Amerikaans vliegtuig overmeesterd Komende Amerikaanse ruimteproef De saneringsplannen van de Engelse regering Latijns-Amerika Weeroverzicht ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER DINSDAG 25 JULI 1961 17e Jaargang Nr 5351 KATANGA ZOEKT HULP BIJ DE COMMUNISTEN Indonesië en Westelijk Nieuw-Guinea DE MISDAAD IN DE V.S. HAMMARSKJOELD IN TUNIS Franse en Tunesische besehuldigingen. „Kapo veroordeeld. H. M. de Koningin bezocht Breda wordt door het communisme bedreigd Twee Nederlanders bij ongeluk in Frankrijk om het leven gekomen BOTSING IN METZ TUSSEN PARACHUTISTEN EN ALGERIJNEN erijnse rebellenleider gesneuveld. Alge Mr. Stikker in Berlijn Eis tegen dokter Issels FYankerine Mi Hbonrwrrw-nt: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noord straat 55 57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 Gironummer 38150 «rvionTcnriis- f6,— per kwartaal; per maand ™2,— pér week 48 ct. Losse nrs 9 et .il -i.i Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Ma3"fvan een -Jllectra' van ,panA^rikaa.n-e maatschappij Eastern Airlines", kort na ver trék van Miami met bestemming Tirana (Florida), overmeesterd ii gedwongen het toestel naar j,et vliegveld José Marti bij Ha vanna te vliegen, aldus is door functionarissen van het vlieg veld van Miami meegedeeld. Aan boord van het toestel, dat een bemanning van vijf koppen heeft bevonden zich 32 passa- ^Fen straaljager van de Ame rikaanse luchtverdediging heeft opdracht gekregen de „Electra" tot a»n de Srens van de te?Tll°" riaJe wateren van Cuba te bege- ©e" „Electra" is inmiddels bij Havanna geland. De Amerikaan se straaljager is drie mijl uit de kust van Cuba teruggekeerd. E>e Amerikaanse regering heeft de Zwitserse ambassade in De Katagaanse minister van Binnenlandse Zaken, Moenon go, heeft maandag meegedeeld dat zijn regering twee missies naar communistische landen in Oost- Europa zendt om te spi eken over onomische, financiële en cultu rele hulpverlening. De Sow jet-Unie heeft Katanga meegedeeld dat het nereid is de regering te Elisabethstad °P reedzame wijze te helpen. Minis ter Moenongo zei op een perscon ferentie dat de dag volgend op die waarop hij had gezegd dat Katanga bereid is om Sowjet- hulp te verzoeken, Russische di plomaten „in een zeker land" de Katangaanse vertegenwoordiger hadden benaderd om een ant woord te geven, t Katanga heeft een vertegenwoordiging te Pa- rijs). Katanga zendt ook een missie naar het Westen, aldus Moenon go. Hij zei niet welke landen in het Westen zullen worden be zocht. Hij noemde wel twee com munistische landen: Tsjecho-Slo- wakije en Zuid-Slavië. Moenongo zei dat Katanga ge noeg heeft van het getalm van de Westelijke landen die het als vriendschappelijkgezind had be- s houwd. Het prompte Russische antwoord staat in scherpe tegen stelling tot de traagheid van het Westen. „Over ideologieën ma ken wij ons niet druk. Wij zijn Afrikanen en hebben alleen maar belangstelling voor harde feiten en werkelijkheden". Katanga blijft zijn hand uitste ken naar allen die willen helpen. Verder zei hij dat er niet één Kongo is maar vele. Men zegt wel dat Katanga nooit onafhan kelijk zal kunnen blijven, maar ■men zei hetzelfde toen België zich losmaakte van Nederland en Ierland van Groot Brittannië. de be- Havanna verzocht „onmiddellij ke vrijlating" van de passagiers en bemanning en teruggave van het vliegtuig te eisen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington meegedeeld. Zoals bekend behartigt Zwit serland de Amerikaanse belan gen sinds de Verenigde Staten de diplomatieke betrekkingen met Cuba hebben verbroken. De afgelopen twee jaar heb ben zich negen overeenkomstige incidenten voorgedaan. De „Electra" was het tweede Amerikaanse vliegtuig dat op Cuba is geland, en zeven Cu baanse vliegtuigen zijn op vlieg velden in de Verenigde Staten geland. Indonesië beschouwt infiltra tie van zijn militairen in het westelijke deel van Nieuw-Gui nea niet als een invasie, omdat het Indonesisch grondgebied is, zo heeft de Indonesische ambas sadeur in Australië, brigade-ge neraal Saudi, zondag te Bris bane verklaard. Hij vofegde hier aan toe, dat zijn land niet zijn toevlucht zal nemen tot een „aanvalsoorlog". Uit het door Edgar Hoover, het hoofd van het Amerikaanse federale bureau van onderzoek, getekende jaarrapport van de F.B.I., dat maandag in Washing ton werd gepubliceerd blijkt dat het aantal in 1960 in de V. S. gepleegde misdaden een onge kende hoogte heeft bereikt. In elke 58 minuten van dat jaar werd een moord gepleegd, terwijl elke 34 minuten een ver krachting plaats vond. Het aantal in 1960 gepleegde ernstige misdaden is, in vergelij. king met 1950, met 98 procent gestegen, terwijl de bevolkings toename in deze periode slechts achttien procent bedroeg. Er werden in 1960 in de Ver. Staten in totaal 1.861.300 ernsti ge misdaden gepleegd, hetgeen veertien procent meer is dan in 1959. Er werd verleden jaar elke 39 seconden in de V. S. ingebro ken, terwijl iedere twee minuten een auto werd gestolen. Er werden in 1960 in de V. S. meer dan twee maal zoveel jeugdige misdadigers gearres teerd als in 1950, terwijl het aan tal jeugdigen sinds 1950 met min der dan vijftig procent is toege nomen. Secretaris-generaal Hammar- skjoeld van de V. N. is maandag in Tunis aangekomen. Hij zal daar met president Bourguiba van Tunesië overleg plegen over Bizerta. De Amerikaanse organisatie voor de ruimtevaart (Nasa) heeft medegedeeld dat de V. S. in de komende dagen een luimtevoer- tuig willen lanceren dat een af stand van achthonderdduizend km moet afleggen, om vervol gens weer naar de aarde terug te keren en in de atmosfeer te verbranden. Eet ruimtevoertuig zal, bij een geslaagde lancering, mogelijk meer dan vijftig dagen onderweg zijn. De lancering is bedoeld als een voorbereiding voor het zen den van ruimtevoertuigen naar de maan en naar andere plane ten. De lancering zal vanaf de ba sis te Kaap Canaveral in Flori da, geschieden. Het ruimtevoer tuig zal, bij een geslaagde lan cering door speciale waarne mingsstations in Californië. Aus tralië en Zuid-Afrika worden ge volgd. Volgens de Nasa is het ruimte voertuig, dat de naam ..Ranger één" zal krijgen, een voorloper van ruimtevoertuigen die in strumenten in een „harde lan ding" op de maan zullen neer laten. Daarna willen de V. S. ruimtevoertuigen bouwen, die een „zachte landing" op de maan en andere planeten kunnen uit voeren. Met et de lancering van de „Ran ger één" worden twee doelen na gestreefd, namelijk het beproe ven van materiaal en uitrusting, waarmede men ingewikkelder ruimtevoertuigen wil bouwen en het uitvoeren van wetenschap pelijke proefnemingen. Aan boord van de „Ranger één" zullen zich instrumenten bevinden voor het bestuderen van kosmische stralen, magneti sche velden, straling in het alge meen en van stofdeeltjes in de ruimte. Ook wil men proberen er ach ter te komen of de aarde een komeetachtige staart van water stofgas bezit. Een beeld van liet bezoek, dat H. M. de Koningin heeft ge bracht aan de manifestatie „Breda Nu": tijdens de rond gang over het terrein. Frankrijk heeft in een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad, die maandag is gepu bliceerd, geprotesteerd tegen „Tunesische weerwraakmaat- regelen tegen Franse staatsbur gers". De Franse afgevaardigde Ar- mand Berard zegt dat de verlie zen onder de burgerbevolking bij de gevechten om Bizerta met name het gevolg waren van de weloverwogen opneming van burgers, met inbegrip van vrou wen en kinderen, in eenheden van het Tunesische leger en de nationale garde. Berard ontkent dat Franse militairen een sta ken van het vuren zouden heb ben tegengewerkt of geweldda den zouden hebben begaan en dat „Corsairs" hot vliegveld El Alouina beschoten zouden heb ben. Inmiddels heeft do V. N. ook een telegram gepubliceerd van de Tunesische ambassadeur Ha- bib Bourguiba jr., waarin de Fransen beschuldigd worden van plundering in Bizerta na het staken van het vuren. De Tunesische vertegenwoor diger bij de V. N„ Mongi Slim, heeft in een brief aan de voor zitter van do Veiligheidsraad de Fransen ervan beschuldigd het staken van het vuren niet strikt nageleefd te hebben en zich schuldig te hebben gemaakt aan ontvoeringen en parate execu ties. De rechtbank in Haifa hoeft maandag een voormalig lid van de kamppolitie („Kapo") in het Fooise dwangarbeiderskamp Skarzysko bij Kielce, de 42-j ui- ge Israëliër Chaim Silberberg, tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Silberberg werd onlangs door voormalige mede-gevangenen uit het kamp in Haifa herkend. Hij werd schuldig bevonden aan wreedheid tegen kampgenoten, vooral vrouwen, en aan het toe brengen van ernstig lichamelijk letsel. Het aantal in hechtenis ge nomen „vrijheidsrijders" in het zuiden van de V. S. is zondag tot 267 gestegen, doordat in Jackson zeven blanken weigerden een voor negers bestemde wacht kamer te verlaten. Terwijl het Engelse publiek zich haast om voorraden te vor men met het oog op de komen de soberheidsmaatregelen, heeft maandag de Engelse minister van Financiën, Selwyn Lloyd, het programma voor de sa nering van de Engelse economie, dat hij hedenmiddag in het La gerhuis uiteen zal zetten, ter goedkeuring aan het kabinet voorgelegd. Het doel van dit plan zou tweeledig zijnop kor te termijn zou het gericht zijn op herstel van het evenwicht op de lopende rekening, het een eind maken aan de speculatie tegen het pond sterling, het doan verdwijnen van de inflatie en van bepaajde tekenen van spanning, merkbaar in de indu strie, met name op het gebied van de arbeidskrachten en van de lonen; op lange termijn zou het een ordelijker expansie van de economie moeten verzekeren teneinde groeicrises te voorko men en de toetreding van Groot- brittannië in de E. E. G. binnen anderhalf a twee jaar moeten voorbereiden. Minister Selwyn Lloyd heeft gewaarschuwd, dat de maatrege- 'en die hij moet nemen „onpo pulair en niet verwacht" zouden 'ijn, dat er van allen opofferin gen verlangd zouden worden en dat hij zich niet gebonden acht te door „oude dogma's", wat een hervorming van de economische conservatieve politiek zou kun nen doen verwachten, welke po litiek steunt op het liberalisme en op de vrije onderneming. De regering heeft reeds te kennen gegeven, dat zij niet voornemens is weer invoercontingenten in te stellen of een belasting op kapitaalaanwas. Het saneringsprogramma zou, zo meldt Agence France Presse verder, het volgende inhouden: 1. Vermindering van de koop kracht der bevolking door een belastingverhoging, die tot tien procent zou kunnen gaan op consumptiegoederen met uitzondering van voe dingsmiddelen) 2. Instelling van een belasting op arbeidskrachten; 3. Bevriezing van de lonen in de overheidssector, gepaard met een beroep op de particuliere sector de lonen te stabili seren 4. Beperking van de staatsuit gaven; 5. Het sluiten van een belang rijke lening bij het internatio nale monetaire fonds ter con solidering van de monetaire reserves en om aan te tonen dat het pond sterling niet ge- devalueerod zal worden. Hoewel minder waarschijnlijk, zijn ook nieuwe beperkingen van het bankkrediet en het afbeta lingskrediet mogelijk, evenals een verhoging van het renteni veau door middel van het dis contotarief van de Bank van Engeland. Adlai Stevenson, die als speci ale vertegenwoordiger van presi dent Kennedy een reis door Latijns-Amerika heeft gemaakt, meent dat de democratie in Zuid-Amerika door zowel links als rechts het communisme ernstig wordt bedreigd. Het communisme, aangemoe digd door het voorbeeld van Castro op Cuba, is agressiever geworden. Anderszijds vormen rechtse groeperingen, die hun oude voorrechten willen hand haven in vele landen, een be dreiging van een liberaal, repre sentatief bewind. Stevenson sprak van een „on heilige belangengemeenschap" van extreem rechts en extreem links om de democratie omver te werpen. De democratie moet de volke ren snel resultaten kunnen to nen wil zij zich als staatsbestel kunnen handhaven. Weliswaar is de democratie thans in Zuid- Amerika een overheersende fac tor, maar anderszijds is zij nog nooit zo ernstig bedreigd ge weest als juist nu. Volgens Stevenson zijn het af gelopen jaar twee gebeurtenis sen bepalend geweest voor de betrekkingen tussen de Verenig de Staten en Latijns-Amerika „Castro's verraad van de idealen van de revolutie tegen Batista en, in samenwerking met de Sowjet-Unie en China, de instel ling van een dictatuur", en ten tweede de verkiezing van Kenne dy tot president en zijn „oprech te zorg en sympathievol begrip" voor Latijns-Amerika. Stevenson zei verbaasd te zijn „zelfs in hoge regeringskrin gen" in Latijns-Amerika op de mening te zijn gestuit dat de Verenigde Staten en Cuba een zuivere privé-ruzie hebben. „Ik heb er nadrukkelijk op gewezen dat de Verenigde Staten minder te lijden en te verliezen zouden hebben van een „Sowjetisatie" van Cuba dan Latijns-Amerika, dat de eerste potentiële slacht offers hiervan zouden zijn de door hun structuur kwetsbare democraten van Latijns-Ameri ka, en dat zij reeds het doel van indirecte communistische agres sie zijn". De gepensioneerde vice-admi- raal Harold Briggs, oud-direc teur van het bureau voor Pan- Amerikaanse zaken van de Amerikaanse marine, heeft in een interview met „U. S. News and World Report" verklaard, dat de Verenigde Staten Latijns- Amerika „aan het communisme verliezen omdat zij de massa niet op hun hand hebben". Slechts door inspanning van zowel de Amerikaanse regering als alle in Latijns-Amerika werk zame Amerikaanse ondernemin gen kan z.i. worden voorkomen dat Latijns-Amerika communis tisch wordt. Zondagmiddag is een Neder landse auto met vier inzittenden, alle afkomstig uit Rotterdam, in Frankrijk tegen een huis gere den, omdat de bestuurder, J. Roessen, 24 jaar, in slaap was gevallen. De bestuurder is ter plaatse overleden. De drie ande ren werden overgebracht naar een ziekenhuis in Montelimar, waar één van hen, J. Peperkamp, 30 jaar, nog in de loop van de middag is overleden. De toestand van de twee ove rigen. onder wie de echtgenote van de bestuurder en de 21-jari- ge J. van Denenoen, is wel ern stig maar niet kritiek. Het on geluk gebeurde in La Concourde, ten noorden van Montelimar. In Metz, in Frankrijk, hebben zich gevechten tussen Franse valschermsoldaten en Algerijnen voorgedaan, die aan vier perso nen het leven hebben gekost, terwijl er zeventien werden ge wond. Het begon kort voor midder nacht, bij de ingang van een café. Algerijnen schoten plotse ling op een groep parachutisten. van wie er twee dodelijk werden gewond, evenals de barman van het calé. Voorts werden drie voorbijgangers gewond. De woedende valschermsolda ten reageerden met het aanval len van Algerijnen. Daar de da ders erin waren geslaagd te ont vluchten, koelden zij hun woe de met aanvallen op andere Noordafrikanen. Twee Algerijnen werden in de rivier de Moezel gegooid. Eén hunner werd hieruit enkele uren later levenloos opgehaald. Na het bekend worden der wanordelijkheden kwamen de plaatselijke en 'militaire politie in actie. De parachutisten moes ten naar hun kazernes terug keren. Gedood werden twee parachu tisten, een Franse burger (de barman) en een Algerijn (die in de Moezel verdronk). Vier val schermsoldaten, twee Italianen en elf Algerijnen werden ge wond. De politie deelde later mee dat vijf doden zijn gevallen. Het vijfde slachtoffer was een Mo hammedaan die door een para chutist werd doodgestoken. Si Salah, een belangrijke ra- bellenleider die aan het hoofd stond van een Algerijnse delega tie waarmee De Gaulle in juni 1960 geheime besprekingen heeft gevoerd, is op 20 juli in een ge vecht bij Boeira ten oosten van Algiers gesneuveld. Dit is maan dag in Franse militaire kringen in Algiers meegedeeld. Si Salah was -bevelhebber van de Alge rijnse verzetsstrijders in het ge bied van Algiers. De besprekingen tussen De Gaulle en de delegatie zijn toen op niets uitgelopen. Per vliegtuig zijn zondagevond 24 Franse kolonisten in Marseil le aangekomen, die uit Tunesië waren gezet. Het merendeel van hen had geen bagage mogen mee nemen. Anderzijds mochten 73 Fran sen, die met een lijnvliegtuig Tunesië hadden willen verlaten, niet aan boord van het toestel gaan. ic President Kennedy heeft Charleston in Virginia, waar vorige week woensdag bij over stromingen 21 mensen om het leven kwamen en honderden huizen werden vernield of be schadigd. tot rampgebied ver klaard. Dit betekent dat het ge bied in aanmerking komt voor federale steun bij het herstel van de schade die op vijf tot zes miljoen dollar wordt ge schat. -k Een 50-jarige negerin is maandag met vijf van haar kin deren omgekomen tijdens een brand in haar woning. Zij was met haar man en vier van haar tien kinderen voor het vuur ge vlucht, maar keerde terug om de andere zes te redden. In de vuurzee viel zij twee verdiepin gen naar beneden toen de trap het begaf. Het zesde kind wordt nog vermist. Twintig anderen werden uit het brandende huis gered. Het gezin woonde in Lowell (Massachusett). if De weduwe van de onlangs overleden schrijver Ernest He mingway, mevr. Mary Heming way, is in Cuba aangekomen om met de Cubaanse autoriteiten te spreken over het inrichten van de boerderij van de Heming way's bij Havanna tot een „Hemingway'-museum. Zij zal tevens twee koffers met nog niet gepubliceerde manuscripten van haar man bij een bank in Ha vanna afhalen. De secretaris-generaal van de Navo, mr. D. U. Stikker is er van overtuigd dat de Sowjet- Unie eventueel bereid is grote risico's te lopen om haar doel stellingen inzake Berlijn te ver wezenlijken. De Sowjet-regering wil West- Berlijn, „het laatste eiland der vrijheid", in het communistische imperium trekken, aldus mr. Stikker in een interview voor de zender Rias. Alle tekenen wijzen er op dat het Kremlin in Je kwestie-Beriijn „waarschijnlijk het potentieel gevaarlijkste ele ment in de huidige situatie" een nieuwe crisis wil veroorzaken. Ondanks de Westelijke vorde ringen op economisch, sociaal, po litiek en militair terrein staat nog niet vast dat de voorsprong op het Sino-Russische blok kan worden gehandhaafd. In talrijke landen is het Wes ten politiek en psychologisch in het defensief gedrongen. De Navo-landen zijn „volstrekt eensgezind" wat betrefts hun doelstellingen. Verschillen heb ben slechts betrekking op de be oordeling van de toestand en de middelen die naar het doel voe ren", aldus mr. Stikker. Door afstand te doen van Ber lijn zou het Westen „de funda menten van zijn politieke en mi litaire doctrine ondermijnen", zo zei mr. Stikker. Het lot van Ber lijn en het lot van het Noord-At lantisch Bondgenootschap „hangt er in de eerste plaats van af of de Navo-lander, in militair op zicht, in vastberadenheid en wilskracht even sterk zijn als de Sowjet-Unie". Wanneer de Westelijke mo gendheden Russische ontwape ningsvoorstellen zouden aanvaar den die niet „onverbrekelijke ga ranties tegen misbruik" bevatten zouden zij slechts bijdragen can een wijziging in het machtseven wicht in het voordeel van de Sowjet-Unie, en zo een situatie scheppen die hun vroeg of laat slechts de keuze tussen totale oorlog en overgave zou laten. In het proces tegen dr. Josef Issels. de leider van de Ringberg- kliniek voor kankerpatiënten, is een gezamenlijke straf van zes tien maanden gevangenis met aftrek van voorarrest geëist cp beschuldiging van bedrog in drie en door schuld in vier gevallen. De aanklager verlangde geen verbod van uitoefening van het doktersberoep daar hij er opwil- de vertrouwen dat beklaagde zich in de toekomst niet meer aan strafbare feiten schuldig zal maken. Tegen dr. Issels is aan gevoerd dat hij in bepaalde ge vallen van ongeneeslijke patiën ten valse hoop had gegeven, waar geen operatief ingrijpen bij te pas kwam, de toestand van patiënten was verslechterd. 0 Bij Dyon in Frankrijk is maandagmorgen vroeg een auto in een kanaal gereden, waarbij de vijf Franse inzittenden, on der wie drie kinderen, om het lieven zijn gekomen. DROOG Er strekt zich een hogedruk- gebied uit van de Azoren naar onze omgeving. Aan zijn flank bevindt zich ten zuiden van IJs land een diepe depressie die van daag in Schotland en de Noord zee de iuchtdrukverschillen doet toenemen. Er zullen nog wolkenvelden overdrijven maar er tussendoor schijnt nu en dan de zon, zodat de temperaturen weer iets hoger worden dan maandag. De wind blijft westelijk en ZON op onder op Juli, 25 4.50 20.42 18.28 26 4.52 20.40 19.28 27 4.53 20.39 20.18 28 4.54 20.37 21.00 29 4.56 20.36 21.36 30 4.57 20.34 22.06 31 4.59 20.33 22.33 MAAN ondei 2,19 3.15 4.22 5.38 6.59 8.21 9.42 heeft de neiging vandaag in kracht toe te nemen. In geheel West-Eurpa is het weer tamelijk bestendig en droog terwijl de temperaturen waarden bereiken die ongeveer normaal zijn voor de tijd van het jaar. medegedeeld door het K.N.M.I. te E>e Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Droog weer Droog weer met af en toe zon neschijn en iets hogere middag- temperaturen. Zwakke tot mati ge wind uit westelijke richtin gen. DINSDAG 25 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 11.25 0A0 0.50 n.m. 11.44 12.19 12.59 1.09

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1