waarschijnlijk nog niet veel la- gei zija Maar voor het volgende jaar verwacht men een grote daling van de uitvoer. De koffie maakt 40 percent uit van de totale uitvoer van Angola en met de koffie worden de meeste deviezen verdiend, „en sterke teruggang van de koffie-export zou dus een grote klap zijp. voor de economie van het land. Verder staan de Portu gezen nog voor een accuut tekort aan arbeidskrachten. Sinds het uitbreken van de opstand zijn rond 128.000 negers uit Angola naar Kongo gevlucht. Voorts hebben duizenden een toevlucht gezocht in de rimboe. In het noorden van Angola staat het economische leven vrijwel stil. Alleen in de diamantmijnen in het noordoosten bij de Katan- gaanse grens wordt nog gewerkt. Na koffie is diamant het be langrijkst exportprodukt van het land. In het dorp Kabwibwe in de Noard-Rhodesische provincie Kasama is woensdagavond een Rooms-Katholieke kerk in brand gestoken, aldus is donderdag te Loesaka meegedeeld. «Adv.) door MARGUERITE LEES 7) (Nadruk verboden.) Gracia was verlegen, geschokt en diep getroffen. Het veertien dagen lang ontmoedigend wer ken onder de harde hand van zuster Mawte was te veel ge weest en uitte zich nu in de emotionele uitbarsting van het meisje. En één gezegde van haar kon niet gemakkelijk vergeten worden. Maakte zij werkelijk zo'n „verwaande en koele" in druk op andere mensen? O, als zij eens konden raden hoe 't af scheid haar gisteren het hart verscheurd had, als zij konden raden, welke dwaze hoop en ver langens hier op haar wachtten, Als zij konden raden wat het be tekende zich te verdelen tussen twee werelden en nooit te kun nen genieten van het recht van andere vrouwen, en wel, om vol komen zichzelf te zijn! Zij draaide zich snel om, zodat Lucy Armitage niets van deze strijd op haar gezicht kon lezen. „De kruiken. Gauw," zei zij. In de hall was drukte. Het ge wonde kind was net uit de lift gereden, het lag in grijze en rode dekens gewikkeld op een draagbaar. De moeder was er ook bij. Zij huilde en snikte hys terisch, smeekte om toestemming mee naar de zaal te mogen gaan en bij het kind te blijven. Zus ter Mawte kwam juist uit de melkkamer geschreden en ver telde de vrouw, hoe zij over haar dacht omdat zij zo'n herrie maakte en de hele zaal in op schudding bracht. Zuster Gracia zag met één oog opslag, dat de moeder volkomen overspannen was. Zij was de ba by aan het baden toen zij het kleine meisjie op straat hoorde gillen, toen de klap en de vrese lijk gierende remmen van de vrachtauto. Zij kon het niet ver dragen het gewonde kind uit haar ogen te laten gaan. Op het moment zou haar tegenwoordig heid meer kwaad dan goed doen. Dit was een situatie, waarin een sterke, warme kop thee en even rustig zitten, wonderen zou doen. Gracia stak haar hoofd om de hoek van het keukentje en gaf orders. Een stevige pleegzuster van middelbare leeftijd met een blauw schort en mutsje kwam direct naar buiten, droogde haar handen af en zei: „Kom. kom, liefje, maak je niet zo van streek!" terwijl zij de vrouw een stoel gaf en haar over een paar minuten een „Verrukkelijk kop je thee" beloofde. Toen zuster Gracia terugkwam na ervoor gezorgd te hebben, dat de patiënt naar bed was ge bracht, was de moeder kalmer, hoewel Het kopje tegen het scho teltje rinkelde en haar verdriet De minister antwoordt KOLONEL TERECHTGEWEZEN De minister van Defensie vindt het wenselijk dat beroeps officieren in actieve dienst zich onthouden van redevoeringen met een politieke strekking. Dit heelt de minister, ir. S. H. Visser, verklaard in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer H. J. Lankhorst (P.S.P.). Het Tweede Kamerlid had deze vragen ge steld in verband met een rede van de kolonel der cavallerie J. J. G. Beeiarts van Blokland op 27 juni in Tilburg. Deze heeft toen onder meer beweerd: j dat een groeiende spanning tussen Oost en West veroor zaakt door liet mislukken van de graanoogst in het Oosten zou kunnen leiden tot het niet door gaan van de aangekondigde be lastingverlaging en tot aankon diging van een gedeeltelijke mo bilisatie; dat de Russen steeds brutaler worden en het Westen te slap is; dat in ons land tijdens parades de militairen stokken tussen de benen worden gestoken of de helmen van het hoofd worden gelicht; De minister heeft deze hoofd officier van zijn zienswijze op de hoogte gesteld. De minister deelt ook mede, dat het tijdens de parade ter ge legenheid van de verjaardag van de Koningin op 1 mei in Zwolle is gebeurd dat men militairen stokken tussen de benen heeft gestoken en helmen van het hoofd heeft gelicht. i>( In Nimes is een benzine-opslag- piaats met 136.000 liter benzine uitgehrand. Een chauffeur van een tankauto'werd licht gewond. Zes kinderen en een vrouw zijn omgekomen bij een ontploffing van een oudé granaat in de tuin bij een woning in Aversa (Italië). Drie personen werden ernstig ge wond! Op de Zugspitze, met 3000 me ter de hoogste Duitse berg, heeft het donderdag gesneeuwd, een maand eerder dan gewoonlijk. Ook in Oostenrijk in Boven-Ka- rinthië zijn bergwegen op 2000 meter hoogte ondergesneeuwd. Het vlees van de rendieren in Zweden is radio-actief, maar levert geen gevaar voor de ge zondheid opi zo hebben medici in Stockholm meegedeeld. Dit vlees vormt zoals bekend het hoofdvoedsel van de Laplanders. De rendieren zouden korstmos eten, dat radio-actief besmet is. JONGETJE VERONGELUK Woensdagmorgen omstreek half twaalf is op de ZilkerdJ/ weg in Da Zilk, in de nabiST. van huize „De Tiltenberg", zesjarige Dickie J. Pompe' k een verkeersongeluk om het te ven gekomen.. Het jongetje de mat zijn driejarig zusje c weg oversteken op het momen" dat een personenauto, bestuif I door de heer G. V. uit Noord*' kerhout, naderde. De beide L tieren werden door de auto grepen. Het jongetje was op L dood; zijn zusje werd leven, vaarlijk gewond naar de stichting in Haarlem ove bracht. SPEURTOCHT NAAR VERDWENEN KIND. Politie-agenten, gemeente), soneel en enkele honden* buurtbewoners zijn woensoc. avond op zoek gegaan naar 3-jarige Antonius Hermanus J f hannes Duteweerd uit de RuL straat in Hengelo, die spoort»,, verdwenen is. Nadat men woer.,1 dagavond de autoped van hij kind bij een beek had gevonde besloot de gemeente de beek tel zuiden van de stad af te dar V men en het water in het Twe f thekanaal te laten vloeien. Da, L door viel het beekgedeelte ir, c-l stad in de loop van gisternac: I droog. Het kind werd evemr 1 niet gevonden. Gistermorgen J een hond van de rijkspolitie Borne ingeschakeld bij het zm ken naar het kind. Radiowagea van de politie maakten donde dagmorgen in het zuidelijk er van Hengelo het signalen»-1 van het vermiste kind bekende spoorden alle inwoners aan ins rond hun huizen te zoeken. f omliggende gemeenten zijn waarschuwrt. BRAND IN ZEDDAM Woensdagmorgen tegen elf uii is brand ontstaan in de RoomJ Katholieke meisjesschool in Zeel dam, gemeente Bergh. Door cl felle wind was het oude gebou» I waarin zes klassen van de lagt l re school zijn ondergebradrj spoedig één vlammenzee. De brandweer van Bergh, I assisteerd door die van Doelir.T chem, kon niet veel uitrichten J Het gebouw brandde geheel uit j De vermoedelijke oorzaak van de brand is een ontploffing, out-] staan tijdens schilderwerkzaam-1 heden aan de school. Daarbij werd de heer Helmes, hoofd van I een school, die naar het werk stond te kijken, licht gewond aan gelaat en handen. DE RAMP MET DE „HUNZE V£ Re1aas> van de enige overlevende weer opnieuw losbarstte, toen zij het ongeluk beschreef. „Patsy heeft het hek zelf open gemaakt en ik wist niet eens dat zij bij de klink kon. Zij ging regelrecht de straatweg op met haar fietsje en daar kwam die grote vrachtauto. Die jonge kerel had geen enkele kans haar te ontwijken. Ik kan hem de schuld niet geven. Het is mijn eigen schuld. Ik had dat hek op de een of andere manier moeten dicht binden. Ik gooide de baby nat en wel op de schoot van de buur vrouw en rende naar buiten. Hij gilt nu de hele buurt bij elkaar dat weet ik zeker, en ik moet naar hem terug. Maar nu weg te gaan en Patsy hier te laten. „Ik weet het," zei zuster Gra cia. Het was niet slechts een vriendelijke geruststellende op merking. De moeder voelde in stinctief, dat zij wist wat een dergelijke scheiding betekende. „U kunt er zeker van zijn, dat er goed voor Patsy zal worden ge zorgd. Ik heb een zuster vrijge maakt om naast haar bedje te blijven zitten en haar goed in het oog te houden tot de dokter komt.Als het moeilijk voor U is op bezoek te komen van wege de baby wij hebben geen vaste bezoekuren tussen twee haakjes; kom maar even aan, als het U schikt U moet opbellen en dan zal ik U alles over haar vertellen. Valt het U nu gemakkelijker haar achter te laten?" De vrouw knikte. Toen zei zij hees fluisterend: „Maar zij is nog zo klein. Zij kan nog niet lezen en we kunnen haar dus niet schrijven." Het was duidelijk, dat zuster Gracia ook dat begreep. „Stuur haar elke dag een prent- Stuurman Troost, 41 jaar, de enige overlevende van de scheepsramp van de „Hunze VI", is donderdagmiddag in zijn woonplaats Leek in Groningen teruggekeerd. Zijn vrouw heeft hem donderdagmorgen in het ziekenhuis in Esens Duitsland) afgehaald én dank zij de burge meester van Leek, die de grens post had verteld dat de stuurman alpzijn papieren is kwijtgeraakt, kwamen zij snel over de grens. In Leek stonden het gemeen tebestuur. mensen van de rederij, familieleden en buren klaar om stuurman C. Troost, die op zo wonderbaarlijke manier aan de dood is ontsnapt, te verwel komen. De heer Troost is nog ontdaan over de tragische ramp. In so bere woorden heeft hij het relaas van zijn residing verteld. briefkaart iets kleurigs en vrolijks. Dan bent U dichter bij haar. Zuster zal haar voorlezen, wat er op staat en dan krijgt zij de plaatje9 in haar bedje, en dan weet -ze, dat U van haar houdt en aan haar denkt.... Maar nu wordt het heus tijd, dat U terug gaat naar de baby. Hoe gaat U naar huis?" „Die jolige man wacht bene den ergens. Hij heeft ons in de cabine van de vrachtauto ge bracht. Hij heeft geen seconde verspild. Hij heeft beloofd op me te wachten en me weer naar huis te brengen." „Dat pleit voor hem. Sommige chauffeurs zouden hun hoofd verloren hebben." „Het is' een fijne kerel. Het spijt me, dat dit hem overkomen is. Zal de "politie er een zaak van maken, denkt U?" „Tenzij bewezen wordt, dat hij gevaarlijk reed, niet." Zuster Gracia had al lang geleden ge leerd nooit partij te kiezen bij verkeersongevallen. Haar enige zorg was de patiënt. Zij legde de moeder uit, dat de chauffeur het ongeluk binnen vierentwintig uur moest rapporteren, als er lichamelijk letsel was toege bracht, Misschien kon hij nu naar het politiebureau gaan en een verklaring afleggen. Zij, de moe der, zou ondervraagd worden over zijn snelheid en men zou het kind zelf eenvoudige vragen stellen als zij er toe in staat was, in tegenwoordigheid van de di rectrice of een dokter, om er voor te zorgen, dat haar geen „dwang" werd opgelegd. Als men werkelijk twijfelde over de toedracht zou de politie per ad vertentie ooggetuigen oproepen. (Wordt vervolgd.) Toen het schip door een grond- zee op één kant werd geworpen en omsloeg was hij in het slaap verblijf. Hij viel uit zijn kooi er toen hij opstond hing zijn ko«| boven hem. Vier uren lang heeft hij opge--' sloten gezeten in de ruimte, die,, geleidelijk volliep. Juist toen hei vertrek bijna geheel was volgei lopen sloeg het schip op de brar ij ding en draaide het weer. Troosj; kon toen zonder moeite de ramp|j zalige „Hunze VI" verlaten. IDoor en door verkleumd helemaal overstuur is hij daaroij, snel naar het ziekenhuis in ttex gebracht. De directie van de „Groningei Beurtvaart" N.V. heeft inmiddftj meegedeeld, dat het gestrand schip waarschijnlijk niet getx I gen kan worden. Het zinkt sn-1 weg. Nog eien klein deel st«t I boven het zand uit. ■mtCee M» J|M||1||ïïr 7tewi: «Sfe- IWMWWLm1, l S'drt By het Duitse eiland is woensdagmiddag de landse kustvaarder „Hun» gezonken. De stuurman is U,. De overige bemanning worden vermist. Foto: Tijdens de vloed leen de mast van het ramps' nog zichtbaar. TRIBUNE BEZWEIvE* Tijdens een stierengevecht - I Jimena de la Frontera in "c LM vincie Cadiz in Spanje is tx' I deelto van de tribune bezww j Twee personen werden gedood en 200 gewond. Onoei gewonden is de dochter Engelse minister-president Millan, Catherine Amery. Mf.t toonaangevende blad „The Ne Tuljes" publiceerde onls P.frf-fdartikel, dat de van alle politieke en ge Sers van de vrije we oHmt. Het bevat een voor de opstelling van t nifest van de Vrijheid Dit manifest zou nog beginselen moeten proc die het Westen vodrsta beginselen van vrijheid beschikking, slechts d«,: het recht van ani vrijheid en veiligheid brutale Russische ges valsingen moeten weerl de ware oorzaken van d internationale crisis ui ten zetten. In het bijzo het de wereld moeten d°c dat de Sowjet schending van overeei uit de oorlogstijd en la ten vredesverdragen Oost-Europa hebben ^et zou er de werelc ten wijzen, dat de R onderdeel van dit opd Westelijke richting, hebben gesplitst en C land hebben gesowjet gemilitairisaerd, lang herbewapening van V land En het zou de w( ten inprenten, dat dit uitmaakt van groots plannen tot wereldove Tenslotte zou het, z svoorbaat de Westelij handelingstrocven uit geven, een schema n vatten .van een rechtvi duurzame vrede, die menslievende beginsel do feitelijke werkelijl de huidige wereld geb DE BESTE VERDK Aan zo'n manifest, ook en zelfs vooral zi richten tot de volken ijzeren gordijn, best daad de grootste beh Onder druk van de uitdaging in Berlijn landen van het West( de rijen gesloten, heeft zich er wel zov als economisch op weerstand te bieden ging van het Kremlii f i OP DE KA11 Deze bejaarde coke burg moet verd bleek sterker da van dynamiet: springstof werdei ling gebracht doe niet verder breng< betonnen gebouw en" werd ged' Herhalingsoi voor Griekse Bepaalde groe Griekse legerrese derdag onverwacl voor herhalingso "We weken. De moesten zich de: melden. Zij zullen jaarlijkse mi het Griekse leger, het gebied van Ki Albanese grens hhn. Aan de oefe divisie deel. Zuidvietnames troepen hebben 8 bevrijd die de vo hp 130 km van Saigon door guerillas trijders

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2