tfuishow GOUDREPEN I NASI GOEENG TONIJN GOEDKOPER GOEDKOPER Koude oorlog om tropisch eiland Radio en Televisie 10°/o korting. Oók bij de weekredames voor HUISHOUD ZEEP In Verenigde Staten en Engeland 's zaterdags de winkels open MARKTBERICHTEN - v-' Blik voor cent 2 DUBBELE STUKKEN voor cent Vwnsdag 26 |uH 1961 DE VRIJE ZEEUWPagina 7 mogelijke inzet van nieuw pokerspel der groten washington: moskou olie op de golven vuurtje opstoken bCTRABLA^^ éT0726 Op 5 knapen van repen uit De Gruyter's gulle-goudreepserie zegge vijfendertig cent besparen. Geniet nu extra voordelig! Smaken: melk, puur of melk/mokka Tonijn is zeebanket in de ware zin! Maakt van iedere visschotel iets verfijnds. Ter nadere kennis making deze week zo'n fors blik „zee-kip" extra voordelig! (half blik 25 ct. goedkoper) De Gruyter's échte Nasi Goreng door ervaren Oosterse keuken prinsessen samengesteld! Nu een royale reductie op 'n complete goeds'maakse smul- schotel met veel vlees! Geldig van 26 juli t/m 1 aug. 1961 '.V. V''" V "7; ■- iy i*TT - i"4* .fst- N'-. De Gruyter's goudgele huishoud zeep houdt flink, huis onder alles wat eens 'n beurt moet hebben. Nu alles wekenlang blinkend proper voor 45 ct.l -S3? altijd het Snoepje van de Week voor slechts 15 ct. bij elke f 4,— aan boodschappen. Nieuw-Guinea in de buitenlandse politiek dat is een mogelijke inzet voor een nieuw spel poker tussen de grote wereldmachten. Of het dat inderdaad zal wor den, hangt samen met de vraag, of de impasse, waarin het vraagstuk Nieuw-Guinea zich sinds de overdracht van de souveieiniteit aan Indonesië bevindt, kan worden doorbroken door de beide regeringen, die in Den Haag en die in Djakarta, die er onmiddellijk bij zijn betrokken. De standpunten van Nederland en Indonesië mogen hier als be kend worden verondersteld. In het kort kan er nog dit van wor den gezegd: het Nederlandse is zonder twijfel soepeler dan het Indonesische. Nederland immers wenst, dat de bevolking van Nieuw-Guinea, de Papoea's, zo dra zij daartoe rijp is, zelf over haar toekomst zal beslissen. Dat impliceert, dat Nederland ten volle bereid is, zich te gelegener tijd uit Nieuw-Guinea terug te trekken en men mag er aan toe voegen, dat het hoopt, dat zulks al betrekkelijk spoedig mogelijk zal zijn. Het is ook bereid tot compromissen omtrent de wijze waarop en de omstandigheden Waaronder de Papoea's tot poli tieke wilsvorming zullen worden gebracht. Slechts aan het prin cipe der zelfbeschikking houdt het onverkort vast. Daartegenover staat Djakarta erop, dat Nieuw-Guinea in ieder geval aan Indonesië wordt over gedragen. Zouden de Papoea's vrijwillig tot aansluiting by In donesië bereid zijn, des te betel en zijn zij dat niet, dan zullen zij het toch moeten doen. Dja karta verlangt deze overdracht weliswaar niet onvoorwaardelijk. Het sluit onderhandelingen over een bijzondere status van Nieuw. Guinea, die de Papoea's een ze kere autonomie en een recht on eigen ontwikkeling zou geven, niet uit. Voorlopig schijnt het zelfs genoegen te willen nemen met een mogelijkheid tot perma nent contact met de Papoea's, teneinde deze omtrent Indonesië's bedoelingen te kunnen inlichten. Dat immers hebben de Indonesi sche leiders te kennen gegeven in de gesprekken, die particulie re Nederlanders, zakenlieden en ook politici, recentelijk met hen hadden. BEZORGD AMERIKA Houden we het beeld van het wereldomvattende pokerspel tus sen West en Oost nog even vast dan kan men zeggen, dat de kwestie zich op het ogenblik be vindt in het stadium, waarin de kaarten worden geschud. Zowel Washington als Moskou en Pe- king zijn immers reeds in de zaak gemengd en dat geeft haar een betekenis, die ver uitgaat boven die van een gelokaliseerd Nederlands-Indonesisch geschil. Uiteraard wenst Amerika een bijlegging van het conflict. Er zijn in Zuidoost-Azië al spannin gen genoeg en die plegen zich in dat deel van de wereld zie Daos steeds in voor het Wes ten ongunstige richting te ont laden. Het doet daarom al het mogelijke om een explosie te voorkomen. Tijdens zijn jongste bezoek aan de Verenigde Staten neeft Washington het Soekarno Volstrekt duidelijk gemaakt, dat "et de grootste waarde hecht san een minnelijke schikking "at het Indonesië scherp zou veroordelen, indien het zijn heil zoeken in machtsmiddelen °m de zaak te forceren. Gepaard aan het beroep op In bonesië om bedachtzaamheid gaan verwijten aan het Neder landse adres over een vaagheid. ülp onze Nieuw-Guineapolitiek z°u aankleven. Het is beslist niet zo, dat de regering-Kennedy, zoals wel eens is verondersteld, eigenlijk voor het Indonesische standpunt gewonnen zou zijn. Zij heeft zich in haar gesprekken met Soekatno van de betrekke lijke starheid' daarvan kunnen overtuigen en ziet zeer wel in, dat een schikking zonder bepaal de Indonesische concessies niet mogelijk zal zijn. Aan de andere kant echter schijnt zij ook geen bijzonder grote waardering voor de Nederlandse houding te heb ben. Wel is Washington overtuigd van Nederlands goede wil. Maar, zo meent het, de Nederlandse re gering ontplooit te weinig initia tief in de richting van een oplos sing. Zij heeft zich weliswaar steeds bereid getoond aan een oplossing mede te werken, maar zij heeft zich daarbij beperkt tot een vage aanduiding der moge lijkheden en is nooit te voorschijn gekomen met duidelijk omiijnde plannen. Men mag hierbij op merken, dat het waarschijnlijk is dat Washington zelf in dit op zicht een aantal suggesties heeft gedaan, maar dat het moest zwichten voor de gegronde be zwaren die van Nederlandse zijde tegen deze plannen te berde wer den gebracht. Het heeft ook wel ingezien, dat een oplossing min der gemakkelijk is dan Kenne dy's knappe, maar in de praktijk nog betrekkelijk onervaren advi seurs in een aanvankelijk opti misme geloofden. Maar in elk geval, zo stelt het, zou Nederland toch antwoord moeten geven op de vragen: wat, wanneer en hoe. Om daartoe te geraken is thans een vrijwel onderonderbroken overleg tussen Washington en Den Haag gaande. Inmiddels moet men zich af vragen, hoeveel de bij Soekarno zeker wel aanwezige bereidheid om in geen geval militaire mid delen ter bereiking van zijn doel einden in Nieuw-Guinea te ge bruiken, onder de machinaties van Moskou en Peking heeft ge leden. Sinds zijn laatste bezoeken aan de Sowjet-Unie en rood-Chi na, waar hem onverbloemd steun aan zijn aspiraties werd beloofd, is de houding van de Indonesi sche regering beslist agressiever en de mogelijkheid van een ge wapend conflict weer groter ge worden. Geen wonder daarom ook, dat men in Washington op spoed naar het vinden van een oplossing aandringt. De politiek van het oostelijke blok is duidelijk. Alle communis ten, of zij nu de theorieën van Chroesjtsjow of die van Mao Tse-toeng aanhangen, achten zich verplicht en dat is voor de eerste maal sinds Stalins over winning op Trotzki! de „onder drukte" volken in hun strijd te gen de „imperialisten" actief te steunen. Zelfs Chroesjtsjow, die op grond van zuiver nationaal- Russische belangen minder tot scherpslijperij geneigd is dan Mao, onderschrijft deze verplich tingen ten volle en wil er geen tegenspraak met het door hem verdedigde principe der „vreedza me co-existentie" in zien. Ook in zijn ogen is elke strijd tegen de „imperialisten" een „rechtvaar digde" strijd, die het Westen maar te accepteren heeft. groot gevaar? De verklaring van het communinstische congres te Moskou van december 1961 maakt deze afhankelijk van drie voorwaarden, waarvan er zeker twee voor de steunontvanger niet onbedenkelijk moeten zijn. De eerste voorwaarde is, dat het hulpontvangende land in de Ver enigde Naties het communisti sche blok tegen de imperialisten steunt; de tweede is, dat het op eigen grondgebied een „vooruit strevende" agrarische hervor ming uitvoert; en de derde is, dat men de inheemse communisti sche partij en de door haar ge controleerde „massa-organisa ties" de volledig vrije hand bij haar activiteiten laat. Dat vervul ling van de laatste twee voor waarden voor een nationalisti sche dictatuur, zoals Indonesië toch in feite is, een bedreiging moet vormen, ligt voor de hand. In de praktijk echter blijkt Moskou bereid veel door de vin gers te zien, als aan de eerste voorwaarde maar wordt voldaan. Een typisch voorbeeld is de Ver. Arabische Republiek. Nasser stemt in de Verenigde Naties altijd trouw tegen het Westen, hij wordt daarvoor flink door Moskou beloond, maar tegelijk wordt hij door de door Russen gecontroleerde organen van het internationale communisme fel aangevallen omdat hij in het eigen land de communisten in de gevangenis werpt. Peking neemt in dit opzicht een veel minder „grootmoedige" houding aan, zonder twijfel voor een groot deel op grond van zijn nationale belangen, die het ge baat meent bij een uitbreiding van zijn invloedsfeer in Zuid- Azië. Het wijst er Moskou en zijn satellieten zonder veel succes overigens steeds weer op, dat een „nationale bourgeoi sie", die een communistische agrarische hervorming weer streeft en de communistische partij in het eigen land onder drukt, haar reactionaire houding niet zal reserveren voor het bin nenland, maar op de duur in de buitenlandse politiek ook de zijde der „imperialisten" zal kiezen. Het is daarom geen wonder, dat de betrekkingen tussen Pa king en Djakarta evenais overi gens die tussen Peking en New Delhi heel wat minder hartelijk zijn dan de Russisch-Indonesi- sche betrekkingen. A] komen zij er niet openlijk voor uit. Soekar no en ook Nehroe koesteren tegenover rood-China een ge zond wantrouwen. En dat is óók een reden, waarom het Westen Indonesië niet graag van zich zou vervreemden en op een Ne derlands-Indonesisch vergelijk over Nieuw-Guinea hoopt. (Nadruk verboden.) Grenscontrole in Berlijn verscherpt De volkspolitie in de Sowjet- zöne heeft bij het station Grieb- nitzsee in Berlijn omvangrijke grenscontrölemaatregelen inge. voerd. Dinsdag vertelden grens- gangers in West-Berlijn dat autobestuurders die van Pots dam naar het grensstation Griebnitzsee rijden, om van daar naar hun werk in West-Berlijn te reizen, naar Potsdam terug gestuurd worden, om daar de trein te nemen. In de trein tus sen Potsdam en Griebnitzsee kan de controle beter uitgevoerd worden dan op straat. Verschei dene jeugdige personen zouden op deze manier al uit de trein gehaald zijn, verdacht van een poging tot vluchten naar West- Berlijn. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië mogen dan wel de bakermat genoemd worden van de vijfdaagse werkweek, alge meen is het lange week-end daar toch stellig niet. Zowel in V.S. als in Engeland zijn 's zaterdags de meeste winkels open. Alleen de grote Londense warenhuizen en andere grootwinkelbedrijven ple gen 's zaterdagsmiddags om 1 uur de deur te sluiten. Daarom is het wel zeer merkwaardig te noemen, dat in ons land juist de grote magazijnen 's zaterdags middags open willen zijn en daarentegen vele kleine midden standers ijveren voor een vrije zaterdagmiddag. Overigens is voor dit stand punt natuurlijk wel een verkla ring te vinden. Terwijl de waren huizen een grote personeelsbe zetting hebben en dus gemak kelijk de 45-urige werkweek voor hun personeel door kunnen voe ren, hebben de winkeliers moei te het zo te plooien, dat hun per soneel een kortere werkweek krijgt maar dat de zaak op za terdag toch open kan blijven. In Engeland is men wel aan het experimenteren geweest om te kijken of ook in de detailhandel de vijfdaagse werkweek niet zou zijn door te voeren. Men ging 's maandags sluiten en dit ex periment schijnt vrij goed te zijn bevallen. Algemeen is in Enge land overigens de vijfdaagse werkweek nog niet. Ongeveer de Een groot deel der knstpa- poea's emancipeerde snel. In enkele jaren maakten zij de overgang door van het stenen tijdperk naar de moderne tech niek. Nu zien we ze als moderne arbeiders metalen platen snij den en bulldozers besturen. GEVAARLIJK VOOR SOEKARNO? Is het eventueel aanvaarden \.:n communistische steun voor net regiem van Soekarno geen Hoge Raad De roofoverval te Purmerend De Hoge Raad heeft de ver nietiging uitgesproken van beide arresten van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij de -jarige tuinder Frans T. en diens 38- jarige broer Gerard, beide wo nende te Velsen-Noord, ieder tot 8 jaar gevangenisstraf zijn ver oordeeld wegens diefstal met geweldpleging op de boerderij van de hoog :cjaarde Pieter Laan te Purmerend, thans bijna 10 jaar geleden. De Hoge Raad verwees zeide zaken naar het Haagse ge rechtshof op formele gronden. Aan een beschouwing over het mededaderschap dat in doze zaken eveneens een rol speelde, is de Hoge Raad om bovenver melde reden niet toegekomen. helft van de werkende bevolking valt onder arbeidsovereenkom sten, die de vijfdaagse werkweek voorschrijven. In de Verenigde Staten is het lange week-end echter al vrij algemeen. Maarverreweg de meeste winkels blijven 's zater dags open. De zelfstandige win kelier kan zelf bepalen, of hij 's zaterdags zal sluiten of niet. De meeste winkeliers houden hun zaak echter op zaterdag open, omdat in de praktijk wel bewezen is, dat de meeste men sen het liefst 's zaterdags gaan winkelen. Het personeel dat op zaterdag dienst moet doen, krijgt dan compensatie door een ande re vrije dag. In New York en Philadelphia zijn 's zomers wel veel winkels 's zaterdags geslo ten. Maar 's winters als deze steden a.h.w. overstroomd wor den met kopers, worden ook op zaterdag goede zaken gedaan. In de Verenigde Staten hul digt men dus het principe, dat de winkeliers zeil kunnen be palen of-zij des zaterdags de zaak open of gesloten houden. Maar dit principe durft men" in ons land, waar alles van boven af uniform pleegt te worden ge regeld, niet aan. Militair Gerechtshof Vrijspraak voor matroos die collega neerstak Vrijspraak, zo luidt het vonnis dat het hoog militair gerechts hof te Den Haag dinsdagmor gen in hoger beroep tegen da 92-jarige matroos G. A. M. heeft gewezen. De ex-schepeling van het vliegkampschip „Karei Door man" zou negen maanden ge leden, toen zijn schip in de ha ven van Sydney lag, tijdens het passagieren een collega, de ma troos V., hebben dood gestoken. De zeekrijgsraad veroordeelde hem op 26 april van het vorig jaar hiervoor tot één jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest. De raad achtte zware mishandeling, de dood ten gevol ge hebbende, bewezen. Zowel de advocaat-fiscaal als de beklaagde gingen van dit vonnis in hoger beroep. De raadsman van de verdachte deed gedurende beide behandelingen een beroep op noodweerexces. 24-uursstaking in Italië Het plaatselijk passagiersver voer in Italië is dinsdag stilge legd door een 24-uursstaking van bus- en trampersoneel. De sta king is een gevolg van het mis lukken der onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract en met name over een speciale jaartoelage en andere door de vakbonden gestelde eisen. DONDERDAG 27 JULI VEEMARKT ROTTERDAM Rotterdam, 25 juli 1961. Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 3329 stuks vee, zijnde 230 vette koeien en ossen; 938 gebruiksvee; 600 vette kalveren; 305 graskalve ren: 354 nuchtere kalveren; 10 varkens; 101 lopers; 52 biggen; 73 paarden; 29 veulens; 588 scha pen of lammeren en 43 bokken of geiten. De noteringen waren als volgd: Vette koeien ƒ2,603,45; Vet te kalveren 2,20—2,95, Slacht- paarden 2,402,70, alles per kg. Graskalveren ƒ260ƒ460; Nuchtere kalveren ƒ56—ƒ80; Lopers J 95 -ƒ 130; Biggen ƒ55— 80; Schapen J 100—140; Lam meren 80110; Kalf- en melkkoeien 9901290; Vare koeien 650940; Vaarzen 670—ƒ960; Pinken 420—610, alles per stuk. Overzicht: Vette koeien: aan voer gewoon, handel lui en prij zen onveranderd; Vette kalve ren: aanvoer even minder, goede handel, prijzen ongewijzigd, pri ma's boven noteringen; Gras kalveren: aanvoer iets groter, tamelijke handel en constante prijzen; Nuchtere kalveren: wat korter aanvoer, willige handel en prijshoudend; Lopers: wat klei ner aanvoer, kalme handel, niet geheel prijshoudend; Biggen wat kleiner aanvoer, kalme han del, prijzen onveranderd; Slacht paarden; aanvoer als vorige HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengeb. en over weging; 8.00 Nws; 8.18 Gram.-, 50 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterst.9.40 Voor de jeugd; 10.00 Gram.; 10.lö Morgendienst; 10.45 Gram.11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gewijde muz.; 12.00 Middagklok; 12.04 Gram.; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Land- en tuinbouwmeded.; 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Gr.; 14.00 Amus. muz.; 14.25 Omroeporkest; 15.30 Gram.; 16.00 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Zangrecital; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Eeursber.; 17.45 Jazzmuz.; 18.00 Metropole ork.; 18.30 Lichte muz.; 18.50 Gram.; 19.00 Nws; 19.10 Muzik. lezing; 19.30 Radiokrant; 19.50 Polit. lezing; 20.00 Man en paard, quiz- progr.; 21.20 Gram.; 21.30 Lichte muz.; 22.00 Holland festival '61: Orgelcone.; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boek-, bespr.; 23.00 en 23.30 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8,15 Gram.; .00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gr.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Huishou delijke zaken, praatje; 11.15 Om- roepork.; 1145 Lezing over Cara cas; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 13.00 Nws; 13.15 Medcd. of gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Koperorkest; 14.00 Pianorecital; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Viool en piano; 15.30 De dame op de achterste rij, hoorspel; 16.05 Lichte muz.; 16.30 Voordr.16.45 Orgelspel; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Dansmuziek; 18.55 De gesproken brief van Albert Milhado; 19.00 Gram.; 19.50 Sportpraatje; 20.00 Nieuws; 20.05 Kamerork.; 20.50 Klimop in Astroy, hoorspel; 22.05 Lichte muz.; 22.30 Nws en beurs berichten van New York; 22.45 Act.; 23.00 Sportact.; 23.10 Zang festival van Knokke; 23.55 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.02 Amus. ork.; 12.30 Weerbe richt; 12.35 Gram.; 12.50 Koer sen; 13.00 Nws; 13.15 Kamermu ziek; 14.00 Lichte muziek; 14.40 Zar und Zimmerman, operette; 15.00 Holland festival: Concert- gebouwork.; 16.15 Koersen; 16.20 Lichte muz.; 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte muz.; 17.45 Zangrecital; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Gram.; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Literaire uitz.; 20.00 Ge- var. progr.; 21.00 Lichte muziek; 21.50 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Lichte muz.; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV; 20.00 Journaal; 20.20 Kanttekeningen bij feiten en ge beurtenissen; 20.30 Filmbespi-.; 20.50 Uw zoon Jack, TV-spel; 22.35 Dagsluiting. VL. BELG TV: 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.30 Filmre portage; 21.00 Animatiefilm; 21.15 Zangfestival van Knokke; 22.30 Nieuws. week, handel stroef, prijzen iets gedrukt; Schapen en lammeren; groter aanvoer, stroeve handel, onveranderde prijzen; Kalf- en melkkoeien: iets meer aanvoer, kalme handel en vaste prijzen; Vare koeien: tamelijke aanvoer, redelijke handel en prijshoudend; Vaarzen en pinken: wat ruimer aanvoer, iets levendiger handel. ,en goed prijshoudend. AMERIKAANS TOERISTE RAAKTE BONTJASJE MET SIERADEN KWIJT Een 35-jarige Amerikaanse toe- riste uit Baltimore, die een va kantie van anderhalve maand in ons land doorbrengt, kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat zij haar kostbare mink bontjasje, dat een waarde van zes mille heeft, miste. Zij heeft aangifte van de vermissing gedaan bij de politie in Amsterdam. Volgens de vrouw zaten in de zakken van haar bontjasje twee gouden oor bellen met drie kleine parels (waarde 500) plus een dubbel snoer parels ter waarde van 1500. De vrouw, die inmiddels in verschillende hotels heeft ge logeerd en diverse amusements gelegenheden bezocht, weet niet waar zij het jasje heeft achterge laten. Vermoedelijk is dat ge beurd in een hotel, een café of een taxi.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7