EUROPA Dit de Prov Engeland kiest voor machtige derde eenheid: Gemeenteraad van Hoek Spoorwegen werven buitenlanders DE BRONZEN ADELAAR Kerkdiensten AGENI Zaterdag 5 augustus 196] De anti-Nederlandse propaganda door Indonesiërs in Australisch Nieuw-Guinea DUIVENVLUCHT (per vliegtuig) VANAF ROTTERDAM Voor de zondaz Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW De beslissing ven Groot-Brit- tannië 0111 tot toelating van de Euromarkt te verzoeken, is vrij wel overal in het Westen als een historische «laad begroet. Inderdaad zullen de uiteinde lijke gevolgen ervan de wereld een ander aanzien geven. Naast de beide reuzen, de Verenigde Staten en de Sovv,jet-Unie, niet hun geweldig industrieel vermo gen en hun enige honderden mil joenen mensen omvattende bin nenlandse markten, zal een nieu we machtige economische en naar men hopen mag ook politie ke! eenheid Van 300 miljoen mensen ontstaan. Het besluit kan de regering- MacMillan niet gemakkelijk zijn gevallen. Bij bepaalde groepen in het eigen land, in een groot deel van het Gemenebest en on der de leden van de Europese Vrijhandels Associatie, de zoge naamde „Zeven" van de E.F.T.A. In tegenstelling met de „Zes" van de Euromarkt, bestaat tegen En- gelands toetreding tot de Euro pese Economische Gemeenschap (E.E.G.) een bittere oppositie. Maar de Britse regering kon daarvoor niet langer opzij gaan. DE ENIGE UITWEG. Er is slechts één afdoende mid del tegen de periodiek optredende financiële moeilijkheden, waarin Groot-Brittannië ook op dit ogen blik weer verkeert: aansluiting bij de Euromarkt. Daardoor im mers zal een welvarend, zeer koopkrachtig afzetgebied geheel open komen te liggen voor het efficiënt werkende deel van de Britse industrie, terwijl daar naast de concurrentie van de uiterst moderne industrie op het Westeuropese continent het in ontwikkeling achtergebleven deel van de Britse industrie zal dwin gen, zich aan de eisen van de tijd aan te passen. Het resultaat daarvan zal tenslotte een aan zienlijke vergroting van de Brit se produktiviteit en een gestegen Britse vermogen tot concurren tie op de wereldmarkten zijn. Aan de aansluiting zal zonder twijfel een periode "van moeilij ke onderhandelingen voorafgaan. Zowel aan deze als gene zijde van de Noordzee zijn machtige groe pen geneigd, hun speciale belan gen in de enge betekenis van het woord met hand en tand te ver dedigen. Maar de hindernissen kunnen niet onoverkomelijk zijn, RAADSLEDEN MAAKTEN EEN EXCURSIE NAAR DE BRAAKMAN. nu, naar uit de eerste reacties is gebleken, de zes oprichter- staten van de E.E.G. de Britse stap hebben verwelkomd als een mogelijkheid tot aanzienlijke ver sterking van de E.E.G. Neder land voorop en Frankrijk minder aarzelend dan men had verwacht. MAAR DE NEUTRALEN? In het kielzog van Engeland hebben Denemarken en Ierland reeds aangekondigd eveneens naar het lidmaatschap van de E.E.G. te zullen dingen. Zij zul len welkom zijn. Wat moeilijker wordt de positie van leden van de Europese Vrijhandels Associa tie als Zweden. Zwitserland en Oostenrijk. Hun neutraliteit ver biedt hun het volledige lidmaat schap van de E.E.G., die immers naast een economisch ook een politiek lichaam is. Wél echter zullen zij, naar het voorbeeld van Griekenhland. als geassocieerde leden op zuiver economische grondslag kunnen toetreden. Al met al ziet het er thans naar uit, dat onder dwang van de eco nomie, die in dit tijdperk om grote produktie-eenheden en omvang rijke vrije markten vraagt, Eu ropa de politieke vereniging zal krijgen, die het in het verleden zo tragisch ontbeerde. Dat is ook het enige juiste antwoord op de uit daging, die Ohroesjtsjef zojuist met de aankondiging van de com munistische „heilstaat" tot. de vrije wereld richtte. (Nadruk verboden.) „INBREKER" KWAM IETS BRENGEN Een bewoner van de Pas toriedijk in Rotterdam werd gisternacht in zijn slaap gestoord doordat de hond begon te blaffen. Toen hij bovendien hoor de dat er iemand beneden rondscharrelde, snelde hij met een angstig voorgevoel het bed uit. Maar de bui tendëur sloeg al dicht en de heer des huizes trof niemand meer aan. Toen hij rondkeek of er iets ge stolen was, bleek het te- gendeel. De inbreker had iets achtergelaten. Een paar schoenen, een zak doek, een pakje shag, een aansteker, een bos sleutels en een zakmes De politie heeft deze zonderlinge geschiedenis tot klaarheid gebracht. De „inbreker" was een buurman die zich in de deur vergist had, of beter gezegd, in het raam Hij was laat van een feestje thuis gekomen en vond het beter via de ven sterbank het huis te be treden. In de woonkamer trok hij zijn schoenen uit, leegde zijn zakken, maar bemerkte toen de vergis sing. Hij schrok zo dat hij alles achterliet Na afloop van de openbare raadsvergadering maakten de raadsleden van de gemeente Hoek een uitstapje naar het re creatieoord de Braakman, waai de verschillende objecten, zoals de voorzieningen voor de kam peerders, het zwembassin en de kleedgelegenheden werden be zichtigd. Vóórdat dit alles plaats vond, stelde de voltallige raad in zijn openbare raadsvergadering van donderdagavond de notulen van de vorige vergadering onveran derd vast. De heer Van der Peijl infor meerde naar het handwerkondei - richt op de scholen en vroeg B. en W. of het in de bedoeling ligt dat mej. Catsman dit in de toe komst ter hand neemt. Dit bleek niet het geval te zijn. B. en W. wensten de oude toe stand, n.l. een aparte onderwij zeres voor handwerken te hand haven. De heer Tollenaar informeerde naar de in de vorige raadsverga dering gestelde vragen inzake de keien bij de kreek, die plotseling verdwenen waren. De Voorzitter deelde mede, dat de gemeente daar ter plaatse te veel keien heeft verkocht, waar door de weg wat verder is uitge broken dan in de bedoeling heeft gelegen. Om eventuele moeilijkheden te voorkomen zal als tijdelijke op lossing wat macadam bijge- strooid worden. Onder de ingekomen stukken waren o.m. de jaarverslagen van de Beschutte Werkplaats te Ter- neuzen en een rapport van het Ziekenhuis te Terneuzen. Van G. S. was een schrijven ontvangen, waarin werd medege deeld dat de wijzigingen van de begrotingen werden goedge keurd. B. en W. deelden de raad mede, dat, ingevolge zijn besluit, de ge meente een gazonmaaier met toebehoren heeft aangekocht voor de prijs van 2802. Op voorstel van B. en W. trok de raad het raadsbesluit van 21 juni 1960 in, waarin de prijs voor de grond in het Boeregat werd vastgesteld. Indertijd had de heer Hame link aan de raad optie op de betrokken grond verzocht, om er enkele woningen te bouwen. Nu er inmiddels een jaar ver streken is en er van bouwen blijkbaar niets komt, wensten B. en W. zich niet vast te leggen aan de destijds vastgestelde prijs van de grond, daar inmiddels de prijzen voor openbare werken etc. belangrijk zijn gestegen. De heer J. F. Rouw verzocht de gemeente bouwgrond voor de bouw van 14 woningen in het uitbreidingsplan Oud-Westenrijk- polder. Indertijd had de heer Rouw op deze grond optie aangevraagd. Hoewel het aanvankelijk leek, dat er van bouwen weinig zou komen, blijken er nu definitieve plannen te bestaan en zullen de eerste 7 woningen reeds vóór Kerstmis worden opgeleverd. De heer Van der Peijl meende, dat de raad met dit voorstel een stok achter de deur heeft, omdat inmiddels de eerste voorbereidin gen voor de bouw reeds getrof fen zijn. De Voorzitter gaf toe. dat het voorstel tot aankoop van de grond door de aannemer te laat is ingediend. Hij wees er echter op, dat de raad in principe reeds had besloten tot verkoop van de grond. B. en W. hoopten, dat niet alle woningen in huurkoop aange kocht zullen worden, opdat er dan ook voor oudere mensen een kans zal zijn een betere woning te huren. Met een voorstel tot het vast stellen van een regeling ziekte kosten ambtenaren ging de raad accoord. Aan de heer J- de Kraker w erd ingevolge de premie-regeling wo ningverbetering medewerking verleend voor het aanbrengen van een closet met waterspoe ling. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid adviseer de de raad de huur van de wo ningwetwoningen Beatrixstraat nrs. 9 tot 14 vast te stellen op 12 per week, waarmede de raad akkoord ging. Ook met het voorstel van B. en W. om de woning Noord straat nr. 34 voor 500 aan te kopen, kon de raad zich vereni gen. De woning zal in de nabije toe komst worden afgebroken, waar door te zijner tijd een bredere toe gangsweg naar de begraafplaats gemaakt zal kunnen worden. Een schrijven van G. S. inzake een uniforme regeling voor de vergoeding van het gebruik van een eigen auto door de burge meester ontmoette geen bezwa ren bij de raadsleden. Voor de gemeente Hoek houdt dit in, dat de burgemeester voor het gebruik van de auto in eigen gemeente een vergoeding krijgt van 1200 per jaar, en voor het gebruik van de auto buiten de eigen gemeente 0,14 per km. De heer Van der Peijl merkte op, dat nu G. S. met een derge lijk voorstel komen, hij dit wel wilde aanvaarden. Zouden echter B. en W. een zelfde voorstel ge daan hebben, dan zou hij beslist tegen hebben gestemd. De gemeenterekening over de dienst 1959 werd door de raad vastgesteld. In de gewone dienst bedragen de inkomsten 459.717,94 en de uitgaven 459.291,08, gevende een batig slot van 426,86. De kapitaaldienst sluit met een nadelig saldo van 105.076,69. Naar aanleiding van een voor gestelde wijziging van de begro ting voor het jaar 1961 infor meerde de heer Van der Peijl naar de teruggang van de ge meentelijke inkomsten. De Voorzitter deelde mede, dat dit komt door de teruggang van het inwonertal. Bij de grenswijziging Philip pineBiervliet- Hoek heeft de gemeente Hoek een veer moeten laten, terwijl de kanaalwerken andermaal een aantal inwoners naar elders verjagen. De ge meente Hoek, aldus de Voorzit ter, wordt op deze wijze uitge-, hold. Dit was ook één van de argumenten geweest, die Hoek te berde had gebracht tijdens de hearing, welke het college te Philippine had met Ged. Staten. De heer Van der Peijl zeide hierop, dat hem het antwoord van het lid van Ged. Staten de heer Dikötter, bijzonder geërgerd had. Deze maakte bij de bespre king over het uithollen van Hoek de opmerking: „Goed gepluimd staat ook netjes", hetgeen de heer Van der Peijl „verregaand" noemde. Het. is de gemeente Hoek, al dus spreker, die in deze kwesties veel veren heeft moeten laten. De Voorzitter stelde, dat te bevoegder plaatse reeds een be spreking is aangevraagd om de problemen, waarmede de ge meente Hoek door de grenswijzi ging en het wegtrekken van de bevolking uit de kanaalzone te kampen heeft, te bespreken. De heer Vergouwe bracht ver volgens de pachtvergoedingen ter sprake, die de boeren in de kanaalstreek krijgen. Hij achtte de vergoedingen voor grond en pacht, die de commissie-Nooten voorstelt, schandalig laag, vér beneden de werkelijke waarde van de grond. Zo had hij vernomen, dat ge dupeerde boeren, die geen genoe gen hadden genomen met de dooi de commissie-Nooten vastgestel de vergoedingen, na gevoerde procedure een veel hoger bedrag toegewezen hadden gekregen. De heer Van der Peijl bracht bij de rondvraag de stank ter sprake die er op warme dagen Deens parlement keurt onderhandelingen met E. E. G. goed Het Deense parlement heeft vrijdag met overweldigende meerderheid (152 tegen 11 stemmen) de Deense regering gemachtigd „samen met Enge land" te gaan onderhandelen met de E. E. G. over toetreding. Bij die onderhandelingen moet volgens het parlement rekening worden gehouden ..met de ande re landen van de Europese Vrij handelsassociatie" en er dient een parlementaire commissie van 34 leden te worden opge richt om dë onderhandelingen te volgen. (Het Britse parlement hecht te donderdag zijn goedkeuring aan het Britse besluit om met de zes E. E. G.-landen te gaan onderhandelen.) Het is bepaald niet waar, dat buitenlandse arbeidskrachten die bij de Nederlandse Spoorwe gen te werk worden gesteld, ho gere lonen krijgen dan hun Ne derlandse collega's. Zij werken onder precies dezelfde arbeids voorwaarden. Dit is vrijdagmor gen op een persconferentie in Utrecht medegedeeld door drs. S. Buijs, chef van de dienst per soneelszaken bij de N. S. Zoals bekend, hebben de Ne derlandse Spoorwegen deze week een wervingscentrum geopend in Gent. De Belgische Spoorwe gen. die momenteel een perso neelsbestand hebben van onge veer 80.000 man. willen dit door reorganisatie terugbrengen tot 50.000 man. en nemen dan ook voorlopig geen nieuw personeel belangrijke eis is voor de veilig heid van dc mensen zelf. De personeelssterkte bij Je N. S. daalt voortdure id. Momen teel zijn er in totaal meer dan 2000 vacatures, met name voor stationsassistenten, wegwerkers en metaalbewerkers. Weliswaar krijgen de spoorwegen ieder jaar 80Ó0 sollicitanten, maar na de scherpe selectie blijven daar maar 1600 van over, die zowel medisch als psychologisch ge schikt zijn voor het werk. Hot jaarlijkse verloop bij de N. S. draait om de vijf procent. Dit percentage is niet zo hoog. maar het absolute aantal mensen dat verdwijnt, is u.teraard wel groot. Iedere week dienen 34 mensen hun ontslag in, terwijl er 28 worden genensioneerd of afge keurd. Hiertegenover staat slechts een aanwas van 32 man per week. Door automatisering, mechanisering en dergelijke is het wel mogelijk, het personeels bestand enigszins in te krimpen, aan. Vandaar, dat in België, waar maar op een gegeven moment ook een aanzienlijk grotere werk. loosheid heerst dan bij ons. voor de N. S. nog goede kansen liggen. Men beperkt zich tot de Vlamin gen. omdat het verstaan en spre ken van de Nederlandse taal een achter een leegstaand café valt te constateren. Voorts vestigde hij de aan dacht van B. en W. op het feit, dat de beide lagere scholen zo geheel verschillende vakanties hebben gehad, en van één school de vakantie zelfs zó viel, dat de bouwvakkers, die hun vakantie verplicht moeten opnemen, zelfs aan huis gebonden zijn, daar de schoolgaande kinderen dan geen vacantie hebben. De Voorzitter beloofde deze kwestie met de inspecteur voor het lager onderwijs te zullen be spreken. De heer Leunis bracht ter sprake dat de heer De Kraker zijn werk, het ruimen van toilet ten die niet op de riolering zijn aangesloten, niet meer doet. Hij vroeg B. en W. maatregelen te nemen, om te voorkomen dat de toiletten op de meest ongunstige plaatsen worden geleegd. De Voorzitter betreurde het, dat de heer De Kraker dit werk heeft gestaakt, en zegde toe dat besprekingen zullen worden ge houden om te trachten voor deze onsmakelijk doch voor de volks gezondheid zo belangrijke zaak een oplossing te vinden. Hierna werd de vergadering door de Voorzitter gesloten. Uit een artikel in dc te Port Moresby verschijnende „South Pacific Post" blijkt, dat in onder wijskringen aldaar verontwaar diging is ontstaan over de antt- Nederlandse propaganda. Deze werd bedreven door opvarenden van het Indonesische marine opleidingsschip „Dewarutji" tij dens een bezoek van drie dagen, dat hot schip dc vorige week aan Port Moresby bracht. De driemaster, die voor bezoek door het publiek was openge steld, werd vooral bezocht door groepen schoolkinderen. Twee Australische onderwijzeressen ener missieschool hebben na een eerste bezoek echter geweigerd met een tweede groep kinderen aan boord te gaan, omdat, naar zij mededeelden, de Indonesische opvarenden zich schuldig maak ten aan anti-Nederlandse propa ganda. Zij zeiden, dat de kinde ren volkomen werden ingepalmd en omhelsd door dc bemanning, waarvan de leden te pas en te onpas ,.Oi turagir' zeiden, wat in de taal der Motu's „Jij, mijn vriend" betekent. Volgens het blad verklaarden de kinderen later dat de Indo nesiërs zeiden, dat Indonesië in het volgende jaar goed- of kwaadschiks West-Nieuw-Guinea zullen overnemen, daaraan toe voegend „en dan zullen we jul lie vrienden zijn". Volgens de onderwijzeressen werd tijdens de rondleidingen meer de nadruk gelegd op anti- Nederlandse propaganda dan op het laten zien van het schip. In een boekje, dat aan de bezoekers werd uitgedeeld, wordt Neder lands Nieuw-Guinea beschreven als een deel van Indonesië. De leider van een niet nader genoemde instelling hij was bevreesd voor represailles op zijn organisatie in Indonesië heeft zich tenslotte tot de pers gewend om te protesteren tegen deze propaganda onder de school jeugd. Toen een verslaggever van de „South Pacific Post" aan de commandant van de „Dewa rutji", kapitein Poer Wana, vroeg, of het schip ook een good- willbezoek aan Hollandia zou brengen, zei deze lachend „Neen, misschien volgend jaar. Tenslotte staan we nu onder be scherming van de Australische marine." m door BARONESSE OHCZT 88) Nadruk verboden. Op de hoek van oe Rue de Ligne vóór een oude herberg stond de diligence, die de reizi gers mee zou nemen voor de vrachtboot in Ostende. Victor de Marmont had een plaats in de koets besproken. Hij had zijn uniform verwisseld voor burgerkleren. Zijn bagage was alin het rijtuig gedepo neerd. De diligence zou pas over een uur vertrekken. Even was hij bang. dat hij geen plaats in de diligence zou kunnen verove ren, zoveel reizigers waren er, die Brussel achter zich wensten te laten. Maar zijn gevulde beurs deed altijd wonderen. Hij kocht een plaats voor een enoTme prijs, maar kreeg hem dan ook. Hij verlangde ernaar met Cry stal te spreken. Zij zou nu toch wel van gedachten veranderd zijn. Maar zou er nog tijd ge noeg zijn? Naar haar adres had hij al geïnformeerd, maar er was in die beroerde drukte ner gens een rijtuig te krijgen. Het had hem zoveel tijd gekost, nieu we kleren te bemachtigen en tenslotte een plaats in de koets te veroveren. Nu had hij maar een uur over. Hij zou moeten lopen en omdat hij er wel zeker van was, dat de graaf hem niet binnen zou laten, zou hij het dus op een toevallige ontmoeting met Crystal moeten aansturen. Misschien zou hij haar wel zien, als zij het huis in of uitging. Maar hij had toch geen tijd ge noeg, in die Rue du Marais om te gaan hangen? Enfin, hij zou het toch proberen. Dat uur was toch verloren. Zo vlug hij kon stapte hij op de Rue du Marais af. Tot zijn onbeschrijfelijke ergernis her kende hij in één van de straten, vlak bij haar huis, de St. Genis met Crystal. Die ellendige aap draaide dus nog altijd om haar heen. Wat deed hij hier op straat met een dame te wande len? Waarom vocht hij niet, de held! Victor de Marmont wond zich hoe langer hoe meer op, maar ondertussen wist hij geen oplossing voor de situatie. Hij zou de man graag op zijn ge zicht slaan, maar wat hielp hem dat? Hij had gehoopt op een rustig ogenblik met Crystal. Misschien was hij dan al zeker van haar geweest, vóór hij nog naar Engeland ging. Vandaag over een week zal op de Rotterdamse luchthaven ieder geluid worden overstemd door het ge-roekoe van postdui ven. Duizend postduiven zullen dan namelijk -- ditmaal onder het motto: „Vliegen is minder ver moeiend dan u denkteen zeer merkwaardige luchtdoop ondergaan: voor de eerste keer in de geschiedenis van de Neder landse duivensport reizen zij per vliegtuig, zorgvuldig opgeborgen in vijfhonderd manden. De tocht gaat naar de Britse kustplaats Southend, die zondag's het beginpunt is van een wed vlucht van de Nederlandse Alge mene Bond voor Postduiven- houders. Het Transport wordt verzorgd door „Rotterdam-Air", dat daar voor twee toestellen charterde van „Fairways". De overtocht geschiedt 's nachts, omdat op zaterdag en zondag al resp. 300 en 250 start- en landingsbewegin gen plaats vinden op het vlieg veld. Aanvankelijk had de lucht- havenmeester van Southend be zwaren tegen de retourvlucht vanaf zijn vliegveld een vlucht, die de duiven uiteraard op eigen kracht gaan maken aangezien hij vreesde dat de in- en uitkomende vliegtuigen daar door wellicht in gevaar zouden komen. Maar men heeft hem er van kunnen overtuigen dat de vogels aanmerkelijk verstandi ger zijn dan, bijvoorbeeld, de zee meeuwen, die nogal eens tegen electrische draden e.d. vliegen. De duiven vliegen op een hoogte van 300 tot 700 voet. met een snelheid van 70 mijl per uur. Er zat niets anders op dan ze voorlopig maar zo onopvallend mogelijk te volgen. Toen zij bij haar huis aankwa men, zag hij tot zijn genoegen en verbazing, dat de St. Genis kort afscheid van haar nam en doorliep. Terwijl hij vlug in een portiek stapte, hoorde De Marmont, hoe de St. Genis nog vroeg: „Ben je er zeker van, dat je vader in „Légitimista" is?" ,,Ja, heel zeker, haal hem maar gauw!", antwoordde Cry stal. Met grote stappen liep de St. Genis de straat uit. De Marmont wachtte zijn kans af. Jeanne deed de deur open en vóórdat Crystal begreep wat er gebeurde, gleed De Mar mont snel langs haar heen het huis binnen. De twee vrouwen schrokken eerst erg. Jeanne stond al op 't punt in gillen uit te barsten, maar Crystal had dadelijk De Marmont herkend en herstelde zich gauw. „Een overval, monsieur?", vroeg zij rustig. „Laten wij het zo noemen, mademoiselle", antwoordde hij onverstoorbaar, „als u zo goed wilt zijn uw dienstbode te vra gen weg te gaan, zal ik heel kort zijn". „Mijn vader is uit. hij kan u niet ontvangen", zei zij. De Marmont glimlachte en haalde zijn schouders op. „Dat weet ik, anders zou ik niet hier zijn". „Dan bent u een lafaard, als u wordt toch de grens bereikt. Drs. Buijs gelooft, dat veel mensen de spoorwegen de laatste jaren vaarwel hebben gezegd omdat zij in het bedrijfsleven meer konden verdienen, terwijl met name de „ongemakken" er beter werden gehonoreerd. Hij verwacht, dat het ontslag op eigen verzoek nu. dank zij de onlangs goedgekeurde wijziging van de secundaire arbeidsvoor waarden voor het spoorwegper soneel aanzienlijk zal worden af geremd. De spoorwegen zagen, volgens de hepr Buijs, een jaar geleden al aankomen, dat ze in hun taak als dienstverlenend bedrijf tekort zouden gaan schieten door ge brek aan personeel. Daarom heeft men in 1960 contact ge zocht met de Belgische Spoor wegen, die alle medewerking hebben verleend. Tot nu toe-zijn reeds 600 Belgen opgeroepen 300 daarvan verschenen, en 150 werden goedgekeurd. Momenteel werken er 50 Belgen in Neder land, binnenkort zullen er nog vijftig in dienst treden. De heer Buijs hoopt, dat zich in de ko mende tijd nog enkele honderden Belgen bij het wervingscentrum in Gent. zullen melden„We kun. nen er minstens 1500 gebruiken". ALS EEN KUIIDE. Gij leiddet Uw volk als een kudde. Psalm 77 21, Gods onbekende voetstappen zijn doorgaans Gods meest ze. genrijke voetstappen. Ze voeren God niet van ons óf. Ze brengen God met Zijn genade juist naat j ons toe. Dat zijn die Israëlieten daari aan de Rode Zee aan de weet g<f komen, dat God in die noodnacll vlak bij hen was. Niet door cej woord. God gaat met die op? jaagde, schichtige mensenkuddel met de angst in de ogen en del angst in de ziel, niet redeneren! God gaat hun Zijn voetstappen! niet verklaren of uitleggen of aoJ ceptabel maken. Hij doet zoals I wij met aarzelende kinderen doen. Hij neemt ze bij de hand. Toen ze daar als anstige scha-1 pen bij de kust samendromden en niet meer wisten hoe het moest, was daar plotseling in die don kere nacht de reddende, bescher mende, leidende hand Gods. Was God wei ooit zo dicht bij hen ge- weest, als juist in die noodnacht. I toen ze Zijn voetstappen niet I meer kenden? Kijk, Hij grijpt ze hij de hand. Hijzelf gaat met hei de diepte der zee in. Hijzelf voert ze tussen de dreigende watermu ren door. God leidt ze juist in er door en met Zijn onbekende voet staopen. Ja inderdaad, dat was ongr-1 loof, dat was wantrouwen, da- ze aarzelden omdat zij Ziin voet stappen niet begrepen. Ze had-I den toch alle reden en grond otrj God ook te vertrouwen, ook kwam Hij op onbekende voet stappen. Ze waren toch immer.' „Zijn volk". Gij leiddet Uw voh< God laat toch zeker Zijn volk ir de nacht en in de zee niet in tl steek? Ja, in die grote watere: verdrinken al onze berekeninge en plannen en overleggingen. Wi; komen daar niet uit. Maar Gods verbondstrouw aan Zijn volk I verdrinkt nooit. God zit met Zijnl belofte aan dat volk vast. Het! staat met Hem in heilig liefdes-' verbond. En dat kan en dat zal] God nooit trouweloos schenden. En daarom móét Hij ze leiden. Neen, Israël, al loopt Hij met' voor u onbekende voestaDpen. Hij is niet weg. „Hij is nabij d- ziel, die tot Hem zucht. Hij troost het hart dat schreiend tot Hem vlucht." (Uit „De Stem achter U".) ■n aun-: OOST ZEEUWS-VLAANDEREN NED HERV. KERK ZONDAG 6 AUGUSTUS. Axel: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen; 2.30 uur Ds. P. J. Penning? (Bed. H. Doop.) Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen: 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (Bed. H. Doop.) Hontenisse: 9 uur Ds. R. G. J. Timmers, van Hulst. (Bed. H. Avondmaal.) Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim mers. Philippine: 11 uur Wika R. Was- terval, van Hedenesse. Sas van Gent: 9.30 uur Wika R. Wasterval, van Hedenesse. Sluiskil: 9 uur en 10.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen (Noordstraat): 10 uur Ds. P. J. Pennings, van Axel; 3 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. Doop.) Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Ds. J, Vinkenborg, van Arn hem. Gebouw „Bethel": Geen jeugd- kerk. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Eerw. heer H. J. Begeer, van Hoofd plaat. OTHENE: 3 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. I BI De senaat heeft vrijdag pre sident Kennedy 46,848 miljard dollar toegewezen voor de ver dediging. Dit is het grootste be drag dat ooit is gevoteerd in vredestijd. Hel is voor het be lastingjaar dat 1 juli begonnen is. Cry- wist, dat ik alleen ben". „Ben je bang voor mij stal?", vroeg hij. „Ik ben bang voor niemand", antwoordde zij. „maar u en ik hebben elkaar niets te zeggen en daarom verzoek ik u mij niet langer met uw gezelschap lastig te vallen." „Pardon, maar er is iets zeer belangrijks, dat ik u zeggen moet. Ik heb nieuws over wat er vandaag bij Waterloo ge beurd is. Het is van belang voor uw toekomst en uw geluk. Ik vertrek binnen een half uur naar Engeland. Je zult er geen spijt van hebben, Crystal, als je nu naar mij luistert." „Ik luister," antwoordde zij koel. „maar maakt u het zo kort mogelijk." „WiR u de dienstbode wegzen den?" Even aarzelde zij. Haar ver stand zei haar, dat het niet ver standig was, met die man te praten. Maar hij had het over Waterloo en dat in verband met haar toekomst en geluk en voorzichtig of niet zij wilde horen, wat hij te zeggen had. Al zou hij maar een kruimeltje nieuws horen over het. lot van de Britse troepen, waar de St. Genis maar niet over wou spre ken! „Je kunt wel even gaan, Jean ne. Laat de voordeur open, want vader en Maurice zullen dadelijk hier zijn." (Wordt vervolgd.) GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur eb 3 uur Ds. A. van] Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. H. van Kapel, van Rhoon. Sas van Gent (zaaltje Ned. Hen. I Kerk)7 uur Ds. R. Bakker, van Doorn. Terneuzen10 uur en 4.30 uur Cs, R. Bakker, van Doorn. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. 11 den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.1 Hoek: 10 uur en 2.30? uur Da. C. Bijl. Terneuzen: 10.30 uur Ds. P. Lok, van Berkel; 4.30 uur Ds. J. G| Meijer, van Pernis. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 wil Ds. H. van Leeuwen, van Arij hem. GEREF. GEMEENTE (Sya.). Terneuzen: (Frans Halslaan) uur en 3 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur 1»* dienst. Terneuzen: (Vlooswijkstrnat)S' uur. 2 uur en 6 uur leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur *n1 uur Ds. A. de Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KEK* Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur H. H. Missen. _sa Clinge: 7 uur, 8.30 liur en 10 uur- H. H Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur*1 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 liuï en 10 uur- H. H Missen. '<rr.' uur: H. H. Missen,-r Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur*1 10.15 uur: H. H. Jdissen. Terneuzen: 7 Uur, Tl.30 uur 10.15 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDERI-l' ZONDAG 6 AUGUSTUS. NED. HERV. KERK. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. ErW' huis. (Bed. H. Doop.) L Breskens: 9.30 uur Ds. M. J- va I Wijk, van Edam. Cadzand: Geen opgave. Groede: 9.30 uur Ds. RothfU- van Vlissingen. Hoofdplaat9.30 uur Eerw C. H. Heijboer, van Zaamsla? Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. Joh- 1 Oostburg: 9.30 uur Ds. W. S. Hu-5 van Dalen. w. Retranchement9.30 uur DS. J. Fournier, van BovenkarsE Schoondpke: 9.30 uur Ds. Stoutjesdijk, van Breda. j Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk- (Bt H. Doop.) ns. St. Anna ter Muiden: 11 u- C. Balk. wika Waterlandkerkje: 10 uur De Haan, van Hedenesse^ IJzendijke: 11 uur Ds. Joh- zet, van Nieuwvliet. „-««n* Zuidzande9.30 uur Ds. J. M* daal. (Bev. van Ambtsdrager WOENSDAG 9 AUGUSTUS. Oostburg: 7 uur Lit. Avondgeb (Kerkcentrum.) DONDERDAG 10 AUGUSTUS- C HUf$ Oostburg: 3 uur Ds. JA S- veSti- van Dalen. (Huwelijks**3 ging en inzegening.) ki i Zaterdag 5 augus terneuze Zilveren jubileum van de Waterleid wliappU „Zeeuwse ren." Gisterna middag heef M Dikötter, directeu L 'v Waterleidingma zeeuwsch-Vlaanderen' ieeenheid van zijn zi>' leum als directeur maatschappij gerecipn benedenverdieping van toren. Uit welhaast alle Zeeuws-Vlaanderen Nederland en België te<»enwoordigers aanw heer Dikötter te felicit „root aantal fraaie blof sierden de watertoreh boden hem geschenker Was de directeur ec citeerd door zijn perse Kwamen tal vangerw ren uit Zeeuws-Viaand den van diensten en bedrijven. Door zijn verdiens heer Dikötter zich in c ■jaren op m&atschappol en cultureel terein he< ven, waren ook velen gen aanwezig. Verder waren onder zigen o.a. de voorzitt Vereniging voor Watc langen in Nederland Bij kor, dr. H. Kahrel. van de vereniging i tanten van waterleidin jn Nederland, en de voc deze instelling, drs. F zeis, prof. W. F. J. Ik directeur van de watei „Midden-Zeeland" de te Vlissingen, mr. J. en mr. J. C. van Hei den van de afdeling teit van het departemi ciale Zaken en Volksf mr. F. J, Haarman, hc strateur Regionale het ministerie van E( Zaken; de leden van ten van Zeeland, d< Philipse, M. J van Schout en A. J. van c Van Belgische zijde aanwezig de directe van de Nationale M, der waterleidingen ir. en de burgemeester sche gemeente Bassev Dhaenens. Voor Katholiek Ze< ir. Dikötter zich gro sten verworven als Provinciale Staten, w; 2 mei 1950 werd geko lid van Gedeputeer sinds 14 juni 1955. Zi sten op maatschappel en cultureel terrein w de Paus erkend door ming tot ridder in dj Gregorius de Grote. „IMeierfabriek gaat- maandag Een aantal mannen heeft enige tijd te Do: scholing gehad voor blagebedrijf voor stof nieuwe dépendance va fabriek Dordrecht te Zij worden a.s. maan Terneuzense afdeling gaat, ingezet met enk lingen, zodat het t( neel ongeveer 35 bec zal geleidelijk worden tot liet geplande aar bereikt is. Zoals men de Meterfabriek Do het reeds in gebruik rein ook nog optie c zende percelen gekre door bestaat dus de n dat het bedrijf te Tj de toekomst kan uitt Opening nieuw teitszaak in A> Gisternamiddag on had de opening pl< nieuwe zaak in e artikelen van mevr Baal Axelsestraat jaar in de Nieuwed hebben gewoond is Van Baal verhuisd n, keistraat van nieuw want het wordt toch duidelijker dat dit de straat wordt voor over de brug wonen, zeer fraai pand gew Vele genodigden oi ciële opening bij te ben hieraan gehoor weldra stond de win fraaie bloemstukken ken als een bewijs v medeleven ,rnet de vi Van Baal zo bizondei nis. Het front, elf mete staat geheel uit glas krijgt de bezoeker heid reeds van buite artikelen te bezichtig wijze is de bijna 100 ruimte geheel étalag Aan de ene zijde v rieur staan T.V.'s, r; hoorapparaten opges cialiteit van een der Van Baal. De andere kant wo: genomen door allerle huishoudelijke artike machines, koelkastei sortering lampen, name- en afspeelapp De indeling van kleur en licht, gever 6 AUl Lux ZONDAG TERNEUZEN 2 uur: „Onder 1 4-30 en 8 uur: Liebe in Wien". Concertgebouw, der kruisvuur". AXEL: Het „De Chaplin „Zware jes" jongens Centru revue li

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2