V De man in de keuken Ook al aan de sigaret? enu van de week Uit de Hogeschool der Wetenschappen \}<M dt U kunt niet alles weten Een badpak als een tweede velletje Zaterdag 12 augustus 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 r hoort melk. Want is de beste verkwik- (of" yoghurt, karnc- ling) geeft wat uw eft. Extra energie, igt. Nieuwe fitheid, ardoor u "bijkomt", /eer fris en monter j zomer hoort melk. EP! GUN HEM ZIJN PLEZIERTJE, WANTHET KAN HEEL NUTTIG ZIJN In het gezin zijn de taken van ouds verdeeld. De man perkt en verdient het inkomen, terwijl de vrouw de huis houding verzorgt. Zo is het, zo hoort het en zo zal het ■itijci zijn! Door de eeuwen heen heeft de mensheid op ■L,. Wijze geleefd en eerlijk gezegd is dit ook de natuur- fieze1 Hjke taakverdeling. Maarhoudt dit nu in dat er geen Hrariaties mogelijk zijn (De moderne vrouw is geëmancipeerd. Het is tegenwoordig heel Bewoon, dat zij werkzaamheden verricht, die vroeger slechts voor Be heren der schepping waren weggelegd. De vrouw heeft dat ge il, want zij is toch de gelijkwaardige van de man Het is niet her alleen het huishoudelijk terrein waarop zij zich beweegt. We linden gehuwde vrouwen in winkels, op kantoren, in fabrieken, ateliers en waar ook, als chauffeuse, als pilote, als dokter, kortom L heeft een groot deel van het vroeger voor haar ontoeganke lijke maatschappelijke terrein veroverd. En zeker niet ten on- iechte. Het is zelfs zo, dat in deze tijd aandrang wordt uitgeoefend op de vrouwen om als het even kan aan het produktieproces deel te nemen, mede in verband met de krappe arbeidsmarkt. )ok zijn terrein Maar de man, hoe staat het met de man? Oh zeker, de vrouw is op de arbeidsmarkt voor hem geen concurrente. Er is werk genoeg. Maar is zijn terrein ook uitgebreid? Ja, in zekere zin wel. Vroe ger zou geen man zich met huishoudelijke zaken bemoei en, ook al had hij er in zijn hart plezier in. Dat kon je toch niet doen, stel je voor! Tegenwoordig ligt dat an ders. In heel veel gezinnen is het zo, dat manlief wel het een en ander in het huishou den doet. Niet als pantoffel held, die „moet" van zijn vrouw, maar echt uit eigen beweging, omdat hij zijn vrouw liefdevol met een en ander wil helpen, opdat ook zij wat vlugger klaar is met haar werk, ofwel omdat zij het doodeenvoudig leuk vindt en het beschouwt als een aar dige afwisseling. Deze hulp kan velerlei zijn. Stoffen, stof zuigen, bedden opmaken, de TIPS vaat doen enkokkerellen in de keuken. Laat de kok in de keuken Er zijn mannen die hun roe ping misliepen. Mannen die een dermate grote liefhebberij hebben in koken en alles wat daarmee samenhangt, dat ze eigenlijk kok hadden moeten worden. Ener zijn er meer dan u misschien zult vermoeden. Voor die mannen betekent het een ramp, wanneer vrouw lief op haar eergevoel staat en haar echtvriend niet in de keuken duldt. Dergelijke ge vallen doen zich voor. En hoe raar het misschien mag klin ken, zoiets kan de sfeer in 'n huwelijk bederven. Laat zo'n man als hij er plezier in heefr, rustig zijn hart eens ophalen in de keuken. Laat hem ko ken, bakken, braden naar hartelust. De eerste keer zal het mis schien een fiasco zijn, maar wanneer hij er werkelijk aar digheid in heeft, gaat hij door en dan bekwaamt hij zichzelf. Bemoeit u zich er niet mee, geeft geen wijze raadgevingen, maar laat hem door schade en schande wijs worden. Al leen die mannen die advies aan hun vrouw vragen, kan men bescheiden bijstaan. Maar meestal vragen ze niets en gaan gewoon hun eigen gang. Zeker, de mogelijkheid be staat, dat er na afloop heel wat vuil en vies is geworden, maar met wat tact is hij er wel toe te krijgen dat zelf schoon te maken. Vergeet hij het, och dan doen we het zelf, want daar staan zijn glunder gezicht en zijn trots over het welslagen van zijn gekokkerel tegenover. Als moeder ziek is Bovendien moeten wij vrou wen, niet vergeten, dat een en ander ook zijn nuttige zij den heeft. Een man die zich zelf op dit terrein bekwaamd heeft, staat ook niet met zijn handen in het haar, wanneer zijn vrouw onverhoopt eens ziek wordt en hij voor de kin deren en voor zichzelf moet zorgen. Er zijn voorbeelden genoeg van mannen, die kans zien tij dens de ziekte van hun vrouw het huishouden met alles wat er bij te pas komt draaiende te houden. En is dat niet iets heerlijks? Geen vreemde hulp in huis, het gezin blijft in zijn eigen intimiteit rustig door gaan. Weerhoudt daarom uw man nooit van het doen van huis houdelijke werkzaamheden. Gun hem zijn pleziertje. Zo- velen van ons doen toch ook mannenwerk en bovendien, denk aan het nut dat het later kan hebben! ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) Surinaamse animo voor huishoudhulp in Nederland Het zijn in Suriname niet al leen de voetballers die graag in Nederland „werken" ook de Surinaamse dienstmeisjes heb ben daar een grote belangstel ling voor. Dit bleek onlangs, toen een Surinaams gezin naar Nederland moest verhuizen. Ge zien het gebrek aan huishoude lijk personeel in Nederland plaatste de vrouw des huizes in Surinaamse bladen een adver tentie voor gegadigden voor hulp in de huishouding in Nederland. Hoewel ook de Surinaamse huisvrouwen klagen dat er tegenwoordig geen dienstmeisje meer is te krijgen, waren er toch bijna honderd meisjes bereid haar huidige werkkring in de steek te laten om met het Suri naamse gezin naar Nederland te reizen. Onder de sollicitanten be vonden zich, behalve dienstmeis jes, ook verpleegsters en meis jes, die op kantoren werken. OM DE DUIZEND WEKEN WAAROM ROKEN YVONNE, KEES, CARLA, PETER EN ELINE door Tony Spijkerman. Er zijn heel wat mensen die roken, hoewel het aantal niet-rokers vooral de laatste jaren toeneemt. Ook onder ons, jongeren, zijn er veel rokers. Zelf rook ik ook en onder „het genot" van een sigai retje heb ik eens over het roken nagedacht. Als je het op de keper bekijkt is het eigenlijk een eigenaardige gewoonte. Waarom doe je het en hoe kwam je er toe? Dat is een vraag die mij bezig hield. Van mijzelf weet ik het nog. Mijn vader zou je een „kettingro ker" kunnen noemen. Hij was met een sigaret uit te tekenen en zo wist ik van jongs af niet beter, of roken hoorde er voor een man bij. En eenmaal begonnen werd het een gewoonte. Toch was ik verschrikkelijk nieuwsgierig hoe het bij anderen zat en dus heb ik in mijn kring van vrienden en bekenden eens een onderzoek ingesteld. Ik hield een soort enquête en kwam tot merkwaardige resultaten. 0 Tegen kwallenbeten helpt een stukje gewone huishoudzeep. Als u de brandende plek di rect met huishoudzeep be strijkt, wordt het zuur van de kwal geneutraliseerd. 0 liegenvuil kunt u verwijde ren door de stof te borstelen met verdunde ammonia. Op passen voor uitbijten en goed naspoelen. Op houten voor werpen kunt u vliegenvuil baas met petroleum. 0 Schenkt u een boeketje bloe men uit eigen tuin, snijdt dan de bloemen zo vroeg mogelijk in de morgen en smeert de stelen aan de onderzijde in met was. Daarna inpakken in vochtig gemaakt papier. De onderstukjes (laten) af snijden voor de bloemen in de vaas worden gezet. 0 Verwijder deze maand de aardbeiplanten die geen vrucht droegen en kies voor de nieuwe aanplant in het wisselvak de éérste plantjes van elke uitloper, dat zijn de beste. 0 l w dieren kunnen in de zomer niet buiten fris water. Ver vers het water in hun drink- bakjes zo mogelijk meermalen per dag! Uw poes kunt u nu beter water geven dan (te) veel melk. 0 Melk wordt niet zo gauw zuur, als u er een beetje dubbel- koolzure soda bij voegt. 0 Maakt uw bontmantel nu schoon door hem in te wrij ven met zemelen. Goed af wrijven, zachtjes uitkloppen en voorzichtig uitkammen. ITALIAANSE MODE Een vrolijk strandpakje van de Italiaanse ontwerper Marucelli uit Rome. Het is vervaardigd van oranje-wit gestreepte katoen en is versierd met handbeschil derde vissen en een krab. Al zal menigeen dat niet op het eerste gezicht zeg gen, toch is het zwempak een belangrijk kledingstuk. Het wordt weliswaar niet zoveel gebruikt als bijvoor beeld ons dagelijks jurkje of onze regenjas, maar die weinige keren in het jaar dat wij er gebruik van ma ken en ons aan zonovergo ten stranden van Scheve- ningen, Zandvoort, de Wadden, de Rivièra, de Costa Brava of een Neder lands natuurbad verpozen, is het badpak één van de onmisbare kledingstukken in onze garderobe. Wanneer wij daar in de zon liggen te bakken of in het water dartelen, willen we er leuk uitzien. Dat is heel natuurlijk. Een minder ge slaagd badkostuum zou in dat geval veel kunnen be derven. Daarom moeten we een dergelijk kledinvstuk met zorg uitkiezen. Velen beschikken zelfs over twee stuks, het oudste voor in het water en 't mooiste voor in de zon en voor het oog Gelukkig houden de fabri kanten rekening met de vele wensen die er op dat gebied zijn en zal iedere vrouw ongetwijfeld een goede keuze kunnen doen. Ook in badpakken geldt de gulden regel, die bij ande re kleding geldtAlleen hyperslanke figuren kun nen strepen in de bTeedte verdragen. Anderen doen er goed aan hun strepen in de lengte te nemen, althans als ons zwemkostuum een streepdessin heeft, zoals dat op onze illustratie. Heel belangrijk is ook, dat het badkostuum als een tweede velletje ons lichaam onthult. Een slobberig zwempak staat miserabel, maar een te krap exemplaar is ook geen gezicht. Daarom worden er hoge eisen aan gesteld. Ook al wordt een badpak niet zoveel gedragen als andere kleding, ook hier geldt goedkoop is duurkoop. U kunt veel beter een wat duurder kostuumpje kiezen, waarvan u volledig plezier hebt en ^aardoor uw va kantie niet bedorven wordt. (Nadruk verboden) Ellz Martins WAAROM? Yvonne, zestien jaar, vierde klas gymnasium, is twee jaar ge leden met roken begonnen. Het was haar opgevallen, hoe oudere meisjes op schoolfeestjes e.d. erg elegante gebaren met hun sigaret in de hand wisten te ma ken. Ze hadden daarmee volgens haar een groot succes bij het andere geslacht. Daarom begon Yvonne ook met roken. Kees, twintig jaar, verkoper in een herenmodemagazijn, stak zeven jaar geleden zijn eerste sigaret op. Hij speelde toen veel op straat met leeftijdgenoten, die al sigaretjes liepen te rollen en ze vonden Kees een kinder achtig knulletje, omdat hij nog niet rookte. Carla, eenentwintig jaar, steno-typiste op een scheep vaartkantoor, rookt een heel pakje per dag. Op welke leeftijd ze er precies mee begonnen is, kan ze zich niet herinneren, want dat is al zo lang geleden. Waarom ze is gaan roken? Wel, omdat vrijwel iedereen het deed. Peter, zestien jaar, bediende van een groentenwinkel, dampt er ook vrolijk op los. „Ik ben nog zo jong," zegt hij, „en ze zien me nooit voor vol aan. Met m'n handen in m'n zakken en een sigaret in m'n hoofd tel ik; tenminste nog een beetje mee!" Eline, zeventien jaar, op een pensionaat voor jonge dames, is twee jaar geleden met haar eer ste sigaretje begonnen, omdat het op de kostschool ten streng ste verboden is. „Wij maken er een soort sport van gauw een putfertje cp te steken als er even geen toezicht is, dat is een op windende bezigheid." GEEN BELANGSTELLING Zo heb ik een groot aantal jon geren gevraagd of ze rookten en zo ja, op welke leeftijd en waar om ze er mee begonnen waren. Daarbij is me gebleken, dat toch een aanzienlijk aantal van ons helemaal niet rookt. Ze blekten voor deze bezigheid geen belangstelling te hebben. Onder de rokenae jeugd waren er slechts een paor die al voor hun tiende jaar tabaksartikelen gebruikten. Voor de meeste ro kers lag het begin van deze ge woonte tussen het tiende en het vijftiende levensjaar. De redenen om met het roken te beginnen waren, hoewel van tamelijk uit eenlopende aard, in wezen alle maal vrij kinderachtig. Maar och, dat kan ook haast niet an ders, want welke motieven zou den anders reden kunnen zijn op die leeftijd? Meesbal komt het er op de een of andere manier op neer, dat men door te gaan roken hoopt op een vergroting van z'n popu lariteit bij zijn leeftijdgenoten, of men verwacht dat ouderen de roker voor meer volwassen zul len verslijten. Deze verschijnse len zijn waar te nemen bij alle rangen en standen. In elke be volkingsgroep is een bepaald percentage van jonge mensen zonder zelfvertrouwen. NIET MÉÉR WAARDERING Mijn onderzoek wees echter ook uit, dat al diegenen die met roken bekinnen, bij hun leeftijd genoten beslist niet meer waar dering ontmoeten dan daarvoor, want je wordt in je kringetje aardig en onaardig gevonden en daar doet het roken weinig aan af. En bij de persoon in kwestie wordt door het roken de inner lijke onzekerheid niet verdreven. Als roker mag ik het gerust zeggen, maar zo ontstaat op jeugdige leeftijd een vrij kostba re liefhebberij, die gemakkelijk uitgroeit tot een ongezonde ge woonte en misschien wel tot een kwellende verslaving. Want wan neer ik eens om mij heen kijkt, dan hoor ik veel volwassenen wel verzuchten: „Als ik rook, voel ik me niet lekker en als ik 't niet doe, voel ik me ellendig." Klaar ben je er mee! Het is heel onplezierig als dat roken, dat je eigenlijk om een flutsreden begonnen bent, je la ter over het hoofd groeit tot een plaag, die je meer dan een gul den per dag gaat kosten en die bovendien nog vrij schadelijk is voor de gezondheid. (Nadruk verboden.) In tegenstelling tot andere lan den zijn er in ons land maar en kele kruidenkwekers en waar schijnlijk ook maar weinig par ticulieren die tuinkruiden als dille, bieslook, thijm, dragon enz. kweken. Men heeft met deze kruiden niet altijd hetzelfde doel voor ogen; sommigen schrijven er een geneeskrachtige of zelfs de verschillende tempe ramenten corrigerende werking aan toe, anderen gebruiken ze slechts om de gerechten er geu riger en misschien minder zwaar mee te maken. Hoe het ook zijeen ieder zou er z'n voordeel mee kunnen doen en kan dat nu ook doen daar prak tisch alle kruiderijen tegenwoor dig ook in gedroogde vorm ver krijgbaar zijn. Een omelette met dragon, vlees met majoraan, een kom kommergerecht met dille, een bonengerecht met thijm. Steeds maar zo weinig gebruiken dat het gerecht er niet naar gaat smaken en toch anders wordt! ZONDAG: Hongaarse sla, var- kenscoteletten, snijbonen, aardappelen, vruchtensorbet. MAANDAG: Stoofpot spitskool met aardappelen en kaas, broodschotel met appelmoes. DINSDAG: Kruidenomelette, prinsessebonen, rauw gebak ken aardappelen, hangop. WOENSDAG: Kippepoulet, ge bakken komkommers, rijst, paprikasaus, hopjespudding. DONDERDAGMet gehakt gevulde slakropjes, aardappe len, rijstevla. VRIJDAG: Yoghurtcocktail, ge bakken lamsnieren öf gebak ken schol, peentjes, kruiden boter, aardappelen in de schil. ZATERDAGAardappeltaart met kaas, bloemkool en champignonsaus, meloen. RECEPTEN Hongaarse sla 1 rode peper in de lengte open snijden, het zaad eruit halen, de helften 5 minuten in wat water met zout koken, uit het vocht halen en laten afkoelen. Daarna in fijne reepjes snijden, met olie en azijn marineren (goed laten intrekken) en vermengen met 1 fijn gehakte ui, 250 gram in dob belsteentjes gesneden belegen kaas en room naar smaak. Aardappeltaart met kaas Va kg aardappelen in plakjes snijden en laag om laag met 100 gram geraspte baas, 50 gram ge smolten boter, 3 losgeklopte eieren en wat gehakte peterselie in een vuurvaste schotel leggen (de bovenste laag moet uit plak jes aardappelen bestaan). De schotel ongeveer 20 minu ten in de oven zetten, de taart op een verwarmde schotel keren en opdienen met een tomaten- of champignonsaus, welke ge deeltelijk over de taart kan wor den gegoten. ADELAIDE GESTORVEN De kip Adelaide Bent- eggs (gebogen eieren) is gestorven na honderden banaanvormige eieren te hebben gelegd. Haar eigenaar, Water- man te Poole in Engeland, heeft sedert 1957 bijna 10.000 gulden voor liefda dige doelen bijeengebracht door de eieren te verko- pen. Overal in de wereld woonden de afnemers van Adelaides gebogen eieren. Waterman deelde mee dat Adelaide, net als een gevierde filmster, veel post kreeg van bewonderaars, vooral uit Amerika. KIND ALLEEN, DE JONGSTE OF DE OUDSTE DE positie die een kind in het gezin inneemt, is van bijzonder groot belang op zijn mogelijk heden, zijn ontwikkeling enz. De invloed van broertjes en zus jes is even belangrijk als de in vloed van de ouders. In West- Duitsland hebben psychologen onderzoekingen uitgevoerd op omstreeks 1000 kinderen tussen de twee en de zes jaar. Uit dit onderzoek kwamen interessante resultaten naar voren. Het bleek namelijk dat de positie van het kind in het gezin, bijv. of het kind alleen is zonder broertjes en zusjes, of dat het kind de oudste der kinderen, de jongste of midden in de rij is, zeer be langrijk is. Zo bleek, dat het aantal duim- zuigenden in de categorie enige kinderen en oudsten der kinde ren vijfmaal zo hoog was als bij de rest. In deze categorie bleek twintig procent te bestaan uit angstige kinderen, dus kinderen met weinig moed, terwijl dit bij de andere categorie slechts elf procent was. In de eerste groep bleek bovendien 25 procent een zeker gebrek aan activiteit te hebben, terwijl dat bij de ande ren slechts 3'/2 procent was. Zo bleek ook, dat niet minder dan 29 procent van een groep kinde ren die gerekend worden tot de jongsten in hun gezinnen, zich niet voldoende kon concen treren, terwijl dit bij de groep die gerekend wordt tot de mid denmoot uit de gezinnen, slechts vijf procent was. Dit onderzoek heeft bewezen, dat de positie van het kind in het gezin, de zielsontwikkeling sterk beïnvloedt. Ook bleek hier uit, dat enige kinderen èn de oudsten èn de jongsten uit een gezin ouders en opvoeders de meeste hoofdbrekens kosten. PAS OP VOOR TE VETTE MELK KORT geleden is er in Neder land veel te doen geweest voor een verhoging van het vetgehal te van de melk met een half procent, waarbij het vetgehalte op drie procent gebracht is. Wetenschappelijke onderzoekers hebben uitgemaakt, dat dit wel een grens is en dat het niet in het belang van de consument is het vetgehalte verder te ver hogen, zoals men bijvoorbeeld in Duitsland van plan is. Daar is namelijk sprake van een ver hoging van 3 naar 3Va procent. In dat geval zou de consument uit gezondheidsoverwegingen ge noodzaakt zijn, zijn melkver- bruik met niet minder dan tien procent in te krimpen, waarbij hij de waardevolle eiwitbestand delen van de melk die hij dan niet gebruikt, zou moeten mis sen. Melkvet verhoogt namelijk in tegenstelling tot plantaardige vetten en oliën de hoeveelheid cholesterin in het bloed en dit heeft een nadelige invloed op het hart en de bloedvaten. De melk-eiwitten zijn echter voor de mens van groot belang en daarom is melk met een beschei den vetgehalte aanbevelenswaar diger. THERMOCALOR VOOR KOUKLEUMEN! KOUKLEUMEN kunnen zich in de handen wrijven! In Frank rijk is kortgeleden de thermoca- lor gebruikt, een apparaatje, dat o.a. de functie vervult van een warmwaterzak. Deze thermaco- lor kan worden aangeduid met warmtecapsule en kan in de kleding worden meegedragen voor de verwarming van per sonen, die aan koude blootstaan. Bij het Franse leger en de ma rine is de capsule reeds ge bruikt. Voor drenkelingen op zee kan hij met een parachute worden afgeworpen. De warmte-capsule heeft de vorm van een zakje, dat 2 pak jes bevat. Direkt vóór gebruik wordt de inhoud van deze zak jes gemengd en goed geschud en worden een paar lepels water toegevoegd. Een chemische reac tie treedt in; na tien minuten wordt warmte ontwikkeld. Deze houdt enige uren aan. De cap sule wordt daarna in de vrije lucht geplaatst. Voegt men hier na weer water toe, dan treedt de chemische reactie wederom op. Ditmaal (en ook de volgende malen) ontwikkelt de maximum- warmte zich in slechts een paar minuten. Totaal kan de thermo- calor 100 uur warmte afgeven vóórdat hij volledig is uitge werkt. dr. JEAN HUGO. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9