I Provinciaal nieuws sten Nederlands plaats aan de poort van Europa Eric de Noorman De laatste slag 9 Meer vrijheid voor Franse opperbevelhebber in Algerië rdag 12 augustus" 19fii or de zondag Zaterdag 12 augustus 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 STRAKS MEER OF MINDER ECONOMISCHE EENHEID MOTORBOOT MET 57 MENSEN VERMIST Zondagdiensten REPRESAILLES IN KASAI ZUID-KOREA LAOS terneuzen HULST zaamslag AGENDA [JK NIET OP IJK WEG! De ogen houdende naar de hemel. Handelingen 7 5^ gevaar af in conflict te 11 met die twee mannen in klederen, die (toen de dis- n naar de hemel staarden ijl Hij henenvoer") tussen, kwamen met hun nuchteie „Galilese mannen, wat gij daar en ziet op naar cie willen we staande n dat hemelvaartvieren js. en naar do hémel houdt{ relvaart-vieren is: vol spar, m met diepe aandacht on. ;n naar de hemel houden, de ziel gefascineerd door daar gebeurt. En een verder dan ook: méé- Midden in al het aards ge. aan de hemel gaan doen. aarde, met al haar nood driet en grievende teleur. blij met de hemel wor- >eei krijgen aan en moe ien van het grote feest, dat die dag begonnen is: hot ngsfeest van de Gekruisjg. om is Hemel vaart-vieren ris mensen, die zo stevig 'je ogen aan de aarde vast- >n met zo hevige belang. kijken naar wat daar is gebeurt, wel zeer moei- merk er bitter weinig dat ze hun ogen naar de houden. Grote Weg langs Schip- n waarschuwingsborden: net in de lucht, kijk op de Nu. dat is ten aanzien hemel beslist overbodig, ken alleen maar op de igen allen langs de hori- lijn. Onze aandacht is op de aarde en haar zor- geneugten ingesteld, gen kunnen er maar niet van krijgen. O, die hon- mensenogen! Koude ogen, igen, harde ogen, arme langs de straat loop 01 autobus zit, maak ik stil de ogen. Meisjes, jon- innen, vrouwen, ze pas te allemaal. Met hun c,n als ze stok-oud zijn, ïgeren de ogen nog. En houdt zijn ogen naar de t op de weg! Houd uw de hemel! De Stem achter U."> REFORMEERDE" ktRK uir Ds. v. d. Wou wcyar, >rke; 3 uur Ds'."W. J~v. van Amsterdam, uur en 2.30 uur Ds. C. gdenhil, van 's-Graven- ent (zaaltje Ned. Herv. uur: Ds. W. -T. van Ot- in Amsterdam. 10 uur en 4.30 uur Ds. tterlo, van Amsterdam. 10 uur en 3 uur Ds. M. KERK (Vrjjgemukt.) uur en 2.30 uur Dj. C. 10 uur en 3 uur Ds. GEEEF. KERK. 9.30 uur en 2.30 uur GEMEENTE (S.TB.). (Frans Halslaan)16 uur leesdienst. IF. GEMEENTE. uur en 2 uur !«••- Vlooswijkstraat9.30 ur en 6 uur leesdienst. -KEF. GEMEENTE. 9.30 uur, 2 uur «n de Reuver. KATHOLIEKE KERK uur, 2.30 uur en 7 uur: ssen. ur, 8.30 uur en 10 uur: ssen. uur, 7.45 uur, 9 uur en H. Missen. 7.30 uur en 10 uur: sen. 7 uur. 8.30 uur en H. H. Missen. 7 uur. 8.30 uur H. H. Missen. JWS-VLAANDEREN 1» AUGUSTUS. HERV. KERK. 10 u. Ds. E. F. Westra. o. 50 uur Eerw. heer C. van Zaamslag. 50 uur Ds. A. C. W. uur Ds. Van WUck, 9.30 uur Eerw. heer .30 uur Ds. Joh. Bre- uur Ds. W. S. Hugo 9.30 uur Ds. A- van Groningen. 9.30 uur Ds. A. ne in Rotterdam-Char- jur Ds. W. J. Four- Muiden: 11 u. I*5- lier. kje: 11 uur EerW- Begeer, van Hoofd- .30 uur Ds. C. van 50 uur Ds. J. Eügen' H. Doop.) G 16 AUGUSTUS. ur Lit. Avondgebed. m.) V 17 AUGUSTUS. 30 uur HuwelUks- van J. D. Zonne- E. v. d. Ameele. ENGELAND EN DE EUROMARKT Nu de feestfanfares over de aansluiting van Enge land bij de Euromarkt zijn verstomd, is het misschien mogelijk in grote lijnen een schets te geven van de gevolgen voor Europa en Nederland van deze ver gaande beslissing. Voor ons oude werelddeel op het vasteland zal de toetreding van Engeland tot de Euro- markt minder ingrijpende veranderingen brengen dan in de eerste golf van optimisme wordt gemeend. En geland aanvaardt de toetreding vooralsnog onder zo veel voorbehoud, dat McMillan zijn volksvertegen woordiging praktisch alleen de voordelen offreerde en er mededeling van deed dat hij de nadelen niet lustte. De oppositie zorgde er trouwens wel voor, dat hem die nadelen onder ogen werden gebracht. d£|&elijjie achtergrond neerrjt En geland geen sterke onderhande- AAN DE WAND. Het besluit om tot de Euro- markt toe te treden, is voor Eneelands economie verstrek kend en tragisch. Het is een teken aan de wand voor de ge hele Westelijke weerld en kan Nederland voordelen brengen. Dc verreikende gevolgeh voor Engeland liggen voor de hand. Engeland erkent, dat het in sa menwerking met zijn eigen ge menebest geen orde op zijn eco nomische zaken kan stellen. Het erkent daarmee de ontbinding van het empire. MacMillan heeft tussen de re gels door verteld dat het reken sommetje van grondstofleveren- de minder ontwikkelde landen en het producerend moederland niet meer opgaat. De Britse regering kan zijn partners in het gemene best niet meer in het gareel hou den. Ook die aanvaarden graag economische hulp van Engeland in de vorm van kredieten. Zij willen Engeland grondstoffen verkopen. Zij ontvangen met liefde technici uit alle takken van wetenschap. Zij kunnen er echter niet voldoende voor in ruil geven. Aan een dergelijke econo mische gang van zaken heeft de Britse regering het te wijten, dat zij op de rand van een bankroet leeft. Het spel van de zijn eigen weg gaande Engelsman is uit. MacMillan kan dit niet ontken nen, want hij vraagt toetreding tot de Euromarkt op een diepte punt in de Britse economie. De Engelse export wordt relatief ge zien in de wereld steeds minder belangrijk. De macht van de Britse vakbonden is de regering praktisch boven het hoofd ge groeid. De staatsfinanciën zijn niet rooskleurig. De verminde ring van de Britse reserves ver loopt in record-tempo. Met een di lingspositie in, want de landen van de Euromarkt weten dit al les. Daarom zal Engeland in zijn relaties met het gemenebest veel offers moeten brengen als tegen hanger voor zijn plaats aan de Europese tafel. WIE ZAL ZICH VERSUKKEN? De Britse economische historie van na de oorlog kan het gehele Westen als waarschuwing die nen. Wanneer wij menen, dat wij met giften en gaven, met econo mische offers tot het uiterste, de gunst van Afrika, Azië en Zuid- Amerika kunnen winnen, dan zijn wij er naast. De welvaart van de minder-ontwikkelde rest van de wereld kan niet met een schok worden opgeheven. De kernvraag op economisch gebied tussen Oost en West is niet meer wie die streken nog voor zich kan winnen, maar wie zich eraan verslikken zal. De communistische wereld zou graag zien dat Europa dat zou zijn of de V. S. of beide conti nenten. Het is een kwestie van uitputting. Engeland heeft ge faald in samenwerking met lan den, die Londen alle goed gezind waren. Hoe moet het de V. S. en Europa dan vergaan met groepen Aziatische en Afrikaan se landen die alleen maar willen profiteren? Vervolgens zal Engeland de aan Europa toegestoken hand niet meer terug kunnen trekken, roch wil het alleen toetreden tot de Euromarkt als wij speciaal re kening houden met zijn land bouwbelangen en zijn gemene best-problemen. Betekent dit, dat nu de Europese landen gezamen lijk zich moeten offeren op het commonwealth-altaar? Dat zou gebeuren wanneer wij Engeland in de toekomst de leiding zouden geven in de Europese economi sche politiek. WEER VERDELEND EN HEERSEND? Die gedachte ligt ook ten grondslag aan de Britse sugges tie van een Europees gemene best. Jazeker, en dan onder Brit se leiding zal MacMillan bedoe len. Ook in een gemenebest kan de politiek van „verdeel en heers", die Engeland door de eeuwen heeft gevolgd, worden verwezenlijkt. Niet zodra zitten de Engelsen aan de continentale tafel of zij zullen weer met hun gekonkel beginnen. Het wordt dan een eindeloos vergaderen met geringe of negatieve resul taten. Continentaal gezien hebben de partners van de Europese Ge meenschap reeds de grootste moeite om het eens te worden. Als deze moeilijke problemen nu ook eens worden overgoten met een Britse saus, dan dreigt het gevaar van een spraakverwar ring zonder einde. Daarom is het noodzaak, dat eerst de Engel sen komen met een principiële en praktische erkenning van het geen reeds bestaat. Met de achtergrond van de felle oppositie in Engeland is het de vraag of de dag van Enge- lands aanmelding bij de Euro markt eert gelukkige is. Komen de Britten om onze voorspoed te versterken of om die te versto ren? De waarde van een ge meenschap wordt bepaald door haar slechtste partner! 't GAAT OM DE OPEN POORT. Nederland heeft de Britse aan sluiting steeds gewenst. Om on ze overzeese belangen. Ook onze commerciële relatie met Enge land. Wij willen liet achterland winnen, doch de wereld vóór ons niet verliezen. Het is de functie van de poort van Europa. Wanneer wij na Engelands toetreding talrijke commerciële sloten in de wereld hebben open gebroken of daarmee verhinderd hebben dat er commerciële slo ten werden opgehangen, dan is dat winst voor onze handel en scheepvaart. Welke offers zal dit vragen van onze nieuwe positie als industrieland? Een industriële overrompeling van het soms verouderde Britse produktie-apparaat behoeven wij niet te vrezen. Voor onze land bouw, zuivel en veeteelt zijn wij minder optimistisch. Straks zijn er de Duitse, de Franse en de Britse boeren die speciale be scherming nodig hebben. Waar tegen? Tegen hoger staande agrarische landen, waartoe wij behoren. En daar mag dan mi nister Luns tegen optornen. Wanneer de gedachte van de vol komen integratie op landbouw gebied niet zegeviert in de E.E.G., betekent de Engelse komst bin nen dit verband een verdere ach teruitgang van onze agrarische belangen in de nationale econo mie. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.) In de Philippijnse archipel wordt sedert maandag een mo torboot met 57 mensen aan boord vermist. Men vreest dat de boot in de zware zeegang die er toen stond, is gezonken. De overtocht die de boot maakte, duurt normaal slechts een uur. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter K. J. Hoving, Axelsestraat 27, tel. 2445. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts T. van Roon, Westkade 119a, Sas van Gent, tel. 01158—588. ENGELSMAN ONTWIERP „HOVERCRAFT DOE HET ZELF". Engelsman, die een „Doe het zelf-Hovercraft heeft gebouwd. Het omvangrijke apparaat werkt echt en zweeft een centimeter of vijf boven de aarde, in de lucht gehouden door een motor van 325 cc, welke oorspronkelijk een invalidenwagen aandreef. Het sturen geschiedt door middel van een propeller, aan de ach terzijde van het zweeftuig, wel ke wordt aangedreven door een motortje van 98 ce. De totale kosten van het apparaat bedra geen rond 500 gulden. Meyer hoopt binnenkort een proef vlucht boven water te houden. Kongolese troepen hebben in de provincie Kasai honderden Loentoe-stamleden gedood en zeker 700 hutten verbrand als vergelding voor een aanval van de stam op een militaire pa trouille, zo heeft een V. N.- woordvoerder vrijdag in Leo- poldstad bekendgemaakt. Na die aanval van de Loen- toes, op 24 juli, werden zestien Kongolese soldaten vermist. Woedend geworden militairen uit Loesambo en Loeloeaburg zijn toen tot represailles op grote schaal overgegaan, die tot gevolg hebben gehad dat er in het ge hele gebied nu een volslagen chaos heerst. De V. N.-troepen zijn uit het gebied teruggetrokken. Hulpor ganisaties van de V. N. maken gebruik van een hefschroefvlieg- tuig om de resterende Loentoes te bevoorraden. Alle inheemse winkels zijn geplunderd en in brand gestoken. Do regering Tsjang Myon heeft 4,6 miljoen dollar aan staatsgelden verduisterd en 4,3 miljoen aan steekpenningen van zakenlieden ontvangen om haar politiek te financieren, zo wordt gezegd in een rapport dat het tegenwoordige militaire bewind van Zuid-Korea over de corrup tie van het ancien regime heeft uitgebracht. Onder het bewind van Tsjang Myon werd het geld gedeva lueerd „zonder dat rekening werd gehouden met de extra-zware lasten die het land hierdoor werden opgelegd". Volgens waarnemers in Seoel is dit ver wijt ook gericht tegen de Ver enigde Staten, die tot devaluatie adviseerden. Hulptroepen van het leger van Laos hebben, naar uit gezagheb bende bron in Vientiane verluidt, woensdag en donderdag de stad Xieng Khoeang waarin zich pro- communistische Pathet Lao- troepen hebben verschanst, met mortieren beschoten. Er zou weinig schade zijn aangericht. Wel was het gevolg dat geschut van de Pathet Lao begon te schieten op de heuvels rondom de stad. Deze kanonnade duurde vrijdag nog voort. In Vientiane wordt voorts ver nomen, dat sedert woensdag een Amerikaans hefschroefvliegtuig met vier Amerikanen, o.w. twee militairen, wordt vermist op een vlucht naar een dorp op onge veer 160 km ten noordwesten van de stad. De oudjes zijn onverwoestbaar Zeven jonge Engelsen uit Somerset kochten een 32 jaar oude Aus tin voor honderd gul den en tuften ermeer naar de Franse Ri- vièra. Het wagentje reed met een kruis snelheid van 60 km/u, maar is in staat nog ruim 90 km/u te lialen. Het benzine verbruik is 1 8. De jongelieden kregen alleen maar twee lek ke banden onderweg. In Le Lavandou ont moetten zij een Rot terdams meisje, Loui se Bonter, die zich bij het gezelschap aan sloot. En nu torst het autootje acht perso nen. Tweede slachtoffer gasont ploffing ter aarde besteld. Gistermiddag werd onder grote belangstelling het stoffelijk over schot van de bij de ontploffing, die maandag op de C. N. A. te Sluiskil plaatsgreep, zo tragisch omgekomen A. Geensen ten grave geleid. De met bloemen bedekte baai- werd de algemene begraafplaats opgedragen door leden van de Volle Evangelische Gemeenschap, waarna aan dc groeve eerst het woord werd gevoerd door de heer H Penninkhof, hoofdbestuurder van de Algemene Bedrijfsgroe pencentrale (N.V.V.). Dankbaar voor de verantwoordelijkheid, die de overledene door zijn lidmaat schap van de organisatie had wil len dragen, nam de heer Pen ninkhof afscheid namens het hoofdbestuur en duizenden bonds- makkers. Een officier van het Leger des Heils hield eveneens een korte herdenkingstoespraak, waarna de heer P. Quist, evangelist dij de Volle Evangelische Gemeen schap, zich bepaalde bij Cor. 2 5. Na dankgebed door de heer Quist zongen vele aanwezigen het liea: „Overal met Jezus". Onder de velen, die de over ledene naar zijn laatste rust plaats begeleidden, bevonden zich verder o.m. namens de directie der C. N. A. de afdelingschef, de heer De Rooij, een vertegenwoor diging van de ondernemingsraad en vele collega-werknemers. Geslaagd. Aan het Instituut voor Kantoor- optóding te Hulst slaagden voor het diploma machineschrijven (130 aanslagen per minuut M A. van Baal, P. W. Beeldens, a J. Howell, J- B. de Hullu. L A'. de Klerk, L. de Kraker, N. J- de Kunder, W. E. van Loenen, J. M A Moorthamer. H- P. L- de Ridder, C. A. L. Verhulst en J. M- Vorplanke, allen te Axel- C. E- Bal te Baarland: G. A. M. A- de Decker E. M. van Goethem, H. J- C Reunis, Fr. C. E. M. van Rov™.* beko, J. R. J- v. d. Wa le en K. O. J. Wauters. allen le Clinge, E. G. van Loenhout te Ellewoutsdvjk; R. A A d'Haens en H. A. M. Suy te Graauw; J. M. S. v. d. Dries, M. C Paree, P. A. Schrieks, C. M. Traas en M. J. Vcrmue, aden te 's-Heerenhoek; I. c- ,,2? BI ei) sar, M. P. L. van Hooye (16-5 aanslagen p. minuut) en A. \onck ?e Heikant: M. Bek. C. M. Grim en J P. S. de Koster te Heinkenszand; M R. M. Kerckhaert te Hengst dijk- A P. Pielael, E. E. A. de Smit en B. R. M. Spinnewun te HoofdplaatW. Fl. A. Baert M. A Th. Biesbroeck, R .F .M. Buysse, W P E M van Drie.ssche, R. J- J. 'Neefs, R. C. R. A. Messagie, S. V M Passemiers, P. C. J. u. ni. van Son, A. F. M. Verbraecke en L. F M. Verpalen, allen te Hulst; J P.' Crombeen. P. M. Jansen en J. J L. M. van Overmere te Kloos- terzande: B. H. M. Baert, O. 1' M van Hove en IJ- L. M. Wau- mans te Koewacht; B. J M. Fran se te Kwadendamme; J. V. van Acker J. C A. v. d. Heijden en B. E M. Vlegels te Nieuw-Namen; J. AM. Serrarens te OssemsseJ. K. Guiljam te Overslag; F. E. W. v d. Broeck, R. F. N. van Lim- men en C. C. H. Spuessens te Phi lippine; R. A. van Acker, M. C. Guinau, B. A. Neijt, J. A. M. de Pauw en P. A. Uytdewiligen, allen le Sas van Gent; I. E. O. Baert, P. J. -T. Hemelaar, D. A. E. M. d'Hondt. J. C. A. de Maat, M. T. Ottjes, W. E. M. Smet, J. A. Fr. v. ri. Veeken <165 aansl. p. min.), P. J. I. M. Verhagen, E. J. J. A. Verstraeten, M. I. J. Vonck, E. J. E. v. d. Wiele, H. S. Witte en H. H. C. IJsebaert, allen te St. Jansteen; K. D. E. Colsen, P. J. Dhont, J. A. C. Gijsel. F. W. Man man, R. Obrie en W. J. J. v. d. Veer, allen te Sluiskil; V. N. A. Strobbe te Stoppeldijk; G. A Ab- bink, M. C. de Bakker, H. J. P. Claessens en M. D. Schoonakker te Terneuzen; J. de Feijter en L. de Zeeuw te Vogelwaarde; C. J. L. Bogaart, J. J. A. Kas en P. Fr. M. Tieleman te Walsoorden; G. L. de Bakker, F. A. M. Graefschepe, Th. de Rijcke en L. F. M. de Smet te Westdorpe; J. J. Hamelink, W. N. van Hoeve en L. C. de Jonge té Zaamsiag. Voor het diploma Nederlandse handelscorrespondentie slaagden: Cl. L. A. v. d- Berg, D. van Dix- hoorn, S. J. Goossen en D. K. van Luijk te Axel; J. M. Biesbroeck te Hulst; I. L. H. Fl. M. Neve te Kloosterzande, en E. M. G. Dob- belaer te St. Jansteen. Voor het. diploma stenografie „Groote" (130 lettergrepen p./m.) N. den Hamer, J. S. van Hoeve, L. A. de Klerk, D, K. van Luijk en F. E. Wieland te Axel; J. C. Schelfout te St. Jansteen, en A. E. van Kampen te Walsoorden. Ongelukkige val. Gistermiddag is de bejaarde heer J. C. H. in de kom van de gemeente van zijn fiest geval len, tengevolge waarvan hij een gebroken heup opliep en per ambulance-auto naar het Julia- na-ziekenhuis te Terneuzen werd overgebracht. Aanrijding. Gisteravond omstreeks half 8 had in de Terneuzensestraat een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door ile heer D. uit Terneuzen, en de bromfietsberijder P. den H. uit Zaamslag. Beide voertuigen kwamen van het dorpsplein de Terneuzensestraat ingereden. De heer Den H. kwam op de motor kap van de auto terecht en bleef hierop zitten tot de auto tot stil stand kwam. Dokter Verboom verleende Den H.. die enkele verwondin gen had opgelopen, de eerste hulp en nam hem voor nader onderzoek mee naar zijn woning. De bromfiets werd zwaar be schadigd. 1 De Franse regering heeft de opperbevelhebber van de strijd krachten in Algerië, generaal Ailleret, een grotere vrijheid van handelen gegeven, zo heeft het hoofd van de afdeling Politieke Zaken en-Voorlichting in Algiers, Jean Sicurani, vrijdag op een persconferentie bekendgemaakt. Aan de andere kant zullen ze kere liberale maatregelen in Algerië worden uitgebreid. „De rebellie is sedert 20 mei (de da(um waarop de Fransen in Algerië een eenzijdig bestand afkondigden) voortgegaan met gewelddaden. De maatregelen welke Frankrijk had genomen om tot vrede te komen, hebben bij de FLN (de voornaamste Al gerijnse verzetsbeweging) geen ZATERDAG 12 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Cimarron". Concertgebouw, 8 u.: „Lem- my Caution incognito". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Het zwaard van Monte Christo". ZONDAG 13 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Lemmy Caution incog nito"; 4.30 en 8 uur: „Cimar ron". Concertgebouw, 8 u.: „Lem my Caution incognito". Terrein Zuidersportpark, 2.30 uur: Terneuzen IZeel. Sport I en Terneuzen IIZeel. Sport II. AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „Het zwaard van Monte Chris to"; 8 uur: „Vlammen over de Philippijnen". 64. „Ge wilt vluchten?" stoot Padmond uit. „Oh, maar dat zal ik niet toestaan." „Mijn beste Padmond," zegt Eric met een lachje, „als Toctah erin slaagt Attilla te waarschu wen, dan is het met Allan Khan gedaan, en aangezien gij door Al- lans aanwezigheid er ook in be trokken zvjt geworden, staat ge dan meteen mede onder verden king." „Het is waar," mompelt Pad mond schor. „Iemand moet die ge vaarlijke Toctah onschadelijk ma ken, maar dat kunt gij toch niet doen?" „Gü soms?" zegt Eric spottend, „wat zou Attilla ervan zeggen als hij ontdekt dat zijn bondgenoot één van zijn eigen mensen uit de weg ruimt. Ge hoeft niet bang te z\jn dat ik U zal verraden, Pad mond. Laten we dus meteen af spreken, dat als de nood aan de man zal komen, gij en ik onbe kenden waren. Maar toch kan mijn aanwezigheid hier gevaar op leveren." „Nu goed," zegt de Franken- vorst, „ontsnap voor mijn part dan door de vluchtgang. Ik weet er niets van. Maar hoe wilt ge ooit Attilla's kamp vinden?" „Uw lijfwacht Garad zal ons helpen," antwoordt Eric bedaard, „hij is een schrandere kerel en is niet bang uitgevallen." „Ik wil er niets meer mee te maken hebben," mompelt Pad mond, als Eric even later de hele toestand met de lijfwacht be spreekt. „Doe wat ge wilt, maar ik weet nergens van en op mijn bescherming hoeft ge ook niet te rekenen." Het is Eric om het even nu hij de kans krijgt uit Padmonds burcht te verdwijnen. De trouwe Garad zorgt dat de paarden gereed staan in het woud. Enkele uren later glippen Erie, Svein en Axe, van goede wapens voorzien, weg door de vluchtgang. „Zo, nu moet er een heleboel ge beuren, voordat die Hunnen mij weer in hun vingers krijgen," gromt Svein als ze in galop in het woud verdwijnen. weerklank gevonden, integendeel de onderhandelingen zijn afge broken. Onder deze omstandig heden heeft de Franse regering besloten, aan de opperbevelheb ber in Algerië een grotere vrij heid van handelen te geven" zo verklaarde Sicurani op een pers conferentie. „Onder toepassing van de in structie van 20 mei (betreffende het eenzijdige bestand) is nu het recht van de opperbevelhebber bevestigd, de militaire maatregc- te treffen welke hij nodig ooi deel l om aan elke dreiginsr het hoofd te bieden die de op standige beweging tegen perso nen en goederen mocht richten. Het betreft niet een algemene en systematische maatregel, waar voor de toestand in Algerië trou wens in het geheel geen reden geeft maar de regering heeft aan het opperbevel de nodige vrijheid willen geven om de aan vallen in zekere gebieden te voorkomen, waar zich een drei ging zou kunnen voordoen", al- dus de woordvoerder. Wat de liberalisering betreft werd op 20 mei aangekondigd, dat bepaalde arrondissementen in de gebieden van Algiers, Oran en Constantine een voorkeurs positie zouden krijgen, hetgeen inhoudt dat daar levensmiddelen e d. vrij mogen worden vervoerd De economische hulp wordt uit- gebreid en zekere hergroepe- ringskampen waar Moham medanen uit gevechtszones zijn ondergebracht worden opge heven. Het eenzijdig bestand van de Fransen hield in, dat behalve in de grensgebieden de offensieve acties tegen de opstandelingen werden gestaakt. Deze order werd gegeven op de eerste dag van het Frans-Algerijnse overleg m Evian. Volgens het hoofdkwartier van generaal Ailleret is het aantal gewelddaden van de opstandelin- gen sinds 20 mei van gemiddeld 20 tot 37 per dag toegenomen. Deze gewelddaden varieerden van aanslagen tot sabotage. In vergelijking met dezellde perio de m het vorige jaar daalde het verliezencijfer van de Fransen met 27 procent. De verliezen van de opstandelingen verminderden met 50 tot 55 procent. Sinds 20 mei zijn 141 van de 57.000 Mo hammedaanse hulptroepen gedo- serteerd In antwoord op een vraag ver- klaarde Sicurani, dat nog niet een datum is vastgesteld voor net instellen van een Algeriins uitvoerend orgaan, zoals voor zien in de Algerijnse politiek der r ranse regering die in de volks stemming van 8 januari van dit jaar werd goedgekeurd. De laatste tijd hebben geruch- ten de ronde gedaan, dat presi- e1,Pe GauIle het Plan voor de instelling van een voorlopig Al gerijns uitvoerend orgaan zal uit- voeren, nu de besprekingen met de Algerynen weer voor onbe paalde tijd zijn geschorst. Dit plan werd in het voorjaar met het oog op het overleg met de Algerijnen tijdelijk opgeschort. Het plan voorziet in een beperk- te mate van zelfbestuur voor de Algerijnen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3