Provinciaal nieuws PRETTIGE WASDAG SUNIL Rad io en Televisit DE BRONZEN ADELAAR TERNEUZEN AXEL HOEK. RADIO-ACTIEVE BESMETTING WERK PLAATS KON. LANDMACHT ZAAMSLAG ZIERIKZEE MINDER SCHEPEN IN AANBOUW IN NEDERLAND EN DUITSLAND Het busongeluk bij het Vierwoudstedenmeer Onrust in. Rodesië Opzienbarende radio verklaring uit Algiers AGENDA OPLOSSINGEN De verkeerskwestie tussen Oost- en West-Berlijn MET WW* WW MVWJ NEDERLANDS. MEEST GEBRUIKTE.1SMIDDEI ULBRICHT IN MOSKOU OOST EN WEST „TANTE COR" IN DE PENARIE Tunesië en Frankrijk WORDT DE ZESDE VLOOT VERSTERKT? DE DOMINICAANSE REPUBLIEK WAPENSMOKKEL? Justitie maakt schoon schip in Belgische havens BIZERTA Verkeersongeval. Zondagmiddag omstreeks kwart over vier had even voorbij de brug over de Westsluis op het kruispunt naar de Nieuw-Neu-1 zenpolder een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd dooi de heer J. P. C. V. uit Sint Amandsberg (B.) en een brom fiets, bereden door de heer J. C. de B. uit Wachtebeke (B.). De heer V. had vóór hij de weg naar „de koepel" in reed zijn auto tot stilstand gebracht om het verkeer over het rijwielpad te laten passeren. Op het mo ment dat hij de auto weer in schakelde en het rijwielpad kruiste kwam de bromfietser aangereden, waardoor een bot sing ontstond. Het liep voor de heer De B. goed af, want het ongeval be perkte zich tot lichte schade aan brommer en auto. I Oonoours Standwerkers goederenmarkt. Zaterdag had ook alhier een concours plaats onder een vijftal standwerkers op de goederen markt alhier. Op verzoek van de voorzitter van de Stichting Reclamefonds Zeeuwse markten, de heer Schee- Ie uit Terneuzen, had een jury, bestaande uit mevrouw Hoor- man, en de heren P. G. van den Bosse en J. Dieleman, zich be reid verklaard de standwerkers te beoordelen. De uitslag hiervan was dat de prijzen als volgt werden toege kend: le pr. N. Sormaire uit Nieuw Loosdrecht, 100 pnt; 2e pr. C. van Brummelen uit Drie bergen. 94 pnt; 3e pr. C. Kolde- wijn uit Amsterdam, 92% pnt; 4e pr. mevr. Kleijvan Dijk uit Utrecht, 91 pnt en 5e pr. J. Schoester uit Goes, 89 pnt. Nadat de jury de beoorde lingslijsten had ingeleverd, reik te burgemeester M. K. van Dijke de door het bestuur van het Re clamefonds Zeeuwse markten beschikbaar gestelde prijzen uit. Verkeersongeval. Gisternamiddag omstreeks li uur had op de voorrangsweg TerneuzenHoek tussen de buurtschap iDe Knol en de kom van de gemeente, een verkeers ongeval plaats, dat zich aanvan kelijk ernstig niet aanzien. De heer W. van T. uit Ter neuzen reed met zijn auto op de grote verkeersweg in de richting Hoek, toen een echtpaar dat op het rijwielpad liep, geheel on verwachts de verkeersweg over stak. Om een aanrijding te voorko men week de heer Van T. zover mogelijk uit en remde daarbij zó krachtig dat de auto over de kop sloeg en de heer Van T„ die al- De legervoorlichtingsdienst deelt het volgende mee; „Op 28 juli is in de centrale werkplaats - van de technische dienst der koninklijke landmacht te Utrecht bij radiologische me tingen door de RVO/TNO ge constateerd, dat in de afdeling mechanische instrumenten (een werkruimte van 20 x 9 meter) de vloer en werktafels en bijbe horende laden met radium be smet waren. Bovendien werd in lichtgevende verf, welke in deze werkplaats op snelheidsmeters, kompassen en andere appara tuur wordt aangebracht, de aan wezigheid van radium vastge steld. ofschoon deze verf slechts promethium 147 (een ongevaar lijk splijtingsproduct van ura nium en plutonium) mocht be vatten. ïn onderling overleg tussen de commandant van de centrale werkplaats, de arbeidsinspectie en de RVO/TNO is terstond het werken met d'e bewuste verf ge staakt, zijn de werkruimten ont smet en de besmette tafels en laden verwijderd in afwachting van verdere verwerking door de genie. Tien werknemers, die re gelmatig in de werkruimte heb ben gewerkt, zullen medisch on derzocht worden op de hoeveel heid radium welke zij mogelijk in het lichaam hebben gekre gen. De kans dat deze hoeveel heid het toelaatbare maximum overschrijdt of zelfs maar bena dert, wordt echter zeer klein geacht. De Sowjetrussische premier Chroesjtsjef zal heden te 18.00 uur Nederlandse tijd een radio- en televisierede houden. leen in de auto zat, daarbij ver wondingen op liep. Nadat dokter J. J. J. van der Griek uit Terneuzen eerste hulp had verleend, werd de heer Van 'I'. met de auto van de Rijksver- keerspolitie naar het Juliana - ziekenhuis gebracht voor een na der onderzoek, waarbij bleek, dat de verwondingen niet van ernstige aard waren en de heer Van 1naar huis kon worden ge bracht. De auto, die zwaar beschadigd was, werd met een kraanwagen van de firma Kerckhaert te Ter neuzen naar de garage gesleept. Verkeersongeval Zaterdagavond te ongeveer 11 uur had op de voorrangsweg St. AnneZaamslag ter hoogte van de landbouwer P. A. P. Die leman een ongeval plaats doordat de heer De P., wonende te Zaam slag Veer, op zijn rijwiel op de grote verkeersweg reed en aan gereden werd door een auto be stuurd door de heer D., rijdende in de richting Terneuzen. Dokter Verboom, die de eerste hulp verleende, liet de heer De P., die enige verwondingen had opgelopen, naar het Julianazie- kenhuis vervoeren voor een na der onderzoek. Twee doden bij verkeers ongeval. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur zijn in Midden-Schouwen op Schouwen-Duiveland bij een bot sing tussen een motor en een personenauto twee personen om het leven gekomen. De slachtof fers zijn de 41-jarige mevrouw wed. E. A. van Wijngaarden Erkelens uit Sliedrecht en de 27-jarige heer H_ de Jong uit Midden-Schouwen Het ongeluk gebeurde, toen de door de heer De Jong bestuurde motor, met mevr. v. Wijngaard- nen als duo-passagiere, geen voorrang verleende aan de van rechts komende personenauto. Beide slachtoffers werden ern stig gewond overgebracht naar het Zweedse Rode Kruiszieken- huis te Zierikzee, waar zij in de loop van de avond zijn overleden. De bestuurder van de auto liep geen letsel op. De bedrijvigheid in de Neder landse scheepsbouw dreigt dit jaar nog meer terug te lopen. Eind juni waren bij de Neder landse scheepswerven minder schepen voor Nederlandse reders in aanbouw dan vorig jaar op deze datum. Zowel wat het aan tal betreft als de tonnage is er van een duidelijke daling sprake. De werven hadden per 30 juni 96 Nederlandse schepen in aan bouw met een bruto-tonnage van 660.000 ton tegen 107 eind juni 1960 met een tonnage van 726.000 ton. In het buitenland waren begin juli 14 schepen voor Nederlandse rekening in aan bouw met 192.000 ton tegen 10 stuks met 163.000 ton in begin juli i960. Kikvorsmannen hebben vijf lijken geborgen uit de bus met het Amerikaanse gezelschap die woensdag in het Vierwoudste denmeer gereden is. De bus is een eindweegs opgetakeld. Later werden nog twee lijken geborgen en nadat de bus tot boven het wateroppervlak was gehesen vond men daarin nog een achtste lijk. Zoals gemeld zijn er zestien mensen bij het ongeluk omgekomen. De bus werd gelicht door een kraan op de oever. De vooruit van de bus was kapot en raamp jes opzij waren half openge draaid. Het front van de bus vertoonde een diepe deuk. waar schijnlijk ontstaan door de bot sing met een vrachtauto. In de „koperstreek" van Noord- Rnodesié nebben zich, in Kitwe De opgelegde tonnage in Neder- land is verder teruggelopen. Per 1 juli waren slechts 4 schepen in Nederland opgelegd tegen 10 vorig jaar. Van deze schepen ligt er slechts één Nederlands schip op emplooi te wachten. Het aantal scheepsbouworders is niet alleen in Nederland, maar ook in West-Duitsland sterk te ruggelopen. In de bondsrepu bliek wijt men deze teruggang vooral aan de recente revaluatie van de mark. Op het ogenblik bestudeert dé regering in Bonn enkele plan nen om de Duitse scheepsbouw- nijverheid op een of andere wijze financiële hulp te verlenen. Door beschikbaarstelling van kredieten uit het tegenwaarde fonds van de Marschall-hulp zou de scheepsbouw zo spoedig mogelijk aan orders ter waarde van 800 miljoen a 1 miljard mark moeten worden geholpen. Gedacht wordt aan de voor financiering van buitenlandse opdrachten tegen een bedrag van 200 miljoen mark tegen een rente van vijf percent. Voorts voorziet het plhn in kredieten van in totaal 325 miljoen mark voor de financiering van op drachten uit onderontwikkelde gebieden. Tenslotte zullen pre mies worden betaald voor het slopen van oude en oneconomi sche schepen. MAANDAG 7 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Ja, ja, die Liebe in Wienn". AXEL: Het Centrum, 8 uur: .Zware jongens - lichte meis jes". DINSDAG 8 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater: 8 uur: „Ja, ja, die Liebe in Wienn". Radio-Algiers heeft zaterdag middag in zijn bulletin van 1 uur plotseling een verklaring uitge zonden van generaal Gardy, waarin president De Gaulle be ledigd werd en de klandestiene O. A. S. (Organisation de l'Algé- rie Fran^aise) gpprezen- Generaal Gardy is één van de leiders van de rebellie in april, die bij verstek ter dood is ver oordeeld. In goedingelichte Parijse krin gen veronderstelt men dat de uitzending afkomstig was van een geheime zender die op de zelfde golflengte als de Algierse radio uitzond. De uitzending, die gepaard ging met militaire marsmuziek, duurde 28 minuten. Daarna zweeg de radio. In Algiers, waar alles rustig was, heeft zij groot opzien gebaard. Gen. Gardy, een voormalige in specteur-generaal van 't Vreem delingenlegioen, nam tijdens de opstand van april in Oran de macht over, toen generaal De Pouilly weigerde zich bij de re bellen aan te sluiten. In het gebouw van de Algierse radio heeft zich geen incident voorgedaan, zodat men gelooft dat de klandestiene uitzending van buiten het gebouw via een aftakking van de zendertoevoer in de lucht is gekomen. Radio-Algiers had net het weerbericht uitgezonden en zou gaan overschakelen op de zender in het moederland, toen plotse ling een onbekende omroeper aankondigde „Hier is radio- Frankrijk, tot u spreekt de O. A. S." De omroeper verzocht de luis teraars hun toestel zo hard mo gelijk te zetten en de ramen té openen. Zodra de uitzending begon werden de ijzeren hekken van het hoofdeommissariaat in Al giers gesloten. In stadswijken waar voornamelijk Europeanen wonen, werd' de uitzending be groet met ketelmuziek waar de aanhangers van een Frans-Al- gerië hun leuze „Algerie Fran- caise" gewoon zijn te scanderen Nadat de omroeper generaal Gardy had aangekondigd, begon deze een kort betoog waarin hij felle kritiek leverde op de poli tiek van president De Gaulle en hij o.a. wees op de crisis om Bizerta. Ook had hij kritiek op radio-Algiers, die volgens hem de Algerijnse opstandelingen steunde. Na de redevoering deelde de radio mede dat de aartsbisschop van Algiers, mgr. Leon Duval, de stad gaat verlaten en vervan gen wordt door bisschop van Constantine. Daarna volgde marsmuziek en werd de uitzen ding besloten met de leuze: „Verenigd in de O. A. S. zullen wij overwinnen". Uit gewoonlijk goed ingelich te kringen in Parijs verluidt, dat premier Debré, direct nadat het incident bekend werd, zijn mi nister voor Algerijnse Zaken Joxe, die op het ogenblik in Al giers is, opbelde. Deze zou hem hebben gerustgesteld met de mededeling dat alles rustig was in de stad. Persbureaus en kranten in Parijs hebben zaterdag vlug schriften ontvangen waarin wordt verklaard dat ex-generaal Salan, die de leiding heeft van het ondergrondse verzet in Al gerie, de man is die Frankrijk kan redden. .iDeze leider zal morgen uw leider zijn", aldus het pamflet. De autoriteiten hebben onmicL dellijk een ondérzoek naar het incident gelkst. Generaal Gardy zinspeelde er niet op of spoedig een nieuwe actie kon worden verwacht. Wél' zei hij dat do O. A. S. burgers en militairen bijeen brengt om op het juiste ogenblik alle „verzets- krachten in actie te brengen: en tot het gebruik van wapens over te gaan". „Opstand is de heilige plicht ais bet moederland gered moet worden", zo zei hij. In dfr eerste ogenblikken van verwarring, toen men nog niet wist of er sprake was van een nieuwe poging tot machtsover name, z-onden de autor iteiten on middellijk pantserwagens uit om de residentie van de regerings afgevaardigde, Jean Morin, te bewaken. Gendarmes betrokken posten op het dak van het ge bouw van radio-AJgiers. ploffingen voorgedaan. Er zijn poiitieversterkingen opgeroepen. Vorige maand zijn er in het betrokken gebied verscheidene incidenten voorgevallen naar aanleiding van een actie tot het boycotten van bierhuizen door de Verenigde nationale onafhanke- lijkheiaspartij. Bij de ontploffingen is o.m. een brug beschadigd. Mén gelooft dat voor de aanslagen springstof- ten zijn gebruikt die uit de mij nen zijn gestolen. De verloven van de politie zijn ingetrokken. 'Ie Konoia en Loeansja deden zich gevallen van brandstichting voor, waardoor o.a. een schooltje, een winkel en een drietal vracht auto's uitbrandden. De meeste incidenten hebben zich voorgedaan na een bijeen komst van de inheemse „Verenig de nationale onafhankelijkheids partij" te Lilanda bij Loesaka. Daar zou de vicevoorzitter van de partij. Mainza Tsjona, zijn toehoorders hebben aangespoord om „het meesterplan" van de partij uit te voeren. Dit „meesterplan" is de vorige maand aangekondigd, toen de partij het nieuwe Britse ontwerp voor een grondwet voor Noord- Rhodesië verwierp. Het plan om vat passieve weerstand, die, zo als toen bekend werd gemaakt, de federatie tot op haar grond vesten zou schokken. De Leider van de Verenigde na tionale onafhankelijkheidspartij, Kenneth Kaunda, zou op het ogenblik op weg zijn naar Tan gen jjka, mogelijk met het doel er een regering in ballingschap op te richten. President Kennedy heeft zo'n 20.000 antwoorden ontvangen op zijn verzoek om suggesties voor de behandeling van de wereld situatie dat hij onlangs in zijn televisierede heeft gedaan. Een warenhuisdirecteur adviseerde gebeden voor de vrede., een ban kier stelde voor geld voor de .„welvaartstaat" voor defensie aan te wenden. En er was ook een briefschrijver die aanbood Nikita Chroesjtsjef ota zeep te 'helpen... (Adv.) „Neues Deutschland", het lei dende communistische orgaan in Oost-Duitslana, heeft in ant woord op een „ingezonden schrij ven" doen uitkomen dat de Oostduitse autoriteiten de kwes tie van de verkeersverbindingen met West-Berlijn als hefboom voor onderhandelingen met de Westelijke mogendheden en er kenning van de Oostduitse soe vereiniteit willen gebruiken. Het blaa zegt namelijk dat de Weste lijke mogendheden gedwongen zullen zijn met de regering van de „Duitse Democratische Repu. bliek" onderhandelingen te be ginnen om althans tot afspraken over het gebruik van de ver keerswegen te komen. In het „ingezonden schrijven" werd de vraag gesteld hoe een apart vre-i desverdrag eigenlijk wijzigingen: voor West-Berlijn met zich mee zou kunnen, brengen. Het blad stelt opnieuw dat West-Berlijn staatsrechtelijk behoort tot het grondgebied van de Oostduits Walter Ulbricht, de voorzitter van de staatsraad en leider der communisten in Oost-Duitsland, heeft verscheidene dagen in de Sowjet-Unie vertoefd en bevindt zich thans in Moskou, aldus heeft een woordvoerder van de Oostduitse ambasadë in Moskou meegedeeld. Vrijdag nog werden berichten over Ulbrichts aanwe zigheid in Moskou tegengespro ken. Regeringskringen in Londen verwachten ais resultaat van net Westelijk overleg over de hui dige crisis een uitnodiging aan Cnroesjtjef voor een topconfe rentie mogelijk in Londen of' Genève, maar in elk geval in Europa, aldus het Engelse blad „The Observer". „Men gelooft dat de jongste Sowjet-nota, met het accent op de bereidheid van de So.wjet-Ume te onderhandelen en de gevaarlij ke. militaire voorbereidingen in midden-Europa en niet op drei- gemeiuen inzake Berlijn tot ac- ..tL over te gaan, is bedoeld om ae verantwoordelijkheid voor het ontstaan van de crisis op het Westen af te schuiven." „De vooruitzichten op een Wes telijk initiatief zijn verbeterd nu bekend is, dat Bondskanselier Adenauer zijn bondgenoten heeft meegedeeld dat hij niet in poli tieke moeilijkheden zal geraken 'door een westelijk initiatief vóór de algemene verkiezingen in W. Duitsland, op 17 september." De telefoonabonnees in de Pa kistaanse hoofdstad Rawalpindi, die dezer dagen de tijdmelding draaiden kregen van een vertwij felde stem de mededeling: „Sor ry, onze klok is kapot". Dat ook „Tante Cor" wel eens manke menten kan hebben is voor de genen, die van de werking der automatische geluidsband-tijd- melders op de hoogte zijn, niets verrassend.. Maar voor wie zich afvragen hoe „Tante Cor" in een dergelijk geval met vertwijfelde stem zou kunnen antwoorden moge dienen, dat men in Rawal pindi een dergelijke moderniteit nog niet rijk is; daar zit achter het tijdmeldingsnummer een levensechte „Tante Cor", die, de blik star op een chronometer ge richt, acht diensturen achtereen elke tijdaanvrage persoonlijk be antwoordt, zodat een „Dank u wel julfrouw-' daar niet mis plaatst is. staat die na een vredesverdrag alle soevereiniteitsrechten zou overnemen. De Westelijke mo gendheden zouden moeten in stemmen met een statuut voor West-Berlijn als gedemilitari seerde vrije stad voordat zij de verkeerswegen zouden kunnen gebruiken. De Tunesische autoriteiten hebben zondag vijf Franse sol daten vrijgelaten. De Franse be velhebber in Bizerta liet op zijn beurt 12 Tunesiêrs vrij. Dit is de eerste maal sinds de strijd rond Bizerta dat beide partijen gevangenen hebben uit gewisseld. Op goede gronden kan men aannemen dat de zesde Ameri kaanse vloot zal worden ver sterkt wanneer de crisis om Berlijn heviger wordt. Dit heeft de nieuwe commandant, admi raal David L. MacDonald, op een persconfei entie in Rome meege deeld. De zesde vloot, die 50 schepen, 30.000 manschappen en meer dan 200 vliegtuigen omvat, is gesta tioneerd in de Middellandse Zee. Het hof dat een onderzoek in. stelt naar de moord op de dicta? tor van de Dominicaanse Repu? bliek, generalissimo Rafaël Tru! jillo, heeft de vrijlating van p personen gelast die kort na aanslag waren gearresteerd. Tot hen behoren achttien vrou wen en twee broers van genera: I Juan Tomas Diaz, naar verlui,) I de leider van het complot. Dia- J werd enkele dagen na de aansla: in juni, in een gevecht met vei.J ligheidstroepen gedood. Volgens het Engelse blad „Dal iy Express" stelt Scotland Ya.f een onderzoek in naar illegal wapenzendingen met bestcm| ming Angola. Het onderzoek richt zich voor-l al' op' het Londense vliegvell Gatwicfc, dat de basis van ht complot zou zijn. Toestellen van verschillend?! Engelse chartermaatsehappije-1 zouden de afgelopen maanden I duizenden wapens machine.! geweren en mortieren van Chi-I nees fabrikaat van Libano-I naar de Canarische eilanderI hebben vervoerd, zonder dat d L piloten de ware aard van d-| lading kenden. Van de Canari-I sche eilanden' werden de wapen? I verder naar Ghana en Angola gezonden. Een woordvoerder van de En l gelse politie heeft geweigehl commentaar te- leveren op hc| bericht. Het aajizïen van de Belgische havens dreigt de laatste tijd ern stig te worden geschaad, nu de Antwerpse officier van Justitie het mes heeft gezet in een „rotte plek" onder de havenarbeiders. Het is gebleken, dat de ge woonte om het kadeper soneel fooien toe te stoppen, zó ver is voortgeschreden, dat er een soort tarieflijst is ontstaan,, die de juiste hoogte van de fooi regelt. Voor een schipper, die er het grootste belang bij heeft, dat. zijn schip zo spoedig moge lijk gelost of geladen wordt, zit er weinig anders op zich neer te leggen bij dit systeem. Een stevige fooi weegt wel op tegen enkele uren of zelfs een dag eerder varen. De gemeente Antwerpen heeft zich echter met deze tipgeverij bemoeid. Ze vond. dat de haven arbeiders, die eigenlijk. Antwerp se gemeente-ambtenaren zijn, geen fooien mochten aannemen, liet was beneden hun waardig heid en stelde bovendien de grote Belgische havens in dis krediet jegens andere losplaat sen als bijvoorbeeld Rotterdam. De zaak is nu aan het rollen gebracht en het aantal verhoren is zo langzamerhand tot 100 ge stegen. Daaruit bleek, dat niet alleen Antwerpen,, maar ook. Gent, Brugge en Ostende aan het verderfelijke fooienstel meewerkten. Ontelbare reken:: gen voor het lossen van schep vertoonden de post: „Gratilic tie voor het kadepersonee Zelfs de Belgische binnenschee: vaart ging zich er mee bemoeie: en in het Albertkanaal moete veel schippers bij iedere sic aan het bedienend personeel bc ven het normale geld een fooi geven van 140 Belgische francs,! wat neerkomt op, bijna een tier. tje! Maar nu wordt er dan schoon! schip gemaakt en gaat de sterk:j| arm afrekenen. Het is twijfel! achtig of de Justitie zal zijn oc| tj kopen. President Bourguiba van Tu nesië hoopt op Brits-Amerikaan- se bemiddeling om tot een op lossing van de crisis om Bizerta te kunnen geraken, aldus heeft het Britse parlementslid Fran cis Noel-Baker aan een vertegen woordiger v,an „Reuter" gezegd. Hij brengt een particulier be zoek aan Tunesië. Bourguiba had zich beklaagd over de „slappe houding" van Engeland en de V. S. tegenover Frankrijk en de suggestie dat een contin gent van de Verenigde Naties de basis Bizerta van de Fransen zou overnemen van de hand ge wezen. O 9 9 door BARONESSE ORCZY 89) Nadruk verboden. „Ik heb maar een paar minu ten de tijd, Crystal", zei hij ern stig, „daarom zal ik heel kort zijn. Op het ogenblik is de kei zer verslagen maar dit ge beurde ook te Eylau en te Leip zig zijn nederlagen zijn slechts tijdelijk, alleen zijn over winningen zijn beslissend en blijvend". „Dat weet de hele wereld. Dat hoef ik niet eens meer te zeg gen. Maar om het tijdelijke ver lies van vandaag te herstellen, is hij zo goed geweest, mijn hulp in te roepen. Vanavond ga ik naar Engeland om zijn be velen uit te voeren. Morgenmid dag ben ik klaar met mijn werk. Het keizerrijk Frankrijk zal nogmaals zegevierend uit de as van een korte nederlaag oprij zen, en de keizer zal machtiger worden dan ooit tevoren". „En wat heb ik met dit alles te maken?", vroeg zij koud. „Het betreft je hele toekomst, Crystal", antwoordde hij over tuigd. „Je begrijpt toch wel, dat de keizer mij alles zal geven wat ik wens. Dat alles kan ook voor jou zijn, Crystal, want je bent altijd de enige vrouw voor mij geweest. Ik ben bereid de onrechtvaardigheid van je va der te vergeven. Je had mij je trouw beloofd en ik had niets gedaan, wat al die beledigingen rechtvaardigt. Ik wil dat je zult weten,'Crystal, dat al mijn lief de nog voor jou is, evengoed als het fortuin en de eer, die ik nu ga verdienen". „Ik geloof, dat u krankzinnig bent, monsieur De Marmont. In ieder geval kunt u nu beter gaan. U zult de diligence nog missen". Zij liet De Marmont in de gang staan, of hij een brutale bedelaar was en liep de trap op Hij brandde van woede. Zo'n vernedering had hij nooit mee gemaakt. Vóórdat zij boven was, sprong hij alweer naast haar en met zijn hand stevig om haar arm, dwong hij haar stil te blijven staan. Juist, toen hij weer wilde pra ten, gilde Crystal: „Vader! Mau rice! Help! !"- Zij had hen in de straat horen aankomen en zij wist, dat de hulp op tijd zou zijn. Met twee sprongen was Mau rice de trap op. Toen hij De Marmont herkende, brulde hij buiten zichzelf van woede „Wat wilde jij daar, brutale vlegel Hij had zich nog nooit zo sterk gevoeld als nu en vóórdat iemand begreep, wat er gebeur de, had hij De Marmont de trap af gesmeten. Meteen wilde Mau rice bovenop hem springen, maar de graaf kwam tussenbei de en zij kwaad „Laat hem gaan, Maurice. Je hoeft hem niet dood te slaan. Trap hem de deur uit!" Maar De Marmont bewoog niet en gaf geen enkel geluid. „Je hebt hem gedood, Mau rice!", riep Crystal geschrokken. Ze mocht De Marmont dan nog zo'n verrader vinden, dit was toch ta erg. De mannen wisten niets te zeggen. Tenslotte zei Maurice stoer „Ik hoop het. Hij heeft het verdiend.". Intussen had de graaf zich over De Marmont gebogen. „Hij haalt adem, dus hij leeft nog", stelde hij vast. „Hij zal alleen bewusteloos zijn", meende Maurice. „Daar ben ik dan blij om, want ik heb niet graag, dat er ter wille van mij moorden ge pleegd worden", zei Crystal kat tig. „Er was anders niets aan ver loren geweest", verdedigde Mau rice zich. Het ergerde hem, dat Crystal nog een goed woord voor die ellendeling had, terwijl hij er toch maar onmiddellijk op afgesprongen was om haar to bevrijden, „Nou krijg ik toch echt ge noeg van jouw doordrijverij. Help liever mee, die man op de been te krijgen", zei Crystal boos. Zij knielde bij De Marmont neer en riep Jeanne, om een kussen voor zijn hoofd en wat brandewijn te brengen. Samen met de graaf, legde Maurice De Marmont, die als een hop vodden onder aan de trap lag, languit in de gang. Jeanne kwam pruttelend met het gevraagde aandragen. Zij was het met de St. Genis eens, wat er niets aan dat rapalje ver loren ging. Zo'n brutale kerel, die het huis binnendrong en dan mademoiselle haast aan randde. Nee, als het aan Jeanne lag, had zij De Marmont liever een slok zeepsop tussen zijn kaken gegoten. Maar zij vol deed aan het verzoek van made moiselle en legde De Marmont's hoofd op het kussen en diende hem, terwijl Crystal zijn hoofd wat ophield, de brandewijn toe. Het werkte onmiddellijk. Vic tor opende zijn ogen en keek wazig om zich heen. „Jeanne, wil je proberen hier zo gauw mogelijk een dokter te krijgen? Dan kunnen we ten minste van hem verlost raken. Er woont er een hier drie hui zen vandaan". Jeanne had geluk. De dokter kwam direct met haar mee. (Wordt vervolgd.) DINSDAG 8 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.J Gram.; 7.45 Morgengebed; Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Vo< de vrouw; 9.35 Waterstanda 9.40 Voor de jeugd; 10.00 Voord kleuters; 10.15 Gram.; 11.50 Vol-I aan.... vooruit, lez.; 12.00 Mid-j; dagklok; 1*2.04 Ben je zestig! 12.30 Land- en tuinbouwmec I 12.33 Gl-am.; 13.00 Nieuws: 13.!i| Zbnnewijzer; 13.20 Gram.; 13.5i| Lichte muer.; 14.00 Gram.; 14.3)0 Voor de- plattelandsvrouw?:! 14.45 De fatale zeven dage: hoorspel; 15.35 Gram.; 1600 Vot de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.J Voor de jeugd; 17.40 Beursbe-| 1T.45 Het gouvernements-arbcl derskamp in Hollandia; 18.1 Gram.; 18.20 Onze musea, lel 18.30 Voor de jeugd; 19.00 N'f 19.10 Act; 19.25 Gram.; Recital; 21.05 Limburgs syI orkest en piano; 21.50 Koorza! 22.20 Letterkundige persoonlT beden, die ik gekend heb, 1 I 22.30 Nieuws; 22.40 Gram.; 23s| Nieuws. HILVERSUM II; 7.00 NiemTl 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 D»i'| opening; 8.00 Nieuws; 8.15 Grr 9.00 Gym. voor de vrouw; De groenteman; 9.15 Gram.: F Morgenwijding; 9.55 Boekbesp"* king; 10.00 Gram.; 10.50 Voor kleuters; 11.00 Pianospel; 1' Voor de zieken; 12.00 Hamm»1* I orgel; 12.15 Strijkorkest; If f Land- en tuinbouwmed.; U J Lichte muz.; 13.00 Nieuws; Gram.; 13,25 Beursber.; I Orgelspel; 14.00 Strijkkwart'B 14.40 Gram.; 14.50 De dieren»*! reld en wij, praatje; 15.00 Me" pole orkest; 15.30 Levensku: lez.; 15.45 Mezzo-sopraan enpC no; 16.15 Gram.; 16.30 Voor jeugd; 17.30 Amateurspi*r I 18.00 Nieuws; 18.15 Pianos? 1830 Lichte muziek; 18.55 vous parle; 19.00 Suor Angel opera; 20.00 Nieuws; 20-05 progr.; 21.00 Speurwerk nieuwe wegen, klankb.; Nieuwe gram.; 22.05 Gram - Nieuws; 22.45 Act.; 23.00 G«1 23.55 Nieuws. BRUSSEL, (VI.): 12.00 i®"*.., 12.02 Gram.; 12.30 Weert*1",! 12.35 Gram.; 12.50 Beurst, T ten; 12.35 Gram. 12.50 Be""5' I 13.00 Nieuws; 13.15 Kamenn 14'.00 La Tosca, opera: Beursber. 16.06 Kamerm'" 16.30 Orkest; 17.00 Nieuws: .1 Lichte m.uz.; 17.40 BoekbC;,..| king; 17.50 Klassieke mu*" Voor de soldaten; 18.50 I 19.00 Nieuws; 19.40 Gram-; J Operamuziek; 21.45 Gram„4 Nieuws; 22.15 Gram.; 22.55 - Televisieprogramma NED. TV: 20.00 Journaalital1 Televizier; 20.30 Docuiw" film; 20.55 Speelfilm. ^W^BELG. TV: 19'90 l ton; 20.00 Nieuws; 20.301 A J 21.00 TV-Westem; 21-50 progr.; 22.10 Nieuws. ONGELUK OP OV De 61-jarige weduw k,., Wökke uit Heilc dagmorgen om liet 1 men toen ze op een di e knipperlichten overweg tussen Alkm tricum door een trei ure pen Mevr, Bakk, oen fiets. De kni werkten normaal. D< gelu-i ondervond het t 'fiogai wat vertraging DODEI.IJI LKKEEKSONG Op de rijksweg 42 -Nieaweschans), in ving \an Winsenoter tegen bet middaguur auto n botsing gekor Zweedse wagen. 'D auto sloeg enkele m; kop en belandde in e inzittenden werden d uers bevrijd. De 70-jarige J. B. j-up is in bet ziekenhi scnoten overleden. 1 G M. E. O. uit No zijn vrouw zijn zw< hun zoon heelt een Mevi. A. heeft een Iractuur. De Zweedse wagt steJbaar vernield. BROMFIETS VERONGEU De 60-jarige brom is vrijdag in Amste -pioqnipsSaMUOipi straat aangereden vrachtauto, die hen: rang verleende. De I ernstig aan het hoof is later in het Wil huis overleden. DOOR TREIN GI Op een spoorwego ten zuiden van Heili morgen de 61-jarig ker uit Heilo om ht men. Zij wilde per weg oversteken en pen door een trein ae richting Heilo. I overleden. De spoorwegover zien van een alarm het zicht ter plaat» STOFFELIJK O) GEV'OND De 48-jarige schei der J. Z. B. uit Het nacht van vrijdag vermoedelijk door om het leven gekor felijk overschot w morgen in de hav? den gevonden. H< was ongehuwd en vermist. IN ZEE VERD In Noordwijk is gen het stoffelijk gespoeld van de i van den Haak uit sinds maadag j.l. v Hij was in zee gaan baden in g< zijn zusje en een gingen naar huis, in zee was. Toen later nog niet thu onderzoek ingestei vond slechts de 1 bader. Volgens een o; hoofdinspecteur v weerwezen zijn juni 1961 25 bo voorgekomen, wa derij vernield of digd werd. Vier van deze men voor in Gro Friesland, drie in in Overijssel, vijf één in Noord-Hi ^lid-Holland, zes bant en één in Li De directe sch branden aangeri raamd op 1.663.5 Bij deze brand boeien en kalver en biggen en 50 vee om. Nadat begin vo technisch persone gische luchtvE Sabena" enige staakt en een st het grondpersont voorkomen, dreig king van het vli van deze maats: Deze actie tot arbeidsvoorwaarc óernomen door c beweging, waarl deel van de werktuigkundige: len is aangeslo zijn ongeveer t ken. Het zou in de heden de stakin foen uitgaan, 'ekenen dat bi een regeling te< een algehele stak soneelssector zo de tussentijd z eisen kracht door enkele 1 Jdens de spitsui Bij de Sabena navraag met de nog niets officiet

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2