E OOT BREIEN NOVITA WOL JZSNF INFECTIE I en Nog steeds een gespannen toestand in Bizerta het weer „hoogwater Rede van Kennedy Bizerta weer voor de Veiligheidsraad Dorpsoproer in Oost-Duitsland maanstanden feesten Vlonopole Woensdag VANDENBRUELE Britse versoberingsmaatregelen ïn Eeckhout WOENSDAG 26 JULI 1961 17e Jaargang Nr 5252 Koningin Elizabeth van België 85 jaar WEERBERICHT Na de strijd in Bizerta De Verenigde Staten zullen steeds de zaak van vrede en vrijheid blijven dienen maar zullen onze verplichtingen volkomen nakomen, niet wijkend voor geweld President Kennedy heeft in zijn aangekondigde rede voor de televisie gezegd dat men, zolang de communisten laten blijken dat zij eventueel één zijdig een eind willen maken aan de Westelijke rechten in Berlijn en de Westelijke verplichtingen ten opzichte van de bevolking van deze stad, bereid moet zijn deze rechten en verplichtingen te ver dedigen. Mr. dr. C. J. M. A. v. onderscheiden Rooy ZON- en Twee Nederlanders bij autobotsing in Marseille gewond Radio de Koek Britten met pantserauto in Irak gearresteerd Commentaar op de Britse versoberingsmaatregelen De economische toestand van Australië Telefoon 2546 3)R STADSGAS BUTAAN 5L. 2056 TERNE l ZEN enz. verzorgen wij ïnvoudige tot uitge- entueel met muziek, :hikking. aan huis, eventueel bij ons terecht. AAT. 33 Tel. 24S2 [lii! 11 lil 11I I-I 1111111IIIIIIIHIIIIM! liHIP.^ 500 gram 1,40 Ij ES 500 gram 2,50 - IN 500 gram 1,75 jg 500 gram 2. n Steenbergenlaan 2 g iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiKNuiiutiiiiiüiiiiniiniiBum 1NZICHTBAAR STOPPEN iOUSENREPARATI E Terneuzen, Noordstraat 45 Tel. 2546. Broowerijstr. 4 NU GAAN IS OP TIJD KLAAR. HEEFT VOLOP ftankerlne bij abonnement: Temeuzen Ohecteur-Hoofdredaeteur van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs6,— per 9 maand ƒ2,-; per week 48 et Losse nrs a cu DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meei 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur, Voor het maandagnummer: zaterdags 10 mrr Hoewel sedert zaterdagnacht In de omgeving van de Franse steunpunten in Bizerta geen sehot meer gevallen is, is de toestand nog steeds gespannen. B<>ide partijen staan geveohts- klaar tegenover elkaar. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- marskjoeld. heeft maandagavond een onderhoud van twee uur ge had mer Bourguiba. De Franse commandant, Am man, en de Tunesische gouver neur van Bizerta. Mokkadem, zijn het nog steeds niet eens over de uitvoering van het be sluit van de Veiligheidsraad wat betreft het terugtrekken op de aanvankelijk ingenomen stellin gen. In Parijs is maandag ver klaard dat Frankrijk bereid is zijn troepen terug te trekken, wanneer de Tunesiërs garan deren de verbindingen tussen de twintig kilometer van el kaar liggende Franse steun punten niet meer te verbreken. De Arabische Liga heeft maan dag in Cairo besloten ,.zo spoe dig mogelijk" vrijwilligers naar Tunesië te zenden. In Tunis zijn intussen de eerste Tunesische eenheden uit Kongo terugge keerd. In totaal 2300 manschap pen zijn uit Kongo teruggeroe pen. De levensmiddelenvoorziening in Bizerta wordt intussen steeds moeilijker. Brood is er sedert verscheidene dagen niet meer te krijgen. De Franse bezetting is reeds met het evacueren van vrouwen en kinderen naar Frankrijk be gonnen. In Tunesië worden nog steeds arrestaties van Franse staatsburgers verricht. Fransen wordt verboden naar het moe- i Koningin Elizabeth van België heeft gisteren haar 85e verjaar dag gevierd, zij het geheel in intieme familiekring. Naar huiten kwam deze ge beurtenis slechts tot uiting door het wapperen van de nationale driekleur van openbare en par ticuliere gebouwen en door fo to's en artikelen in tal van dag bladen, waarin wordt gewaagd van de genegenheid die het Bel gische volk haar toedraagt en van de toewijding en levens kracht die haar zozeer kenmer ken. HEER WIND EN BEWOLKING Wij bevonden ons aan de flank van een langgerekt hogedrukge- bicd dat zich over Frankrijk naar het oosten uitstrekte. Als ge volg hiervan kwamen er vooral in de middag flinke zonnige pe rioden voor en liep 't kwik in de aangevoerde warmere lucht op tot waarden van 20 graden in het noorden en tot 23 graden in het zuiden van het land. Inmiddels ontwikkelde zich ten zuiden van IJsland een actieve depressie die in oostelijke rich ting trekt. Het bijbehorend fron tensysteem was in de avonduren al tot over de Britse eilanden doorgedrongen, vergezeld van regen en veel bewolking. Daar het op zijn oostelijke koers geen vertraging onder vindt laat het zich aanzien dat ook in ons land de bewolking gaat toenemen en er voorname lijk in de noordelijke helft van het land wat lichte regen of mot regen zal vallen bij een matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Hierdoor zullen de middagtempe- raturen in het noorden lager zijn dan dinsdag. medegedeeld door het K. N. M. .1 te De Bilt. geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Zuidwestelijke wind. Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in de noordelijke helft van het land enige regen of motregen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. In het noorden en aan de kust iets rino flders weinig verande- n2 in temperatuur. WOENSDAG 26 JULI derland terug te reizen. De Franse afgevaardigde bij de Vei ligheidsraad heeft tegen deze Tunesische maatregelen gepro testeerd. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gezegd dat Frankrijk zijn troepen niet uit de stad Bizerta kan terugtrekken zolang het niet weet wat de Tu nesiërs van plan zijn. Frankrijk betreurt het, dat Tunesië blijkbaar van plan is de actie tegen de Franse basis voort te zetten. Franse militairen registreren krijgsgevangen gemaakte Tu nesische soldaten. President Bourguiba heeft dinsdag op een persconferentie te Tunis meegedeeld dat Tunesië de toestand in Bizerta ander maal voor de Veiligheidsraad zal brengen. Bourguiba zei dat de Franse strijdkrachten niet zijn terugge gaan op hun uitgangsstellingen zoals de Veiligheidsraad had ge last. De president zei de voorzitter van de Veiligheidsraad het advies te hebben gegeven ervoor te zor gen dat het besluit van de raad wordt geëerbiedigd, zolang de regering nog niet om een nieu we behandeling heeft verzocht. Hij sprak de hoop uit dat het besluit zal worden nagekomen voordat het één of andere dwaze incident ertoe leidt dat er een vonk in het kruitvat komt. In de laatste dagen is gebleken dat het Tunesische volk niets wil weten van handhaving van de Franse basis op Tunesisch grondgebied en dat Frankrijk er wil blijven ondanks de wensen van de' Tunesische bevolking. „Wij zijn paraat voor nieuwe vijandelijkheden. Wij zijn vast besloten tot het einde verzet te bieden", aldus de president. Hij zei voorts dat hij broeder volken heeft verzocht guerilla- groepen, artillerie, vliegtuigen, iuchtdoelartillerie en tanks te zenden. Hij zei voorts landen waarin Franse steunpunten zijn, te heb ben verzocht acties tegen deze bases te ondernemen. De ambassadeurs van alle broedervolken hadden gevraagd wat zij konden leveren. Wat de vliegtuigen betreft, zei Bourgui ba dat hij zo mogelijk squadrons jachtvliegtuigen en bommen werpers wilde hebben, die al of niet in Tunesië gestationeerd zijn. Volgens Bourguiba houdt de beslissing van de Veiligheids raad in dat de militairen moeten worden teruggetrokken op de stellingen die zij voor het uit- Bij K. B. is benoemd tot rid der in de orde van de Neder landse Leeuw mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, gewezen minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid. breken van de gevechten inna men. ,.Dat wil zeggen op het ogenblik waarop men over ons gebied ging vliegen en parachu tisten ons luchtruim schonden. Natuurlijk hebber wij het eerst geschoten, maar wij Schoten "op vliegtuigen en parachutisten die door schending van ons lucht- n"'m geen rekening hielden met dc soevereiniteit van Tunesië". (Ad Breskens Temeuzen Hansweert Walzoorden ZON op onder Juli. 27 4.53 20.39 28 4.54 20.37 29 4.56 20.36 v.m. 0.07 0.42 1.22 1.32 n.m. 12.35 1.10 1.50 2.00 MAAN °P ondei 20.18 21.00 21.36 4.22 5.38 6.59 In het 750 inwoners tellende dorp Weidenhain in het district Leipzig in Oost-Duitsland heeft een dertigtal ieden van collec tieve boerenbedrijven een verga dering van liet Landbouw Pro- duktie-Genootschap (L. P. G.) veriaion nadat een spreker ont binding van dit genootschap bad geëist, een eis die door de com munistische functionarissen van de hand werd gewezen. Tot degenen die zich tegen liet voortbestaan van de gedwon gen collectieve bedrijven uitspra ken behoorde ook één der com munistische functionarissen, tevens lid van de gemeentelijke afvaardiging en gemeenteraads lid. „Onder de dekmantel van de socialistische eenheidspartij aldus berichtte de „Leipziger Volkszeitung" heeft de rene gaat en provocateur politiek tegen de partijkoers bedreven. Hij is uit de S. E. D. gezet In een „Afrekening met pro vocateurs in de L. P. G." be schuldigt aangehaald blad de burgemeester van te wie het produktiegenootschap treden. Onder de bewering dat zich tegen de L. P. G. verzet ook tegen de vrede is, werden enkele boeren tot intrekking van hun opzegging van lidmaatschap ge bracht. De tweede vergadering duur de tot 2 uur in de nacht. Ge durende de hele tijd, aldus aan gehaald blad, waren twee func tionarissen, een districtsafge vaardigde en een gemeentelijke vertegenwoordiger geheel pas sief gebleven en deels hadden zij zelfs geprobeerd wantoestan den in de L. P. G. aan de kaak te stellen. en een afgevaardigde van de districtsvergadering-Leipzig, bei den leden van de S. E. D„ ervan zich niet tegen de eisen van de collectieve boeren verzet te heb ben. Volgens het bericht van de „Leipziger Volkszeitung" gaf ook in een tweede door de S. E. D. belegde vergadering een boer de wens te kennen om uit Een auto. die werd bestuurd door de 19-jarige uit Amsterdam afkomstige Cornells Meijer, is maandagmiddag op de Boule vard Michelet, in botsing geko- Weidenhain men met een andere auto. Meijer en de naast hem zitten de 22-jarige Amsterdammer M. W. Koopmanschap, werden ern stig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Marseille overge bracht. De Nederlandse auto reed na de botsing tegen een boom. De drie inzittenden in de an dere auto werden eveneens ge wond. Noordstraat 102 - Te'cfooa 3LU Temeuzen De drie Engelsen van wie werd aangenomen dat zij met een pantserauto uit Koeweit Irak waren binnengereden, zijn in Irak gearresteerd. De kranten in Bagdad staan vol met foto's van deze militairen. De commandant van de Iraak- se militaire politie, brigade generaal Abdoel Karim Jedda, heeft de drie Engelse gevange nen, de pantserauto en de be wapening tijdens een persconfe rentie getoond, die maandag avond in het ministerie van De fensie in Bagdad werd gehouden. Volgens persberichten werden de Engelse militairen zondag in Safwan bij de grens van Koe weit gearresteerd. Zij waren in de woestijn verdwaald geraakt. Tijdens de persconferentie ver klaarden zij goed behandeld te worden. De president voegde hieraan toe: „Wij zullen ten alle tijde be reid zijn om te onderhandelen, als dat zal helpen. Maar we moe ten ook gereed zijn om met ge weld te weerstaan, indien geweld wordt gebruikt. Ieder op zichzelf alleen zou falen, tezamen kan men de zaak van vrede en vrij heid dienen". Kennedy zei dat hij het Con gres zou vragen de totale sterk te van liet leger te vermeerde ren van 875.000 man tot onge veer 1 miljoen man. Hij zal ver der vragen om vergroting van het aantal manschappen in actie ve dienst bij de marine met 29.000 en bjj de luchtmacht met 63.000 man. Verder zal hij vra gen om nog 3.247 miljoen dollar extra aan militaire toewijzingen voor het lopende belastingjaar. Om in de behoefte aan man kracht te voorzien zal de presi dent order geven tot verdubbe ling en verdrievoudiging van de dienstplichtoproepen in de ko mende maanden. Hij zal het Con. gres ook bevoegheid vragen om bepaalde parate reserve-eenhe den en individuele reservisten 'n actieve dienst te roepen en de dienstplichttermijn te verlen gen. Hij is van plan een aantal luchtvervoers-squadrons en tak- tische luchtsquadrons van de nationale garde in actieve dienst te roepen om de eventuel nodige luchtbrugcapaciteit en bescher ming te scheppen. Andere reserve-troepen zouden indien nodig worden opgeroepen. Vele schepen en vliegtuigen die voor opleggen bestemd waren zouden in dienst gehouden wor den of weer in dienst gebracht en de strategische luchtmacht zal worden uitgebreid door het bui ten dienst stellen van B-47 bom menwerpers op te schorten. Tenslotte zei de president bij het schetsen van zijn voorstel len voor een opbouw van de de fensie ten overstaan van de si tuatie om Berlijn dat er een 1800 Met ingang van gisteren 24 met tien procent van de bestaan- uur wordt een toeslag van 10 procent geheven op de Britse indirecte belastingen, ook op in voer, alcohol en tabak en op de omzetbelasting bij verkoop van bepaalde goederen. Voorts zal Engeland volgens minister Sellwyn Lloyd een aan zienlijk bedrag opnemen bij het Internationale Monetaire Fonds. Het juiste bedrag zal later wor den bekendgemaakt. Deze mededelingen heeft de Britse minister van Financiën gedaan in het Britse Lagerhuis tijdens een uiteenzetting van het door de regering voorgestelde versoberingsprogramma. Wat de door Sellwyn Lloyd aangekondigde verhoging van de indirecte belastingen betreft wordt nader gemeld, dat een toe slag van tien procent wordt ge heven op alle invoerrechten en accijnzen en op de omzetbelas ting. Wat de toeslag op de be lasting betreft blijkt, dat deze zal neerkomen op een verhoging de tarieven. De minister raamt de opbrengst hieruit op onge veer 200 miljoen pond sterling. Selwyn Lloyd deed Britse on dernemingen, die hun werkter rein in het buitenland hebben, het verzoek hun bedrijfspolitiek te bezien, teneinde zeker te stel len dat een groter deel van de inkomsten naar het moederland wordt overgebracht. Met betrek king tot investeringen in andere valuta dan het pond sterling zal weer op basis van steekproeven een onderzoek worden ingesteld naar de boeken der ondernemin gen. zodat er op wordt toege zien, dat bovengenoemde politiek wordt gevolgd. De minister voegde hieraan toe: „Ik heb het nemen van meer maatregelen niet uitgesloten, indien deze no dig mochten blijken". Er zal nog 70 miljoen pond sterling van de gelden der ban ken „bevroren" worden doordat de Bank van Engeland besloot de „speciale deposito's" te verho gen van twee tot drie procent. maatregelen van dinsdag en de Naar aanleiding van de maat regelen, die gisteren door de Engelse minister van Financiën werden aangekondigd, schrijft de financiële redacteur van Reuter: „De minister heeft een reeks van maatregelen aangekondigd, die groter en strenger is dan zelfs een strenge normale be groting. Zelfs in 1957 ging het officiële disconto van 7 procent niet gepaard met zulk een brede reeks van andere strenge maat regelen als ditmaal het geval is. Op korte termijn bezien zal de effectenbeurs misschien de Woordvoerders van de Natio nal Bank of Australia hebben zich optimistisch uitgelaten over de economie van Australië. In het maandelijks rapport van deze bank wordt nog eens dui delijk gemaakt, dat de nationale economie een gevoelige klap heeft gekregen. Zoals bekend, heeft de regering sinds novem ber van het vorige jaar krediet- beperkingen ingevoerd om infla tie te voorkomen.. Verder is de bank van mening, dat de pessi mistische ideeën wat betreft de toekomst van het industriële leven op de achtergrond raken. De bank merkt op dat grotere en économisch meer volgroeide landen evenzeer een achteruit gang in de economie, zij het van tijdelijke aard, hebben ondervon den. De problemen verhonden aan Australië's export zijn echter vergroot, doordat de basisionen zijn gestegen (het gemiddelde loon bedraagt nu 14 Australische ponden per week), terwijl de onlangs ingevoerde verhoging van 12 shilling per week, naar verwacht wordt, de produktie- kosten zal verhogen. Niettemin is de bank van mening, dat de dreiging ten op zichte van Australië's buiten landse stabiliteit, die zich gedu rende 1960 had ontwikkeld, be slist is afgenomen. Voorts is er geen reden voor beperkingen ten opzichte van het federale budget en belastingvermindering zou mogelijk grotere uitgaven van de bevolking ten gevolge kunnen hebben. genoemde belasting op specula tieve winsten in de volgende be groting niet aangenaam vinden Wanneer echter de maatregelen het doel van de minister, ge zondmaking van de economie, bereiken, zullen zij op lange duur voor de effectenbeurs het beste zijn. Ook na de schok van de maatregelen van 1957 her stelde de effectenbeurs zich zeer aardig, toen bleek, dat de maat regelen doeltreffend waren. De maatregelen zullen zeker ontevredenheid veroorzaken bij hen die tegen het pond sterling hebben gespeculeerd. De minis ter heeft alle dingen gedaan, die gewoonlijk indruk maken op overzeese valutahandelaren. Wat misschien wel de meeste indruk op hen zal maken, is de vermin dering van 300 miljoen pond sterling per jaar van de uitga ven der regering. De maatregelen betekenen, dat met ingang van vandaag vele prijzen omhoog zullen gaan. Daartoe behoren die voor bier, cacao, koffie, benzine en diesel olie. suiker, lucifers, molasses, sterke dranken, tabak en wijn. Bankkringen in Frankfort wa ren geschokt door het besluit het officiële Engelse disconto tot 7 pet te verhogen. Eén van de bankiers zei, dat het gevaar be stond dat de produktiekosten door het hogere disconto zouden stijgen en voegde daaraan toe, dat de maatregel veel te ortho dox scheen te zijp. Bankkringen waren van mening dat spoedig meer buitenlandse valuta naar miljoen dollar ongeveer de helft van de totale som die hij zal vragen nodig was voor het aanschaffen van niet-kern- wapens, ammunitie en uitrus ting. De president gewaagde niet van extra belastingen ten bate van de verhoging Van het defen siebudget, maar hij zei wel dat, wanneer er belastingverhoging nodig zou zijn om balans te scheppen ten aanzien van deze belastingverhoging verzocht zou worden. „Wij hebben onze toe komst aan deze defensie verpand en wij moeten dus voor de kos ten opkomen." De president zei er de nadruk op te willen leggen dat de keuze waarvoor het land stond er niet slechts één was tussen verzet en terugtrekken, tussen atomische verwoesting of overgave. ,Ons militaire standpunt in vredestijd is traditioneel van de fensieve aard, maar onze diplo matieke houding behoeft dit niet te zijn. Ons antwoord op de Ber- lijnse crisis zal niet slechts mili tair of negatief zijn. Het zal meer zijn dan alleen maar standhou den. Want wij zijn niet van plan het aan anderen over te laten om te kiezen en het forum en kader van besprekingen te monopoli seren. Wij willen onze plicht tegenover de mensheid niet ver zaken om een vreedzame oplos sing te zoeken." De geïsoleerde voorpost van West-Berlijn is geen geïsoleerd probleem, aldus Kennedy. De be dreiging is er één van wereldfor maat. Onze inspanning moet even uitgebreid als krachtig zijn en niet geobsedeerd door een enkele kunstmatige crisis. Do aanwezigheid van de V. S. in West-Berlijn en hun toegang fot de stad kon niet door enige daad van de Sowjet-regering be. eindigd worden. Het Navo-schild is reeds lang geleden uitgebreid ter bescherming van West-Ber lijn en wij hebben ons woord ge geven dat een aanval in die stad beschouwd zal worden als een aanval op ons allen. „Het zou een vergissing zijn wanneer an deren het oog zouden laten val len op Berlijn vanwege zijn si tuatie als een verlokkend doel. De Verenigde Staten zijn daar, het Verenigd Koninkrijk m Frankrijk zijn daar, de beloften van de Navo is daar en de be volking is daar. Het is even vei lig als de rest van ons, want wij kunnen zijn veiligheid niet van de onze scheiden." „Ik heb horen zeggen dat West-Berlijn militair onhoud baar is. Dat was Bastogne ook. Dat was in feite Stalingrad ook. Elke gevaarlijke plek is houd baar als dappere mannen het dat willen maken." „Wij wensen niet te vechten, maar wij hebben reeds eerder gevochten. En anderen hebben vroeger dezelfde gevaarlijke fout gemaakt door aan te nemen dat het Westen te zelfzuchtig en te week en te verdeeld was om in breuken op de vrijheid in ande re landen te weerstaan." De president vervolgde: „Het zou onverstandig zijn grote aan tallen reservisten onder de wa penen te roepen of naar het bui tenland te zenden, vóórdat dit werkelijk nodig is. Doch ik wil wel duidelijk maken dat ik de maatregelen zal nemen, die nood zakelijk zijn om te verzekeren dat wij te allen tijde grote een heden kunnen aanwenden, zon der dat hierdoor ons vermogen, om in andere militaire behoef ten te voorzien, wordt ver zwakt." De president verklaarde verder het Congres te zullen verzoeken nieuwe gelden te willen toestaan voor de verdediging van de bur gerbevolking. „Onze vrienden in Europa hebben op dit gebied reeds maat regelen genomen. Wij moeten er nu ook mee beginnen. Ik hoop elke Amerikaanse burger in de komende maanden te kunnen mededelen welke maatregelen Irij zonder uitstel kan nemen, om zijn gezin in geval van een vijandelijke aanval te bescher men", aldus president Kennedy. Londen zou stromen om te pro fiteren van het voordeel van het rentetarief van 7 pet. Zij betwij felen echter of er wel voldoende geld zou worden aangetrokken om een volledige oplossing te bereiken van het vraagstuk van de betalingsbalanspositie. Een andere bankier wees erop, dat 7 pet op dit ogenblik het hoog ste officiële disconto in Europa was en dat zeker een bepaalde hoeveelheid „hot money" door Londen zou worden aangetrok ken. Toch achtte hij het onwaar schijnlijk dat serieuze beleggers zouden overschakelen van Duitsland naar Engeland.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1