SPORTNIEUWS Binnenlands nieuws Donderdag 27 juli 1S61 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Agenda Gemeenteraad van Axel „WITTE VLOOT" VOOR EUROPA? Humphrey, lid6?83"86 senator commissie von de senaats- aangelegenhedenr baitenlandse tier vernomen Si» permen- Staten eventueel e Verenigde voor een Euronc ein schip ter beschikking SF w'tte vi°ot d. Op de suggestie van de heer WANDELSPORT ZWEMMEN WIELRENNEN BEURSO VERZICHT Op de agenda van de a.s. dins dag 1 aug. te houden vergadering van de gemeenteraad, komen o.m. de volgende punten voor: Ingekomen stukken en medede lingen. Voorstel tot het garanderen van een 'hypothecaire geldlening voor de aankoop van een woning. Voorstel tot verkoop van bouw grond aan de heer J. G. Nieuwen- huijzen te Bosch en Duin. Voorstel tot het uitbreiden van het pand Noordstraat 23. Voorstel tot overdracht opstal recht gedeelte domeingrond Kin derdijk aan de N.V. P.Z.E.M. c.a. Voorstel tot voorlopige vaststel ling van de gemeente- en bedryfs- rekeningen dienst 1959 en goed keuring van de rekening van liet Burgerlijk Armbestuur over dat jaar. Voorstel tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling voor de keuringsdienst van slachtdieren en vlees voor de vleeskeuringskring Axel. Voorstel om in principe te beslui ten tot het bouwen van een dienstwoning voor het gasbedryf te Terneuzen en om aan de heer J. J, Steel, architect te Axel, op dracht te geven tot liet maken van een plan terzake. Voorstel tot het benoemen van een directeur van de keurings dienst van slachtdieren en vlees voor de vleeskeuringskring Axel en vaststelling van zijn salaris, i Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van de ar tikelen 72 en volgende der Lager Onderwijswet 1920 tot uitbreiding van leer- en hulpmiddelen der Jt. K. lagere school. Voorstel tot het nemen van sa larismaatregelen per 1 juli 1961 en het toekennen van een uitkering ineens over een daaraan vooraf gaand tijdvak. Voorstel tot het vaststellen van de 6e wijziging der gemeentebe groting voor 1961. Voorstel tot het vaststellen van de 7e wijziging der gemeentebe groting voor 1961. Voorstel tot het garanderen van een eventueel tekort, voortvloei ende uit de door de Stichting Streekcentrum Axel te organise ren „Taptoe Axel1961". Mededelingen: iHcUcUcllllgcIl Burgemeester en Wethouders delen in antwoord op de in de raadsvergadering van 27 juni 1961 gestelde vragen mede: Vraag van de heer De Feütcr om de belanghebbenden bij het onteigemngsplan ten zuiden vlin de Grotl*' Kreek voor te lichten in een door B. en W. te beleggen vergadering, c.q. te bevorderen dat een commissie uit de belang hebbenden in het overleg betrok ken wordt. Dit is geen taak voor de ge meente, nu het Rijk zelf de ont- I eigening ter hand heeft genomen. I Het Rijk maakt gebruik van de Centrale Commissie voor de Ont eigeningsvergoedingen te Rotter dam. Deze commissie taxeert de vergoedingen. Het Rijk zal deze vergoedingen voorleggen aan betrokkenen. Neemt men met de uitkomst geen genoegen en is er dus geen min- itelyke schikking te treffen, dan volgt onteigening. De rechtbank stelt de uiteinde lijke vergoeding vast. Meestal neemt men daarbij als richtlijn het door de Centrale Commissie voor de Ontcigeningsvergoedingen aangegeven bedrag. Vraag van de heer Van der Lee om een nadere uiteenzetting te willen geven over de plannen voor de aanleg van sportvelden en ver zoek oin te worden ingelicht over de toestand van het reeds aange legde veld. In het bestaande uitbreidings plan zijn drie sportvelden gepro jecteerd. Eén veld is ondertussen gerealiseerd en verwacht mag worden dat dit veld in het aan staande najaar bespeelbaar zal zyn. De kosten van de aanleg van het tweede veld zyn geraamd in de zesde wijziging van de gemeen tebegroting voor 1961, welke u in deze vergadering ter vaststel ling wordt aangeboden. Het ligt Europa zou, juist als de Ver Staten over een „witte vloot' voor hulpverlening in geval van rampen moeten kunnen beschik ken, aldus het idee van de Bel gische arts A. de Permentier. Genoemde arts heeft, zo deelde Z?™dag mee' reeds met de int!^,aansc admiraal Manson n'Londen contact over deze sug- de onriem gen°men- Matison js die onwr Van dp "witte vloot" technische °hlblik medi8che en verleent n p aan Indonesie witte vloot t(ue Amerikaanse heden. Perm^tieen tlentaI een- in verscheidend mepnt dat er voldoende seWUropese landen liggen om nok reserve hulpvloot te vorm dergeh]ke Van qg °n, stellen, t°uden willen in de bedoeling by de eerstvolgen de wijziging van het uitbreidings plan nog negen a tien velden voor voetballen en andere takken van sport op te nemen. Een en ander is uiteraard afhankelijk van de uitkomsten van een sportnota, welke in voorbereiding is. Met betrekking tot de toestand van het reeds aangelegde veld, moge verwezen worden naar het antwoord aan de heer Oggel, hier onder vermeld. Vraag van de heren K. Hame link en D. J. Oggel om goede pro visorische voorzieningen te be werkstelligen voor de sportbe oefening, zolang nog geen defini tieve oplossing voor de sportacco- modatie is verwezenlijkt. Veel van wat tot nog toe op het gebied van de sportaccomoda- tie is geschied, draagt een voor lopig karakter. Hierby denken B. en W. aan het sportveld te Spui, dat met behulp van de ge meente provisorisch is aangelegd, en voorts aan het terrein aan de Buitenweg, dat bestemd is tot schoolsportveld, doch thans ook gebruikt wordt door „A.Z.V.V.". Beide velden zijn niet definitief als voetbalveld bedoeld, wat ech ter niet wegneemt dat zy goed voldoen en in een behoefte voor zien. In het raam van de huidige plannen ligt het, gelet op de fi nanciële positie van de gemeente, niet in de bedoeling nog meer dere provisorische voorzieningen te treffen. Vraag van de heer K. Hame link om een goede verlichting van de Zuidsingel nabij het kruis punt Zuidsingel-Kinderdijk-Ka naalkade-Zeestraat. In de 6e wijziging van de ge meentebegroting voor 1961, welke in deze raadsvergadering ter vaststelling wordt aangeboden, zyn de verlichtingskosten van de Zuidsingel opnieuw opgenomen. Daarin zyn ook de verlichtings kosten van bovengenoemd kruis punt verdisconteerd. Zodra dé vereiste machtiging is ontvangen, zullen B. en W. de N.V. P.Z.E.M. opdracht geven het project uit te voeren. Een beperkte uitvoering nabij voornoemd kruispunt biedt wei nig soelaas en is dam ook minder aantrekkelijk. Vraag c.q. suggestie van de heer Oggel om een wachtlijst aan te leggen van sportverenigingen, die een veld behoeven en hen te helpen naar rato van het gereed komen der velden. Zoals reeds uit het bovenstaan de biykt zyn B. en W. thans bezig met het samenstellen van een 'sportnota, waarin in beknopte vorm zoveel mogelijk gegevens betreffende de plaatselijke sport verenigingen en de behoefte aan sportvelden zullen worden ver werkt. Het enquete-formulier, dat daar toe verzonden is, hebben B. en W. ter inzage by de stukken ge legd. Het komt B. en W. getwenst voor de suggestie van de heer Oggel te laten rusten tot de be doelde nota gereedgekomen is. Vraag van de heer Oggel naar de oorzaak van het niet bespeel baar zijn van het nieuwe sport veld, met name of dit aan een onjuiste drainage is te wijten en wie hiervoor aansprakelijk is. Het veld wordt regelmatig ge keurd door het Ned. Olympisch Comité en is door dit comité nog niet vrijgegeven. De grasmat op dit terrein ontwikkelt zich gun stig. Verwacht mag dan ook wor den dat het veld a.s. najaar be speelbaar zal zyn. Bij de aanleg had men de keuze tussen twee mogelijkheden, te weten: het terrein op de bestaan de hoogte laten of op een lager niveau brengen. De tweede op lossing is gekozen, omdat bekend was dat het anders ter plaatse niet mogelyk zou zijn een goede grasmat te houden. Bij enkele dagen zonnig en warm weer zou het gras verbranden. Tijdens de eerste dagen van juli j.l. is de juistheid van de gedane keuze duidelijk bewezen. Op alle terrei nen in de omgeving van het veld is het gras verdord; het sportveld zelf is groen gebleven. De terreinhoogte is gebracht op 40 cm N.A.P. De gemiddelde winterstand van het grondwater is 100 cm N.A.P. De gemiddelde zomerstand van het grondwater is 160 cm N.A.P. Tijdens de abnormale hoge wa terstand van de laatste winter heeft het veld weliswaar geruime tijd onder water gestaan, doch dit is te verkiezen boven het regel matig verschroeien van de gras mat en niet te wijten aan een foutief drainage-systeem. Van dit laatste is B. en W. trouwens niets bekend. Zou dit wel het geval zijn, dan is de uitvoerster van het werk, te weten de Ned. Heidemaatschap pij, aansprakelijk. Vraag c.q. suggestie van de heer Oggel om in de vacature van di recteur van de vleeskeuringsdienst op economische wijze te voorzien daar de dienst qua personeelsbe zetting reeds lang topzwaar is. Het personeel van de Vleeskeu ringsdienst bestaat uit een direc teur en een keurmeester, overeen komstig het bepaalde in de ge meenschappelijke regeling. Aan de keuringsdienst moet een gediplo meerd dierenarts verbonden zyn, die de keuringen verricht, of onder wiens toezicht zulks geschiedt. De keurmeester kan niet gemist wor den in verband met de huisslach- tingskeu ringen. Met de commissie van advies voor de vleeskeuringskring zyn B. en W. van oordeel dat de dienst qua personeelsbezetting niet top zwaar genoemd kan worden. Met minder personeel kan niet worden volstaan. Overige mededelingen: a. By besluit van 27 juni 1961 is mej. R. M. Verdunnen te Overslag ter secretarie geplaatst op grond van de „Sociale Werkvoorzienings regeling voor Hoofdarbeiders", in gaande 3 juli 1961. b. By besluit van 11 juli 1961 is de heer A. J. Fermont, hoofd van de afdeling Centrale Boekhouding ter secretarie, krachtens artikel 3, 6e lid, van de „Gemeenschappelijke Regeling voor de Keuringsdienst van slachtdieren en vlees voor de Vleeskeuringskring Axel" aange wezen tot secretaris van de com missie, als bedoeld in artikel 3, le lid, dier regeling. c. Na ampele overweging hebben B. en W. besloten de door de heer Den Doelder in de vorige raads vergadering gedane suggestie om een samenkomst te beleggen met het onderwijzend personeel, ge volgd door een rondwandeling met de leerlingen langs de plant soenen, vooralnog niet over te ne men; wèl hebben B. en W. een schrijven gericht tot de hoofden van alle onderwijsinstellingen in de gemeente, waarin is verzocht de leerlingen periodiek tijdens een daartoe passende les te bepalen bij de onderhavige materie; een exem plaar van dit schryven is by de stukken ter lezing gelegd. C. van Bendegem in de vorige raadsvergadering om bijv. G. S. W.- personeel als parkwachters te doen fungeren, hopen B. en W. by de behandeling van de gemeente begroting voor de dienst 1962 terug te komen; overigens verwijzen B. en W. naar het vermelde onder letter c. e. In de raadsvergadering van 27 juni 1961 is gesproken over het deponeren van vuil en afval op di verse plaatsen in de gemeente. In verband daarmede hebben B. en W. nagegaan of het zin en be tekenis zou hebben het huisvuil enz, in het vervolg 2 x per week te laten ophalen. Na ampele overwegingen zyn B. en. W. tot de conclusie gekomen, dat genoemd euvel het beste be streden kan worden door middel van politietoezicht. Bovendien moet men niet over het hoofd zien, dat aan het 2 x per week op halen van huisvuil verschillende consequenties zyn verbonden. B. en W. denken hierby aan de vol gende punten: 1. De reinigingsrechten zouden gebracht moeten worden op minstens ƒ9,50 per jaar (vastrechtbedrag ƒ5 ƒ4,50 voor één emmer)thans be draagt het tarief 5 per jaar. 2. Er blijft te weinig tyd over voor onderhoud van de rol- trommelauto. 3. De bediening van de gemeen te Zaamslag zou in het ge drang komen. 4. Het aantal dubbele emmers zou aanzienlijk gereduceerd worden, waardoor de inkom sten minder worden. Nieuwe olieraffinaderij in Antwerpen De Belgische aardoliemaat- schappij Albatros is voornemens in het noordelijk havengebied van Antwerpen een nieuwe olie raffinaderij te bouwen met een capaciteit van twee miljoen ton per jaar. De maatschappij heeft in het zuidelijk havengebied van Antwerpen reeds een raffinade rij, die echter slechts een jaar capaciteit heeft van 650.000 ton. De olie-onderneming S.I.B.P. heeft kortgeleden aangekondigd haar bestaande raffinagecapaci- teit in Antwerpen van vier mil joen ton te zullen opvoeren tot acht miljoen ton per jaar. Na uitvoering van deze plan nen zal de totale raffinagecapa- citeit in Antwerpen veertien mil. joen ton bedragen, waarvan S.I.B.P, acht miljoen, Esso twee miljoen. R.B.P. 1.350.000 en Al batros 2.650.000 ton. DE „ECHO" WEER TE ZIEN Naar de sterrenwacht te Utrecht mededeelt zal de Ameri kaanse ballon-satelliet „Echo" tussen 28 juli en 1 augustus weer in ons land waarneembaar zijn. De sterrenwacht verstrekte de volgende tijdstippen, waarop de kunstmaan door het zuiden gaat28 juli 23.58 u., 29 juli 23.20 u., 30 juli 22.40 u. en 24.45 u„ 31 juli 24.10 u„ 1 augustus 23.33 u. De satelliet zal omstreeks vijf minuten vóór en na deze tijd stippen zichtbaar zijn. Hij gaat van west naar oost én is zeer helder. DE APELDOORNSE VIERDAAGSE Twee deelnemers aan de Apeldoornse vierdaagse hebben woensdag de finish niet gehaald, zodat zich aan het einde van deze tweede dag 109 wandelaars en wandelaarsters aan de contro lepost hebben afgemeld. Dat was meer dan verwacht was, want dinsdag was er stevig gewandeld met als gevolg, dat mede door het vochtige weer velen zich wegens één of meer blaren moesten laten behandelen. Het aantal blaren was ditmaal veel groter dan gewoonlijk het geval is. De E.H.B.O. had het dan ook al spoedig erg druk. Op het laatste gedeelte van het parkoers moesten de regen jassen en regencapes er aan te pas komen, want toen begon een mals regentje zich uit de lood grijze wolkenmassa, die al de ge hele dag gedreigd had, los te maken. Vandaag gaat de tocht via Assel voor de dertigers recht streeks naar het kroondomein, terwijl de veertigers en vijftigers via Nieuw-Milligen en Uddel het kroondomein zullen bereiken. Het laatste gedeelte van het parkoers leidt voor alle afstan den over Hoogsoeren. DE 45e VIERDAAGSE VAN NIJMEGEN Van de 11924 gestarte wande laars op de tweede Vierdaagse- dag hebben 112 het gevecht tegen de kilometers verloren, zodat er vandaag 11812 mogen starten voor de zwaarste dag, van Nijmegen naar de Molen hoek, Groesbeek en de mooie, maar vaak verwenste Zeven Heuvelerenrug bij Berg en Dal. Een dag die dubbel moeilijk kan worden, want boven Nijmegen pakten zich gisteravond sombe re. donkere wolken samen Dinsdagnacht al hebben geest driftige en voorzichtige inwo ners zich verzekerd van een plaatsje langs de St. Annastraat, waar vrijdagmiddag ten aan- schouwe van zo'n drie tot vijf honderdduizend toeschouwers de gladiatoren Nijmegen zullen binnentrekken. Éen record? Het is de vraag, want zelfs de ex perts zijn het daar nog niet hele maal over eens. ZEEUWSE ZWEMCOMPETITIE 1961 BEËINDIGD. Niet de zwemwedstrijden te Aardenburg is de zwemcompe- titie afgesloten. Deze zwemcom- petitie werd dit jaar weer ge wonnen door Luctor uit Middel burg. Dit jaar echter is dit kam pioenschap niet zo vlot in Mid delburg terecht gekomen als voorgaande jaren. Ook de Bruin vis, voorheen altijd de grote tegenhanger on eoncurent van Luctor, heeft veel van zijn veren moeten laten. Het zijn dit jaar S.Z.V. uit Souburg en de Star ters uit Aardenburg die de ge hele competitie door ernstige concurrenten zijn geweest van Luctor en Bruinvis. Bruinvis is Een „Sea Vixen", een Engelse straaljager van de marine-lucht vaartdienst, is dinsdag kort na de start van de basis „Yeovil- ton" neergestort. De piloot kwam hierbij om het leven. Het toestel, dat verhuurd was aan een burgermaatschappij, vloog in brand en zette een woonhuis in vlammen, waardoor een vrouw om het leven kwam. Op deze foto's zien we hoe de wrakstukken van de straal jager met schuim geblust wor den, terwijl de andere foto de brandweer tydens het blussen van de brand in het woonhuis weergeeft. zelfs overvleugeld geworden door S.Z.V. en Starters Bij de eerste wedstrijd in Ter- neuzen zag het er echt niet naar uit dat Luctor kanshebber zou worden. Het was Bruinvis, op de voet gevolgd door Souburg en Aardenburg, die aan de top stonden, maar de wedstrijden te Middelburg op 15 juli waren een buitengewoon succes voor Luc tor om zich naar de eerste plaats op te werken. De successen 1e Aardenburg waren voor Luctor, Souburg en Aardenburg gelijke lijk verdeeld zodat in de eind rangschikking weinig verande ring meer kwam. Aangezien Bruinvis nog een protest heeft lopen, welke nog niet werd af gewerkt, ziet de voorlopige stand er als volgt uit: 1. Luctor, Middelburg, 7.225,8 pnt; 2. S.Z.V., Souburg. 7.432.0 pnt; 3. Starters. Aardenburg, 7.765,7 pnt; 4. Bruinvis, Sas van Gent, 8.063,3 pnt; 5. Schelde- stroom, Breskens, 8.188,9 pnt; 6. Zeehond. Vlissingen, 8.504,9 pnt; 7. Schelde, Terneuzen, 8.550,0 pnt; 8. 't Vrije, Sluis, 9.035,9 pnt; 9. Ganze, Goes, 9.247,6 pnt. HERMAN YVILLFMSE WON 25 MIJL MARATHON De Utrechtse profzwemmer Herman Willemse heeft voor de tweede achtereenvolgende maai de internationale 25 mijl zwem- maraton rond het eiland Abse- con (New Jersey) gewonnen. Zijn tijd bedroeg 11 uur', 14 min. 30 seconden. Vorig jaar deed hij 10 uur en 30 minuten over deze af stand. Voor de eerste plaats was een geldprijs van 5000 dollar be schikbaar gesteld. ADRI VOORTING ZWAAR GEWOND BIJ AUTO- ONGELUK De oud-Tour de France-renner Adri Voorting is woensdagmid dag bij een auto-ongeluk op rijksweg 58 onder de gemeente Rilland-Bath ernstig gewond ge raakt. Voorting, die op weg was van Zeeland naar Brabant, ont moette een in de richting Zee land rijdende file auto's, waaruit plotseling een in het midden rijdende Duitse wagen iets naar links zwenkte. Bij deze manoeu vre kwam de Duitse wagen in botsing met de auto van Voor ting. Zeven personen werden bij het ongeluk gewond, waar van enkelen ernstig. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Dinsdagmiddag is de 46-jarige A. J. Hakkers in zijn woon plaats Lutten aan de Dedems- vaart door een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij reed met zijn motor tegen een vracht auto, die bestuurd werd door de brandstofhandelaar C. Brouwers. De heer Hakkers, gehuwd en va der van vier kinderen, kwam onder de achterwielen van de auto terecht en is op slag ge dood. Zijn zoontje, die op de duo zat, bleef ongedeerd. BOTSING OP NIET BEVEILIGDE OVERWEG Op de niet-beveiligde overweg in de Blankensteinweg bij Mep- pel is een trekker met twee aan hangers woensdagmorgen in botsing gekomen met de snel trein van Leeuwarden naar Zwolle. De laatste aanhanger kwam in aanraking met de trein. Bij de botsing werd niemand ge wond. Het deel van de trein, dat werd beschadigd werd naar Mep- pel gesleept. Het onbeschadigde treindeel reed naar Zwolle, waai de reizigers zijn overgestapt op de volgende trein naar het wes ten. Zij hadden ongeveer een uur vertraging. BOERDERIJ AFGEBRAND Als gevolg van hooibroei is gistermorgen omstreeks negen uur brand uitgebroken in een schuur tiij de boerderij „De Steeg" van de heer Van den An ker in Rijswijk (Maurik). Door de krachtige wind sloeg het vuur over naar een tweede schuur en korte tijd later ook naar de boerderij. Da gezamen lijke brandweren van Maurik en Rijswijk bestreden het vuur. Echter kon niet worden voor komen, dat de boerderij een prooi der vlammen werd. Van het huisraad kon niets worden gered. 'T WAS GEEN VISSERSLATIJN Twee 31-jarige Amsterdam mers zijn tegen de lamp gelopen omdat een oplettende politieman wel eens iets meer wilde weten over het „visserslatijn" dat zij met elkaar praatten. De politie man was door zijn wachtcom mandant naar het Erasmuspark in Amsterdam gestuurd, omdat daar visstropers waren gesigna leerd. „Ze zijn bij het water alle maal lijnen aan het spannen", zo luidde de telefonische tip. De politieman, die een kijkje ging nemen, zag in het park inder daad twee mannen. Ze stonden op flinke afstand van elkaar. Maar toen hij ze in een taal van „Hallo, ja je komt lekker door" tegen elkaar hoorde praten, ge loofde hij niet meer aan visstro pers. Uit een nader onderzoek bleek dat het twee zendamateurs waren die hun zelfgebouwde ap paraten in het park beproefden. Ze hadden geen zendvergunning en kregen dus een proces-ver baal. Nu gaan ze misschien vis sen, want de zendapparatuur zijn ze kwiit TWEE DUITSE JONGENS IN ZEE VERDRONKEN. Twee 19-jarige Duitse jongens zijn dinsdagmiddag in zee ver dronken bij het kamps >rterrein „Ockenburg" in de gemeente Den Haag. Het zijn Helmut Hof- mann en Helmut Claszen, beide afkomstig uit München-Glad- bach. 's Middags om half twee zagen twee mannen een licharm in zee drijven. Zij haalden het aan land en terwijl zij bezin -varen met kunstmatige ademhaling, spoel de een tweede lichaam aan. De beide slachtoffers waren reeds overleden. Zij hebben gekampeerd op de camping „Ockenburg", even ten zuiden van Kijkduin, en waren omstreeks één uur naar zee ge gaan om te baden. STAKING BIJ PAPIER FABRIEK IN APELDOORN Ongeveer 150 werknemers van de middagploeg van de produk- tie-afdeling der N. V. Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zonen te Apeldoorn zijn woens dagmiddag in staking gegaan. Als gevolg daarvan ligt het grootste gedeelte van de machi nes stil. De reden voor deze sta king was ontevredenheid over de herclassificatie. De betrokken stakers zijn het niet eens met de nieuwe indeling der loongroepen en gaven daarvan bij de uitbe taling van de lonen duidelijk blijk. Het gevolg was een wilde staking. Woensdagmiddag ver klaarden de betrokkenen niet aan het werk te zullen gaan al vorens een bevredigende regeling is verkregen. In de loop van de middag heb ben afgevaardigden van de bij het N.V.V. en het C.N.V. aange sloten vakbonden een bespre king met de directie van het be drijf gevoerd. De totale perso neelssterkte bij Van Gelder Zo nen te Apeldoorn bedraagt on geveer 1000 man. Het merendeel daarvan is weekloner. BRANDWEER BESTREED BOSBRAND De Nijmeegse brandweer heeft dinsdagmiddag een bosbrand in het natuurgebied tussen de spoorlijnen naar Venlo en Duits land bestreden. Assistentie hier bij werd verleend door de bos- brandweer uit Groesbeek en door een compagnie in Nijmegen gelegerde militairen. Voorlopige oogstraming vroege aardappelen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de voor lopige oogstraming 1961 voor vroege aardappelen. Zowel het areaal (verminde ring 9 als het rendement (daling 15%) waren lager dan in 1960, zodat de totale produk- tie met niet minder dan 22 verminderde tot 154.200 ton. In Noord-Holland, waar meer dan de helft van het Nederland se areaal wordt geteeld, raamt men voor de totale produktie een teruggang met 18.300 ton -17 Deze daling wordt veroorzaakt door een lager ren dement 15%) en in mindere mate door een kleiner areaal 2.5%). ZUID-RHODESIE De staking die naar aanleiding van het referendum over de grondwet in Zuid-Rhodesië, dat woensdag werd gehouden, is uit geroepen, schijnt op een misluk king uit te zijn gelopen. De arbeiders in Salisbury ston den in de rij en werden onder bewaking van politie en soldaten naar de stad vervoerd. Alle bijeenkomsten en demonstraties waren voor woensdag verboden. Geschat wordt dat de nieuwe grondwet met 57 tegen 43 zal worden aangenomen. Onder de 84.000 stemgerechtigden zijn slechts ongeveer 4.000 Afrikanen. De voornaamste Europese oppo sitie komt van de uiterst rechtse Dominion-partij, die een politiek voert gebaseerd op de suprema tie van het blanke ras. Gestolen eend in de bijt Vier-en-twintig dagen lang heeft in Hamburg een onbekende het vol weten te houden om met een gestolen taxi de 1500 echte taxichauffeurs in de stad klanten te ontfutselen. De indringer sloot zich eenvoudig bij de taxi-files aan en incas seerde van zijn vrachtjes het officiële metertarief. De dief, die zich thans uit de voeten heeft gemaakt, bleek zelfs een concrete boekhouding te heb ben gevoerd met inbegrip van de fooien. En hij heeft het zelfs bestaan tot tweemaal toe bij de pomp van een taxibe drijf zijn tank te laten vullen zonder te betalen. VASTE MARKT De internationale waarden heb ben gistermiddag direkt bij de opening een vaste stemming aan de dag gelegd. De handel verliep in kalme banen. De „harde" boodschap die de Engelse minis ter van Financiën Selwyn Lloyd dinsdag het Engelse volk heeft voorgehouden, om de financiële moeilijkheden het hoofd te kun nen bieden en waarvoor o.a. het officiële Britse disconto wordt verhoogd van 5 tot 7 pet, was niet van invloed op de koersvor- ming van de aandelen op het Damrak. Men had reeds lang te voren met een forse disconto verhoging in Engeland rekening gehouden. Op de valutamarkt was het pond sterling aan de vaste kant. De radio- en televi sietoespraak van president Ken nedy heeft in vele landen van Europa een zeer goede indruk gemaakt. Vele Europese beurzen reageerden op deze met span ning verwachte toespraak gister morgen onmiddellijk met hogere koersen, vergeleken met het slotniveau van dinsdag. Gezegd moet worden dat op genoemde beurzen de handel kalm verliep. In Amsterdam vonden dekkings aankopen plaats, waardoor ma teriaal uit de markt werd geno men. Verder was het op kleine schaal het publiek dat tot aan kopen overging. In het laatste beurshalfuur sprak de arbitrage een woordje mee door wat stuk ken uit de markt te nemen. Dit was vooral het geval in de Phi- lipshoek. In Wall Street liep men dinsdagavond op de speech van president Kennedy vooruit met vaste koersen. Hierop rea geerde Amsterdam dinsdag avond direkt met hogere koer sen. Het hoogst werd toen geno teerd voor AKU 376, Kon. Olie 114, Philips 949, Unilever 728 en voor Hoogovens 939. Gister middag werd voor AKU geopend op 394, tegen een vorige slot- koers van 378' h. Een zeer belang rijke koerswinst dus voor de rayonaandelen. Deze koerswinst was het gevolg van buitenlandse en lokale vraag in een dunne markt. Aandelen Philips stegen van 957V3 tot 965 en avanceerden op deze koers circa 19 punten. Unilevers liepen op van 739 tot 742 en verbeterden 15 punten. Hoogovens, welk fonds dinsdag 5 punten lager sloot, kwam goed uit de bus met een koerswinst van 14 punten op 950. Kon. Olies lagen gevraagd in de markt en noteerden ruim 2 gulden boven de voorgaande slotkosrs. De in ternationale waarden sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. In de cultuursector viel weinig te beleven. Certificaten Deli, die dinsdag op 143 bijna 5 gulden hoger sloten, werden onveran derd geadviseerd. De scheep vaarten konden de gunstige ten dentie van dinsdag gisteren over de gehele linie voortzetten. De aandelen verbeterden 1 tot circa 4 punten bij kalme handel. In de staatsfondsenhoek was de stemming iets zwakker met wei nig zaken. In de lokale afdelingen gaven de adviesprijzen merendeels koerswinsten te zien. In de chemische sector werden aan delen van de chemische fabriek „Naarden" op circa 500 geadvi seerd tegen dinsdag 478. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Algemeen Beursindices 24/7 25/7 26/7 537.13 537.74 547.11 348.38 353.77 363.54 174.19 174.64 177.51 221.53 224.11 227.54 152.15 154.76 159.94 387.50 389.66 397.59 Nabeurskoersen A.K.U.: 391—394 slot 394 390%) Kon. Olie: 115.80—116.80 slot 116.30 (116.00) Philips: 965973 gl. slot 970 .0 (960%) Unilever: 742744 gl. slot 742 (738%) Hoogovens: 951954 slot 954 948%). Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.00—10.10, Ca nadese dollar 3.443.49. Ameri kaanse dollar 3.57—3.61, Franse frank (100 72.80—73.30, Belgi sche frank (100) 7.187.23, Ita liaanse lire (10.000) 57.50—59.50 Duitse mark (100) 90.0090.50 Zweedse kroon (100) 69.30— 70.30, Zwitserse frank (100) 83.3083.80, Deense kroon (100) 51.8052.80, Noorse kroon (100) 49.90—50.90, Oostenrijkse schil ling (100) 13.97'/:—14.07%, Por tugese escudo (100) 12.5012.65, Spaanse peseta (100, er. coup.' 6.00—6.15.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7