(3jratió leven^ 1 T&tcWi Rechtszaken De verkiezingen in Israël De invoer van Nederlandse boter in Italië SPORTNIEUWS uw krachtige soepbouillon! DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 VOETBAL WIELRENNEN HANDBOOGSPORT ponderdag 17 augustus 61 Temidden van het rumoer over Berlijn is er stellig *nlrioende aandacht geschonken aan het nieuwe partij- nroeramma van de Sowjet-Unie. Wij weten al, dat dit nroeramma voor de toekomstige Sowjet-staat allerlei eratis verstrekkingen belooft, waar wij in de Westerse wereld voor moeten betalen. Is dit een droom, een uto- Di dat alleen maar past in de communistische propa ganda zonder werkelijkheidszin, of is men aan de andere kant van het ijzeren gordijn werkelijk bezig de Weste lijke wereld economisch te overtroeven? Het zou dom zijn. de communistische publikaties schouderophalend terzijde te leggen. Wanneer wij er iets van kunnen leren, moeten wij dat beslist niet laten en wanneer wij er onwillig tegenover staan, heeft het evenzeer zin er studie van te maken omdat wij geen vijand kunnen bestrijden, die wij niet kennen. enige eeuwen ingehaald in 40 jaar. In de twintiger jaren en zelfs daarna verzuimden velen Hitiers werk „Mein Kampf te lezen, naar men zei omdat het onzinnig [was. Het merkwaardige is, dat Hitlér veel van zijn onzinnige wereld zelfs tot in het absurde heeft kunnen verwezenlijken, juist omdat zijn tegenstanders hem onderschatten. De Russische prognose is in teressant, omdat zij economisch is en in het economische zal im- mers de strijd tussen Oost en West gestreden worden. Het is op zich zelf frappant, dat een staat die in 1917 t.o.v. West- Europa een achterstand vertoon de van enige 'eeuwen, nog geen halve eeuw later het meest wel varende land van de wereld naai de kroon steekt. Over negen jaar belooft het partijprogramma een produktie per hoofd, die groter zal zijn dan die in de V. S. Bin nen dezelfde tijd zal het nationale i inkomen 2Vs maal zo groot wor den. In 20 jaar tijds zal de wel vaart per hoofd van de bevol king met 250 'k worden ver groot. Het Russisch communisme be- looft de Sowjet-Unie tussen I 1970 en 1980 vrij wonen en vrij I (openbaar vervoer. In fabrieken, scholen en collectieve boerderijen zp.1 men gratis kunnen eten, gra tis kleding krijgen en het onder- !.wijs zal gratis zijn. Na 1980 zal er voor water, gas en verwar- ming van woningen niets meer behoeven te worden betaald. Er zal ouderdomspensioen zijn zon der tegenprestatie en de werk week zal worden verkort tot 34 I of 36 uur. Welk een droomvoor- J uitzicht! Hoe kan dat alles? Wij I moeten er voor betalen! WESTEN H EER DE I SCHULDIGE. I Het aangekondigde program ma belooft heel veel en wanneer er weinig wordt gegeven, omdat de communistische machine in F de praktijk gedeeltelijk faalt, zijn I er bij voorbaat al factoren ge- F vonden, die daarvan de schuld lijn. De bewapeningswedloop, langdurige internationale span ningen en de concurrentie met het Westen zullen de uitvoering kunnen vertragen of verijdelen. Daarmee krijgt de Westelijke wereld al bij voorbaat de schuld van alle mislukkingen in Rus- I land. I Onder dergelijke voorwaarden f kan elk mens zich een utopisti- I sche toekomst bouwen Wan neer wij regelmatig grote loons- I verhogingen krijgen, onze werk gevers zich op tijd bezinnen over onze promotie, er geen ziekte of narigheid komt in onze gezinnen, er geen natuur- of andere ram pen optreden, dan staan wij er over tien. twintig jaar geen van allen slecht voor Afgezien van het tc grote voor behoud, dat in het rode program ma wordt gemaakt, is haar ver wezenlijking mogelijk. In begin- sel behoort in een Sowjet-staat immers de gehele produktie aan de staat. In de zg. kapitalistische I maatschappij behoort al hetgeen door prestatie verkregen is aan het individu dat die prestatie ver- richt heeft. Voor de staatstaak publieke werken, de handhaving van de orde, de herverdeling i van het inkomen, staat het indi- j vidu een deel af aan de staat In een communistische wereld be hoort alle opbrengst van presta tie aan de staat en deze bepaalt, welk deel daarvan door de enke ling mag worden verbruikt. HOEVEEL KRIJGT IEDER? In het eerste geval hangt de welvaart van de enkeling af van hetgeen er over blijft na beta ling van alle verplichtingen aan de staat, in het tweede geval moet er worden afgewacht wat men uit de staatsruif krijgt toe geschoven. In de kapitalistische wereld bepaalt het geld als ruil middel hoeveel welvaart er voor de enkeling is. De communisti sche staat kan ook geld uitdelen, maar evengoed alleen goederen of deels geld en deels goederen. De Sowjets zijn voornemens brood, kleding, onderwijs, ver warming en vervoer in natura te verstrekken. Het gaat er nu maar om, hoe veel andere goederen de Sow- jet-burger daarnaast in de toe komst kan krijgen of kopen. Dc zg. vrije goederen zullen wel niet onbeperkt voorhanden zijn. Het l'jkt ons vrij onverschillig of hiervoor geld of een bon nodig is. Geeft men bepaalde goederen in natura, dan is de consument verplicht ze af te nemen en te rbruiken. ook wanneer hij ge dacht heeft zijn verbruik anders te regelen. Dit leidt al naar ze kere verspilling want al het geen men krijgt zonder dat men er behoefte aan heeft, wordt met nonchalance gebruikt. Die verspilling zou ook de commu nistische staat leren kennen. Voor het overige is het nog dubieus of die gratis verstrek king aan allen of alleen aan par tijleden, of aan bewoners van collectieve boerderijen, interna ten en grote fabrieken zal ge schieden. Wel heeft een massale gratis verstrekking invloed op de geldhuishouding, maar zi.i zal zeker het verkrijgende individu geen voordeel brengen, wanneer hiermee bij de overige beloning rekening wordt gehouden. WIE NIET WERKT, ZAL NIET ETEN. Wanneer wij in Nederland zien naar het netto-loon ofwel het bedrag dat werknemers „schoon" ontvangen, dus na aftrek van loonbelasting en sociale lasten, dan kunnen wij zeggen dat zij dus „gratis" sociale voorzienin gen hebben in de vorm van A.O.W., ziekenfonds, ongevallen en ziektewetverzekering. Het is maar een kwestie van systeem. In werkelijkheid wordt er stellig voor betaald. Ook de Sowjets ontkomen niet aan het loon naar prestatie. Ook in hun programma blijft belo ning naar werken het voornaam ste middel om in de materiële en culturele behoeften van de ar beidende bevolking te voorzien. Vergeten wij ook niet, dat in de Sowjet-Unie de plicht tot wer ken bestaat. Niemand heeft de keus om te werken of niets te doen. Er is een arbeidsplicht en hoever die gaat, wordt door de staat bepaald. Economisch gezien wordt uit propagandistische overwegingen de tegenstelling tussen de zg. kapitalistische en de zg. socialis tische maatschappij veel te scherp getrokken. In het Rus sisch socialisme wordt gebruik gemaakt van economische in strumenten uit de vrije-markt- huishouding. Anderzijds is het kapitalistisch stelsel niet meer vrij van socialistische injecties. DE SCHOONHEIDS FOUTJES Betekent nu het Russisch pro gram een ondubbelzinnige ma nifestatie van het veel sneller tempo waarin het Sowj et- systeem de welvaart verwezen lijkt? Stellig niet. Hoe groter de achterstand t.o.v. een hoogont wikkelde maatscfiappij, hoe mar kanter het inhalen schijnt te verlopen, anneer men daaraan eenmaal begint. In de betekenis waarin het Kremlin enkele on derdelen van „gratis-leven" an nonceert, zouden de Westelijke landen al jaren op hun lauwe ren kunnen rusten. Nog twee opmerkingen. Wan neer wordt aangekondigd, dat de Sowjet-kameraden gratis ge kleed en gevoed zullen worden, vragen wij ons af waarom dit nog niet even wordt uitgesteld ten behoeve van de ondervoede broedervolken uit het koloniale tijdperk en vervolgens waarom men voornemens is de werkweek in het paradijs der werkende klasse op 3436 uur per week te stellen, terwijl de onderontwik kelden nog jaren zullen hunke- re naar het noodzakelijke. Maar och, in elk programma zit wel een onvolkomendheid. (Nadruk verboden.) Drs. HERMES. DE RUILHANDEL HERLEEFT Voor één gulden één citroen in Praag De mode regeert. Ook in het oerwoud. De in Nieuw-Gablonz in West-Duitsland gevestigde kralenindustrie. die geheel werkt met het uit Sudetenland uitge- weken arbeiders, ontmoet in Arrika zware concurrentie van kij'e) (Tsjecho-Slowa- Terwijl de West-Duitsers hun kralen voor geld verkopen heb ben de Tsjechen de aloude, ty pisch Afrikaanse ruilhandel weer opgenomen. Een ton glas- produkten wordt geruild voor one ton cacaobonen of 17 ton cit rus-vruchten. Weliswaar kos ten de citroenen in Praas hier- \tw nr\g,Uld?n per stuk' maar vVest-Duifsland wordt van de Afrikaanse markt verdrongen Want ook de dames in het zwar te werelddeel laten de mode hoogtij vieren. De Kikuju-dames in Kenya dragen momenteel en kelvoudige kettingen van witte en rode kralen die twee meter lang zijn en een kilo wegen Terwijl de Afrikaanse minis tersvrouwen tegenwoordig in Parijs hun dure japonnen kopen worden de moderne modekraleri door Gablonzer handelaren tot "iep in het oerwoud geruild (Consu) Zoals dezer dagen uit Rome is gemeld, heeft de Italiaanse re gering zich tot "e commissie van de Europese gemeenschappelijke markt gewend met een verzoek tot bescherming van de binnen landse botermarkt tegen de dumpingprijzen van Nederland se, Franse en Belgische boter- leveranciers. In haar brief aan de commis sie releveert de Italiaanse rege ring, dat in september vorig jaar, na de liberalisatie van de boterinvoer, de markt werd overstroomd met 22.000 ton bui tenlandse boter, een hoeveel heid die meer dan tweemaal de totale invoer in 1959 van 10.120 ton uitmaakte en die tot zodani ge verstoring van de binnen landse botermarkt en ook van het maatschappelijk leven had geleid, dat beschermende maat regelen moesten worden geno men. In 1960 werden in Italië 26.786 ton boter ingevoerd. De invoer van Nederlandse boter steeg van 822 ton in 1959 tot 8876 ton in I960 (waarvan 8712 ton in het derde kwartaal), waarmede de Nederlandse boter- exporteurs de eerste plaats in namen. In verband met de omstandig heid dat de beschermende maat regelen in Italië binnenkort zul len worden opgeheven, ligt in afwachting van dat moment bij de Italiaanse grenzen een grote hoeveelheid boter gereed om in Italië te worden ingevoerd, volgens door de Italiaanse rege ring verkregen inlichtingen on geveer 10.000 ton. die tegen dum pingprijzen zouden worden ge leverd. In haar klacht stelt de Ita liaanse regering, dat het voor niemand een raadsel behoeft te zijn hoe de buitenlandse leve ranciers in staat zijn tegen de brzonder lage gecontracteerde prijzen te leveren en zij ver bindt daaraan de vraag of deze handelwijze in overeenstemming kan worden geacht met de be oogde instelling van één ge meenschappelijke markt. Zonder een beroep te doen op enig bepaald artikel van het ver drag van Rome verzoekt de Ita liaanse regering de commissie ten spoedigste de nodige voor zieningen te treffen ter bescher ming van de Italiaanse boter markt tegen de gesignaleerde dumping-taktiek. Wanneer de commissie deze klacht in behandeling zal ne men, staat nog niet vast. In februari a.s. hoopt de commissie bij de ministerraad voorstellen te kunnen indienen op het gebied van een gemeenschappelijk be leid ten aanzien van zuivelpro- dukten. Het is mogelijk dat bij de voorbereiding van deze voor stellen de Italiaanse klacht aan de orde zal komen. Overigens heeft de Italiaanse regering reeds eerder, zij het zonder succes, voor andere land- bouwprodukten een soortgelijk beroep op de commissie gedaan. Boodschap van Chroesjtsjcf voor Adenauer De Westduitse minister van BuitenJandse Zaken, Von Bren- tano, heeft woensdagmiddag op een bijeenkomst van de parle mentscommissies voor buiten landse zaken en zaken geheel Duitsland betreffend meege deeld dat bondskanselier Ade nauer woensdagochtend een boodschap van premier Chroesjt- sjef heeft ontvangen. In deze boodschap zegt de Russische regeringsleider geen nieuwe ver slechtering van de toestand in Berlijn te voorzien. ADENAUER HAD ONDERHOUD MET SMIRNOV. Adenauer heeft er woensdag in het gesprek dat hij met de Russische ambassadeur Smirnov heeft gehad, de nadruk op ge legd dat de Westduitse regering geen stappen zal doen die de be trekkingen met de Sowjet-Unie zouden kunnen bemoeilijken of de internationale toestand slech ter zouden kunnen maken. Dit blijkt uit een verklaring die woensdag door de regerings voorlichtingsdienst in Bonn is uitgegeven. Adenauer had voorts Smirnov zijn mening gegeven over de toestand in Berlijn. Op zijn beurt had Smirnov de lijnen aangegeven voor de verdere ont wikkeling van de betrekkingen tussen Rusland en West-Duits land en Adenauer ingelicht over Ruslands plannen voor de naaste toekomst op het gebied van de buitenlandse politiek. Twee jongens van dertien en negen jaar zijn in New York door 55 messteken vermoord. Een postbode vond een vijftien centimeter lang mes in een brie venbus. De politie zoekt inten sief naar de moordenaar. VERLICHTING VOOR „DE POST" De postbesteldiensten in Assen, Hoogeveen en Groningen nemen op het ogenblik proeven met kleine, vierwielige wagentjes, die de zware tassen met poststukken voor de bestellers torsen. Het spreekt haast vanzelf, dat de taak van de postbesteller hier door aanzienlijk verlicht wordt, nu hij de zware tassen niet meer zelf hoeft te sjouwen. De wagen, tjes, die elk 12 kg wegen, kos ten ongeveer 130 gulden per stuk; zij worden in Amerika vervaardigd. GOUD IN DE SOWJET-UNIE Op zeer korte termijn zal op grote schaal de produktie van goud ter hand worden genomen in de Sowjet-kat oenprovincie Oezbekistan, zo heeft het Russi sche persbureau Tass gisteren bekendgemaakt. Geologen heb ben een aantal vindplaatsen van goud voor exploitatie vrijgege ven. Westelijke waarnemers zijn van mening dat de goudwinning in ctë Sowjet-Unie de laatste ja ren gestadig is toegenomen. Spelers van Hongaars elftal mogen niet autorijden De Hongaarse voetbalbond heeft alle spelers, die in aan merking komen voor het natio nale elftal, dat een zeer goede kans maakt om de eindronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1962 te bereiken, het verbod opgelegd om auto te rijden. Volgens artsen, die zijn ge raadpleegd, heeft autorijden na melijk een nadelige uitwerking op de lichamelijke en geestelijke toestand. De Rooy winnaar van Sluiskils karmiskoers Voor de dinsdag te Sluiskil verraden wielerwedstrijd voor nieuwelingen bestond een grote belangstelling van de zijde van de renners en het publiek. Door een geslaagde uitlooppo ging vormde zich halverwege de koers een kopgroep, die tot het eind toe zich wist te handhaven. De eindspurt moest, dus de be slissing brengen. De Rooy uit Halsteren bleek de snelste te zijn en legde 80 km af in 2 uur 14 min. De verdere uitslag: 2. M. Schrauwen (Ossen- drecht); 3. F. Jochems (Rijsber- gen); 4. W. van de Bom ('s-Gra- vendeel); 5. a. Naaktgeboren Cs-Gravendeel); 6. H. v. d. Maas (Ouwerkerk); 7. (op 28 sec.) R. Hogerland (Kapelle); 8. D. Kos- Grootscheeps offensief van Portugese strijdkrachten tegen het rebellenleger De Portugese strijdkrachten voeren op het ogenblik een grootscheeps offensief tegen de rebellen. Zij willen het rebellen leger vernietigen voor de sei zoenregen in oktober begint te vallen. Pas een maand geleden is het Portugese offensief op volle toeren gaan draaien. Het Portugese bevel in het centrum van het opstandelingengebied is ervan overtuigd dat het al een groot" succes heeft behaald. Een hoge officier verklaarde dat de Portugese troepen al veertien dagen lang overal aanvallen doen. De vijand werd tot in de rimboe achtervolgd en „overal volkomen verslagen", 't Initiatief was in handen wan de Portuge zen en de rebellen waren in het defensief. Gecombifef erde straf geëist tegen bode kantongerecht De Amsterdamse officier van Justitie mr. H. Bouma heeft woensdagochtend een gevange nisstraf van tien maanden, waar van vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, geëist tegen de 37-jarige bode van het kantongerecht in Amsterdam C. P. B„ die hij schuldig achtte aan verduistering van bijna vijftien honderd gulden ten nadele van de personeelsvereniging „Justi- tia". Deze bode was belast met het beheer van de kas van de (Adv.) drietal aangehouden. De Apeldoornse politie is er in geslaagd de daders aan te hou den van twee inbraken, die vori ge week zijn gepleegd. Het zijn de 18-jarige J. E., de 17-jarige L. S. en de 17-jarige J- van B., allen uit Apeldoorn. Het drietal heelt zich voorts schuldig gemaakt aan inbraken in de kantine van een tennisvereniging en bij een parti culier, waar zij tweemaal hebben ingebroken om zich te goed te doen aan sterke drank. De buit was steeds gering. Zij hebben de de door hen gepleegde inbraken bekend. De resultaten van de parle mentsverkiezingen welke dinsdag in Israël zijn gehouden, geven een verschuiving naar het cen trum en links te zien. De defini tieve uitslagen kunnen echter pas over enkele dagen worden verwacht. Volgens een commentator van de Israëlische radio zal de arbei derspartij Mapai van premier Ben Goerion van 47 op 43 zetels komen. De uiterst rechtse He- roeth zou één zetel verliezen en daardoor zestien zetels in het nieuwe parlement krijgen. De li berale partij zou daarentegen vooruitgaan van veertien tot achttien zetels, terwijl de uiterst linkse Zionistische partij en de communisten respectievelijk van negen op tien en van drie op vier zetels zouden komen. De thans aan de machf zijnde Mapai, die ongeveer 36 procent van de stemmen heeft gekregen, heeft stemmen verloren als ge volg van het meningsverschil tussen Ben Goerion en Pinhas Lavon, de leider van het socia listische vakverbond. Ook heett de Mapai stemmen verloren in industriesteden als Haifa, in Jeruzalem en in de collectivisti- sche dorpen. Deze verliezen om vatten echter niet meer dan on geveer drie procent van de stem men. In totaal is 79,9 procent van de stemgerechtigden naar de stembus gegaan, tegen 83 pro cent in 1959. De liberale partij van de mi nister van Justitie Pinhas Ro- senne, welke door de niet-Israë- lische leider van het Joodse we reldcongres dr. Nahoem Gold man wordt gesteund, wordt de op één na belangrijkste partij, in de plaats van de Heroeth. De socialistische Mapai, die een neu- tralistische koers voorstaat, en de nationalistische Achdoet Avo- da hebben ook stemmenwinst geboekt. Wat de religieuze partijen be treft zijn de orthodoxen vooruit gegaan. De communisten tenslotte schijnen in de door Arabieren bewoonde gebieden vooruit te zijn gegaan. Daartegenover zou den zij in de grote steden verlie zen hebben geleden. Toen 90 procent van de stem men was geteld, had de Mapai, volgens de Israëlische radio, zes zetels verloren, Waardoor zij op 41 zetels kwam te staan. De libe ralen hadden hun zetelaantal toen met drie vermeerderd tot zeventien. De Heroeth kon op zeventien zetels rekenen, even veel als in het oude parlement. Ook de nationale religieuze par tij bleef op hetzelfde peil, n.l. twaalf zetels. Do linkse Maparn stond toen op tien zetels, een winst van een zetel. De orthodo xe religieuzen boekten ook een winst van een zetel, waardoor, zij zeven zetels hadden. De commu nisten verhoogden hun zetelaan tal met twee lot vijf. De links georiënteerde Achdoet Avoda bleef gelijk met zeven zetels. De Arabische groepringen, die de Mapai steunen, zouden toen een zetel hebben verloren, waardoor zij over vier zetels beschikken. In gezaghebbende kringen ver wacht men, dat het weken zal duren, voordat een nieuwe rege ring zal zijn gevormd. Aangeno men wordt dat president Ben Zwi weer Ben Goerion zal ver zoeken een kabinet te formeren. De huidige coalitie, waaraan vijf partijen deelnamen, beschikte over 92 van de 120 zetels. ten (Kapelle); 9. C. van Dorst (Roosendaal); 10 C. Veerman (Oostwoud); 13. G. de Scheppei (Sluiskil). SLUSKIL „De Herleving" - Sluiskil. Ter gelegenheid van de kermis organiseerde de handboogmij „De Herleving" alhier haar tra ditionele kermisschieting waar voor, ondanks de slechte weers omstandigheden en de vele schie tingen in de naaste omgeving, een goede belangstelling bestond. De uitslag luidt als volgt: Hoogvogel: Prosp. Waelput te Sluiskil; Zijvogels: L. Verschur- ren te Axel en J. Bruggeman uit de Braakmanpolder; Kallen: R. Roels te Axel en P. van Esbroek te Sluiskil. kantine in het paleis van Justi tie die door de personeelsvereni ging „Justitia" wordt geëxploi teerd. Hij verzorgde de dagelijk se afrekeningen, deponeerde de grote geldsbedragen in de kas van het paleis van Justitie, en nam het kleine geld mee naar huis. Tijdens de zomermaanden van 1960 nam hij wegens de va kanties vaak ook grotere bedra gen mee. Toen opeens een kas controle werd ingesteld bleek een bedrag van 1497,84 te ont breken. „Dat geld heb ik geleend voor het financieren van mijn auto", verklaarde B. in eerste in stantie tegenover de politie, doch voor de rechtbank kwam de bode woensdagochtend op deze beken tenis terug. „Het geld was er wel, maar ik voelde me door dat plotselinge wantrouwen in mijn wiek geschoten", zo zei B. nu. De dag na de kascontrole kwam hij veertienhonderd gulden af dragen en korte tijd later het resterende bdrag. De raadsman van B.. mr. Fran ken, trachtte een verklaring te geven voor het gedrag van zijn cliënt. „Het geld was er natuur lijk wei, maar B. was geschokt door dat plotselinge wantrouwen en wilde de personeelsvereniging treiteren door haar een halve dag in het onzekere te laten", al dus de raadsman, die meende dat de rechtbank die op 29 augustus uitspraak zal doen zich niet moet vastleggen op de aanvankelijke verklaringen van zijn cliënt en de aanwezigheid van een auto. ZEVEN TSJECHEN VLUCHTEN NAAR OOSTENRIJK Zeven Tsjechen drie man nen, twee vrouwen en twee kin deren zijn dinsdag in een zware vrachtauto dwars door de prikkeldraadversperring bij Ces- ke Velenice op de grens tussen Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk gereden. De acht tons vrachtauto, die met ijzeren platen bepantserd was dook plotseling bij de grens op. Tot verbazing van de Tsje chische gx-enswachten reed de wagen van de weg af en zette met volle vaart koers naar Oos tenrijk. Na een rit over de vel den x-eed hij dwars door de prik- keldi-aadversperring heen en be reikte zo Oostenrijks gebied. Er werd geen schot gelost. De vluchtelingen hebben om poli tiek asiel gevraagd. De drie man nen zouden resp professor, ad vocaat en ingenieur zijn. NEDERLANDS SCHIP RAMT DUITS VAARTUIG Het Nederlandse vrachtschip „Averdijk" van de Holland- Amerikalijn heeft in de nacht van dinsdag op woensdag op de Weser het 402 ton metende m.s. „Berlin" uit Hamburg geramd. Dit vaartuig werd zó ernstig be schadigd dat het spoedig zonk. De kapitein en een matroos kon den worden gered, maar de vrouw van de matroos, hun tweejarig kind en een loods zijn nog niet teruggevonden. Zij zijn waarschijnlijk verdronken. De oorzaak van de aanvaring is niet bekend. De „Averdijk" meet 7.646 ton. SPANJE Patrouillevaartuigen van de Spaanse marine zoeken in de Golf van Biscaye naar de trei- ler „Bambino", die in de haven Santander door een lid van de bemanning is gekaapt, aldus meldt het Spaanse persagent schap Cifra. De motieven van de kaper zijn niet bekend, evenmin weet men of hij medeplichtigen heeft. Commandant van Algerijnse opstandelingen gesneuveld De commandant van de Alge rijnse opstandelingen in „Wilaya zes" Oran en omgeving Tarit, is dinsdagavond gesneu veld. Hij en enkele van zijn medewerkers werden in een dorpje bij Orleansville door Fi-an- se troepen ven-ast. Zes Alge rijnen werden gedood. Tarit was commandant van de ti-oepen te velde. De titulaire be velhebber van Wilaya zes, Si Othmane, bevindt zich in Ma rokko. Ook de commandant van Wi laya vier de streek van Al- giei-s Si Mohammed, is korte tijd geleden gesneuveld. Sinds de van Franse zijde een zijdig afgekondigde wapenstil stand vier dagen geleden ten dele werd herroepen zijn hon derd opstandelingen gesneuveld of gevangen genomen, aldus is van officiële zijde in Algiers meegedeeld. ZWITSERSE HUISVROUWEN KUNNEN EENS PER MAAND GRATIS KOPEN Verplaatsing -van de koopdag is de bedoeling In Zürich, Winterthur en Tes- sin profiteren de huisvrouwen, die lid zijn van een Migros- coöperatie reeds sinds 1959 van een gratis koopdag. Dit bete kent, dat zij eens per maand het bedrag van hun inkopen, tot een maximum van 15 francs terugbe taald krijgen, wanneer deze in kopen zijn gedaan op die dag van de maand, waarop de totale omzet het laagste was. De be doeling hiervan is, om de klan ten er toe te brengen, hun inko pen niet te doen op de topdagen vrijdag en zaterdag maar op een van de vier andere koopdagen. Inderdaad heeft als gevolg van deze aanbieding 10 van de klanten zijn inkopen naar het begin van de week verplaatst. De hierdoor mogelijk geworden kostenbesparingen zijn groter dan het inmiddels aan de klan ten terugbetaalde bedrag van vier miljoen gulden. (540 mil joen Zw. fr.) De overige 13 coöperaties van het Migros-concern zullen ech ter niet overgaan tot invoering van zo'n gratis-dag omdat zij dit niet rendabel achten. De Migros coöperaties behaal den 96 van hun omzet in zelf- bedieningszaken In het zojuist verschenen jaarverslag deelt Migros mee, dat de kosten van het levenson derhoud in Zwitserland, (voor Migros-leden) lager zijn dan waar ook in Europa. Migros is een concern dat be halve over 15 coöperaties ook nog beschikt over 23 fabrieken bank- en verzekeringszaken proefboerderijen en een benzine verkoop maatschappij. Consu Verloren: Gouden arm band. Terug te bezorgen tegen flinke beloning aan het Bureau van dit blad

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5