I Speciale zitting van Algemene Vergadering over Bizerta De woningbouw zonder rijkssubsidie Nieuw Sowjet-program ïTMi] Geen oorlog om Berlijn T.V. TELEVISIE de BUCK Professor Leibbrand in voorlopige hechtenis gesteld HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 'dag 29 juli I9ei 1861 huis van [rouwen reparaties ervice van de rchte elen M SSgg^ tog [AMSTE I 13 I Frankerine bii anonnement: Terneuzen Directeur-Hóófd redacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: fi._ per kwartaal; per maand f2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 et .il t., MAANDAG 31 JULI 1961 17e Jaargang Nr 5356 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Liberia zal om een speciale zitting van de algemene verga dering der Verenigde Naties vra gen omdat de Veiligheidsraad tan de wereldorganisatie er za terdag niet in is geslaagd over eenstemming over de kwestie- Bizerta te bereiken. De Liberiaanse afgevaardigde heeft dit na de stemmingen van zaterdag in de Veiligheidsraad medegedeeld. Hij zei dat de toe stand tè ernstig en tè gevaarlijk fs. I' kondigde aan 'lat bet ver zoek van zijn land door een aan tal andere delegaties zal worden gesteund. Waarnemers maken hieruit op dat de Afrikaanse en Aziatische landen achter dit voorstel staan en dat zij verwachten de vereiste meerderheid van 50 landen, die voor een verzoek om een specia le zitting nodig is, wel te zullen halen. Drie ontwerp-resoluties, twee afkomstig van de Verenigde Arabische Republiek, Liberia en Ceylon en één van Turkije, waren zaterdag de basis van het debat in de Veiligheidsraad doch geen ervan kon de ver eiste meerderheid behalen. De resoluties van de V. A. R., Liberia en Ceylon spraken „ern stige bezorgdheid" uit over het feit dat Frankrijk de resolutie van de raad van de vorige week niet volledig had uitgevoerd. Voorts werd gevraagd om on middellijke onderhandelingen tussen Frankrijk en Tunesië over evacuatie van de Franse troepen. Deze resoluties kregen de stemmen van de drie indie ners en de Sowjet-Unie; de ove rigen onthielden zich. Dc Turkse resolutie was gema tigder, noemde Frankrijk niet met name bij het uitspreken van j „bezorgdheid" over niet naleving van de resolutie van de vorige week en pleitte voor spoedige onderhandelingen over 'n vreed zame regeling van de Frans-Tu- nesische geschillen, waaronder de kwestie-Bizerta. Nadat de Sowjet-Unie nog vergeefs ge probeerd had in deze resolutie Frankrijk met name te noemen. werd zij verworpen doordat er te weinig voorstemmen waren, n.l. alleen die van Engeland, de Ver. Staten, China. Turkije, Chili en Ecuador. De Sowjet-Unie, de V.A.R., Ceylon en Liberia ont hielden zich. De Franse vertegenwoordiger, Berard, heeft niet aan de stern mingen deelgenomen, doch wel het debat bijgewoond. In Parijs verluidde zaterdagavond uit ge woonlijk goedingelichte bron dat president De Gaulle hem per soonlijk opdracht had gegeven de boycot van de Veiligheidsraad te beëindigen, zulks als gevolg van het gesprek dat de Franse president vrijdag in Parijs heeft gehad met Adlai Stevenson, de Amerikaanse permanente verte genwoordiger bij de Ver. Naties, die op het ogenblik een reis door Europa maakt. Bij het debat leverde de Tune siër Mongi Slim felle kritiek op de Franse opvatting, dat het Bi zerta nodig heeft voor zijn de fensie. „Het is iets volkomen nieuws als een staat de vrijheid neemt cm te zeggen dat het in het belang van zijn eigen veilig heid is om van een ander grond gebied te bezetten tegen diens wil", zo zei hij. toonaangevend op gebied van moderne coiffures, uw haar is onze kopzorg de betere toiletartikelen. De vluchtelingenstroom uit Oost-Berlijn. Ongeveer 1.900 mensen uit Oost-Berlijn of Oost-Duitsland hebben zich van zaterdagmiddag twaalf uur tot zondagmiddag drie uur gemeld bij de vluchtelingen- dienst in West-Berlijn. Een Westduitse ambtenaar zei dat dit waarschijnlijk het grootste aantal in een tijdvak van 27 uur is sedert de opstand van 1953. Alle bladen in Oost-Duitsland hebben zondag een verklaring van de Oostduitse regering ge plaatst waarin erop wordt aan gedrongen dat de Oostduitsers meer werk verrichten en meer offers brengen. Verder wordt er bij de bevol king op aangedrongen hun land niet te verraden door naar het Westen te vluchten. Waarnemers zien hierin een blijk van toenemende bezorgd heid in officiële kringen over de ernstige problemen van Oost- Duitsland nu de tijd van het vre desverdrag naderbij komt. De Amerikaans-Russische ONTWAPENINGS BESPREKINGEN OPGESCHORT De Amerikaanse en de Russi sche deelnemers aan de ontwa peningsbesprekingen te Moskou hebben besloten hun bijeenkom sten op te schorten tot een na der bekend te maken tijdstip. Het Russische persbureau Tass heeft dit zaterdag gemeld. De Amerikaanse vertegen woordiger McCloy heeft gezegd, dat men tot nu toe nog tot geen enkele overeenstemming is ge komen. Hij voegde er aan toe dat later voortgezette besprekingen tot een akkoord zouden kunnen leiden r.adat alle belanghebben de landen overleg hebben ge pleegd. McCloy zei naar Washington te zullen gaan voor overleg. Vol gens hem zullen de besprekin gen binnen enkele weken wor den hervat, te Washington of te Moskou. Hij sprak de hoop uit dat ver dere besprekingen wel tot over eenstemming zullen leiden. Zijn terugkeer was niet een zaak met een onaangenaam tintje, zo voegde McCloy eraan toe. De besprekingen begonnen twee weken geleden. Het doel was samenstelling van een fo rum voor veelzijdige ontwape ningsonderhandelingen. De Sowjet-communistische partij heeft zondag de 200 mil joen inwoners van de Sowjet- Unie beloofd dat in de komende twintig jaar de levensstandaard sterk zal worden verhoogd, met vele gratis sociale voorzienin gen, en dat zij zal streven naar afschaffing van oorlog. In een lijvig politiek program, dat in oktober aan het 22e par tijcongres zal worden voorge legd, en dat zondag door het partijblad „Prawda" werd gepur bliceerd, wordt voor de periode tot 1980 in het vooruitzicht ge steld een werkweek van 34 tot 3ö uur. verdeeld over vijf dagen (voor mijnwerkers 30 uur), gra tis medische hulp, gratis onder houd van de kinderen op de scho len, gratis wonen, gratis ver voer, gratis maaltijden in fabrie. ken en op collectieve boerderij en, afschaffing van belastingen en verlaging van prijzen. Na 1980 zal voorts gratis ver bruik van water, gas en verwar ming worden ingevoerd. Het program verklaart dat het „socialisme onontkoombaar over al de macht van het kapitalisme zal overnemen", doch het legt ook de nadruk op vreedzame co- existentie, die het doel van de buitenlandse politiek wordt ge noemd. „Vreedzame coëxistentie is nodig voor het verzekeren van de vrede, de opbouw van het communisme in de Sowjet-Unie, de ontwikkeling van een socia listisch wereldstelsel en het voor komen van een vernietigende oorlog", aldus het program. „Af schaffing van de oorlog en de vestiging van eeuwige vrede is de historische missie van het communisme" en „vreedzame co- existentie van socialistische en kapitalistische staten een objec tieve noodzaak voor de ontwik keling \an de gemeenschap der mensheid". Het program verklaart d'at oorlog de Sowjet-Unie „niet kan en mag dienen als middel voor het regelen van interna tionale geschillen". Als de imperialistische agres sors een nieuwe wereldoorlog zouden durven te ontketenen, zouden hun volken hun stelsel niet langer tolereren. Het program, dat de Verenig de Staten noemt als het voor naamste bastion van de interna tionale reactie dat overigens over zijn hoogtepunt heen is, ver klaart dat het imperialisme de enige bron van militair gevaar is. „De imperialisten bereiden de wildste misdaad tegen de mens heid voor, een wereldoorlog met kernwapens. De volken moeten zich inspannen om het imperia lisme in te perken. Onze genera tie kan dat doen", aldus het pro. gram. REACTIES OP HET NIEU WE PROGRAM Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft zaterdagavond ge meld dat de Sowjetrussische communistische partij een nieuw program heeft gepubliceerd. Het persbureau ging verder niet in op de inhoud van dit program. Volgens waarnemers in Oost- Berlijn zitten de Oostduitse lei ders een beetje met dit program in, want vele punten hiervan waaronder in de eerste plaats de belofte om de werkweek vóór 1970 te verkorten zijn kenne lijk niet uit te voeren in Oost- Duitsland. De autoriteiten heb ben zelfs toegegeven dat de ar beidsmarkt tegen 1970 't krapst zal zijn. Van Russische zijde is echter meegedeeld, dat het pro gram ongetwijfeld ook Oost- Duitsiand zal beïnvloeden. Oost- Duitsland mag niet achterblij ven, zo zeiden de Russen. In Amerikaanse en Britse of ficiële kringen toonde men zich niet bijzonder verrast door het Sowjet-program. De belofte van gratis diensten en goederen ver wachtte men. In Londense krin gen meende men dat dit onge twijfeld een groot propaganda- effect zal hebben op de onder ontwikkelde gebieden. In Washington toonde men de meeste belangstelling voor de verklaring over de vreedzame coëxistentie. Hierop legden ook politieke waarnemers in Parijs de nadruk. De sociale belaften zag men daar als een „hoopvol teken" dat het handhaven van de wereldvrede een krachtig ele ment van de Sowjet-politiek zal moeten zijn. Wat die sociale beloften zelf betreft, merkten de Parijse waarnemers op dat in de Sow jet-Unie „alles gratis wordt, be halve de vrijheid". Orkaan teistert Amerikaanse stad De stad Sidney, in de Ameri kaanse staat Ohio, is vrijdag door een orkaan getroffen. Hon derd inwoners, werden gewond, terwijl vijftien huizen werden vernield. Arrestaties in Algerië De politie van Oran heeft mee gedeeld dat vorige week zestien Europeanen zijn gearresteerd in een campagne tegen organisa ties, die de terreuraanslagen der Algerijnse ïebellen met gelijke munt willen betalen. Er zijn wapens en springstof fen in beslag genomen. Er blijkt verwarring te zijn ontstaan over de juiste afperking van de bevoegdheid tot het ver lenen van rijksgoedkeuringen, en ook over de bouwkostengrens be neden welke voor werken in de woningbouwsector geen rijks- goedkeuring behoeft te worden aangevraagd. Deze verwarring, aldus de afdeling voorlichting van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, werd enerzijds veroorzaakt door da herhaalde wijziging van de beschikkingen, anderzijds door een onduidelijkheid in de circu laire van 17 juli j.l. aan de ge meentebesturen. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft nu onder de aandacht van de ge meentebesturen gebracht, dat voor alle nieuwbouw, herbouw, verbouw en uitbreiding van wo ningen zonder rijkssubsidie, waarvan dc bouwkosten een be drag van 2.000 te boven gaan. een rijksgoedkeuring nodig is. De bevoegdheid tot het afgeven van een rijksgoedkeuring voor uitvoering van dergelijke werken tussen 2.000 en 10.000 is in handen van de gemeentebesturen gelegd. Aanvragen voor de wer ken boven 10.000 dienen de ge meentebesturen door te zenden naar de directie van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in hun provincie. De minister heeft er de ge meentebesturen nog op gewezen, dat zij van de hun gegeven be voegdheid een zo beperkt moge lijk gebruik dienen te maken. Nu voor de woningbouw zonder rijkssubsidie met ingang van 18 juli stringente maatregelen zijn getroffen, wordt er van uitge gaan, dat de gemeentebesturen met betrekking tot de kleinere objecten in deze sector eveneens een stringent beleid zullen voe ren. Uit de Verenigde Staten bereik te ons deze toto van de „Ran ger I", het eerste van een serie van ruimtevaartuigen welke door de V. S. worden gebouwd en uitgerust voor tochten naar en waarnemingen op de maan. Bij de eerste vlucht, welke bin nenkort mag worden verwacht, zal ernaar worden gestreefd de „Ranger I" een tocht om de maan te laten maken ter voor bereiding van een vlucht waar bij een vaartuig op de maan moet landen. BONAFIDE SERVICE GELEIDELIJKE BETALING N00RDS7R. 84 86 IEL 01150-2573 TERNEUZEN De Oostduitse regering heeft zaterdag haar „vaste overtui ging" uitgesproken dat er geen oorlog zal komen om Berlijn of de kwestie-DuitsIand. Zij zegt dit in een communiqué over een donderdag gehouden regerings- hijeenkomst, dat werd gepubli ceerd door het officiële Oostduit se persbureau A.D.N. Het communiqué herhaalt vroegere Oostduitse verklarin gen, dat „de weg naar het tem men van de agressieve krachten in West-Duitsland niet gemak kelijk is en inspanning en offers zal eisen". Voorts wordt gezegd dat de krachtsverhouding ten gunste van het communistische blok is gewijzigd. De verklaring wijst op de plaatselijke verkiezingen die op In aansluiting op mededelingen over een versoberingsprogrnni door de Britse minister van Fi nanciën, Selwjn Lloyd, heeft zijn ambtsgenoot van Onderwijs, sir David Eccles, bekend ge maakt, dat er vijf miljoen pond sterling per jaar op de salaris sen van het onderwijzend perso neel in Engeland zal worden besnoeid. Naar aanleiding hier van heeft het bestuur van de Engelse nationale unie van on derwijzers in Hamilton House in Londen, het hoofdkwartier van de unie, een langdurige ver gadering gehouden over de eventueel te ondernemen stap pen. Tijdens deze vergadering verzamelden zich buiten het ge- houw ouderwijzers met borden, waarvan de opschriiten er be paald niet om logen 17 september in Oost-Duitsland zullen worden gehouden. De re gering meent dat op de voorbe reidende verkiezingsbijeenkom sten niet krachtig genoeg de strijd is aangebonden „met de propaganda van leugens en smaad" tegen de Oostduitse re publiek. Zij vraagt om het ont plooien van een maximum aan politieke activiteit en het over winnen van achterstand in in dustrie en landbouw. Boeren en arbeiders dienden tot nieuwe ini tiatieven te worden opgewekt. Volgens het communiqué zijn de huidige moeilijkheden in de landbouw voornamelijk het ge volg van het feit dat „de grote mogelijkheden van collectief werk ter vervulling van het plan niet volledig worden benut". Het Oostduitse persbureau pu bliceerde zaterdag voorts een verklaring waarin de Oostduit sers gewaarschuwd worden tegen Westduitse en West-Berlijnse „slaven jagers". Westduitse orga nisaties proberen Oostduitsers die familie of sport- en culturele evenementen bezoeken, over te halen „onze republiek en hun eigen toekomst te verraden", al dus de verklaring, „maar de jon gemannen komen in het West duitse leger terecht en vele meis jes in bordelen". De verklaring roept alle Westduitsers op te helpen bij het „vangen van de slavenjagers". GEHELE AMERIKAANSE SENAAT ACHTER FORMOSA De Amerikaanse senaat heeft vrijdagavond j.l. met 76 tegen nul stemmen een motie aange nomen, waarin hij zich uit spreekt voor voortgezette Ameri kaanse steun aan de regering- Tsjiang Kai-Sjek. De senaat verklaart er verder in dat hij gekant blijft tegen 'n (oelating van comumnistisch China tot de V. N. De Amerikaanse senaat wil ook niets weten van een diplo matieke erkenning der Chinese volksrepubliek. Professor Kurt Leibbrand, die internationale vermaardheid ge niet als stedebouwkundige, is thans in voorlopige hechtenis ge steld. Hij werd, als gemeld, zondag avond j.l. te Stuttgart gearres teerd, toen het vliegtuig, waar mede hij reisde, aldaar een tus senlanding maakte. Professor Leibbrand, die sinds 1950 als hoogleraar is verbonden aan de Technische Hogeschool te Zürich, wordt ervan beschuldigd in de afgelopen oorlog opdracht te hebben gegeven tot het dood schieten van dertig Italiaanse dwangarbeiders. Hij zou dit heb ben gedaan, toen hij zich, als commandant van een compagnie genie, in Midden-Frankrijk be vond. Zijn compagnie trok toen, met de rest van het Duitse leger aldaar, terug. De verdedigers van professor Leibbrand hadden aanvankelijk verzocht hun cliënt voorlopig op (Vrije voeten te doen stellen. Zij hebben dit verzoek echter vrijdag j.l. ingetrokken. Binnen drie maanden een bemand Amerikaans ruimtevaartuig om de aarde- Amerikaanse geleerden z-.ilien trachten binnen drie maanden een bemand ruimtevaartuig een baan om de aarde te laten be schrijven en geen proeven meer nemen met bemande ruimte vaartuigen die niet in een baan komen. Dit heeft de voorzitter van de commissie voor ruimtevaart uit het huis van afgevaardigden, Overton Brooks, in een inter view meegedeeld. Wellicht zal in 1966 een poging worden gedaan een bemand ruimtevaartuig een baan om de maan te laten beschrijven. Twee of drie jaar later zou dan de eerste Amerikaan op de maan kunnen landen. Zuiveringsmaatregelen na vlucht van Mitchell en Martin De democratische afgevaardig de Francis Walter heeft jour nalisten vrijdag j.l. medegedeeld dat na de vlucht naar de Sowjet- 1 Unie, nu een jaar geleden, van Bernon Mitchell en William Martin, gewezen employé's van het Amerikaanse „nationale vei ligheidsagentschap", zuiverings maatregelen zijn genomen, die hebben geleid tot het ontslag van 26 werknemers van dit bureau. Bij de zuiveringsmaatregelen is speciaal aandacht geschonken aan homosexuelen. Vooral Mitchell stond als „homo" bekend. Het uitwijken van Mitchell en Martin heeft destijds geleid tot het instellen van een onderzoek door het congres naar de wijze waarop het nationale veiligheids- agentschap zijn medewerkers aantrekt. ■Het agentschap houdt zich met name bezig met het opvangen en ontcijferen van buitenlandse codeberichten. Zijn werkzaam heden voltrekken zich in een sfeer van volstrekte geheimhou ding. Het aantal werknemers van het agentschap is onbekend. Russische belangstelling voor Canadese marine-oefeningen ..Dc Russen trekken evenveel voordeel van de marine-oefenin gen, die wij thans ter hoogte van 1 de kust van Nieuw-Schotland houden, als de Canadezen", aldus een verklaring van een Cana dese marine-officier. Hij zei dit naar aanleiding van het feit dat deze oefeningen van de Canadese vloot worden gade geslagen vanaf een tiental Rus sische sleep- en vissersboten en bevoorradingsvaartuigen. ZONNIGE PERIODEN. Momenteel strekt zich van de Oceaan via Engeland en West- Europa tot ver in Rusland een hogedrukgebied uit. Dit heeft in West-Europa bijna overal een einde gemaakt aan de buiïgheid. De bewolking, die zich zondag nog op vele plaatsen handhaaf de. lost nu geleidelijk op. Boven Schotland en Ierland beweegt het frontensysteem van een bij IJsland gelegen depressie met enige regen langzaam naar het [oosten. Het laat zich aanzien dat 1 dit front vóór de avond het weer in ons land niet zal beïnvloeden, zodat het maandag droog weer zal zijn met zonnige perioden ?n hogere middagtemperaturen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Hogere temperaturen. Droog weer met zonnige pe rioden en hogere middagtempe raturen dan gisteren. Zwakke wind. MAANDAG 31 JULI Breskens 4.13 4.35 Terneuzen 4.48 5.10 Hansweert 5.28 5.50 Walsoorden 5.3S 6.00 ZON MAAN op onder op Juli. 31 4.59 20.33 22.33 Aug. 1 5.00 20.31 22.59 2 5.02 20.29 23.25 3 5.04 20.28 23.54 4 5.05 20.26

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1