Provinciaal nieuws DE BRONZEN ADELAAR AGENDA SPC Competitie Radio en TERNEUZEN Fruitkwekers op Schouwen verontrust over toenemend watergebruik van toeristen Dc plannen voor het Kreekrakgebied BRESKENS. ZIERIKZEE HET REFERENDUM IN RHODESIA EXPORT, VRIJE PRIJSVORMING EN E.E.C.-BEPALINGEN Het muntstelsel en Engeland Opening Algemene Vergadering Nederlandsche Roode Kruis DE AMERIKAANSE BEWAPENING BRANDT CONTRA BONN Onderzoek naar Sowjet-diplomaten Vuurtoren-ongeluk. Bommen in Parijs. Vicieuze cirkel MINISTER DE POUS NAAR ZEELAND Bezoek aan de Kanaalzone en het Sloe Woensdag 30 augustus zal de minister van Economische Zaken, drs J. W. de Pous, een werk bezoek aan Zeeland brengen. Het ligt in de bedoeling dat de mi nister de Kanaalzone in Zeeuws- Vlaanderen en het Sloe bezoekt. SCHOUWEN-DUIVELAND LOOPT VOL Nog nimmer heeft het veer Zijpe -Anna Jacobapolder zo'n stroom auto's te verwerken ge kregen als zaterdag het geval was. Een rij auto's van ongeveer 3 km lengte wachtte zaterdag avond om te worden overgezet, waarbij wachttijden voorkwa men van ongeveer vijf uur. Het merendeel van de auto's is van Duitse vakantiegangers die op Sehouwen-Duiveland hun vakan tie gaan doorbrengen. Men vreest, dat de kampeer terreinen op Sehouwen-Duive land deze stroom niet zullen kunnen verwerken daar reeds vorige week verschillende kam peerterreinen vol waren. Onge veer 2000 auto's hebben zater dag, naar men schatte, het veer gepasseerd. De veren op Zeeuws-Vlaande- ren konden het verkeer zater dagmiddag redelijk verwerken. Het veer VlissingenBreskens r oer met drie schepen. Mulo-examens. Goes gehouden De heer W. Muller overleden. Voor de te Mulo-examens het A-diploma: slaagden voor Willie Bareman, Ina Blok. Roza Buijze, Anneke Koster, Alex Vermeulen, Rietje van Cadsand. Tonnie Frederik- sen, Kees Hamelink (Terneu zen), Kees Hamelink (Axel), Addie v. d. Klooster, Henk Kra mer, Ineke Meeuwsen, Ankie v. Poelje, Ina Tollenaar, Tonnie Wieland. Piet Vergouwen en Jan Verhelst. Voor het A-diploma en mid denstandsdiploma slaagden: Jaap Guérand. Greta de Haan, José Jansen, Stefanie Marthese, Corie de Masier. Jan Platschorre, Wim cle Regt en Klaas Poppe. Voor het B-diploma slaagden: Piet de Doelder en Koos van Doeselaar. Allen leerlingen van de open bare Ulo-school alhier. Tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Westerschou- wen heeft de burgemeester, jhr. A. J. H. G. Röéll, verklaard, dat de Waterleidingmaatschappij Sehouwen-Duiveland in de nabije toekomst twee miljoen kubieke meter water per jaar aan de grond gaat onttrekken. Dit be tekent ten verdubbeling van de hoeveelheid "water, die thans Wordt gebruikt. De waterleidingmaatschappij wil tot deze produktieverhoging overgaan door de grotere vraag van het steeds toenemende aan tal toeristen. De burgemeester merkte op. dat het peil van het grondwater hierdoor zal worden beïnvloed en eindigde de ver gadering met de opmerking „weest op uw hoede". Reeds vrijdagavond hebben fruittelers zich over deze nieuwe situatie beraden. Zij menen, dat de grote schade, die er dit jaar is ontstaan in vele boomgaarden :n het westelijk deel van Schou wen, mede wordt veroorzaakt door het lager worden van het grondwaterpeil en vrezen dat door de nu aangekondigde gro tere produktie van het waterlei dingbedrijf de toestand nog be langrijk zal verergeren. De waterleiding zal een aantal nieuwe bronnen in dienst moe ten stellen niet alleen in het duingebied omdat daar de kans bestaat dat daar zout water wordt opgepompt. De fruitkwekers vrezen, dat de nieuwe bronnen verder land inwaarts komen en daardoor nog ernstiger schade zullen meebren gen. Zij wijzen erop, dat niet al leen hun boomgaarden getrof fen zullen worden, maar dat ook de natuur, dus het recreatie ge bied, de nadelen van een water tekort zal ondervinden. Op deze manier drinken de vakantiegan gers het water op, dat voor hun recreatie nodig is, zo menen zij. In het provinciehuis te 's-Her. togenbosch is een Brabants- Zeeuwse bespreking gehouden over de aanpak van het door de Commissaris der Koningin, dr C. Kortmann. in een vergadering van de Brabantse Staten van 17 juli j.l. aangekondigde plan voor de aanleg van een scheepvaart kanaal met haven en industrie terreinen in het Kreekrakgebied. Er is een commissie van voor bereiding gevormd waarvan de beide Commissarissen van de Koningin het voorzitterschap op zich hebben genomen. Voorts werden drie werkcommissies in het leven geroepen tot bestu dering van de bestuurlijke, de waterstaatkundige en de plano logische aspekten van het plan. Op 72-jarige leeftijd is de heer W. Muller zaterdagmorgen plot seling overleden. Met hem ging een bekende Terneuzense figuur heen. Een man, die door zijn be drijf Terneuzen in binnen- en buitenlandse zeevaartkringen mede een goede naam bezorgde. Geboren in Maassluis kwam hij als jongen reeds vroeg bij de (zeil)scheepvaart bij zijn vader terecht. In 1909 begon wijlen de heer Muller met 1 sleepboot een sleepdienst- en bergingsbedrijf in Terneuzen. Zijn operatieter rein was de Schelde en de bin nenwateren daaromheen. Als er ooit iemand is geweest die zich met hart en ziel aan de scheep vaart gebonden wist, dan was dat zeker de heer Muller, die door een uitstekend vakman schap en zakelijk inzicht zijn be drijf uitbouwde tot een vloot van dertien sleepboten, met 65 man personeel, die dagelijks de Schel de en de binnenwateren bevaren. In 1940, toen de oorlog uit brak en de Franse troepen in Terneuzen legerden, werd de heer Muller chef van de vaartui- gendienst Zeeuws-Vlaanderen, een militaire organisatie waar door hij eerst in Duinkerken en daarna in Engeland terecht kwam, waar hij gedurende de oorlog verbleef. Terug in Terneuzen na de be vrijding, had zijn zoon, de heer L. Muller, de zaak van zijn va der voortgezet. Dit is in de loop der volgende jaren zo gebleven,, maar „mijn vader was voor mij een geweldige steun", zo zegt de- heer L. Muller. Geen Terneuzenaar heeft als" het ware de heer Muller ergens anders dan bij het water gezien;, want de scheepvaart maakte zijn levensdoel uit. Dat was wellicht een reden, waarom hij, alles van zichzelf eisend, ook van zijn per soneel zeer veel eiste. Dit erken de het leiderschap van wijlen de' heer Muller, omdat allen wisten dat zo hij het zag, de enig juiste zienswijze was. In 1921 kende H. M. de Konin gin hem de gouden ere-penning voor menslievend hulpbetoon toe en het was Z. K. H. Prins Hen drik, die hem deze te Terneuzen- overhandigde. In hetzelfde jaar vereerde de Engelse regering de heer Muller, „overtuigd van zijn uitstekende zeemanskwaliteiten", een zilveren smeedwerk. In 1953 had hij de leiding bij- het afsluiten der dijkgaten te Bath en Kruiningen. Het kantoor van de „Over- Zeeland" sleepdienst Willem Muller, geeft, hoe kan het an ders, het uitzicht over de Wes- terschelde. Er hangt een grote foto met 't onderschrift „Storm- sein". Dit is als het ware het levensdevies van de heer W. Muller geweest, want dag en nacht stond hij wakend op zijn post, mede om uit te zien naar schepen in nood. Van de „En Avant", de „Leen", de „Betsie"; de „Willem" en hoe zij allemaal verder heten mo gen, waait de vlag halfstok. Terneuzen verliest in de heer Muller een man, die door zijn scheepvaartbedrijf mede het aan zien en de ontwikkeling van zijn stad bepaalde. Vanuit het Hervormd Jeugd- gebouw „De Schakel" zal mor gen om twee uur de teraardebe stelling op de Algemene Begraaf plaats plaats hebben. Geslaagd. Bij het te Amsterdam gehouden examen Engels M. O.-A is ge slaagd de heer A. Eekman, alhier. Officiële proefvaart can de „Breskens 14". Zaterdagmiddag heerste aan de ponton bij de oude veerha ven een gezellige drukte. De Breskens 14, het vlaggeschip van de vissersvloot Bresxens, werd gereed gemaakt om haar officiële proefvaart te maken. Hiervoor was uiteraard veel belangstel ling. Naast schipper H. Fenijn, zijn zonen en verdere familie, werd de maidenvaart meegemaakt door loco-burgemeester W. C. v. d. Hooft, namens het gemeen tebestuur, de heren Van de Sande, die het schip hebben ge bouwd', alsmede door een groot aantal belangstellenden hoofd zakelijk vissers), die wel eens wilden ervaren hoe zo'n stalen vaartuig zich op de zee gedraagt. Om kwart over twee voer het schip de haven uit, en voer men de Westerschelde op. Langs Hoofdplaat, Biervliet en Terneu zen werd de Pas van Terneu zen bereikt, en werd daar dé ste ven weer gewend voor de terug tocht naar Breskens. De motoren draaiden prima. Het gehele schip was tot voEle- tevredenheid van de toekomstige eigenaar, schipper Fenijn. Wethouder W. C. v. d. Hooft vertelde, dat met dit schip het zesde is, dat met de bijzondere regeling van het gemeentebe stuur is gebouwd, n.l. een garan tie van 70 op de rente en af los van het te lenen kapitaal, door de gemeente Breskens. Wanneer we in dit tempo door kunnen gaan, aldus spr., zal binnen 5 a 6 jaar de gehele vis sersvloot van Breskens uit mo derne schepen bestaan. De nieuwe schepen zijn, ook wat betreft het gevaar voor de vissers, veel veiliger. Wanneer men overvallen wordt door slecht weer, zuilen er met de stalen schepen niet zo snel on gelukken kunnen gebeuren dan voorheen, terwijl ook de stabili teit belangrijk hoger is dan van de houten schepen. Nadat het schip nog een rondje eerst op zee, op zoek naai de plaats waar vorig jaar schip per Kosten's schip zonk, en wat later in de vissershaven van Vlissingen een rondje had ge draaid, werd de overtocht over de Schelde naar Breskens ge maakt. Binnen een kwartier was het schip vanuit Vlissingen in de haven te Breskens, en maakte daarbij een snelheid van 16 mijl. Zowel schipper Fenijn als de bouwers van het schip waren uiterst tevreden over deze ge slaagde proefvaart. Vandaag gaat het schip naar Rotterdam om anti-magnetisch gemaakt te worden voor eventue le mijnen. Dinsdag zal het schip gereed zijn om vcor de visvangst uit te varen. Wij wensen schipper Fenijn met de nieuwe aanwinst, die het vlaggeschip van de Bresken- se vloot zal zijn, een behouden vaart en Zeer goede vangsten toe. Bal lonwedstrijd. In het kader der evenementen werd zaterdag door de Bresken- se V.V.V. een ballonwedstrijd ge organiseerd. Vanaf de Mercurius- straat vertrok men, voorafge gaan door de muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk", naar de oude veerhaven, waar de ballonnen de lucht ingingen. Opening mosselseizoen in Bruinisse In Bruinisse is zaterdag de opening van het mosselseizoen gevierd. Een feest, dat door dui zenden toeristen uit binnen- en buitenland werd bijgewoond. Aan de vlootschouw namen 50 gepa- voiseerde vaartuigen deel. Op de Grevelingen zijn de eer ste mosselen gevist. De vaartui gen hebben daarbij een extra- rondje gemaakt langs de Delta werken op Krammerplaat, waar de Grevelingendam wordt aan gelegd, die straks de verbinding zal vormen tussen Sehouwen- Duiveland en Goeree-Overflak- kee. Verder deed een mosselkonin gin, zittend tussen twee reusach tige mosselschelpen, haar entree in de gemeente. Van de gelegenheid om mos selen te eten in de open lucht hebben honderden gebruik ge maakt. Het gerechtshof te 's-Graven- De nieuwe grondwet voor Rhodesia is met 41.9-19 tegen 21.846 stemmen aangenomen. De £e ae ingeroepen kiezers bij het referendum wa ren hoofdzakelijk blanken. De premier, sir Edgar White head, heeft naar aanleiding van deze uitslag „de geboorte van een Rhodesische natie" aange kondigd. De leider van de inheemse na tionalistische beweging, Joseph i Nkomo, heeft verklaard dat zijn partij zal verhinderen dat de grondwet in werking treedt. Het enige inheemse lid van de federale regering, Jasper Savan- toe, zei dat de inheemse leden van de verenigde federale partij (geleid door sir Roy Welensky) „opgetogen" zijn over het resul taat van het volksstemming. „De negers zijn na 70 jaar eindelijk met andere rassen gelijkgesteld", zei hij. van het hof van Justitie der Europese gemeenschappen dat in Luxemburg zetelt, teneinde een uitweg te vinden in een strijd om de verkoopsprijs van koelkasten, welke uit Duitsland afkomstig zijn, tussen twee Ne derlandse firma's. De Engelse regering hoopt in de loop van dit jaar een besluit bekend te maken, of Engeland zijn muntstelsel door het deci male muntstelsel zal gaan ver vangen. De economische secre taris van het ministerie van Fi nanciën deelde in het Lagerhuis tijdens een debat over het munt stelsel mede, dat de regering de zaak aan een volledig onderzoek onderwerpt. MAANDAG 31 JULI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Esther and the King". AXEL: Het Centrum. 8 uur: „Het zwarte schaap". DINSLAG 1 AUGUSTUS TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Huwelijkslessen". Het Nederlandsche Roode Kruis heeft een ledental van 700.000 overschreden. Dit deelde zaterdagmorgen mr. F. H. A. de Graaft', voorzitter van het Ne derlandsche Roode Kruis mede, in zijn openingsrede voor de al gemene vergadering van de vereniging te Leeuwarden. Spre ker zei verder dat de campagne I960 anderhalf miljoen gulden heeft opgebracht en dat de re sultaten van de zo juist gehou den geldinzameling 1961 even eens z-ser gunstig beloven te worden. Het aantal bloeddonors is, zo vertelde hij, gestegen tot 180.Q00 en vele taken van het i—cu- Kruis hebben uitbreiding ondergaan. Verder besprak mr. De Graaff in zijn rede nog de Friese boot tochten en de hulpverlening aan het buitenland. Dit laatste onderwerp lichtte hij toe door te vertellen dat de geldelijke steun die aan de Kongo verleend werd ruim elf ton bedroeg, waarbij het Nederlandsche Roo de Kruis een zeer belangrijke plaats innam. De Nederlandse jeugd zamelde ruim één miljoen blikjes melk voor de bevolking van de Kongo in. Voorts was in. 1960 een Nederlands bloedtrans- ïusieteam gedurende 100 dagen in de Kongo werkzaam. Verder werd hulp verleend bij rampen in Griekenland, Iran, Chili, In dia en andere landen. Tot slot deelde spreker mede, d"t van 30 september tot en met 7 oktober tientallen nationale verenigingen te Praag bijeen zuilen komen, om de 26ste bij eenkomst te houden van de raad. van gouverneurs der Liga. Gezamenlijk zullen daar proble men Gesproken worden, waarbij Qc internationale hulpverlening een punt van diepgaand overleg uitmaken. Mr. De Graaff stelde de ver- saaering voor een danktelegram aan H. M. de Koningin, be- sci.ermvrouwe van de vereni ging, te sturen uit dankbaarheid voor de warme belangstelling waarmee zij liet werk van de vereniging Dlijlt volgen. De waag waarop het gerechts, hof in Den Haag een antwoord wenst is of het door de fabrikant der koelkasten i Bosch in Stutt- gart) aan zijn afnemers opge legde en door dezen bij contract geaccepteerde verbod om te ex porteren krachtens artikel 85 lid 2 van het E.E.G.-verdrag nie- tig is voor zover het de export naar Nederland betreft. Deze vraag is gerezen omdat de officiële vertegenwoordiger van Bosch in Nederland, een Amsterdamse firma (de N. V. Maatschappij tot voortzetting van de zaken der firma Willem van iRijn) zich heeft verzet tegen de praktijken van een Rotter damse firma (De Geus en Uit- denbogerd) welke rechtstreeks uit Duitsland koelkasten van het merk Bosch betrok en deze tegen een Iagc-re prijs dan welke door V. R. voor Nederland was vast gesteld aan particulieren ver kocht. Het Rotterdamse bedrijf stelde zich op het standpunt dat de winstmarge door het Amster damse bedrijf vastgesteld te hoog was zeker nu de markt in Nederland open staat voor goed kopere Franse en Italiaanse koelkasten. Het Rotterdamse be drijf berekent een aanzienlijke lagere winst en bereikt daardoor een omzet welke soms enige honderden kasten per maand be loopt. Deze kasten worden ge- impordeert via Duitse grossiers, afnemers van de producent Bosch. Hot Amsterdamse bedrijf sprak het Rotterdamse bedrijf in rech ten aan en in eerste instantie veroordeelde de Rotterdamse rechtbank het Rotterdamse be. drijf tor het staken van zijn acti viteiten op straffe van een dwangsom van 5000 zonder echter het vonnis kracht van ge wijsde te verlenen. Hierdoor was een tweede proces thans in kort geding nodig, waardoor het von nis van de rechtbank inderdaad uitvoerbaar werd. Het Rotter damse bedrijf ging evenwel in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag. dat weliswaar het vonnis van de Rotterdamse rechtbank vernitigde en dus het Rotterdamse bedrijf het reent verleende op de oude voet voort te gaan, maar tevens de wens uitsprak de bovenvermelde vraag door het hof van Justitie in Lu xemburg beantwoord te zien al vorens een definitief standpunt in te nemen. «i V door BARONESSE ORCZY 83) (Nadruk verboden.) Vastbesloten richtte hij zich op. Het viel hem mee, dat het nu al iets beter ging, al deed dan zijn hele lichaam hem zeer. Toen hij overeind zat, zag hij tot zijn schrik, dat hij niet ver van een hevig strijdtoneel was. Belgen, Nederlanders, Brunswij- kers, allemaal stoven ze hem voorbij, terwijl hier dwars tegen in 'n troep berenmutsen zich ver zette. Voor zover zij er nog wa ren, hadden zij zich zeker nog eens voor een nieuwe aanval we ten te verzamelen. Plotseling zag hijof was het weer een droom?.... nee, het was werkelijkheid, het was de St. Genis, die zijn mannen aanvuurde, maar die in het ge vecht kwam te vallen. Clyffurde ging staan, maar hij kon niet goed zien, wat er gebeurde. Het leek, of St. Genis door zijn eigen paard vertrapt zou wor den, maar paarden doen dit niet gauw. Als van nature ontzien zij hun ruiter, juist als hij komt te vallen. De strijd verplaatste zich snel en woedde al weer verder. Zo goed als het ging strompelde Clyffurde naar Maurice. Er stonden een paar soldaten om hem heen, maar toen zij meen den, dat het nogal meeviel, maakten zij al aanstalten, verder te gaan. De mannen waren, voor al vandaag, al aan zo veel ergers gewend, dat zij voor een lichte verwonding geen onnodige druk te maakten. „De lamme en de blinde," zei Clyffurde half lachend, toen Maurice naar hem op keek. „Ik kan je niet alleen dragen, maar als de mannen je naar het ko renveld brengen, dan zullen we samen wel zien, hoe we ons ver der redden." Maurice was er beter aan toe dan Clyffurde. Door de val was hij duizelig, maar verder was hij niet gewond. Ondersteund door zijn mannen, liep hij naar de rand van het korenveld. „Wij zorgen verder voor ons zelt. Gaan jullie maar door en sla ze de kop in," beval Clyffur de. Zij waren allebei te ellendig om de conversatie te beginnen. Dit keer was het Maurice, die languit achterover in het koren trol een goed paard, maar Clyf furde moest er met zorg een uitkiezen, nat niet al te erg ge- rttivena was. Met moeite steeg nij op het paard, terwijl Mau rice al vooruit ging. Het rijden viel hem niet mee. Al zijn botten deden hem zeer en zijn hoofd bonkte, aisol er met namers in rondgeslagen werd. Maurice klaagde ook over duizeligheid en zag spierwit. Zo kwamen zij maar langzaam vooruit, maar toch raakten zij nu steeds ver der van het strijdgewoel. Over al, waar zij reden, was het beeld even triest. Het slagveld was be zaaid met doden en gewonden. Clyffurde zou graag hulp gebo den hebben, maar hij was er zelf te ellendig aan toe. Het was moeilijk, m deze chaos dc beste weg te vinden. Zij hadden zich aan kunnen slunen bij terug trekkende troepen, maar het tempo was te snel en dus koos Clylfurde op goed geluk een rus tig bospau, inaar in oosteujko richting. Zijn voorgevoel had hem niet bedrogen, want dit pad bleek ook naar de hoofdweg naar Brussel te voeren. Zij re den nu naast elkaar, maar spra ken weinig. Maurice, die zich in het gevecht werkelijk dapper Inmiddels is in Duitsland de vastgestelde prijs voor koelkas ten van Bosch opgeheven en is de winkelprijs geheel vrij. De pogingen van Bosch om in Duits, land een vastgestelde winkelprijs in te voeren hebben gefaald. Controle op het exportverbod dat Bosch zijn afnemers heeft opge legd ter bescherming van de vaste vertegenwoordigers in de diverse landen schijnt eveneens te hebben gefaald. Op 20 juli is de zaak nu in Luxemburg aanhangig gemaakt, hetgeen inhoudt dat partijen, de regeringen der bij de E. E. G. aangesloten landen en eventuele verdere belanghebbenden tot 20 september gedurende een periode van twee maanden het recht hebben opmerkingen enz. bij het hof te deponeren. Na 20 september volgen dan de mondelinge pleidooien. veld ging liggen en Clyffurdehad gedragen, voelde eigenlijk vroeg zich af waar dit naar toe iets van spijt dat het weer Clyf- moest. Zouden zij alle twee ge kraakt en verkreukeld voor Crystal komen te staan? Enfin, eerlijker kon het niet. De St. Genis kwam al vrij gauw overeind. Hij klaagde over pijn in zijn hoofd, maar verder had hij niets. Zij besloten ieder een paard op te zoeken en samen op weg naar Brussel te gaan. Er was niet veel keus. Maurice furde moest zijn, die hem dc helpende hand had toegestoken. Hij troostte zich met de gedach te, dat de Engelsman hem in feite niet gered had en dat het zijn eigen soldaten waren ge weest, die, zij het dan op de ver standige aanwijzingen van Clyf furde, hem naar de veilige plaats in het korenveld gedra gen hadden. Hij dacht aan Crystal en hij vroeg zich af, wat zij en Clyffurde tijdens de dans besproken mochten hebben. Crystal zou natuurlijk van alles gevraagd hebben. Hij had toch al lang gevoeld, dat zij zich voor dc Engelsman interesseerde. Haar haat was veel minder fel geworden. Hij had zichzelf met al zijn leugens natuurlijk noe langer hoe meer in de. put ge- werxt. Zij vertrouwde het ver haal al lang niet meer en Clyf furde zou haar nu wel ingelicht hebben. Maar tegelijkertijd was hij ervan overtuigd, dat Clyffur de er de man niet naar was, hem zwarter te maken dan no dig was. Hoe veilig dit ook was, Maurice haatte hem er des te meer om. Hij kon het eerlijke overwicht van die Engelse zaken man juist zo slecht verkroppen. Maurice mocht dan fout gehan deld hebben, het was toch alleen ,3rwiile van Crystal geweest. Bovenalen had hij haar nu alles eerlijk opgebiecht, zodat er nu geen enkele leugen meer tussen nen was. Hun liefde was al zo oud, en nu alles weer in het reine was en vooral nu hij toch met de daad getoond had, voor zijn vaderland en voor zijn koning te willen strijden, nu zou Crystal aan hem toch zeker de voorkeur geven. Ach.wat haalde hij zich in zijn hoofd een vrouw als Crystal zou een aanzoek van een handschoenen handelaar niet eens in overwe ging nemen. Zij mocht hen mis schien even bewonderd hebben, maar dat stond dan toch alleen in verband met het landsbelang. Er waren niet veel vrouwen, die zo fel, zo principieel waren als Crystal. Maar dat verzwakte misschien juist zijn kans. (Wordt vervolgd.) Vragen aan de minister HET BOUWBELEID Het Tweede Kamerlid mr. D. Schuitemaker (V.V.D.) heeft aan de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid' schrifte lijke vragen gesteld' naar aan leiding van diens besluit, voor de woningbouw in de vrije sec tor rijksgoedkeuring nodig te verklaren voor zover de bouw som hoger dan- 10.000 is. De heer Schuitemaker stelt daarbij onder meer de vraag, waarem de bouwmarkt nu juist in deze sector beperkt moet wor den, en niet in de andere secto ren. Hij vraagt verder of de minis ter niet bevreesd is, dat deze maatregel tot prijsstijging aan leiding zal geven, nu mede hier door de continuïteit in het bouw bedrijf ernstig wordt verstoord. Ook wenst de heer Schuitema ker van de minister te verne men hoe voorzien moet worden in de behoefte aan woningen voor de middengroepen. Voorts stelt hij de vraag, hoe de maatregel van de minister te rijmen valt met het herhaalde lijk beroep op het bouwbedrijf goedkope woningen te bouwen, waaraan, zo stelt de heer Schui temaker, het bouwbedrijf vol gens de verstrekte gegevens heeft voldaan. Hij vraagt de minister op wel ke gronden deze verwacht, dat de thans genomen maatregel wel effectief zal zijn ten aanzien van een verstoring van de bouw markt, nu de reeds eerder geno men maatregelen op 21 april niet voldoende zou zijn ge bleken. De Amerikaanse senaat heelt met algemene stemmen de aan schaf van wapens en raketten tot een bedrag van 958.570.000 dollar goedgekeurd. Enkele senators hadden de defensie-inspanning van Ameri- ka's bondgenoten in Europa ge kritiseerd. Senator Ellender noemde de bijdrage van Engeland, Frank rijk en West-Duitsland „een droevig verhaald". De bondge noten moesten worden gedwon gen hun deel bij te dragen, zei hij. Senator Humhrey meende: „Wij moeten onze bondgenoten niet veroordelen nu wij hen nodig hebben". Ik ben bang dat de Bondsre gering haar taak in de politieke wereldcrisis niet goed begrijpt en nalaat zich aan te passen aan de noodzaak van de internatio nale toestand, aldus heeft Willy Brandt, de socialistische burge meester van West-Berlijn, vrij dag voor de pers verklaard. Brandt kwam terug van een ver- kiezingsreis van drie weken door Duitsland. Hij leverde ook krach tige kritiek op de verrichtingen van de Bondsregering inzake de binnenlandse behoeften. De voorzitter van de werk groep voor buitenlandse politiek van de christeiijk-democratische parlementsfractie in Bonn, Ernst Majonika, zei in reactie op Brandts uitlatingen dat deze hiermee een wig tussen de Ame rikaanse en de Westduitse rege ring dreef. liet Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een onderzoek gelast naar de activi teit van drie Sowjetrussische di plomaten in Buenos Aires die volgens persberichten zich in januari jj. aan spionage in het zuiden van het land en in Vuur land schuldig gemaakt zouden hebben. Het gaat om de handels attaché Ivan Larchenko en twee ambassade-employees. Bij een ongeluk dat zich in de nacht van vrijdag op zaterdag bij stormweer heeft voorgedaan op het bouwwerk van da nieuwe vuurtoren aan de monding van de Wezer is een arbeider door het binnendringen van water in de bouwschacht verdronken, ter wijl er een ernstig en vijf licht gewond werden en nog een man wordt vermist, aldus heeft de be trokken aannemersfirma meege deeld. Er waren acht man aan het werk. Pogingen van duikers om de ene vermiste op het spo ren hebben geen succes gehad. De leider van het bouwwerk en de ingenieur bevonden zich een minuut voor het ongeluk nog in de schacht. Door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak drong plotseling water binnen. Mogelijk is de torenmantel onder water gescheurd. Men was bezig het reeds opgerichte skelet van de toren, die. met inbegrip van 20 meter onder water bij hoogtij, 60 meter hoog wordt, van beton nen bekleding te voorzien. De nieuwe toren, op de buitenste hoek van de riviermonding, moet augustus volgend jaar in dienst komen en de 75 jaar oude vuur toren „Rote Sand" vervangen. In de nacht van vrijdag op za terdag zijn in Parijs zeven kneedbommen ontploft. Vier der aanslagen waren gericht tegen afgevaardigden die de anti- Gaullistische kolonisten in Alge- rië steunen. Voorheen waren de aanslagen altijd bedoeld tegen aanhangers van de Gaulle's po litiek van zelfbeschikking voor de Algerijnse Mohammedanen. Bij de aanslagen van vrijdag op zaterdag zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd maar er werd wel flinke schade aange richt. De vier afgevaardigden die het doelwit van de aanslagen waren, Jean-Baptiste Biaggi. Alain de Lacoste-La Reymondie, Jean Valetin en Jean Marie le Fen, waren met vakantie. Twee elfjarige Israëlische jt": gens, die door de politie heterdaad werden betrapt W het zakkenrollen, werden tèter vrijgelaten na op de bijbel Se' .zworen te hebben hun leven te zullen beteren. Twee UU1 later kwam een vrouw bij 00 politie haar beklag doen over twee jongens die haar een portemonnaie hadden ontfut seld. De persoonsbeschrijving die de vrouw gaf bleek ,e kloppen met die van het twee tal „gezworenen" die al gai|w werden ontdekt in een bio scoop waar zij in gespannen aandacht naar de filtn tien geboden" zaten te kijken. Bij hun oren uit de biosc0"?' zaal weggehaald protesteei a<- dc jongens verontwaardig"- „We moesten toch aan g zien te komen om nam' de i te kunnen gaan kijken zien hoe Mozes het gebod zult niet stelen" kreeg Met het doel o voering van het men, waarbij het van het betaalde KNVB van men hiervoor het grond af kan gaan met ingang van he zoen een jeugdcomp worden ingevoerd minste daarvoor wijzigingen op de t engewone algemi ring van de sectie bal op 5 augustus tengewone bondsvc 19 augustus a s. nomen. Het klimai cifcilandse voetbal hiervoor thans gut de papieren nu ligg wachting gewettig jeugdcompetitie kunnen starten, het betaalde vc niet, dat met de tie van contractspeler van het spelpeil kan reikt, terwijl dit eveni wezenlijken is met woordige full-profs van deze jeugdco men nu spelers var opleiden, opdat zi. landse voetbal kunr wen. In deze jeugc zullen jeugdelftallen van alle clubs uit 1960/1961, van de ere-divisie gepron enigingen en dc van de drie afdel: teerde jeugd, t.w Boys, Volendam en In de elftallen voor competitie kunnen Iers worden opgeste september 1961 nog zijn en verder jeugc Iers. Voor de jeugdcoi is een geheel nieu ontworpen, ten geve de bestaande, z.g iing", inzake de besc jeugdspelers, komt Spelers van 16 en lid zijn van een kunnen een jeugc geboden krijgen, den verlengd tot ei zeen, waarin de be Ier 19 jaar wordt, gen, die aan deze worden uitgekeerd, DINSDAG 1 AI HILVERSUM I 7.15 Gram.7.45 en overweging8. Gram.; 8.50 Voor dc Waterst.; 9.40 Voc 10.00 Voor de kle Lichtbaken, lezing; 11.00 Gram.; 11.50 vooruit, lezing; klok; 12.04 Ben je Land- en tuinb. Gram.; 13.00 Nws. wijzer; 13.20 Gram cïiïgaalkoor; 14.25 C Voor de plattelan 14.45 De fatale 7 dag 1530 Gram.; 16.00 ken; 16.30 Ziekenlof de jeugd; 17.40 Beu Regeringsuitz.Aan het Arfakgebergte, Atrahamsz.; 18.00 Pol. lezing; 18.30 V 19.00 Nws.; 19.10 Ai 20.30 Pianorecital; gebouwork. en solis merork., omroepko 22.25 Boekbespr. 23-40 Utrechts 23.10 Gram.; 23.55— HILVERSUM II 710 Gym.; 7.20 Gra opening; 8.00 Nws. 9.00 Gym. voor de De groenteman S.40 Morgenwijding 10.50 Voor de kle Pianospel; 11.15 Voo 12.00 Amus. muz muz.; 12.30 Land meded.; 12.33 Lichte Nws.; 13.15 Meded 13.25 Beursber.; 13: tal; 14.00 Kamermu; 14.40 Voordr.; 15.05 Van mens tot mens Kam-ermuz.16.15 16.30 Voor de jeugd te muz.; 18.00 Nws spel; 18.30 Amus. Paris vous parle; -0.00 Nws.; 20.05 1 2o gij zaait zo £tenhoorsp- «tal; 22.30 Nws., York en medec -3.00 Gram.; 23.55- BRUSSEL (VI.) 02 Ork. conc.; 12 -■-.35 Tuinb. kron uaanse liedjes; 12 Nws.; 13.15 14.00 Amus. muz.; b.OO Licht progr jonc.; 16.50 Harp: J'ws.; 17.15 Gram. kespr.17.50 Lichte ■- oor de sold.18.50 19.00 Nws.; 19.40 j 3.50 Lezing; 20.00 01.15 Lichte muz.; -2.15 Gram.; 22.55- Televisieprogr NED. TV19.3 agrarisch nws.; 1 -0.20 Filmrep.; 20.2 taire film; 20.50—22 VLAAMS BELG Abssen water en Nws.; 20.30 Progr. 'entuin te Antwi speelfilm; 22.20 Nv

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2