Strijd om Bizerta gestaakt De ruimtevaarder Grissom Weeroverzicht Na WEERBERICHT verzoek van Veiligheidsraad HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN frranker.no oil abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6.— per maand f2.—. per week 48 ct kwartaal; per Losse nrs 9 ct. MAANDAG 24 JULI 1961 17e Jaargang Nr 5350 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties géén handels- advertenties)5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Veiligheidsraad heeft za terdagmiddag een resolutie aan genomen waarin van 1 rankiijk en Tunesië werd .geëist het vu ren onmiddellijk te staken en de troepen op de stellingen terug te trekken die zij vóór het uitbreken van het conflict bezetten. Tien van de elf afgevaardigden stemden vóór de resolutie, de Franse afgevaardigde nam niet aan de stemming deel. De afgevaardigden van Liberie en de Verenigde Arabische Repu bliek hadden aanvankelijk een uitgebreider ontwerp-resolutie ingediend. Leiberië maakte later r v, .-?jene resolutie bekend, w de bovengenoemde eisen ware vervat. Na de stemming verzocht de voorzitter, senor Benites 'Ecua dor*) beide partijen het besluit on middellijk uit te voeren. Een Brits-Amerikaanse ont werp-resolutie, waarin werd aangedrongen op onderhandelin gen 'ussen Frankrijk en Tunesië zonder dat het doel van dit overleg werd omschreven, kreeg 1 stem te weinig. Een voorstel van Liberia en de V.A.R., waarin werd gepleit voor onderhandelingen over „de spoedige terugtrekking van de Franse strijdkrachten uit Tune sië. kreeg de steun van de Sovv- jet-Unie en Ceylon. De overige leden onthielden zich echter van stemming, zodat het voorstel werd verworpen. De Tunesische afgevaardigde Mongo Slim verklaarde, dat nij wellicht om een nieuwe bijeen komst van de raad zou vragen, als de toestand zulks vereiste. De voorzitter zei bereid te zijn de raad weer bijeen te roepen, zodra een lid hierom verzoekt. Radio-Moskou verklaarde zon dag in een commentaar op de gebeurtenissen dat. ,,als de heer sende kringen in Frankrijk me nen dat de steun van hun bond genoten Engeland en de .Ver-'r enigoe Staten -hun land zullen helpen de basis in Tunesië te be houden, zij zich heel erg vergis sen." tunesie staakt de OPERATIES. l>e Tunesische regering heeft haar strijdkrachten opdracht ge geven alle aanvalsoperaties in Bizerta en de Sahara stop te zet ten. In een communiqué werd ge zegd dat de Tunesische strijd krachten bevel hadden gekregen in hun posities te blijven in af wachting van een overeenkomst over dé toepassing van de reso lutie van de Veiligheidsraad, waarin de terugtrekking der par tijen naar hun aanvangsposities werd geëist. Kort vóór de Tunesische mede deling werd er in Bizerta nog geschoten. Eerder had Radio- Tunis \erklaard dat de Franse strijdkrachten ernstige tegensla gen leden. De Tunesiërs hadden echtei bij hun acties, waaronder de herovering van het gebouw van de gouverneur, zelf belang rijke verliezen geleden. ook franse operaties gestaakt. Ook de Franse troepen in Bi zerta hebben het bevel gekregen de operaties te staken en zich te Iieperken tot het Iieantwoorden van aanvallen waaraan zij even tueel bloot zullen staan. Dit is zaterdag meegedeeld in een communiqué van de Franse ijgering. waarin wordt gezegd dat dit bevel is uitgevaardigd omdat de troepen thans de mi- iitaire installaties hebben vrijge maakt van de blokkade waaraan zij waren onderworpen, en ver zekerd hebben dat de basis weer normaal kan functioneren. De bevelhebber van Bizerta krreg opdracht de plaatselijke lunesische autoriteiten aan te bieden besprekingen te voeren over de voorwaarden voor een staken van het vuren. Een soort gelijk aanbod wordt gedaan ten aanzien van de Sahara waar on ze troenen het passeren van de Srens hebben belet, aldus het communiqué. DE TOESTAND IN BIZERTA Radio-Tunis heeft zondag avond bekend gemaakt, dat in de gevechten om Bizerta die vier 'lagen hebben geduurd, 670 Tu nesiërs om het leven zjjn geko- nteti en 1.155 zijn gewond. Vol gens officiële kringen in Bizerta bobben de Fransen ongeveer 25 "Hn aan doden en honderd aan gewonden verloren. Toen de overeenkomst tot het staken van het vuren zondag ochtend om acht uur in het ge hele gebied van Bizerta van kracht geworden was, contro leerden de Fransen bijna de ge hele stad, de strategische heu vels in de omgeving en het ka naal. De Franse troepen maak ten ongeveer 600 gevangenen. Dit werd vernomen van bevoeg de Franse zijde in Parijs. De Arabische wijk in Bizerta is omsingeld door Franse strijd krachten, grotendeels parachu tisten en tanks. Tunesische sol daten wier uniformen nauwe lijks te onderscheiden ziin van die van de Fransen, houden de wacht in die wijk. Zondagochtend om zes uur heeft men voor het laatst een automatisch wapen kort maar hevig horen vuren. Sedertdien is het volkomen stil in Bizerta. Intussen zijn de gouverneur van Bizerta en de Franse admi raal Maurice Amman besprekin gen begonnen over de uitvoering van d« bestandovereenkomst. Later is offic'eel in Parijs meegedeeld, dat de onderhande lingen tussen de Franse admi raal en de Tunesische gouver neur van Bizerta nog niet begon nen zijn, omdat men het niet eens is kunnen worden over de plaats waar het gesprek gevoerd' zal worden. Tocr> de laatste schoten ver klonken waren, begonnen de Tu nesiërs de tientallen liiken op te halen die in de smalle straten van Bizerta's Knsjba verspreid lagen. Al eerder waren de mensen de straal opgelopen. Er ontstonden direct lange rijen voor de bakke rijen en slagerijen. De Franse en Tunesische strijdkrachten houden de stellin- bezet die zij op het moment dat dé wapenstilstand werd afge kondigd, innamen. Op sommige plaatsen liggen zij vlak tegen over elkaar. In de kasjba hadden zich rond 2.500 Tunesiërs inge graven. Zij liggen daar nu nog. Zondag was er in verschillende delen van de stad nog steeds geen water te krijgen. Op en kele plaatsen staan nu Franse legerauto's met water, dat aan de bevolking wordt verstrekt. Een .verslaggever van het A.F.P. schrijft dat er een ver schrikkelijke stank over de stad hangt. Tientallen liiken hebben drie dagen in de feile zon gele gen. ..Wat ik nu zie, is vrese lijk", schrijft hij. ..Doden... hon derdon doden... soldaten en bur gers... en overal stank van bloed en ontbinding." De lijken worden uit vracht auto's geladen en neergelegd in graven, die in der haast zijn ge dolven op de helling van een heuvel. Uit Leopoldstad vertrokken zondag de eerste eenheden van het Tunesische contingent van de V.N.-strijdmacht, dat door president Bourguiba naar huis is teruggeroepen. Als alle 3.100 Tunesische mili tairen die sinds juli van het vo rige jaar in Kongo hebben ge diend, naar hun land terugke ren, zal dé V.N.-strijdmacht in Leopoldstad tot ongeveer een kwart verminderen. Van officiële Franse zijde in Parijs is meegedeeld, dat de re gering de grenspolitie opdraent heeft gegeven te beletten dat Tunesische staatsburgers Frank rijk verlaten. Deze maatregel moet gezien worden als een reactie op het besluit 'van d,e Tunesische regering, dat geen Fransman tussen de 18 en 60 jaar uit Tunesië mag vertrek ken. bourguiba en hammarskjoeld. President Habib Bourguiba van Tunesië heeft secretaris-gene raal Hammarskjoeld van de Verenigde Naties in een tele gram uitgenodigd naar Tunis te komen om daar met hem over Bizerta te praten. de verhouding tussen frankrijk en tunesie Er zullen nog ernstige moei lijkheden moeten worden over wonnen, vóórdat het geschil tus sen Tunesië en Frankrijk ovar Bizerta definitief geregeld is. In Franse regeringskringen is men er mee ingenomen, dat Tu nesië de resolutie van de Veilig heidsraad inzake een staken van het vuren heeft aanvaard, maar men wijst er op, dat er nog ge- deta'lleerde overeenkomst ter uitvoering van het bestand moet worden bereikt. Volgens Franse opvattingen moet met name de aanvaarding van de aanbveling van de Vei ligheidsraad, dat beide partijen op hun vroegere stellingen te rugkeren, inhouden dat -de Tu nesiërs er van afzien, de basis in de toekomst te blokkeren en dat zij alle Franse burgers, die tijdens de gevechten zijn aange houden. vrijlaten. Of Tunesië hiermee akkoord zal gaan, is nog niet bekend. Een andere moeilijkheid is, dat president Bourguiba als on derdeel van 'n bestandsovereen komst wellicht een garantie zal vragen, dat de Fransen op een vast te stellen tijdstip de basis Bizerta zullen ontruimen. In een briefwisseling met de Tunesi sche regering heeft Frankrijk zich bereid verklaard over een evacuatie op een niet nader ge noemd tijdstip te onderhande len. Vorige week verklaarde pre mier Debré echter, dat een ont ruiming van Bizerta niet uitslui tend een Frans-Tunesische aan gelegenheid is, maar een kwestie die de strategische veiligheid van liet Westelijk bondgenoot schap aangaat. Daarom is het onwaarschijnlijk dat de Fransen akkoord kunnen gaan met het beginnen van onderhandelingen over een evacuatie als onder deel van een uitgewerkt be standsakkoord. Onderscheiding voor minister Cals. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr J. M. l. Th. Cals heeft een ho ge onderscheiding gekregen van de Verenigde Aiaoische Repu bliek. Hij is begiftigd met de „Orde van de Republiek in de eerste klasse". De amoassadeur van de V.A.R., dr A. A. Khandji, heeft zaterdag avond te zijnen huize de onder scheidingstekenen, verbonden aan deze orde, aan minister Cals uitgereikt. De ambassadeur zeide daarbij, dat de V.A.R. hiermee haar dank wil betuigen voor het geen de minister heeft gedaan om Nederland te laten deelne men aan het redden van cultuur monumenten in het Nijldal. De ambassadeur herinnerde er voorts aan, dat een maand ge leden het cultureel akkoord tus sen Egypte en Nederland is tot stand gekomen. Hij prees de mi nister om diens onvermoeide pogingen om de culturele uitwis seling tussen beide landen te versterken. Autobus met Nederlandse scholieren verongelukt In de nacht van donderdag op vrijdag is een autobus van een Belgisch reisbureau, die met een gezelschap van ongeveer vijftig Nederlandse scholieren van Bre da op weg was naar Nice, te Laneffe, tussen Charleroi en Phil'ppeville, door gladheid van het wegdek geslipt en tegen een muur gebotst. De Belgische bestuurder van de wagen werd op slag gedood. Var, de passagiers liep de uit Wassenaar afkomstige Marika van Straeten een schedelbreuk op, en het 18-jarige meisje Ver- morken uit Voorschoten zware verwondingen van onbekende aard. Andere inzittenden bekwa men minder ernstige verwondin gen. De slachtoffers werden naar ziekenhuizen in Charleroi en Gil- lv overgebracht. Belgische koningspaar naar Spanje. Koning Boudewijn en koningin Fabiol?, zullen einde dezer week naar Spanje vertrekken voor 'a vakantie. Het Belgische konings paar zal de gast zijn van fami lieleden van koningin Fabiola, o.m. van haar zusters de mar kiezin van Aquilar en de gravin van Saltes. (Adv.) toonaangevend op gebied van moderne coiffures, *iw haar is onze kopzorg de betere toiletartikelen. Kapitein Virgil „Gus" Grissom, Amerika's tweede ruimtevaar der, is zaterdagavond op Cape Canaveral teruggekeerd. Hij zag er gezond en uitgerust uit en verklaarde zich „uitstekend" te voelen. De directeur van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, James Webb, reik te hem de „Dinstinquished Ser vice Medal" van zijn bureau uit. Ook Alan Shepard heeft deze onderscheiding ontvangen. Grissom verklaarde op een pers conferentie geen last te hebben gehad van trillingen toen de ca bine de geluidsbarrière doorbrak. Shepard heeft van deze trillin gen wél hinder ondervonden, en op zijn aanwijzingen werd de ver binding tussen raket en ruimte cabine veranderd. De cabine waarin Grissom zijn ruimtereis maakte, had ook gro tere ramen dan het ruimtevaai- tuig van Shepard. Eerst was de lucht blauw, maal later werd zij zwart en de sterren werden zichtbaar, zo vertelde Grissom. Hij voelde zich „gerust gesteld" toen de eerste trap van de raket zich losmaakte. „Het was de eerste aanwijzing dat de vlucht goed verliep." Het ontbranden van de tweede trap voelde hij als een versnel ling. Kort daarop werd de horizon zichtbaar, ..een beeld dat niet onder woorden te brengen is." Grissom kon geen landen on derscheiden, maar zag wel de kromming van de aarde. De hori zon lag op ongeveer 1000 km af stand. Zijn „grootste schok" kwam, toen de springlading van het ont water de cabine binnenstroom de. Grissom vertelde, dat hij uit voorzorg de kraag van zijn cos- tuum had gesloten en daardoor kon blijven drijven. Niettemin stroomden door een andere ope- nng toch water binnen. Grissom heeft nog getracht naar de cabine terug te zwem men om de piloot van de helikop ter te helpen bij het vastmaken van een kabel. Hij dacht dat dit reeds was gelukt en zwom naar de helikopter die hem zou op pikken. Grissom verklaarde „trots" te zijn op zijn vlucht. „Ik wil graag weer aan het werk en helpen het programma verder uit te voe ren." Amerikaanse ruimtevaart Luitenant-kolonel John Glenn, de 40-jarige invlieger van de Amerikaanse marine die „reser ve" was bij de ballistische vluch ten van Shepard en Grissom, zal als volgende Amerikaan de ruimte ingaan, als er dit jaar nog een proef voor een dergelijke vlucht wordt genomen. Dit is zondag bekendgemaakt door het hoofd van het bureau voor lucht- en ruimtevaart (NA SA), Webb. Hij voegde hier ech ter aan toe, dat nog niet is be slist of er nog een ballistische ruimtevlucht nodig zal zijn, vóór dat de Ver. Staten proberen een bemande ruimtecabine in een baan om de aarde te brengen, zoals de Sowjet-Unie dit met ma joor Gagarin heeft gedaan. Voor deze vlucht, die vóór het eind van dit jaar of begin 1932 op het program staat, zijn alle zeven hiervoor opgeleide Ameri kanen kandidaat, aldus Webb. Discoverer mislukte De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag een van geheime instrumenten voorziene „Disco verer" satelliet gelanceerd maar deze één minuut later in de vlucht vernietigd. Deze „Disco verer 27" had in een baan om de aarde moeten komen en de in strumentencabine ervan had men willen bergen. Cuba verwacht nieuwe invasie. De Cubaanse minister van De fensie Raoul Castro heeft ver klaard dat het „Amerikaanse imperialisme nieuwe militaire avonturen tegen de Cubaanse re volutie voorbereidt." „De toekomstige invasies tul len groter zijn opgevat, maar ook onze voorbereiding zal beter zijn. Een aanval op Cuba zal een echte oorlog betekenen, en wij zullen geen gevangenen maken." Minister Castro sprak bij de in stallatie van een „Comité voor coördinatie, uitvoering en in spectie" in Havanna. Dergelijke comité's, die overal in het land worden opgericht, „zijn de politieke instrumenten van de Staat ter uitvoering van de plannen van de regering." KOEWEIT De Iraakse regering heeft vrij_ dag bekendgemaakt, dat zij het besluit van de Arabische Liga om het olierijke Koeweit als lid toe te laten van nul en gener waarde acht. Dit besluit, zo wordt in een communiqué ge zegd, beïnvloedt op geen enkele wijze de overtuiging van Irak, dat Koeweit een deel van Irak vormt. De leden van de Arabi sche Liga worden verantwoorde lijk gesteld voor „de misdadige actie tegen het bestaan van de Liga". Irak, aldus de regeringsver klaring. zal alles in het werk stellen om met wettige midde len Koeweit binnen zijn grenzen te brengen. Ook zal Irak ijveren voor het verijdelen van impe rialistische komplotten, die be ogen van Koeweit een imperia listische basis tegen de veiligheid van Irak. de Arabische landen en 't Midden-Oosten te maken". Intussen heeft de secretaris generaal van de Arabische Liga. Abdel Chalek Hassoena, secre taris-generaal Hammarskjoeld verzocht dë kwestie-Koeweit op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen en de kandidatuur van dat land voor alle interna tionale organisaties te aanvaar den. Het sjeikdom Koeweit heeft zijn instemming betuigd met het besluit van de Arabische Liga om Koeweit als lid toe te laten. De terugtrekking van drie Britse bataljons uit dit gebied werd vrijdag voltooid. Volgens waarnemers zullen de overge bleven eenheden nog verschei dene weken in 'het sjeikdom moeten blijven. Het officiële standpunt van Koeweit is, dat eerst Irak zijn aanspraken op het gebied moet laten vallen, of dat de Britse militairen worden vervangen door troepen van de Arabische Liga. KENNEDY EN DE NAVO President Kennedy heeft tegen een groep parlementariërs uit de Navo-landen gezegd, dat hij graag een intensievere samen werking van deze landen zou zien. De groep werd door de president op het Witte Huis ont vangen. De Franse senator generaal Antoine Bethouart verklaarde dat de parlementariërs op hun rondreis door de Verenigde Sta ten hebben kunnen constateren, dat net Amerikaanse volk vast besloten is alle beschikbare middelen te gebruiken om aan een eventuele agressie van „het communistische imperialisme" het hoofd te kunneji bieden. De Oostduitse vluchtelingen In de eerste drie weken van juli hebben 20.000 Oostduitsers politiek asiel in West-Duitsland en West-Berlijn gevraagd, zo is officieel in West-Berlijn meege deeld. Dit is bijna 200 meer dan in de gehele maand april, die het hoogste totaal van het jaar had. Op de bovenste foto zien we van Cyprus gekomen Britse parachutisten bezig zich in de steenwoestijn van Koeweit in te graven bij een temperatuur van bijna vijftig graden, welke allerminst tot dergelijke acti viteiten noodt. Fob) onder: Terwijl tanks van het leger van Koeweit de wacht houden, bouwen En gelse mariniers versterkingen in de woestijn. De kinderverlamming in West-Duilsland Er zijn thans in de bondsrepu bliek en West-Berlijn geen aan wijzingen voor een grote kin- derverlammingsepidemie. aldus een mededeling van Je centrale Westduitse geaondheidsinstantie in Berlijn. In totaal kregen sedert het be gin van het jaar ongeveer 1.250 mensen kinderverlamming, van wie tachtig procent verlam mingsverschijnselen vertoonde. 76 patiënten overleden. Alleen in Aken Düsseldorf en Bremen trad de ziekte op grotere schaal op. Het vorige jaar waren er slechts 506 gevallen. Gagarin naar Cuba. De eerste ruimtevaarder, de Russische majoor Joeri Gaga rin, is zondag naar Cuba ver trokken. Vóór hij van het vlieg veld Wnoekowo bij Moskou ver trok- zei hij: „Ik ben blij dat mijn oude droom eindelijk waar heid wordt; een bezoek aan het heldhaftige Cuba." Gagarin was zaterdag in Mos kou teruggekeerd na een bezoek van drie dagen aan Warschau. Militaire vrachtauto in ravijn gestort; drie ernstig gewonden. Een Nederlandse militaire vrachtwagen met 19 militairen is in Frankrijk in een bocht ge slipt en vervolgens in een ravijn gestort. Drie soldaten liepen ernstige verwondingen op. Zij zijn overgebracht naar een zie kenhuis in Clermont F errand. Zij hebben verscheidene fractu ren, maar verkeren niet in levensgevaar. Drie andere mili tairen werden bij dit ongeluk licht gewond. Het ongeluk gebeurde op, een heuvelachtige weg tussen Le Mont Dore en Latour d'Auverg- ne. De militairen waren in Cler mont Ferrand per trein uit Ne derland aangekomen, waar zij verlof hadden genoten. Zij waren op weg naar La Courtine. De immigratie in Australië. Wegens werkloosheid in Austra lië zal het tempo van de aan komst van immigrerende arbei ders van deze maand af tijdelijk worden verminderd, zo is te Can berra bekend gemaakt. Het kabinet heeft echter het na te streven immigratiecijfer voor 1961/'62 bepaald op 125.000, hetgeen evenveel is ais het cijfer voor het vorige financiële jaar. Gehoopt wordt, dat de stroom van immigranten later in het jaar weer groter zal kunnen worden. De regering verwacht, dat de economie dan in staat zal zijn de nieuw-aangekomen arbei ders op te nemen. Volgens een bericht uit Sydney heeft een Westduits arbeidsbu reau aan 100 werkloze geschooi de Duitse immigranten in Austra lië betrekkingen en vrije over tocht naar Duitsland aangeboden. Velen hebben dit aanbod aan vaard. Perzië protesteer bij Sowjet-Unie. Perzië heeft zondag krachtig bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen de inmenging van radio- Moskou in de binnenlandse aan gelegenheden van het land. De Russische ambassadeur in Perzië, Pegof, werd op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ontboden, waar de Perzische mi nister hem het protest overhan digde. Bij die gelegenheid werd Pegof verzocht te verklaren waarom de Russische militaire gezind zijn. Pegof zou gezegd attaché Koezmenko zich vrijdag tussen de betogers in Teheran bevond, die de regering vijandig gezii o zijn. Pegof zou gezegd nebben dat Koezmenko zich toen toevallig daar bevond en op weg was naar een vakantie oord. Als gevolg van deze uitleg zal Koezmenko niet uitgewezen wor den. Einde Veilverbod vroege aardappelen Met ingang van heden behoe ven vroege aardappelen niet meer "eve'ld te worden, aldus heeft het Produktschap voor groenten en fruit besloten. In verband met dit einde van de veilplicht van vroege aardap pelen komt met ingang van 24 ju]li cok de minimumprijsregeling voor vroege aardappelen van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen te vervallen. De aanvoer van aardappelen is op het ogenblik vrij ruim. Al naar gelang van het ras, de maat en de kwaliteit wordt voor de aardappelen een prijs betaald van 15 tot 20 cent pier kg. MEER ZON. Een hogedrukgebied ten zuid westen van Ierland heeft zich gedurende het weekeinde wat verder over de Britse eilanden uitgebreid en won ook enig ter rein boven het westelijk deel van de Noordzee. De stroming van de koude lucht wordt daar door wat zwakker en de bewol king neemt af. Dit betekent ook, dat de temperaturen, die zondag niet boven 18 graden stegen iets medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Perioden met zonneschijn cn droog weer. Zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen noordwest en noord. Iets hogere temperaturen. hoger worden. Dit is met na me te verwachten in het zuiden en oosten van het land. Al met al wordt het weer wat zonniger en minder koud, dan de laatste week het geval was. MAANDAG 24 JULI v.m. n.m. Breskens 10.43 11.07 Terneuzen 11.18 11.42 Hansweert 11.58 12.22 Walzoorden 0.08 12.32 ZON MAAN op onder op ondei Juli. 25 4.50 20.42 18.28 2.19 26 4.52 20.40 19.28 3.15 27 4.53 20.39 20.18 4.22 28 4.54 20.37 21.00 5.38 29 4.56 20.36 21.36 6.59

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1