Kentucky's best! D-E) soepel en vers N2ÏZ tot de Binnenlands nieuws SPORTNIEUWS ZWARE SHAG van DUIVENSPORT HENGELEN VOETBAL jpiP1^ in handige plastic tabakszak! Altijd laatste draad Engelse koninklijke paleizen HAUSS IN DE ENIGDE STATEN DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Woensdag 26 juli 1961 PROCES-EICHMANN Militaire kampementen in Suriname naar Nederlandse Prinsessen vernoemd ZUIDRHODESISCHE RESERVISTEN OPGEROEPEN IRAK EN KOEWEIT Wassenaarse in Luxemburg door val van rijwiel gewond De Tunesiërs in Kongo DE ARRESTATIE VAN DE NAMAAK Dr. MENGELE 45e vierdaagse van Nij'megen begonnen Apeldoornse vierdaagse grote belangstelli*.- lit „muziekfeest in v,™ en hetgeen door de ver de verenigingen tijden» eerten ten gehore werd it. werd door de veie aan S ten zeerste gewaardeerd het Engelse Lagerhuis de labourafgevaardigdo Hamilton dinsdagmicf. >orgesteld de modernise, n prinses Margaret's wo- lensington Palace op t0 i aangezien de noodzaak ;rheidsuitgaven beperkt worden. afkeurende kreten van atieve afgevaardigden 'de Hamilton dat ook kleine, bijzonder bevoor- en in het algemeen ge- nutteloze minderheid" >offeringen dient te ge- i wanneer de rest van 1 moet bezuinigen, ninister van Openbare lord John Hope, weiger, tvoering van het moderl splan uit te stellen. H;f •de dat bij het onderhoud koninklijke paleizen de zuinigheid wordt be- estduitse minister van Strauss heeft dinsdag ede in Santa Rosa in Ca- aangedrongen op een offensief van de vrije ke staten tegenover de edreiging van het bolsje- Tegenover dit laatste be- ;chts één antwoord, aldus de Atlantische eenheid, ilitaire doelen defensief ar wier politieke doelen moeten blijven. rijheidswii van de door ïmunisme beheerste vol- ïocht niet verraden wor- lers zouden deze volkeren fd in de schoot leggen, noemde als factoren die ie politiek bepalen de vol- Euro-Aziatisch continent nder een politiek-dictato- vel; ijd van kleine of middej- ievereine nationale staten F°a is voorbij; revolutionaire ontwikke- n de moderne techniek zekere politieke gevolg en; 'uit.se politiek is derhalve 'n onderdeel van de Euro- litiek en ter beëindiging van de iheid in Europa zullen Lisch ook tot opheffing verdeling van Duitsland en tijd voor een derde mo- d in Europa in de zin van de macht tussen Oost en voorbij (nog vóórdat hij oken wasl. ss zei dat de tweede we- og nog steeds niet ten Pogingen van Russische deze oorlog doormiddel vedesverdrag voort te ■as een klassiek voorbeeld communistische dialec- 't door Chroesjtsjef ge- lternatief „vreedzame co- tie of oorlog", noemde vals. Het Westen moest naar de derde weg van tieke offensief van de At- gemeenschap. VINKLIJK GEZIN ET VAKANTIE de Koningin, Z. K. H. 3ernhard en H. H. K. K. s prinsessen Beatrix, Mar- Marijke zijn gisteroch- m kwart over elf per van Soesterberg ver voor een vakantiever- de villa te Porto Ercole Eind augustus wordt ninklijke gezin weer in nd. verwacht. H. Prinses Irene ver- p het ogenblik, zoals be- 1 Mexico.) politie bedt badgasten Maandagmiddag zijn drie Duit se badgasten in zee bij Scheve- riineen in moeilijkheden geraakt. Het waren de 32-jarige slijper U, P uit Muhlenramede, de 17- ilriae doktersassistente I. C. en L 7-jarige typiste C. M„ bei den uit Rheinhausen. Ze geraak- ien in een muistroom en hebben het strand niet meer kunnen be reiken omdat ze de zwemkunst „iet voldoende machtig zijn. Drie leden van het politie- stranddétachement haalden het drietal uit zee. dodelijk ongeval Bij een verkeersongeval op een autoweg nabij de stad Mem- mingen in Beieren, is maandag de 20-jarige W. van Gils uit Goirle om het leven gekomen. 5^ 21 jarige R. Donders uit Til burg werd bij dit ongeluk ern stig gewond. Het tweetal, dat op een scoo ter een vakantiereis door Zuid- Duitsland maakte, botste tegen een voor hen rijdende personen auto die remde. Een achterop komende vrachtwagen kon hen niet meer ontwijken. Van Gils v/as op slag dood, Donders werd met zware verwondingen opge nomen in een ziekenhuis te Memmingen. Hij is thans buiten levensgevaar. boerderij afgebrand Dinsdagmorgen omstreeks zes uur is door nog onbekende oor zaak brand uitgebroken in de boerderij van de heer j. Kuijs in de Heistraat te Vlijmen. Het pand stond spoedig in lichter laaie. Buurtbewoners slaagden erin de tien nog slapende kinde ren in leeftijd variërende van 1 tot 13 jaar te redden. Een tractor, landbouwgereed schappen, hooi en stro gingen verloren. Een kalf verbrandde levend De inboedel ging nage noeg verloren. Omliggende per celen zijn gespaard gebleven. dodelijk ongeval Dé 76-jarige J. Antens uit Zun- dert is maandag om het leven gekomen, toen hij ter hoogte van de Sint Trudokerk in Zundert met zijn fiets de trottoirband raakte, ten val kwam en met zijn hoofd onder een juist pas serende vrachtwagen terecht kwam. PAARD veroorzaakt VERKEERSONGELUK In Zundert is maandag een personenauto, bestuurd door A. K. uit Breda, tegen een boom gereden toen een paard, dat aan de hand werd meegevoerd plot seling een zijsprong maakte en op de auto terecht kwam. De auto ramde 'eerst een boom en kwam daarop tegen een andere boom tot stilstand. De bestuur der liep ernstige verwondingen op. De naast hem zittende heer De B. uit Dorst kreeg een ern stige shock. De achterinzittende W. uit Breda kreeg een neus- fractuur. Allen zijn overge bracht naar het Sint-Ignatius. ziekenhuis in Breda. OUDE BOERDERIJ AFGEBRAND Gistermiddag heeft een uit slaande brand in Wateringen in nog geen uur tijds twee hooi schelven, een stal, een schuur en het woonhuis van de familie H. S. van Vliet, aan de Noord- weg, in de as gelegd. De uit 1594 daterende boerderij kon, on danks het harde werken van de vrijwillige brandweer van Wate ringen, later bijgestaan door en kele motorspuiten uit Den Haag, niet worden behouden. Aange zien de boerderij enkele honder den meters van de weg af ligt, hadden de brandweerlieden grote moeite met de watervoor ziening. Een inderhaast ontbo den waterwagen met een inhoud van 20.000 liter, bracht hier uit komst. Met schuimblusapparaten wist men een doorgang te banen door een gordijn van vuur, doch de varkens, die raen op die ma nier had willen redden, bleken reeds zozeer door het vuur te hebben geleden, dat ze moesten worden afgemaakt. De oorzaak van de brand moet hoogst waarschijnlijk worden gezocht in het aansteken van een hoop afval, die precies in de windrichting van de hooischel ven lag. Enkele vonken ontsta ken het kurkdroge hooi en in enkele minuten laaide het vuur zó hoog op, dat aan behoud van de oude boerderij niet meer viel te denken. De schade wordt ge schat op enkele tienduizenden guldens. De eigenaar, die een half jaar geleden uit Nieuwer- kerk a/d IJssel naar Wateringen kwam, is tegen brandschade ver zekerd. De inboedel ging vrijwel ge heel verloren. VEEHOUDER STEEKT BUURMAN DOOD De rijkspolitie heeft dinsdag de 54-jarige veehouder Wiebe van der V. uit Marum aange houden, omdat hij dinsdagmor gen zijn buurman, de 28-jarige gehuwde A. van der Wijk, vader van twee kinderen, met een hooivork zodanig heeft gestoken dat deze kort daarna aan de be komen verwondingen is bezwe ken. Van der V. zal ter beschik king van de Justitie te Gronin gen worden gesteld. Er bestond al enige tijd onenig heid tussen beide mannen. Dins dagmorgen was een onbeduiden de kleinigheid de oorzaak van een felle uitbarsting. Toen Van der V. met een wagen vol Tcuil- gras langs de wagen van zijn buurman reed stormde deze, vol gens de verklaring van verdach te, op hem af en sloeg hem met een stok op het hoofd. Van der V. greep toen in drift de hooi vork en stak toe. Het slacht offer werd in de borst getrof- ten. Zwaar gewond liep hij naai de nabije boerderij van de heer G. Renkema. Daar zakte hij in elkaar en bezweek aan de ver wondingen. De advocaten van Eichmann hebben dinsdag de indiening van hun bewijsmateriaal vol tooid. De verdediger van Eichmann, dr. Robert Servatius, overhan digde aan het hof een juist ont vangen beëdigde getuigenverkla ring van Eichmann's vroegere knecht sergeant Slavik, die aan wezig geweest is bij de moord op een Joodse jongen waarvan Eichmann wordt beschuldigd. Slawik heeft op 7 juli voor het hof te Wenen ontkend iets van de moord af te weten. Het hof stond aan Servatius toe over deze kwestie aan Eich mann nog enige vragen te stel len. Eichmann vertelde dat een man met de naam Teitl korte tijd in 1944 als chauffeur voor hem had gewerkt, maar hij kon zich niet herinneren dat deze ter dood veroordeeld werd wegens moord op een Hongaar ss vrouw. Hausner: „Ik vind het vreemd dat Slawik wel weet wat er met Teitl gebeurd is en u niet?" Eichmann antwoordde dat de terechtstelling van Teitl moest gebeurd zijn nadat hij zijn een heid verlaten had. Eichmann stelde voor generaal Otto Win- kelmann, destijds chef van de veiligheidspolitie in Boedapest, over dit geval te ondervragen. De openbare aanklager bracht nog enige bewijsstukken naar voren, waaronder een beëdigde verklaring over het kamp Ausch witz, een statuut van het Duitse rijk uit 1935 en een in Praag ge publiceerd boek over het lot van de kinderen van de Poolse stad Lidice. Als laatste bewijsstuk werd een copie van een prent briefkaart ter sprake gebracht, die door Joden uit een trein naar Auschwitz is geworpen. Op de achterkant hiervan stond de boodschap; „Woensdagmiddag 15 juni 1944. Wij worden uit Konron weggevoerd. Rijden door Boedapest. S.O.S.". De president, rechter Landau, deelde later mee dat de zitting wordt verdaagd tot donderdag 3 augustus. Dan zal de openbare aanklager zijn requisitoir hou den. H. M. de Koningin heeft haar goedkeuring gegeven om de kam pementen van de troepenmacht in Suriname te vernoemen naar de Prinsessen. Zo zal het kampe ment te Bosbivak in het vervolg Prinses Beatrix-kampement lie ten, het kampement in Albina wordt Prinses Margriet-kampe ment. Een Prinses Irene-kampe- ment komt in Nickerie, en het kampement aan de Brownsweg zal worden vernoemd naar Prin ses Marijke. Het grote kampe ment te Paramaribo heet sinds een aantal jaren reeds het Prins Bernhard-kampement. (Advertentie.) ER HUILDE EEN BABY IN DE EERSTE KAMER... In de plechtige zittingszaal van 3e Eerste Kamer aan het Haagse Binnenhof heeft dinsdagmiddag een baby gehuild; zó luid dat de senatoren hartelijk begonnen te lachen, terwijl de gegeneerde moeder snel met haar spruit van de publieke tribune verdween. Het geschrei, een werkelijk on gewoon geluid in deze zaal, weer klonk toen de senatoren zouden stemmen over een begrotingswij ziging, waarbij 300.000 beschik baar wordt gesteld voor voorma lige leidsters van het bijzonder kleuteronderwijs die geen of slechts een gering pensioen ge nieten. Het was niet duidelijk of de baby huilde van blijdschap of verdriet over het wetsontwerp, dat de Kamer, nadat de rust was weergekeerd, zonder hoofdelijke stemming aanvaardde. AUTODIEF BEKENT 25 INBRAKEN De 19-jarige Amsterdamse stempelmaker G. Th. M„ die zondag j.l, door de Amstelveense politie werd aangehouden we gens diefstal van een auto, heeft gisteren tegenover de Amster damse politie bekend in de afge lopen maanden 25 inbraken te hebben gepleegd. Onder meer ontvreemdde hij geld uit de R.K. kerk in het Geuzenveld, een bioscoop en een hotel. Voorts klom hij door de bovenlichten van talrijke winkels. In totaal heeft hij 3000 en een aantal goederen gestolen. De jongeman zal aan de officier van Justitie worden voorgeleid. ONGEVAL OP OVERWEG Op een niet-beveiligde over weg in Musselkanaal is dinsdag middag de 30-jarige W. Roffel uit Tweede Exloërmond met zijn auto tegen de achterzijde van een goederentrein gereden. De auto werd een eind meegesleurd en vervolgens in het langs de spoor baan lopende kanaal gedrukt. De bestuurder werd zeer ernstig ge wond overgebracht naar een Ziekenhuis in Groningen. De 30-jarige dealer in land bouwwerktuigen W. Roffel, die dinsdagmiddag in Musselkanaal tegen een goederentrein is ge veden, en met zware verwondin gen werd overgebracht naar een ziekenhuis in Groningen, is daar dinsdagavond overleden. De heer Roffel was gehuwd en vader van een kind. De reservisten van het eerste bataljon van het in do Zuidrho- desische hoofdstad Salisbury ge legerde koninklijke Rhodesia- regiment zijn maandagavond on der de wapenen geroepen. Uit protest tegen nieuwe Brit se voorstellen tot grondwetsher ziening voor Zuid-Rhodesië was door tegenstanders maandag een staking uitgeroepen. Bij het be schermen van werkwilligen, die bij het naar huis gaan door sta kers werden aangevallen, heeft de politie twee Afrikanen ge dood en vier gewond. Vandaag wordt over de Britse voorstellen een referendum ge houden. Dinsdagmorgen zijn de arbeiders uit de twee negerwij- ken van Salisbury onder be scherming van de troepen naar hun werk gegaan ondanks de stakingsoproep van de Afrikaan se nationalistische leiders. De Afrikaanse nationaal-demo- cratische partij in Zuid-Rhode sië heeft dinsdag meegedeeld, dat op alle Afrikanen in Zuid- Rhodesië een beroep wordt ge daan vandaag, de dag van de volksstemming over de grond wetswijzigingen, thuis te blijven en te bidden. In een verklaring van de zes leden van het bestuur van deze nationalistische partij werd ge zegd dat zij er bij allen op aan dringen vandaag geen enkele vorm van werk te verrichten en de gehele dag door te brengen in gebed en bezinning over de bevrijdingsstrijd van het land. De Afrikaanse leiders zeggen over de volksstemming dat dit een zaak van de kolonisten is met het doel blijvend aan de macht te blijven. Verder zeiden de bestuurs leden op een persconferentie dat de negerbevolking zondag' j.l. in een onofficiële „zwarte volks stemming" de voorstellen met overweldigende meerderheid heeft verworpen. De telling is nog niet afgelopen maar reeds zijn 152.277 neen-stemmen geteld tegen slechts 235 ja-stemmen. Verwacht wordt dat vandaag 83.486 geregistreerde kiezers aan het referendum zullen deelne men. Hiervan bestaat de meer derheid uit blanken, wat de an dere bevolkingsgroepen betreft zijn o.a. vierduizend Afrikanen, duizend Aziaten en duizend halfbloeden stemgerechtigd. ven en daarin zodoende een nut tige ontspanning en vrijetijds besteding te vinden. Er is zeker alle aanleiding toe om dit 40-jarige bestaan zoals dus in de bedoeling ligt op feestelijke maar bescheiden wijze te gaan vieren. PRIJSVLUCHT UIT ARRAS Comb. Bosehkapelle-Hengst- dijk-Rapenburg. Jonge duiven: Snelheid eerste duif 951 m; laatste prijsw. duif 725 meter. 1. L. Lauret, Boschkapelle; 2. A. Jacobs, Stoppeldijk; 3. A. Blankaart, Graauw; 4. A. Peers man, Axel; 5. J. de Visser, Axel; 6. E. van Assche, Hengstdijk; 7. C. de Smet, Rapenburg; 8. F. Vaal. Hengstdijk; 10. L. Wentz- ler, Hulst; 11. P. de Vos, Zaam- slag; 12 en 15. F. van der Veen, Terneuzen; 13. R. van de Veke, Zaamslag; 14. C. Verstraeten, Axel. Oude duiven; Snelheid eerste duif 879 m; laatste prijsw. duif 616 meter. 1. C. Stallaert, Stoppeldijk; 2, 4. 5 en 6. C. de Jonghe, Zaam slag; 3. P. Collet. Stoppeldijk; 7. J. Fruijtier, StoppeldijK, HENGELWEDSTRIJD OP GROTE KREEK TE AXEL De aqtieve hengelaarsvereni ging G. A. O. te Axel had zater dagmiddag een wedstrijd geor ganiseerd om te zien welke sportman het sterkst was in de vangst. Rondom de mooie kreek had den zich 54 deelnemers opge steld om zich overeenkomstig de reglementen in een sportieve kamp de eer te bekampen. De uitslag was: 1. R. van de Velde, Moerbeke (B.), 350 pnt; 2. W. van Meurs, 340 pnt; 3. A. P. van Riel, 300 pnt; 4. Fl. Scheele, 220 pnt; 5. Corn. C. Dieleman, 190 pnt; 6. Adr. Loof, 180 pnt; 7. A. Melke- beke, Brussel, 160 pnt; 8. L. D'hont, Sas van Gent, 150 pnt; 9. Arth. van Laere, Westdorpe, 140 pnt; 10. M. Zegers, 140 pnt; 11. P. Bruijsinck, Sas van Gent, 130 pnt; 12. A. Naudts, Moer beke (B.), 130 pnt; 13. J. Ver- lose, Gent (B.), 110 pnt; 14. R. de Waele, Moerbeke (B.), 110 pnt; 15. Ed. de Clercq, West dorpe, 90 pnt; 16. A. A. Pleunis. 70 pnt; 17. J. Kool, 50 pnt; 18. G. Riemens, 50 pnt; 19. J. C. van Gink, 50 pnt; 20. Fr. de Ca- luwé, 50 pnt; 21. Adr. Hamelink, 50 pnt; 22. J. van Meurs, 40 pnt. Waar geen woonplaats ver meld wonen de deelnemers te De 23-jarige Marie Anne de Coster, een inwoonster van Was senaar, die met vakantie in Lu xemburg vertoefde,, heeft met haar rijwiel in de omgeving van Mersch een ernstige val gemaakt waarbij zij een schedelbreuk op liep. Zij is met spoed naar het zie kenhuis van St. Thérèse, te Lu xemburg, overgebracht, nadat een juist passerende Duitse arts haar de eerste hulp had ver leend. In Irak is een nieuwe wet in werking getreden waarbij aan alle inwoners uit Koeweit en an dere Arabische landen dezelfde rechten en voorrechten als de Irakezen worden toegekend, zo is maandagavond in Bagdad be kendgemaakt. Ook kapitaalsinvesteringen uit Koeweit en andere Arabische landen zullen op „Irakese" ma nier behandeld worden, wat vrijstelling van inkomstenbelas ting, eigendomsbelasting of in voerrechten inhoudt. In een voorwoord wordt ge zegd dat de wet is bedoeld om de betrekkingen van Irak met de andere delen van de Arabi sche wereld te verstevigen en „de complete Iraakse eenheid" te versterken. Een woordvoerder van de V. N. in Leopoldstad heeft mee gedeeld, dat er geen vliegtuigen beschikbaar zijn om het Tunesi sche contingent naar huis te brengen. Het afgelopen weekein de zijn er 120 van de ruim 3.000 Tunesische militairen per vlieg tuig weggebracht. Zoals bekend heeft president Bourguiba van Tunesië het con tingent naar huis ontboden wegens het conflict met Frank rijk. Van welingelichte zijde wordt in New York vernomen, dat de V. N. een dringend beroep op een aantal landen heeft gedaan om troepen voor Kongo beschik baar te stellen. !De groep Zweedse soldaten, die uit Gaza naar Kongo gaat, zal daar naar verwachting slechts twee maan den blijven. Amerika heeft zich inmiddels bereid verklaard bij de repa triëring van de Tunesiërs te hei- Den. De arrestatie van een zekere Joseph Kanat, die werd aange zien voor dr. Joseph Mengele, die kamparts van Auschwitz is geweest en als oorlogsmisdadiger wordt gezocht, blijkt het gevolg te zijn geweest van misleidende inlichtingen, die de Braziliaanse autoriteiten werden verstrekt door voormalige nazi's, die zich als slachtoffers van Mengele hebben voorgedaan. Op hun medelingen werd Ka- nat in een plaatsje aan de grens tussen Brazilië en Paraguay ge arresteerd, terwijl de echte dr. Mengele, van wie op deze wijze de aandacht werd afgeleid, zich in veiligheid kon brengen. Het Braziliaanse dagblad „Ul tima Hora", dat dit meldt voegt hieraan toe dat men nog niet weet of Joseph Kanat ook met de voormalige nazi's onder één hoedje heeft gespeeld, of dat hij zelf om de tuin werd geleid. 40 JAAR Z. V. B. Hoewel de K. N. V. B. afdeling Zeeland pas dateert van het be gin van de oorlogsjaren, toen door fusie van alle toen bestaan de voetbalbonden alle voetbal lers in de Nederlandse Voetbal- Bond werden ondergebracht, is de feitelijke oprichtingsdatum 1 augustus 1921. Toen immers werd de Zeeuwse Voetbal-Bond opgericht en de huidige afdeling Zeeland is daar de voortzetting van. Die oprichting, nu 40 jaar geleden, was niet de eerste po ging om in Zeeland het „lagere" voetbal in één overkoepelende organisatie onder te brengen. Voordien reeds waren enkele pogingen in die richting, waar van de eerste reeds omstreeks 18960) plaats vond, grandioos mislukt. Die mislukking dreigde overigens ook lange tijd na de oprichting van de Z. V. B. en het heeft b.v. heel wat voeten in de aarde gehad vóór in 1922 het eerste voltallige bestuur, be staande uit de heren H. van Put ten, J. de Nooyer (één der op richters), I. W. Burgel, T. Mes (eveneens oprichter) en M. de Wilde, kon worden gekozen. Er moesten heel wat moeilijk heden worden overwonnen, want ook de financiële positie van de jonge bond bevredigde al lerminst. Hierin kwam in 1926 verandering ten goede, toen een nieuw bestuur, onder leiding van de heer M. Oele, de Neder landse Voetbal-Bond bereid vond een handje te helpen. De be staande schulden werden betaald en door het geven van reissub- sidie werd tegemoetgekomen in de post reiskosten van diverse clubs. Deze voorloper van de „verenactie" had dus wél succes. Door fusie met andere voetbal organisaties in Zeeland, waar van er enkele regelmatig con tact hadden met Belgisch Vlaan deren, steeg het aantal vereni gingen en deze stijging is met een korte onderbreking blijven voortduren. Momenteel bedraagt het aantal bondsleden ruim 12.000. Nadat de heer Oele was opge volgd na ongeveer 10 jaar de voorzittershamer te hebben ge hanteerd door ir. J. Ph. van Dalsum, nam in 1948 de heer A. Imanse, na een ernstige be stuurscrisis, het heft in handen. Onder zijn leiding werd een bloeiende organisatie opge bouwd. Als gevolg van de grote ledenaanwas en daarmede ver band houdende werkvermeerde- ring werd in 1950 een admini strateur benoemd en betrok men in 1952 een zelfstandig bondsbureau. Voordien geschied de het bondswerk nog bij de be stuursleden thuis. De periode Imanse, waarin de bond tot gro te bloei kwam, vond in 1957 een einde en weer lag er een ernsti ge bestuurscrisis aan ten grond slag. Zijn opvolger, de huidige voorzitter I. W. Bakker, moest met een vrijwel geheel nieuw bestuur de leiding overnemen. Gezien de rust die sindsdien in de bond heerst blijkt hij onder moeilijke omstandigheden erin geslaagd te zijn het afdelings scheepje in rustig water te loodsen. Bij de viering van het jubi leum, dat pas in oktober op be scheiden schaal zal plaats vin den, kan derhalve van een rus tig bondsleven worden gespro ken en dit is zeker een verdien ste van voorzitter 1. W. Bakker, daarbij geassisteerd door zijn bestuursleden J. Allaart, J. Plat- teeuw, M. F. van Hijfte, A. F. v. d. Pluym, A. L. Dikkenberg, H. Klein, J. Volkeri en C. P. van de Velde, en zeker niet het minst door de sinds 1950 in functie zijnde bondsadministra- teur C. van Nimwegen, die met het overige personeel steeds doende is het omvangrijke bondswerk in juiste banen te leiden. Door het ijveren van dit en vorige besturen zijn in de 40 jaar van het bestaan van de af deling vele jonge mensen in de gelegenheid gesteld de zo speci fiek mannelijke sport die de voetbalsport nu eenmaal is in georganiseerd verband te bedrij Dinsdagochtend worg iv in Nijmegen de 45ste vierdaagse van de Iv. N. B. L. O. begonnen. De foto toont een groep deelneemsters met vlag op de brug over de Waal, Een tragische gebeurtenis heeft dinsdagmorgen, toen de Vierdaagselopers door Eist trok ken, een schaduw geworpen over de 45e Nijmeegse Vierdaagse. Pal vóór de eretribune in het Betuwse stadje is de Zwitserse fuselier Paul Mathis onwel ge worden en in elkaar gezakt. Dok ter Avenarius, chef van de me dische dienst van de Vierdaagse, die op de tribune aanwezig was, kon slechts de dood constateren. Mathis, die 49 jaar oud is ge worden, is waarschijnlijk over leden aan een hartverlamming. De Zwitser, die gehuwd was, en vader van twee kinderen deed voor de tweede keer mee aan de Nijmeegse Vierdaagse. Het detachement waarvan hij deel uitmaakte heeft zich direct na het tragische overlijden uit de marsen teruggetrokken. Majoor Breunisse, de organi sator van de Vierdaagse heeft onmiddellijk de muzikale ont- ontvangst in Nijmegen afgelast. Alle vlaggen werden halfstok ge hesen. Het overlijden van Paul Mathis waarvan de meeste deelnemers pas in de avond ken nis namen heeft uiteraard de vreugde van de prachtige eerste wandeldag voor een groot deel weggenomen. Het begon dinsdagmorgen al lemaal zo goed. Het was koel weer. De wind was niet hinder lijk en het zonnetje werd getem perd door een licht egaal wol kendek. Moeilijk hebben de wan delaars het op deze eerste dag dan ook niet gehad. Daarvoor was het weer te goed. Alleen de slecht-getrainden kwamen in nood. Van de 12.087 gestartte deelnemers zijn er dan ook maar 39 met de „bezemwagen" in Nij megen teruggekeerd, zodat 12.048 lopers vandaag het Land van Maas en Waal mogen in trekken. Slechts één uitvaller heeft de leiding van de Apeldoornse vier daagse na afloop van de eerste dag moeten boeken. Onder prachtige omstandig heden heeft het wandellegioen een tocht gemaakt over het Ve- luwse gebied ten noorden van Apeldoorn. De „vijftigers'' ver trokken al om zes uur in de ochtend en de deelnemers op andere afstanden gingen daarna op stap, totdat om kwart voor negen het gehele legioen onder weg was. Via Vaassen ging het naar Ernst, waar de „vijftigers" doorgingen in de richting Epe en de „veertigers" en „dertigers" afbogen naar het westen. De „veertigers" maakten daarna nog een lus van 10 km en kwa men tenslotte, evenals de „vijf tigers", uit op het traject van de toeristenklasse. De stemming was bijzonder goed en de E.H.B.O. had het be trekkelijk rustig. Vandaag op de tweede dag gaat de tocht langs het ApeldoornDierense kanaal en langs de Sprengen naar Beek bergen. De „veertigers" en „vijf tigers" maken dan nog een om weg naar de Woeste Hoogte. Vanaf Beekbergen is er voor de drie categorieën weer een geza menlijk parcours.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3