lit de Provincie ZUSTER GRACIA Binnenl Breskens visserijkoningin reikte de Visserij wimpel uit AGENDA Haagse politie deed goede vangst f zaterdagavond is op dersevveg langs het N andskanaal in de geme. ee-i een verkeersong( beurd. waardoor de ir.i vr. Schrama-van den HiJlegorn om het leven men en vijf personen Stralend scheen zaterdagmid dag de zon, toen Breskens' visse- riikoningin mej. Anneke Ver meulen, vergezeld van twee hof dames, staande op de BR 14 in Breskens vissershaven binnen voer. De visserijkoningin gekleed in een fraaie met kant en tule ge drapeerde witte japon, waarover een sjerp in de Breskense kleu ren roodgroen, kon nauwelijks aan land komen, zó druk was het bij de vismijn, waar haar komst werd afgewacht. Vóórdat de viserijkoningin haar feestelijke entree maakte in Bres kens, heerste er aan de vissers kade al vroeg een hele drukte. De vissersschepen werden op getuigd. Ook overal ih het dorp werd de vlag uitgehangen. De bloemen werden in de versierin gen van de straten gestoken, en Breskens was in feesttooi, gereed om de gasten te ontvangen. Vele mannen hadden die nacht door gewerkt om de laatste hand te ieggen aan de praalwagens. De storm van de laatste dagen had Breskens voor zijn praalwa genoptocht parten gespeeld. De bestelde bloemen waren op het land dusdanig verwaaid, dat er slechts een derde gedeelte vrij dagavond in Breskens> werd aan gevoerd. Met kunst en vliegwerk met gladiolen en schorrebloemen werden nog enkele wagens met vereende krachten afgemaakt. In het raadhuis In het raadhuis heeft het ge meentebestuur de bestuursleden van „Zevibel' (Zeeuwse Visserij- Belangen ontvangen. Speciaal werden door burgemeester J. A. Eekhout begroet de heer L. P. van Oorschot, de nestor van Ze vibel, de aanwezige burgemees- Iers en de bestuursleden van Ze vibel. De burgemeester zei ver heugd te zijn, dat Breskens, voor uitlopend op rijkssteun voor de sanering van de vissersvloot, een gemeentelijke regeling heeft, die het mogelijk maakt voor nieuwe, stalen vissersschepen met een goede accomodatie voor de be manning een garantie te geven voor rente en aflossing van het te lenen, kapitaal. Hoewel onze vloot, vooral als ze gepavoiseerd in de haven ligt, een feestelijke indruk maakt, aldus de heer Eekhout, wordt het steeds moei lijker voor de oude schepen be manningen te vinden. De nieuwe schepen kunnen echter vlot en goed bemand worden, dank zij de goede accomodatie. De heer A. L. S. Lockefeer, burgemeester van Hulst en voor zitter van Zevibel, bracht het ge meentebestuur dank voor de ont vangst. Hij roemde het gemeente bestuur van Breskens voor de daadwerkelijke hulp die zij geeft voor de sanering van de vissers vloot. Er wordt in de kringen van de visserij en de visserijge meenten. aldus spreker, veel over de Breskense regeling ge sproken. In landelijk verband heeft men al verschillende com missies ingesteld. In afwachting van de landelijke regeling is de Breskense regeling zeer gunstig, aldus spreker. Met de wens uit de spreken dat Breskens visserij zich voorspoe dig mag ontwikkelen werd het glas geheven op de toekomst van Breskens haven. De koffiemaaltijd Daarna begaven allen zich naar de grote vismijnhal. waar de tafels met kostelijk zeebanket gedekt stonden, en allen zich aan de koffietafel verenigden. De lieer Lockefeer sprak een welkomstwoord, o.m. tot de heer M. J. van Poelje, lid van G. S.; de heer A. Vriens, secretaris van iiet Visserijproduktschap, B. en W. van Breskens en tot vele an dere genodigden en de leden van Zevibel. In zijn inleidend woord zeide spreker, dat het van groot be lang is. dat de Breskense vissers een inkoopcombinatie hebben ge vormd. Hij sprak de wens uit, dat er spoedig een oplossing ge vonden mag worden voor de deel- vissers, die thans niet bij de so ciale voorzieningen zijn betrok- kn. De heer Lockefeer brak een lans voor de gedachte van een collectieve verzekering voor de bemanning van de schepen. Ten slotte bracht de voorzitter de vïsserijschool ter sprake, die overal elders in het land bloeit, doch in Zeeland maar tenauwer- nood aan ziin leerlingental kan komen. Na de maaltijd besprak drs L. Lockefeer uit Hulst het onder werp .,De Schipper, Visser en de Zee in de letterkunde". De heer Lockefeer, die zijn in leiding begon met de wordings geschiedenis uit Genesis, droeg ten slotte een gedicht voor van Kees Stip ..Diewertje Diekema", waar hartelijk om werd gelachen ui de grote vishal. De heer C. Kosten, voorzitter van de visei svereniging „Ons Be lang" te Breskens, sprak ten slotte een dankwoord tot allen die aan het welslagen van de vis serijfeesten hadden meegewerkt, en deed een beroep op de vissers om Zevibel zoveel mogelijk te steunen. De wimpel voor schippers J. Asard en L. Moelker Tijdens de maaltijd in de vishal voeren de Breskense visserssche pen de haven uit om de visserij koningin met haar gevolg op te halen. Mej. Anneke Vermeulen met haar hofdames veroverden de harten van de reikhalzende Bres- siaanders, die van de aankomst van het hoge gezelschap niets wilden missen. Zó groot was de drukte aan de kade, dat men slechts met moeite een weg kon banen voor de Breskense visserij koningin, die later op het plat form door burgemeester Eek hout en door de voorzitter van het visserijcomité in de allerhar telijkste bewoordingen werd be groet. Ook de visserijkoningin liet zich niet onbetuigd. Zij bracht dank aan het ijverige visserijco mité en aan het gemeentebestuur voor de steun die de vissers steeds ontvangen. Ook ging haar dank uit naar de bevolking van Breskens, die zo eendrachtig samenwerkt om de visserijfees ten onvergetelijk te maken. Daarna reikte de visserijkonin gin op verzoek van de burge meester de visserijwimpel uit aan de schippers J. Asard en L. Moelker, die het afgelopen sei zoen de hoogste besomming kre gen voor de door hen aangevoer de garnalen, n.l. gemiddeld 3,06 per kg. Voorts speldde zij de schippers de herinneringsmedail le op en hielp zij mee de Bres kense vlag in het topje van de mast te hijsen. sterking had ontvangen, met grote soepelheid voor een vlotte aan- en afvoer van de vele auto's zorgde. Visserijkoningin maakte een tuimeling De visserijkoningin heeft zater dagmiddag een lenjke tuimeling gemaakt tijdens de optocht van de praalwagens. De auto moest vrij plotseling stoppen, waarop de visserijkonin gin, die boven op de open auto zat, niet bedacht was. Zij schoot naar voren en kwam met haat- gezicht in aanraking met de bank en de voorruit. Zij werd in 'n nabijzijnde woning behandeld, waarna zij haar triomftocht voortzette. Ook een der hofdames, Ria Lo- bel, was aan het gezicht gewond. Zondagmiddag bleek de visse rijkoningin mej. A. Vermeulen een blauw oog en een wat gezwol len gelaat overgehouden te heb ben van haar ongelukkige val partij. Mej. Ria Lobel werd als hofda me vervangen door haar zuster. ZONDAG Zondag werden de visserijfees ten voortgezet. 's Middags waren er zeilwed strijden. In de haven was het een prettige drukte van af en aan varende jachten. In de vissersha ven werd een watersportdemon- stratie gegeven met speedboten en waterskiën, waarvoor veel be langstelling was. Ondertussen waren de wagens voor 't bloemencorso aan de vis serssteiger aangekomen, waar de stoet werd geformeerd. Vóórdat de stoet vertrok, werf' bekend gemaakt, dat in verband met de moeilijkheden met de bloemen er dit jaar geen prijzen zouden worden toegekend. Voor iedere wagen was er een herinne ringsbeker aan dit voor de praal wagens toch wel ongeluks-bloe- mencorso. Nadat de stoet op het Oranje plein ontbonden werd werd door de muziekvereniging Veronica uit Zuidzande onder leiding van bur gemeester H. P. Everwijn een concert gegeven op het Spui- pJein ontbonden was, werd door ondertussen een show op het haventerrein, waarna aldaar een concert werd gegeven door de muziekvereniging uit St Kruis. Later op de avond werd op het Oranjeplein een cabaret-program ma opgevoerd, dat erg in de smaak van het talrijke publiek viel. De feestdag werd besloten met een klinkende taptoe door „De Unie" van Breda. Het was jammer dat het niet wat beter weer was, doch het wa ren slechts enkele druppels in vergelijking met de zware regen buien die elders in Zeeuws-Vlaan- deren neerplensden. 7 uur: HKC Maandag 14 augustus TerneuzenLuxor-Theater uur: Cimarron. Zuidersportpark Zomeravondvoetbal Rijkswaterstaat I. Axel: Het Centrum: 8 uur: De vlammen over de Philip- pijnen. Dinsdag 15 augustus Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: Venus in nerts. Zuidersportpark, 7 uur: Zomeravondvoetbal De Hoop PTT. Axel: Het Centrum, 8 uur: 3.45 en 8 uur: Stad op stelten. Optocht praalwagens Ondertussen was de stoet praalwagens opgesteld en bleek, dat slechts drie piaalwagcns met aanwezig waien. Er was veel voorbereidend werk aan de wa gens gedaan, doch de aandachti ge beschouwer kon goed waarne men, dat enkele wagens niet vol ledig „af" waren. Jammer voor Breskens, jammer vooral voor de buurtverenigingen, die maanden lang zo ijverig bezig geweest zijn om de wagens te maken. De drukte en het plezier waren er echter niet minder om. Met een vijftal muziekkorpsen trok de stoet door de straten van Breskens, waarbij ook de turn vereniging „Dio" acte de présen- ce gaf en een bijzonder frisse in druk maakte door de helderwitte turncostuumpjes. De visserij koningin en haar hofdames, gezeten in een grote open auto, openden de stoet en wuifde vriendelijk naar de vele belangstellenden. De diverse muziekkorpsen hiel den het straatbeeld van Bres kens, dat overspoeld was met toe risten, nog geruime tijd bijzonder levendig. Op het Spuiplein werden ver schillende concerten gegeven, terwijl op; het Oranjeplein veel belangstelling was, vooral van de zijde der jeugd, voor de skelter wedstrijden. Verschillende auto's vlogen bij de proefritten uit de bocht, zodat de politie het wense lijk vond van de buitenbanen het publiek te verwijderen en slechts op de garsmat publiek toe te la ten, waardoor het aanvankelijke gevaar werd beperkt. Na de skelterwedstrijden gaf de muziekvereniging „Albert Heijn" uit Zaandam een concert op de Vissersteiger, gevolgd door een taptoe. Er heerste tot laat in de avond een gezellige drukte in Breskens, waar de rijkspolitie, die veel ver- Twee wagens uit liet bloemen corso: „Fantasie Vikingschip" van de buurtvereniging Verleng de Dorpsstraat, en „Breskens Parijs" van de buurtvereniging Oranjeplein VOLOP PRUIMEN IN ZEELAND. De drukte in de pruimenpluk heeft op het ogenblik in Zeeland wel haar hoogtepunt bereikt. In de omgeving van het ïruitcen- trum Kapelie-Biezelinge worden veel pruimen geteeld, vrijwel al le rassen geven dit jaar een hoge opbrengst. De fruitveiling in Kapelie-Bie zelinge heeft de laatste twee we ken regelmatig dagaanvoeren van 50 ton pruimen. Gedurende enkele dagen van de afgelopen week was er sprake van een prijsdaling, maar de goede prui men zijn toch over het algemeen verkocht tegen bevredigende prij zen. Er is enige doordraai geweest maar op het geheel Van de aan voer was dat van geen betekenis. Het betrof bijna altijd partijen die van bijzonder slechte kwali teit waren, meestal omdat ze te laat waren geplukt. AARDENBURG Archeologische studieweek Zondag is in alhier de werk en studieweek van de archeolo gische werkgemeenschap voor Westelijk Nederland geopend. De waarn. algemeen voorzitter, dr C. de Wit uit Den Haag, zei hierbij o.m. dat, nu de Monumen tenwet oudheidkundige opgravin gen door niet-vakmensen ver biedt, het de taak is van de werk gemeenschap om de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek R.O.B.hulp te bie den waar dit nodig is. In de randstad-Holland komen bij graaf- en bouwwerken zeer vele sporen uit de voorgeschiede nis aan het licht. De Rijksdienst heeft hulp nodig om op alle plaatsen een onderzoek te kun nen instellen. Het is de bedoeling van deze studieweek om, onder leiding van een vakman van. de R.O.B., te leren op, welke wijze deze hulp geboden kan worden. Tijdens deze studieweek zullen de deelnemers practische oefenin gen houden in Vlaanderen en Zeeuws-Viaanderen. Iedere avond wordt een lezing, met lichtbeelden gegeven:. AXEL Tegen geparkeerd staande auto gereden Zaterdagmiddag reed de heer L. de J. uit Wolphaartsdijk met zijn auto tegen een in de Zee straat geparkeerd staande Volks wagen van de heer E. T. V. uit St .lansteen. Hoewel de bestuurder van de auto na de aanrijding was door gereden, hadden ooggetuigen het kentenkenummer van diens auto genoteerd en zo kon de politie de bestuurder nog achterhalen. De materiële schade aan de Volkswagen was niet groot. Alpinisten verongelukt Vijf Italiaanse bergbeklimmers zijn verongelukt bij pogingen om toppen in het gebied van de Mont Blanc te bestijgen. Drie kwamen uit Milaan en twee uit Monza. Beidé groepen klommen op eigen gelegenheid. door MARGUERITE LEES 3) Nadruk verboden. De prachtige blinkende orde, die er heerste, was niet half zo belangrijk in haar ogen, als wat het verblijf in het ziekenhuis voor de kinderen betekende. Het kon een beangstigende ervaring, een volkomen losgescheurd van thuis zijn, hetgeen emotioneel een onberekenbaar en levens lang effect kon hebben. Of het kon, voor zoverre het in het ver mogen van haarzelf en haar staf lag, een avontuur zijn met wei nig herinnering aan pijn en on gemak, met een sterk gevoel van saamhorigheid met andere kin deren, met muziek en plezier en regelmatige aandacht, terwijl de band met thuis zo hecht moge lijk bewaard bleef. Zo vatte Gracia haar werk op. Zij had geluisterd naar geleerde discussies over verbeteringen in de toekomst maar als zij haar gevraagd hadden waar na tuurlijk geen sprake van was naar haar eigen inzicht, dan zou zij brutaalweg gezegd hebben, dat zij ervan droomde, kinderen thuis te verplegen indien dit tenminste mogelijk was door op bezoek komende zusters en artsen, in plaats van grotere, betere en lichtere ziekenhuizen te bouwen. Geen emotioneel ver breken van banden! En boven dien veel minder besmettingsge vaar „Intussen, daar zijn we weer!" dacht Gracia en zette zich schrap, om deze eerste ochtend om acht uur de nachtzuster af te lossen. Toen zij verscheen, waren de dagzusters, die om half acht be gonnen, al bezig met bedden opmaken en ontbijt brengen. Lucy Armitage, één van de jon ge leerlingen, liet een stuk of zes kinderen eten aan een lage tafel, maar zij was schuw onder de ogen van hoofdzuster Mawte, die druk heen en weer liep door de zalen met haar harde regel matige voetstappen. Zij keek druk en belangrijk en comman deerde iedereen. Eén van de kinderen kreeg de De 28-jarige J. J. L. uit Rotter dam, die sinds enige weken zo wel in Duitsland als in Neder land door de politie werd ge zocht wegens moord op een win kelier in Hamburg, is vrijdag avond op het station Hollandse Spoor in Den Haag aangehouden, toen hij gestolen Koffers, die hij in het bagagedepöt in bewaring had gegeven wec-i wilde ophalen. Sinds zondag, toen de Koffers werden gedeponeerd, hebben 2 rechercheurs dag en nacht bij de loketten op wacnt gestaan. Zondagochtend was komen vast te staan, dat de moorde naar, die ais zeer gevaarlijk wordt aangemerkt, in Den Haag was. Er kwam een man op het politiebureau aangifte doen van diefstal van koffers, waarin zich kleding en geld ter waarde van 3000 moest bevinden. De kof fers waren gestolen door een jongeman, die enkele dagen bij hem had gelogeerd, nadat ze had den kennis gemaakt in de bin nenstad. Tijdens het doen van de aangifte zag de man op het bu reau een opsporingsblad liggen met de beeltenis van L_ „Dat is de man", riep hij uit. L. had zich bij hem aangediend onder een valse naam. maar de herkenning was positief. Onmiddellijk begon (ie Haagse politie een speurtocht en spoedig werden de koffers in 't stations- depót gevonden. Vrijdagavond hadden de pos tende rechercheurs succes. Tussen de vele mensen, op het drukke station, zagen zij de ge zochte. De rechercheurs hoorden hem naar zijn bagage vragen. Hij had de recu's verloren en zoals gebruikelijk verwees de depót houder de man naar een ander loket, waar hij zijn koffers met inhoud zou moeten beschrijven. Terwijl L. voor dit loket stond, greep één van- de rechercheurs hem van achteren stevig beet, de andere deed hem dé handboeien aan. In enkele seconden was de ar restatie een feit. L. was bij ver rassing genomen. Toen zij hem fouilleerden von den zij in zijn achterzak een. op scherp gesteld 6,35 mm pistool met vier kogels. De eerste re actie van L. was: „Wórd ik uit geleverd naar Duitsland"? De politie heeft hem nog niet verhoord. Wel is inmiddels uit gemaakt dat hij aan de officier van Justitie van Den Haag zal worden voorgeleid. Van uitleve ring is geen sprake, omdat L. Nederlander is. Vermoedelijk zullen de Duitse politiemensen naar Nederland komen om nadere gegevens te verstrekken over de moord in Hamburg. Tevens zal moeten worden uitgemaakt, of L. iets te maken heeft met de moord op een Duitse commissaris van poli tie, die twee dagen na de moord in Hamburg is neergeschoten door een man, die een auto wil de stelen, en die geheel aan het flakes! Hij greep met kleverige handjes haar rok vast en legde zijn krullebol tegen haar aan, terwijl hij haar stevig vasthield. Van alle begroetingen was dit de ene, die het offer, terug te komen, de moeite waard maakte. „Jackie! O, Jackie!", zei zus ter Armitage verwijtend, terwijl zij achter hem aanholde. Zuster Gracia zag, dat haar ogen rood van het huilen waren. En zij was nog geen half uur aan het werk! Zij deed, of zij het niet zag, maakte zich voor zichtig van Jackie los, glimlach te tegen haar leerlingen en ging haar kantoortje binnen, waar de nachtzuster op aflossing wacht te. „Heb je een prettige vakantie gehad?" „Geweldig." Zuster Gracia nam het nachtrapport op. „Hoe staan de zaken?" „Zoals je kunt verwachten. Het zal wel weer in orde komen, nu je terug bent," zei de nacht zuster op haar droge manier. „Je plaatsvervangster heeft zich geducht doen gelden. signalement van L. beantwoord de. De Haagse politie heeft in middels ontdekt, dat L. sinds maandag heeft gewerkt als bor denwasser in ear. Haags hotel. Hij legitimeerde zich bij zijn sol licitatie met een van een losse kennis in Rotterdam gestolen paspoort. Ook met deze man had L. in de stad kennis ge maakt. Hij had enkele dagen bij hem gelogeerd. Dé foto op het paspoort heeft hij vervangen door zijn eigen portret en het toeval hielp hem .laarbij, want het stempel op het portret van de bestolene en op zijn eigen foto stonden ongeveer op de zelfde plaats. Op 1 augustus zou L. in Hoek van Holland zijn gesignaleerd. Teen heeft «en agent geschoten op een man, die aan zijn signa lement beantwoordde. Het ver moeden bestond, dat de man, die had weten te ontkomen, aan de hand gewond was. L. heeft ech ter geer. uiterlijk letsel. Dit punt en nog tal van ande re, zoals het tijdstip van zijn komst naar ons land, zijn om zwervingen en zijn verblijfplaat sen in Nederland moeten nog worden onderzocht. DE UITTOCHT UIT NEDERLANDS NIEUW-GUINEA De K. P. M. heeft meegedeeld dat thans reeds ruim driehonderd passagiers hebben geboekt op de „Zuiderkruis" die 21 september uit Hollandia naar Nederland zal vertrekken. Het aantal passa giers zal vermoedelijk nog stij gen tot omstreeks vierhonderd. Voor de volgende reis van de „Zuiderkruis" naar Nederland het schip keert in december naar Nieuw-Guinea terug hebben eveneens reeds driehonderd men sen geboekt. Ook dit aantal zal vermoedelijk nog stijgen. Voor de „Waterman", die begin febru ari naar Nederland vertrekt, heb ben zich tot dusver circa vijftig mensen opgegeven. Sinds september 1960 zijn tot dusver dertien chartervliegtui gen met gemiddeld tachtig repa- triërenden aan boord, naar Ne derland vertrokken. Bovendien zijn nog enkele tientallen mensen tegen speciaal tarief naar Neder land gegaan. Voorts zijn mensen van de zogenaamde groep ,,Ga- rantiewet-gevallen" met buiten landse schepen via Australië naar Nederland gereisd. BAKSTEEN Het Deense leger heeft een sp. ciaal commandokorps „De jong- leeuwen". Deze afdeling heeft, gelijk de andere onderdelen steeds weer nieuwe krach ter I nodig. Bij een reeente medisch.' keuring voor „De jonge leeuwen" werden 19 van de 85 soldaten on. geschikt geacht. Na een condi. tietest bleven er ten slotte nog maar 20 jongemannen over, die in de Verenigde Staten en West- Duitsland een keiharde opleiding zullen krijgen. Tijdens de zwem- test werden de kandidaten, ge kleed, geblinddoekt en met 15 kiligram bepakking van 'n duik- piank in liet water geworpen. De stakker, die we hier op de folo zien, bleek helemaal niet te kun nen zwemmen. Desondanks had hij zich opgegeven. Gelukkig voor hem, dat er meteen hulp kwam opdagen. ■fr Een Engelse passagiersterin, die van Leeds op weg was naar Scarborough, is donderdag in botsing gekomen met eeri loco motief. Enkele wagons liepen uit de rails en bleven boven een via duct hangen. Eén persoon kwam om het leven en twee kinderen werden gewond. treden. Zij was niet alleen in dienstjaren ouder dan zuster Hammond; zij was in feite een jaar ouder dan Gracia zelf. Zij was zevenentwintig jaar oud en behept met een constant smeu lend gevoel onrechtvaardig be handeld te zijn, omdat zij nog geen afdelingshoofd was. Als men twee minuten in de zaal was geweest, wist men waarom. De behoedzame nachtzuster glimlachte bleekjes. „Asmat" dit was de bij naam van de onderdirectrice „kwam twee of drie keer per dag kijken en bewaarde de vre de. Mawte vloog aldoor de ver plegers in de haren. Zij schijnt te denken, dat je niet de baas kunt zijn, zonder dat je er aldoor nadrukkelijk bewijzen van geeft!" Zuster Gracia glimlachte te rug. „Ga verder. Vertel me maar direct het ergste." „Niets bijzonders, slechts een zenuwoorlog, die iedereen ner veus heeft gemaakt. Zij heeft aanmerkingen gemaakt op de Zij is een goede, plichtsge-verplegers en twee ervan hebben trouwe verpleegster," zei zuster i met ontslag gedreigd. Toen Giacia rustig, „anders had ik haar niet als vervangster achter gelaten." Verantwoorde"; jiiheid bracht zuster in haar donkerblauwe ja-1 in sommige mensen de beste pon in het oog en gilde van eigenschappen naar voren; zij vreugde. Een klein jongetje, dat zetten hun beste beentje voor. zijn been in gips had, liet zijn Zij had ook echt gehoopt, dat cornflakes in de steek en kwam hinkend als een gewonde vogel aanstrompelen. Hij zei niets! Zijn mond was te vol met corn- dat het geval zou zijn bij Olive Mawte, die als oudste van de twee stafzusters, logischerwijze als plaatsvervangster moest op- mcest de portier het ontgelden, die arme kerel. En zij heeft haar tanden in dat meisje Armitage gezet; zij kan geen goed doen, hoe ze ook haar best doet. Daar door wordt zij onhandig en dan gebeuren er ongelukken." Zuster Gracia liep snel de pa- tiëntenlijst door. (Wordt vervolgd.) CHINA EN DE ATOOMBOM De Amerikaanse onderhands laar op de Gsneefse conferentie over beëindiging van proeven met kernwapens, Dean, en de Amerikaanse senator Sparkman hebben in een vraaggesprek voor de radio voorspeld dat communistisch China over niet al te lange tijd een mogendheid met kernwapens zal zijn. Dean zei dat het bekend is dat de Chinezen aan een bom wer ken. Het zijn zeer bekwame bril jante mensen die vroeger of ia ter een eigen bom kunnen ma ken. Dit zal misschien niet bin nen een jaar gebeuren maar toch stellig wel in de nabije toe komst. Volgens Sparkman heeft Chi na het intellect en de technische kennis voor het maken van eea atoombom. Uit wat hij in de laatste jaren heeft gehoord, meende hij te mogen conclude ren dat de industriële voorwaar den voor het maken van een dergelijk wapen snel worden verwerkelijkt. Heerser van Koeweit en leider van Arabische Liga tekenen overeenkomst over de vervanging van de Britse troepen in Koeweit De heerser van Koeweit en de leider van de Arabische Liga hebben zaterdagavond een over eenkomst getekend over de ver vanging van de Britse troepen ri Koeweit door troepen van de landen, aangesloten bij de Ara bische Liga. De secretaris-generaal Has- soena van de Arabische Liga zegt in een zaterdagavond uitgegeven verklaring dat de Arabisch lan den op zich hebben genomen Ie onafhankelijkheid en veiligheid van Koeweit te handhaven en het huidige regime in het land te eerbiedigen. Zoals bekend zijn de Britse troepen op 1 juli naar het sjeikdom gezonden op ver zoek van de heerser van Koe weit nadat de Iraakse regering verklaard had dat Koeweit deel uitmaakt van Irak. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken deelde later mee dat de heerser van Koeweit of ficieel verzocht heeft de Britse troepen uit Koeweit terug te trekken. De activiteit van het V. N.-personeel in Kongo Volgens het zaterdag te Le°' poldstad gepubliceerde tiende rapport over de verrichtingen van burgerpersoneel van de Ver- enigde Naties in Kongo wordt ge zegd dat dit personeel het leve heeft gered van naar schattin, een kwart miljoen mensen'" Zuid-Kasai. Het personeel slaagde er ff' gelden uit het kindernoodfo"^ van de Verenigde Naties in mrik te distribueren en daarmee 801 ziekte die het gevolg is van on voldoende voeding, te onderdruk ken. Do 750 burgers uit 29 landen werken in ziekenhuizen, op vlieg velden, in postkantoren, land- bouwseholen, kantoren en hutten overal in Kongo. Zij vullen he hiaat op dat is ontstaan door au ineenstorting van het bestuur en het vertrek van de grote mee- derheid van de Belgen in Kongo- Volgens het rapport werd ne werk van het burgerpersoneel i een aantal sectoren belernmei door obstructie van de zijde „ambtenaren van het vroeg -L koloniaie bewind". Bii een verkeersongelul rijksweg Arnhem Utree! rus over het Amsteidan .naai in Utrecht, is de .-r M. van de Drift uh L igen zondagavond ,en gekomen. Drie „pen bij dit ongeluk ver I 'iieer Van de Drift met zijn auto een lange k „am daarbij op het Unl gt deelte. Daar volgde eer fe „„(sing mct eenteg „uiurd door de 62 jan 1 aeendijk uit Bunmk ri? heer Van de Drift slrVdood. Zijn 46-jarige note, mevr. F. van de Ki< eg een hoofdwond ei sé; schudding- De heer en de 55-jange mevr. gendijk-de Vos werden U 'j.vn derde auto die lal j ravage inreed, werd bes( wend. De heer Schrama reec snelheid van ongeveer 1 de richting Den Helder plotseling remmen 1 1 tegenligger, bestuurd fotograaf W. v. d. L. maar, die een voor nerr I auto wilde inhalen. I Schrama remde kract I auto kwam dwars op de staan en werd aangen een auto bestuurd doo j de Vries uit Zaandij 'De heer Schrama en genote werden uit de siingerd. Mevr. Schra zwaar gewond naar he ziekenhuis te Alkmaar waar zij aan de gevolgi leden. Het. echtpaar f maanden geleden getrC De heer Schrama is f le gebroken ribben in I zabeth ziekenhuis in Al genomen. Twee inzitti do andere auto. de hee: I en de heer D. Krom, Zaandijk, werden met I senschudding naar e< huis te Alkmaar vervo i Krom en haar 4-jarig i ter zijn in een ziekenhi den en konden naar keren. WEER KETTINGBO OP RI-IKSWEC Op de Rijksweg 12 degraven en De Mee 2:< n zondagavond tus zeven uur weer verscT tingbotsingen voorgi waren het gevolg va de regen gladgeworde De 44-jarige heer J. oakker uit Vreeswijk ge die vrij ernstig ge' Hij werd met een h ding naar het algem huis in Woerden ov Voor het overige be gevolgen zich tot eer teriële schade. Acht auto's werden en drie licht beschad met kraanwagens Andere auto's konde kracht de reis voortz Het ongeval, waai Fannebakker werd g beurde, doordat een wachts uit een file ki de heer P. bezig was Hij moest sterk rem gevolg was dat een mobilist zijn auto v ramde. De Duitse werd licht gewond de reis voortzetten. AUTO TEGEN ACHT GEWOi Op de rijksweg in dichtbij het viaduct middag omstreeks 1 personenauto tegen i bctst met het gevol inzittenden werden waren: de 55-jarigi ker H. H. van den B( dingen met zijn echt dc*hters van 17 en 2 zoon met diens vrc kinderen. De 17-jarige doch jarig kleinkind wer wekkende toestand „ulakliniek" in Wa; gebracht. De zes ai (.en werden naar zi< Len Haag vervoerd Volgens ooggetui; wagen, die met ma reed in de richting plotseling te slinge hemen licht waren de een frontale bot vierde boom. Verse lenden werden uit siingerd. De auto vernield. ERNSTIG VEI ONGELUK BIJ Op de pirovinciak nen is vrijdagavon Herwijnen uit Ba cm het leven gek verkeersongeluk Hij zat in een v stuurd door de 19- poorter uit Meeuw passeren van 'n st n botsing kwam tegengestelde rich vrachtauto. De c deze auto, de he( Drunen, en de he Repen beide zware op. Do heer Terpc het Protestants Den Bosch vervo Klerks is opgenom kenhuis in Tilbur;

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2