Westelijke protestnota's overhandigd in Moskou Beroep van Soekarno op Nederland Weerover zicht axEl T1V773 HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 17e Jaargang Nr 5372 Britse patrouille in Berlijn vastgehouden FRANKRIJK GAAT ZIJN LUCHT- EN LAND STRIJDKRACHTEN VERSTERKEN Noodzakelijk door de spanning om Berlijn Meer Britse jachtvliegtuigen naar Duitsland AMERIKAANSE SENATOREN OVER BERLIJN OOSTBERLIJNSE ARTSEN NAAR HET WESTEN Handvest van Punta del Este In en om Berlijn De nieuwe Amerikaanse kunstmaan Westduitse persreacties ENGELS REGIMENT UIT KOEWEIT Brief van Chroesjtsjef aan Braziliaanse president Opstand in Amerikaanse gevangenis NIEUWZEELANDS MINISTER OVER NIEUW-GUINEA Strafvermindering in Indonesië AMERIKAANSE DOCUMENTEN GESTOLEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Pedactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 „„or, tennis- f6,— per kwartaal; per maand /2.-I per'week 48 ct. Losse nrs 9 et. .iV .1 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kl°ine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De nota's van Engeland, Frankrijk en de V. S. over Ber- jjjn die donderdag in Moskou zijn overhandigd, beperken zich tot een krachtig protest over de sluiting van de grens tussen Oost- en West-Berlijn, aldus wel ingelichte kringen in Parijs. Het Britse leger heeft donder dag in West-Berlijn bekendge maakt dat een patrouille van da Britse militaire politie donder dagochtend door „gewapende Oostduitsers" aan de grens tus sen de Britse sector en Oost- Diatsland is aangehouden en drie uur lang is vastgehouden. Volgens de bekendmaking was het een gewone patrouille. Het incident gebeurde in de vroege ochtenduren van donder dag op een plaats waar de grens tussen de Britse sector en Oost- Duitsland niet duidelijk is aan gegeven. Dit soort incidenten heeft zich al eerder een aantal malen voorgedaan. De patrouille werd ondervraagd en na onge veer drie uur ongedeerd vrijge laten. Een Britse woordvoerder wil de geen verdere bijzonderheden meedelen. Er wordt niet gerept van mo gelijke Westelijke tegenmaat regelen. lie nota's zijn gelijklui dend en verzoeken de Russische regering er voor te zorgen, dat een einde wordt gemaakt aan de „onwettige" maatregelen van de Oostduitse regering. In de Franse nota wordt plechtig tegen de maatregelen geprotesteerd waarvoor Frank rijk de Russische regering ver antwoordelijk acht. In de Franse nota. die te Parijs werd gepubliceerd, wordt ge zegd, dat een dergelijke eenzij dige wijziging van de vier-mo- gendheden-status „slechts kan bijdragen tot vergroting van de bestaande spanningen en geva ren". De afsluiting van de sector grens wordt een flagrante en bijzonder ernstige inbreuk" van de nog altijd geldige vier-mo- gendheden-akkoorden over Ber lijn genoemd. De sectorgrens is geen staatsgrens. Frankrijk kan bovendien de stelling van de communisten dat Oost-Berlijn deel van Oost-Duits- land uitmaakt, niet aanvaarden. De Franse regering kan het recht van de Oostduitse autori teiten hun strijdkrachten in Oost-Berlijn te dirigeren, niet er kennen. Zoals de Oostduitse autoritei ten zelf hebben toegegeven, zijn zij tot de maatregelen overge gaan omdat een toenemend aan tal Oostduitsers Oost-Duitsland wensten te verlaten, aldus de nota. Een woordvoerder van de West- duitse regering heeft donderdag meegedeeld dat de Amerikaanse, Britse en Franse nota's in over eenstemming met de Westduitse regering zijn opgesteld. Hun taal is duidelijk, zo voegde hij er aan toe. De vraagstukken van dit ogenblik worden erin uiteen gezet. De Amerikaanse en de Britse tekst zijn gelijk aan de Franse. De Franse regering heeft gis teren bekendgemaakt dat zij be sloten heeft haar verdediging in de lucht en te land te verster ken, zowel in Duitsland als in Frankrijk. Volgens een regeringscommu niqué zijn deze besluiten onver mijdelijk geworden door de span ning die het gevoig is van in Oost-Berlijn genomen initiatie ven en van maatregelen die ge nomen kunnen worden. Het communiqué werd uitge geven ria een bijeenkomst van de nationale defensiecommissie on der voorzitterschap van generaal De Gaulle. De Franse regering blijft be reid tot medewerking aan ver mindering van de spanning. Adv.) De Britse luchtmacht zal bin nenkort meer Javelin" weer- en-windjagers in West-Duits- land stationeren, aldus heeft het Britse ministerie van Luchtvaart donderdag bekendgemaakt. Twee vooraanstaande Ameri kaanse democratische senatoren verschillen van mening over de te volgen beleidslijn ten aanzien van Berlijn. Senator William Fulbright verklaarde tegenover verslaggevers dat stopzetten van Westduitse olie-aankopen van de Sowjet-Unie het gewenste effect zal hebben. „De Russen hebben veel geld uitgegeven aan het leg gen van pijpleidingen door Oost- Duitsland. Als de Westduitsers zeggen ,.wij kopen jullie olie niet meer" zullen we misschien meer bereidheid tot onderhandelen over Berlijn vinden." Senator Hubert Humphrey uitte tegenover verslaggevers de mening dat het Westen niet on middellijk moet terugslaan „Chroesjtsjef heeft een grote psychologische en politieke ne derlaag geleden." zo zei hij Het Westberlijnse voorlich tingsbureau West heg ft donder dag gemeld dat maandag en dinsdag acht Oostberlijnse art sen naar West-Berlijn zijn uitge weken Eén van hen, prof. Lührs, was plaatsvervangend hoofd van hef ziekenhuis van het medische en biologische instituut van de Oostberlijnse academie van we tenschappen. zen en Jongens Kleding NOORDSTR. 55 De Portugese gebieden in Voor-Indië De Indische minister-president. Nehroe, heeft donderdag in het Indische parlement verklaard niet te kunnen verzekeren dat er geen gewapende macht zal worden gebruikt om het Portu gese gebied Goa aan de Voor- Indische kust te verkrijgen. Hij zei echter ook dat India niet on middellijk tot actie zal overgaan om het gebied in te lijven. De Portugese vertegenwoordi ging bij de Verenigde Naties heeft donderdag een communi qué uitgegeven waarin de Indi sche beslissing de enclaves Da- dra en Nagar Haveli in te lijven, ongeldig wordt genoemd. Zeven jaar geleden hebben nationalis tische vrijwilligers deze twee Portugese enclaves onttrokken aan het feitelijke gezag van de Portugezen. Dadra en Nagar Haveli maken deel uit van Da- man, een Portugees gebied aan de kust. President Soekarno heeft don derdag een beroep op Nederland gedaan Nieuw-Guinea vrijwillig en vreedzaam ever te dragen. In een radiotoespraak van 3 uur ter gelegenheid van on afhankelijkheidsdag zei de pre sident in het Nederlands: „Er is niets waarnaar ik meer ver lang dan zo spoedig mogelijk de Nederlands-Indonesische betrek kingen te normaliseren en de hartelijke banden met mijn vrienden onder de Nederlanders te versterken zodra het probleem Vv'est-Irian is opgelost". De president zei dat hij citeer de uit een brief die hij onlangs in Wenen aan een Nederlandse burger had geschreven. Hij wil de thans de inhoud van deze brief direct tot het Nederlandse volk richten, zei hij. In de brief werd gezegd: „Ik ben zeer erkentelijk voor het ini tiatief dat U hebt genomen om het probleem West-Irian zo spoe dig mogelijk op te lossenIk verzeker U dat ik U volledig zal steunen bij het tot stand bren gen van iedere bijeenkomst die gebaseerd is op de overdracht van het bestuur van West-Irian aan Indonesië". De president ging voort: „Op deze manier heb ik de oplossing van het probleem West-Irian, dat een doorn tussen onze beide vol keren is geworden, in een nieuw stadium gebracht." „Het Indonesische volk voelt in het diepst van zijn hart, dat West-Irian een deel is van zijn vaderland. „Is er een Nederlan der, ja zelfs een enkele Neder lander, die zou dulden dat Lim burg door een ander volk wordt bezet of dat Friesland wordt ge koloniseerd?" aldus Soekarno. „I'k kan nog wel even geduldig blijven, maar het Indonesische volk kan dat waarschijnlijk niet. Men kan het Indonesische volk niet vragen zelfs nog maar een paar jaar te wachten". „Wanneer het geduld zijn grens heeft bereikt dan vrees ik dat onze politiek van confron tatie moet worden gevolgd door een zelfs nog krachtiger poli tiek", aldus de president, die de In het handvest van 21 landen, dat donderdag te Punta del Este ondertekend is, wordt gezegd dat het plan voor economische ontwikkeling van Latijns Ame rika van president Kennedy een rechtstreekse uitdaging voor de volken van Latijns Amerika is, om zichzelf te helpen. De buiten landse hulp zal in de komende tien jaar twee miljard dollar por jaar belopen. Het handvest zal bekend staan onder de naam „Verklaring van Punta del Este". Er bestaan plannen voor een making van het Zuidamerikaan- se vasteland door de aanleg van een weg door Panama en vol tooiing van de Pan-Amerikaanse SPRONG NAAR DE VRIJHEID Een dramatische foto uit Ber lijn: eeu lid van het Oostduitse volksleger, in uniform en met volle bepakking en bewapening, springt met een reuzensprong over de door zijn landgenoten opgeworpen prikkeldraadver sperring tussen Oost- en West- Berlijn: de vrijheid in! De Amerikaanse dienst voor lucht, en ruimtevaart heeft don derdag meegedeeld dat de kunst maan „Explorer 12" in een bui tengewoon sterk elliptische baan om dé aarde wentelt. De groot ste afstand tot de aarde is waar schijnlijk meer dan 80.000 kilo meter. 'De reactie van de Westduitse Pers op het uitblijven tot dusver F1" w estelijke tegen maat rege "aar aanleiding van liet slui- w"staReH"BrCns ,ussen °ost en '0"' varieerde donder- in~ te, ?.'eurstelling tot berus- n„, terwyi enkele kranten blij ven eisen, dat het niet alleen bij ivoorden blijft. wn 1 Het partijloze Hamburese hlod „Die Welt" schrijft,Tt furiën van welke politieke tegenmaat regelen ook, het thans van be lang is, dat de zwakke reactie van het Westen (die ten dele aan de toestand is te wijten) niet mis verstaan wordt. Het Düsseldorfse „Handels- blatt" zegt, dat het Westen niet bereid schijnt te zijn, zich te hou den aan de beginselen van vrij heid, die het belijdt en dat het zelfs in verontrustende mate er blijk van geeft opgelucht te zijn, dat het niet onmiddellijk bij de gebeurtenissen is betrokken. De Münehense „Süddeutsche Zeitung" schrijft, dat vele West duitse parlementsleden die op verkiezingstournee zijn, gewagen van ..verdwijnend vertrouwen in de Westelijke mogendheden als gevolg van hun lauwe reactie op het afgrendelen van Oost-Ber lijn". Een Oostduitse auto met twee inzittenden is woensdagavond met grote snelheid door een ba- ricade gereden en heeft West- Berlijn bereikt ondanks schoten die werdén afgevuurd door Oost. Duitse politiemannen. De inzit tenden waren ongedeerd maar de auto was op verscheidene plaat sen getroffen. Volgens de Westberlijnse po litie geeft de Oostberlijnse po litie slechts passen aan mensen, die in Oost-Berlijn werken of er dringende zaken hebben of zieke familieleden. Westduitse en niet-Duitse auto's kunnen zonder enige for maliteiten naar Oost B-erlijn rij den. Westberlijners die met hun auto Oost-Berlijn kunnen bezoe ken kunnen aan drie grensover gangen en bij drie politiebureaus een visum halen. Oostberlijners die te voet, per trein of met hun auto naar West-Berlijn willen hebben allen eenzelfde visum nodig. Ook Een Engels tankregiment zal uit Koeweit worden teruggetrok ken en naar Engeland terugke ren. Dit is een eerste stap om te komen tot de opbouw van 'n strategische reserve-divisie in Engeland. Deze strategische divi sie zal uit 12.500 man bestaan. Men wil de divisie in de herfst op volle sterkte hebben. Westberlijners die te voet of per trein Oost-Berlijn willen bezoe ken krijgen eenzelfde visum. De controle aan de doorlaatposten is echter incidenteel. Het hoofd van de Sowjet-han- delsmissie in Brasilia heeft pre sident Quadros woensdag een brief van premier Chroesjtsjef overhandigd. Volgens welingelichte kringen is de brief een „zeer beeldend en alarmerend" rapport over de Berlijnse crisis. verkeersweg. Om de uitvoering van deze plannen mogelijk te maken, wordt er bij de regerin gen op aangedrongen door reor ganisaties en scholing te komen tot een gezonde belasting- en be- stuurspoiitiek. Ook wordt goedkeuring ge hecht aan agrarische hervormin gen, die hei landbezit over een zo groot mogelijk aantal mensen moeten verdelen. ,Het handvest voorziet verder in een geleidelijke economische integratie van het Zuidameri- kaanse vasteland, opdat het hoofd geboden zal kunnen worden aan de toenemende kracht van de Europese Economische Gemeen schap en aan de dalende prijzen van exportgoederen. Het hand vest verzekert voorrang voor plannen op het gebied van com municatie en vervoer, waarbij vele landen betrokken zijn. Er zal een uit negen landen bestaande commissie van deskun digen worden gevormd, die ad viezen over de plannen moet geven. Er zijn maatregelen ge nomen, dat de programma's der kleinere landen behoorlijk en op gelijke voet behandeld worden. Verder zijn er plannen op het gebied van onderwijs, waardoor liet aantal schoolgaande kinde ren tegen 1970 45 miljoen groter zal zijn. Ook zal getracht wor den het analfabetisme onder vol wassenen te doen verdwijnen. Ook op het gebied van de ge zondheidszorg bestaan plannen, onder meer door bestrijding van kindersterfte, tuberculose en malaria. Binnenkort zullen te Buenos Aires en Santiago een tweetal technische conferenties gehouden worden. Opstandelingen in de staatsge vangenis te Nashville hebben donderdag drie bewakers en drie beambten gevangen geno men en zich in de levensmidde lenopslagplaats van de gevange nis verschanst. De opstandelin gen zijn gewapend, hun aantal is niet bekend. De hoofdbewaker heeft de politie van Nashville te hulp geroepen, waarna deze met geweren en traangasbommen ge wapend is uitgerukt. De rebellerende gevangenen houden tevens vijftien mede gevangenen vast. Twee rebellen zijn gewapend. De opstandelingen hebben een onderhoud met autoriteiten ge vraagd om hun grieven bekend te maken. De politie heeft de gevangenis omsingeld. De twee leiders zijn Leonard Raymond Farra, die volgens een psychiatrisch rap port geestelijk gestoord is, en Leonard Franklin Sanders. Bei den zijn wagens roof tot resp. levenslang en 25 jaar gevange- nissUaf veroordeeld. Zij hebben pistolen en enige zelfvervaardig de wapens. Hun gijzelaars zijn blijkbaar niet gewond. kwestie Nieuw-Guinea ter sprake bracht tegen het eind van een rede onder de,titel „Revolutie Indonesisch socialisme natio naal leiderschap". De toespraak was voornamelijk gewijd aan binnenlandse aange legenheden. De correspondent van het A.N.P. te Hoilandia meldt over de toespraak van president Soe karno, dat zij werd gehouden op het „Merdekaplein" te Djakarta en werd aangehoord door hon derdduizenden. De toespraak werd te Hoilandia op de band op genomen. De president zeide over de bin nenlandse toestand o.a. dat, nu het aantal opstandelingen is teruggebracht tot een. luttele tienduizend man, en in sommige gebieden de staat van beleg kon worden opgeheven, of terugge bracht tot de staat van gevaar, de aandacht volledig kan worden gewijd aan twee dingen: de op bouw van Indonesië en de strijd om West Nieuw-Guinea. Op het ogenblik aldus de president staan in Indonesië de mensen in de rij voor rijst, suiker, klapperolie, petroleum enz. Is dat erg? Kan het volk niet rustig afwachten tot de tij den beter zijn? Ja, zei Soekarno, het volk wel, maar de maag van het volk niet. Daarom moet er hard worden gewerkt om de reeds vooruitgaande economie te verbeteren en corrupte leiders moeten op zij worden gezet. Reuter meldt nog, dat de bij eenkomst op het Merdekaplein eindigde met het overvliegen van bommenwerpers en jachtvlieg tuigen van Russisch type en een parade van ongeveer 15.000 per sonen. In die optocht liepen een groep in het rood geklede Pa poea's mee, die speren droegen waarvan de punt „in bloed ge drenkt" was. Zij bevrijdden een meisje dat „door de kolonisten gebonden" was van haar kete nen. Onder enthousiaste toejuichin gen van de menigte deed Soe- De Nieuwzeelandse minister van Eilandgebieden, Gotz, heelt verklaard dat de Papoea's in West Nieuw-Guinea niet onder Indonesisch bestuur wensen te komen. Hij zei op een bijeen komst van de Gemenebest-ver eniging, dat hij tot deze conclu sie was gekomen nadat hij met de Papoea's in hun eigen taal had gesproken. Andere gekleur de volken eisen echter voortdu rend dat de primitieve gekleur de bevolking van Nederlands- en Australisch Nieuw- Guinea on afhankelijkheid wordt verleend, zo zei hij. President Soekarno heeft ter gelegenheid van onafhankelijk heidsdag aan 27.311 veroordeel den vermindering van straf ver leend. De verminderingen va riëren van een maand tot twaalf maanden. 5778 gevangenen zul len in vrijheid worden gesteld. karno een felle- aanval op het kolonialisme en imperialisme in elk deel van de wereld. Hij noemde de strijd om Westelijk Nieuw-Guinea „een onderdeel van de grote strijd om d,e bedrei ging van het aardoppervlak te verwijderen". Over de binnenlandse toestand en de resultaten van zijn „kabi net van geleide democratie" in het afgelopen jaar zei Soekarno dat er geen bijzonder succes werd behaald. De regering heeft echter een sterke basis gelegd voor de uitvoering van een „so cialisme a la Indonesia en de vestiging van een rechtvaardige en welvarende maatschappij". Over de komende neutralisti- sche topconferentie in Belgrado zei de president dat deze confe rentie beoogde de gevoelens van de niet-gebonden staten samen te bundelen tot een gecoördineerde en verhoogde morele kracht. Hij noemde gevoelens als vriend schap tusen alle volken, wereld vrede en ontwapening. Ook uitte hij de hoop dat de AziatischAfrikaanse solidari teit spoedig een AziatischAfri kaansLatijns Amerikaanse so lidariteit zou worden. Verder sprak Soekarno sympa thie uit voor de onafhankelijk heidsstrijd in Algerië. Angola en Kongo en steun voor Tunesië in de crisis om Bizerta. Hij zei dat het geschil om West Nieuw-Gui nea een internationaal conflict van grotere afmetingen zou kun nen worden. Twee Amerikaanse documen ten, die Cuba bij een aanval op de Verenigde Stalen tijdens de Latijns-Amerikaanse economi sche conferentie te Punta Del Este in Uruguay heeft gebruikt, zijn in Venezuela gestolen zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken donderdag mee gedeeld. De documenten, zijn gestolen uit de auto van dr. Teodoro Mos- coso, de Amerikaanse ambassa deur in Venezuela, voor deze wagen uitbrandde tijdens een relletje in de Venezolaanse hoofdstad Caracas op 14 juni. zei de woordvoerder. De Cubaanse minister van Fi nanciën, Ernesto „Che" Guevara, bracht de documenten ter tafel tijdens een scherpe aanval tegen de Ver. Staten. De woordvoerder zei dat de documenten voor gebruik door het diplomatieke corps van de Ver. Staten waren bestemd. Het ene was een peiling van de La tijns-Amerikaanse mening over de betrekkingen tussen de Ver. Staten en Cuba na de mislukte invasie in april, het andere be vatte manieren waarop de Ame rikaanse hulp in Venezuela het meest effectief is. In dit laatste document wordt onder meer kri tiek geoefend op het belasting stelsel in Venezuela. Volgens de woordvoerder be vatten de documenten in geen enkel opzicht kritiek op de Ve nezolaanse president, Betancourf, maar waren zij slechts bedoeld om Venezuela bij zijn hervor mingen te helpen. TIJDELIJK REGEN Met een noordwestelijke wind stroomde koele polaire lucht West-Europa binnen die ver naar het zuiden tot de Alpen en Zuid- Frankrijk doordrong. Boven de Britse eilanden ontwikkelde zich een rug van hoge luchtdruk, waarvan de invloed zich ook over ons '.and uitbreidde, zodat overdag nog slechts enkele ver spreide buien vielen. Tussen IJsland en Schotland is een volgende depressie aange komen die in de richting van de Noordzee koerst. Onder invloed hiervan zal bij ons de wind aan vankelijk uit het zuidwesten la- VRIJDAG 18 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 5.49 6.04 Terneuzen 6.24 6.39 Hansweert 7.04 7.19 Walsoorden 7.14 7.29 ZATERDAG 19 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.36 6.52 7.11 7.27 7.51 8.07 8,01 8.17 ter uit richtingen tussen west en noord opnieuw in kracht toene men. De depressie gaat verge zeld van een regengebied dat in de loop van de dag zal passeren. In de temperatuur overdag komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Toenemende wind. Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. Matige tot krach tige wind, draaiend van zuidwest naar noordwest. Weinig veran dering in temperatuur. ZON MAAN op onder op onder 18 5.28 19.59 12.44 22.58 19 5.29 19.57 13.53 23.31 20 5.31 19.55 15.02 21 5.32 19.53 16.09 0.10 22 5.34 19.51 17.10 0.59 23 5.36 19.48 18.05 1.59

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1