TANDAERT PRETTIGE WASDAG "umS e Optiek Grens tussen Oost- en West-Berlijn gesloten Kortdurende revolutiepoging in Argentinië u over vragen. georganiseerde, ciale voorzienin- •ruit te komen - uw gezin... dat 'en! Want u wilt n uw werkkracht ïkere toekomst! u de komende jovens niet mis- b vele mogelijk- 3 industrie biedt n, in uw eigen in een geheel /ond zoveel vra- eerlijke, open beloften, geen ;n tegelijk vaak ed die éne avond van uw leven: 1 de voorlichting entie. Knip dat liet te vergeten! )ogovens wordt leden voor vak- rijkheden voor ?en lonen en huisvesting. SPECIAALZAAK riCIEN Telefoon 2215 IEUZEN De Amerikaanse troepen in Europa Diplomatiek tijdschema NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER envelop lostzegel vens en Aanne- Ml. tingsavond te ;e inlichtingen Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal; pel maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 et. DE VRIJE Z MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 17e Jaargang Nr 5868 Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De grens tussen Oost- en West-Berlijn is zondag ochtend vroeg gesloten. Kort tevoren had het Oostduitse persbureau een verklaring gepubliceerd van de landen f,n het Verdrag van Warschau, waarin deze „het parle ment de regering en alle werkers' van Oost-Duitsland voorstelden zodanige maatregelen langs de grenzen tus sen West-Berlijn en Oost-Berlijn en Oost-Duitsland te nemen, dat een einde zou worden gemaakt aan „de aoitatiècampagne" tegen Oost-Duitsland. Deze maat regelen zouden, volgens de verklaring, niet het verkeer laiws de bestaande verbindingswegen tussen West- Duitsland en West-Berlijn hinderen. In de vroege ochtenduren werd 1 de rust in de verlaten straten van Oost-Berlijn verstoord door gemotoriseerde eenheden van de politie en het leger, die naar de garens tussen de twee stadsdelen reden. Bij de Brandenburger Poort, het voornaamste door- gangspunt aan de sectorgrens, namen militairen, politiemannen en leden van de fabrieksmilitio -tellingen in. Gewapend met licht geschut lieten zij alleen West berlijners en Westduitse auto's naar het westelijke stadsdeel passeren. In de verklaring van de lan den van het Pact van Warschau werd duidelijk gemaakt dat de beoogde maatregelen een einde moeten maken aan de toenemen de stroom van Oostduitsers, die naar West-Berlijn uitwijken. De Westduitse autoriteiten en de „spionage-organisaties van N'AVO-landen" werden er van beschuldigd, dat zij van de ver keerssituatie in Berlijn misbruik maakten om de economie van Oost-Duitsland te ondermijnen. „Door verraad, corruptie en on derdrukking dwingen regerings organen en bewapeningscon cerns in de Bondsrepubliek een zeker labiel deel van de bevol king van de „Oostduitse demo cratische republiek naar West- Duitsland te gaan". De vluchte lingen zouden in het Westduitse leger worden opgenomen en later als spionnen en geheime agenten naar Oost-Duitsland worden teruggezonden. In de Bondsrepubliek zou een speciaal fonds voor deze „sabotagedoel- einden'* bestaan. Bondskanselier Adenauer zou onlangs een be roep op de NAIVO-landen hebben gedaan, bijdragen voor dit fonds te geven. Van West-Bellijn wordt ge zegd, dat er „in de wereld geen plaats is, waar zoveel spionage- en agitatiecentra zijn gevestigd". Na de communistische voorstel len voor een vredesverdrag te hebben herhaald stelden de lan den van het Verdrag van War schau, dat het Westen zich niet bereid heeft getoond „door mid del van onderhandelingen tot een redelijke oplossing te komen". In de verklaring werd toege geven, dat de voorgestelde maat regelen „zekere ongemakken voor de bevolking" zullen inhou den. De verantwoordelijkheid hiervoor zou echter geheel bij de Westelijke mogendheden, en in het bijzonder bij West-Duitsland berusten. De noodzaak van de „beschermende maatregelen" zou e< htcr ophouden te bestaan, „zo dra een vredesverdrag met Duits land is bereikt en de omstreden kwesties op deze basis zijn oo- gelost. Het OosUluïfse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft be paald, dat Oostduitsers zich niet naar Oost-Berlijn mogen be geven, als zij daar niet werken Voorts is het Oost-Berlijners voortaan verboden in West-Ber- li.jin te werken. Blijkens een bericht van ADN beeft de Oostduilse regering be sloten aan de grenzen van Oost- Duitsland, met inbegrip van grens tussen Oost- en West-Ber lijn, een controle In te stellen „zoals die van kracht is aan de grenzen van alle soevereine sta ten Oostduitsers mogen de grens slechts met een speciale machtiging overschrijden. Ook het doorgaande verkeer langs de ondergrondse en do luchtspoorweg tussen Oost- en West-Berlijn is gestremd. Wat de luchtspoorweg betreft, die een onderdeel vormt van de Oost- Duitse staatsspoorwegen, zullen de treinen niet over de sector grens rijden. De reizigers zullen bij controleposten moeten over stappen. Een reeks stations zal worden gesloten. Voor het wegverkeer en de voetgangers zullen, volgens een verklaring van het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Za ken, dertien wegen tussen de twee stadsdelen openblijven. Hier zijn controleposten inge richt. Elders is de sectorgrens afgezet met versperringen. In het opvangcentrum voor vluchtelingen Mariënfelde in W. Berlijn zijn sinds zondagochtend omstreeks half drie geen vluch telingen meer aangekomen. De stroom vluchtelingen hield plotseling op, zei een functiona ris van het centrum zondagoch tend vroeg. Na half drie meldden zich slechts drie mensen. Tussen Oost-Berlijn en Oost- Duitsland zal men de grens op drie punten kunnen overschrij den. In de veertig kilometer lange grens tussen Oost- en West-Ber lijn waren tot zondagochtend tachtig plaatsen waar men van het ene deel van de stad in het andere kon komen. Langs de grens tussen de twee delen van Berlijn zijn stalen ver sperringen aangebracht. Ploegen waren in de omgeving van de Brandenburger Poort met pneu matische boren bezig het weg dek op te breken om het passe ren onmogelijk te maken. De regelingen voor leden van het corps diplomatique en van de Westelijke strijdkrachten in W. Berlijn blijven van kracht. De ge- alieerden erkennen de Oostduit se controleposten tussen de Ber- lijnse sectoren niet en rijden er langzaam langs. Later is nog een aantal vluch telingen uit Oost-Berlijn bij het centrum Mariënfelde aange komen. Enkele van hen zijn de rivier de Havei overgezwommen. Anderen zeiden dat zij nog over de sectorgrens hadden kunnen komen vóórdat deze geheel was afgezet. Geen van de vluchtelin gen had bagage bij zich. De Oostberlijnse politie is be gonnen met het oprichten van betonnen palen voor een draad- afsluiting langs de sectorgrens. Vanuit West-Berlijn heeft men Qp één plaats tien tot twaalf en op een andere plaats vijf tanks gezien. De lopen van de kanon nen van deze vechtwagens wa ren niet op West-Berlijn maar op de oostelijke sector van de stad gericht. Oostberlijners die over de sec torgrens met Westberlijners spraken, werden door leden van de Volkspolitie teruggedreven tot ongeveer zeshonderd meter van de grens. Westberlijners en Westduitse auto's kunnen vrij naar Oost- Berlijn. De Oostberlijnse politie heeft kennelijk opdracht inciden ten te vermijden. In Oost-Berlijn worden per trein tanks aangevoerd. Van zaterdag 12 uur tot zon dag 11 uur zijn nog 3.190 Oost duitse vluchtelingen in West- Berlijn aangekomen. Enige tientallen Westberlijners hebben getracht de prikkel draadversperring op de zone- grens af te breken. De Westber- lijnse politie slaagde er in hen terug te dringen. Zij verzocht per luidspreker geen incidenten uit te lokken. Een West-Berlijner werd door een Oostberlijnse politieman met een bajonet in zijn been gestoken na een woordenwisseling over een stuk grond in Reinickendorf bij de zonegrens. Hij werd door drie agenten nagezet maar slaag de erin naar West-Berlijn terug te keren. Oostduitse Volkspolitie heeft zondagavond een menigte Oost duitse jongeren bij de sector grens met traangas uiteengedre ven. Duizenden werden bij de Bran denburger Poort door versper ringen tegengehouden. Om streeks vijf uur zondagmiddag reden de Oostduitsers een tank tussen de kolommen van de Brandenburger Poort, waarbij zij door de Westduitsers werden uitgefloten. Militaire bewegingen in Oost-Duitsland Reizigers die zondagochtend over de autoweg van West-Duits land naar West-Berlijn zijn ge reden, hebben in Berlijn meege deeld dat zij pantserwagens met infanterie in dé richting van Berlijn hebben zien rijden. Ook degenen die van Hamburg naar West-Berlijn zijn gereisd, heb ben dergelijke mededelingen ge daan. Er zijn pantserwagens en infanterie waargenomen op de Ceintuurbaan Qp Oostduits ge bied rondom Berlijn. Maatregelen in West-Berlijn Een politiewoordvoerder in W. Berlijn heeft meegedeeld dat dé controleposten aan de Westber- lijnse zijde van de sectorgrens kort na de Oostduitse maatrege len zijn versterkt. Andere maat regelen zijn niet genomen. Britse militaire politie patrouil leerde zondagochtend langs de sectorgrens en een Amerikaanse helikopter sloeg de activiteit van uit de lucht gade. Reacties op Oostduitse maatregelen in Berlijn Een woordvoerder van de ste delijke regering van West-Berlijn heeft zondagochtend vroeg ge zegd dat de Oostduitse maatrege len in Berlijn in strijd zijn met de viermogendhedenstatus van de stad. Deze maatregelen heh- ben ten doel de stad te verdelen. De burgemeester van Berlijn, Brandt, is dadelijk nadat de maatregelen bekend werden, naar Berlijn vertrokken. Hij nam te Neurenberg deel aan het con gres van de sociaal-democrati sche partij. In politieke kringen te Bonn zei men zondagochtend vroeg dat de Oostduitse maatregelen in strijd zijn met de afspraken die tussen de vier grote mogend heden zijn gemaakt. Burgemeester Brandt is zon dagochtend per vliegtuig uit Neurenberg te Berlijn aange komen. Brandt zei bij aankomst dat degenen die in Óost-Duitsland de macht in handen hebben, met deze afsluitingsmaatregelen een verklaring hebben uitgegeven dat zij bankroet zijn. In plaats van de toestand in Oost-Duitsland te verbeteren gaan zij ertoe over de bewegingsvrijheid te beper ken. Burgemeester Brandt heeft zondagochtend na een vergade ring van de stedelijke regering van West-Berlijn gezegd te ver wachten dat de Westelijke mo gendheden energieke maatrege len zullen nemen. De communis ten, zo zei hij, willen niet alleen een staatsgrens tussen de twee delen van Berlijn scheppen maar ook de „buitenmuur van een concentratiekamp". (Adv.) Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft vrijdag ontkend dat minister van Defensie MacNa- mara niet heeft willen ingaan op een aanbeveling van generaal Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, om de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te ver sterken met 38.000 man. De j woordvoerder zei dat na een grondig onderzoek gebleken was dat het bericht hierover in het gezaghebbende „Army, 'Navy and Air Force Journal" niet juist is. Hierin stond dat de Amerikaanse bijdrage tot ver sterking van de NAVO voorlopig slechts 3.000 a 4.000 roan zal om vatten in plaats van de 38.000 die generaal Norstad gevraagd had. Volgens het tijdschrift had MacNamara om twee redenen geweigerd het verzoek van Nor stad in te willigen. In de eerste plaats zou het Amerikaanse leger niet met 133.000 man ver sterkt worden, hetgeen aanvan kelijk echter wel in de bedoeling had gelegen, maar met nog geen 80.000 en in de tweede plaats was MacNamara van mening dat een belangrijke versterking van de Amerikaanse strijdkrachten zou kunnen leiden tot een verster king van gelijke omvang van de Russische troepen, die tegen over de NAVO-strijdkrachten staan. toonaangevend op gebied van moderne coiffures, uw haar is onze kopzorg, de betere toiletartikelen. Verklaring van Adenauer Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft im een zon dagavond uitgegeven verklaring over de toestand in Berlijn ge zegd, dat de nodige tegenmaat regelen genomen zullen worden samen met de bondgenoten. Volgens Adenauer is het thans geboden de uitdaging van het Oosten vastberaden maar rustig het hoofd te bieden en niets te doen wat de toestand kan ver ergeren en niet verbeteren. Na gezegd te hebben, dat de West-Duitsers nauw verbonden blijven met de Duitsers in Oost- Duitsland en Oost-Berlijn, her haalde Adenauer dat de West duitse regering onwrikbaar vast houdt aan haar doel van Duitse hereniging in vrijheid. •De Oostduitse heersers hadden de Berlijnse sectorgrens geslo ten omdat het aan „de bevolking van Midden- (Oost-) Duitsland" opgedrongen bewind de binnen landse moeilijkheden niet langer de baas kon blijven. w. Toch nog Oostduitse vluchtelingen Burgemeester Brandt heeft zondagavond verklaard dat in de loop van zondag nog achthonderd Oostduitse vluchtelingen erin ge slaagd zijn West-Berlijn binnen te komen. Sinds omstreeks elf uur in c norgen zijn zij langs „geheime wegen", door ruïnes, tuinen, en door de rivier de Hazel West-Berlijn binnengeslipt. Van zaterdagmiddag twaalf uur tot zondagavond vijf uur zijn er 4000 vluchtelingen geteld. Brandt, die dit tegenover het stadsbestuur van West-Berlijn verklaarde, zei voorts dat hij de drie Westelijke commandanten verzocht heeft aan hun regerin gen „energieke maatregelen" te vragen „opdat de communisten hun onwettige maatregelen in trekken, die neerkomen op an nexatie door de Sowjet-zöne van een deel van het onder toezicht van vier staten staande gebied". De Westelijke machten moeten erop staan dat Oost-Duitsland de maatregelen intrekt, er moeten niet alleen maar protesten geuit worden, aldus Brandt. Hij riep de Westduitse bevolking op kalm te blijven. Een proclamatie van een revo lutie tegen het bewind van presi dent Frondizi van Argentinië is in de nacht van vrijdag op zater dag door de regering beantwoord met de mededeling dat er geen ongeregeldheden in de hoofdstad of de provincies zijn geweest. De proclamatie die melding maakte van de vorming van een revolutionaire junta, werd uitge zonden op de golflengte van de nationale radio. •Volgens deze radiouitzending zouden de militaire steunpunten van Cordoba, Reconquista en Tandil de tegen de regering ge lichte staatsgreep steunen. President Frondizi heeft zater dagochtend te Buenos Aires ver klaard dat de opstandpoging de finitief als mislukt kan worden beschouwd. De president zei dit bij het ver laten van het regeringsgebouw, waar hij de gehele nacht van vrij dag op zaterdag het verloop der gebeurtenissen had gevolgd. In een korte, door het presi dentiële bureau uitgegeven be kendmaking, wordt medege deeld dat militairen degenen, dié zich meester hadden gemaakt van de telefooncentrale, en de personen, die waren doorgedron gen in het gebouw van de Argen tijnse radio-omroep, hebben ver spreid of gearresteerd. Van gezaghebbende zijde te Parijs is vernomen dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en West- Duiisland tijdens hun besprekin gen te Parijs van 5 tot 7 augus tus een diplomatiek tijdschema hebben opgesteld. De eerste fase is die waarin men zal proberen inzicht te krijgen in de Russi sche denkbeelden over Beriijn. Na de algemene verkiezingen in West-Duitsland op 17 september komen de ministers van Buiten landse Zaken van de Westelijke landen andermaal te New York bijeen. Het wordt niet onmoge lijk geacht dat de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, die dan voor de zitting van de De brief van de Hertog van Segovia „De chef van de generale staf voor de herovering ten behoeve van de derde Spaanse republiek" generaal „El Campesino", heeft Don Jaime, de hertog van Sego via, een brief geschreven waar in hij en zijn medestanders uiting geven aan hun instemming met Don Jaimes brief aan de Spaan se staatschef, generaal Franco. Zoals gemeld, heeft Don Jaime, de oudste zoon van koning Al fonso XIII van Spanje, van gene raal Franco vrijheid voor het Spaanse volk geëist. „El Campesino", wiens werke lijke naam Valentin Gonzales is, schrijft dat, hoewel hij en zijn mannen geen monarchisten zijn, zij een diepe eerbied voor de mo narchie hebben die traditioneel de eenheid van het Spaanse volk symboliseert. algemene vergadering in New York is, zal worden uitgenodigd aan een deel van de besprekin gen deel te nemen. De Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken zullen dan ook een datum en een tijdstip vaststellen voor een Westelijke topconferentie. Zonder twijfel, zo werd van gezaghebbende zijde vernomen, zal deze topcon ferentie eind september worden gehouden. Daarna zouden dan onderhan delen met de Russen kunnen volgen. Men meende dat het het beste zou zijn vóór het onderte kenen van een vredesverdrag met Oost-Duitsland tot een mo dus vivendi met de Russen te komen. Aangenomen wordt dat het vredesverdrag tijdens of on middellijk na het 22ste congres van de Russische communisti sche partij zal worden getekend. Dit congres begint op 17 okto ber. FRANSE BOEREN GAAN WEER DEMONSTREREN Boerenleiders uit twaalf Zuid- Franse departementen hebben aangekondigd dat de „directe ac ties" als bij het blokkeren van wegen eind september zullen worden hervat wanneer de re gering hun verlangens niet in willigt. De boeren eisen hogere prijzen voor hun produkten en een ingrijpende wijziging van het distributiesysteem. Op 28 juni sloten premier Debré en de leiders van de boerenorga- nisaties een „wapenstilstand". Het Argentijnse vakverbond zal op. een later te bepalen tijd stip een algemene staking procla meren in verband met „de onwil van de regering om een oplossing te vinden voor de problemen van da vakbonden en de arbei ders". In geheel Argentinië was het zaterdagochtend rustig. Voor de bevolking is de revo lutiepoging, ondernomen door enkele extreemrechtse groepen die de steun hadden van sommi ge officiëren van de luchtmacht, als een verrassing gekomen. Volgens de voorzitter van da radicale partij, Alfredo Garcia, was de regering wel op de hoog te. Zij heeft alle maaregelen kun nen nemen om bloedvergieten te voorkomen. ARRESTATIES In Buenos Aires is officieel be-1 kendgemaakt, dat na de mislukte opstand 122 personen, onder wie vijf officieren, zijn aangehouden. I Aan de revolte, waarbij geen bloed vloeide, kwam zaterdag ochtend een einde, toen de op standelingen die een radiostation en een belangrijk telefoonkan toor hadden bezet, zich overga ven aan mariniers en politieman nen die het bewind van president Frondizi steunen. Prof. Enrique Corominas, de leider van de Argentijnse opposi tiepartij „Neo-Peronista", heeft zaterdag in Punta del Este ver klaard, dat de poging tot revolu tie, die men vrijdagavond in Ar gentinië heeft ondernomen, eer der tegen de Ver. Staten dan te gen president Frondizi gericht was. Kennelijk hebben de opstande lingen hun actie willen laten samenvallen met de inter-Ameri- kaanse economische conferentie, die in Punta del Este wordt ge houden, aldus Corominas. Vol gens hem hadden de leiders van de opstand dit moment uitgeko zen om de wereld te tonen dat zij niets moeten hebben van de ..kruiperige politiek" van de La tijns-Amerikaanse landen tegen over de Ver. Staten. Corominas zei dat de leiders van de misluk te revolutie „uiterst rechtse na tionalisten" zijn. FRANSE SAMENZWERING? In Algiers zowel als in Parijs is zondag een sterke politiemacht op de been geweest naar aanlei ding van geruchten over een ex treniistische poging om de Fran se regering omver te werpen. De Parijse politie bewaakte de voornaamste punten, zoals de Place de la Concorde, de Are de Triomphe en Saint Germain des Prés. Automobilisten moesten hun papieren tonen. Hun wagens werden onderzocht. De residentie van generaal De Gaulle, het paleis Elysée, werd het zwaarst bewaakt. De Gaulle verblijft in zijn huis in Colombey- les-deux-Eglises. In Algiers werden regerings gebouwen door tanks en ge vechtswagens bewaakt. VLUCHTELINGEN UIT OOST-DUITSLAND Van vrijdagmiddag vier uur tot zaterdagmiddag vier u'ur hebben zich 2400 vluchtelingen uit Oost- Duitsland gemeld. Het aantal van 2400 vluchtelingen in een etmaal is het hoogst sinds de op stand van 1953. De vluchtelingen maakten melding van scherpe controle op wegen en spoorwegen naar West-Berlijn. In bepaalde spoorvve.grijtuigen zouden com partimenten worden gereser veerd dóór de Volkspolitie om verdachte personen te onder vragen. Foto: Dagelijks wachten in het opvangcentrum Mariën felde honderden vluchtelingen om geregistreerd te worden. Adv.) c WESTELIJK PROTEST TEGEN MAATREGEL IN BERLIJN Amerika, Frankrijk en Enge land zullen bij de Sowjet-Unie protesteren tegen de maatregel in Berlijn, zo verklaart men op het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. ZON MAAN op onder op onder 14 5.21 20.27 8.21 21.23 15 5.23 20.05 9.25 21.45 16 5.24 20.03 10.30 22.07 17 5.26 20.01 11.38 22.36 AANHOUDEND KOEL Ten westen van Ierland be vindt zich thans een krachtig hogedrukgebied. Aan de flank hiervan trekken storingen van IJsland in de richting van de Noordzee. Het front van een van deze storingen beïnvloedde zon dag het weer in ons land. De bij behorende fcewolkings- en regen- zóne bewoog in versneld tempo naar het oosten, zodat zondag avond op verschillende stations in het noorden van het land al meer dan 10 mm neerslag werd afgetapt. Achter de storing wordt met westelijke tot noordwestelijke winden een nieuwe hoeveelheid koele lucht naar' onze omgeving gevoerd. Deze lucht is nog vrij vochtig, zodat er vandaag behal ve opklaringen ook plaatselijk en kele buien zullen voorkomen. medegedeeld door liet K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Plaatselijk enkele buien en slechts enkele verspreide opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in tempera tuur. MAANDAG 14 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 3.33 3.43 Terneuzen 4.08 4.18 Hansweert 4.48 4.58 Walsoorden 4.58 5.08 DINSDAG 15 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden- v.m. 4.02 4.37 5.17 5.27 n.m. 4.15 4.50 5.30 4.40

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1