L E NG Z) Weeroverzicht Het Britse besluit t.a.z. van de E.E.G. Het reizen tussen Oost- en West-Duitsland wordt moeilijker Nieuw Russisch initiatief op ontwapeningsgebied en van de NG bij TERNEUZEN Ipsengi 85 p WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 17e Jaargang Nr 5358 EERSTE BLAD ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Radio de Koek PROCES IN OOSTBERLIJN HOOGWATER MIJNWERKERS INGESLOTEN KANS OP EUROPESE TOPCONFERENTIE TUNESlE's STRIJD VOOR BIZERTA LABOUR GAAT ZICH ONTHOUDEN Russisch commentaar op Engels besluit W. E. U.-ministerraad ingenomen met Britse besluit DORP IN INDIA VERZWOLGEN eleloon 2546 jicht'3 muz.; 12.30 Weer- 2.35 Gram.; 12.50 Koer- 3.00 Nws; 13.15 Middag- 14.00 Promenadeconc. 3evar. muz.; 16.00 Koer- 16.06 Herinneringen aan Eggerth en Jan Kiepura; Kamermuz.17.00 Nws. iCamermuz. (verv.17-50 spr.; 18.00 Gram.; 18-20 de sold.; 18.50 Spaanse "ïuz.19.00 Nws; 19.40 Gr- Jrk. conc.21.30 Graff fws; 22.15 Kron. v. literal- 1 schriften; 22.30 Graff- •Jws; 23.00 Voor de zeelff" televisieprogramma's. T.V.17.00 Voor de kin- 17.30—17.40 Int. jeUgO" 20.00 Journ. en weerover 20.20 Spaanse liederen, jicht progr.; 21.05 Voordr., Attentie; 22.00 Avondwu BELG. T.V.19.30 FeuilD Nws; 20.30 Cabaret opunten uit de geschiede de Amerikaanse stomn' 21.25 Eénakter; 11 tprogr.22.40 Nws. Erankering hit abonnement: Terr pirecteur-H'.AjI'iradJicteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 5t Administratieadres: Smidsvva) Telefoon 2073 -•'ronummer 38150 Abonnementspriis: ƒ6.- per Kwartaal; per naand f2,—per week 48 ct Losse nrs 9 et .i.* Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs rei mm 15 ct: minimum pet anver centie 2.25 Kuoriek Kleine Advertenties tgécn handels- advertenties): 5 regels f 1. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties hij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adret Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot namiddags 2 uur. Voor het maandagnumn er- raterriags 10 nor. Het Oostduitse ministerie van Volksgezondheid heeft het mini sterie van Binnenlandse Zaken verzocht maatregelen te nemen die het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland zullen beïnvloe den, teneinde de burgers te be schermen te een epidemie van kinderverlamming in West- Duitsland, zo wordt in Oost-Ber- lijn officieel meegedeeld. Er wordt niet gezegd wat het voor maatregelen zullen zijn, alleen dat andere buurlanden van West- Duitsland dezelfde maatregelen al hebben genomen. West-Duitsland wordt verweten dat aijn optreden tegen de epide mie onvoldoende is. Gewezen wordt op het aanbod van de Oostduitse regering gratis Rus sisch vaccin te verstrekken. ..Het feit dat er meer West- duitse burgers in Oostduitse zie kenhuizen moesten worden op genomen die vermoedelijk de ziekte hebben, bewijst dat de ziekte in Oost-Duitsland wordt ingevoerd," aldus de officiële Oostduitse verklaring. Woordvoerders van verschei dene Westberlijnse ondernemin gen hebben meegedeeld, dat een deel van hun personeel dat in Oost-Duitsland woont, niet op zijn werk verschenen is. Men neemt aan dat de druk van de Oostduitse autoriteiten deze mensen bang heeft gemaakt. De Oostduitse communistische pers heeft dinsdag een heftige campagne geopend tegen Oost- bertjjners en Oostduitsers die in West-Berlijn werken. Genoemde mensen worden „verraders" ge noemd. „Neues Deutschland", het voor naamste communistische or gaan, drukte een serie brieven van lezers af over deze kwestie. In een brief van een fabrieks- brigade wordt gezegd dat men verwacht dat het gemeentebe stuur maatregelen zal nemen „om ons te steunen in onze dis cussies met de grensgangers". Zoals gemeld is vorige maand de order afgekomen waarbij het degenen die in West-Berlijn wer ken verboden wordt hoogwaar dige artikelen in Oost-Duitsland te kopen. Men schatte toen dat een dertigduizend Oostberiijners en minstens nog een twintigdui zend Oostduitsers zonder toe stemming in West-Berlijn werk ten. Men neemt aan dat de meesten gewoon zijn blijven doorwerken dan wel besloten hebben Oost-Duitsland voorgoed te verlaten. In totaal 30.145 Oostduitsers hebben vorige maand om poli tiek asiel in het Westen ge vraagd, het hoogste maandgetal sedert oktober 1955, toen 32.874 aanvragen werden ontvangen, aldus een woordvoerder van de Westduit-se regering. Aanvragen om politiek asiel worden apart gehouden van vluchtelingenaantallen zonder meer. In' West-Eerlijn alleen reeds zijn vorige maand 30.444 vluchtelingen aangekomen en naar schatting zijn nog enkele duizenden rechtstreeks naar West-Duitsland gegaan. In de eerste zeven maanden van dit jaar hebben in totaal 135.646 Ocstduitsers om politiek asiel in West-Duitsland en West- Berlijn verzocht, tegen 105.043 in dezelfde periode van vorig jaar. Het Oostduitse (communisti sche) „democratisch blok" heeft in een communiqué de Oost- Duitsers gewaarschuwd geen bezoeken aan West-Berlijn en West-Duitsland te brengen van wege de activiteit van „slaven handelaars". Dit is een tweede dergelijke waarschuwing sedert zaterdag j.l. Een twee-en-twintig jarige in Essen geboren man is maandag, hangend onder een wagon van een interzonale trein uit Oost- Duitsland, in de Westduitse plaats Bebra aangekomen. Hij zei een maand geleden door een kennis naar Oost-Duitsland ge lokt te zijn en in Leipzig aan het werk te zijn gezet. Het was hem verboden Leipzig te verlaten. In het proces tegen de 5 men sen die beschuldigd zijn van spio nage voor Westelijke geheime diensten en het organiseren van dr vluchtelingenstroom naar West-Duitsland, heeft de Oost duitse openbare aanklager dins dag gevangenisstraffen van 2'6 tot 15 jaar geëist. Be Kussen hebban een nieuwe slap gedaan op het gebied van de ontwapening en de V. S. over leggen h l-rover op het ogenblik met hun bondgenoten, ,Dit is dinsdag door Ameri kaanse functionarissen in Was hington meegedeeld. De inhoud van de nieuwe Rus sische voorsteden -*rdt geheim gehouden. Men neemt echter aan nat de voorstellen betrekking hebben op het forum voor nieuwe ontwapeningsonderhandelingen en de samenstelling hiervan. De Russen zouuen met het nieuwe plan voor de dag zijn ge komen tijdens de besprekingen die John Mccloy, Kennedy's voornaamste ontwapeningsaervi- sear, in Rusiand heeft gevoerd. tot nu toe neeft het ontwape- ningsoverieg tussen de Sowjet- Un.le en de V. S. maar weinig reden tot optimisme gegeven. De nieuwe Russische voorstellen zouden de Amerikanen echter wat minder pessimistisch hebben gemaakt, hoewel men van Ame- iikaanse zijde waarschuwt voor overdreven optimisme. in Washington wees men er voorts op, dat nog niet gebleken is ot Kennedy besloten neeft de onöeigrondse kernproeven al dan 'niet te hervatten. Maar, zo zef men, mede gezien de bijeen komst van de assemblee van de V. N. in september is de kans op een spoedige hervatting van deze proeven met groot. De V. S. be seffen dat op een hervatting van de proeven in het buitenland waarschijnlijk niet gunstig ge reageerd zaï woiden. Zoals bekend verwacht men dat het ontwapeningsoverleg tus sen Rusiand en de V. S. in V. N.- verband te New York hervat zal worden. IETS KOELER Boven West-Europa zijn de lurhtd ruk verschillen gering. Ten westen van de Britse eilanden ligt een hogedrukgebied. dat maar weinig van plaats veran- ueit, terwijl boven Zuid-Zweden een depressie aanwezig is. die baiomoterdalingen in Denemar ken en Noorwegen veroorzaakt. Tussen beide druksystemen trok ZON MAAN op onder oo onde- Aug. 2 5.02 20.29 23.25 12.16 5.04 20.28 23.54 13.29 4 5.05 20.26 -14.38 5 5.07 20.24 0.24 15.43 6 5.08 20.22 0.59 16.44 gisteren een oud oceaanfront over Oost-Engeland naar de Noordzee en veroorzaakte in ons land veel bewolking. Achter het front is de lucht wat onstabieler van opbouw, zodat de kans op een lokale bui gaat toenemen. De wind draait naar richtingen tus sen west en noord, en neemt iets in kracht toe. Opnieuw wordt dan weer koelere lucht aange voeld, zodat de temperaturen cp een lager niveau komen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Iets lagere temperaturen dan gisteren. Noordstraat 102 - Telefoon 312S Terneuzen In Oostborlijn wordt op het ogenblik een proces gevoerd tegen een vijftal inwoners van de D. D. R., die ervan beschul digd worden Oostduitsers te hebben geronseld voor West- Duitsland. Op de bijgaande foto, welke in de rechtszaal werd gemaakt, zien we de beklaagdenbank met v.l.n.r. L. Gleich, R. Schumann, >1. Rinke, G. Bartel en H. Ada- mo; daarvoor zitten de twee verdedigers. WOENSDAG 2 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 5.54 6.15 Terneuzen 6.29 6.50 Hansweert 7.09 7.30 Walsoorden 7.19 7.40 Reddingsploegen zijn aan het werk om zeven mijnwerkers to bereiken die sedert maandag avond in de Sainte-Fontaine mijn bij Metz zijn ingesloten. Twee mijnwerkers werde.i door een instorting verrast en toen vijf kameraden hen te huip waren gekomen, werd de uitweg voor alle zeven door een tweede instorting afgesneden. De Britse premier, Harold MacMülan, heeft dinsdag ver klaard dat er waarschijnlijk een conferentie van regeringsleiders zal worden gehouden, hoewel niet noodzakelijkerwijs over de kwestie van Britse toetreding tot de E. E. G. Hij zei dit dinsdag in het La gerhuis, toen de leider der La- bouroppositie, Hugh Gaitskell, vroeg of hij plannen had voor een spoedige bespreking met president De Gaulle over het Britse besluit van maandag. „Ik heb geen afspraken voor zo'n bijeenkomst,'' aldus de; premier, „maar ik moet - ggen dat er waarschijnlijk een bijeenkomst van regeringschefs zal worden gehouden, niet noodzakelijker wijs over dit probleem, maar over de algemene Europese pro blemen waar we voor staan." Tunesië heeft dinsdag zijn campagne in de strijd om Bizer- ta versterkt door drie ministers naar de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Afrika te zen den. De minister voor Presiden tiële Zaken, Ladgham, is naar Washington vertrokken, de mi nister van Buitenlandse Zaken. Mokaddem, naar Moskou en de minister van Voorlichting. Mas- moedi, naar Dakar. Het besluit om Ladgham naar Washington te zenden wordt be schouwd als een gebaar om de balans van de Tunesische bui tenlandse politiek in evenwicht te houden. Masmoedi zei dat hij na Dakar bezocht te hebben ook naar de Ivoorkust en andere Afrikaanse landen wilde gaan om steun ie winnen voor de zaak van zijn land. Op een vraag over de vooruit zichten op aankomst van mili taire huip voor Tunesië uit het buitenland zei Masmoedi dat zelfs het ministerie van Defensie hier op wel geen antwoord zou kun nen geven. Onderwijl vernam Reuter van gezaghebbende Arabische diplo matieke zijde dat in een bepaald geval bet zenden van Arabische troepen ter versterking van het Tunesische leger tijdelijk was op geschort. De troepen stonden al gereed om naar Tunis te ver trekken toen besloten werd tot uitstel met het oog op diploma tieke stappen die ondernomen werden. Rasjid Terras, de 28-jarige burgemeester van Bizerta, heeft dinsdag op een persconferentie verklaard dat er kans bestaat op het uitbreken van een epide mie in Bizerta omdat de Fran sen sinds maandag geen vuilnis wagens meer uit de stad laten vertrekken. De Tunesiërs heb ben tegen het optreden van de Fransen geprotesteerd. Volgens Terras hebben Franse parachu tisten prikkeldraadversperringen aangebracht op de wegen die naar de kasjba leiden. De para chutisten zouden de mensen, die de kasjba in of uit willen, fouil leren. Terras verklaarde dat de Fransen de kasjba proberen „te verstikken". De Fransen zouden bjj de fouillering geld en juwe len gestolen hebben. De burgemeester deed een be roep op alle gemeentebesturen in de wereld om de „Franse agressie te veroordelen" en Bi zerta morele en materiële steun te geven. Dinsdagochtend, ongeveer ze- Tram Contra vrachtautokantelt.,?, de voorzijde van ven uur, is een grote Duitse de tram werd aanzienlijk be- vrachtauto met aanhanger, ge- liouöerskade/Ferdinand Bol- schadigd en een dikke laag ko laden met kolen en afkomstig straat te Amsterdam gegrepen len dekte de straat. De bestunr- uit Aken, op de kruising Stad- door een tramtrein. De aanhan- der van de traini werd gewond. De drie grote ochtendbladen in Oslo. hebben in den brede commentaar geleverd op de me dedeling van premier MacMillan van Groot-Brittannië ten aan zien van de E. E. G. De conser vatieve „Aftenposten" toont zich er bezorgd over dat Noorwegen nog steeds niet besloten heeft of het naar volledig lidmaatschap of associatie met de E. E. G. zal streven en schrijft de aarzeling in deze toe aan het op handen zijn van parlementsverkiezingen in Noorwegen. ..We hopen dat wij de bus niet weer zullen mis sen," aldus het blad. „We zijn natuurlijk in goed gezelschap met Zweden, Zwitserland en Oostenrijk, maar dat is toch niet het gezelschap waaraan wij voor ons in de huidige omstandighe den de voorkeur zouden geven. We hopen dat ons achterblijven bij Groot-Brittannië en Dene marken er niet toe zal leiden dat wij minder gunstige voorwaar den zullen kunnen bedingen wanneer wij toch om het lid maatschap gaan vragen." De Westduitse minister van Economische Zaken prof. Erhard, op vakantie in Beieren, heeft la ten weten dat hij zeer tevreden is over MacMillans verklaring en het toejuicht dat dé Britse regering zich bereid toont tot een regeling te komen. Hij zou alles doen wat hij kon om de on derhandelingen succes te doen hebben. De onafhankelijke „Frankfur ter Allgemeine Zeitung" juicht MacMillans verklaring toe en zegt dat Engelands toetreding allen zou versterken. Het blad wijst er op dat Engelands stap eventueel volledig lidmaatschap betreft en op de mogelijkheid dat de onderhandelingen geen succes zullen hebben. „De zes moeten het juiste evenwicht zien te vinden tussen een krach tige houding, zodat het geheel niet verzwakt wordt, en elastici teit zodat de aanvrager niet wordt afgestoten." Volgens de onafhankelijke „Süddeutsche Zeitung" te Mün- chen zal het moeilijk genoeg zijn om de verschillende verplichtin gen met elkander te rijmen. Groot-Brittannië wil namelijk een verbintenis met de E. E. G. zonder verplichtingen ten aan zien van de politieke doelen, al dus het blad. Ierland, zal het E. E. G.- lidmaatschap aanvragen De Ierse republiek zal het lid maatschap van de E. E. G. aan vragen, zo is officieel in Dublin meegedeeld. Uit Kopenhagen verluidt, dat de ministerraad van de E. E. G. misschien in buitengewone ver gadering zal bijeenkomen om de aanvragen van Engeland en Denemarken te bespreken. Op deze wijze kunnen de onderhan- lngen eerder beginnen dan in oktober, zoals anders het geval zou zijn. De fractie van de Labour par tij in het Britse Lagerhuis zal zich van stemming onthouden als donderdagavond, na een de bat van twee dagen, gestemd zal worden over een regeringsmotie waarin het besluit om met de E. E. G. te gaan onderhandelen over toetreding tot de gemeen schap wordt goedgekeurd Premier MaoMillan kan dus op een ruime meerderheid reke nen. Vermoedelijk zullen een en kele conservatief en een twaalf tal extreme Labourafgevaardig- den tegenstemmen qn zal een dertigtal conservatieven zich bij de Labour-onthouders voegen. Labour wil conferentie van Gemenebest-premiers De Labour-oppositie zal tij dens het woensdag in het Lager huis beginnende debat over de E. E. G. om een conferentie van premiers van de Gemenebest- landen vragen alvorens Enge land een definitieve beslissing neemt ten aanzien van aanslui ting bij de zes, zo wordt van ge woonlijk welingelichte zijde ver nomen. Labour zal in een amende ment verklaren het te betreu ren, dat de regering het besluit tot toetreding heeft genomen vanuit een positie van economi sche zwakte. Volgens Labour mag Engeland alleen toetreden als het Lagerhuis zijn toestem ming geeft, de voorwaarden aanvaardbaar zijn voor het Ge menebest en niet strijdig zijn met Engelands verplichtingen jegens de andere landen van de E. V. A. Het officiële Sowjet-persayent schap Tass heeft verklaard dat het „geen geheim is" dat de Ver enigde Staten pressie op Enge land uitoefenen om zich aan te sluiten bij de E. E. G. Amerika wil van de verzwakking van Engeland's economische en po litieke positie in het gemenebest profijt trekken, aldus dit pers agentschap. Het Britse besluit om te gaan onderhandelen over toetreding tot de Europese Economische Ge meenschap (E. E. G.) is dinsdag in Parijs met instemming door de zes E. E. G.-landen begroet op een bijeenkomst van de minister raad der West-Europese Unie, de militaire organisatie binnen de NAVO waar naast de zes ook Engeland lid van is. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, die de vergadering heeft bijge- wocnu, ver-Klaarde na afloop er van dat het een goede conferen tie was geweest. Alle zes de E. E. G.-ianuen hebben blijk ge geven van een zeer constructieve houding ten aanzien van de ko mende onderhandelingen met Engeland, zo zei hij. L>e instemming van de zes is tot uitdrukking gebracht in het officiële communiqué over de vergader ing, die werd gehouden in de Italiaanse ambassade in de Parijse hoofdstad, „De Raad heeft een verklaring aangehoord van de heer Heath Brits onder minister van Buitenlandse Zaken voor Europese kwesties) over het besluit dei Britse regering om volgens artikel 237 van' het verdrag van Rome te vragen om onderhandelingen over lidmaat schap van de Europese Economi sche Gemeenschap." „De ver tegenwoordigers van de zes lan den die dit verdrag hebben on dertekend, hebben dit initiatief dat van het grootste belang is voor de politieke en economische toekomst van Europa, zeer gun stig ontvangen", aldus de verkla ring. De zes E.E.G.ministers „heb ben in herinnering gebracht dat zij altijd hebben gehoopt dat Europese staten die bereid waren dezelfde verantwoordelijkheden en dezelfde verplichtingen op alle gebied op zich te nemen, tot de Europese Gemeenschap zou den toetreden". „De Raad was het erover eens dat het nodig is dat, als de voor ziene procedure is voltooid, zo spoedig mogelijk onderhandelin gen ojenen te beginnen en dat die geleid en afgesloten dienen te worden in een geest van weder zijdse goede wil". „Zoals normaal tijdens de pe riodieke bijeenkomsten van de W. E. U.-raad, hebben de minis ters (ook) eeni waardevolle uit wisseling van meningen gehad over andere problemen van ge meenschappelijk belang die voortkomen uit de huidige poli tieke toestand", aldus het com muniqué. Minister Heath verklaarde dinsdagavond, voor zijn vertrek uit Parijs naar Londen, dat de onderhandelingen begin oktober dienen te beginnen. Op de vraag van een verslaggever, of Enge land en Denemarken gezamen lijk met de EE.G. zouden gaar? onderhandelen, antwoordde Heath ontkennend. „Elk van ons zal zijn eigen onder handelingen voeren", zei hij. „Het zou geen zin hebben aan dezelfde tafel te gaan zitten aangezien elk van ons zijn eigen problemen heeft die van elkaar verschillen". Reuter tekent hierbij aan, dat vooral van Benelux-zijde na af loop van de vergadering werd gewezen op de warmte van de instemming aan de kant van de zes. Men wees er voorts op dat de Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, niet alleen zijn grote tevreden heid over de Britse stap had uit gesproken, doch dat hij ook had gezegd dat de Franse regering bijzonder gelukkig was met het Britse besluit. 55 mensen zijn om liet leven ge komen toen door een aardver schuiving tengevolge van zware regenval het hele dorpje Dadoe- wa in de Indische staat Oettar Pradesj bedolven werd. Slechts een 7-jarig meisje overleefde de ramp, die het dorpje vrijdag trof.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1