LLE ïrt at IJ i ookt! f Rede van Chroesjtsjef Toekomstige grootte der Nederlandse bevolking Majoor Titof veilig geland De toestand in Berlijn Weeroverzicht Sowjet-Unie gaat haar westelijke grenzen versterken nmo- rster- meer waar p het bloe- derne grote een een tinten solide :r ge- c. Met speelt maar lie" sigaret ite merk: Van Nelle. c rook.' r met ermogen I mkf>n stffiale commissie van de Methodistische Kerk in Zuid- A'nka, die door de Methodist! r sehe conferentie was ingesteld, teelt in een publikatie over istelijke opvattingen over f'' maatschappij die verschil- !'assen omvat" gezegd niet Sf'oven dat er theologische vn i1 kunnen worden aange- w, ,-.,V00r het verbieden ejijken tussen mensen HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT s Frankering bij abonnement: Terneuzen piietteur-Hoofdredaeteui 1. van de Sande Kedactie-adresNoordstraat 5557 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 DE VRIJE ZEEUW I Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— kwartaal; per roaand f2 per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 17e jaargang Nr 5363 Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek K!a>ne Advertenties (géén handels advertenties); 5 regels ƒ1.Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent -meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. N: n „De Weduwe" Premier Chroesjtsjef heeft maandag een beroep op de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk gedaan om „oprecht plaats te nemen aan de conferentietafel teneinde de atmosfeer te zuiveren Wij zullen op de rede vertrouwen en niet op de macht va* waterstofwapens", verklaarde de Russische leider in een radio- en televisierede tot het Russische volk. ©ver de ruimtevlucht van majoor Titof zei hij, dat de mensheid hierdoor een grote stap in de richting van de verovering van de ruimte heelt gedaan. tfcroc.--jf.sjef, die zei eerst over ie«landse en dan over buiten- lamfer i:angelegeriiheden te zul-l len spreken, verklaarde dat de Sow jet -Unie w ellicht enige reser. visten zal moeten oproepen en troepen van elders uit het laiul naar de Westelijke grens zal moeien sturen. „Laten wij geen oorlogspsy chose scheppen'aldus de Rus sische leider. Hij richtte zich ooit tot de neutrale landen. „U kunt niet terzijde blijven staan. Slechts de gezamenlijke krachtsinspan ningen van alle volkeren kan de agressor in een dwangbuis slui ten en zodoende de vrees voor een derde wereldoorlog weg- l nemen". i „Op het ogenblik", zo betoog de Chroesjtsjef, „duwen de Wes telijke mogendheden de wereld naar een gevaarlijke rand en wij kunnen de mogelijkheid van drei. gingen van een militaire aanval van de imperialisten op de socia- listische landen niet uitsluiten. Wij zullen de verdere ontwikke lingen afwachten en dan dien overeenkomstig handelen". „Het kan zijn dat wij in de 'toekomst de numerieke sterkte van ons leger aan de Westelijke grenzen zullen moeten vergroten door divisies uit andere delen van de Sowjet-Unie te verplaat sen. In verband hiei-mee zullen wij wellicht een deel van de reservisten moeten oproepen, opdat onze divies hun volledige sterkte hebben en wij gereed zijn voor alle eventualiteiten", aldus de premier. „Dit zijn tegenmaatregelen", zei hij. „De Verenigde Staten voeren in feite maatregelen van het karakter van een mobilisatie uit en zij dreigen een oorlog te beginnen. Hun bondgenoten in agressieve blokken steunen deze gevaarlijke koers. In zulk een situatie zou het ontoelaatbaar zijn, als wij met de armen over elkaar bleven zitten. De geschie denis leert dat een aanvaller, wanneer hij ziet dat hem niets in de weg wordt gelegd, onbe schaamd wordt en dat hij daar entegen kalmeert, als hij het hoofd stoot". De eerste-minister las zijn rede voor, zittend aan een tafel met vijf microfoons. Hij droeg het centrale partijcomité en de regering alles in het werk stel len om een oorlog te voorkomen. Ingeval van een imperialisti sche aanval bezat de Sowjet- Unie echter de middelen om niet alleen de Verenigde Staten een verpletterende slag toe te bren gen, maar ook „de bondgenoten van de aanvaller buiten gevecht te stellen en de Amerikaanse militaire bases in de gehele we reld uit te schakelen". Een der de wereldoorlog zou niet uitslui tend een duel tussen Rusland en de Verenigde Staten zijn, door- aat meer dan tien staten, die door de Verenigde Staten in militaire blokken zijn betrokken, ook in de strijd zouden worden gewikkeld. De Sowjet-premier herhaalde zijn oproep voor het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Hij zei dat niet mag worden toe gestaan, dat WestjBerlijn een tweede Serajewo wordt. (De moord op de Oostenrijkse aarts hertog Ferdinand in Serajewo leidde indertijd tot de eerste we reldoorlog. Chroesjtsjefs rede duurde on geveer 85 minuten. NA HET OVERLIJDEN VAN KARDINAAL VAN ROEY Na het overlijden van kardi naal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, heeft Paus Johan_ nes XXIII de hulpbisschop van Mechelen mgr. Suenens benoemd tot administrator apostolicus van het aartsbisdom. De Paus zond aan mgr. Suenens het vol gende telegram: „Bij het ver nemen met diepe droefheid van het overlijden van de geliefde en vereerde kardinaal Jozef Ernest van Roey, zenden wij onze ge beden op tot God voor de ziel van deze waardige herder die een eer is geweest voor de kerk en voor zijn land tijdens een langdurig en vruchtbaar episco paat en wij verlenen aan het ge hele rouwende diocees, als onder pand van goddelijke vertroosting, een zeer vaderlijke apostolische zegen". Van de gelegenheid aan de overleden kardinaal een laatste groet te brengen, hebben maan dagmorgen tallozen gebruik ge maakt. Tot de vooraanstaande personen daaronder behoorden) koningin Elizabeth, die zondag avond uit Spanje in België is teruggekeerd, koning Leopold en prinses Liliane. Op 1 januari 1981 zal Neder land 14.4 min inwoners tellen, als men het jaarlijkse emigratie overschot op 10.000 personen stelt, en 14.15 min inwoners, als dit overschot 20.000 personen per jaar zou bedragen. Dit blijkt uit in het maandschrift van het C.B.S. opgenomen berekeningen een brïi en had op zijn" colbert j omtrent de toekomstige loop van zijn drie ordes van Lfenin én de de Nederlandse bevolking (1961 medaille van de vredesprijs. Hij zag er ernstig uit. Ver-11981). scheidene malen onderbrak hij j zijn rede om zijn neus te snuiten De cijfers betreffen een perio- 19oden door onlusten in Roeanda in het Belgische mandaatge bied Roeanda (Afrika) hebben bi) onlusten tussen aanhangers van verschillende politieke groe peringen elf mensen gedood en I een vijftigtal gewond, zo wordt in Brussel vernomen. De Belgi sche autoriteiten hebben verster- i kingen gezonden naar Kigali, waar zich de meeste vechtpar tijen hebben voorgedaan, aldus dii bericht. Russiche oproep tot regeringen van alle landen Het Centrale comité van de Sowjet-Russische communisti sche partij, het presidium van de Opperste Sowjet en de Raad van Ministers van de Sowjet-Unie hebben naar aanleiding van de geslaagde ruimtevlucht van ma joor Titof een oproep tot de re geringen van alle landen gericht en tot alle volkeren alle pogingen te doen om een stabiele vrede op aarde te verzekeren. De bood schap zegt dat de ruimtereis van Titof de geweldige vooruitgang van de Sowjet-Unie, haar weten schap en technologie weerspie- geit en de grote voordelen van net socialistische maatschappe lijke systeem aantoont. Het tijd stip van reizen van de mens naar t'e maan, Mars en Venus is niet ver meer af, aldus de oproep. I Het „gemengde huwelijk' in Zuid-Afrika rv? ras- b'WAgeIiike huwelijken, mits ge- cult,i 0p gemeenschappelijke turrie waarden en geestelijke i in ta'-?'jn niet met Gods wet I rn-n, °n rle menselijke wet I Publikatie6t Verbieden' aldus de 1 alèem! ple'ten echter niet voor wij ne rasvermenging, daar noch 4fV?,n dat noc!i Europeanen liikel anen gemengde huwe- bask wensen- De wezenlijke iiik ic V00r een succesvol huwe- t,)rr.„,een gemeenschappelijk cul- e| en godsdienstig erfdeel." of om iets te drinken. Volgens Chroesjtsjef willen de socialistische landen niet alleen geen oorlog, maar zijn zij ge ïnteresseerd bij het scheppen van „onoverwinnelijke belemme ringen" voor een nieuwe oorlog. In dit verband werden in de Sowjet-Unie o.a. verschillende soorten raketten ontwikkeld, waaronder typen met atoom, en waterstofladingen. Voorshands waren het centrale comité van de communistische partij en de Sowjet-regering van mening dat er geen noodzaak was om meer gelden voor de versterking van de Sowjet- strijdkrachten te besteden. „Wij zullen het volk geen onnodige opofferingen opleggen", aldus Chroesjtsjef. Hij betoogde dat dieke herziening van een voor de O.E.E.S. opgestelde bevolkings prognose, die eind 1959 plaats vond. Deze herziening was van beperkte aard en droeg meer het karakter van een aanpassing aan de feitelijke situatie. Op 1 januari 1961 had Nederland een bevolking van bijna 11.56 miljoen zielen. Voor 1 januari 1966, 1971 en 1976 worden, zonder aftrek van emigratie-overschotten, be volkingstotalen berekend van ruim 12.28 min, ruim 13.01 min en 13.81 min. Bij een jaarlijkse emigratieoverschot van 10.000 personen dienen deze aantallen verminderd te worden met resp. 58.000, 113.000 en 179.000 en bij eenzelfde overschot van 20.000 met resp. 106.000, 226.000 en 358.000. van van Het stadsbestuur van West- Berlijn heeft besloten de Oost- berlijners, die getroffen zijn door de jongste Oostduitse maat regelen voor grensgangers, meer Westmarken te betalen. Heden zal bekend worden gemaakt hoe veel zij erbij krijgen. Men ver wacht dat zij 15 percent meer Westmarken zullen krijgen. Zo als bekend hebben de Oostduitse autoriteiten tegen de Oostberlij- ners, die in het Westelijke stads deel werken, gezegd dat zij voort aan hun huur, gas, water en elektriciteit in Westmarken moe ten betalen. Bij de huidige koers betekent dit dat zij vier a vijf maal meer moeten betalen. Op het ogenblik krijgen de grens gangers 40 percent van hun loon in Westmarken en de rest in Oostmarken. PERSSTEM OVER BERLIJN. Het Britse liberale blad („Guardian") schrijft dat het Westen zich concessies kan ver oorloven wat de erkenning van Oost-Duitsland aangaat. Tot dus ver is, zo zegt het blad in een hoofdartikel over Berlijn, de houding van het Westen even star geweest als die van Chroes jtsjef. Indien de Westelijke lan den een botsing willen vermij den, moeten zij met opbouwen- der stukken komen dan zij tot dusver hebben gedaan. In Ber lijn zelf zijn geen grote conces sies mogelijk. Het Westen kan niet toestaan dat West-Berlijn een gedemilitariseerde vrijstad wordt omdat daarmee de enige waarborg voor de vrijheid van de Westberlijners wordt wegge nomen. De voorwaarde voor conces sies wat de erkenning van Oost- Duitsland betreft, moet zijn dat ook de tegenpartij tot conces sies bereid is. Het blad noemt een gewaarborgde vrije toegang tot West-Berlijn. Het enige nadeel zou zijn dat in zeker opzicht de verdeling van Duitsland wordt gewettigd maar daar staat tegenover dat die scheiding een feit is. Hier aan kan alleen een einde wor den gemaakt tot een vorm van losmaking (disengagement). In dien het Westen dit niet wenst, moet het de hoop op hereniging laten varen. De toestand in Portugees Timor Volgens in Djakarta ontvangen berichten heeft de Portugese re gering, na de gebeurtenissen in Angola, de gouverneur van Por tugees Timor uitgebreide vol machten verstrekt. Hij mag thans elke gewenste represaille maatregel tegen de plaatselijke bevolking uitvaardigen en doen uitvoeren. De controle van de politie zou aanzienlijk verscherpt zijn. Er komen slechts weinig be richten uit Portugees Timor bin_ nen. De grens tussen het ooste lijk en westelijk deel van het eiland staat onder strenge con trole. Plet oostelijke deel, dat on der Portugees bestuur staat, zou nagenoeg van de buitenwereld zijn afgesneden. Bij de reeds aangekondigde algehele herziening zal boven dien worden onderzocht, welke ontwikkeling voor de jaren na 1980 valt te verwachten. Bij een globale extrapolatie op de grond van cijfers tot 1980 komt men op een eindcijfer van 17.518 min in het jaar 2000. Van meer belang dan het eindcijfer is evenwel de lijn waarlangs de verdere groei zal verlopen. Op grond daarvan zal n.l. moeten blijken, in hoe verre na een voorlopig nog voortgaande toeneming van de Nederlandse bevolking een gelei delijke stabilisatie van het in wonertal valt te verwachten. Rekening houdende met na tuurlijke groei en bij gelijk blij vende beroepspercentages, zal de totale beroepsbevolking in de komende 20 jaar van ca 4.2 min tot 5.5 min personen toenemen ofwel gemiddeld met 65.000 per sonen per jaar. Bij een perma nent emigratie-overschot van 20.000 per jaar en volledig reali sering van de correctie voor toe nemend dagonderwijs zou de toeneming 1 min in plaats van 1.3 min bedragen en het gemid delde per jaar dalen tot 50.000. Deze gemiddelden zullen voor de opeenvolgende vijfjaarlijkse pe rioden niet constant zijn. Zo zul len in ae komende jaren de hoge na-oorlogse geboortejaargangen in de beroepsbevolking worden opgenomen. Dit betekent dat voor 1961 1966, migratie enz. buiten be schouwing gelaten, rekening moet worden gehouden met een grotere toeneming, n.l. van ca 400.000 in totaal ofwel een ge middelde van 80.000 per jaar. Bij een maximale correctie voor migratie en voor toeneming dag onderwijs zou dit gemiddelde dalen tot ca 65.000. De omvang rijke opneming van jeugdigen in de beroepsbevolking zal in de eerstkomende jaren mede tot een verjonging leiden. Zonder onderwijstoeneming zal het per centage 1524-jarigen, dat thans ca 27 procent van de totale be roepsbevolking bedraagt, kun nen oplopen tot ca 30 procent in 1966. Majoor Gherman Stepanowits j Titof, de tweede Russische ruim tevaarder, zal voor zijn vlucht n ruim 25 uur buiten de dampkring van de aarde beloond worden met een heldenintocht in Moskou en lidmaatschap van de partij. Direct na zijn behouden terugkeer op aarde hij landde in een vooraf aangegeven ge bied op circa 700 km ten zuid oosten van Moskou heeft Titof een telefoongesprek met Chroesjtsjef gevoerd, waarin de premier hem een groots welkom in de hoofdstad beloofde. Voorts bleek uit dat gesprek dat Titof nog pas kandidaatlid van de partij was, doch premier Chroesjtsjef meende dat de uren doorgebracht in het ruim teschip Wostok 2 als jaren kon den tellen, zodat de proeftijd als kandidaatlid wel ais geslaagd kon worden beschouwd. De 26-jarige roodblonde ma joor heeft tijdens zijn ruimte reis 17'/2 maal om de aarde ge draaid en in toaal een afstand van 695.936 km afgelegd, dat is bijna de afstand van de aarde naar de maan en terug. Hij ver keerde in goede conditie toen hij landde en werd direct door art sen meegenomen voor een diep gaand onderzoek als hij een maal wat van de vermoeienissen van de reis zou zijn bekomen. Onderweg heeft hij overigens ook geslapen, en wel een half uur langer dan de 7' a uur die op zijn reisprogram daarvoor waren ingeruimd. De vijf ton wegende Wostok 2 landde maan dagochtend om 8.18 uur in het gebied van Saratof, waar op 12 april ook de eerste ruimtevlucht van majoor Gagarin eindigde. Bijzonderheden over de landing zijn nog niet bekend, doch men vermoedt dat het ruimteschip aan parachutes naar beneden is gekomen, nadat het door het af vuren van tegenwerkende raket ten uit zijn baan was gebracht. __l BERAADSLAGINGEN DER DRIE WESTERSE MINISTERS lie miinisters van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, resp, lord Home, Couve de Murville en Rusk, zijn maandag begonnen met het bespreken van Aziati sche en Afrikaanse aangelegen heden. Zaterdag en zondag hebben zij, als gemeld, met hun West- duitse ambtgenoot Von Brentano over Duitsland en Berlijn gespro ken. Het rapport over het Verre Oosten is onder meer opgesteld door de Amerikaan Harriman en de Brit McDonald, di!e de leiding hebben van de afvaardigingen hunner landen naar het veertien- mogendhedenoverleg te Genève over Laos. Mén meent dat in het rapport o.m. zaken als Laos, Zuid-Viet- nam en het vraagstuk van een eventueel toetreden der Chinese volksrepubliek tot de Ver. Naties zijn behandeld. In conferentiekringen is ver nomen dat de ministers hun be raadslagingen in een ochtendver gadering van 2% uur hebben voltooid, zodat er geen middag vergadering nodig is. MEER WIND Maandag bevonden we ons in polaire lucht, waarin op enkele plaatsen buien, maar ook flinke opklaringen voorkwamen. Over de Golf van Biscaje trok intus sen een in betekenis toenemende DINSDAG 8 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.45 0.20 1.00 1.10 n.m. 12.11 12.46 1.26 1.36 ZON op onder 9 10 11 5.11 5.13 5.15 5.16 20.19 20.17 20.15 20.13 MAAN op onder 18.26 19.06 19.41 20.11 2.25 3.17 4.13 5.12 depressie in de richtingen van de Noordzee. Deze zal ons van daag veel bewolking met tijde lijk regen en een kans op on weer brengen. De wind, die aan vankelijk toeneemt uit richtin gen tussen oost en zuid, ruimt later naar zuidwest of west en wordt tijdelijk krachtig tot hard. In de temperaturen wordt niet veel verandering verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Tijdelijk buien Veranderlijke bewolking tnet in de loop van de dag enkele regen- of onweersbuien. Tot krachtig of hard toenemende wind, aanvankelijk tussen oost en zuid, later zuidwestelijk. Niet veel verandering in tempera tuur. Terwijl Titof zich op een af stand van circa 200 km van de aarde versliep, deed zijn 24-jari ge vrouw Tamara geen oog dicht. De Russische televisiekij kers konden maandagochtend op hun scherm zien, hoe Tama ra bleek en gespannen bij de radio op het laatste nieuws zat te wachten. In zijn telefoonge sprek met Chroesjtsjef zei Titof dat zijn vrouw aanvankelijk niet erg was ingenomen met zijn ruimtevlucht, doch dat zij later toch had ingestemd. Chroesjt sjef vond deze aarzeling, gezien de gevaren die er nu eenmaal aan verbonden zijn, begrijpelijk er. menselijk. Blijkens een ooggetuigever- slag van de start, zondagoch tend om 9 uur plaatselijke tijd, droeg Titof een oranje ruimte- pak met de letters USSR erop. Bij de start waren leden van de Sowjet-regeringscommissie voor ruimtevaart en vooraanstaande deskundigen aanwezig. Op hét platform van de lift, die hem in de zilverkleurige raket moest hijsen, stak Titof een korte rede voering af. Hij beloofde dat hij de opdracht die de partij en de regering' aan hem hadden toe vertrouwd, getrouw zou uitvoe ren. De eersten die Titof bij zijn terugkeer begroetten, waren een groepje boeren. De Wostok kwam bij de landing in een graanveld terecht waar zij aan het werk waren. Zij omhelsden hem en hielpen hem zijn zware ruimtepak uittrekken. Titof ver telde hen dat hij vanuit de ruim te duidelijk de meren, bossen en velden had kunnen zien. Op de vraag of hij zich niet een zaam had gevoeld antwoordde hij,,Ik was niet alleen, mijn vlucht werd gevolgd door pre mier Chroesjtsjef en het gëhele Sowjet-volk". Vanuit de boerderij waarbij hij geland was, telefoneerde Ti tof met Chroesjtsjef. Nadat hij zich wat had opgefrist vertrok hij met een inmiddels gearri veerd vliegtuig naar de plaats waar hij van zijn vermoeienis sen kan bekomen en onderzocht zal worden. MOSKOU REAGEERDE KALM. De inwoners van Moskou heb ben bijzonder rustig gereageerd op het nieuws dat majoor Iitof na meer dan een etmaal om de aarde te hebben gedraaid, hierop veilig is teruggekeerd. Terwijl luidsprekers, die in ge heel Moskou aan lantaarnpalen waren bevestigd, het nieuws om riepen, wandelden vele Mosko- vieten schijnbaar zonder enige bijzondere belangstelling in de warme zon. Op het Rode Plein verdrong een kleine menigte zich om een So wjet-Russische filmoperateur en een man, die vraaggesprek ken hield, doch de enige andere menigten waren die, welke gid sen omringden, die belangstel lenden wezen op bezienswaardig heden van het Kremlin. Uitgelaten jonge Russen bewon deren de foto's van Titof, die op het Rode Plein in Moskou ïijn uitgereikt. REACTIES OP DE i RUIMTEVLUCHT De geslaagde ruimtevlucht vari majoor Gherman Titof was gis teren overal in de wereld voor paginanieuws en van alle kan ten zijn gelukstelegrammen naar Moskou gezonden. Het onafhankelijke Westduit- se blad „Der Mittag" bewonder de de enorme Russische presta tie, doch stelde hier tegenover dat dit niet wegneemt dat in Oost-Duitsland de mensen in rij moeten staan voor een kilo aardappelen en dat in de afgelo pen weken duizenden Oostduit sers naar het Westen zijn ge vlucht omdat ze de voorkeur geven aan het leven in het vrije wereld. Het Oostduitse blad „Neues Deutschland" zag in de vlucht net bewijs van de „superioriteit van het socialisme-communisme over de afbrokkelende, ver ouderde wereld van het imperia lisme". De „New York Times" prees de vlucht als een technische prestatie van de eerste rang, doch betreurde dat de Russen dit welslagen uitbuiten als mid del in de politieke en psycholo gische oorlogvoering. Dit blad sprak de hoop uit dat het men selijk vernuft dat in de Sowjet- Unie en Amerika tot zulke gróte prestaties in staat is gebleken, ook in staat zal zijn om vreed zame oplossingen te vinden voor de wereldproblemen. In Frankrijk heeft de ruimte vlucht van Titof een ontmoedi gend effect gehad op de beurs, vooral de Duitse aandelen liepen terug. De onafhankelijke „Le Monde" verklaarde dat dit soort weten schappelijke successen in het Westen enthousiaster zouden worden ontvangen als zij niet politiek misbruikt werden. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken die op het ogenblik in Pa rijs is, toonde zch bijzonder in genomen toen hij hoorde dat majoor Titof veilig en wel was teruggekeerd. Zijn Britse col lega Lord Home voegde hieraan toe„Ik ben blij dat ik er niet in zat". Werkloosheid in West-Duitsland verder verminderd Het aantal Werklozen in West- Duitsland is in juni j.l. tot een recordlaagte van 93.263 of 0,4 pet. gedaald, zo heeft de West- duitse federale arbeidsbureau maandag bekendgemaakt. Eind juni bedroeg het aantal werk lozen 99.203. In juli van het vorige jaar waren 125.000 per sonen werkloos.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1