Provinciaal nieuws 99 ct VéGé DE BRONZEN ADELAAR BOSCHKAPELLE e Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 26 juli 1961 TERNEUZEN Teraardebestelling inspec teur van poltie K. Reinders Te Stedum (Groningen) werd maandagmiddag onder grote be langstelling teraardebesteld bet stoffelijk overschot van de heer K. Reinders, korpschef van de gemeentepolitie te Terneuzen. De rouwdienst, die plaats vond in het Hervormd Verenigingsge bouw, werd geleid door ds C. de Groot, Herv. predikant te Nij- kerk, vriend van de overledene, Een stoet van 20 auto's vorm de zich achter de wagen met het stoffelijk overschot, geflankeerd door leden van het Terneuzens politiekorps, met daarachter een volgwagen met een twintigtal kransen en takken. Burgemeester mr H. Rijpstra, vergezeld van de wethouder van openbare werken de heer M. de Vos, herdacht aan het graf tie overledene, die hij schetste als een man van hoge plichtsbe trachting, en als korpschef der gemeentepolitie de algemene ach ting verwierf van het gemeente bestuur, het politiekorps en de bevolking van Terneuzen. Zijn nagedachtenis zal door het ge meentebestuur in hoge ere wor den gehouden. De waarnemend korpschef der gemeentepolitie, adjudant E. Russchen zeide, dat hoewel be kend met de hoogst ernstige toe stand van de heer Reinders, er bij het corps grote verslagenheid heerste toen de droeve tijding van het overlijden werd ontvan gen. Nog tal van jaren zal deze humane chef in de herinnering van het korps blijven voortleven. Namens de gemeentepolitie. -Ie reserve-politie en de politie- spo.vereniging werden hierop bloemen op de kist gelegd. Verder werd nog het woord gevoerd door de officier der Rijkspolitie D. van Ooyen en werden ook bloemen als laatste groet neergelegd namens het korps der Rijkspolitie en het korps der Koninkl. Marechaus- sée. Nadat de heer P. I.oof, direc teur der Twentsehe Bank, als vriend een afscheidswoord had gesproken, dankte de heer H. K. Ostendorf, schoonzoon van de overledene, namens de familie voor de talrijke blijken van be langstelling tijdens de ziekte ontvangen en de laatstp eer de overledene bewezen. 55-jarig Huwelijksfeest van echtpaar Dielemande Mul. Vandaag vieren de heer en mevr. P. J. Dieleman-de Mul (Javastraat 17) hun vijf-en-vijf- tigjarig huwelijksfeest. Toen wij gisteravond een be zoek brachten aan het gouden echtpaar, was vader Dieleman niet thuis. Ondanks zijn 75 jaar voelt hij zich nog fit genoeg om bij een mooie zomeravond een eindje te gaan wandelen. Want na al die jaren van zijn lange leven, boeit de Westerschelde hem nog altijd en wie zou hem dit genoegen niet gunnen na een leven van hard werken in de boten en op de l'Azöte te Sluiskil. Moedei' Dieleman (76 jaar) troffen wij thuis. Een vrouw die mét haar man heel veel zorgen (zonder speciale hulp hadden zij het nooit aangekund) heeft ge dragen. „Eigenlijk feest-vieren doen wij niet", deelde zij ons mee, maar de kinderen en de klein kinderen will en het graag en vooruit dan maar", zegt zij, ter wijl zij het glaswerk nog eens nawrijft, ook al blinkt dit nog zo. „En de buren, och die zullen natuurlijk ook wel even langs komen en dan moet je toch wat in huis hebben", zegt zij bijna verontschuldigend als juist de versnaperingen worden binnen gebracht Er is niet veel reden om feest te vieren, meent moeder Diele man, maar daartegenover is zij er toch ook wel van overtuigd, dat zij in het leven veel goeds kregen, al was het alleen maa- de kracht om hun kinderen groot te brengen. Dat viel niet mee voor vader en moeder Diele man, die zorg voor zeven kinde ren. De tegenslagen kwamen eigenlijk maar later, toen zij nog maar één zoon thuis hadden. Een getrouwde dochter stierf toen zij pas 25 jaar was en drie kinde ren had. Een zoon nog geen jaar geleden. 52 jaar oud, en een an dere zoon verongelukte ander half jaar geleden in een boot toen hij met een loader in het ruim reed. Deze mensen hebben meer dan een halve eeuw lief en leed met elkaar gedeeld. Het lief konden zij in die vroegere jaren wel op. Zij steunden alleen op elkaar en hot leed was soms bovenmense lijk zwaar. Daarom verdienen zij de achting die vrienden en bu ien hen toedragen en zullen ?ij des te kostbaarder zijn in de ogen van hun kinderen. Dat er vandaag daar in de Javastraat een opgewekte stem ming zal heersen, staat boven alle twijfel. Middenstandsexamen. Bij het gisteren alhier gehouden examen slaagden voor net Mid denstandsdiploma: Ca Ha SchootBroekhoven, R. L. L. Steel, Ne Verstraten, W. P. Vinke, Da Ma Sa Willemsen en Pa Ga Wijna, allen te Axel; C. J. de Schipper en J. C. de Schipper, beiden te Biezelinge; Ma Ra Verbrugge te Boschka- pelle; Aa Ea Calon, A. van Oos- tenbrugge en L. J. Steijaert. al len te Breskens; R. E. M. Swa- gemakers en Me Je Willaert. beiden te Clinge; H. K. van San- te te Goes; L. J. Spelier te 's-Hee- renhoek; Ca Ne van Tatenhove te Hoek; L. J. L. Polfliet, M. I. Romeijnsen en A. W. M. v. d. Wiele, allen te Hulst; J. Walhout te Kapelle; J. Rombout en Ty Ma La Weesepoel, beiden te Kloosterzande; A. R. de Vlieghei-, W. E. A. M. de Vliegher, Ea Ma Jh Oa Vermandei en L. E. M. van Waes (Heikant), allen te Koe wacht; J. Rusch en J. H. Ver- ploeg, beiden te Oostburg; Eh Aa Warrens—v. d. Hooft te Os- senisse; As Ba Ca Onderdonck— v. d. Vijver en B. R. A. Rarame- loo, beiden te Philippine; J. van de Voorde te Retranchement; Je Ja Ma van OpdorpCasteleijn, P. L. M. Samijn en A. W. Wijn- acker, allen te Sas van Gent; J. L. Zoetewei te Schore; R. M. de Smet, Ea Ma Thomaes en P. A. P. Wauters, allen te Sluis; Fa Snoeys en F. P. de Waal, beiden te Sluiskil; G. A. A. Serrarens en Pa Ma Strobbe, beiden te Stop peldijk; Me Pa Ae Vioen, H. M. M. de Vree en Ta As Ma de Vree, allen te Terhole; W. S. Verlinde, M. J. M. C. van Vugt en J. Wis se, allen te Terneuzen; Ha Pa Olijslager, A. J. Schrieke. Pa Ca Verstraatevan Hese en J. A. van Willegen, allen te Vlissin- gen; J. Weststrate te Wilhelmi- nadorp; L. P. Claeys, J. P. Triou, R. M. W. Varin en J. Willemsen. allen te IJzendijke; J. C. Oele te Zaamslag en Eh Montenij te Zwartewaal. Vakdiplonia. Te Breda slaagden voor het vakdiploma costumière de da mes Riet v. d. Hooft te Terneu zen, Tannie de Putter te Hoek en Ria Wolfert te Hoek; voor tail- leuse Lien van Sorgen te IJzen dijke, Riet Suwijn te IJzendijke en Ineke van Drongelen te Hoek; voor coupeuse Rina Kayser te Terneuzen en voor coupeuse leidster Corry Dekker te Ter neuzen. Restauratie kerktoren Ds kerktoren staat momenteel in de steigers voor het onder gaan van een flinke opknap beurt. Aanvankelijk was er sprake van deze toren te slopen, maar uiteindelijk is de keus toch op een restauratie gevallen. Electro-technisch installa teur Onze dorpsgenoot de heer Jan Dobbelaar slaagde te Rotterdam voor het examen electro-tech nisch installateur V. E. V. Aannemer bouwindustrie De heer Jo Dobbelaar alhier slaagde te 's Hertogénbosch voor het examen aannemer bouwindu strie. GROEDE Raadsvergadering. De raad kwam maandagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester J. C. Everaars. Van G. S. was bericht ingeko men dat het raadsbesluit van 30 juni betreffende de wijziging van de kinderbijslagverordening bij de minister van Binnenlandse Zaken geen bedenkingen ont moet. evenals het raadsbesluit tot het toekennen van een uit kering ineens aan de gemeente ambtenaren en beambten, als mede het raadsbesluit tot vast stelling van de verordening tot regeling van de bezoldiging van het gemeentepersoneel. Ingekomen was een verzoek van het Fruitteelt-Proefbedrijf te Philippine om een gemeente lijke subsidie. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt hierop af wijzend beschikt. De gemeente Philippine deed het verzoek om een bijdrage van 50 uit de gemeentekas te mo gen ontvangen per leerling uit de gemeente G roede, die aan de fruitteeltcursus te Philippine onderricht geniet. Uit Groede zijn er twee leerlingen, die de lessen van deze cursus volgen. Ondanks het feit, dat de ge meente financiën van Groede verre van rooskleurig zijn werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. de gevraagde subsidie verleend. Van G. S. was een schrijven ingekomen waarin de raad om haar mening werd gevraagd over het toekennen van een autovergoeding van 1200 per- jaar aan de burgemeesters in gemeenten met een inwonertal beneden 15.000 zielen voor ge bruik van de eigen auto in de gemeente en voor toekenning van een kilometervergoeding van 14 cent voor gebruik van de auto buiten de gemeente. Het bedrag van 1200 per jaar zou voor de burgemeester van Groe de met 300 dienen te worden verhoogd, omdat deze tevens burgemeester van Nieuwvliet is. De raad kon in grote lijnen akkoord gaan met het voorstel van G. S„ maar zou graag zien, dat G. S voor het vaste bedrag van ƒ1200 een verdeling vast stelt tussen de gemeenten Groe de en Nieuwvliet. Besloten werd een bedrag van 1350 bij te dragen in de kosten van het aanschaffen van een kleine personen-auto ten behoe ve van een invalide ingezetene. De meerdere aanschafkosten van ruim 3.000 zullen door het rijk en enkele andere instanties wor den gedragen. B. en W. gaven in haar toelich ting te kennen, dat het rijk en de genoemde instanties geen medewerking zouden verlenen, indien de gemeente de gevraag de bijdrage niet toekent. Voor de wegverbetering aan de z.g. Oude Menne verleende de raad een aanvullend krediet van 5700. Voor uitvoering van het werk, zal de gemeente trachten de grond, waarover de weg zal lojien in eigendom te verkrijgen. Tevens trok de raad een be drag uit van 1000 voor het leggen van een trottoir in de Molenstraat vanaf de Slijkstraat tot aan de Lutherse pastorie. Het stukje grond aan de uit valsweg, waarop 4 nieuwe bun galows kunnen worden gebouwd is in eigendom van de gemeente, maar verpacht aan mevr. Van GijsJongman. Mevr. Van Gijs is bereid van haar pacht afstand te doen tegen betaling door de gemeente van een eenmalige vergoeding van ƒ2592, waartoe de raad besloot. SLUISKIL Arbeiders van de l'Azóte drei gen met staking. Ongeveer 200 arbeiders werk zaam in de zwavelzuurfabriek van de Compagnie Néerlandaise de l'Azóte dreigen vrijdagmorgen in staking te gaan als zij geen tien gulden meer loon per week krijgen, de dagpioegen niet iede re zaterdag vrij zijn inplaats van om de veertien dagen en de nachtploegen niet vijftig en zater dags 100 procent toeslag krijgen. Dinsdagmiddag maakte de on dernemingsraad van de fabriek deze eisen aan de directie be kend. Deze heeft evenwel mede gedeeld hieraan niet te kunnen voldoen, o.a. omdat de arbeiders geen steun hebben van de drie vakbonden. Vandaag zal opnieuw worden vergaderd waarbij ook de vak bondsbestuurders aanwezig zul len zijn. De arbeiders baseren hun eisen op het feit dat de om standigheden waaronder zij in de zwavelzuui fabrieken werken niet in evenredigheid zijn met de lonen. Verwacht wordt dat heden avond tijdens een vergadering van de arbeiders de resultaten van deze besprekingen zullen worden bekend gemaakt. STOPPELDIJK Jaarvergadering toneelclub De toneelvereniging „Stoppel dijk" hield in de bovenzaal van café Compiet haar druk bezoch te jaarvergadering. Uit de ver slagen van de secretaris en de penningmeester bleek, dat de toneelclub een minder geslaagd seizoen achter de rug heeft. Dit was echter hoofdzakelijk te wij ten aan het feit, dat enkele goe de krachten niet beschikbaar waren, waardoor slechts na veel wikken en wegen een stuk op de planken kon worden ge bracht. Die moeilijkheden zijn nu achter de rug en het komen de seizoen wordt dan ook met optimisme tegemoet gezien. Met het reeds gekozen stuk „Het lied van alle tijden" zal worden deelgenomen aan het Zeeuwse Landjuweel en men hoopt de successen van de vorige landju welen minstens te kunnen even aren. „Stoppeldijk" heeft ook het komende seizoen weer het voor recht te kunnen spelen onder regie van drs. L. Lockefeer. De aftredende bestuursleden, W. Lambert, G. de Maaijer en A. Strobbe, werden bij acclama tie herkozen. Na afloop van de vergadering deden de leden en donateurs de palingmaaltijd alle eer aan, waarna nog enkele uur tjes in gezellig samenzijn wer den doorgebracht. VLISSINGEN Berging kustvaarder begon nen. Bergingsvaartuigen van Van der Tak en Van den Akker, waaron der de grote bokken „Walche ren", „Arend" en „Condor", met een gezamenlijk hefvermogen van 600 ton, zijn in de monding van de Westc-rschelde, ter hoog te van het badstrand bij Kaap duin, tussen Vlissingen en Zou- telande, begonnen met de defi nitieve berging van de Duitse kustvaarder „Martin Lutje". Deze 500 ton metende boot zonk begin van dit jaar en ligt onge veer honderd meter uit de laag- waterlijn. In de afgelopen maan den heeft men de lading, voor namelijk bestaande uit ijzer, uit het schip verwijderd. Gistermor gen omstreeks tien uur kwam de negen schepen tellende ber- gingsvloot bij Kaapduin aan en werd het schip, dat onder een hoek van dertig graden in veer tien meter diep water ligt, in de stroppen genomen, uiteraard onder grote belangstelling van de vele badgasten. In de loop van gisteren wilde men het scheepje recht proberen te zet ten. omdat het bij het volgende laag water defintief te kunnen lichten. Daarna zal het schip, grotendeels onder water, naar Vlissingen worden gesleept, waar het op het zogenaamde „eilandstrand" bij de buitenha ven aan de grond zal worden ge zet voor het verrichten van noodreparaties. VOGELWAARDE. Uitreiking diploma E. H. B. O. In de bovenzaal van café Compiet heeft burgemeester Hendrikse de E. H. B. O.-diplo- ma's uitgereikt aan de dames A. Collet, G. van Damme, C. Jacobs, M. L. Jacobs, B. van Jole. G. Kool, E. Lambert, E. Schelfaut, R. Scheeren, R. Ver- rassel en A. de RooyVink en de heren E. van Assche, H. van den Bergen, Th. van Deursen en G. Jansen. Met deze 15 gediplomeerden hebben 37 ingezetenen het een heidsdiploma, hetgeen in verge lijking met andere gemeenten, een groot aantal kan genoemd worden. In zijn dankwoord gericht tot dokter Du Puij en de instruc teur de heer Van Aert, wees burgemeester Hendrikse er op, dat dit wel de laatste maal zal zijn dat hij deze diploma's kan uitreiken, daar zijn laatste jaar als burgemeester reeds is inge gaan. Hij wenste de geslaagden geluk met het behalen van het E. H. B. O.-diploma en hoopte dat zij zich ook na dit succes zullen blijven oefenen. Ook de cursusleider dokter Du Puij en de instructeur voer den hierna het woord, evenals de heer L. Daalman, die als dis- tricts-secretaris namens het hoofd- en districtsbest uur de gediplomeerden feliciteerde. Het dankwoord van de cursis ten werd door mej. Betsy van Jole uitgesproken. De heer Van Deursen bood als voorzitter van de cursus de do centen een geschenk onder cou vert aan. Met het diploma ontvingen de geslaagden een insigne. Het daarop voigende gezellig samenzijn kende verschillende hoogtepunten, zoals het door mej. Els Schelfaut berijmde het verloop van de cursus. Met een goed geslaagde lote rij wist de penningmeester de meeste financiële plooien van deze bijeenkomst weer glad te strijken. ZUIDZANDE Zang- en muziekconcert. Op uitnodiging van de plaat selijke Vereniging voor Vreem delingenverkeer, werden j.l. za terdag aldaar zang- en muziek- concerten gegeven door het dameskoor Juliana, de Konink lijke muziekvereniging „Veroni ca", beiden uit Zuidzande en door de muziekvereniging „Ons Ge- van de uitvoerende muziekver- medewerking van de drumband ,De Jantjes" uit Sluis. Aan de concerten was vooraf gegaan een muzikale wandeling door het dorp van de uitvoerende muziekverenigingen. Zowel van de zijde van de in woners als van de alhier verblij vende talrijke vakantiegangers, bestond grote he]angstel)jn„ voor dit „muziekfeest in hei klein" en hetgeen door de ver- schillende verenigingen tijden? de concerten ten gehore wen) gebracht, werd door de vele aan wezigen ten zeerste gewaardeerd Dc Engelse koninklijke paleizen In het Engelse Lagerhuis heeft de labouraf ge vaardigt,, William Hamilton dinsdagmid. dag voorgesteld de modernise, ring van prinses Margaret's wo. ning, Kensington Palace op t? schorten aangezien de noodzaak de overheidsuitgaven beperkt moeten worden. Onder afkeurende kreten van conservatieve afgevaardigden verklaarde Hamilton dat ook „de zeer kleine, bijzonder bevoor. rechte, en in het algemeen ge sproken nutteloze minderheid" zich opofferingen dient te ge troosten wanneer de rest Van het land moet bezuinigen. De minister van Openbare Werken, lord John Hope, weiger, de de uitvoering van het moder niseringsplan uit te stellen. Hij verklaarde dat bij het onderhoud van de koninklijke paleizen de uiterste zuinigheid wordt be tracht. Discontoverlioging in Engeland De Britse regering heeft een verhoging van het officiële dis conto aangekondigd van 5 tot 7 procent. Dit was één der door de Britse minister van Finan ciën in het Lagerhuis gistermid dag aangekondigde maatregelen. In kringen van handel en fi nanciën te Amsterdam nam men dinsdag met de grootste belang stelling kennis van de mede delingen van de Blitse minister van Financiën in het Lagerhuis ter zake van het door de re gering voorgestelde versobe- ringsprograroma. Vooral de for se verhoging van het officiële disconto met 2 procent wordt beschouwd als een duidelijke aanwijzing dat de regering alles in het werk wil stellen om er voor te zorgen dat een devalu atie van het pond sterling niet nodig zal zijn. Voorts duidt de aangekondigde toeslag op de in directe belastingen en op de omzetbelasting bij verkoop van bepaalde goederen er op, zo meent men hier, dat het leven in Engeland duurder zal gaan worden. Het vertrouwen in de versoberingspolitiek van de En gelse regering kwam in Amster dam terstond tot uiting in de koers van het pond sterling, die na het bekend worden van de mededelingen in het Lagerhuis herstelde van 10.01 3/8 tot 10.02' 2 glQ. Devaluatiedenkbeelden kan men nu wel uit het hoofd zet ten. zo was de hier heersende in druk. (Adv.) In onze advertentie van gisteren werd abusievelijk opgegeven: Korti-Knakworst pot 69 et. Dit moet eehter zijn pot 79) (Nadruk verboden.) Op de weg naar Genappe rijdt Napoleon eenzaam een veld op en stapt af. Hij is enige tijd mee. gesleept door de stroom, die in panische angst links en rechts gevlucht is. Hij draagt, een grijze jas en een oude steek. Naast zijn paard loopt hij naar Waterloo terug als een slaapwandelaar, die een droombeeld volgt Zware, grijze wolkbanken jagen door de lucht en verduis teren het koude maanlicht, dat met zijn stralen dit verlaten slagveld beschijnt. Hij hoort, hoe zijn grote leger hals over kop vlucht. De Pruisen op hun hielen en hij hoort het gekerm van de duizenden gewonden. Bij de boerderij van La Belle Allian ce hebben Wellington en Blü- cher elkaar gevonden en de hand gedrukt. Maar de slaapwandelaar loopt naast zijn witte paard verder en kijkt naar c'.e horizon in de ver te, waar de rode gloed van smeulende branden een onheil spellend licht over de heuvels werpt. Hij loopt voort <r. door «K BARONESSE ORCZT HOOFDSTUK X PANIEK Napoleon lette niet op de rui ters, die halsoverkop naar Ge nappe vluchtten. Maar eindelijk waren er een paar, die hem her kenden. Hij stond op het erf van een kleine boerderij. ..Mijn God! De Keizer!" Zij stuurden hun paarden de akker op en reden op hem af. Toen hij hen zag, leek het of hij uit een droom ontwaakte. Berthier,zei hij langzaam, „ben jij het!" „Ja, Sire en kolonel Ber- trand is hier ook." „Wat wil je van mij?" ..Wij vragen u dringend. Sire, mee naar Genappe te gaan. Er is niet de minste hoop, dat u het leger tot staan kunt krijgen. De Pruisen zijn ons op ae hielen. Stel eens voor, dat u in hun handen zou vallen." Berthier sprak heel ernstig, maar korter en ruwer dan hij vroeger in de Tuilerieën gewoon was. „Ik komik komIk wou even alleen zijn om over de dingen na te denken, om. „Niets is op het ogenblik van meer belang dan uw veiligheid, Sire." zei Berthier streng. De keizer zag de opvallend on eerbiedigs houding van zijn maarschalk niet, of wilde hot nic' zien. Zonder een woord, draaide hij zich om, duwde de deur van de boerderij open en verdween in een donkere, kleine kamer. Berthier haalde zijn schou ders op en volgde hem met ko lonel Bertrand. Het huisje was natuurlijk ver laten, net als alle woningen in da buurt van Qualre Bras en Waterloo. Bertrand haalde een tondeldoos te voorschijn en stak een vetkaars aan. die op een gladgeschuurde tafel in het mid den van de kamer stond. Napo leon ging zitten. De Keizer staarde recht voor zich uit naar de witgekalkte muur, waarop het kaarslicht grote schaduwen wierp. De kostbare minuten gingen voorbij, minuten waarin dood of gevangenschap met reuzen schreden op hem afkwamen. Bertrand en Berthier zagen on gerust toe. Plotseling rukte de dromer zich los uit zijn overpeinzingen, en vroeg kortaf op zijn gewone, ongeduldige toon: „Heeft u één van beiden De Marmont ge zien?" „De laatste uren niet meer Sire, tenminste niet na vijf uur," antwoordde kolonel Bertrand. Charles Pidgeon, veeboer op tie Bushill-boerderü bij Axmouth in het Engelse graafschap De von, heeft ontdekt, dat zijn koeien meer melk geven als zij tijdens het melken naar de tele visie mogen kijken. Daarom zet hij zesmaal per weck, als hij de dieren gaat melken, twee tele visietoestellen in zijn stal. De heer Pidgeon beweert dat hem dat vele liters melk per week Voorbereiding Westelijke ministersconferentie Diplomaten en militaire des kundigen uit Frankrijk, West- Duilsland, de Verenigde Staten en Engeland komen vrijdag in Parijs ter voorbereiding van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der Weste lijke landen, die begin augustus in Parijs zal worden gehouden. Het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington, dat dit dinsdag bekendmaakte, deelde tevens mede dat de Amerikaanse delegatie zal wor den geleid door Fov Kohier, on der-minister voor Europese za ken. Men achtte het in Washing ton niet uitgesloten dat de voor bereidende besprekingen zullen duren tot de ministerconferentie op 5 augustus begint. ..Wat deed hij toen?" „Toen reed hij hard in de richting van Ni velles. Ik riep hem. Hij vertelde mij, dat hij langs een omweg naar Brussel ging." „O, dat is goed! Knap gedaan, De Marmont! Dapperder, dan die verrader van een oom ooit geweest is Toen begon Bertrand somber: „Hij vertelde mij, dat hij op uw bevel een bode naar Parijs had gezonden, met het bericht, dat de overwinning zeker was." „En tegen dat De Marmont te rugkwam, klonk het „sauve qui peut!" al en ging ons leger op de vlucht," vulde Berthier aan. „Een episode, slechts een epi sode!" zei Napoleon en hij fronste boos zijn wenkbrauwen. „Wij zijn nu natuurlijk terugge slagen, maar de wereld weet dat niet. Morgen zal Parijs vlaggen." „Als die Engelsen niet stand gehouden hadden mompel de de oude kolonel Eertrand. Toen snauwde Napoleon hef tig „Sta er toch niet zo somber bij, man.... en jij ook, oude BertrandJullie hebben toch zeker wel begrepen, dat wij in deze vreselijke crisis van elke ge legenheid gebruik moeten ma ken. Dat eerste nieuws van een overwinning.... daar moeten wij van profiterenHet wordt de grote worp in dit spel, maar wij kunnen het doenBer thier.' begrijp je hoe we dat kun nen?" (Wordt vervolgd.) qetts n. - STRAUSS'IN DE VERENIGDE STATEN De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft dinsdag in een rede in Santa Rosa in Ca- lifornië aangedrongen op een politiek offensief van de vrije Westelijke staten tegenover de wereldbedreiging van het bolsje wisme. Tegenover dit laatste be staat slechts één antwoord, aldus Strauss; de Atlantische eenheid, wier militaire doelen defensiel zijn maar wier politieke doelen offensief moeten blijven. De vrijheidswil van de door het communisme beheerste vol keren mocht niet verraden wor den, anders zouden deze volkeren het hoofd in de schoot leggen. Strauss noemde als factoren die de Duitse politiek bepalen de vol gende: 1. het Euro-Aziatisch continent staat onder een politiek-dictato- riaal bevel; 2. de tijd van kleine of middel grote soevereine nationale staten in Europa is voorbij 3. de revolutionaire ontwikke ling van de moderne techniek vereist zekere politieke gevolg trekkingen; 4. de Duitse politiek is derhalve thans een onderdeel van de Euro pese politiek; 5. wegen ter beëindiging van de verdeeldheid in Europa zullen automatisch ook tot opheffing van de verdeling van Duitsland leiden, en 6. de tijd voor een derde mo gendheid in Europa in de zin van een derde macht tussen Oost en West is voorbij (nog vóóx-dat hij aangebroken was). Strauss zei dat de tweede we reldoorlog nog steeds niet ten einde is. Pogingen van Russische zijde om deze oorlog doormiddel van een vedesverdrag voort te zetten was een klassiek voorbeeld van de communistische dialec tiek. Het door Chroesjtsjef ge stelde alternatief „vreedzame co- existentie of oorlog", noemde Strauss vals. Het Westen moest zoeken naar de derde weg van het politieke offensief van de At lantische gemeenschap. KONINKLIJK GEZIN MET VAKANTIE H. M. do Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard en H. H. K. K. H. H. de prinsessen Beatrix, Mar griet en Marijke zijn gisteroch tend om kwart over elf per vliegtuig van Soesterberg ver trokken voor een vakantiever blijf in de villa te Porto Ercole in Italië. Eind augustus wordt het koninklijke gezin weer in Nederland verwacht. H. K. H. Prinses Irene ver blijft op het ogenblik, zoals be kend. in Mexico.)

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2