Nederland gaat zijn voetgangers beschermen De verduistering van 150.000 gulden te Rotterdam Kerkdiensten ZUSTER GRACIA Neder la de pooi Ned. Nieuw-Guinea geen koop waar Pagina 2 .„DE V K ij E„Z EE U W Zaterdag 12 augustus- 19(ty DE ZEBRA VERLIEST ZIJN BOL AFSTEL VOOR ONDERWIJZERS N. S. WERVEN IN GENT RADIO-ACTIVITEIT IN ONZE KAZERNES BELGISCH NEDERLANDSE VLOOTDAGEN IN ANTWERPEN Voorzitter Parna: Na liet vliegtuigongeluk bij Stavanger RUSSISCHE REACTIE OP KENNEDY'S PERSCONFERENTIE Geheimzinnige auto over Sowjct-grens Dc gezondheidstoestand van koningin Fabiola Voor de zondag STRAKS ECONO Een tot nu toe vogelvrij verklaarde verkeersdeelnemer, de voet ganger, zal met ingang van 1 november worden beschermd. Hij zal bepaalde rechten krijgen, rechten, die hij voordien niet bezat. Op de specifieke zebrapaden krijgt hij voorrang boven al het rij dende verkeer: auto's, fietsen, handkarren, paard en wagen, en zelfs trams. De knipperbollen gaan weer uit het stadsbeeld verdwijnen. Daarvoor in de plaats komen de met witte en zwarte strepen aangeduide stroken over het wegdek. Buiten de bebouwde kom zullen de plaatsen waar voetgangers moeten oversteken, worden voorzien van de vrijgekomen knipperbollen. Als eerste vereiste stelt de minister van Verkeer en Waterstaat, dat het zebrapad van alle richtingen goed zichtbaar moet zijn voor het rijverkeer, zodat de oversteekplaatsen tijdig kunnen wor den opgemerkt. Dit is wel een van de oelangrijkste punten, aan gezien het anders dodenpaden zouden worden. Op plaatsen waar het rijverkeer de oversteekplaatsen normaal niet zou verwachten, moeten paden worden aangegeven met waarschuwingsborden „overstekende voetgangers" (zo in de geest van de borden „over stekend wild"), met eventueel boven het bord een geel knipper licht. Ook in het duister zullen de zebrapaden duidelijk herken baar moeten zijn; terwijl de daarbij behorende trottoirs verlicht moeten zijn. De A.N.W.B. zal aan alle wegbeherende instanties een memo randum zenden, waarin de richtlijnen voor de voetgangersregeling nader zijn uitgewerkt. De bond zal hierin aanbevelingen doen omtrent de ligging, de aanleg, de materiaalkeuze en de verlich ting van de oversteekplaatsen. De zebra verliest zijn bol, maar hopelijk komen we met de be scherming van de voetganger tot een betere verkeersregeling in ons land. VAN UITSTEL KOMT AFSTEL. Defensie heeft ten behoeve van het onderwijs de hand over het hart gehaald. De staatssecreta ris van het departement van De fensie heeft zijn ambtsgenoot van O. K. en W. meegedeeld, dat aan de onderwijzers, die in het afge lopen schooljaar uitstel van eer ste oefening hebben genoten voor het vervullen van hun on- derwijsbetrekking, thans vrijstel ling zal worden gegeven. Aan deze vrijstelling worden echter de volgende voorwaarden gesteld: a. het uitstel moet in de eerste plaats zijn verleend, omdat bij het onderwijs een plaats werd ingenomen, welke beslist niet on vervuld kon worden gelaten; b. de onderwijzers moeten op deze plaats ook thans nog onmisbaar zijn; c. zij moeten nog niet in werkelijke dienst zijn of geweest zijn. De vrijstelling dient bij de bur gemeesters te worden aange vraagd. Tot en met het school- jaar 19631964 zal de vrijstelling een tijdelijk karakter dragen, daarna zal zij voorgoed worden verleend en zullen deze onderwij zers niet meer behoeven te vol doen aan de eis van het werk zaam blijven aan de school ten behoeve waarvan hun uitstel werd verleend voor het school jaar 1960—1961. Aan een beperkt aantal onder wijzers kan voor het nieuwe schooljaar uitstel van eerste oefening worden verleend, indien zij een vacature vervullen of gaan vervullen aan een twee- of driemansschool bij het gewoon, voortgezet of uitgebreid lager onderwijs in Zeeland, op de Zuid- Hollandse eilanden of in een af gelegen gehucht in het overige deel van het land. Met dit sympatieke gebaar van Defensie tegenover O. K. en W. is er nu van uitstel afstel geko men. N.S. WERVEN IN BELGIË. In Gent is dezer dagen een wervingscentrum geopend van de Nederlandse Spoorwegen, met de bedoeling Belgisch personeel voor de stationsdiensten, de weg- sector en de werkplaatsen aan te trekken. „Wij hopen in Vlaan deren. waar de arbeidsmarkt aanzienlijk minder krap is dan in Nederland, de noodzakelijke aanvulling te vinden, waarbij wij ons zullen bepalen tot het aan nemen van Vlaams sprekende Belgen", verklaarde de chef dienst personeelszaken. Men heeft zich tot de Vlamin gen gericht, omdat zij Neder lands spreken, en betrekkelijk dichtbij wonen. Bovendien is men bij de Belgi sche spoorwegen bezig met een reorganisatie, die het aantal per soneelsleden terugbrengt van 80.000 naar 50.000, zodat er voor de N. S. een aardig reservoir aan arbeidskrachten beschikbaar komt. Aanvankelijk was er een wer vingskantoor van de N. S. voor Belgische arbeiders in Utrecht, doch dit was geen succes, door de afstand die de Belgen moesten afleggen. In Gent gaat dat beter. RADIO-ACTIEVE STRALING BIJ DE LANDMACHT. Voor de derde keer in korte tijd is er bij dc krijgsmacht een geval van radio-actieve besmet ting ontdekt. Ditmaal heeft men gevaarlijke straling geconsta teerd bij de afdeling mechanische instrumenten van dc centrale werkplaats van de technische dienst van de Koninklijke Land macht in Utrecht. Het bedenkelijke verschijnsel kwam aan het licht bij radiologi sche metingen. Men stelde vast, dat de vloer en dc werktafels met bijbehorende laden in de werkplaats van de betrokken af deling met radium besmet wa ren. Tevens werd er in de licht gevende verf, die in dit lokaal op snelheidsmeters, kompassen en andere apparatuur wordt aange bracht, radium aangetroffen. En dit terwijl de verf alleen maar een onschuldig splijtingsprodukt van uranium en plutonium mag bevatten. Het werken met deze schade lijke verfsoort is onmiddellijk gestaakt, de werkruimte is ont smet en de tafels zijn verwijderd. Tien werknemers, die aan straling blootgesteld kunnen zijn geweest, worden medisch onder zocht. Ingewijden achten over schrijding van het toelaatbare maximum in dit geval echter niet waarschijnlijk. (Nadruk verboden.) Van 8 tot 11 september zal een Belgisch-Nederlands vlooteska. der een officieel bezoek aan Ant werpen brengen. Het Belgische smaldeel van het eskader zal be staan uit het kustescortevaartuig „De Broewers" en de mijnen vegers „Artevelde" en „Van Haverbeke", en het Nederlandse smaldeel" uit de kruiser „De Zeven Provinciën" en de onder- zecbootjagers „Rotterdam" en „Friesland". Het geheel zal vermoedelijk staan onder commando van de Nederlandse commandeur J. A. Bientjes, commandant van Smal deel I. De schepen zullen elkaar in de vroege ochtenduren van vrijdag 8 september op de rede van Vlis- singen ontmoeten, vanwaar de gezamenlijke tocht naar Antwer pen zal beginnen. Tijdens dit vlootbezoek in Be- nelux-verband zullen de schepen in Antwerpen voor het publiek ter bezichtiging toegankelijk zijn. Op het programma staan, be halve de uitwisseling van de ge bruikelijke officiële bezoeken aan en door militaire en burger lijke autoriteiten, kransleggingen bij het graf van de Onbekende Soldaat in Brussel en voor het monument voor gevallen zee lieden in Antwerpen. Voorts zal in Antwerpen een taptoe worden gehouden, en zul len de Nederlandse mariniers kapel en die van de Belgische zeemacht op de Grote Markt in Antwerpen een concert geven. Ook voor het onthaal van de gasten is in ruime mate gezorgd. De stad Antwerpen en de Neder landse vereniging aldaar bieden de officieren een bal aan. Verder zullen sportwedstrijden worden georganiseerd en biedt het ge meentebestuur van Antwerpen ten stadhuize aan delegaties van officieren, onder-officieren en manschappen een receptie aan. Op zondag 10 september zal de Nederlandse minister van Defen sie ir. S. H. Visser aanzitten aan een door zijn Belgische ambtge noot Segers aan boord van „De Zeven Provinciën" aan te bieden lunch. Tot de overige gasten voor deze maaltijden zullen mede behoren de Belgische en Neder landse chefs-staf der marine resp. commodore Robins en vice admiraal Brouwers. De voorzitter van de Partei National (Parna) in Nederlands Nieuw-Guinea, de heer Wajoi, heeft donderdagavond tijdens een druk bezochte vergadering ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van de partij scherpe kri tiek geleverd op de activiteiten van de groep-Rijkens, professor Duynstee en de groep Nijmeegse hoogleraren, die onlangs een brief aan het partijbestuur van de K.V.P. heeft gestuurd. De heer Wajoi betoogde dat Nieuw-Guinea geen koopwaar is, zoals een firma een radio naar goeddunken kan verkopen. Als deze mensen van Nieuw-Guinea af willen, zo zei hij, laten zij dit land dan niet aan Indonesië —I Naar aanleiding van het onge luk met het Britse verkeersvlieg tuig bij Stavanger waarbij 39 mensen zijn omgekomen, schrijft het Britse blad „Daily Herald" dat Noorse luchtvaart deskundigen hebben gezegd dat het ongeluk misschien niet zou zijn gebeurd als er radaruitrus ting beschikbaar was geweest. Volgens de „Daily Herald" heeft een gezagvoerder van de luchtvaartmaatschappij S. A. S. meegedeeld dat de radarinstalla ties van het vliegveld na vier uur 's middags niet meer werken om bezuinigingsredenen. Vlie gers van de S.A.S. hebben daar al meermalen tegen geprotes teerd maar zonder succes. De Noorse luchtvaartdeskundi gen zijn van mening dat twee militaire radarinstallat.ies bij het vliegveld gebruikt moeten wor den voor de burgerluchtvaart. Deze installaties vallen onder de N. A. V O. Het blad dringt aan op onop houdelijke waakzaamheid wat de veiligheid van luchtreizigers be treft. Een woordvoerder van het Noorse ministerie van Lucht vaart heeft vrijdag verklaard, dat de kritiek in de Britse pers volgens welke het vliegtuigonge luk van woensdagavond bij Sta vanger, waarbij 39 personen zijn omgekomen, voorkomen had kunnen worden als de radarin stallatie van het vliegveld Sola gewerkt had, „volkomen onge rechtvaardigd" is. De woordvoerder zei nog, dat de radarinstallatie van Sola ge woonlijk slechts functioneert van 9 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds. Buiten deze uren kan de installatie binnen zeer korte tijd in werking gesteld worden als een vliegtuig hierom ver zoekt en dit was met het (ver ongelukte) Britse vliegtuig niet het geval geweest. Volgens de woordvoerder werkt de radarin stallatie niet voortdurend door aebrek aan nersoneel geven, maar aan ons, Papoea's, die er recht op hebben. Wajoi legde er in zijn toe spraak de nadruk op dat voor het verkrijgen van zelfstandigheid geen stabiele economie nood zakelijk is. Hij wees in dit ver band op vele landen in Afrika en Azië die, toen zij zelfstandig werden, ook nog niet op eigen benen stonden. Hij noemde on afhankelijkheid iets, waar ieder volk recht op heeft en zei van mening te zijn, dat het bereiken ervan de Papoea's zou stimuleren tot grotere inspanning op econo misch gebied. Wajoi zei voorts dat de poli tieke onstabiliteit een grote sta- in-de-weg vormt voor ontplooiing van de economie. Hij merkte op dat het Papoea-volk zich niet de luxe kan permitteren ruzie te hebben met zijn buurlanden. Al jaren zitten de Nederlandse en Indonesische regering elkaar in de haren. Als zij er nu mee op houden. ieder voor zich van Nieuw-Guinea een kolonie te wil len maken, en het land aan ons geven, willen wij vrienden zijn met iedereen, aldus Wajoi. Hij achtte het wenselijk dat Neder landers, Indonesiërs en Papoea's samen aan een tafel gaan zitten om een oplossing voor het ge schil te vinden. Valse schaamte tegenover zijn vrouw is voor de 52-jarige pro curatiehouder W. F. S. dins dagnacht gearresteerd op ver denking van verduistering de voornaamste drijfveer geweest tot zijn geraffineerde boekhoud kundige manipulaties, die de Rotterdamse firma W. van Driei's stoomboot- en transportonder nemingen N.V. uiteindelijk bijna 150.000 gulden hebben gekost. Opgeklommen van onderge schikt ambtenaar bij de gemeen telijke dienst van Sociale Zaken in Rotterdam tot procuratiehou der en vertrouwensman van een vooraanstaand bedrijf, heeft hij zestien jaar op veel te grote voet geleefd, zijn vrouw in de waan brengend dat hij een fors salaris verdiende, aanmerkelijk meer dan in feite het geval was. Be last met de berekening en uitbe taling van de salarissen, kende hij zichzelf eenvoudig elke maand een vaste „toelage" toe en jaar lijks kwam daar nog een aan trekkelijke- „tantième" bij, die het gezin een grote mate van welstand gaven: goede studie mogelijkheden voor zijn zoons, lange .vakanties en auto's van allure. De volkomen verbijsterde vrouw vernam de waarheid pas maandagmorgen, nadat S„ juist teruggekeerd van vakantie in Alassio, door zijn directie ter verantwoording was geroepen. Veertig uur later werd de pro curatiehouder gearresteerd, het nerveuze spel met interne kas stukken, frauduleus geïnde chè- ques en verschuivingen van ter mijnbetalingen een spel dat de man op de rand van een psy chische crisis had gebracht was uit. De man is reeds in 1945 met zijn manipulaties begonnen, zo heeft hoofdinspecteur L. Fonc- kert van het bureau Sandelin- genplein, die belast is het het on derzoek, na twee dagen van ver hoor kunnen vaststellen. S. in 1942 aangesteld als sous-chef promoveerde toen tot chef van de administratie, een functie waarin hij voortdurend hoge geldbedragen, voor salarissen e.d„ onder zijn berusting kreeg. In 1948 volgde zijn benoeming tot procuratiehouder, die zijn macht en aanzien uitbreidde. S. was daarmee niet alleen de direc te chef van de kassier geworden, maar ook voor directie en rela ties de vertrouwensman van het bedrijf. Een man tegen wie niet de minste achterdocht werd ge koesterd... En zo té het gebleven, tot maandag j.l. De feitelijke aanleiding tot alle narigheid was het lage salaris waarmee S. in 1942 zijn nieuwe betrekking aanvaardde. De zeer geschoolde man, in het bezit van vele boekhoudkundige en andere diploma's, wilde zijn vrouw de illusie van een nieuw leven van welstand geven. En dat gelukte hem ook doordat zijn vader hem in de oorlogsjaren maandelijks een vaste toelage schonk. In april 1945 was dit laatste niet meer nodig. S. was opgeklom men tot chef van de administra tie en had daarmee een moge lijkheid gekregen om zijn inkom sten op andere, wijze uit te brei den. En zo begon het noodlottige spel. Een geraffineerd snel, dat echter teveel lacunes had om het tot in lengte van davcn te kunnen voortzetten. S. heeft zes tien jaren achtereen volgehou den. ondanks regelmatige con troles van drie onafhanke'iik van elkaar werkende account?ntsin- stellingen. En zelfs voor de ge routineerde oolitiemannen is het no" een raadsel dat het allemaal heeft kunnen gebeuren voor de nrocuratiehonder. die in alle no'ichten meewerkt bij het on derzoek. trouwens ook De methode om aan extra gein te komen was op zich z*lf vrii eenvoudig: de procuretiehoud°r ontving iedere maand van ziin kassier een hedra" v?n vein dui zenden guldens en betaalde daar van de salarissen. Later ver rekende hij het verschil door de man enige contanten terug te geven plus een intern kasbewijs- je, een notitie dat hij het restant in zijn bezit had gehouden om daarmee andere betalingen te kunnen doen. Die interne kasbewijsjes waren de „sleutels" van de fraude. Want de kassier boekte die niet in, legde ze als waardepapier bij het geld en kreeg daarvoor later weer contanten of een ander be wijsstuk terug. Boekhoudkundig bleef de kas dus altijd „in even wicht". Het alles beslissende probleem hoe de kasbewijsjes, die na de verrekening eenvoudig ver scheurd werden, later te kunnen "or-dlveren. loste S. op door frau duleus cheques te innen van relaties. De meest geslaagde pro cedure was die om een voor beeld te noemen met een werf, waaraan Van Driel's N.V. (een dochteronderneming van de Staatsmijnen) de schuld voor de bouw van een schip in termijnen afbetaalde. De overboeking ge schiedde via de procuratiehouder het bedrag was 80.000 gulden en de zaak werd in de boeken verwerkt. Dat klopte dus alle maal. Maar beslist niet de bedoe ling was, althans Van de direc tie, dat S. enkele dagen later naar de werf stapte, zich veront schuldigend dat een fout was ge maakt: niet het gehele termijn bedrag had moeten worden over gemaakt. doch slechts de helft. „Er waren namelijk moeilijk heden met de belastingen", die Uit de opmerkingen, die presi dent Kennedy op zijn persconfe rentie heeft gemaakt, kan men opmaken dat hij nog steeds een Russische terugtocht verwacht wat de kwestie-Berlijn betreft, zo meldt Tass. Kennedy heeft ge zegd dat Chroesjtsjef in zijn laatste rede geen nieuwe voor stellen heeft gedaan. Maar pre sident Kennedy heeft zelf geen enkel voorstel ingediend, waar door de oplossing van dit vraag stuk vergemakkelijkt kan wor den, aldus Tass. De Oostduitse volkspolitie heeft vrijdagochtend vroeg aan de grens tussen Oost- en West- Berlijn een Oostduitse auto be schoten die hen met grote snel heid voorbijree 1, de Franse sec tor van de stad in. Hun schoten misten. De auto verminderde echter op Westelijk gebied ooit geen vaart, zodat mannen van Westberlijnse grenspolitie die daar stonden haastig op /.ij moesten springen. Zij hadden zelfs niet de tijd om het auto nummer op te nemen. Tot op heden weet men niet wat de in zittenden van de wagen van plan zijn. Zij hebben zich nog niet bij de vluchtelingendienst gemeld. de andere helft had moeten ont vangen. De procuratiehouder on dervond begrip. De werf. die de goede klant niet graag wilde ver liezen, schreef een chèque-aan- toonder uit voor 40.000 gulden, gaf hem aan S. mee, die op zijn beurt het geld incasseerde en de voor hem riskante kasbewijsjes met zijn kassier verrekende. In de boeken van Van Driel's N.V. bleef alles bij het oude, de werf verschoof eenvoudig een termijn betaling en ook de procuratie houder was weer voor enige tijd uit de zorgen Juridisch heeft de zaak daar door een merkwaardig aspect gekregen: Is er sprake van ver duistering (bij Van Driel's N.V.) of van oplichting (van de werf De malversaties van de over leden kassier van het bankbedrijf Mees en Zonen, werden tenslotte ook voor S. fataal. De directie besloot namelijk de kas eens ex tra nauwkeurig te laten contro leren. Toen kwam een kasbewijs- je van ruim 38.000 gulden te voorschijn, een papiertje dat voor de kassier niets merkwaar digs had, doch de directie tot den ken bracht. De procuratiehouder werd op zijn vakantie-adres in Alassio opgebeld en om ophelde ring gevraagd. Hij antwoordde dat het geld in zijn brandkast lag hetgeen niet abnormaal kon zijn maar begreep dat hij ont maskerd was. „Hoe gek het ook klinkt: het was een opluchting voor mij, na al die jaren vol spanning", zei hij later tijdens het verhoor. De vakantie met vrouw en kinderen werd nog enige dagen voortge zet, tot zondag j.l. Onmiddellijk na zijn terugkeer gaf hij de fraude toe. Dinsdagavond laat volgde de arrestatie, de politie was bang dat S. naar het buiten land wilde vluchten. Voorzover het Rotterdamse ex peditiebedrijf heeft kunnen na gaan beloopt de fraude, waar tegen men niet is verzekerd, bijna 150.000 gulden. Slechts een klein gedeelte van dit bedrag kan door S. worden terugbetaald. Hij heeft een bescheiden bankreke ning en een luxueuse auto. Die zijn door hem inmiddels ter be schikking van zijn werkgeefster gesteld. De politie zal nog lange tijd nodig hebben om de zaak geheel op te' lossen. De procuratiehou der wordt vandaag voor de offi cier van Justitie, mr. B. van der Meulen, geleid. In tegenstelling tot bepaalde geruchten, wordt van welinge lichte zijde in de Belgische hoofd stad verklaard, dat koningin Fabiola in uitstekende gezond heidstoestand verkeert. Inmiddels is het Belgische ko ningspaar vrijdag omstreeks het middaguur per vliegtuig naar Spanje vertrokken voor hervat ting van de door het overlijden van kardinaal Van Roey onder broken vakantie. Het konings paar zal logeren bij de gravin van Saldes, een zuster van ko ningin Fabiola. KIJK NIET OI' I>E WEG! De ogen houdende naar de hemel. Handelingen 7 5^ Op gevaar af in conflict tc komen met die twee mannen ir- witte klederen, die 1 toen de dr cipelen naar de hemel staarde, „terwijl Hij henenvoer") tusseï I beide kwamen met hun nuehte. vraag: „Galilese mannen, ujj staat gij daar en ziet op naar hemel?" willen we staat; houden dat hemel vaart vieren; de ogen naar dc hémel houd Hemelvaart vieren is: vol sps I tiing en met diep? aandacht c,J ze ogen naar do hemel houde, tot in de ziel gefascineerd do-I wat daar gebeurt. En eql stapje verder dan ook: mééi doen! Midden in al het aards gt. I druis aan de hemel gaan doen, I Op de aarde, met al haar nood I en verdriet en grievende teleur-1 stelling, blij met de hemel wot I den. Deel krijgen aan en mee. genieten van het grote feest, dat I daar die dag begonnen is: het kroningsfeest var. de Gekruisig. de. Daarom is Hemelvaart-vierer, I voor ons mensen, die zo stevig met onze ogen aan de aarde vast zitten en met zo hevige belang stelling kijken naar wat daar is I en daar gebeurt, wel zeer moei lijk. Ik merk er bitter weinig van, dat ze hun ogen naar i' hemel houden. Op de Grote Weg langs Schip-1 hol staan waarschuwingsborden: „Kijk niet in de lucht, kijk op de j weg." Nu, dat is ten aanzien I van de hemel beslist overbodig We kijken alleen maar op de weg. We jagen allen langs de hori l zontale lijn. Onze aandacht Ls scherp op de aarde en haar zor-[ gen en geneugten ingesteld. Onze ogen kunnen er maar niet I genoeg van krijgen. O, die hon gerige mensenogen! Koude ogen, lege ogen, harde ogen, arme ogen. Als ik langs de straat loop ol in een autobus zit, maak ik stu die van de ogen. Meisjes, jon gens, mannen, vrouwen, ze pas seren me allemaal. Met hun ogen. En als ze stok-oud zijn, dan hongeren de ogen nog. En niet één houdt zijn ogen naar de hemel. Kijk niet op de weg! Houd uw ogen naar de hemel! (Uit: „De Stem achter U.") OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 13 AUGUSTUS. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vic. S. den Blaau- wen: 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen; 2.30 uur Vic. S. den Blaau- wen, van Axel. Hontenisse: 9 uur Ds. E. Ed. Stern, van Sas van Gent. Hulst10.30 uur Ds. E. Ed. Stern, van Sas van Gent. Philippine: 11 uur Ds. R. Timmers, van Hulst. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. R. Timmers, van Hulst. Sluiskil9 uur en 10.30 uur Ds. J. G. N Cupédo. Terneuzen (Noordstraat): 10 uur Ds. P A. V. d. Vlugt; 3 uur Ds. Joh. Brezet, van Niouwvliet. Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Wika W. K. de Haan. van He- denesse. (Jeugddienst.) Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. J. H. Drost, van Aerdenhout. KLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben donderdag, in sa menwerking met de gemeente politie van 's-Hertogenbosch. dc klandestiene zender, die uitzond onder de roepletters „PA O HTE". opgespoord en in beslag genomen. Tegen de 18-jarige beroeps militair M. H. D. te 's-Hertogen bosch is terzake proces-verbaal opgemaakt. door MARGUERITE LEES 2) Nadruk verboden. Terwijl Gracia een douche nam en zich aankleedde, had zij het gevoel, dat zij een wapen rusting aantrok. Het was altijd moeilijk de teugels weer in han den te nemen na een rustperio de; en als Olive Mawte zich had uitgeleefd en iedereen tegen zich had Ingenomen, dan zou het vóór de dag ten einde was, nog wel tot heftige schermutselingen komer: Toch moest zij toegeven, dat er ook een zeker genoegen school in de wetenschap, dat het allemaal niet zo goed gelopen was tijdens haar afwezigheid. Men had haar hier nodig; nie mand kon haar geheel vervan gen. Het was heerlijk dat te weten. Maar de herinnering aan die twee weken in het zuiden van Devon was nog zo reëel, zo dichtbij; het was zo vreselijk geweest zich los te rukken van Richard. Zij werd nog altijd verscheurd door haar behoefte aan hem en de roep van haar werk hetwelk tenslotte van een zo groot vitaal belang was, ook voor de toekomst van Ri chard. Plet was een hele wereld van verlangen en verdriet, die zij resoluut opzij moest zetten, als zij haar werk weer opnam. Die andere wereld deed een beroep op haar. Het was als een kledingstuk, dat zij mat haar uniform aantrok met de blau we japon, het witte gesteven schort en het geplooide organ die kapje met het kleine randje kant. waar alle zusters van dit ziekenhuis zo trots op waren. Toen zij om acht uur op de afdeling kwam om de nachtzus ter af te lossen en haar twee verpleegsters o zes leerlingen orders te geven, was haar privé- leven geheel op de achtergrond. Zij was dc zuster, die verant woordelijk was -voor een belang rijke -afdeling van het zieken huis, en zij stapte nu als een koningin haar domein binnen. De verdieping van de kinde ren bestond uit twee afdelingen, medisch en chirurgisch. Aan de ene kant liep een balcon met een poortje aan het eind van iedere zaal. Er tussenin was een klein glazen vertrekje, waarin zich de kast voor het servies be vond, de keuken van de afdeling en de lift, alsmede het kleine kantoortje van zuster Gracia. Recht, cr tegenover, tegenover de lilt. was een rooit zijzaal, met twee rijen glazen hokjes, be stemd voor babies onder het jaar en een kamertje, waar hun melk werd klaargemaakt en de zuigflessen gesteriliseerd. Ver der was er een klein kamertje, bekend als het Moeders-kamer tje, dat gebruikt werd door iedere moeder, die in het zieken huis kwam met haar baby om hem te voeden. Vroege ochtendzon stroomde de twee lange zalen binnen. Toen zij in het vertrekje er tus senin stond, had Gracia een voortdurend uitzicht op de lich te verf en de lichtgele muren, de glimmende vloeren en de rijen bedjes. Er stonden massa's bloemen op de tafel in het mid den van -elke zaal het was te gevaarlijk zoiets op de nacht kastjes naast de bedjes te zet ten Aan de muur vormden vro lijke kinderplaten een fries. De balcondeuren stonden open. Een vriend van het ziekenhuis had de kinderen een groot aquarium met tropische vissen gegeven, dat tot de gezelligheid bijdroeg. Men veronderstelde, dat het goed voer de zenuwen was. de vi sen te zien rondzwemmen hoewel niet voor die van het verplegend personeelDe kinde ren waren direkt begonnen de loden hechtsels, die de glazen wanden verbonden, eraf te peu teren. Toen zij in deze boeiende bezigheid, waardoor uitbundige watervallen op de geboende vloer terechtkwamen, gestoord werden, hadden zij vervolgens getracht te vissen. De bak met goudvissen was nu verboden 'terrein behalve voor de vriende lijke verzorger een klein: man, die, naar Gracia heimelijk vond, erg veel op een donker pad leek die eens per week kwam om het aquarium te ver zorgen. Minstens één keer per dag gooide iemand het oude teddy beertje erin. Dat was nu een maal hel normale risico van een kinderzaal. Het was er heel an ders dan in de andere zalen van het ziekenhuis, want er waren aitijd een aantal kinderen op. Velen van hen waren te gezond en te levendig vooral de ope- ratiegevalen om hen voort durend in bed te houden. Zij scharrelder. kwiek rond. spelend, zingend, babbelend en maakten rijkelijk rommel. Doordat, deze genoeglijke spraakverwarring geheel ont brak, kreeg zuster Gracia een voorgevoel van iets onprettigs, toen zij uit de lift stapte en door de zijdeuren links en rechts keek, vóór zij naar haar kan toortje ging. (Wordt vervolgd.) GEREFORMEERDE RTRE Akcï: 11 uur Ds. v. tl. j£óuwe>® Serooskerke; 3 uur Ds. W. J. v. Otterlo. van Amsterdam. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. A. Vreugdenhil, van 's-Graven- hage. Sas van Gent (zaaltje Ned. Herv. Kerk), 7 uur: Ds. W. J. van Ot terlo, van Amsterdam. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. W. J. Otterlo, van Amsterdam. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur D». C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst, GEREF. GEMEENTE (Syn.). Terneuzen: (Frans Halslaan)ld uur en 3 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leu- dienst. Terneuzen: (Vlooswükstraat)9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur «n I uur Ds. A. de Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clingp: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7,30 uur en 10 uur: K. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur w 10.15 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur. 8.30 uur 10.15 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 13 AUGUSTUS. NED. HERV. KERK. Biervliet9.30 u. Ds. E. F. Westra. van Hengelo. Breskens: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Cadzand: 9.30 uur Ds. A. C. W- ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. Van WjjcKi van Edam. Hoofdplaat: 9.30 uur Eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. Joh. Bre zet. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. HufO van Dalen. Retranohemenl9.30 uur Ds. A Bongenaar, van Groningen. Schoondvjke: 9.30 uur Ds. A. n® Meijere, van Rotterdam-Char- loois. Sluis: 9.30 uur Ds. W. J. Four- nier. St. Anna ter Muiden: 11 u. D3' W. .1. Fournier. Watertandkerk.je: 11 uur Eerw- heer H. J. Begeer, van Hoota- plaal. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 9.30 uur Ds. J. EuS?en" daal. (Bed. H. Doop.) WOENSDAG 16 AUGUSTUS. Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. (Kerkcentrum.) DONDERDAG 17 AUGUSTUS. Hoofdplaat: 2.30 uur Huwelijks- bevestiging van J- D. vylle en J. A. E. v. d- Ameele. Zaterdag 12 augusti ENGELAN1 fe j de it be: Nu dc land bij mogelijk gevolgen gaande t vasteland markt min in de eerst geland aai veel voor woordiginj en er met lustte. De hem die i TEKEN aan de wa? Het besluit om tot markt toe te treden Engelands economie kend en tragisch. H teken aan de wand vo hele Westelijke weerl Nederland voordelen Dc verreikende gevol Engeland liggen voor Engeland erkent, dat menwerking met zijn menebest geen orde or nomische zaken kan st< erkent daarmee de van het empire. MacMillan heeft tus: gels door verteld dat sommetje van grondst de minder ontwikkelde het producerend moede meer opgaat. De Britst kan zijn partners in he best niet meer in het g den. Ook die aanvaar economische hulp var in de vorm van kret willen Engeland gr verkopen. Zij ontva liefde technici uit a van wetenschap. Zij 1 echter niet voldoende v geven. Aan een dergel misehe gang van zake Britse regering het te zij op de rand van eet leeft. Het spel van de weg gaande Engelsma MacMillan kan dit n nen, want hij vraagt tot de Euromarkt op punt in de Britse eco Engelse export wordt zien in de wereld stee belangrijk. De mac Britse vakbonden is c praktisch boven het groeid. Do staatsfin niet rooskleurig. De ring van de Britse re loopt in record-tempt dgKgpUjjte-achtergront geland geen sterke c lingspösitie in, want van de Euromarkt w les. Daarom zal Enge relaties met het geme offers moeten bnenge hanger voor zijn pla Europese tafel. wie zal zich VER De Britse economis van na de oorlog kar Westen als waarsc nen. Wanneer wij me met giften en gaven mische offers tot het gunst van Afrika, A: Amerika kunnen zijn wij er naast van de 'minder-ontw van de wereld kan schok worden opgei n De kernvraag op gebied tussen Oost niet meer wie die voor zich kan winne zich eraan verslikt communistische w graag zien dat Euri zijn of de V. S. of nenten. Het is een uitputting. Engelan faald in samenwerki den, die Londen alle waren. Hoe moet 1 en Europa dan groepen Aziatische se landen die alleen profiteren? Vervolgens zal I aan Europa toeges niet meer terug kun Toch wil het alleen de Euromarkt als wi kening houden m bouwbelangen en best-problemen. Bet nu de Europese lanc lijk zich moeten of commonwealth-altaa gebeuren wanneer 1 in de toekomst de 1( geven in de Eurof sche politiek. WEER VERDELET HEERSEND? Die gedachte li grondslag aan de I tie van een Euro best. Jazeker, en d: se leiding zal Mac len. Ook in een gei de politiek van heers", die Enge eeuwen heeft gev verwezenlijkt. Niet de Engelsen aan d< tafel of zij zullen gekonkel beginner dan een eindeloc met geringe of ne taten. Continentaal gezi partners van de meenschap reeds moeite om het eet Als deze moeilijke ook eens worden c een Britse saus, d gevaar van een ring zonder eindi het noodzaak, dat e sen komen met een praktische erkenr geen reeds bestaat

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2