Putsch in Frankrijk aanstaande? jCuba en de Verenigde Staten Westelijke vergeldingsmaatregelen Russische militairen met tanks patrouilleerden ten noorden en ten westen van Berlijn REACTIES OP BERLIJN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 15 AUGUSTUS 1961 17e Jaargang Nr 5369 incidenten in berlijn DE BRANDENBURGER POORT GESLOTEN COUVE DE MURVILLE OVER BERLIJN Westberlijnse arbeiders protesteren tegen Oostduitse maatregel A. O. W. OMHOOG, DE PREMIE NIET Portugese enclaves worden Indisch gebied Akkoord bereikt VLIEGERSSTAKING BIJ DE SABENA AFGELAST Franse politie arresteert Spanjaarden SALAH BEN [OESSEF VERMOORD ankering bij abonnement: Terneuzen jrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.- per kwartaal; per maand ƒ2.-; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek K!°ine Advertenties (géén handel» advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Be telefoon, en telexverbin- 'ngen tassen Oost- en West- oitsland zijn gisterochtend ver ken. Men kon niet zeggen hoe dit zoa duren. Een corres- adent van Reuter in Oost-Ber- die een telexverbinding met Bonn wilde, kreeg te horen dat er voor het ogenblik geen ver binding met West-Duitsland nio. gelijk was. Bij het aanvragen van een telefoongesprek kreeg hij een soortgelijk antwoord. Het telefoonkantoor in Bonn zei dat de telefoonverbindingen met Oost-Duitsland maandag ochtend om 4 uur verbroken werden. Een telexverbinding was van Bonn uit echter wel tot stand te brengen. Een gewoonlijk betrouwbare I zegsman heeft aan Reuter mee- I gedeeld, dat er zondag Russische militairen met tanks ten noorden I en ten westen van Berlijn pa- I trouilleerden. I Op het station in de Friedrich- I strasse heeft een Reuter-ver- I slaggever verscheidene Oostber- I lijners de houten versperringen I zien passeren die in de nacht I door spoorwegpolitie zijn opge- I richt. Sommigen werden door- I gelaten toen zij zeiden naar hun I werk op het Westberlijnse vlieg- E veld Tempelhof te gaan. Blijk- baar maakt de Oostduitse over- I heid' voor dit vliegveld een uit- I zondering. Maandagochtend vroeg gooide I eea jongeman die in een menigte van West-Berlijners stond, een i Molotof-cocktai) welke nabij de B Brandenburger Tor aan de Oost- B berlijnse kant van de grens op I straat terecht kwam. Enkele ogenblikken schoten er vlam- I men op. De West-Berlijnse politie drong de menigte onmiddellijk terug. Enige minuten later trok- I ken de Oostduitsers hun pantser- I wagens terug uit het gebied van I de poort en reden ze buiten het K gezicht m zijstraten. Kleine groe- I pen politie en fabriekswachten I bleven op wacht staan en de I menigte aan de westelijke zijde I van de grens verdween op enkele I tientallen na. In West-Eerlijn werkten tot dusver 53.000 Oostduitsers en Oostoerlijners. Men acht het j waarschijnlijk dat er een trans- portchaos ontstaat wanneer de 13.000 Westberlijners die in üost- Berlijn werken, naar hun werk willen gaan met de ondergrondse I en luchtspoorwegen die nu aan I de grens stilhouden, op een ot I twee streng gecontroleerde pun- 1 ten na. In het algemeen zou de stem- f ming in Oost-Herlijn grimmig en j gedeprimeerd zijn. In West-Berlijn zijn bijna 7000 politiemannen op hun post en de resterende 6U0U worden paraat gehouden. Volgens doorgaans I welingelichte kringen zijn de 11.000 geallieerde militairen in West-Berlijn eveneens paraat. Er is weinig bekend over de activi teit van de ongeveer 350.000 Sowjet-militairen in Oost-Duits land. Volgens sommige berichten was een aantal Sowjet-eenheden met volledige uitrusting, waar onder pantserwagens en kanon nen. in beweging. Men heeft in Oost-Berlijn geen Sowjet-militai- ren zien, deelnemen aan de Oost duitse afsluitingsmaatregelen. Op het station Fnedrichsstrasse van de luchtspoorweg, het enige dat thans voor treinen naar en van West-Berlijn wordt gebruikt, werden alle passagiers door loeien van de Oostduitse trans- ponpolitie gecontroleerd. De door schijnwerpers besche nen Brandenburger Tor was ook zondagavond nog een centrum van spanning. Verscheidene hon derdon West-Berlijners riepen leuzen als „Berlijn blijft vrij" en „weg met geitesik" (een toespe ling op het baardje van Ulbrichtl. Volgens ooggetuigen heeft de Oostbsrlijnse politie gistermor sen enkele traangasbommen ge worpen naar West-Berlijners die zich te dicht bij de grens in de buurt van de Brandenburger poort waagden. Een auto met 'n waterkanon patrouilleerde tus sen de poort en het Potsdammer Plein. Een staf wagen met drie Brit se officieren werd maandagmid dag door de Oostduitse politie teruggestuurd bij een poging de Brandenburger Poort uit West- Berlijn te passeren. Ongeveer 1500 Oostduitsers en Oostberlijners zijn er in geslaagd West-Berlijn te bereiken nadat de nieuwe Oostduitse maatregel zondagnacht werd ingevoerd, zo hebben Westduitse regerings ambtenaren gezegd. Tussen za terdagmiddag 12 uur en maan dagmiddag 5 uur zijn 6.904 vluchtelingen geregistreerd, wat meer is dan tijdens welk week einde ook in 1953, het jaar van de mislukte Oostduitse opstand. Twee correspondenten van Reuter zijn maandag door de Oostduitse politie in Oost-Berlijn enige uren vastgehouden. De Engelse officieren die bij de Brandenburger Poort werden teruggestuurd wisten niet dat deze poort gesloten was. Waarnemers menen dat de Oostduitsers het Britse militaire personeel de toegang tot Oost- Berlijn niet willen weigeren, maar dat zij er op staan dat van een van de nog officieel open verklaarde toegangswegen ge bruik gemaakt wordt. Duizenden vluchtelingen ston den maandag in de rij voor het opvangskamp. De toevloed was zó groot dat aan degenen die vrienden of verwanten in West- Berlijn hebben, verzocht werd naar hen terug te keren omdat het personeel van het kamp de stroom niet kon verwerken. Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft maan dag de doorgangsplaats van de sector Brandenburger Poort „tij delijk gesloten", aldus meldt het Oostduitse persbureau ADN. ADN meldt, dat de maatregel is genomen met het oog op „de voortgaande provocaties" van Westelijke functionarissen en Westberlijners. Bovendien hadden Westberlijnse radiostations de be volking aangespoord de grens bij de Brandenburger Poort te for ceren, aldus een bekendmaking van het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken, die door ADN is gepubliceerd. Voor de Brandenbur ger Poort staan thans ongeveer 100 ge wapende manschappen en daar achter zes auto's met water kanonnen en zes pantserwagens. Door de sluiting van de Bran denburger Poort zijn nog 12 toe gangen tot Oost-Berlijn overge bleven. Aan de westelijke zijde van de poort was maandagmorgen een grote menigte verzameld en de Westberlijnse politie had alle moeite om de mensen op West- br-rlijns gebied te houden. Zon dag waren hiertoe versperringen van touw aangebracht. Maandag morgen inspecteerden burge meester Brandt en de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Gersten Maier, de sectorgrens. Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft voorts bekendgemaakt, dat de Oostber- lijnse grenstroepen bevel gekre gen hebben met „tegenmaatrege len" te antwoorden op „vijandi ge acties" tegen hen. De West- Berlijners waren gewaarschuwd Een Franse regeringswoord voerder beschreef de toestand as „ernstig maar niet zéér ern stig". Het communistische blad „Humanité" schreef dat „deze veiligheidsmaatregelen van kracht zullen blijven tot 'n vre desverdrag is gesoten." De maat regelen waren bedoeld om „de weg voor subversieve activitei ten" te sluiten en waren 'n „eer ste rem op de koude oorlog", al dus 't blad. Het rechtse radicale blad „Auro- re" noemde de nieuwe maatregel een bevestiging van het bank roet van het Oostduitse regiem. Radio Moskou vroeg zich in een commentaar af waarom er zo'n drukte gemaakt werd over de nieuwe maatregelen. Deze zijn bedoeld om een eind te ma ken aan „spionage, sabotage en illegale praktijken". De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, heeft maandag gezegd dat de toestand in Berlijn dreigt „in de komende maanden in een ge vaarlijke crisis te ontaarden". Hij noemde Berlijn één van de „gevaarlijkste kentekenen" in de strijd tussen Oost en West. „Het is echter een strijd die we moe ten winnen, ik hoop op vreed zame manier, en in ieder geval staan wij er vastbesloten tegen over", zo zei hij. „Wij zullen winnen als we vereend weten te blijven want er is geen enkel ge val aan te wijzen waarin de vrij heid tenslotte niet heeft over wonnen". Couve de Murville maakte deze opmerkingen tijdens een rede bij een diner van de inter nationale raad van de Bnai Brith (een Amerikaanse Joodse orga nisatie) die haar jaarlijkse bij eenkomst in Parijs houdt. Circa 5000 arbeiders hebben niaandag op het West-Berlijnse stadhuis een resolutie afgegeven, waarin zij protesteren tegen de jongste Oostduitse maatregel. Het Westberlijnse vakverbond hebben de arbeiders opgeroepen hedenmiddag een kwartier als pr otest te staken. Twee grote fabrieken van elek trische artikelen in West-Berlijn hebben meegedeeld, dat zich gis terochtend geen werknemers uit Oost-Berlijn en Oost-Duitsland hebben gemeld. Men verwacht in West-Berlijn geen ernstige moei lijkheden door het uitvallen van het Oostduitse personeel. De communistische krant „Trybuna Ludu" in Warschau beschuldigde -de NAVO en West- Duitsland van spionage en oor logsvoorbereidingen. De Amerikaanse dagbladen zien de maatregelen in Berlijn als een krachtmeting tussen Oost en West. „De manier waar op het Westen zal reageren op deze eerste breuk in de muur van de wettelijke rechten in West-Berlijn zal beslissend zijn voor de vraag of deze breuk in de komende maanden al of niet zal worden verwijd," zo schrijft de New York Times. De New York Herald Tribune schrijft dat „het in werkelijk heid niet gaat om een krachtme ting tussen het volk van Oost- Berlijn en hun heersers maar tussen het Kremlin en de hoofd steden van het Westen." „De tijd zal voor ons werken. Oost-Duits land heeft de produkten van West-Berlijn nodig. Ulbricht zal niet te ver durven gaan in het opbouwen van een explosie on der de Oostduitsers. Chroesjts- jef weet dat het Russische volk niet wil vechten." de veiligheidstroepen niet dich ter dan 100 meter te naderen en elk „onnodig oponthoud in hun nabijheid" te vermijden. Over de aard van de „tegen maatregelen" is nog niets mee gedeeld. WAARDEVASTE BEDRIJFSPENSIOENEN De Sociaal-Economische Raad heeft aan de staats-seeretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid advies uitgebracht over diens vraag, „of het niet moge lijk zou zijn de pensioenen welke ontleend worden aan de bedrijfspensioenfondsen, geheel of voor een deel, een zelfde „waardevastheid" te verschaffen als ten aanzien van het bodem- pensioen krachtens de Algemene Ouderdomswet reeds het geval is". De Raad is, het geheel van de thans voorhanden mogelijkheden overziende, tot de conclusie ge komen dat in het kader van de huidige structuur der bedrijfs pensioenfondsen géén in alle op zichten bevredigende oplossing kan worden gevonden om te ko men tot waardevaste of wel- vaartsvaste uitkeringen. Bond voor Staatspensionnering: De uitkeringen van de A. O. W. zijn te laag. Deze moeten worden verhoogd zonder verhoging van de premie. Dit standpunt wil de Bond voor Staatspensionnering in september op toogdagen in tien plaatsen in ons land met nadruk naar voren brengen. De bond wenst, dat de verhoging van de uitkeringen van de A. O. W. uit de algemene middelen wordt betaald. Op de bijeenkomsten zullen on der meer het woord voeren: de voorzitter van de bond, de heer L. Steenhuis, burgemeester van Zuidbroek, en de Tweede-Kamer leden J. J. A. Berger (P. v. d. A.) en R. Zegering Hadders (V.ViD.). BERLIJN Oostduitse Vopo's bezig met het oprichten van prikkeldraadver sperringen op de Potzdamerplatz, een van de doorgangen tussen Oost- en West-Berlijn. Heden, 15 augustus, het feest van Maria ten Hemelopneming en een openbare feestdag in Frank rijk, is de dag waarop de rechtse extremisten het regime van De Gaulle ten val zullen brengen. Althans volgens de mededelin gen die ambassades en buiten landse persagentschappen van de O. A. S. (organisatie van het ge heime leger) hebben ontvangen. Het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken echter acht de kans dat heden of in de nabije toekomst een staatsgreep zal worden ondernomen vrijwel nihil. De O. A. S. eist de verantwoor delijkheid op voor de talloze aan slagen met plastieken springstof die de afgelopen maanden zowel in Algerië als Frankrijk zijn ge pleegd. Zij wordt naar verluidt geleid door ex-generaal Raoul Salan, wegens zijn aandeel in de putsch van april bij verstek ter dood veroordeeld. Men neemt aan dat Salan zich in Algerië be vindt. De Parijse politie is versterkt met 6.000 man veiligheidstroe pen die zijn geconcentreerd bij het presidentieel paleis, het bu reau van de premier, het ministe rie van Binnenlandse Zaken, radiostations en dagbladkantoren en de toegangswegen van de stad. Een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken verklaarde dat momenteel zeven plannen voor bescherming van het regeringscentrum tegen een staatsgreep worden geprobeerd. De proeven hebben ten doel te bepalen waar de troepen het best kunnen worden geposteerd om in geval van een putsch zo snel mogelijk naar de bedreigde plaatsen te kunnen worden ge bracht. Vier plannen zijn de af gelopen nachten reeds gepro beerd en de resultaten zijn bij zonder bevredigend. De 6000 man veiligheidstroe pen kunnen in geval van nood binnen drie of vier uur met nog maals 6000 of 12.000 man worden versterkt. Aan de oefeningen nemen een heden van vier verschillende on derdelen deel, te weten: de vei ligheidstroepen (C. R. S.), een goed getraind corps van 12.400 man. behorend tot de politie: de gardes républicaines, zwaar be wapend o.a. met pantserwa gens en tanks, 12.000 man, be horend tot het leger en thans ressorterend onder het ministerie van Binnenlandse Zaken; de Pa rijse politie, ongeveer 18.000 man en de gemeentepolitie van de voorsteden en omliggende dorpen (Les corps ur'oains), ongeveer 27.500 man en de departementale gendarmerie, ongeveer 55.000 man. Het Lagerhuis van India heeft ermee ingestemd dat de Portu gese enclaves Dadra en Nagar Haveli Indisch gebied worden. De grondwet moet daarvoor ge wijzigd worden. De desbetreffen de wijziging werd met algemene stemmen goedgekeurd. Het Ho gerhuis moet er nu nog mee ak koord gaan. Volgens welingelichte kringen in Washington zal hoogstwaar schijnlijk aan Oostduitsers ver boden worden naar West-Duits- land te reizen als vergelding voor het sluiten van de sectorgrens in Berlijn. President Kennedy is een se rie besprekingen begonnen met Westelijke diplomaten in Wash ington om maatregelen te be spreken die de Westelijke pro testen zullen ondersteunen, zon der dat er iets zal gebeuren wat de Oostduitsers zou verleiden DEMOBILISATIE IN AMERIKA UITGESTELD Ongeveer 26.800 officieren en manschappen van de Amerikaan se marine, die de dienst zouden verlaten, moeten in dienst blij ven, zo is maandag in Washing ton bekendgemaakt. Hun dienst tijd wordt met zes maanden tot een jaar verlengd. Deze order is een onderdeel van de opbouw van de strijdmacht. De sterkte van de marine wordt hierdoor van 626.000 op 657.000 man ge bracht. tegen hec communistische re giem in opstand te komen. Volgens functionarissen moet dê explosieve toestand met zorg behandeld worden om bloedver gieten en een „tweede Honga rije" te vermijden. Hierom wor den economische sancties tegen Oost-Duitsland en andere tegen maatregelen „extreem" genoemd en in officiële kringen in Wash ington verworpen. Een reisverbod voor Westduit sers wordt echter ernstig in het Witte Huis overwogen. Volgens functionarissen geldt 't verbod voor Oostduitsers naar West-Duitsland te reizen niet voor vluchtelingen, die door het ijzeren gordijn trachten te ko men. Het moet voorkomen wor den dat Oostduitse handelsverte genwoordigers, leden van de communistische partij en officië le delegaties in West-Duitsland werken. Door het verbod wordt een economische slag aan Oost-Duits land toegebracht, die echter niét zo zwaar is als rechtstreekse economische sancties. In Londen toont men zich af kerig van elke tegenmaatregel die de kloof tussen Oost en West zou verdiepen en die de Oostduit sers tot manifestaties zou ver lokken waarvan zij zelf de eerste slachtoffers zouden zijn. De Cubaanse autoriteiten heb ben een complot opgerold om de minister van Defensie, Raul Cas tro, te vermoorden en een Cu baanse aanval op de basis Guan- tanamo te provoceren om Ame rikaanse interventie uit te lok ken, aldus is officieel in Havan na meegedeeld. Agenten van de Amerikaanse C. I. A. Central Intelligence Agency) hadden tot taak minis ter Castro 26 juli tijdens een openbare bijeenkomst te ver moorden. In een huis tegenover het platform zou een machine geweer worden opgesteld. Voor het geval dat deze aanslag zou mislukken was op de weg naar het vliegveld van Havanna een hinderlaag gelegd. De tweede fase van het plan beoogde Amerikaanse agenten een schijn-aanval op de vlootba- sis Guantanamo te laten doen. Het Amerikaanse personeel van De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena heeft medege deeld, dat tussen de maatschap pij en vertegenwoordigers van het vliegend personeel een ak koord is bereikt. In verband hiermede is de sta kingsaanzegging tegen 20 dezer, die op 5 augustus namens onge veer 800 vliegers, boordwerktuig kundigen en marconisten bij de Sabena was ingediend, ingetrok ken. Alleen de algemene centrale van liberale vakbonden had zijn steun gegeven aan de voorgeno men stakingsactie, welke werd gevoerd ter verkrijging van be tere arbeidsvoorwaarden. De Franse politie heeft maan dag bekendgemaakt dat zij 12 Spanjaarden heeft gearresteerd op verdenking van deelname aan een overval op Spaans grondge bied. Zoals bekend hebben Spaanse ballingen woensdag vergeefs ge tracht een elektrische centrale te Orbaiceta in Spanje onklaar te maken. De 13 ballingen zouden uit Frankrijk Spanje zijn bin nengedrongen. Naar de dertien de man wordt nog gezocht. de basis zou het vuur dan beant woorden en de Cubanen zouden terugschieten, „hetgeen de weg voor Amerikaanse interventie zou openen," aldus de medede ling. 159 „samenzweerders" zouden nu al gearresteerd zijn op Cuba. Een groep samenzweerders had een poging gedaan om in een bootje uit de baai van Santiago de Cuba te vluchten. Castro's veiligheidspolitie zette de achter volging in en opende het vuur. Het bootje vloog in de lucht en allen, die erin zaten, kwamen om. Salah Ben Joessef, de verban nen voormalige secretaris gene raal van de Tunesische regeren de neo-destour partij, is zaterdag avond door een onbekende in een hotel te Frankfort neergescho ten. De dader wist onopgemerkt te ontsnappen. Joessef overleed enige uren later in het ziekenhuis. Joessef is door Tunesische rechtbanken ter dood veroor deeld wegens samenzwering tegen president Bourguiba en zijn regering. De drie moordenaars zijn vrij dag met Tunesische paspoorten uit Zwitserland gekomen. Zij ver trokken zaterdagavond van het vliegveld Frankfort weer naar Zwitserland. De moord is gepleegd te onge veer vijf uur. Twee hunner begroetten Ben Joessef in de hall van het hotel, waar hij enige tijd later zwaar gewond werd aangetroffen. De derde man was reeds eer der in het hotel geweest. Ben Joessef verzette zich tegen de overeenkomsten die president Bourguiba in 1955 met Frank rijk sloot. Hij was voorstander van nauwer samenwerking met de Verenigde Arabische Repu bliek en de Arabische Liga. WISSELENDE BEWOLKING. Op de Oceaan bevindt zich een hogedrukgebied waarvan het centrum tussen Ierland en de Azoren ligt. Langs de noord flank van dit luchtdruksysteem bewegen zich depressies van Groenland via IJsland naar zuid- Noorwegen. Een koufront, dat met een van deze depressies samenhangt, passeerde maandag ochtend ons land, waarna met een vrii krachtige westelijke wind koele lucht van de Noordzee bin nenstroomde. tn deze lucht, die onstabiel van opbouw is, ontwik kelen zich plaatselijk enige buien. Ook vandaag blijft de aanvoer van polaire lucht voortduren, zo dat de temperaturen laag voor de tijd van het jaar blijven. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Aanhoudend koel. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid west en noordwest. Aanhoudend koel. DINSDAG 15 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.02 4.15 Terneuzen 4.37 4.50 Hansweert 5.17 5.30 Walsoorden 5.27 4.40 WOENSDAG 16 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.36 4.47 Terneuzen 5.11 5.22 Hansweert 5.51 6.02 Walsoorden 6.01 6.12 ZON MAAN op onder op onder 15 5.23 20.05 9.25 21.45 16 5.24 20.03 10.30 22.07 17 5.26 20.01 11.38 22.36 18 5.28 19.59 12.44 22.58 19 5.29 19.57 13.53 23.31

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1