hst 2epak voor Huisvrouwen/profiteer van dit extra voordeel! Financiering van de studie in rood pak Prof. Leibbrand gearresteerd Eric de Noorman De laatste slag BEURSO VERZICHT Nu tijdelijk ter kennismaking: DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Intellect schept financiële en fiscale vakantiepuzzels Thans ook de vuilsfe was wissewasje' VEROORDELINGEN IN OOST-DUITSLAND Verkorte werkweek voor de politie Verschenen is Staatsblad nr. 209, besluit tot wijziging van het ambtenarenreglement voor de gemeentepolitie en dat voor het korps rijkspolitie. Woensdag 26 juli 1961 (Van onze sociaal-economische medewerker), De vakanties dienen voor velen om op adem te komen. Daarover kannen die jongeren meepraten, die zich maandenlang geestelijk hebben gepijnigd om een examen te halen. Na het slagen worden betrokkenen en ouders vaak be dolven onder een lawine van ge lukwensen. De poort voor verde re studie is geopend. Helaas is met die ontsluiting de verdere studieweg nog niet zonder meer opengelegd. Er moet ook geld zijn om te studeren. Voor de universiteit, maar ook voor de H.T.S., U.T.S., de middel bare school en vele andere vor men van voortgezet onderwijs moeten er hoge kosten gemaakt worden om de periode te over bruggen waarin de student wèl consumeert, zowel geest als ma terie, maar geen inkomen geniet. EEN BEURS IS GEEN BEDELING Begaafdheid moet zijn kans Krijgen. Het is een levensbelang voor elk volk. Elke natie die de intellectuele gaven van zijn zonen en dochters vermorst of onge bruikt laat, moet daarvoor vroeg of laat tol betalen in de vorm van achteruitgang of achter stand. Daarom kennen wij ook in Nederland talloze wegen om van overheidswege financiële hulp te krijgen teneinde het studiedoel te bereiken. Helaas zien velen het instituut van de rijksbeurs, het renteloze voorschot of een mengvorm van beide nog als een soort bedeling. Dat is beslist onjuist. Het is landsbelang, dat begaafdheid wordt geëxploiteerd en de ge meenschap heeft er veel geld voor over, mits de bevoordeelde de daaruit voortspruitende plich ten aanvaardt en naar vermogen meewerkt om de lasten van de gemeenschap tot het nodige te beperken. In wezen krijgt elke leerling een toelage uit de rijks kas, ook bij het lager onderwijs, dat immers zonder betaling van schoolgeld kan worden genoten. Een rijks- of particuliere beurs heeft financiële gevolgen voor de studenten maar ook voor de ouders, o.m. in hun verhouding §tot de fpscus. Een renteloos voorschot moet in beginsel wor- Iden terugbetaald. Er ontstaat een schuld van degene, die het voor schot ontvangt, aan de staat. Krijgen de ouders het voorschot, dan zijn zij in de toekomst ook aansprakelijk voor de terugbeta ling. ANDERE STEUN De ouders krijgen ook nor- maai de kinderaftrek voor hun begaafd nageslacht. Die houdt eigenlijk met 16 jaar op, maar bij voortgezette studie wordt zij ge handhaafd en kan zij zelfs wor den verdubbeld indien het kind voor meer dan 50 procent van de totale kosten door de ouders wordt onderhouden. Het bedrag van de aftrek wordt zelfs verdrievoudigd wan neer meer dan 90 procent van de totale kosten ten laste van de ouders komt en het kind niet tot het huishouden van de ouders be hoort. En dit is meer dan eens het geval. In later jaren moeten de ouders echter het voorschot te rugbetalen, terwijl die last eigen lijk op de begunstigde, dus op het kind, -behoort te rusten. Het is dus beter een voorschot aan het kind te geven. Nu kan dit de toekenning van kinderaftrek aan de vader in gevaar brengen ais dit het percentage van 50 procent van de onderhoudskosten be dreigt. In de meeste gevallen zal de drievoudige aftrek verloren gaan, want dan moet 90 procent van de kosten der studie op pa's schouder blijven drukken en daarvan kan men moeilijk spre ken bij een flink voorschot aan de zoon of dochter. Het beslis sende moment voor de al of niet toekenning van kinderaftrek is steeds 31 december. BEURS EN BELASTING Een beurs is iets anders dan een voorschot. Een beurs schept geen verplichting tot terugbeta ling. Hier ligt het nog meer dan mj voorschotten voor de hand dat de toekenning plaats vindt aan het kind en niet aan de ouders. Gebeurt het laatste toch, dan is de beurs inkomen voor de ouders. Het zelfde lot treft de ?uf®rs> d'c een minderjarig kind hebben, dat met een beurs wordt verrijkt. Een deej van de beurs ver dwijnt dus in de schatkist, wan neer er geen soelaas wordt gebo den door de overheid. Als pleis- j op wonde krijgen de ouders weer het recht op dubbele of verdrievoudigde kinderaftrek. Deze gang van zaken geldt dus voor de meeste gevallen n.l. die waarin de ouders het wettelijk vruchtgenot hebben van de in komsten van het kind. Zelfs voor meerderjarige kin deren en wanneer er geen spra ke is van wettelijk vruchtgenot door de ouders zou het gevaar rf'fen'dat de beursinkomsten tot het inkomen van de ouders h* o gerekend. Maar hier eit 06 minister bij resolutie een uitzondering geschapen. In deze gevallen kan de bijtelling achterwege worden gelaten. Wel wordt vanzelfsprekend de kinder aftrek beïnvloed als hierdoor de kosten beneden de 90 procent en 50 procent van het totaal dalen. Wij verwijzen daarvoor naar het bovenstaande bij de regeling van voorschotten. STUDENT EN FISCUS Hoe zit het nu met alleenstaan de studenten, die een beurs krij gen? Die krijgen door de beurs een zelfstandig inkomen en moe ten daar dus eventueel belasting van betalen. In vele gevallen zal dat echter op grote bezwaren stuiten. Met hulp van een minis teriële resolutie kunnen zij van de betaling worden vrijgesteld. Ook ouders die de beurs van hun zoon of dochter bij hun inkomen zien geteld, kunnen in financiële moeilijkheden komen door de snelle stijging van het te betalen bedrag aan inkomstenbelasting. Gelukkig bestaat er eveneens voor hen gelegenheid om af schrijving van de meer verschul digde belasting te verkrijgen. Daarbij wordt zowel gelet op de inkomens- als op de vermogens positie. Nog steeds gaat de financie ring van de studie met veel moei lijkheden gepaard, waarbij plaats gebrek nog een hinderpaal vormt om aandacht te besteden aan de doolhof van haken en ogen, die een gevolg zijn van kwijtschel ding van voorschotten. In de praktijk komt dit nogal eens voor. Maar voorlopig zullen be langhebbenden die voor hun kind of voor zichzelf zoeken naar middelen om eerst dat voorschot of die beurs te krijgen, zich daar over niet het hoofd breken. Er is een kans dat met hulp van de regeling inzake buitenge wone lasten meer te bereiken valt om langs fiscale weg tot ver lichting tot studielasten te gera ken wanneer de wet op de I.B. uit 1960 nog eens van kracht wordt. Het is echter zaak niet op een fiscale toekomst vooruit te lopen. Dat heeft ons het uitstel van de belastingverlaging wel geleerd. We kunnen evengoed gaan filosoferen over het recht van studerenden op een staats- inkomen, zoals dat in sommige landen wordt toegekend. Veel va kanties van vaders met begaafde kinderen zullen voorlopig nog besteed worden aan financiële puzzels om studie-financiering mogelijk te maken. d'rs HERMES LICHT VERDEELDE STEMMING Het Damrak heeft gistermid dag geopend met een licht ver deelde stemming voor de inter national^ waarden, waarbij Uni levers, AKU's en aandelen Kon. Olie koerswinsten registreerden, terwijl Philips en Hoogovens een paar punten beneden de vorige slotkoers bleven. De om zetten waren van weinig beteke nis. Het publiek ging op kleine schaal tot aankopen over. De ar bitrage nam een afwachtende houding aan evenals de beroeps- handel. De geringe vraag vorm de in de meeste hoeken een meerderheid, waardoor koers- verbeteringen ontstonden. De markt in Amsterdam werd ge stimuleerd door de vaste tenden tie die de Westduitse beurzen te zien gaven. Wall Street veran derde maandag praktisch niet en was voor de Nederlandse hoofdfondsen verdeeld. Mede daardoor konden de Philipsaan- delen zich gisteren in Amster dam niet boven het vorige slot- niveau verheffen. De elektro- aandelen noteerden op 950, ruim 4 punten lager. AKU's ontmoet ten goede belangstelling en wa ren 7 punten hoger op 377. Uni levers deden het zeer goed met een koerswinst van ruim 7 pun ten op 730, terwijl Hoogovens op 940, na 937, 1 puntje beneden de voorgaande slotkoers bleef. Kon. Olies eerder gevraagd waardoor de olieaandelen 60 cent verbeter den tot 113,50. In de cultuursector waren Am sterdam Rubbers in herstel. Scheepvaartaandelen tamelijk goed gedisponeerd, vooral voor aandelen Kon. Boot. De staats fondsen gaven een herstel te zien op de minder gunstige stem ming van maandag. In de lokale afdelingen waren de aandelen van de grootbanken verdeeld. Aandelen „Riva" kre gen een iets hogere adviesprijs op de mededelingen in de jaar vergadering. Woensdag 2 aug. a.s. wordt de inschrijving a pari opengesteld op de 5'A pet 14-jarige obligatie lening 1961 groot ƒ12,5 min, ten laste van de Reders Scheepskre- diet Vereniging Redernes Skibs- kreditforening) in Noorwegen. Beursindices 21/7 24/7 25/7 528.21 537.13 537.74 345.74 348.38 353.77 173.53 174.19 174.64 221.74 221.53 224.11 150.84 152.15 154.76 382.55 387.50 389.66 Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Algemeen Nabeurskoersen AKU: 376 gb (378%) Kon. Olie: 113.50—114.00 slot 114.00 (113.60) Philips: 940 gb949 slot 949 (946) Unilever: 725728 slot 727 727%) Hoogovens: 934939 slot 939 (936) Advieshoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 9.98—10.08, Ca nadese dollar 3.443.49, Ameri kaanse dollar 3.573.61, Franse frank (100) 72.80—73.30, Belgi sche frank (100) 7.187.23, Ita liaanse lire (10.000) 57.5059.50, Duitse mark (100) 90.0590.55. Zweedse kroon (100) 69.30 70.30, Zwitserse frank (100) 83.30—83.80, Deense kroon (100) 51.8052.80, Noorse kroon (100) 49.90—50.90, Oostenrijkse schil ling (100) 13.97V2—14.07'/2, Por tugese escudo (100) 12.40—12.55, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 6.00—6.15. „De Efteling" ontving half miljoenste bezoeker in dit seizoen In het natuur- en sprookjes park „De Efteling" te Kaatsheu vel, dat dit jaar zijn tienjarige bestaan viert, is maandagmorgen de 500.000ste bezoeker in dit sei zoen de controles gepasseerd. Het was een van de leden van het uit vijf personen bestaande ge zin van de machinebankwerker W. Sonneveld, uit Rotterdam, die de gehele dag de gastvrijheid hebben genoten van de directie. Bovendien kreeg het gezin een nieuwe radio. Dit seizoen verwacht ..De Ef teling" ook nog de 750.000ste be zoeker, die op een televisietoestel zal kunnen rekenen. Als het weer meewerkt zal ook nog de 7 miljoenste bezoeker vanaf de opening juist voor het einde van het seizoen kunnen worden ingehaald. Deze zal een auto ten geschenke krijgen. EEN HONDERDJARIGE IN ROTTERDAM Rotterdams loco-burgemeseter, de heer J. U. Schilthuis, heeft met zijn echtgenote dinsdagmor gen een honderdjarige bezocht. De weduwe A. Schenkde Rid der bereikte dinsdag deze hoge leeftijd. Zij verblijft in het ge meentelijk tehuis voor ouden van dagen. Mevrouw Schenk heeft altijd in de Maasstad gewoond. Zij trouwde op 24 augustus 1887 en is sinds 11 januari 1944 weduwe. Al Uw wensen zijn vervuld: de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris de fijne was - luchtig en zacht En alles zo gemakkelijk zonder apart inweken zonder lang koken zonder warm spoelen De 3 belangrijkste voorde len van Persil-ïdeaal: automatische inweekwerking- vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer De 46-jarige handelsvertegen woordiger Erich Diestel is in Maagdenburg wegens spionage „in opdracht van de Westberlijn- se centrale van de inlichtingen dienst in Bonn" veroordeeld tot levenslang tuchthuis. Hij zou zich aan militaire spionage hebben schuldig gemaakt en zijn op drachtgevers berichten, schetsen en microfilms over Russische troepen in Oost-Duitsland, instal laties van het Oostduitse volks leger e.d. in handen hebben ge speeld. De 30-jarige monteur Dietrich Koppe kreeg vijftien jaar tucht huis omdat hij als arbeider in een volks-machinefabriek in Maag denburg gegevens over de pro- duktie voor doorzending naar West-Berlijn verzameld zou heb ben. Voornaamste wijzigingen, wel ke dit Staatsblad brengt zijn de volgende Er wordt een gewijzigde over- werkregeling ingevoerd, zoveel mogelijk aangepast aan de voor de overige rijksambtenaren gel dende overwerkregeling, maar waarbij rekening is gehouden met de specifieke belangen van de politiedienst. Een tweede wijziging van be lang is, dat de arbeidstijd ver kort wordt en gebracht wordt van 48 op 46 uur per week, met vijf werkdagen van 9 uur en 12 minuten. Per 1 januari 1962 wordt de werkweek 45 uur met 5 werkda gen van 9 uur. De politie te Frankfort heeft dinsdag meegedeeld de 47-jarige professor Leibbrand te hebben gearresteerd omdat hij ervan wordt verdacht in de tweede wereldoorlog bevel te hebben gegeven tot het doodschieten van dertig Italiaanse dwangar beiders. Leibbrand is thans verkeers- planner te Zurich. Volgens de politie gelastte Leibbrand als commandant van een Duitse af deling pioniers de Italianen dooi te schieten toen de Duitsers zich moesten terugtrekken in Frank, rijk. Hij werd gearresteerd toen hij 40. Met een mengeling van woede en teleurstelling wendt de Noorman zich af. Deze verrader lijke houding van Allan had hij nooit voor mogelijk gehouden. Somber aanvaardt het groepje de terugweg en zelfs Gondalfs blüde opluchting over hun behou den thuiskomst kan hun stem ming niet verbeteren. „Hij is bang om een gesprek met mij te hebben," zegt de Noorman grimmig. „Want hij weet, dat hij verkeerd doet „Maar dan hoeft hjj ons toch zeker niet gevangen te nemen," brengt Axe verontwaardigd uit. „Jawel, want dat is de enige manier om van mij af te komen," antwoordt de Noorman. „Bij de eerste ontmoeting raad de hij mc aan, te verdwijnen... Nu dat niet goedschiks lukt, probeert hij het kwaadschiks Eric staart ineens peinzend voor zich uit. „En nu hij me daar niet te pakken hééft gekregen," zegt hij dan langzaam, „zal hij liet hier en overal proberenen dat betekent, dat we hier vandaan moeten. Nü, vóórdat het te iaat is. Vóór Allan zijn maatregelen genomen heeft," Er valt een diepe stilte in de grot op deze woorden, waarvan al len helaas maar al te goed de waarheid inzien.. „Laat mij dan hier", klinkt. Gon dalfs moede stem dan. „Ik hinder maar en..." „Geen sprake van!" onderbreekt Eric hem. „Ge zijt ons niets tot last, heer Gondalf. Om beurten zui len we u dragen..." En nog diezelfde nacht verlaten ze de veilige beschutting van de grot. Svein heeft Gondalf als een kind in de armen genomen en in stiite gaan zij achter elkaar voort, terwijl Gondalfs verspieders de weg verkennen... En geen van hen durft de vraag uit te spreken... de vraag die hen allen tergt: waarheen? te Frankfort een tussenlanding maakte tijdens een reis van Zü- rich naar Bremen. Prof. Kurt Leibbrand heeft na de oorlog faam verworven als verkeersplanner. Hij heeft tot dusver algemene verkeersplan nen opgesteld voor een aantal Duitse en Zwitserse steden en verder voor Athene en Ankara. In de laatste tijd was hij bezig met plannen voor Den Haag en Rome. Voor de oorlog heeft prof. Leibbrand, die in Berlijn is ge boren, bij de Duitse spoorwegen en aan de aanleg van de grote snelwegen gewerkt. In 1946 opende hij een eigen ingenieursbureau en vier jaar later werd hij hoogleraar voor spoorweg- en verkeersweten schap te Zurich. Reeds geruime tijd! is een on derzoek tegen prof. Leibbrand aan de gang. Talrijke getuigen zijn reeds verhoord. Het bericht van Leibbrands arrestatie sloeg te Frankfort als een bom in. In Den Haag treedt prof. Leibbrand op als adviseur van de directie van de H.T.M. Hij heeft de eerste fase voltooid van een verkeersonderzoek dat ten doel had uit te maken hoe het bus- en tramnet van Den Haag kan worden verbeterd. Daar naast heeft hij onderzocht in hoeverre de routes van de lijnen zouden dienen te worden gewij zigd om beter aan de vervoers behoefte te beantwoorden. De minister van Onderwijs en Justitie van Koeweit, de 59- jarige sjeik AbdoeUah Jaber Sa- bah, heeft de 20-jarige Adelheid Dichter uit Kiel getrouwd als zijn vierde vrouw. De sjeik is één van de rijkste leiders van Koeweit. Zijn andere drie vrou wen zijn uit Koeweit afkomstig.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5