Brits parlement keurt Europees besluit goed Lagerhuisdebat Opnieuw Amerikaans vliegtuig overmeesterd De vluchtelingen en grensgangers Berlijn Amerikaanse vakantiegangers in Zwitserland verongelukt tr Kongo onder de nieuwe regering HET WEER VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 17e Jaargang Nr 5360 EERSTE BLAD Piloten worden bewapend m Heren en Jongens Kleding NOORDSTR. 55 AX"EL TEL-773 WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering be abonnement: Terneuzen E.„ei teur-Hoofclredarteur I. van de Sar.de Redactie-adres: Noordstraat 55 5 idministratie-adres. SmidswaJ Telefoon 2073 gisonubimer 38150 Glitonum"'" abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaalper ^aaod f2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 et. DE VRUE ZEI Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. jjet vliegveld van KI Paso in Texas is donderdag getuige ge weest van een sensationele po ging van twee luchtpiraten om een grote Boeing 707, een straal vliegtuig, te kapen en er mee naar Cuba te vliegen. De poging is echter mislukt, o.gf. doordat de politie op het vliegveld kans had gezien met een maehinege- weer de banden van het toestel, toe» het reeds over de startbaan taxiede, aan flarden te schieten De Boeing, een toestel van de „Continental Airlines" was op weg van San Francisco naar Houston, toen bleek dat er zich onder de 69 passagiers twee pi raten bevonden. Een blonde jon geman en een oudere man trok ken, kort voor het toestel boven El Paso arriveerde, revolvers en deeklen mede dat het toestel naar Cuba moest vliegen. Wel zou in El Paso een tussenlan ding worden gemaakt om ben zine in te nemen. Toen het toestel eenmaal aan de grond stond en er benzine werd bijgetankt, brak er onder de vrouwelijke passagiers een ware paniek los. De twee pira ten stemden er toen mee in dat de passagiers, o.w. een zwange re vrouw, het vliegtuig verlie ten, maar vier mensen moesten met de bemanning als gijzelaar achterblijven. Het vliegveldpersoneel pro beerde het benzinetanken zo lang mogelijk te rekken. De piraten kregen er echter na enige uren genoeg van en maakten over de radio bekend dat zij de beman ning zouuen doodschieten als zij niet konden vertrekken. Bij de daarop volgend,1? po ging om op te stijgen joeg een politie-auto achter het vliegtuig aan en schoten politiemannen de enorme banden van het toe stel aan flarden. Zodra het ge vaarte tot stilstand kwam, werd het omsingeld door politie auto's en vrachtwagens. Intus sen rukten als maar politiever- sterkingen aan en arriveerden zelfs militairen van Fort Bliss, dat in de omgeving ligt. Er volgde toen een ware belege ring, die uren duurde. Acht uur nadat het toestel was omsingeld, gaven de twee pira ten zich einuelijk gewonnen. De toeschouwers waren er toen ge tuige van dat alle mensen die uit het vliegveld kwamen, hand boeien aankregen. De F.B.I.. die in de zaak was gemengd, nam deze voorzorgsmaatregel om bui ten het vliegveld op haar gemak de twee boosdoeners uit de rest van het gezelschap te kunnen uitzoeken. Zo gebeurde het dat ook de stewardes met handboeien om de vliegtuigtrap afdaalde. De dnetteur van de maatschappij omhelsde haar hartelijk zodra zij voet aan cie grond zette. Voor de piraten zich tenslotte overga ven, had de directeur hen nog een' ander vliegtuig, een DC-7b, aangeboden in ruil voor de Boeing, die een vijf miljoen dol lar kost. Dat andere toestel had uit Houston moeten komen, doch de ruilhandel ging toch niet door. De politie verkiaarde, dat met bekend is of de twee mannen, een jongeman t an een jaar of 18 en een andere man van circa 50, Cubanen zijn. Zij hebben wel Spaanse namen, maar zij spre ken met eer. duidelijk Ameri kaans accent. Dit was de derde poging in 3 maanden van luchtpiraten om een Amerikaans vliegtuig te stelen. Op 24 juli dwong een man I de piloot van een Electra van de' „United Airalines" met een re- I volver om van Florida naar Ha- I vanna te vliegen. Op 1 mei deed j zich zo'n incident voor met een j toestel van de „National Air lines". Later is bekendgemaakt dat de twee mannen geen Cubanen zijn. Senator Mike Monroney, voorzit ter van een senaatscommissie voor de Luchtvaart, verklaarde dat de twee mannen de 50-jarige Leonard Beardon en diens zoon Cody, beiden afkomstig uit Ari zona, zijn. Zij zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens mensenroof en het vervoeren van een gestolen vliegtuig over staatsgrenzen heen. De senator onthulde voorts dat president Kennedy persoonlijk tussenbeide was gekomen om te verhinderen dat aan de twee piraten een ander vliegtuig werd gegeven'in ruil voor de Boeing. De directeur van de Ameri kaanse Federale Luchtvaartraad heeft donderdag aan alle Ame- rikaanse luchtvaartmaatschap pijen getelegrafeerd dat de be manningen van vliegtuigen be wapend mogen worden. Er wordt alleen als voorwaarde ge steld dat d'e bemanningsleden die wapens gaan dragen, on langs zijn geoefend in het ge bruik van vuurwapens. De maat regel is een direkt gevolg van de mislukte poging van twee mannen, donderdag, om een Boeing van de „Continental Air lines" te kapen. Het ministerie van Justitie heeft donderdag bekendgemaakt, dat er 10.000 dollar beloning is gesteld op inlichtingen die leiden tot de arrestatie van luchtpira ten. De held van de dag was Glenn Gilman, een politieman, die toen de Boeing werd getankt, kans had gezien ongemerkt aan boord te kamen en die zich als gijze laar had laten vasthouden toen de passagiers mochten uitstap pen. Hij wachtte urenlang rustig af, tot op een goed ogenblik de oudere Bearden even niet oplet te. Met een ferme rechtse, die hem zelf een gekneusde vuist op leverde, sloeg hij de bandiet tegen de grond. Juist op dat ogenblik kwamen twee mannen van de F. B. I. aan boord om over overgave te on derhandelen. Zij grepen de jonge Bearden in zijn kraag en daar mee was het angstige avontuur voorbij. I'RINS BERN HARD IN MEXICO. Prins Bernhard is gistermiddae aangekomen in Mexico, waar hij zich bij Prinses Irene heeft ge voegd die zaterdag haar verjaar dag viert. TILDY OVERLEDEN De Hongaarse oud-president Zoltan Tildy is te Boedapest overleden, aldus heeft het Hon gaarse persbureau, M. T. I., don_ derdag gemeld. Hij is 72 jaar ge worden. Tildy is van 1946 tot 1948 pre sident van Hongarije geweest, hij behoorde tot de partij van de kleine bezitters. Tildy werd tot een gevan genisstraf van verscheidene ja ren veroordeeld wegens actieve steun aan minister-president Imre Nagy tijdens de Hongaar se opstand in 1956. Tildy is minister geweest in het kabinet van Nagy in de tijd van de opstand. Hij werd in 1953 veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf. Drie jaai' later werd hij vrijgelaten. Tildy is predikant van een Protestantse kerk geweest. In de oorlog maakte hij deel uit van een anti-Duitse ondergrondse organisatie. In het etmaal tot (lunelerdag- n&middag werden in het opvang centrum Muriéra'elde 1155 nieu we vluchtelingen uit Oost-Berlijn en Oost-Duitsland geregistreerd. Een groot deel der vluchtelingen bestaat uit jonge mensen onder de 25 .jaar. Het aantal grensgangers onder de vluchtelingen is tot twintig procent gestegen. De 15.000 grensgangers die in West-Berlijn wonen maar in Oost-Berlijn wer ken hebben tot nog toe geen last ondervonden. De campagne van Oostduitse zijde geldt de 52.000 grensgangers die in Oost-Berlijn Woensdag is een toeringcar met Amerikaanse vakantiegan gers na een aanrijding met een vrachtauto het Vierwoudsteden- nieer hij Luzern in Zwitserland hi gereden. Van de 38 inzitten den van de bus konden slechts faen mensen zich tijdig in veilig heid brengen; men moet aanne men, dat de anderen allen ver dronken zijn. Een duiker. Siegried Naumann, is er donderdag in geslaagd de autobus op de bodem van het Op de foto zien we hoe red ders in bootjes zoeken naar de ongeluksbus, die op grote (lieD: le onder water ligt. meer te bereiken, waarin zestien mensen om het leven zijn geko men. Hij bleef anderhalf uur bij de bus en bevestigde een kabel aan het voertuig. Speciale uitrustingsstukken zi.in van Zurich naar Hergiswil overgebracht. Met dit materiaal wil men de bus naar aan aanleg plaats te Hergiswil slepen. Het voertuig zal daar worden gelicht. Dp duiker heeft geen lijken gezien. De bus ligt op een diep te van 59 meter op de kop halt- weggezakt in de modder. Na het ongeluk hadden de in zittenden vele ramen geopend om te kunnen ontsnappen, zodat het mogelijk is dat er lijken uit de bus zijn gedreven. wonen maar in West-Berlijn wer ken. De controle-commissaris "an de Socialistische Eenheidspartij Hermann Matern heeft woens dag alle vluchtelingen uit Oost- Duitsland gedreigd dat zij later rekenschap zouden moeten afleg gen, aldus meldde A.D.N. De communistische jeugdorganisatie F. D. J. in de Sowjet-zöne heeft donderdag alle „gezonde mannen van achttien jaar oud" opgeroe pen zich vrijwillig bij het Oost duitse leger te meiden, opdat er geen open plaatsen in dit leger blijven. De vrede moet „militair gewaarborgd" worden, aldus de oproep, omdat de „extremisten van Bonn een hysterisch krijgs gehuil hebben aangeheven". In West-Berlijn vreest men dat van Oostduitse zijde de druk op de in West-Berlijn werkende grensgangers versterkt zal wor den door o.m. krachtige ideolo gische beïnvloeding, inbeslag neming van persoonsbewijzen en andere administratieve belemme ringen en eventueel door de grensgangers te verplichten de huur, gas en elektra in Oost- Berlijn en Oost-Duitsland in West-marken te betalen. De Westduitse minister voor kwesties geheel Duitsland be treffende, Lemmer, heeft de be volking van de Bondsrepubliek verzocht de vluchtelingen uit het Oosten met nog meer menselijk heid als tot n°g toe tegemoet te treden. De meeste vluchtelingen konden zelfs niet de noodzake lijkste kleding e.d. met zich mee nemen. Het Britse parlement heeft donderdag, na een debat van twee dagen, zijn instemming be tuigd met het besluit van de re gering om met de E.E.G. te gaan onderhandelen ever toetreding. Het Hogerhuis hechtte zonder stemming zijn goedkeuring aan het besluit. In het Lagerhuis werd de regeringsmotie, waarin de instemming van het parle ment werd gevraagd, goedge keurd met 313 tegen 5 stemmen. Lord Attlee, de vroegere La- bourpremier. heeft donderdag in het Hogerhuis ironisch de vraag gesteld, Engeland zo veel achteruit was gegaan dat het nu aan twee landen die het verslagen heeft en vier landen die hun bevrijding aan Engeland hebben te danken, moet vragen of het alstublieft lid van hun ge meenschap mag worden. Attlee, die sprak tijdens een Europees debat in het Hoger huis dat parallel liep aan de La gerhuisdebatten over toetreding van Engeland tot de E. E. G., zag in vereniging van Europa geen stap naar vereniging van de wereld. Hij gaf de voorkeur aan ontwikkeling van het Ge menebest boven concentratie op de Europese samenwerking. Voorts vreesde hij van de Europese gemeenschap vorming van internationale kartels, zoals voor de oorlog. En hij merkte hierbij op dat de Duitse indu strie goeddeels weer in handen schijnt te zijn van mensen die indertijd Hitier steunden. Lord Hailsham, de minister voor Wetenschap die het rege ringsbesluit verdedigde, geloof de niet dat men bang behoefde te zijn voor verlies van soeve reiniteit. Het is niet denkbaar, zo zei hij, dat het Frankrijk van generaal De Gaulle meent dat het op welke manier dan ook zijn nationale waardigheid, trots en soevereiniteit door deelneming aan de gemeenschap heeft ver minderd. Daartegenover stond echter dat als gevolg van de communistische dreiging Euro pese aaneensluiting geboden was. Attlee had nog meer bezwa ren. Hij kon niet geloven in re geling van de Britse binnenland, se kwesties door een niet-Brits orgaan, zelfs niet als het een in ternationaal orgaan was. De jonge onafhankelijke staten zou den in een nauwere aansluiting bij Europa een stap terug kun nen zien in de richting van Euro pese hegemonie en kolonialis me. Ten slotte hield hij er niet van om door economische zwak te of uit vrees voor net com munisme in de armen van le Europese Gemeenschap te wor den gedreven. Volgens hem be stond het gevaar dat het welsla gen van de E. E. G. te hoog werd aangeslagen. H. K. H. Irene, die morgen, 5 hoopt te vieren. augustus, haar 22e verjaardag FotoMax Koot. Het hoofd van de niet-mili- taire activiteit van de Verenig de Naties in Kongo, Linner, j heeft donderdag te LeopoldstaJ gezegd dat met de vorming van een nieuwe wettige regering een nieuw hoofdstuk van de Ver enigde Naties in Kongo begint. Nu kunnen de Verenigde Naties" op grote schaal technische hulp bieden. Het zwaartepunt van de activiteit van de wereldorgani satie in Kongo kan nu langza merhand verchuiven van het militaire naar het niet-militaire, aldus Linner. In antwoord op een vraag zei Linner dat een militaire actie van de centrale regering tegen Katanga niet beschouwd zal worden als burgeroorlog en dat RUSSISCHE NOTA'S OVER BERLIJN De Russische minister van Buitenlandse Zaken. Gromiko. heeft donderdag te Moskou de antwoordnota's op de Ameri kaanse, de Britse en de Franse nota over Berlijn overhandigd. Bijzonderheden over de in houd zijn nog niet bekend. Ver wacht wordt dat de nota's vrij dag zullen worden gepubliceerd. Zoals bekend, hebben de drie Westelijke grote mogendheden op 17 juli in nota's aan de Rus sische regering gezegd dat de Russen niet eenzijdig een einde kunnen maken aan de rechten van de Westelijken in Berlijn en dat een poging dit toch te doen, tot een gevaarlijke toestand zal leiden. Bij de voortzetting van het Lagerhuisdebat over de kwestie van Britse onderhandelingen met de E. E. G., is donderdag o.m. het aspect van de soevereiniteit op de voorgrond geschoven. De onderminister van Buiten landse Zaken Edward Heath ver kiaarde in antwoord op opmer- Kmgen van Labourzijde, dat men op dit punt drie kwesties dient te onderscheiden: 1. de instellin gen der gemeenschappelijke markt brengen het probleem van de soevereiniteit met zich mee, doch dat heeft alleen maar be trekking op economisch gebied; 2. het regelmatige politieke over leg over Europese zaken houdt geen afstand van soevereiniteit in, en 3. de toekomst op lange termijn ais gevolg van de econo mische en politieke samenwer king kan leiden tot federalisme of confederalisme. De Europese economische in stellingen eisen veeleer een sa menvoegen van soevereiniteit dan afstand ervan, aldus Heath. Tijdens een overgangsperiode van nog zeven jaar geldt voorts een vetorecht voor elk der leden. Daarna worden de besluiten in de ministerraad van de Gemeen schap met gewogen meerderheid genomen. Voor Engeland zal de vaststelling van het gewicht dat zijn stem in die gevallen zal heb ben, onderwerp zijn van onder handelen. De Labourwoordvoerder voor economische zaken. Harold Wil son, verklaarde donderdagmid dag in het Lagerhuis dat het geen geheim is dat Engeland zicli volgens de Amerikanen maar met Europa moet bezighouden en niet met het organiseren van topconferenties. Volgens hem had Engeland echter wel dege lijk nog een rol in de wereldpoli tiek te spelen, mogelijk zelfs een beslissende rol als het eens een brug tussen Oost en West zou kunnen slaan. Heath ging hier echter tegen in. Hij ontkende met klem dat de Amerikaanse president of één van zijn ministers zich op de door Wilson gesuggereeide wijze over de Britse buitenlandse politiek zou hebben uitgelaten. Wat de Amerikadnse houding tegenover de Europese integra tie aangaat, verklaarde Heath, dat Washington bereid is een zekere mate van economische discriminatie te aanvaarden als die nodig is voor versterking van de politieke eenheid van Europa. YVilson gaf tenslotte toe dat Labour niet zozeer tegen het be ginsel van onderhandelingen over voorwaarden voor eventuele toe- tredding tot de E.E.G. is. De so cialisten fnoeslen zich echter hun positie absoluut voorbehouden ten aanzien van een definitief be sluit als die onderhandelingen achter de rug zouden zijn. De vroegere Labour-minister van Defensie Shinwell sprak zich tegen aansluiting bij de E.E.G. uit, omdat dit op den duur er toe zou leiden dat Engeland een num mer zou worden in handen van de Adenauers, De Gauiles, Spa ken en Kennedy's. MacXIillan voor televisie Premier MacMillan zal heden avond (om 21.15 uur Nederland se tijd) voor de Britse televisie verschijnen om een uiteenzetting te geven over de economische toestand, de kwestie-Berlijn en het regeringsbesluit om te gaan onderhandelen met de E.E.G. Hij verschijnt op verzoek van de B.B.C. voor de televisie, doch zijn rede zal ook door de onafhanke lijke televisie-omroep worden uit gezonden. de Verenigde Naties er zich daarom niet mee zullen inlaten. Premier Adoela, die door Lin ner „een gematigde, verzoe ningsgezinde en wijze man" werd genoemu, heeft gezegd dat zijn regering van plan is in de ko mende dagen een einde te maken aan de afscheiding van Katanga. TIJDELIJK REGEN" De afgelopen 24 uur trok een depressie, in diepte toenemend, van de zuidpunt van Groenland naar het zeegebied ten westen van Schotland. Het bijbehorende frontensysteem trok donderdag met veel regen over de Britse eilanden. In de loop van de avond bereik(e het regengebied het westen van ons land. De depres sie zal over Schotland naar de Noordzee trekken, waardoor de zuidwestelijke wind tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig gaat aanwakkeren. Na de frontpassage zal heden in de loop van de dag maritieme lucht gaan binnenstromen, waar in aanvankelijk nog veel bewol king voorkomt. Plaatselijk zullen dan ook nog buien vallen. De wind ruimt naar westelijke rich- ling. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. s/D <JjUffOnC SIGAREN Geniet er van CAPrino 3tct-, medegedeeld door het K. N. M. I.. geldig tot hedenavond. Veel wind. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige, langs de kust harde tot stormachtige zuidwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 4. AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.39 7.55 Terneuzen 8.14 8.30 Hansweert 8.54 9.10 Walsoorden 9.04 9.20 ZON MAAN op onder op ondei Aug. 4 5.05 20.26 14.38 5 5.07 20.24 0.24 15.43 6 5.08 20.22 0.59 16.4 7 5.10 20.20 1.39 17.2! 8 5.11 20.19 2.25 18.26 I

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1