s nieuws KEREND GETIJ Radio en Televisie SPORTNIEUWS Eric de Noorman De laatste slag BEURSO VERZICHT HANDBOOGSPORT Automobilisme &IARKTBER1CKTE» ADVERTENTIëN 5 VERTRAGINGEN BI.J DE NED. SPOORWEGEN. Het aantal vertragingen en ge ste aansluitingen bij de Neder- idse Spoorwegen is de laatste iken gedeeltelijk teruggelopen, lfs de cijfers over het afgel<> n weekeinde, toen de N. S. der hoogspanning werkten, n vrij gunstig, gezien de one indigheden. Zaterdag reed 50 pet van de einen op tijd, zondag was dit ireentage 73. Eén tot vier mi- iten vertraging had zaterdag pet van de treinen, vijf tot ;n minuten 17 pet en 11 tot 25 inuten 9 pet, terwijl slechts 1 ;t (voornamelijk buitenlandse einen) de 25 minuten over- ihreed. Zondag zag het er beter uit: 1 pet één tot vier minuten, 6 et vijf tot tien en 1 pet 11 tot 25 ïinuten vertraging, ofwel een emiddelde vertraging van 0,9 linuut. Zondag werden 79 van de 11.000 ansluitingen gemist, zaterdag 14. In de afgelopen week, van ïaandag t/m zondag, bedroeg 't otaal aantal gemiste aansluitin- en 1500 (van de 77.000). Het re_ ord van 4.000 in de week rond juli is dus niet gebroken, on- lanks de vakantiedrukte. ACHT PERSONEN BIJ VERKEERSONGELUK GEWOND. Vijf personen uit Eindhoven :n drie uit Roermond zijn zon- iagavond ernstig gewond opge- lomen in het ziekenhuis te Sit- ard na een autobotsing op de rijksweg te Susteren. Een uit de richting Roermond jekomen Eindhovense personen auto kwam frontaal in botsing met een tegenligger uit de rich ting Sittard. Alle vijf inzittenden van de Eindhovense personenauto wer den ernstig gewond. De bestuur der van de tegenligger werd licht gewond. Een scooterrijder uit Roer mond moest, als gevolg van de botsing, zó hevig remmen, dat hij kwam te vallen. Hij, zijn echtgenote en zijn kind die als duorijders fungeerden werden hierdoor ernstig gewond. De oor zaak van het ongeval was een inhaal-manoeuvre. IN ZEE VERDRONKEN Maandagmiddag omstreeks kwart vóór drie is in Schevenin- gen de 48-jarige timmerman D. van Bergeijk uit Rotterdam in zee verdronken. Hij was gaan zwemmen. Hij raakte in moei lijkheden en riep zijn dochtertje om hulp. Het kind rende naar haar moeder, die op het strand zat. De moeder en de strand- politie snelden te hulp, maar men kon de man niet meer vin den. Maandagavond om kwart over zes is het lijk ter zelfde hoogte aan het strand aange spoeld. Het lijk is naar het zie kenhuis aan de Zuidwal in Den Haag overgebracht. SPELEND KIND OP SPOORBAAN OM HET LEVEN GEKOMEN Maandagmiddag om kwart over drie is het 2-jarig dochter tje Gerry Johanna van de fa milie Slagman uit Wierden op een onbewaakte overweg in de gemeente Wierden door de snel trein AmsterdamEnschedé ge- grepen en gedood. Het kind r speelde op de spoorbaan. VERKEERSONGEVAL Maandag is in de omgeving I van Bazel in Zwitserland de tienjarige zoon van een Neder f lands echtpaar bij, een verkeers I ongeval om het leven gekomen I Twee andere zoons werden gel wond. ,1 n Het gezin was uit Duitslanai Is Zwitserland binnengereden. Toen bij een rustpauze de ouders t even uitgestapt waren, werf I hun auto door een tankauto aan 1 gereden. De personenwagen! werd van de weg afgeduwd, <eI berm af, gevolgd door de tanKT auto met "aanhangerdie bovenl op de auto met de drie kindeieni terechtkwam. De bestuurder va I de tankauto heeft verklaard da| hii de personenauto te laat za»! De namen van de Nederlajjl ders zijn door de Zwitserse po' tie nog niet vrijgegeven. ie ri jn en ils zij ne ng or en en ;ht an iet jen de tot de nd. ïan. ïou- de taat len. de :hts sen, uns- tnde een erie, nu vlie- luvel I) Vaartocht langs Friese elfsteden Een vloot van ruim 400 scheff jes, kanootjes, zeil- en mot# I jachten is gistermorgen Leeuwarden vertrokken v®' I een vaartocht langs de Frie-f elf steden, die zaterdag op Pikmeer te Grouw zal eindi? De eerste pleisterplaats Dokkum, waar de vloot p-' avond is gearriveerd. Da» I gaat het via Franeker en h l iingen naar Bolsward en Zuid-Westhoek van Frieslaiw In de steden waar de J nemers overnachten zijn fer lijkheden georganiseerd, d elfstedentocht is georganise1. door de watersportverenjë „De Meeuwen" te Leeuwara -*■ Ongeveer 20 mensen hebbri in de Algerijnss stad Bone wondingen opgelopen, toen j dagavond een onbekende handgranaat wierp in een 8 mensen, die in de Europes- een bioscoop verliet. De afgelopen weken zijn de koei sen op de Amsterdamse j !urs flink ingezakt, zodat er veils sprake was van ongerust heid over een instorting. Geen S zullen velen zeggen, de Koersen in New York waren wel vur.k en afbrokkelend, maar het Doiv-J ones-indexcijf er bewoog n no" op een gemiddelde van „ver ÖOU en dit mag toch geen jen zijn voor economische on- "„ustneid. Toch kwam de koers- v ie Amsterdam vrij plotseling en kan zij wel degelijk invloed uitoelenen op 'het wereldkoers- ne omdat ait immers gedeelte- bepaald wordt door psycholo gische invloeden, die beslist met uil het binnenland behoeven te k°De vraag kan vervolgens opge worpen worden of de correcties nD de koersen in de laatste weken et een teken zijn van economi- j he gezondheid, want algemeen j net koerspeil te hoog gevon den Een gezonde verliouding va i koers tot rendement was meds tijden zoek en in dit licht kan de „deuk" in de koersen aan een stabiele ontwikkeling in de toekomst alleen maar ten goede kennen. zijn zowel nationale als in ternationale oorzaken aan te wij zen voor de tekenen van onzeker heid in het economische leven. In Nederland is het vooral een stij gend kostenpeil, dat ongerust heid oproept. Bij de publikaties van jaarverslagen en winstcij- lers over het boekjaar 1960 blijkt n kens weer, dat de gedeclareer de dividenden tegenvallen. Bijna steeds is er sprake van flinke oi i etstijgingen, maar de winst- .fers vallen tegen, want de ex- itatie-kosten zijn vooral door ae hogere loonkosten enorm ge- stegen en hebben verhinderd dat er klinkende resultaten uit de bus kwamen. GEVOLGEN VAN VRIJE ZATERDAGEN. Daarnaast zijn de verwachtin gen omtrent het kostenniveau Can Nederland in de naaste toe komst niet gunstig. De vijfdaag se werkweek heeft ernstige eco nomische gevolgen die stellig niet overal direct zullen zijn op gevangen. Voor vele bedrijfstak ken dreigen er weer looneisen. In dit verband waren de stakin gen in onze grote havensteden slechts voortekenen. In de der- de .plaats heeft de regering voor het volgend jaar een flinke huur verhoging aangekondigd, die op nieuw ons kostenpeil en onze concurrentiekracht in de wereld zal bedreigen. Al deze factoren maken onze zakenmensen huive- i:g voor de naaste toekomst. Internationaal is het beeld vee] gecompliceerder. Daar wordt nu langzamerhand het eindoor- opgemaakt over de revalua tie-gevolgen van de gulden en de Duitse Mark. Dit oordeel is niet zodanig dat er gesproken wordt van een evenwichtsherstel, ter wijl wij in Nederland toch wel degelijk de nadelen in export en dienstenverkeer voelen; zodanig dat wij er niets voor voelen om verder te gaan, In West-Duits- iand blijft de oververhitting op economisch terrein echter aan houden. In Engeland gaan daarom stemmen op die aandringen op verdere waardeverhoging van de Mark. Daarmee camoufleren de Eritten hun eigen wankele po sitie. Nóch het Engelse pond sterling nóch de Engelse export heeft goede vooruitzichten. Beide factoren hangen samen, maar de voortgaande ontbinding van het Engelse imperium zal het pond sterling verder verzwakken en tot verdere devaluatie moeten leiden. De prijsverhogingen in Engeland liegen er niet om, maar ook in de Verenigde Staten zien we het prijspeil naar boven gaan en daar is het beslist ook nog geen koek en ei op economisch gebied. GROTERE INVESTERINGEN Sinds president Kennedy in de Verenigde Staten de scepter zwaait is 'hij met plannen geko men om het economisch leven te saneren en de miljoenen werklozon weer aan het werk te heipen. Onder die plannen be vindt zich het voornemen om tot gfote investeringen te gera ken. Via deze investeringen kun nen de werkzoekenden weer in het produktieproces worden op genomen. Helaas gaat het Ken nedy ook in dit opzicht niet naar den vleze. Tot grote verbazing van insi ders zijn de industriëlen het met oeze investeringsplannen hele maal niet eens. Zij zullen vooral ten goede komen aan jonge in dustrieën en aan hen die een ieuw bedrijf willen beginnen, iet grootste en invloedrijkste deel van de industriëlen zou er niet van profiteren. Dit deel vlast op een algehele herziening van de afschrijvingspercentages 'i een generale belastingherzie ning. Om deze reden wordt een 'anbod van $1,7 miljard belas- ingverlichting van de hand ge wezen met het doel om grotere oncessies te krijgen. Het is niet zo moeilijk uit te vinden waar de Amerikaanse in dustrie op aan stuurt. Zij wenst een grotere mate van protectie. Kennedy is er op gebrand de geweldige Noordamerikaanse ie- serves aan mankracht en mate riaal aan te spreken, teneinde de voorsprong van de Verenigde Staten op industrieel gebied te genover de Sowjet-Unie te be houden. Daarvoor heeft hij de medewerking van de grote indus triëlen nodig en het ziet er naar uit dat hij daarvoor de waarde vastheid van de dollar zal moe ten opofferen. Nemen wij deze factoren eens nader in beschou wing, dan zal het ons spoedig duidelijk worden dat Europa voor deze plannen offers zal moeten brengen en dat met name de welvarende bondsrepubliek en Nederland daarvan de dupe kun nen worden INFLATIEGOLF MOET VOLGEN. Het is duidelijk dat er zowel in Engeland als in de V. S. iets staat te gebeuren. De uitweg uit de economische moeilijkheden en het middel voor de investerings- vlucht moet welhaast gezocïit worden in een nieuwe inflatie- golf. Als deze weg wordt geko zen, betekent dit een nieuwe ver heffing van het prijspeil in de Angelsaksische landen. Daar mee zouden de matige voordelen van de gedeeltelijke Europese re valuatie weer teniet worden ge daan. Daarover wordt nu al in zakenkringen gesproken. De gevolgen zouden zijn aan vankelijk 'n nieuwe golf van or ders voor West-Duitsland en dus ook voor Nederland die dan noodzakelijk de devaluatie van de dollar en stellig ook van het pond zouden veroorzaken. Daar na zou de Europese industrie be ginnen aan een periode van uit blazen en order-tekorten. Kop pelt men een dergelijk beeld aan de reeds genoemde kostenverho gingen, dan is het begrijpelijk dat kapitaalverschaffers met huive ring staan tegenover de naaste toekomst. Er mag tenslotte nog wel eens op worden gewezen, dat zowel de Bondsrepubliek als Nederland er uit een oogpunt van interna tionale economische politiek zeer wijs aan gedaan hebben, tijdig te revalueren. Het zal nu de An gelsaksen niet meevallen de germaande landen tot een ver dere revaluatie te bewegen, hoe gaarne de Britten en Amerika nen dat ook zouden willen. Het is voor een kleine natie niet ge makkelijk om een economisch stérke positie in te nemen. Bij de groten ontstaat er dan spoe dig jaloezie. Dat ondervindt de K. L. M. Zullen wij het spoedig in breder verband ervaren? Drs. MIERLO. (Nadruk verboden.) WOENSDAG 26 JULI Kleine personenwagen ónder Ede uitgebrand Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting is op de rijksweg tussen Arnhem en Ede een kleine personenwagen in brand geraakt en geheel uitgebrand. De brandweer uit Ede trachtte tevergeefs nog iets van het wagentje te redden. De bestuur der van de auto en twee kinde ren, die bij hem zaten, konden zich bijtijds in veiligheid stel len. De foto toont het fel brandende wagentje. Nederlandse verkeersslachtoffers in België In België hebben tijdens het afgelopen weekeinde twee ver keersongevallen plaats gehad waarbij in totaal zeven Neder landers verwondingen opliepen. Zaterdagmiddag raakte de auto van de uit Amsterdam af komstige F. Kockhuyzen op de weg van Antwerpen naar Gent door nog onbekende oorzaak op de linkerrijbaan, om vervolgens tegen een boom te pletter te slaan. De 47-jarige heer Kockhuyzen brak de linkerschouder en het rechterdijbeen, terwijl hij voorts een aantal snijwonden opliep. Hoewel hij niet in onmiddellijk gevaar verkeert, baart zijn toe stand toch zorg. De naast hem zittende 51-jari- ge passagiere A. Linnenkamp, eveneens uit Amsterdam afkom stig, brak haar rechterarm en kreeg een aantal snijwonden in het gelaat. In de nacht van zaterdag op zondag werden vijf inwoners uit Gemert uit hun auto geslingerd, toen de wagen nabij het plaatsje Dopperheide in botsing kwam met een vrijwel stilstaande Bel gische auto. De Nederlandse wagen sloeg na de botsing en kele malen over de kop en kwam pas 180 meter verder tot stilstand. Twee der inzittenden konden na de eerste hulpverlening huis waarts gaan, doch de drie overi gen: A. van Berlo, J. Verschue- ren en H. Bessers, allen uit Gemert, moesten in een zieken huis worden opgenomen. De inzittenden van de Belgi sche wagen bleven ongedeerd. ZANDSTRAAT Zondag j.l. organiseerde de handboogmij „De Zeeuwsc'ne Schutters" alhier haar vastge stelde schieting, waarvoor goede belangstelling bestond. De uitslag luidt als volgt: Hoogvogel: Eug. Verhelst te Westdorpe. Zij vogel: P. van Es- broek te Sluiskil en Oct. Obrie uit de Zandstraat. Kallen: A. Hendriks te Westdorpe en J. Bruggeman uit de Braakmanpol der. DRONKEN INNES IRELAND SLAAGS MET HOTELIER In de overwinningsroes na zijn triomf in de grote prijs van Soli tude voor formule 1-renwagens heeft de 31-jarige Engelse coo- reur Innes Ireland zich in de nacht van zondag op maandag ernstig misdragen. Ireland kwam 's nachts tegen twee uur van het naar aanleiding van de races aangerichte feest in de Stuttgar- ter Liederhalle in zijn hotel terug. Iedereen was hier reeds in diepe rust, zodat aan de wensen van de renner om alcohol, die hij overigens kennelijk reeds te overdadig door het keelgat had gegoten, geen gevolg kon wor den gegeven. De Engelsman ver schafte zich echter eigenmach tig toegang tot de bar, maakte de koelkast open en dronk een fles wijn leeg. Hij raakte hier door nog meer beneveld en strompelde vervolgens naar bui ten. Kort daarop werden de hotelgasten uit hun slaap opge schrikt door twee pistoolscho ten, waarbij het rumoer evenwel niet zou blijven. Teruggekeerd in het hotel be gon hij tegen de deuren van de hotelkamers te schoppen. De maat bij de hotelhouder, wiens geduld toch al zo op de proef was gesteld, was nu vol. Hij ver zocht zijn gast om zijn kamer op te zoeken, doch dit verzoek had een averechtse uitwerking. Ire land raakte door het dolle heen, sprong op de hotelier af, beet hem tos: „Jij. verwenste Duitse bastaard", sloeg hem de bril van het gezicht en ranselde zijn slachtoffer ai. Onder dekking van de in nachtgewaad op het lawaai afge komen hotelgasten trok de ho telier zich terug' in zijn kantoor en wachtte daar de komst af van de manager van het Lotus team, waartoe Ireland behoort, Colin Champman. Deze gelukte het tegen vier uur de lawaai schopper naar zijn kamer te loodsen. Ireland wilde maandag bij de hotelier zijn verontschul digingen aanbieden, maar deze weigerde hem te ontvangen. Ireland heeft inmiddels ont kend de pistoolschoten te heb ben gelost. De hotelier zal geen strafvervolging tegen Ireland doen instellen. Voor hem is de zaak afgedaan. Pantserauto in Koeweit vermist Een Britse pantserauto met een driekoppige bemanning wordt sinds zondagavond in Koeweit vermist. Men vermoedt dat de wagen per ongeluk over de grens Irak binnengereden is, aldus een woordvoerder van het Britse consulaat. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.30 Gewijde muz.; 7.50 Bijbellezing; 8.00 Nws; 8.15 Ra- dickrant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gr.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.00 La marmeren pendule, hoorspel; 11.40 Gram.; 12.10 Oude muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Bachkoor en -ork.; 12.37 Nederl. Herv. kerkdienst; 13.00 Nws; 13.15 Volksmuz.; 13.40 Gr.; 15.00 Idem.; 15.30 Pianospel; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Koper orkest; 17.40 Eeursber.; 17.45 Het spectrum, lezing; 18.00 Koorzang; 18.15 Gram.; 18.30 Radio-univer siteit; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gram.; 20.40 Holland festival 1961: Ne- derl. Bachvereniging, Utrechts Stedel. ork.; 21.50 Opsterland en de cultuur, gesprek; 22.05 Pro menade ork.; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Pla- tennws; 23.55 Nieuws. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.35 Rep. Friese Elf- stedenweek; 8.40 Voor de kleu ters; 8.55 Wat eten we vandaag?, praatje; 9.00 Gym. v, d. vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 De primitieven en de de moderne mens, lezing; 10.20 Gram.; 10.45 Koorzang; 11.00 Gevar. progr.; 11.30 Lichte muz.; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gr.; 12.55 Rep. Friese Elfstedenweek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.45 Van vuisbijl tot kunstmaan, cau serie; 14.00 Gram.; 15.00 Kom kommertijd, lezing: 15.30 Voor do jeugd; 16.30 Gram.; 17.00 Tips voor vakantie; 17.50 Regerings uitzending; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Act.; 18.30 Gram.; 18.55 Vara-varia; 19.00 Voor de kleu ters; 19.10 Boekbespr.; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Pro menade ork.; 20.35 Spontane re acties, muzikale discussie; 21.15 Zomeravond-cojvtrasten, scha- kelprogr met rechtstr. reporta ges uit een aantal plaatsen in ons land; 21.50 Gesproken portret; 22.05 Instr. sext.; 22.20 Sportrep.; 22.30 Nws; 22.40 Holland festival 1961: Strijkork.; 23.10 Jazzmuz., in de pauze: Rep. Friese Elfste denweek; 23.55 Gr.; 23.55 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.02 Gram.; 12.15 Lichte muz.; 12.30 Weerber.; 12.35 Lichte mu ziek; 12.50 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muz.; 14.00 Kamer- muz.; 15.15 Operettemuz.; 16.00 Koersen; 16.06 Accordeonmuz.; 16.15 Gram.; 17.00 Nieuws; 17,15 Lichte muz.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Gram.; 18.20 Voor de sol daten; 18.50 Gram.; 19.00 Nws; 19.40 Lichte muz.; 20.00 Rigo- letto, opera; 22.55 Nieuws. Droogte in China Enkele belangrijke graan- voortbrengende gebieden van de Midden-Chinese provincie Hoe- peh hebben te lijden van een droogte, die ernstiger is dan die van de afgelopen twee jaren. Aldus is meegedeeld door het persbureau Nieuw-China. In het grootste deel van de provin cie is sedert april j.l. weinig of geen regen gevallen en in som mige gebieden is de droogte periode reeds in dé herfst van verleden jaar begonnen. De regenval was in de eerste vijf maanden van dit jaar slechts de helft van die in dezelfde periode van 1960. Zendelingen in Kongo in arrest De dertig Amerikaanse, Cana dese en Engelse zendelingen die vorige week woensdag in de Oost-provincie wegens het ver spreiden van anti-communisti sche propaganda werden gevan gen genomen, hebben nog steeds huisarrest, aldus heeft een V. N.-woordvoerder in Leopold- stad meegedeeld. Zij staan thans onder bescher ming van de V. N. en hun veilig heid loopt geen gevaar. Televisieprogramma's. NED. TV: 17.00 Voor de kinde ren; 17.3017.40 Int. jeugdjour naal; 20.00 Jounrnaal en weer- overzicht; 20.20 Televizier; 20.30 Sportpanorama; 20.55 Zangfesti val te Knokke; 21.55—22.20 Do cumentaire over Japan. VL. BELG. TV: 17.00—18.00 V. d. jeugd; 19.30 Feuill.; 20.00 Nws; 20.30 Progr. over de stomme film; 21.00 Animatiefilm; 21.15 Zang festival te Knokke; 22.30 Nws. „Hitiers tweede boek Vandaag verschijnt „Hitiers tweede boek", dat uit 1928 da teert en voor een groot gedeelte een herhaling vormt van ge dachten uit „Mein Kampf", waarop het een vervolg moest zijn. Eventuele winst uit deze publikatie zal worden overgedra gen aan een organisatie voor N azi-slachtof f ers. De beschouwingen in dit boek gaat over buitenlandse politiek, oplossing van de levensruimte- kwestie en de verhouding Duits- land-Italië. Het manuscript werd in 1945 door een Amerikaanse officier in beslag genomen en naar de V. S. gebracht. In 1951 kreeg het instituut voor con temporaine geschiedenis in Mün- chen de eerste mededelingen erover en in 1958 werd het voor wetenschappelijk speurwerk ter beschikking gesteld. Het 228 pagina's tellende boek heeft commentaar meegekregen van Gerhard L. Weinberg, pro fessor in de geschiedenis aan de universiteit van Michigan. ic Volgens Franse militaire autoriteiten in Algiers zijn za terdagavond vier Franse militai ren om het leven gekomen en vier gewond, toen zij bij Monte Bello in Zuid-Algerië in oen hin derlaag vielen. Eén der aanval lers werd gedood. Rotterdam, 24 juli 1961. GR 4ANBEURS ROTTERDAM Officieuze noteringen per 100 kg; Peulvruchten, franco Rotter dam: Groene erwten op monster ƒ22,50ƒ24, prima kwaliteiten tot ƒ29; Schokkers op monster 23—26, prima kwaliteiten tot ƒ30,50. Bruine bonen, geen notering in afwachting nieuwe oogst. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2061 stuks vee, zijnde 694 vette koeien en ossen; 694 varkens, 278 scha pen of lammeren. De noteringen waren als volgt: Vette koeien 2,603,45; Varkens 1,901,95, alles per kg. Schapen 100140, Lamme ren 80110, alles stuk. Overzicht; Vette koeien: aan voer iets groter, handel flauw, prijzen onveranderd, enkele pri ma's boven notering; Varkens: aanvoer als vorige week, rede lijke handel, prijzen hoger, pri ma vleesvarkens boven notering, zware varkens 1,801,85, slachtzeugen 1,551,68 per kg; Schapen en lammeren, aan voer groter, handej zeer willig, prijzen schapen onveranderd, lammeren iets hoger. INTERNATIONALS IN HERSTEL De internationale waarden heb ben gistermiddag de eerste dag van de nieuwe beursweek ingezet met een vaste stemming. De han del had echter niet veel te be tekenen. Over de gehele linie ga ven de hoofdfondsen een goed koersherstel te zien ten opzichte van de zwakke houding die ge noemde fondsen vrijdag j.l. te zien hadden gegeven. Geopend werd met koerswinsten van acht tot zeventien punten. Het buiten land had wat interesse, terwijl daarnaast het publiek zich schoorvoetend met wat koopor ders in de markt waagde. Er wa ren enkele factoren aan te wij zen waardoor de gunstige tenden tie ter beurze werd beïnvloed, on der andere de wapenstilstand in Bizerta, de zeer vaste stemming op de Westduitse beurzen alsme de de hogere koersen die Londen te zien gaf. Verder droegen lich te opklaringen aan de internatio nale politieke hemel tot de betere stemming bij. In Wall Street bleef vrijdag j.l. het koerspeil on veranderd. Van de Nederlandse hoofdfondsen lagen Unilevers er gedrukt in de markt. Dit mocht in Amsterdam gisteren de pret voor dit fonds niet drukken, want met een openingskoers op 720%, beliep de koerswinst ten opzichte van de vorige slotkoers ruim elf punten. AKÜ circa acht punten hoger op 367. Philips plus zeven punten op 956, terwijl Hoogovens op 933 circa 16 pun ten verbeterde. Kon. Olies, on danks moeilijkheden, een gulden In herstel bij een notering op 112,90. Gedurende de verdere beursduur liepen de koersen nog wat op door aankopen van het publiek, waartegenover weinig aanbod meer aanwezig was. Hoogovens stegen tot 943, AKU tot 368%, Philips tot 959 en Uni lever tot 722%. De beurs sloot op vrijwel het hoogste punt van de dag vooi de internationale waarden. In de cultuursector viel weinig te beleven. Amsterdam Rubbers noteerden een punt lager op 105%. In de scheepvaarthoek ga ven de aandelen over de gehele linie koersverbcteringen te zien. Deze droegen echter een beschei den karakter. De omzet in de scheepvaartaandelen was gering. De aanstaande 4 procent Staats lening groot 300 min a 98'4 procent werd ter beurze druk be sproken. Hoewel deze lening reeds lang werd verwacht, werd de beurs er toch door verrast. Men had met deze uitgifte pas or eind augustus gerekend. De stem ming in de staatsfondsenhoek was merendeel gedrukt als ge volg van genoemde aanstaande lening. De handel verliep ook hier zeer rustig. De lokale afdelingen gaven merendeels koerswinsten te zien met geringe omzetten. Aandelen Hooimeijer echter werden op 150 (170 laten) geadviseerd als ge volg van het bericht over de dochter „Kille". De laatstgedane notering voor dit fonds was 182. Beursindices 20/7 21/7 24/7 Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Algemeen 540.61 528.21 537.13 353.37 345.74 348.38 176.85 173.53 174.19 224.11 222.74 22153 155.50 150.84 152.15 391.19 382.55 38750 48. Vroeg in de morgen berei ken Eric en zjjn twee vrienden de heuvel, waarop Gondalfs burcht eens stond Een van Gondalfs mannen treedt hen tegemoet en brengt hen naar een eeuwenoude eik, een eindweegs het woud in. Deze plaats van samenkomst is afgesproken met de verspieders, die zullen waarschuwen als er ge vaar dreigt... Verschijnt Allan al léén, dan kan Eric nog vóór hem op de ruïne zijn. Brengt de Heruli krijgers mee, dan kunnen ze ge makkelijk stilletjes verdwijnen. Het hindert Eric we] een beetje, dat hij deze voorzorgsmaatregelen moet treffen, want is Allan te goe der trouw dan wordt dit slecht beloond... Maar de Heruli is zó veranderd, dat Eric helaas met al les rekening houden moet... De uren verstrijken en de zon daalt alweer naar de kim, zonder dat ze ook maar iets horen van hun verspieders... „Hoe later het wordt, hoe min der ik het vertrouw", bromt Svein. „Als het recht toegaat, kan die He ruli best overdag komen..." Een gekraak in het struikgewas schrikt hen op en de Noorman springt 'overeind als hij een van de verspieders hijgend en bezweet op de kleine open plek ziet ver schijnen... „Een grote troep Hunnenruiters is in aantocht, heer", meldt hij. „Maar de man die gij me beschre ven hebt, is er niet bij..." Eric klemt de lippen opeen. Dan wenkt hij Svein en met de verspie der glippen ze naar de rand van het woud. Maar de stille hoop, dat de verspieder zich toch vergist heeft, verdwijnt bij de aanblik van de ruiters, die de bogen in de hand bezig zijn de burcht heu vel te omsingelen, terwijl een klein groepje het stenige pad naar boven bestijgt... „Dat is dus Allans antwoord...", prevelt Eric grimmig. „Vaarwel dan, oude vriend... Eens zul je deze daad betreuren..." Nabeurskoersen AKU367 gb—370 slot 370 b. (370) Kon. Olie: 112.80 gb—113.50 gl slot 113.20 (112.90) Philips: 942— 950 gl (954V2) Unilever; 715723 gl (722'A) Hoogovens: 930 gb940 slot 940 (941) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Amsterdam voor vandaag lui den: Engels pond 9.9710.07, Ame rikaanse dollar 3.573.61, Cana dese dollar 3.443.49, Franse frank (100) 72.80—73.30, Belgi sche frank (100) 7.18—7.23, Duitse Mark (100) 90.1090.60, Zweedse kroon (100 69.30 70.30, Zwitserse frank (100) 83.30 83.80, Italiaanse lire (10.000) 57.5059.50, Deense kroon (100) 51.8052.80, Noorse kroon (100) 49.9050.90, Oostenrijkse schil ling (100) 13.97%—14.07%, Por tugese escudo (100) 12.40—1255, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 6.006.15. Op woensdag 26 juli hopen onze lieve Ouders P. J. DIELEMAN en L. DIELEMANDE MUL, hun 55-jarige Echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van Hun dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Ach terkleinkinderen. Terneuzen, juli 1961. Javastraat 17. Donderdag 27 juli 1961 a.s. hopen onze geliefde Ouders de heer en mevrouw J. A. RIEMENS— WILHELM hun 50-jarige echtvereni ging te herdenken. Hun dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Terneuzen, 25 juli 1961. Dekkerstraat 41.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3