Provinciaal nieuws ZUSTER GRACIA Duel om luchtruim boven Texel AGENDA Laat Chi Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Plan voor verzet tegen nieuwe Engelse grondwet in Rhodesië MIKOJAN OVER JAPANS POSITIE NEDERLANDSE KUSTVAARDER „HUNZE IN ZWARE GRONDZEE GEZONKEN Ontploffing in laboratorium in Algerië Bij een ontploffing in een far maceutisch laboratorium «e Kou. ba bij Algiers zijn woensdag tien mensen om het leven gekomen. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. BRESKENS. GOES ZAAMSLAG Donderdag 17 augustus '^jj^PDoi^ërd^ 1 - a" -"^ CUBA EN DE VERENIGDE STATEN Militaire uitzonderings toestand in Ankara en Istanboel verlengd Ol Dc beer is los Geluidsbeperk van bromfietsen n keuringseisen opg In het duel om hel luchtruim hoven Texel tussen de N.V. Sin- lierg- en de Schreiner Aero Con traetors N.V., dat aan het begin van dit seizoen is ontbrand, worden thans alle wapenen ge bruikt. De rondvluchten boven het vakantie-eiland Texel, vormen een levensbelang voor de begin 1961 opgerichte N.V. Sinberg, die eveneens taxi-vluchten tussen TexelSchiphol en Ameland Eelde onderhoudt. De Aero Con tractors N.V. verricht vele werk zaamheden in Perzië en West- Afrika en heeft sinds ongeveer acht jaar contracten met de Lu- wa en de Kon. Marine voor het slepen van luchtdoelen boven Texel. De concurrentieslag om de rondvluchten vindt zijn hoogte punt op het kleine luchtvaart terrein Texel N.V., waar beide fir ma's in de hall naast elkaar een loket hebben. De vlieglustige toeristen worden reeds bij de in gang van het vliegveld gecon fronteerd met de concurrentie strijd. Enkele geparkeerde auto's zijn „behangen" met reclame materiaal van de beide firma's. Stewardessen van de TESO (Texels Eigen Stoomboot Onder neming i delen daar namens de firma Sinberg folders uil. terwijl de Aero Contractors enkele jon gens in dienst heeft, die trachten de toeristen naar het loket van hun firma te loodsen. Deze nieuwe vorm van „runnen" is door de pachter van 't vliegveld hotel, de heer O. Kikkert enigs zins beteugeld, doordat hij ver boden heeft passage-biljetten aan de man te brengen buiten het gebouw. „Daar zijn de loketten voor", is zijn mening. „De run ners verjagen mijn hotel-gasten anders. Het is al erg genoeg dat He sfeer op het vliegveld door deze concurrentie wordt verpest." PRIJZENSLAG Bij het duel worden geen mid delen onbeproefd gelaten, zodat nu een prijzenslag dreigt te ont staan. De normale prijzen voor de rondvluchten van 20 minuten bedroegen 12,50 voor volwas senen en 10,— voor kinderen. De firma Sinberg opende vorige week de mogelijkheid voor 6,50 tien minuten te vliegen, waarop de Aero Contractors besloot de zelfde vluchten te gaan maken voor 6,-, Beide partijen zijn van mening dat de toeristen bij de tegenpartij aan vliegminuten tekort wordt gedaan. Van weers zijden worden reeksen beschul digingen en aanvallen gelan ceerd. Achter het met knipsels vol geplakte loket- 2 zit de zaak waarnemer van Aero-Contrac- tors, piloot Jos M. de Vries, die met een collega de rondvluchten voor zijn firma maakt met een Duitse Dornier. De heer De Vries vat de activi teiten van de firma Sinberg sa men met: „actie boemerang". „Zij zullen al hun beschuldigin gen en onwaarheden op hun eigen hoofd krijgen", zegt hij. „Onze maatschappij werkt aj, 8 jaar op Texel voor de Luwa en Marine. In die tijd hebben wij veel goodwill gekweekt. Wij hier hebben de oudste rechten, ook wat betreft de rondvluchten, die wij zij het niet regelmatig al jaren hebben gemaakt. Sin berg verwijt ons dat wij gebruik maken van zijn reclame voor de rondvluchten. Dit is misschien wel het geval, maar dan profi teert de firma Sinberg van onze grote goodwill", is de mening van de heer De Vries. De heer De Vries zegt drie weken te hebben afgekeken hoe de stewardessen van Sinberg de toeristen opvingen. „Daarna heb ik tegenmaatregelen genomen, waardoor de concurrentiestrijd eer. feit was. Nu de firma Sin berg het zover heeft laten ko men, is er dit seizoen geen over leg meer mogelijk. Ze zullen moeten buigen. Ik weet zeker dat ik win, al moeten we de rondvluchten voor niéts gaan maken", aldus de bittere woor den van de heer De Vries. Een functionaris van dc Ver enigde Nationale Onafhankelijk heid-partij in Rhodesië heeft in Loesaka bekendgemaakt dat zijn partij een „meesterplan" voor lijdelijk verzet tegen de nieuwe Engelse grondwet voor Noord- Rhodesië heeft gelanceerd. Het plan is in werking gesteld door partijleider Kenneth Kaunda. De secretaris-generaal van de partij, Mainza Chona, zei dat een telegram vari het bijkantoor van de partij in Loeapoeia „mas sa-arrestaties" meldde. Volgens het telegram „verkiest het volk gevangenschap" boven de nieu we grondwet. Verscheidene Afrikanen zijn gedood of gewond bij botsingen met de politie. De partij, de U. N. I. P.. is in de noordelijke pro vincies verboden. DONDERDAG 17 AUG. TERNEUZEN: Bedrijf W. Scheele Kanaaldijk, 6 uur: Ploegwedstrijd van de Z.L.M., L.J.G. en dc A.N.A.B. Aero Contractors het terrein van het luchtvervoer tien jaar braak heeft laten liggen. Het idee dat de zo nuttige firma Sinberg moet worden gebroken, is ab surd". De heer Sibinga Mulder acht de activiteiten van Aero Con tractors op dit terrein uitsluitend negatief gericht, omdat naar zijn mening, men geen serieuze plan nen heeft de rondvluchten te handhaven wanneer de firma Sinberg zou ophouden te bestaan. Een krachtig ingrijpen van de Raad van Beheer van het Lucht vaartterrein Texel N.V. is drin gend gewenst, is zijn oordeel. Achter loket 1 zit Sinberg- piloot J. Beekman, die de vluch ten maakt in een (Franse) Jodèl. „Al die jaren heeft Aero Con tractors zich nauwelijks om de rondvluchten bekommerd, zodat wij na een succesvolle proef het afgelopen seizoen, een N.V. heb ben opgericht. Aero Contrac tors schijnt zich nu door ons be dreigd te voelen. Hun enige doel is de firma Sinberg te torpede ren. Het gaat hen niet om de winsl. Wij hebben de sympathie van het gemeentebestuur omdat wij onze belofte Texel een lucht- verbinding met het vaste land te geven, hebben gehouden", aldus de heer Beekman. De directeur van Sinberg, de piloot Th. Sinnige onderschrijft deze mening. Hij laakt de run ners-activiteiten van Aero Con tractors op het vliegveld. De heer Sinnige legt uit dat zijn firma de winsten van de rond vluchten nodig heeft om de taxi- vluchten naar Schiphol te kun nen opbouwen. Naar zijn mening kan men alleen van concurrentie spreken als er levenskansen voor twee ondernemingen zijn „anders wordt het een aanslag op het leven". De directeur van Sinberg zegt voorts dat bij de rondvluchten door Aero Contractors vele vlieg technische overtredingen worden gemaakt. „Wij hebben feiten en getuigen verzameld en binnen kort doen wc van deze overtre dingen aangifte bij de luchtvaart- politic op Schiphol. Voor de „Dornier" van Aero Contractors is een bewijs van luchtvaardig- heid voor vijf personen afge geven. maar men waagt het om zes tot zeven passagiers in te laden", aldus de heer Sinnige. Volgens de heer Sinnige zou een piloot van Aero Contractors met zijn vliegtuig zelfs getracht hebben een manoeuvre van het Sinberg-toestel te doen misluk ken. De directeur van de TESO, de heer P. Sibinga Mulder, die zijn vliegersopleiding bij de R.A.F. kreeg, zegt eveneens dergelijke vliegovertredingen te hebben ge constateerd. De TESO is de grootste aan deelhouder van de N.V. Sinberg, bovendien verzorgen TESO-ste- wardessen de afhandeling van de rondvluchten voor Sinberg. De heer Sibinga Mulder zegt graag zijn medewerking te hebben ver leend toen de mogelijkheid zich tussen beide landen jaarlijks voordeed de dienstverlening aan verdrie- of verviervoudigd wor- het publiek in de vervoerssector den, als de twee landen krach- uit te breiden. „Te meer omdat tig daarnaar streven. De Russische eerste vice-pre mier Mikojan heeft woensdag in een gesprek met premier Ikeda van Japan verklaard, dat Japan in een eventuele oorlog niet vei lig zal zijn. als het vasthoudt aan zijn verdrag voor wederzijdse veiligheid met de Verenigde Staten. In dit verband sprak Mikojan over de kwestie-Berlijn. Hij overhandigde premier Ikeda een schrijven van Chroesjtsjef. Volgens de Sowjet-vice-pre. mier wil de Sowjet-Unie zich niet bemoeien met de betrekkin gen tussen Japan en de Verenig de Staten. Moskou kon echter niet onverschillig staan tegen over het feit, dat zich in Japan buitenlandse strijdkrachten be vinden die tegen de Sowjet-Unie zijn gericht. Premier Ikeda sprak van zijn kant de hoop uit. dat de handel met de Sowjet-Unie zich zal uit breiden. nu Japan in het raam van zijn zeven-jarenplan zijn produktie wil verdubbelen. Het was het eerste gesprek tussen de Japanse eerste-minis- ter en Mikojan, die sinds maan dag in Japan verblijft naar aan leiding van de Russische han delstentoonstelling in Tokio. Premier Chroesjtsjef heeft in zijn brief aan zijn Japanse ambt genoot een beroep op Japan ge daan, de buitenlandse bases op zijn gebied te sluiten. Het Ame rikaans-Japanse verdrag en de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Japan dragen niet bij tot een normalisering van de Russisch-Japanse betrekkingen, aldus de Sowjet-leider. Volgens hem kan de handel TWEE PERSONEN VERMIST kustvaarder De Groninger „Hunze VI" 140 ton is gis teren in het begin van de middag bij liet Duitse VVaddeneiland.je Langeoog, voor de kust van Oost- Frieslaiul, in een zware grondzee op één kant geworpen en gekap seisd. Het ongeluk moet zich binnen 2 minuten hebben voltrokken. De „Hunze" die vijf jaar ge leden werd gebouwd, is eigen dom van de rederij „Lemmer Boot" te Groningen. Het scheep je meet 140 ton. Naar van dc zijde der rederij wordt meegedeeld. bevonden zich drie personen aan boord. Het waren kapitein E. Karei, 64 jaar. uit Groningen, stuurman C. Troost, 41 jaar, uit Leek, en matroos H. Hesling, 31 jaar, uit Groningen. Eerst werd bericht, dat er vier mensen aan boord van de kust vaarder waren geweest. Vermoe delijk is dit niet juist, al bestaat er een kleine kans, dat een van de leden van de bemanning een passagier voor een vakantie- tochtje heeft meegenomen. Het verongelukte schip onder hield een geregelde dienst tus sen Groningen en Hamburg. Het scheepje was op weg naar Groningen met een lading stuk goed. Omstreeks half elf gister ochtend heeft zich aan boord vermoedelijk een explosie voor gedaan, tengevolge waarvan het snel is gezonken. Het scheepje was in 1929 ge bouwd. Een hefschroefvliegtuig van het Duitse leger heeft woens dagmiddag één lid van de be manning van de „Hunze VI" ge red. De man, die volledig was uitgeput, is met een vliegtuig overgebracht naar een zieken huis in Esens in de Kreis Witt- mund. Eén van de eerste mede delingen die hij deed was dat zich aan boord van het schip vier bemanningsleden hebben bevonden. Het wrak ligt op een zandbank bij Lageoog. Het is inmiddels van positie veranderd. Het dek ligt nu weer boven. De geredde zeeman, die nu in het ziekenhuis in Esens (Duits land) ligt, is de 41-jarige stuur man C. Troost uit Leek (Gronin gen). Hij maakt het redelijk wel en heeft al een telegram naai zij n vrouw gestuurd om te be richten. dat zij zich niet onge rust moet maken. De directie deelde gisteravond mede, dat de stuurman in de romp van het schip moet zijn geweest, toen het stuurhuis over boord sloeg. Toen de redders het wrak na derden hoorde men klopsignalen er met snijbranders is toen een opening gemaakt. Do Gronniger Bcurtvaart N.V. is cr niet van op dc hoogte, dat zich nog een vierde persoon aan boord zou bevinden. De kans be staat, zo zei men, dat één van de bemanningsleden een passagier of vakantieganger heeft meege nomen. De directie verklaarde verder, dat het schip bijzonder licht ge laden was, er bevond zich slechts een vracht van 14 ton aan boord. Het is mogelijk cat het schip door een grondzee op zijn kant is gegooid, is gekapseisd en later bij de zandbak is vastgeraakt. Het hefschroefvliegtuig van het Westduitsc leger heeft ook in de vroege avonduren het zoe ken naar de andere opvarenden van het schip voortgezet. Men heeft echter niet veel hoop nog iemand te vinden. De ontploffing deed zich voor in het deel van het laboratorium waar ether en natrium lag op geslagen. Er zijn ook nog een vijftiental gewonden. Sommigen zouden er erg aan toe zijn. SCHEEPYAAKTBEWEGING KANAAL VAN TERNEUZEN ZEEVAART, over de maand .juli 1961. Aant. B.R.T. Geschut opvaart 206 253.102 Geschut afvaart 210 246.638 Gelost of geladen te: Aant. B.R.T. Terneuzen 25 10.106 Terneuzen (rede) 12 106.236 Sluiskil 10 24.886 Sas van Gent S 2.188 BINNENVAART. Aant. Opvaart: Motorschepen Sleepschepen Sleepboten, enz. Afvaart Motorschepen Sleepschepen Sleepboten, enz. 1588 177 365 1640 180 368 Ton 604.694 242.134 9.434 624.257 242.619 9.061 Gelost of geladen te; Terneuzen Terneuzen (rede) Sluiskil Sas van Gent Aant. 165 57 211 163 Ton 74.075 68.105 123.667 45.161 Visserijdagen ten einde Maandagmiddag woonde de visserij-koningin mej. Anneke Vermeulen de eerste demonstra tie bij van de rijdende viskeuken. Deze viskeuken was door het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding en het Produktschap voor Vis en Visprodukten gedurende de Visserijdagen naar Breskens gedirigeerd, om de vele aanwe zigen aldaar kennis te laten ma ken met een goede bereiding van visprodukten. 's Maandagsavonds voer de Midzomershowboot te Breskens uit, waarvoor vooral van de zijde der jongeren veel belangstelling bestond. Dinsdag stond weer geheel in het teken van de visserij. Eerst was er voor de vele be zoekers de jaarmarkt, die ieder jaar veel kramen en standwer kers trekt. Er stonden maar liefst 76 kramen in Breskens op gesteld. 's Middags was er de feestelijke binnenkomst van de vissersvloot. De eerste vissers schepen werden met saluutscho ten binnengehaald. De visserij-koningin zou zelf de eerste in deze feestdagen aan gevoerde vis mijnen. Glorieus was haar entree in de Vismijn, waar ze zich met een sympathie ke toespraak richtte tot de aan wezige vissers.' Daarna ging de visserij-ko ningin over tot het mijnen van de eerste garnalen. De heer J. Nootebaart, de nes tor van de vishandelaars, over handigde do visserij-koningin met een sympathiek toespraakje een grote schaal met zeebanket als herinnering aan deze dagen. Mevr. Eekhout, de echtgenote van Breskens' burgemeester, mocht een zelfde prachtig opge maakte schaal vis in ontvangst nemen. Reddingsdemonstraties. In de Handelshaven was in middels de „Hennie" van de Breskense vissers in ernstige moeilijklieden gekomen. Aan boord deden zich enkele ontplof fingen voor en de schipper riep de hulp in van de reddingsboot. In bijzonder korte tijd kwam de reddingsboot de Handelshaven binnenstuiven om de „Hennie" assistentie te verlenen. E.H.B.O.-ors waren aanwezig, om de gewonden in eerste in stantie te verzorgen. Alles ging bijzonder vlot. De „gewonden" werden naar de kop van dc havendam gebracht waar een auto gereed stond om ze over te nemen. In de vissershaven werd een demonstratie gegeven van het zeevissen, met de nieuwe „Bres kens 14." De talrijke belangstellenden zagen de netten over boord gaan, door MARGUEP^ITE LEES 6) (Nadruk verboden.) Zij liep boos weg met haai kaarten naar de meikkamer er. zuster Gracia riep de jonge ver pleegster. Toen liet meisje gre tig naar haar toe kwam. bleel de zoom van haar bruin en wit gestreepte japon aan de taiei naken en er viel een beker meik om. Een wit stroompje liep ovei de pas geveegde en in de was gezette vloer. „O!" Lucy Armitage werd vuurrood. „Waarom gebeuren mij zulke dingen?" Soms leek hei, alspf zij een magneet was, die rampen aantrok! Zij had hei verschrikkelijke gevoel, dat het vandaag zo'n dag was! „Dat kan iedereen overkomen," zei zuster Gracia, terwijl zij som- ter naar de rommel op de vloer .;eek. „Maar alleen de eerste .teer is het een ongeJuk. Daarna .s het onhandigheid!Dweil nu alsjeblieft die melk op voor :1e kinderen er doorheen gaan topen. Daarna moet je me hel pen om een bedje klaar te ma ten voor een spoedgeval, dat naar boven wordt gezonden." „Nu direct?" stamelde Lucy, al in paniek omdat zij geen tijd had' géhal om do haritijës en ge zichtjes van de kinderen na lie: jiiibijt te wassen. „Nu direct". Gracia wilde haar wel door elkaar schudden. Zij was zo onzeker van zichzelf, zo gauw ontmoedigd; zij was in siaat ezn hele dag te tobben over een standje. Direct uit haar evenwicht! dacht Gracia wanho pig. Maar het meisje hield van naar werk en zij kon heel goed met kinderen omgaan. Zij kwam uit een dorp in het mijndistrict van Yorkshire, waar genoeg haantjes waren voor man nen en weinig voor meisjes. Zij was lang wanhopig en vol heim wee geweest voor zij wende tus sen de andere meisjes en lang zamerhand zich aan haar vier lange opleidingsjaren begon te wijden. Zij was nu aan het eind van haar tweede jaar en lang zaam begon de weg omhoog te gaan. Gracia's hart verzachtte zich. „Nu direct", herhaalde zij op vriendelijker toon. ..Edh van de anderen zal de kinde; en verder helpen met het ontbijt en hen wassen." en waren er getuigen van dat de netten weer werden opgehaald, gedraaid etc., kortom al die han delingen werden gedemonstreerd, die ook op zee tijdens het vissen plaats vinden. Ten slotte werd een kikvors man te water gelaten, om de lig plaats van een verloren visnet op te sporen. Met intense belangstelling wer den deze demonstraties gevolgd. Een zucht van verlichting ging op, toen de heer Kosten de lijn, waaraan de kikvorsman verbon den was, weer ophaalde en de kikvorsman weer boven water kwam. In de zaal van het Casino wer den om 5 uur de prijzen r'tge- reikt van het standwerkerscon cours. De jury bestaande uit de heren Iz. de Hulster uit Breskens en N. van Stalduinen uit Maasdijk had de deelnemende standwerkers beoordeeld. De heer M. A. Donker reikte de prijzen uit met een toepasse lijk woord. De le prijs was voor de heer Sormanie uit Loosdreeht; 2e prijs A. Jongkind uit Deri Haag; 3e pr. S. Spaan uit Am sterdam; 4e pr. J. Meijer uit Utrecht; 5e pr. de 11-jarige K. Schoesters, die zijn vader had geholpen; 6e pr. J. Kruivers uit Rotterdam; 7e pr. Van der Poel en De Meijer. 's Avonds concerteerde nog 'Ie onvermoeibare muziekvereni ging Breskens op het Spuiplein. Een accordeonorkest uit Vlissin- gen gaf een geslaagd concert, waarvoor erg veel belangstelling was. Tot slot van deze visserijfees ten was er een grandioos vuur werk met een fraaie slotshow. Breskens kan terugzien op een paar uitstekend geslaagde vis serijdagen. Breskens visserij-koningin en burgervader ontvingen een ver erende uitnodiging. De stad Brugge heeft de vis serij-koningin mej. Anneke Ver meulen en burgemeester J. A. Eekhout van Breskens uitgeno digd aan te zitten aan een feeste lijke vismaaltijd. Beiden hebben de uitnodiging aanvaard. Twee doden bij verkeers ongeluk. Even voorbij het kruispunt „De Smokkelhoek" in Kapelle bij Goes zijn gistermorgen om streeks kwart voor tien bij een verkeersongeval twee scooterbe rijders om het leven gekomen. De bestuurder van de scooter, de heer Zuiderhof uit Lewe- dorp (gemeente 's Heer Arends- kerke) wilde met zijn scooter 'n vrachtwagen met aanhanger passeren. Daarbij kwam hij in botsing met een tegemoetkomen de personenauto. Zowel de heer mej. De Kok uit Goes, waren op slag dood. Burgemeester van Wissekerke gaat been. Bij K. B. is aan de heer J. van Halst op zijn verzoek met ingang van 1 september 1961 eer vol ontslag verleend als burge meester der gemeente Wissaker- ke. Tocht naar Maria Horebeke. Ook dit jaar is er vanuit Zeeuws-Vlaanderen weer een ge legenheid geweest om op dins dag 15 augustus de Zendingsdag te Maria Horabeke mee te ma ken. Om 7 uur vertrok de bus om in Zaamslag en omgeving en in verschillende plaatsen in Oost en West-Zeeuws Vlaanderen personen op te nomen voor de reis. De regen speelde nog al een hinderlijke rol in de afwerking van het programma, doch 's middags werd het weer aan merkelijk beter. Naar de spreker dr. Klijn uit Driebergen en de heer Begeer uit Hoofdplaat werd met belang stelling geluisterd. Het lekenspel en zang werd zeer gewaardeerd. In de pauze werd een rondrit naar Geerards- bergen gemaakt. Het gezelschap keerde onder leiding van de heer Heijboer om ongeveer 10 uur weer in Zaam slag terug. Harmonie „De Volharding" maakt uitstapje. Dinsdagmorgen om 9.30 uur vertrokken drie bussen van de Z. V. T. M. met leden en dona teurs van de harmonie ,.De Vol harding" en verdere deelnemers, om een bezoek te gaan brengen aan Antwerpen. Bij aankomst werd de dieren tuin bezocht en aldaar geluncht. Op uitnodiging van de directie van de diergaarde werd van 3 tot 5 uur op de kiosk een concert gegeven. Na afloop werd naar de Grote Markt gereden, waar „De Vol harding" werd geformeerd om onder het spelen van marsmu ziek naar de Groenmarkt te marcheren waar van 7 tot 8 uur. onder grote bijwoning op de kiosk een concert werd verzorgd en in een nabij gelegen restau rant een verversing werd ge bruikt. Daarna was er nog enige tijd om de winkelstraten te bezichti gen, waarna te 9.30 uur de terug reis werd aanvaard. Om 10.45 uur kwam het gezelschap te Zaamslag terug. Men kon op een geslaagde dag terugzien. KERNVRAAG IN B „MENSENHANDEL." In Oost-Berlijn werd een man en een vrouw tot 12 jaar dwang arbeid veroordeeld wegens „het overhalen tot desertie van arbei ders en het deelnemen aan „sla venhandel" ten gunste van de westelijke geheime diensten." Twee andere Oost-duitsers wer den veroordeeld tot 7 en lis jaar dwangarbeid. NEDERLANDS NIEUW-GUINEA HEE{\ EEN RELATIEF ARME BODEM De afdeling bodemkundig i derzoek van 't agrarische pro?, station op Nederlands Nii>Ul. Guinea heeft thans S(V(|f 1951 gedurende tien jaren gronden van Nederlands Nieu, I Guinea onderzocht op samensw ling en vruchtbaarheid. Ei 55 gebieden, verspreid over (f gehele land, onderzocht, met oppervlakte van bijna 12.000 k, I en er werden 6000 gronde, sters onderzocht. Hoewel i, mede slechts 2.8 procent van totale grondgebied van 416*1 km- was gemoeid is men tot inzicht gekomen, dat over k 1 algemeen Nederlands Nieuv.l Guinea een relatief arme bod>-' heeft. De taak van de afdeling bode-.| kundig onderzoek is gebieden zoeken, waar voor de bevolkit-| door verbouw van vocdings- landbouwgewassen een rede.I lijk bestaan verzekerd is. I maakt hierbij gebruik van luck J fotografie en zocht voor j>l proeven zodanige terreinen m dat ook oen goede indruk kri worden verkregen van het orr l ringende terrein. Het vaartuig van de CubaansI kustwacht, dal in Miami aan dt j ketting lag, is dinsdagmiddst naar Cuba teruggekeerd. Zoals bekend zijn Cuba en Verenigde Staten onlangs ov eengekomen een gekaapte An„ rikaanse „Elactra" uit te wis», len tegen een eveneens gekiaf' vaartuig van de Cubaanse kus™ wacht. Amerikaanse technici zijn ie Havanna aangekomen om de „Electra" gereed te maken voor vertrek naar de Verenigde Sta ten. DODELIJK BEDKIJFSONGELIK Tijdens het lossen van 120 hei palen bij de haven te Alphen aan de Rijn is de ongehuwde 20-jari- ge chauffeur D. de Regt uit Sas- senheim onder de vane en trailer rollende lading gekomen. De man moet op slag zijn gedood. DRIE WONINGEN AFGEBRAND. Aan de Postweg te Soesterberg is gisteravond tijdens een hevig onweer een woning door de blik sem getroffen en in brand ge raakt. Dit huis. evenals een be lendend perceel, werd geheel door het vuur vernieltk-ar> derde woning woning brandde groten deels uit. De brandweren van Soesterberg, Soest en de militaire brandweer van het vliegveld Soesterberg hebben het vuur bestreden. Hot was de bedoeling, dat de .tinderen weer in bed zouden zijn cn de zaal in orde, voor de dok- .ors hun ronde kwamen doen. Zelfs dan. naar Gracia wist, was e kinrierzaal nooit zo keurig in orde, als de zalen van de vol wassenen. Er waren altijd wel oen paar kinderen, te actief om n bod te houden, die zich koste- ijlt vermaakten in de zandbak op het balkon, beschermd door en dicht hekwerk; of die even duizeligmakend rond het aqua rium liepen als de goudvissen erin, ol puffend door de zaal hol den, omdat zij treinen of vlieg machines waren; er lag altijd wel eon baby te huilen, altijd was er wel bezoek van de onder wijzeres of de physiotherapist om de langdurige gevallen bezig- ueid te verschaffen, of van een druk bezette moeder, die een haastig bezoek bracht. Soms slaagden zij erin een dodelijke stilte te bewaren bij de komst van een of andere belang rijke dokter in het bijzonder van dr. Kendle. een vervelende, vittende, maar ontegenzeggelijk 'crilliante specialist in bloedziek ten, voor wie de kinderen bang waren. Maar zelfs als deze be langrijke schepselen als leeuwen in de zaal werden losgelaten, heerste er slechts enkele minu ten stilte: dan begön dc herrie weer. „Keurig opgemaakt, zuster." zei zuster Gracia goedkeurend, toen zij met Lucy samen het ed.ie klaar had. „Stop dc warme kruiken goed tussen de dekens, zodat het kind zich niet kan be zeren. Misschien is het kind be wusteloosJa zeker, warme kruiken." herhaalde zij, terwijl zij de blik van het meisje volgde naar de open balkondeuren, waar de zomerzon naar binnen danste. „Dit bed is voor een kindje met zware shock. Dat moeten we allereerst behandelen. Warmte, rust, als zij bij kennis is. moet zij drinken. Waarschijnlijk zal de dokter haar bloedtransfusie geven als hij haar onderzocht heeft." „Ja zuster." Alles wat gauw moest gebeuren maakte Lucy nerveus en zij was nu heel bleek en ernstig, maar luisterde vol aandacht. „Als haar toestand iets verbe terd is, gaat zij naar de röntgen- kamer om de kwetsuren te be kijken. De zorg. die zij de eerst volgende paar uur krijgt zal van levensbelang zijn. Ik stel jou verantwoordelijk. Je moet al je andere werk laten liggen." „Ja zuster." Even barstte zij uit: „Het is heerlijk voor U te werken. Ik ban zo dankbaar, dat U terug bent! U begrijpt alles beter dan een ander. En het is niet waar. wat sommigen zeg gen, dat U verwaand en koel bent. Ik zou alles kunnen doen, zuster Gracia, als U me toont hoe. Ik zal U laten zien. dat ik een goede verpleegster ben. Ik beloof het U... ik beloof het..." (Wordt vervolgd.) OORLOGSSOUVENIR UIT TOREN VERWIJDERD De St. Lievemnonstertoren 1» Zierikzee is op deskundige wijw ontdaan van een gevaarlijk oor logssouvenir: arbeiders, bezit met de restauratie van de toren ontdekten op een hoogte van 45 meter een 43 cm lange granaat die 8 cm in de muur was ge drongen. Het 8 cm dikke projec tie!. dat uit de laatste wereld oorlog dateert, is door de Mijn- opruimingsdienst omzichtig ver wijderd: het moest daartoe ui' de muur gebikt worden. De bij gaande foto werd tijdens werk gemaakt; de granaat Is rt* zichtbaar, links van het hoo^ van de deskundige. De Turkse constituerende ver- gadering heeft donderdag militaire uitzonderingstoestand in Ankara en Istanboel met drie maanden verlengd, ingaande september. De twee steden ken nen deze toestand sinds aprd, toen de vorige regering deze uit riep tijdens demonstraties dj* aan het omverwerpen van regering Mendéres voorafgingn*- Volgens een officiële bekend making is Kemal Turkoglu, na van de volksvertegenwoordiging- tot minister van justitie oc- •^opmri De sluiting van dc gier c.e volle verantwoordelijk verricht door Moskous O van de vier-mogendhede jjen in een vrij verkeer een uitdaging aan het gereageerd, en een verhe In haar uitwerking ric dc Oostduitsers, voor wi een betrekkelijk eenvoud lijke zaak is gemaakt. Het is niet zeker, dat d deel uitmaken van het d „plan de campagne" cn case", waaraan de graad zijn rechten in West-Bei in vele opzichten bezitti nodig geworden door ee r.omie noodlottige groei langen van het Westen in West-Berlijn te blijver Chroesjtsjef is in d< dagen spraakzamer dan ooit. Soms gedroe) daarbij als de spulle vraagt of er onder h .teëerde publiek nog zijn, die met de heer i vechten. Hij raadde gens niemand aan, v, eens hem is het dier leen oersterk, het on niets en niemand als vechten komt. Ook d< niet, die het zouden Griekenland en Itali' te horen, dat in dat gf hun beroemde monurrn de oudheid niet veilig zijn. Maar diezelfde Ch bestond het ook, de deurs van Engeland, cn Canada vriendschap de schouders te kloppe vertellen, dat hij Kern Gaulle en MacMillan z standige lieden vindt e verzekeren, dat het in I lemaal best in orde zal Noch die grootspraak vleierij heeft op het W( indruk gemaakt. Men z persoonlijke liefhebbi Chroesjtsjef in, die voc zelf van geen belang is De NAVO heeft hiu vastgesteld en die voo in een nederig verzoet Kremlin om onderha Zeker, die zijn nodig len er ook wel konten. Westen zal er niet toe 1 voor en aleer door Cl een bevredigend antwo geven op een beslisser Deze week zal in landse Staatscourant schikking van de mil Verkeer en Watersta: gepubliceerd, waarbij 1958 van kracht zijnde eisen voor bromfietser hulpmotoren opnieuw vastgesteld. Alle nieu fietsen worden, zoa per type gekeurd door T.N.O.-Instituut alvon weg te worden gebrac De belangrijkste wij de keuringseisen betre men voor de maximur brachte geluidssterkte, tere geluidssterkte za' mogen worden vor dan 75 decibel; na deze norm worden vt 74 dB, op een later tijdstip tot 73 dB. Dez treedt op 1 oktober a king en sluit aan op I in het Wegenverkeer opgenomen voorschri geluid mag worden bracht, hetwelk een d nister vast te stellen, derlandse Staatscoura te maken sterkte, tc een door de minister v len en eveneens in landse Staatscourant maken wijze, te b< De urgentie van ee te geluidsbeperking v kring van bromfiets: cn importeurs reeds g onderkend. Na de van de snelheidsbepei onderwerp één var programmapunten get de bromfietsafdelinge R.A.I., welke aan de ming van de gestel actief hebben medeg< Aangezien de brc ranciers zodoende r hoogte waren gebral nieuwe voorschriften in het algemeen geen ties voor de in prodi modellen met zich br derzijds geven de ni( lingen de politie aa mogelijkheid op te ti weggebruikers, die de gestelde normen den of anderzins on luidshinder veroorzak In tien dagen tijd: het Franse leger dien rijnen naar de ven overgelopen, zo heef rale staf van de verze bekendgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2