Open deur met prikkeldraad Portables de IKK Ook tweede Amerikaanse ruimtevlucht geslaagd Franse troepen dringen Bizerta binnen Radio de Koek Het vliegen boven Oost-Duitsland West-Duitsland bezorgd over de vluchtelingenstroom uit Oost-Duitsland HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE ZATERDAG 22 JULI 1961 17e Jaargang Nr 5349 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,23. Rubriek Kléine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. HET WESTEN ANTWOORDT MOSKOU WIJ MOETEN DE HARDE FEITEN ONDER OGEN ZIEN Het antwoord van het Westen op het Weense memo randum van Chroesjtsjef is eindelijk gereed gekomen en in Moskou overhandigd. Er is een flink stuk werk voor nodig geweest, om de nota's der Westelijke mo gendheden, één van zin, maar niet woordelijk gelijk luidend, de definitieve formulering te geven. Amerika nen, Britten, Fransen en ook vertegenwoordigers van de regering in Bonn hebben er lang over gebogen gezeten. De Duitse ambassadeur in Washington, Grewe, vloog gedurende de beraadslagingen zelfs naar Adenauer om met zijn hoogste chef ruggespraak te houden. Inderdaad is het aandeel van de Westduitse bondsrepubliek aan belangrijke politieke beslissingen der Westelijke mo gendheden in de laatste tijd aanzienlijk groter geworden. Men zou tegen de nota's, waarin onverminderd wordt vastgehouden aan de posities van het Westen in Berlijn, het be zwaar kunnen maken, dat zij geen nieuwe concrete voorstel len bevatten. Maar wie dat doet, ziet over het hoofd, dat men tot nog toe met positieve ideeën over Berlijn niet veel verder is gekomen. De deur naar onderhandelin gen wordt in ieder geval niet gesloten, hoewel het niet duide lijk is, waarover men met het Kremlin zou kunnen onderhan delen. Chroesjtsjef zelf heeft immers geen basis voor onder handelingen gelegd, maar slechts ultimata gesteld, die moeten worden aangenomen hetzij dan dat het Westen met „betere voorstellen" tot een definitieve regeling van de status van Ber lijn op grond van de op bepaalde punten wat uit de tijd geraakte overeenkomsten van 1945 wil Chroesjtsjef niet spreken. Geen vredesconferentie In de Westelijke nota's houdt men zich ook niet bezig met het denkbeeld van een internationale conferentie over een vredesver drag met geheel Duitsland, zoals door Croesjtsjef is gesuggereerd, ofschoon deze gedachte enige steun heeft gekregen van de West-Berlijnse burgemeester Willy Brandt. Men slaat de plans niet mis, indien men aan neemt, dat het Adenauer is ge weest, die zich hier met hand en tand tegen heeft verzet. Dit im mers zou zijn verkiezingscam pagne tegen Brandt ten zeerste schaden en het is nu ongeluk kigerwijze eenmaal zo, dat de in september te houden Westduitse verkiezingen hun schaduw voor uit werpen en in staat zijn zelfs de politiek van Washington te beïnvloeden. Overigens kan van de inhoud van de nota's worden gezegd, dat zij volop de mogelijkheid bieden tot een, zij het ook maar tijde lijke, terugkeer van de rust om Berlijn als Chroesjtsjef dat tenminste zou wensenHe laas echter ziet het daar niet naar uit. Juist in de laatste da gen zijn aan de zonegrens bij He'mstadt, waar de Westelijke corridor naar Berlijn zijn begin heeft, grote Russische militaire formaties waargenomen. Zijn dat demonstraties, of wil Chroesjt sjef de indruk wekken, dat hij liet om Berlijn zelfs op een oor log wil laten aankomen? Op die vraag is geen ntwoord moge lijk. Daden, die het Kremlin wat voorzichtiger zouden moeten maken, zijn door het Westen ook nog niet gesteld. Kennedy is in dit opzicht min der krachtig opgetreden, dan men van hem had verwacht. Heeft Cuba hem ietwat onzeker gemaakt? Of heeft hij. naar hem in Amerika is verweten, zoveel raadgevers die moeten worden gehoord, dat het nemen van be sluiten daardoor een bijzonder tijdrovende zaak is geworden? Hoe dit echter ook zij, Robert Kennedy, de broer van de presi dent, maakte zich niet schuldig aan grootspraak, toen hij in het begin van de week Chroesjtsjef waarschuwde voor een onder schatting van de kracht van Amerika en het overige Westen. Hitler deed dat en dat kostte de mensheid veertig miljoen doden. Als ook gij, Chroesjtsjef, die vergissing maakt, zal dat hon derden miljoenen doden kosten, aldus de jonge Kennedy. Gevaarlijke geruchten Gevaar van onderschatting dat bestaat ook aan Westelijke zijde. Wij hebben hierbij de ge ruchten op het oog over een op handen zijnde opstand in Oost- Duitsland, naar het voorbeeld van de 17de juni 1953. Zelfs een toonaangevend blad als de Lon- dense „Sunday Times" is aan de verspreiding daarvan gaan mee doen. Inderdaad heersen er gro te moeilijkheden op de Oostduit- se levensmiddelenmarkt. Maar die zijn er al lang: ze zijn alleen op dit ogenblik, tussen de uit putting van de oude oogst en het binnenhalen van de nieuwe, nog groter dan anders. En dat de onrust in Oost-Duitsland, die vooral tot uiting komt in het groeiende aantal vluchtelingen naar het Westen, sterk is ge stegen, is, gezien de onzekerheid omtrent de toekomst, toch vol komen begrijpelijk. Beter dan op dergelijke ver schijnselen zijn hoop te bouwen, doet het Westen er aan, de harde feiten in de ogen te zien. Slechts desperado's geven zich aan fan tasieën over, wanneer hun geen goede denkbeelden meer inval len. Bovendien, wie kan zeggen of een Oostduitse opstand niet juist bijzonder rampzalige ge volgen zou hebben. Waar het voor het Westen werkelijk op aankomt, is het vinden van voor de vrije wereld gunstige ant woorden op de zwevende vragen, zonder dat er een catastrofe wordt uitgelokt. (Nadruk verboden.) Noordstraat 102 Telefoon 31U Terneuzen GROTE SORTERING Zie speciale étalage Voor service en kwaliteit Noordstraat 84-86 Terneuzen - Telefoon 2513 Franse troepen en tanks zijn vrijdagochtend begonnen in Bi zerta door te dringen. Tunesië heeft besloten met alle middelen weerstand te bieden. In het zui den van het land wordt ook ge vochten, dicht by de Franse olievelden in Algerië, waarop Tunesië aanspraak maakt. Het Tunesische persbureau l.A-Imeldt dat er in de Sahara veel slachtoffers onder de bur gerbevolking zijn gevallen, maar dat de Fransen geen vorderin gen van betekenis maken. President BoiiTguiba heeft in een radiotoespraak gezegd dat hij buiienlandse vrijwilligers zal aanvaarden om zijn land te hei- Pen in de strijd tegen de Fran sen. Hij zei dat hij een Frans ultimatum om Bizerta te ontrui men heeft afgewezen. De Fran se commandant van de basis, ad miraal Amman, heeft ontkend dat hij een ultimatum zou heb ben gesteld. Bizerta zit zonder water, gas en elektriciteit. Voigcns president Bourguiba heeft hij besloten tot het aan vaarden van vrijwiligers op aan drang van bevriende landen. Hij stelt zich voor dat er uit elk land niet meer dan honderd man in dienst zullen worden genomen „teneinde op symbolische wijze de solidariteit te bevestigen van de volken die vechten voor de bev-ijding van Noord-Afvika van het overzeese imperialisme". EERSTE DODEN GEVALLEN JN STRIJD OM BIZERTA In de strjjd om het al of niet ontruimen door Frankrijk van de Tunesische vlootbasis Bizerta, zijn de eerste doden gevallen. Foto: Slechts bij hoge uitzonde ring mag een auto met burgers de prikkeldraadversperring pas seren, welke Tunesische militai ren en politiemannen op de toe gangswegen naar Bizerta hebben opgericht. BIZERTA IN FRANSE HANDEN De commandant van de Fran se basis van Bizerta, admiraal Amman, heeft vrijdagavond tot verslaggevers gezegd: „Wij heb ben Bizci'la ingenomen". Prinses Irene in Mexico Prinses Irene heeft donderdag een bezoek aan het universiteits- compiex van Mexico gebracht, vergezeld van Avecita Lopez Ma- teos, de dochter van de presi dent van de republiek. De Prin ses werd ontvangen door de rec tor, dr. Ignacio Chavez, en an dere hoge functionarissen van de universiteit. Zij maakte een rondgang en sprak met name haar bewondering uit voor de fresco's op de muren van de hoofdgebouwen. Prinses Irene is de gast van de president en verblijft in de presidentiële residentie in San Jeronomo, ten zuiden van de hoofdstad. Donderdagavond was zij met prinses Marie-Gabriëlle van Sa- voie en Avecita Lopez Mateos op een diner. MENGELE IN BRAZILIË GEARRESTEERD De sinds lange tijd gezochte voormalige arts van het Duitse concentratiekamp Auschwitz, Joseph Mengele, is in de Brazi liaanse provincie Mato Grosso aangehouden. Het in Rio de Janeiro geves tigde nieuwsbureau Transpress meldde later dat een dr. Josef Karat in Ponto Pora in Mato Grosso nabij de grens met Pa raguay was gearresteerd. Hij was een bekende arts in de stad. Men gelooft dat Karat Mengele kan zijn, aldus het nieuwsbu reau, In het begin van dit jaar heeft de openbare aanklager in Frank fort een beloning van 20.000 Mark uitgeloofd voor de aan houding van Mengele. Hij zou een niet meer vast te stellen aantal gevangenen, onder wie ook kinderen, door injecties om het leven hebben gebracht. Ook zou hij betrokken zijn geweest bij hot selecteren van slachtof fers voor de gaskamers. De laatste maanden deden steeds geruchten de ronde over de verblijfplaats van de arts. O.a. werd gezegd dat hij over drie paspoorten zou beschikken. Mengele was afkomstig uit Günzburg aan de Donau. Hij studeerde in Wenen, München en Bonn en promoveerde in Frankfort en München. De uni versiteit van Frankfort heeft enige weken geleden zijn naam uit het boek van gepromoveer den geschrapt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Bonn bestaat er geen uitleve ringsverdrag tussen de bondsre publiek en Brazilië. In mei j.l. heeft de bondsregering echter aan de regering in Rio de Ja neiro gevraagd, Mengele uit te leveren als hij zou worden ge grepen. Als dit verzoek wordt ingewilligd, zal Mengele in Frankfort worden berecht. Op moord staat in West- Duitsland ten hoogste levenslan ge gevangenisstraf. ARRESTATIES IN TEHERAN Vrijdag vóór het aanbreken van de dag zijn in Teheran alle leidende figuren van het natio nale front aangehouden. Deze partij is de beginselen van de vroegere premier Mossadek toe gedaan. De partij was van plan be togingen te houden. De overheid heeft deze verboden. In de stad is de alarmtoestand afgekondigd. De renbaan waar de betoging zou worden gehou den, is afgezet. Er zijn o.m. zware tanks in stelling gebracht. De militairen hebben opdracht te schieten op elke betoger die de renbaan wil betreden. Zes bestuursleden van het na tionale front werden donderdag gepakt toen zij kransen gingen leggen op de graven van partij leden die in 1952 bij ongeregeld heden het leven lieten. ,.GUS" GRISSOM DERDE RUIMTEMAN TER WERELD CABINE MET WAARDEVOLLE GEGEVENS IN DE OCEAAN GEZONKEN Zon fascinerend uitzicht dat ik bijna vergat te werken' Kapitein Virgil (Gus) Gris- som is vrijdagmiddag in de .Mercury" - ruimtecabine Vrijlieidsklok 7" door een gat in het wolkendek de ruimte ingeschoten en heeft de tweede Amerikaanse ruimtevlucht met succes kunnen volbrengen. Een kwartier na de lan cering werd de 35-jarige kapitein, vader van twee kinderen, veilig en wel door een helicopter uit de Atlan tische Oceaan opgevist en aan boord van het vlieg- deksehip „Randolph" ge bracht. Grissom heeft op deze vlucht een ónelheid van ongeveer 5800 kilometer per uur bereikt en een lioogte van ongeveer 190 kilometer. Hij kwam neer op 488 km van de lanceerbasis, al dus is meegedeeld. Hij werd hiermee de derde ruimteman ter wereld na de vluchten van de Rus Joeri Ga garin en de Amerikaan Alan Shepard. Fascinerend uitzicht" Tijdens zijn vlucht meldde Grissom dat hij door een ven ster „zulk een fascinerend uit zicht had dat hij bijna vergat te werken". Nadat de cabine in de Atlan tische Oceaan was neergekomen, na een boogvormige baan be schreven te hebben, werd Gris som door een hefschroefvliegtuig van zijn cabine gehaald. De ruimtecabine zelf is in zee gezonken nadat zij van een an dere helicopter, die haar had opgevist, was losgeraakt. In goede toestand, Grissom kwam kalm en ïnstig uit zijn cabine te voorschijn. Vol gens de eerste meldingen ver keerde hij in goede lichamelijke en geestelijke toestand. Tijdens zjjn vlucht had hij gemeld zich heel goed te gevoelen. Kapitein Grissom stond ge durende geheel zijn vlucht in contact met de schepen en vlieg, tuigen die zich op de Atlanti sche Oceaan gereed hielden om hem op te pikken. Na de lancering kan men de raket gedurende twintrgj secon den recht de lucht in zien gaan. Spoedig daarna was de raket niet meer dan een glimmende stip met een wit spoor erachter. Op ongeveer 15 km hoogte meldde Grissom dat hij zich goed voelde en na het ondergaan van de sterke druk van de zwaarte kracht bij het terugvallen in de dampkring meldde hij „a-ok", de Amerikaanse term dat er niets te wensen overbleef. Eerder had Grissom na de lan cering gemeld dat hij twee en een half maal de zwaartekracht moest doorstaan. Alle toestellen werkten prima. Tijdens de 'daling liet Gris som zijn cabine om en om rol len als een kogel uit 'n kanon", zo zeiden de technici. Hij moest toen een druk van tien maal de zwaartekracht ondergaan. Nader wordt gemeld, dat de helicopter de uit zee opgeviste ruimtecabine op een verkeerd moment losliet, zodat deze in- plaats van op het scheepsdek van de ..Randolph" in zee terecht kwam en spoedig daarna zonk. He1 vliegdëkschip „Randolph" meldde dat Grissom „in uitste kende conditie blijkt te zijn; nij glimlacht en is zeer welgemoed". Tijdens de vlucht werd de kwaliteit van de radioverbinding minder maar de instrumenten toonden aan dat Grissom zijn vlucht normaal volbracht. De raketbasis kreeg aanwijzingen dat de eerste remparachute zich ontplooid had. Daarna meldde Grissom dat hij met de daling door middel van de hoofdpara chute zou gaan beginnen. De controletoren van de basis meld. de daarbij dat de stem van Gris som niet goed doorkwam, maai de instrumenten op de grond wezen uit dat alles prima in orde was. Grissom meldde toen dat hij nog niet veel had kunnen zien. De drie remraketten wer den door Grissom zelf afge vuurd Kap.-lui. ter zee She pard was in doorlopend monde ling contact met de ruimtevaar der. Van het vliegdekschip „Ran dolph" werd gemeld dat de pa rachute duidelijk werd waarge nomen en dat zij een prachtige daling maakte. Tijdens deze da ling zag Grissom de wereld door zijn periscoop en zijn venster. Geleerden en astronauten in het controlecentrum zeiden „zeer gelukkig en verheugd" te zijn met de manier waarop Grissom zijn taak nauwkeurig heeft vol bracht. Oflicieol werd meegedeeld dat het tijdstip van lancering pre cies lien minuten voor half twee was. (07.20 plaatselijke tijd). De „Randolph" met Grissom aan boord heeft koers gezet naar de Bahama-eilanden, waar het schip vermoedelijk over twee dagen zal aankomen. Kennedy feliciteert Grissom President Kennedy heeft zijn persoonlijke gelukwensen met de succesvolle vlucht aan de ruimtevaarder Grissom doen toe komen. Ongeveer tien minuten nadat de ruimtevaarder veilig aan boord van do „Randolph" was gekomen heeft de president een telefoongesprek met hem gevoerd. Zie verder pag. 7 De propagandachef van de Oostduitse socialistische een heidspartij, professor Albert Norden, heeft vrijdag in Oost- Berlijn gezegd dat „alle buiten landse vliegtuigen" van de Oostduitse autoriteiten „toe stemming" zullen moeten vra gen voor zij Oost-Duitsland bin nenvliegen „van de dag af waar op een vredesverdrag is gete kend". Hij ging niet nader op deze verklaring in maar waarnemers Het Amerikaanse leger Het Amerikaanse leger heeft vrijdag bekendgemaakt, dat niet wordt overwogen het aantal dienstplichtigen, dat voor augus tus is opgeroepen 8000 man te verhogen. Het leger is het enige onder deel van de Amerikaanse strijd krachten dat dienstplichtigen op roept. De marine en de lucht macht nemen alleen vrijwilligers in dienst. Tropische storm trok de Antillen voorbij De eerste tropische storm in dit seizoen, „Anna", die donder dag door de orkaandienst in de Antillen was gesignaleerd, is zoals werd verwacht voorbij getrokken langs de eilanden der Nederlandse Antillen. zeggen dat deze verder gaat dan het onlangs uitgevaardigde re geringsdecreet dat buitenlandse vliegtuigen van 1 augustus af de bevoegde radio-autoriteiten voor de luchtvaartveiligheid" moeten waarschuwen. Uit offi ciële verklaringen is gebleken dat dit besluit niet van toepas sing zal zijn op de geallieerde luchtcorridors naar West-Berlijn onder de huidige omstandighe den, maar wel onmiddellijk na het tekenen van een vredesver drag. De Westduitse ministeries zouden ook geen kantoren in West-Berlijn mogen hebben om dat dit „steunpunten voor de koude oorlog" zijn. Ook andere „provocatieve instellingen" zoals radio-stations en centra van agenten zouden moeten verdwij nen. binnenyeringbed het beste bed ooit gemaakt Ijoinlwill 1 SCHU1MRUBBERBED met versterkte middensector ffitiet fabrieken Zevenbergen De Westduitse bondsregering maakt zich zeer bezorgd over cie huidige vluchtelingenstroom uit Oost-Duitsland, aldus heeft de Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Lemmer, vrijdag voor de pers verklaard. De regering had in het geheel geen belang bij een toeneming van het aantal vluch telingen en had nooit mensen in Oost-Duitsland „geronseld". Bij een blijvend afnemen van de be volking in Oost-Duitsland zou het gevaar gaan bestaan van het indringen van mensen uit de Oostelijke landen. Als motieven voor het tiendui- zendvoudige „stemmen met de voeten" van de laatste tijd in het afgelopen halve jaar zijn ruim 103.000 mensen uitgeweken noemde Lemmer: De binnenlandse verhoudingen in Oost-Duitsland en onrust on der de bevolking door schaarste. De herhevigde zenuwooriog tegen Berlijn en de angst dat de „poort" West-Berlijn gesloten zal worden. De Sowjet-Russische bedrei ging van de verbindingen van West-Berlijn met West-Duits land. Vluchtelingen-minister Von Merkatz deelde mee dat van maandag a.s. af 1500 vluchtelin gen per dag uit West-Berlijn naar West-Duitsland gevlogen zouden worden. In de Bondsrepu bliek kon men hen zonder grote moeilijkheden aan werk helpen BEWOLKT In de algemene luchtdrukver deling komt weinig verandering- Ten westen van Schotland hand haaft zich 'n krachtig hogedruk- gebied, terwijl boven de Oostzee de luchtdruk laag blijft. Met noordwestelijke winden stroomt koude lucht, waarin veel bewol king voorkomt, naar ons land. De bewolking is scherp be grensd. Zo was het vrijdag in België een zonnige dag. De wol kengrens schuift af en toe wat naar het noorden, zodat de ko mende 24 uur de opklaringen be perkt blijven tot het uiterste zui den van ons land. Elders zal het ondanks de bewolking op de meeste plaatsen droog weer zijn. De temperaturen blijven onge veer op hetzelfde niveau. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig verandering Half tot zwaar bewolkt en c-p de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, maar in het Waddengebied vrij krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 22 JULI v.m. n.ni. Breskens 8.17 S.42 Terneuzen 8.52 9.17 Hansweert - 9.32 9.57 Walzoorden 9.42 10.07 ZONDAG 23 JULI v.m. n.m. Breskens 9.31 9.57 Terneuzen 10.06 10.32 Hansweert 10.46 11.12 Walzoorden 10.56 11.22 ZON MAAN op onder op ondei Juli. 22 4.46 20.46 14.59 0.28 23 4.47 20.45 16.10 0.58 24 4.49 20.43 17.21 1.34 25 4.50 20.42 18.28 2.19 26 4.52 20.40 19.28 3.15 27 4.53 20.39 20.18 4.22

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1