ELE iïet NDE FASSAERT Metworst [ATS DU JOUR E" Ï120 Dor 11.- tOCOLAADJES BADPAKKEN „EIGEN HAARD" Geen theatraal gebaar om Berlijn Nieuw Russisch partijprogramma sverpastei akreel /ener worst Veiligheidsraad bijeen om kwestie-Bizerta te bespreken V 39 ZATERDAG 29 JULI 1961 17e Jaargang Nr 5355 Frankrijk boycotte de vergadering OVERLEG IN EVIAN GESTAAKT. Britse bezuinigingsmaatregelen aangenomen Frans straalverkeers- vliegtuig verongeluk/ d verten tie, Radio de Koek, Engelse pers verwacht Britse toetreding tot de E. E. G. WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Terneuzen KEN urig verzorgd in oBeFa-zaken be- prima kwaliteit, ;ring en lage prijzen iedereen bij aankoop nt één zegel. Bij in- ran een vol opplak- egels) ontvangt XI in n ƒ2,—. EREN 100 gram Blik O Q 100 gram Literblik 165 ele pakken SWIFT ELK en PUUR AQ 100 gram Per blik Ml I AQ van 56 et. GROTE POT jdelijk van 1.30 A 4 O U voor !0 'Or 0 gram !5 voor De voordelig ste kruidenier Frankering bfl abonnement: Terneuzen rrtreeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. pc Veiligheidsraad is vrijdag avond opnieuw bijeen gekomen om dc kwestie-Bizerta te be spreken. De permanente afge vaardigde van Frankrijk bij de Verenigde Naties, Armand Be- rard, boycotte de vergadering, en de Franse delegatie werd geleid door Berard's plaatsvervanger, Pierre Millet. De Franse delegatie heeft een verklaring uitgegeven waarin zii zegt de raad „geen nieuwe gegevens te kunnen verstrek ken". De wapenstilstand in Bi zerta en de Sahara is een feit en wordt nageleefd, aldus de Franse verklaring. „De Franse en Tunesische autoriteiten dienen echter nog een regeling te treffen voor her stel van de normale situatie in Bizerta. De Franse autoriteiten hebben voorgesteld deze regeling te bespreken op een met weder zijdse instemming gfekozen plaats. Dit voorstel blijft van kracht en kan elk gewenst moment wor den aanvaard. Onder deze om standigheden oordeelt de Fran se delegatie het niet noodzake lijk aan de besprekingen in de Veiligheidsraad deel te nemen." Als gevolg van het Franse op treden begon de vergadering drie kwartier te laat. De delegatie van de F. L. N. heeft vrijdag laten weten dat zij niet in staat is de onderhande lingen met Frankrijk voort te zetten. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van de Franse af vaardiging, Thibaud. De Alge rijnen hebben meegedeeld, dat zij eerst hun aanspraken op de Sahara erkend willen zien, voor dat er verder wordt onderhan deld. De delegatieleiders, Jox en Belkacem Krim, hebben donder dag, en ook vrijdag weer, een gesprek onder vier ogen gehad, dat in beide gevallen meer dan een uur geduurd heeft. Volgens de Franse woordvoer, der gaat het om een verdaging voor onbepaalde tijd en niet om een afbreken van de besprekin gen. De Algerijnse woordvoerder Malek heeft aan de Pers ver klaard dat er drie vergaderingen aan de Sahara zijn gewijd en dat daarbij bleek, dat het Franse standpunt onwrikbaar was. Zij wilden de Sahara van het zelf beschikkingsrecht uitsluiten en er de soevereiniteit over behou den met het oog op de bodem schatten. Russisch-Amerikaanse ontwapeningsbesprekingen hervat De P, ussisch-Amerikaanse ont wapeningsbesprekingen in Mos kou zijn vrijdag, na een onder breking van een week, hervat De Amerikaanse vertegen woordiger. John McCloy, is jn die tussentijd naar de 'Zwarte- Zeekust geweest voor een bespre king met premier Chroesjtsjef. Over de bespreking van vrij dag is niets bekendgemaakt, doch van Amerikaanse zijde ver luidt dat de twee delegaties van daag weer bijeen zullen komen De raad komt bijeen op ver zoek van Tunesië, dat Frankrijk ervan beschuldigd de interim resolutie van vorige week zater dag niet volledig te hebben uit gevoerd. Deze resolutie beoogt het slui ten van een wapenstilstand en terugtrekking van de troepen op de stellingen die zij vóór het uit breken van de vijandelijkheden innamen. De Franse regering eist echter garanties dat de basis normaal kan functioneren alvorens zij de troepen uit de stad Bizerta wil terugtrekken. Secretaris-generaal Hammar- skjoeld wooncie de vergadering bij. Hij had vrijdag besprekingen gevoerd met de leiders van de Franse en Tunesische delegatie, Armand Berard en Mongi Slim, en de Amerikaanse en En gelse afgevaardigden, Charles Yost en sir Patrick Dean. De eerste spreker, de Tunesi sche afgevaardigde Mongi Slim, verklaarde dat Frankrijk geen gehoor heeft gegeven aan de in terim-resolutie. Bovendien is de raad vorige week zaterdag niet tot de kern van de zaak doorga- drongen door geen terugtrekking van de Franse troepen van Tu- nesisch grondgebied te eisen. De raad mag niet toestaan dat op dergelijke wijze met haar beslui, ten wordt omgesprongen. Slim noemde de aanhouding van Hammarskjoeld door Franse parachutisten „een ongelukkig incident" en een schending van de Tunesische gastvrijheid. Frankrijk heeft, door de behan deling van Hammarskjoeld en het geen gehoor geven aan de besluiten van de raad, uiting ge geven aan zijn „minachting" voor de volkerenorganisatie. Frankrijk heeft zich schuldig gemaakt aan „agressie met voorbedachte rade". Juist door geen acht te slaar op de beslui ten van de volkerenorganisatie heeft Frankrijk het Tunesische optreden gerechtvaardigd. Mongi Slim bracht, door te wij zen op de onmacht van de Ve- ligheidsraad in de kwestie-Suez, de mogelijkheid ter sprake dat de algemene vergadering „de noodzakelijke besluiten" neemt in de kwestie-Bizerta. GOEDE RAAD VOOR KENNEDY Boodschap van premier Ben Goerion De rugkwaal van president Kennedy is onlangs het onder werp geweest van een boodschap van de Israëlische premier Ben Goerion aan de Amerikaanse ambassadeur in Israël. De 75- jarige Israëlische premier heeft de Amerikaanse president name lijk aanbevolen speciale oefenin- ken in Yoga-stijl te doen die hem, Ben. Goerion, tot op zijn oaae dag zo fit zouden hebben gehouden. Elke ochtend vroeg oelent Ben Goerion onder leiding van zijn arts Mosje Feldenkrais, die het speciale systeem heeft ont worpen en zijn „pupil" heeft ge leerd met de gehele vracht van zijn vijfenzeventig jaren nog een keurig kopstandje te maken. Dokter Feldenkrais zei tegen de journalisten dat hij over Kennedy's fysieke toestand niets kon zeggen zonder röntgenfoto's gezien te hebben. Volgens hem was er echter aan veie rugklach ten iets te doen door verkeerde lichaamshouding en verkeerd gerichte bewegingen uit te scha kelen. Hij stelde voor dat enkele Amerikanen met een gelijk me disch „verlenen" als president Kennedy naar Israël zouden ko men om eerst eens met zijn sy steem kennis te maken om dan de president erover te kunnen inlichten. De Amerikaanse ambassadeur heeft de aanbeveling aan het State Department doorgegeven. (Adv.) Tricobest v.a. 13,95 Heinzelman Orchidee Ganducor Elka in Hclanca. Katoen en Lastex SPORTIIANDÈL Noordstraat 76 TERNEUZEN, President Kennedy heeft in het conflict om Berlijn afgezien van het grote theatrale gebaar en daarmede heeft hij ook gehandeld naar de inzichten, die de regeringen van de Westeuroppse regerin gen tegenover de Amerikaanse minister van Defensie, MacNamara, bij zijn huidige bliksembezoek aan Parijs, Londen en Bonn hebben gespuid. Er komt in dc Verenigde Staten geen afkondiging van de nood toestand en evenmin een mobilisatie op grote schaal. Men kan liet daarmee volkomen eens zijn. De „koude oorlog" om Berlijn is gelukkig nog steeds een „zenuwenoorlog". Daarin komt het er ook op aan, dc zenuwen van het eigen volk te sparen. En het in een militair pakje steken van nog eens een miljoen burgers had dat beslist niet gedaan. Bovendien is het van essentieel belang, dat aan Chroesjtsjef dui- deiijk wordt gemaakt, dat de Westelijke mogendheden het menen, wanneer zij verklaren, dat zij in de kwestie-Berlijn standvastig zullen zijn. Dai kan ook en met betere middelen op andere wijze dan door een mobilisatie geschieden. VAN CRISIS NAAR CRISIS. En tenslotle,*Vraagt ook nog deze overweging om aandacht: het is waarschijnlijk, dat het Kremlin de strijd om Berlijn van crisis tot crisis zal leiden en net is natuurlijk onmogelijk na elke crisis de extra onder de wapenen geroepen manschappen naar huis te sturen om ze bij het begin van een nieuwe crisis weer op te roepen. Zo'n maatregel zou al Zondag wordt in Moskou een document gepubliceerd dat van het grootste belang is voor de gehele internationale communis tische beweging: een nieuw pro gramma van de communistische partij van de Sow jet-Unie dat de partijen in andere landen tot leiddraad en voorbeeld moet strekken. Op het 22ste partijcongres dat in oktober wordt gehouden zal Chroesjtsjef het nieuwe pro gramma toelichten. Het tegen woordige programma dateert nog uit de tijd van Lenin (1919). De tekst van het programma wordt geruime tijd \an te voren gepubliceerd, zodat alle deelne mers aan het congres het ter dege kunnen bestuderen. Het programma omvat o.a. een economisch plan voor de komen de twintig jaar na het ver strijken waarvan volgens Russi sche woordvoerders de Sowjet- Unie een keer zoveel zal produ ceren als de Verenigde Staten. Naar verluidt zal Chroesjtsjef aankondigen dat binnen niet al te lange tijd niet meer behoeft te worden betaald voor openbare transportmiddelen en dat brood gratis zal worden verstrekt. Nog niemand heeft zich ge waagd aan voorspellingen wan neer in de Sowjet-Unie het com munisme zal zijn bereikt. Het programma geeft slechts de lij nen aan waarlangs de ontwikke ling moet geschieden opdat de staat zal afsterven en een toe stand werkelijkheid wordt waar in „ieder werkt naar vermogen en ontvangt naar behoefte". Chroesjtsjef heeft eens gezegd dat zijn kleinkinderen het com munisme zullen kennen, en ver wacht dus over enkele genera ties een overvloed van goederen. In het programma zullen ook beginselen zijn vervat die sinds de dood van Stalin in 1953 werden geformuleerd, zoals de wenselijkheid van vreedzame co ëxistentie, de stelling dat oorlog tussen de kapitalistische en so cialistische landen niet onver mijdelijk is, dat het kapitalisme en dus ook het imperialisme in steeds groter crisis zullen ten onder gaan, en dat revoluties ook met vreedzame middelen kunnen worden gewonnen. Onge twijfeld zal het programma vele elementen bevatten van de ver klaring der 81 communistische partijen die vorig jaar winter in Moskou werd gepubliceerd. Het eerste programma van de Russische commune-ten werd in 1903 in Londen opgesteld. De omverwerping van het csarisme nam hierin nog een belangrijke Tlimuit in Lagerhuis Labourleden eisten herhaaldelijk aftreden van MacMillan ,i'r'f lagerhuis heeft dondcr- èckt n" het l,Ian va" 'lp En- van C^.,n5 tot 1,et ""voeren Een n,„l"mg1nffen aangenomen, sitie We^ Van de labour-oppo- teson VPrworpen met 346 stemmen. waarbij het'L^I regerin3 zocht de lagerhuis werd ver te steunenreseringsmaatregelen met 3« legend aangenome" sen J36 stemmen. waarbb°bTatu'nc''gde >n tumult, Labourleden de nr nister-president, MacMillan, verweten het land met zijn uitspraak „wij hebben het nog nooit zó goed gehad" misleid te hebben. Zij eisten herhaalde lijk zijn aftreden. MacMillan zei dat looneisen moeten worden uitgesteld tot aangetoond kan worden dat ver hoogde produktiviteit deze eisen rechtvaardigt. De economische situatie moet niet worden ge- miniseerd of overdreven, zo voegde hij er aan toe. „Wij kun nen de moeilijkheden overwin nen. Er is gezond verstand voor nodig en een praktische opvat ting van onze plicht tegenover onszelf". Engeland draagt niet alleen in Europa, maar ook in het Verre en Nabije Oosten zware lasten op militair gebied. „Wij hebben onlangs in liet Midden-Oosten een actie moeten voeren om een principe te verdedigen waar de hele wereld bij wint", zo zei hij. De veranderde omstandigheden hebben het voor Engeland onver mijdelijk gemaakt grote sommen aan de NAVO bij te dragen. Hij vervolgde: „Sommigen me nen dat de Britse industrie niet krachtig, modern en buigzaam genoeg is. Anderen zijn van me ning dat de vakverenigingen de laatste jaren de toestand niet meer in de hand hebben". De minister-president werd tijdens zijn rede herhaaldelijk onderbroken. plaats in. Het tweede program ma, opgesteld in 1919, toen o"e Bolsjewiki zich gereedmaakten in geheel Rusland de macht over te nemen, gaf de beginselen aan voor het verwezenlijken van het socialisme. Men verwachtte toen dat dit in het midden van de ja ren vijftig mogelijk zou zijn. Stalin gaf in 1939 opdracht een nieuw programma op te stellen. In de commissie die zich hiermee moest bezighouden hadden o.m. Chroesjtsjef en Mikojan zitting. De oorlog kwam tussenbeide en in 1952 installeerde Stalin een nieuwe commissie van voorberei ding, dit maal zonder Chroesjt sjef, maar met Beria, de later wegens hoogverraad geëxecu teerde minister van Binnenland se Zaken. Op het twintigste congres in 1956. waar de persoonsver heerlijking aan de kaak werd ge steld gelastte ditmaal Chroesjtsjef de opstelling van een nieuw programma. Andere communistische par tijen, w.o. die van China, zullen hun programma ongetwijfeld ba seren op het nieuwe programma van de C.P.S.U. De Chinese communisten echter zijn van mening dat zij op sommige pun ten, o.a. door de oprichting van de communes, een „kortere weg" naar het communisme volgen dan de Russen. Het is niet bekend in hoeverre de C.P.S.U. bij de opstelling van het nieuwe programma overleg heeft gepleegd met andere par tijen. Chroesjtsjef heeft echter eens opgemerkt dat in alle lan den min of meer gelijktijdig het communisme zal worden bereikt en dat, terwille van de noodzake lijke coördinatie, onderling over leg is vereist. De enige communistische partij ter wereld die een recentelijk op gesteld programma heeft is de Zuidslavische communistenbond. Het was dit programma dat in 1958 de stroom van verwijten van „revisionisme'' deed losbar sten. Van doorgaans goed ingelichte zijde is vernomen dat het twin tigjarenplan beoogt dat in 1980 ca 60 procent van het economi sche leven op communistische leest is geschoeid, d.w.z. dat de goederen gratis zullen worden verstrekt. spoedig, waar zij een gebrek aan vertrouwen in het beoor delingsvermogen van de eigen re gering tot gevolg moet hebben, als een boemerang gaan werken. Veel verstandiger is daarom Kennedy's besluit, te streven naar een versterking van het Westelijke bondgenootschap, op politiek, economisch en militair gebied. In de militaire sector denkt hij daarbij vooral aan de zogenaamde conventionele bewa pening. Chroesjtsjef, daarvan is men in het Westen vrijwel algemeen overtuigd, wil geen oorlog met kernwapens, om Berlijn niet en om andere wrijvingspunten tus sen Oost en West niet. Aan de andere kant gelooft Chroesjtsjef stellig, dat het Westen het niet op een atomaire strijd durft te laten aankomen en dat hii daar om ter bereiking van zijn doel einden op de Russische meerder heid op het gebied der „ouder wetse" wapens kan vertrouwen. GEEN WINSTKANS. Het is dus op dit punt, dat het Westen zijn paraatheid moet to nen om het Kremlin er van te overtuigen, dat de „kleine oor log", die hij desnoods om Berlijn zou willen aangaan, hem geen gewin kan brengen. De Ver enigde Staten zijn bereid daarbij voor te gaan. De Westduitsers, voor wie het meeste op het spel staat, willen volgen. Men moet hopen, dat ook de andere bond genoten dit zullen doen. Het aantal divisies, waarover de N.A.V.O. volgens de oorspron kelijke plannen de beschikking zou krijgen, is slechts voor een klein deel op de been gebracht. Het brengen van grote offers voor de defensie strookte niet met het verlangen der volken naar wat meer welvaart na de ontberingen van de oorlogsjaren en misschien vergde de interna tionale situatie die ook niet. Thans echter eist de situatie die wel, of Chroesjtsjef nu handelt uit vrees voor de groeiende macht der Duitsers, of dat liet hem te doen is om een uitbrei ding der communistische macht in Europa. Voor de vrije wereld komt het resultaat immers op hetzelfde neer. Hetprengen van die offers kan voor het Westen geen te hoge prijs voor het be houd van de vrede zijn. (Nadruk verboden.) Een Boeing 707 van «,Air Fran ce" is donderdagmiddag bij (lc start op het vliegveld van Ham burg verongelukt. Dc machine raakte van de baan en kwam in een kuil op een plaats waar een werk in uitvoering was te recht, waarop hel in brand vloog. Gelukkig vielen bij dit ongeluk geen doden te betreu ren negen inzittenden werden min of meer ernstig gewond. BOSBRAND Vierhonderd vrouwen en kin deren zijn uit een nederzetting bij de Bonavista baai op oostelijk Newfoudnland geëvacueerd. Zij werden aan drie kanten door bosbrand bedreigd. De bosbran den op Newfoundland woeden reeds zes weken. (Adv.) BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte rniddensector f t/fóbet fabrieken Zevenbergen Noordstraat 102 - Telefooa 31U Terneuzen Verscheidene Britse dagbladen verschenen vrijdagochtend met grote koppen op de voorpagina's, waaronder werd medegedeeld dat de Britse conservatieve re gering tenslotte heeft besloten onderhandelingen met de E. E. G. te openen inzake een toetre ding van Groot-Brittannië tot de Europese Gemeenschappelijke Markt. De (rechts-onafhankelijke) „Daily Express" schrijft dat de verwachting bestaat dat pre mier MacMillan de Lagerhuis leden maandag a.s. zal mede delen dat Groot-Brittannië heeit besloten een aanvrage in te die nen voor het lidmaatschap van de E. G.G. De (links-onafhankelijke) „Daily Mirror" weet te melden dat „deze historische beslissing" werd genomen op een donderdag j.l. gehouden kabinetszitting, die twee uur heeft geduurd. „Naar alle waarschijnlijkheid Engeland in de zeer nabije toekomst verzoeken om, over eenkomstig de bepalingen van het Verdrag van Rome. tot de Europese Economisch Gemeen schap te worden toegelaten", al dus dit blad. De (conservatieve) „Daily Te legraph" meldt: „Het grote debat over de Europese Gemeenschap pelijke Markt, dat volgende week in het Lagerhuis zal worden ge houden, zal waarschijnlijk leiden tot een krachtig besluit van de regering om onderhandelingen te openen over een Britse toetre ding tot de E. E. G. Dit zou moe ten geschieden onder waarborgen voor de handel tussen het Ver enigd Koninkrijk en de leden van het Gemenebest, de Britse land bouw en de deelgenoten der Europese Vrijhandelsassociatie De „Daily Telegraph" pleit voor een spoedige Britse aan vrage van het lidmaatschap der E. E. G. en het op korte termijn openen van onderhandelingen hierover. En de (onafhankelijk-socialis- tische) „Daily Herald" verscheen met een grote kop „De regering heeft besloten tot onderhande lingen met de Europese Econo mische Gemeenschap". TIJDELIJKE WEERS VERBETERING Een kleine depressie trok van Zuid-En gekuld over Noord- Frankrijk naar het oosten. Dit lagedrukgebied ging vergezeld van een enorm regengebied dat vooral grote neerslaghoeveelhe den bracht in Noord-Frankrijk, Zuid-België, Luxemburg en Z.W-. Duitsland, plaatselijk 20 tot 50 mm. Achter de depressie breidde een gebied van hoge luchtdruk zich over de Britse eilanden naar het oosten uit. Dit bracht opkla ringen met zich mee, maar ook een straffe noordwestelijke wind, waardoor de maximumtempera turen bij ons maar opliepen tot 17 a 18 graden. Deze rug van hoge luchtdruk zal vandaag het weerbeeld bij ons beheersen. Vooral aan de kust worden flinke zonnige pe rioden verwacht. Weliswaar blijft de wind noordvestelijk, maar deze zal iets in kracht af nemen. Het laat zich echter niet aanzien dat de temperaturen ho ger dan tot 20 graden zullen op lopen. Ten zuiden van IJsland is in middels een nieuwe depressie verschenen die bezig is zijn in- medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Aanhoudend koel weer Vooral aan de kust zonnige perioden en voornamelijk in het binnenland hier en daar een bui. Matige, en aan de kust af en toe krachtige, noordwestelijke wind. Aanhoudend koel weer. ZATERDAG 29 JULI v.m. n.m. Breskens 2.3S 2.57 Terneuzen 3.13 3.32 Hansweert 3.53 4.12 Walsoorden 4.03 4.22 ZONDAG 30 JULI v.m. n.m. Breskens 3.26 3.47 Terneuzen 4.01 4.22 Hansweert 4.41 5.02 Walsoorden 4.51 5.12 ZON op onder Juli. 29 4.56 30 4.57 31 4.59 MAAN op ondei 20.36 20.34 20.33 21.36 22.06 22.33 6.59 8.21 9.42

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1