isten OOT •ang Engeland en Denemarken willen lid worden van de E. E. G. ZON- en MAANSTANDEN voor Ook en in maal DE DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 17e Jaargang Nr 5357 Verklaring van McMillan VAKANTIE IN ZARAUZ Vrijstelling, uitstel en vervroegd verlof aan onderwijzers HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Zeilers-drama PRINS BERNHARD GAAT PRINSES IRENE IN MEXICO BEZOEKEN BEVOEGDHEDEN AAN KENNEDY GOEDGEKEURD Amerikaans perscommentaar op het nieuwe partijprogramma liddelpunt ïoogtepunt SC, OPTIEK v ONTVANGEN KORTINGEN r"n ON 2056 TERNEUZEN Frankerin? tïil abonnement: Terneuren rrtiecteur a^r-ire-iseteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswai Telefoon 2073 - vonummer 3X150 Ahc.nnementspriis IK— per kwartaal; per maand f2,-: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pel utiver ientie f2.25 ni'oriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties5 regels ƒ1,— Iedere regel meer ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, "•-rmelding: Brieven onder nummer, of: Adres rturerm van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Premier MacMillan heeft gis teren in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland van plan is te gaan onderhandelen over toetre ding tot de E.E.G. als bevredi gende regelingen kunnen worden getroffen. Om tot onderhandelingen te kunnen komen is het nodig dat formeel om toetreding wordt ge vraagd, aldus de premier, doch het uiteindelijke besluit over de toetreding moet afhangen van het resultaat der onderhande lingen. „Als, zoals ik oprecht hoop, onze poging om onderhandelin gen te beginnen, wordt aan vaard, zullen wij ons geen moei te sparen om tot een bevredi gende regeling te komen," zo voegde hij hieraan toe. De premier zegde toe dat geen overeenkomst met de zes zal worden aangegaan zonder goed keuring door het Britse parle ment en volledig overleg met de landen van het Gemenebest. Hij verwachtte dat de onder handelingen met de E. E. G. niet voor eind augustus of begin september zouden kunnen be ginnen. Het essentiële onderdeel van de verklaring, die MacMillan af legde tijdens het vragenuurtje in het parlement, luidde: ..Na lange en ernstige overwe gingen is Harer Majesteits rege ring tot de conclusie gekomen dat het juist zou zijn voor En geland om een formeel verzoek te doen volgens artikel 237 van het (E. E. G.)-verdrag voor on derhandelingen over toetreding tot de gemeenschap, als bevre digende regelingen kunnen wor den getroffen om tegemoet te komen aan de bijzondere behoef ten van het Verenigd Konink rijk. het Gemenebest en de Europese Vrijhandelsassociatie". De verklaring werd door en kele afgevaardien begroet met de kreet „schande", doch zij werden spoedig overstemd door instemmend gejuich. MacMillan zei dat de onder handelingen ongetwijfeld zeer gedetailleerd en technisch zullen zijn en wellicht lang zullen du ren, terwijl er geen garantie ge geven kon worden dat zij zou den slagen. Artikel 237 van het E. E. G.- verdrag, waar MacMillan naar verwees luidt: „Elke Europese staat kan verzoeken lid te wor den van de gemeenschap. Hij richt zijn verzoek tot de raad. die, na advies van de commissie te hebben ingewonnen, met eenparigheid van stemmen be slist.'' •.De voorwaarden voor de toe lating en de daaruit voortvloei Ket Belgische koninklijke paar brengt op het ogenblik zijn va kantie door in Zarauz in Spanje, naar de ouders van koningin r abiola wonen, tbegroeting door de familieleden van de Bel gische koningin was allerharte lijkst) zoals uit de bijgaande foto wel blijkt ende aanpassingen van dit ver drag vormen het onderwerp van een akkoord tussen de lid-staten en de staat die het verzoek in dient. Dit akkoord moet door alle contracterende staten wor den bekrachtigd," overeenkom stig hun onderscheidene grond wettelijke bepalingen." De Britse verklaring inzake cle E. E. G. De verklaring van MacMillan zal heden een voornaam punt van gesprek zijn op de bijeen komst van dé ministerraad der Westeuropese Unie te Parijs, waarin de zes E. E. G.-landen en Engeland zijn vertegenwoor digd. Deze vergadering, die ook zal spreken over militair-poli tieke problemen als Berlijn, Kongo en Laos, zal voor Neder land worden bijgewoond door minister J. Luns. De conferen tie is een vervolg op de recente top-conferentie van de zes in Bad Godesberg bij Bonn, waar werd besloten tot regelmatige bijeenkomsten van de regerings chefs en bestudering van de mo gelijkheden voor politieke sa menwerking. In een Engelse krant werd maandag reeds voorspeld dat Paul-Henri Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Za ken, de leiding zou krijgen van een super-commissie die de on derhandelingen tussen de E. E. G. en Engeland zou leiden. In Belgische regeringskringen noemde men dit bericht gister ochtend „op zijn minst voorba rig". Spaak heeft de vorige week besprekingen gevoerd in Lon den. Hij is de man die indertijd de leiding heeft gehad van de technische bespr ekingen die leid den tot het E. E. G.-verdrag. Diplomatieke vertegenwoordi gers van de Britse partners in de Europese Vrijhandelsassocia tie, (E. V. A.), t.w. Noorwegen, Zweden, Denemarken, Portugal, Zwitserland, Oostenrijk en Fin land. zijn maandag, kort voor MacMillan sprak, op het „fo reign office" over de inhoud van de verklaring ingelicht door sir Roderick Barclay, een economi sche deskundige van het minis terie. In Kopenhagen kwam het Deense kabinet maandag bijeen om van de minister van Buiten landse Zaken, Krag, te verne men hoe de bijeenkomst van de E. V. A.-ministerraad, eind vo rige week in Genève is verlopen. Op die bijeenkomst, die op ver zoek van de Britten was belegd, hebben de Engelse ministers Maudling en Heath de organisa tie ingelicht over de Britse hou ding. Men verwachtte dat de Deense regering maandag zou beslissen of het parlement van reces teruggeroepen moet wor den. In Oslo lichtte de Noorse mi nister van Handel, Skaug, maan dag de commissie voor Buiten landse Betrekkingen van het parlement in. Het parlement zelf is op reces, doch de leden van de commissie waren spe ciaal voor deze besloten verga dering van vakantie teruggeko men. Een woordvoerder van de Noorse regering verklaarde maandag, dat er geen plannen zijn om het parlement van reces terug te roepen. Op een vraag van Labour of de regering bereid zou zijn ver kiezingen uit te schrijven alvo rens haar definitieve besluit na de onderhandelingen met de E. E. G. te nemen, antwoordde MacMillan dat de regering dit te zijner tijd zou moeten beslissen. Oppositieleider Gaitskell meende dat de andere landen van de Europese Vrijhandelsas sociatie (E. V. A.) direct bij dë onderhandelingen van Engeland en de E. E. G. zouden moeten worden geassocieerd. Tevens vroeg hij om de belofte dat een conferentie van Gemenebestpre miers zal worden gehouden voor de uiteindelijke beslissing zou worden genomen. MacMillan verklaarde, dat de regering aan de E. E. G. het openen van onderhandelingen zal voorstellen als het parle ment donderdag zal hebben ge stemd over de regeringsmotie over deze zaak. De Britse rege ring zal nauw contact onder houden met de E. V. A.-landen. „Sommige zullen direct onder handelingen wensen en andere zullen niet zozeer over lidmaat schap als wel over associatie met een nieuwe groep ter ver eniging van Europa willen spreken," zo zei hij. Gaitskell wees er op dat En geland aan zijn E. V. A.-partners de belofte had gegeven dat het niet tot de gemeenschap zou toetreden als er geen bevredi gende regeling zou worden uit gewerkt. Hij vroeg of dit ook van toepassing was op het Ge menebest. MacMillan antwoord de hierop dat het duidelijk was gemaakt dat tenzij een bevredi gende regeling werd getroffen voor de Britse landbouw, de E. V. A. en de belangen van hc-t niet zou kunnen worden be reikt. „Doch wij moeten besef fen wat de positie van de wereld zal zijn als overeenstemming niet kan worden bereikt," zo voegde hij hieraan toe. Ontmoeting MacMillan—De Gaulle In gezaghebbende kringen in Londen is maandag na de ver klaring van MacMillan verno men, dat de Britse premier waar schijnlijk spoedig met president De Gaulle besprekingen zal voe ren. Men verwachtte deze confe rentie over het Britse besluit tot onderhandelen met de E. E. G. en andere kwesties in de tweede helft van augustus, na de vakantie van de Britse premier. Denemarken volgt Brits voorbeeld De Deense minister van Bui tenlandse Zaken, Jens Otto Krag, heeft bekendgemaakt, dat Denemarken op dezelfde manier als Engeland zal vragen om on derhandelingen over toetreding tot de E. E. G. Het Deense parlement zal donderdag van reces terugke ren om het besluit van de rege ring te bespreken. Krag legde er de nadruk op dat Denemarken alleen lid van de E. E. G. zal worden als ook Engeland lid wordt. Er moet een regeling worden bereikt die voor alle E. V. A.-landen bevredigend is, maar dat betekende nog- niet dat alle regelingen dezelfde zouden moeten zijn als die voor Denemarken. Denemarken geeft de voorkeur aan lidmaatschap van de E. E. G„ met de nodige bijzondere regelingen waarvoor protocollen zouden kunnen wor den opgesteld, boven een losse re associatie, zo voegde hij hier aan toe. De Deense minister verwacht te dat de onderhandelingen met de E. E. G. een anderhalf jaar tot twee jaar zouden duren. Hij geloofde dat de besprekingen pas in september of oktober zouden kunnen beginnen. Verklaring van E. V. A. De Europese Vrijhandelsasso ciatie (E. V. A.) heeft naar aan leiding van het Britse en Deen se besluit verklaard, dat alle landen van deze groep het als een plicht zien om „deze nieu we kans" niet te missen. De verklaring, die is opgesteld op dë minister-conferentie van de E. V. A. die eind vorige week in Genève is gehouden, zegt dat het Britse en Deense besluit om met de E. E. G. te gaan onder handelen „een gelegenheid biedt om een gepaste regeling voor alle E. V. A.-landen te vinden en dusdoende de solidariteit en samenhang van Europa te be vorderen." De landen van de E. V. A. zijn, buiten Engeland en Dene marken, Noorwegen, Zweden, Portugal, Zwitserland en Oos tenrijk. Voorts is Finland bij de E. V. A. geassocieerd. De verklaring, die verwijst naar de bijeenkomst van de E. V. A.-ministers in Genève en Londen (op 28 juni j.l.), „verkla ren alle lid-staten van de E. V. A. van plan te zijn met de Europese Economische Gemeen schap de mogelijkheden en mid delen te onderzoeken waarmee alle leden van de E. V, A. teza men zouden k"nnen deelnemen aan een enkele markt van circa 300 miljoen mensen." Het communiqué verwijst naar herhaalde verklaringen van de E. E. G waarin de Gemeenschap haar bereidheid uitspreekt „om andere landen als leden of met een status van geassocieerden" toe te laten. De ministerraad van de E. V. A. zal verdere actie van de E. V. A.-landen bestuderen in het licht van de nieuwe ontwik kelingen, aldus de verklaring die de huidige voorzitter van Ie raad, de Oostenrijker Kreisky aan de E. E. G. zal toezenden. Nederlandse commentaar op Brits besluit Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft, in antwoord op een ver zoek om commentaar op MacMil- lans verklaring, gezegd dat de Neuerlandse regering, die aitijd de politieke en economische ver sterking van het gehele vrije Europa heeft voorgestaan, ue Blitse stap als een bijdrage daar toe toejuicht. Nederland hoopt, dat de onderhandelingen die tot de toetreding van Engeland zul len moeten leiden zo kort moge lijk zullen duren. Dit is mede van belang met het oog op de voortgang, die met de verdere integratie binnen de Europese Gemeenschap wordt gemaakt. Nederland verwacht, dat be paalde problemen, met name die met betrekking tot het ge menebest, zullen worden behan deld in een geest van wederzijds begrip, omdat de belangen van zowel Europa als die van de vrije wereld in het algemeen daar mede zijn gemoeid. Mr. P. A. Blaisse (K.V.P.), die viee-voorzitter van het parlement der Europese Gemeenschappen van de Zes is. juichte maandag middag de Br .Use v erklaring van harte toe. Hij hoopte dat deze belangrijke stap spoedig met suc ces zal worden bekroond. De heer Blaisse, die deze maand voor het Europese parlement een studie zal maken over aspecten van een eventuele Britse toetre ding, wees er evenwel op dat En geland ook de algemene grond gedachten en de opzet van de Europese Gemeenschap zal moe ten aanvaarden. Hij geloofde dat daarnaast de E. E. G. bereid moet zijn Engeland met over gangsmaatregelen tegemoet te komen. Mr. Blaisse wees er voorts op, dat liet belangrijk is, dat Enge land zo spoedig mogelijk lid wordt. De overgangsperiode van de E. E. G. naar de volledig ge meenschappelijke markt is im mers nog gaande, en Engeland zal dus mede zijn stempel kun nen drukken op de verdere defi nitieve vormgeving van de E. E. G„ die tijdens deze overgangs periode zijn beslag moet krijgen. 1 A -••••" De Staatssecretaris van Defen sie heeft aan de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, drs. Stubenroueh, medegedeeld, dat aan de onder wijzers, dïe in het afgelopen schooljaar uitstel van eerste oefening hebben genoten voor het vervullen van een onderwijs- betrekking, thans vrijstelling zal worden gegeven, indien aan de volgende voorwaarden wordt vol daan: Het uitstel moet in de eerste plaats zijn verleend, omdat bij het onderwijs een plaats werd in genomen welke beslist nietonver- vuld kon worden gelaten. De desbetreffende onderwijzers moeten op deze plaats ook thans nog onmisbaar zijn en i,n hun vervanging moet op generlei wijze kunnen worden voorzien. De onderwijzers moéten nog niet in werkelijke dienst z>jn °f zijn geweest. De vrijstelling dient bij de bur gemeester te worden aange vraagd. Tot en met het school jaar 1963/1964 zal de vrijstelling een tijdelijk karakter dragen. Daarna zal zij voorgoed worden verleend en zullen deze onder wijzers niet meer behoeven te voldoen aan de eis van het werk zaam blijven aan de school, ten behoeve waarvan hun uitstel werd verleend voor het school jaar 1960/1961. Voorts heeft de Staatssecretaris van Defensie medegedeeld, dat voor het schooljaar 1961/1962 aan een beperkt aantal onderwij zers uitstel van eerste oefening DROOG WEER Van de oceaan strekt zich over de Britse eilanden en West- Europa een hogedrukgebied uit, dat vifi Scandinavië verbinding heeft met een hogedrukgebied boven Rusland. In Polen ontwik kelde zich de afgelopen 24 uur een depressie, die met veel regen naar zuid-Zweden trekt. Deze depressie tast momenteel het hogedrukgebied boven West- Europa aan. Tegelijkertijd beweegt over de Britse eilanden een oud oceaan front naar het oosten, dat echter van weinig betekenis is en slechts bewolking in de hogere nievaux veroorzaakt. Een verde re temperatuurstijging is dan ook niet te verwachten. Het blijft droog weer mq een zwakke ver anderlijke wind. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Vrij zonnig. Droog weer met zonnige perio den en ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Zwakke wind. DINSDAG 1 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN kan worden verleend, indien de betrokkene een vacature vervult oi' gaat vervullen aan een twee- of driemansschool bij het ge woon-, voortgezet, of uitgebreid lager onderwijs in Zeeland, op de Zuid-I-Iollandse eilanden of in een afgelegen gehucht in het overige gedeelte van het land. Evenals voorheen zal in zo ruim mogelijke mate vervroegd verlof worden verleend aan dienstplichtige onderwijzers, die een functie willen gaan vervullen bij een school voer lager onder wijs. Uiteraard zal hierbij rekening moeten worden gehouden met de wettelijke minimumduur dei- eerste oefening, terwijl in ijeder afzonderlijk geval zal worden na gegaan of de militaire dienstbe langen zich niet in al te ernstige mate tegen vervroegde huis- waartszending verzetten. Verklaring van McNamara en Strauss De ministers van Defensie van de V. S. en WestJDuitsland, Mc Namara en Strauss, hebben maandag in een gemeenschappe lijke verklaring gezegd, dat naast verbetering van de conventionele bewapening een vergroting en modernisering van het kern- potenüeel van de NAVO-strijd- krachten nodig is. De verklaring werd uitgegeven aan het einde van het bezoek van achttien da gen dat Strauss aan de V. S. heeft gebracht. Er was gesproken over de hui dige en toekomstige NAVO-plan- nen, de DuitsAmerikaanse sa menwerking op militair gebied en de kwesties Duitsland en Ber lijn, aldus het communiqué, als ook over uitbreiding van de Westduitse wapenaankopen in Amerika. Alle kwesties van de verdediging van de Bondsrepu bliek en Berlijn waren grondig besproken en beide gespreks partners bevestigden hun over eenstemming in de beoordeling van de toestand. Op de tweede dag van de grote zeilweek, welke in O re sum! wordt gehouden speelde de storm vele deelnemers en daar zij" er bij van topklasse parten: het water lag bezaaid met sche pen, die gekapseisd of practisch gezonken waren. Sommige deel nemers moesten meer dan een uur in het water liggen, omdat de enkele reddingboten deze toe vloed van „klanten" niet baas konden worden. Prins Bernhard zal woensdag a.s. naar Mexico vliegen. De Prins gaat naar Mexico om daar zaterdag persoonlijk zijn dochter met haar 22e verjaar dag te kunnen feliciteren. Hij zal heden met de koninklijke „Friendship"-machine van Rome naar Soesterberg vliegen of woensdag regelrecnt naar Schip hol. Daarna begeeft hij zich aan boord van de K.L.M'. Le-8 die woensdagavond om 19.15 van Schipnol via Montreal en Hous ton naar Mexico City vliegt, waar de machine voigens plaat selijke schematijd donderdag ochtend om 3.45 moet aankomen. Maandag 7 augustus reist Prins Bernhard terug naar Ne derland, weer met de K.L.M. De machine wordt dinsdagochtend om 7.15 op Schiphol verwacht. Met de „Friendship" zal de Prins de terugtocht naar het vakantie verblijf in Italië voortzetten. Na de Senaat heeft nu ook liet Amerikaanse Huis van Afge vaardigden de bevoegdheid aan president Kennedy om een kwart miljoen reservisten op te roepen en de diensttijd van hen, die al on der de wapens zijn met een jaar te verlengen, goedgekeurd. Het Huis nam de betrokken resolutie aan met 403 tegen 2 stemmen. „The New York Times" noemt gemaakt op de leiders van een v.m. n.m. 5.04 5.26 5.39 6.01 6.19 6.41 6.29 6.51 op onder op onde' Aug. 1 5.00 20.31 22.59 11.00 2 5.02 20.29 23.25 12.16 3 5.04 20.28 23.54 13.29 4 5.05 20.26 14.38 het nieuwe programma van de C.P.S.U. „een vreemd docu ment". „De nijvere lezer die zich door de tekst worstelt zal bemerken dat feiten en verzinsels op ont stellende wijze door elkaar lo pen, dat een grenzeloos utopis tisch optimisme slechts door enkele woorden wordt geschei den van erkenningen van blij vende schaarste". „Het feit dat zeer veel aan dacht aan dit vreemde docu ment wordt besteed is meer een gevolg van de grote macht van de Sowjet-Unie dan van enige werkelijke verdienste van het programma als een politieke of filosofische verhandeling". „Het ongelukkigste element in dit programma is de voortduren de nadruk op ideologische strijd tussen wat wordt genoemd het „kapitalisme" en het „socialis me". Uit niets blijkt de blindheid van de Moskouse theoretici dui delijker dan uit de beschrijving van de huidige toestand van de vrije wereld". „De opkomst van de welvaart staat, de grote macht van de vrije bonden van vrije arbeiders, de verbluffende economische vooruitgang van West-Europa en Japan om nu een Aziatisch land te noemen in de afgelo pen jaren, deze en andere feiten hebben weinig of geen indruk natie die over waterstofbommen en intercontinentale ballistische projectielen beschikt". The New York Herald Tri bune" vraagt zich af wat de kos ten van het programma uitge drukt in menselijke vreugde en leed zullen zijn. Toen de oorlog was afgelopen en „het Westen slechts de schade wilde herstel len hield Stalin zijn legers on der de wapenen, weigerde hij hulp, sloeg hij vriendschap af, verzwaarde hij onnoemelijk de taak zijn eigen land le herbou wen en vergiftigde hij de inter nationale betrekkingen. Wat moesten de Sowjetvolkeren voor de ambities van Stalin betalen? Wat betalen zij nog? „Hot programma noemt vreed zame coëxistentie van essentiëel belang en waarschuwt dat bui tenlandse verwikkelingen en het afvloeien van de nationale in spanningen naar bewapening het bereiken van de beloofde doel stellingen kunnen vertragen. Maar over het feit dat Chroesjt- sjef de Berlijnse crisis hoeft uit gelokt wordt geen woord ge zegd". „Het noemt de Verenigde Sta ten „een internationale politie man", maar verzwijgt dat het de diefstal van Tsjecho-Slowakije en het voornemen Griekenland en Turkije te roven waren die Amerika noodzaakten deze on dankbare rol te spelen".

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1