Provinciaal nieuws Gemeenteraad van Terneuzen De topconferentie van de zes 1 BINNI DE BRONZEN ADELAAR Akkerbouwzorgen 1 Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad waren met kennisgeving af wezig de heren Dieleman en We tering. Bij de aanvang van de vergade ring verzocht de Voorzitter de aanwezigen zich van hun zetel te verheffen, waarna hij als volgt sprak: „Hedenmorgen om half zeven is op 52-jarige leeftijd in hel Aca demisch Ziekenhuis te Gronin gen, waar hij korte tijd verpleegd werd,-overleden de heer K, Rein- ders, korpschef der gemeente politie. Op 1 april 1947 in functie ge treden, heeft hij ruim 14 jaren op uitstekende wijze leiding mo gen geven aan het gemeentelijke politie-apparaat. In de korte tijd, dat ik met hem mocht samenwerken heb ik hem zeer leren waarderen. De heer Reinders verstond de kunst om zelfstandig te kunnen wer ken, waarbij hij immer goed wist welke zaken van betekenis door hem op onze wekelijkse bespre king of tussentijds gesignaleerd moesten worden. Steeds wist ik mij ervan over tuigd, dat hij zijn werk goed vei- lichtte, zeifs in de weken vooraf gaande aan het ogenblik, waarop hij in het ziekenhuis werd opge nomen en de pijnen dagelijks on dragelijker werden. Moeilijke zaken werden door hem op geruisloze wijze opgelost en met zachte hand gaf hij lei ding aan de onder zijn bevel ge plaatste functionarissen, die hem als chef waardeerden. Vol van plannen voor de toe komst, vooral inzake de totstand koming van een nieuw politiebu-,, rcau, gaf hij telkenmale zijn da:, gelijkse werk nieuwe inhoud. Bij de collega's en superieuren genoot hij veel aanzien, hetgeen mij vooral in de laatste tijd dui delijk is gebleken. Ik herinner mij. dat tot oordelen bevoegde politionele en justitiële autoritei ten hem kenschetsten als een vakkundig politiechef. Wanneer een beroep op hem gedaan werd stond hij klaar, ook al betrof dit niet altijd zijn direc te werk. Met weinig woorden deed hij wat van hem gevraagd werd, in zijn optreden grote cor rectheid aan de dag leggend. Maandag 24 juli a.s. des n.m. om half drie zal hij begraven worden in het Groningse stadje Stedum. waar op 19 april 1933 zijn huwelijk werd voltrokken. Ik meende juist te handelen bij de aanvang van deze raadsver gadering met een enkel woord stil te staan bij dit tragische sterfgeval en verzoek u met mij een ogenblik de heer Reinders, aan wiens persoon en werk wij graag een goede herinnering be waren. te hordenken." De Voorzitter verzocht vervol gens een ogenblik stilte te be trachten om de overledene te herdenken. Hierna namen de aanwezigen hun plaats weer in. De heer Fijn van Draal sloot zich gaarne namens de raad aan bij het gesprokenen door de voor zitter. Tot onderwijzeres aan de open bare ULO-schooi werden be noemd de heren P. H. de Kra mer, onderwijzer aan de openba re lagere school te Breskens, en R. Th. Peters, onderwijzer aan tie openbare lagere Zuidland- school alhier. Ten behoeve van het uitbrei dingsplan „Zuid" werd door de raad zonder hoofdelijke stem ming besloten tot aankoop van het perceel Dekkerstraat 62. TERNEUZEN Inspecteur Reinders overleden In de ouderdom van 52 jaar is in het Academisch ziekenhuis te Groningen overleden de heer K. Reinders, inspecteur van politie alhier. Door zijn beminnelijk optreden als korpschef der gemeentepolitie verwierf hij de algemene van zijn korps en van de bevolking. in de gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad herdacht burgemeester mr. Tijp- stra de overledene in gevoelvolle woorden, welke door de leden van de raad staande werden aan gehoord, waarna een ogenblik stilte wérd betracht. De teraardebestelling zal maan dagmiddag te Stedum plaats vin den. Op het bureau van politie zal tot zaterdagavond gelegenheid zijn tot tekening van een condo- latieregister. J. Henry Dunant Terneuzen. „deed" Op zijn tocht over de Neder landse binnenwateren arriveerde het v akantieschip van het Neder landse Rode Kruis de „J. Henrv Dunant" gistermiddag om kwart over één te Terneuzen. Dit is de 16e van de in totaal 29 reizen die de ..Henry Dunant" maakt met 70 chronische patiën ten ditmaal uit Utrecht en om geving. Het gezelschap vertrok dok ter Zwanenburg uit Spakenburg heeft over de patiënten en het verp.'f gend personeel de algehele leiding maandagmorgen uit Utrecht naar Arkel tbij Gorcum), dinsdag naar Numansdorp en woensdag de Schelde over naar Terrcuzen. Vandaag wordt de reis voortgezet naar Dordrecht, vrijdag hoopt men Tiel te berei ken om zaterdag weer in Utrecht aan te komen. Burgemeester mr H. Rijpstra en het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis brach ten gistermiddag een bezoek aan boord van het schip. Gisteravond waren de leden van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening present om de zieken versnaperingen aan te bieden en ook de „Harmonie Ter neuzen" maakte een wa'ndeling naar de aanlegsteiger van Je Provinciale Boot om de gasten op muziek te onthalen. De patiënten en het personeel die in iedere plaats met de groot ste hartelijkheid worden ontvan gen, stelden ook deze attenties zeer op prijs. Zondag 3 september a.s. komt de T. Henry Dunant" weer naar Terneuzen om Zeeuws-Vlaamse en vervolgens te Hansweert ove_ rige Zeeuwse patiënten af te halen Voor de eerste maal zal er dan 'n daadwerkelijke samen werking met het Belgische Rode Kruis plaats hebben doordat vanuit Terneuzen vijf Belgische patiënten de reis met de „Henrv Dunant" zullen meemaken. l'I.O-Pxampn. Bij de dinsdag te Goes gehou den ULO-examens slaagden voor (Adv.) BALL-PENNEN Boekhandel VAN DE SANDE het A-diploma Willy Bareman, Ina Blok en Rosa Buijze, allen te Terneuzen en leerlingen van de Openbare ULO-school alhier. IJZENDIJKE Ernstig verkeersongeval Op het berucht wordend kruis punt van de weg lJzendijke Belgische grens met die van de voorrangsweg TerneuzenBres kens heeft gistermorgen om streeks 10 uur weer een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Uit de richting Belgische grens kwam een auto aangereden be stuurd door de heer A. Rijckaert uit Gent, toen op de voorrangs weg éen auto bestuurd door de heer De Brui.jne uit Temsche dit kruispunt naderde. Deze auto werd door de heer R. niet opgemerkt met het ge volg dat er een ernstige botsing ontstond. De naast de heer R. zittende heer C. van Hijfte, even eens uit Gent, werd uit de Volks wagen geslingerd en bleef zwaar aan het hoofd verwond op de weg liggen. Dokter Lockefeer verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer met een ambulancewagen van het Roode Kruis naar het zieken huis te Oostburg vervoeren. De heer R. en zijn achterin de Volkswagen zittende echtgenote en hun 7-jarig dochtertje kwa men met de schrik vrij. Ook de bestuurder van de an dere auto en diens schoonvader bekwamen geen letsel, terwijl de achterin de auto van de heer De Bruijne zittende schoonmoeder en haar dochter enige lichte ver wondingen hadden. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Een nieuw bedrijf. Dinsdag werd door burgemees ter J. J. M. Ficq de pluimvee- slachtterij van de familie G. GoossensClaeijs aan de Ko- De heer Huijbrecht vroeg een overzicht van de in het sanerings- gebied aangekochte panden. Wethouder De Vos deelde mee, dat dit in de volgende vergade ring van de gemeenteraad zal worden overgelegd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten lot aankoop van het perceel Koedijk 12, zulks ter realisering van het uitbreidingsplan „Serlippenspol- der". In verband met de voorgeno men verplaatsing van het Guif service-station naar de invalsweg werd door de raad goedkeuring verleend aan een ruiling van grond met de Gulf Oil Nederland N.V.. waardoor het mogelijk wordt het uitbreidingsplan „Zuid- West" te realiseren. Zonder hoofdelijke stemming verleende de raad zijn goedkeu ring tot verkoop van en het ver lenen van optie op percelen grond gelegen in het gemeente lijk industrieterrein aan de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Goedkeuring werd verleend aan het voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel aan de Molendijk aan de heer K. J. Hoving. Naar aanleiding Van een schrij ven van de Provincie Zeeland om verlenging van de bebouwings termijn van aan de provincie Zee land verkochte grond aan de Leeuwenlaan vroeg de heer Huij brecht wat de Provincie hiermede voor heeft. De Voorzitter antwoordde dat de Provincie een kantoorgebouw in de Leeuwenlaan wil bouwen. Met het oog op de goedkeuringen die voor een overheidslichaam gelden, is het noodzakelijk dat de bebouwingstermijn wordt ver lengd. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna het voorster van B. en W, goedgekeurd. Daar tegen het ontwerp van het uitbreidingsplan in onderde len „Sluiskil" met bebouwings voorschriften verschillende be zwaren zijn binnengekomen, stel len B. en W. voor de termijn voor het nemen van een beslissing met ten hoogste drie maanden te verlengen, daar het onderzoek van de bezwaarschriften veel tijd vergt. De heer Bleijenberg besprak uitvoerig de zorgen van de bevol king van Sluiskil. Hjj vroeg spoed te betrachten met de vaststelling van het uitbreidingsplan en ninginnestraat officieel geopend. Bjj deze opening waren vele per sonen uit de pluimveefokkerij en -mesterij tegenwoordig. Nadat door de burgemeester de deur der slachtplaats was ont sloten werd door hem meteen druk op de knop het moderne bedrijf in werking gesteld. De heer Goossens liet zien, hoe in een minimum van tijd een kuiken electrisch werd ont- pluimd en op hygiënische en vakkundige wijze panklaar ge maakt. De burgemeester sprak de hoop uit dat het bedrijf onder de actieve leiding van de heer en mevr. Goossens een goede toe komst mag hebben. Ir. B. H. van de Zanden van de Voorlichtingsdienst wees er op, dat het van groot belang is dat de dieren van goede kwaliteit zijn. Hij sprak de wens uit dat do heer Goossens met zijn be drijf veel succes mag hebben. Hierna bracht men een bezoek aan de mesterij waar ruim S000 kuikens in verschillende afdelin gen waren ondergebracht om op een leeftijd van 30 tot 13 weken te worden geslacht. Behalve dat de kuikens door de consument op elk ogenblik van de dag kun nen worden besteld zullen cie kuikens geheel panklaar worden geëxporteerd. Hierna ging het gehele gezel schap naar hotel „Lievens" voor het gebruiken van een heerlijke kuikenmaaltijd. vroeg de personen die een per ceel grond vragen waarover geen meningsverschil bestaat, een con creet antwoord te geven. Wethouder De Vos wees op de belangrijkheid van een uitbrei dingsplan, vooral waar dit een geheel dorp betreft. Er is van de zijde der bevolking een zeer gro te belangstelling voor het uitbrei dingsplan, hetgeen wel blijkt uit de binnengekomen 14 bezwaar schriften, alsmede uit het adres van de „Belangengemeenschap". Deze bewaarschriften moeten zeer ernstig door de stedebouw- kundige worden bestudeerd. De Voorzitter deelde mede, dat de verzoekers om een perceel grond thans nog geen positief antwoord kunnen ontvangen, daar B. en W. niet op de stoel van de raad mogen gaan zitten. De raad dient het uitbreidings plan eerst vast ste stellen vooral eer B. en W. hierop kunnen ant woorden. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. Het voorstel van B. en W. om de muziektent op de Markt in verband met de verkeerssituatie aldaar, ondervond van de zijde van de raad geen enkel bezwaar. De heer Jansen vroeg, of de verplaatsbare muziektent ook ie Sluiskil mag worden gebruikt. De heer Compiet zeide dat daar zeker behoefte aan bestaat. De Voorzitter zeide dat tegen het gebruik van de verplaatsbare muziektent te Sluiskil geen be zwaar bestaat. Met de stem van de heer Van Langevelde tegen werd het voor stel van B. en W. om de particu liere stichting „Terneuzense Mu ziekschool" op te heffen en te vervangen door een door de ge meente in het leven te roepen stichting, aangenomen. Zonder hooldelijke stemming besloot de raad tot het verlenen van subsidie overeenkomstig de rijksregeling in de kosten van het algemeen maatschappelijk werk, namelijk 1500 voor de Classiea- le Commissie voor Kerkelijke Gezinszorg in O. Zeeuws Vlaan deren der Ned. Herv. Kerk te Sas van Gent en 750 voor het Inter parochieel Centrum alhier. Voor de aanschaffing van leer middelen ten liehoeve van de openbare ULO-school en de Schippersschooi werden overeen komstig het voorstel van B. en W. gelden beschikbaar gesteld, terwijl medewerking werd ver leend aan het verzoek van de Vereniging voor Chr. Onderwijs voor de aanschaf van een docen tenset en rijwielhekken voor de school aan de Grenulaan. Bij de wijziging van de begro ting informeerde de heer Fijn van Draat naar de bespeelbaar heid van de sportvelden, het plaatsen van loketten en de ver lichting. De Voorzitter antwoordde dat de velden evenals elders in ons land, vopral in het begin worden ontzien. Voor de loketten is een behoorlijke oplossing gevonden. VVaar nodig zal de gemeente steeds de helpende hand bieden. Hij vroeg ook in dezen vertrou wen te stellen in het college van B. en W. De heer Waverijn bepleitte hierbij nog de belangen van het zateïdagvoetbal. Omvraag Mevr. Dooms-Ortelee betuigde het -college van B. en W. haar dank voor de beantwoording van de door haar In de vorige verga dering gestelde vraag betreffen de de besluiten van de dragers- Vereniging. Geheel bevredigd over het resultaat der gehouden bespreking is zij echter niet en deelde mede dat ook de Bond van Ouden van Dagen bepaalde voor zieningen nastreeft. De heer Huijbrecht vroeg naar de mogelijkheid dat de Dijkstraat door wielrijders in twee richtin gen bereden kan worden. Wethouder De Vos antwoorde, dat dit reeds in het college is be sproken en dat het voornemen bestaat hiertoe te besluiten. De heer Huijbrecht zou gaarne zien dat nu de muziektent op de "'""'"t'i'g 20 1961 I Donderdag 30 juli li Nederland heeft dinsdag op de topconferentie van de zes E. E. G.-landen te Bad Godes- berg bij Bonn ingestemd met periodieke bijeenkomsten van de zes regeringschefs, doch aan de bezwaren die Nederland op de eerste topconferentie, in febru ari jj. in Parijs, had opgewor pen is goeddeels tegemoet ge komen. Minister-president J. de Quay verklaarde dinsdagavond tegen over Nederlandse journalisten in Bonn, dat de „Europese verkla ring", die de regeringschefs aan het einde van hun beraadslagin gen hebben uitgegeven, niet spreekt over defensiekwesties (die volgens Nederland alleen maar in de Navo thuishoren), of over institutionalisering van de politieke samenwerking als zo danig en dat de bevoegdheden van de bestaande Europese gemeenschappen uitdrukkelijk worden erkend. De verklaring die van Nederlandse zijde werd betiteld als een „vaag stuk" zegt dat de zes regeringsleiders hebben besloten „vorm en gestalte" te geven aan de wil tot politieke vereniging', zoals die reeds tot uiting was gekomen in ,de ver dragen waarbij de Europese ge meenschappen zijn opgericht. De regeringschefs zijn van plan regelmatig, van gedachten te wisseen om tot gemeenschappe lijke politieke opvattingen te komen teneinde „de politieke vereniging van Europa te bevor deren en daardoor het Atlan tisch bondgenootschap te ver sterken". Het politieke secretariaat dat in de aanvankelijke plannen van generaal De Gaulle figureer de als orgaan van de politieke samenwerking wordt in de Gcdesberger verklaring niet ge noemd. Wel hebben de re geringschefs opdracht gegeven aan de commissie van nationale deskundigen (die na het eerste topoverleg in februari in Parijs werd Ingesteld om de tweede topconferentie voor te bereiden) om voorstellen uit te werken „die het mogelijk zouden maken de vereniging van hun volken in de kortst mogelijke tijd een sta tutair karakter te geven". Voorts heet het in de officiële verklaring, dat de samenwerking van de zes moet uitgaan boven het politieke kader en zich dient uit te strekken tot onderwijs, cultuur en wetenschappelijk on derzoek met periodieke bijeen komsten van ministers ook op deze terreinen. Minister Luns voor wie (Adv.) ii i«n mimr1"**" Nederlands populairste vruchtendranken zijn Hero vruchtendranken. Hero heeft de smaak voor elke smaak. Hero verrast u steeds weer met een uniek en verrukkelijk fruitaroma. U proeft het verschil u geniet van een weergaloos-fijne, zomerse verkwikking. Geniet vaker van Hero! Markt zal verdwijnen de indeling voor de parkeerruimten met ge kleurde stenen zal worden aan geduid. Wethouder De Vos antwoord de dat zulks bij de herbeslrating in de bedoeling ligt. De heer Henry besprak de af scheidsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel, zoals deze in het dagblad „De Vrije Zeeuw" is afgedrukt. Hij betreurde in hoge mate de inhoud van deze rede en onder streepte de voor Zeeuws-Viaaride- ren laakbare gedeelten. Spreker wenste de Kamer van Koophan del thans een goede voorzitter toe, hetgeen zeker in het belang van de streek zal zijn. Meerdere sprekers voerden hierover nog het woord. De heer Bleijenberg besprak de cijnsgronden te Sluiskil en vroeg of de gemeente voor de betrok ken mensen iets kan doen. De Voorzitter vestigde de aan- door BARONESSE ORCZY HOOFDSTUK IX DE GROTE SLAG Ragen! De hele nacht en de hele morgen stromende regen! De grond was zó doorweekt, dat de artillerie voorlopig machte loos stond. De wielen van de ka nonnen zakten op sommige plaatsen tot de assen in de mod der. Geen regenbuien, maar een wolkbreuk! Velen zagen hierin Gods hulp. Door zijn onschul dige wapen, de stromende regen, zou nu eindelijk een halt toege roepen worden aan de opruk kende benden van Bonaparte. Gods bevel zou machtiger blij ken te zijn dan dat van de Cor- sikaanse avonturier. De uitge weken koningsgezinden kregen weer moed. En konden zij bo vendien niet rekenen op de te hulp gesnelde Engelse en Prui sische legers? De stromende regen stuurde inderdaad Napoleon's planpen totaal in de war. Hij had al in 't holst van de nacht tot de giote aanval willen overgaan. Als de grond maar droog wasWat een voorsprong zou hij dan al gehad hebben Om half twaalf begonnen dc kanonnen op de vlakte van Wa terloo te bulderen, maar niet eerder. Vóór die tijd was de zware artillerie van het mach tige keizerlijke leger lam. gesla gen door de regen. Door deze onverwachte tegen slag waren er al minstens zeven of acht kostbare uren verloren gegaan. Nog maar een halve dag was er over om het uithoudings vermogen van de Britse troepen tot het uiterste te spannen en op de proef te stellen, vóór Blücher en zijn Pruisen misschien het slagveld zouden bereiken. De stoutmoedige dobbelaar had al les op deze kaart gezet en dit uitstel betekende al een slecht begin. Maar het was pas om half twaalf, dat de aanval kon begin nen. Over het golvende terrein weerkaatsten de echo's van het kanongebulder als onweer van de ene h-auvei naar de andere, tot. het geluid door het Bois de Soigne gebroken werd. Hier. met het bos als achter grond, ligt het hoogste punt van Waterloo en hier onder een overhangende olm staat Wel lington de hele dag te paard heldhaftig op zijn post. Een kogelregen valt om hem heen, mar hij tuurt zonder ophouden naar de horizon ver weg. Hij ziet ui naar 't Pruisische leger, dat beloofd had te komen om de vreselijke druk van de zware aanval te verlichten. De vrese lijkste aanval, die de Britse troepen nu de hele dag al, moe dig en met koppige volharding, weerstaan hebben.. Tevergeefs smeken zijn officieren hem, toch van die gevaarlijke plaats weg te gaan. Lord Hill roept ten slotte in wanhoop„Als u ge dood v/ordt, wat moeten wij dan beginnen?" „Hetzelfde wat ik nu doe deze plaats tot de laatste man verdedigen", antwoordt Welling ton onbewogen. En vastberaden voegt hij er aan toe „Jongens, wie van ons kan nu aan terugtrekken denken? Wat zou Engeland van ons zeggen, als wij dat deden?" Bezield door dit grootse voor beeld, heeft het Britse leger stand gehouden tegenover de geweldige overmacht van Napo- lens sterke cavalerie. Zij wilden de plaatsen tot de laatste man verdedigen en in dichte, vast aaneengesloten gelederen, heb ben zij sinds half twaalf 's mor gens stand gehouden, terwijl de keurbenden van Napoleon's be roemde cavalerie tegen hen in het veld werden gezonden. Kurassiers, jagers en lansiers kwamen als een wervelwind de hellingen van het plateau af stormen. Zij stortten zich op die vaste, ondoordringbare eska drons, zij vielen van alle kanten aan, zij deden wanhopige aan vallen op de hoeken, maar zij stuitten op onomstootbare leven de muren; zij slaan met hun zwadrden op de bajonetten, zij steken met hun lansen, zij schie ten hun pistolen af. De kogels hageien en links en rechts val len doden en gewonden. Twaalf maal herhalen zij de aanval en op de hoogvlakte glinsteren getrokken zwaarden, als duizenden bliksemstralen in de donkere, stormachtige lucht. Een geheimzinnige nevel hangt over dit slagveld vol dappere mannen. Golf na golf dreunt over de Vlaamse grond en be dekt de aarde met bloed. Door de grijze mist bewegen talloze kleuren blauw, grijs, vuurrood, zwart van de uni formen van Engelsen, Fransen, Hannoveranen, Schotten, Hollan ders, Het geluid van de geweren, het artillerievuur, het gerinkel van zwaarden en bajonetten, de signalen van hoorns en trompet ten schallen door de lucht. Daar is de aanval op Hougoumont. de komst van Bülow op de hoogten van Saint Lambert de charge van de „Sniskillings" en de „Scots Greys" de dood van de dappere Ponsonby. De Hollan ders vechten onder de Prins van Oranje. Daar is maarschalk Ney, de moedigste soldaat van Frank rijk, die overal te zien is, waar de strijd het heetst is, overal waar het gevaar nadert. Zijn uniform hangt aan flarden, zijn gezicht is zwart, maar toch is hij onoverwinnelijk en groots. „Waar zijn die Engelse kogels? Is er geen één meer voor mij over?" Hij weet, beter dan iemand anders, dat de vlakte van Wa terloo de grote speeltafel is, waarop de speler Napoleon alles heeft gezet. „Als we hier niet overwinnen, dan kunnen we ons wel ophan gen roept hij. (Wordt vervolgd.) dacht op het antwoord van minis ter Korthals op de vragen over deze aangelegenheid door het Kamerlid de héér Geuze. Hieruit blijkt dat in de nabije toekomst een regeling openbaar zal wor den en zegt toe terzake een brief te zullen schrijven. De heer Van Langevelde infor meerde naar de bouw van een nieuw stadhuis. De Voorzitter antwoordde dat juist dezer dagen de richtlijnen terzake van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zijn ver schenen. Hierna werd de vergadering door de Voorzitter gesloten. deze topconferentie het optreden naar buiten was zijn instorting meendi voor Nederland veel zal air' gen van de manier waarop de verklaring geuite twee doden bij IpwKEEKSONgeluk eel1 frontale botsing, gi «omstreeks kwart vo Bij I dis lacht tijdens worden uitgewerkt. Bij die acht [tijden een b. Kampen tu werking zal Nederland uiteti*p de Fl ie:;e "J^gen en e volledig betrokken zijn. sen [een personeoer, zi Prof. De Quay legde (U druk op- het feit, dat de toj ferentie was dat de Atlantische gen oners van Kampen it, dat de i twee mwoners geslaagd het leven Sek°"£ en ;iannem :he gemeen heren g. van We Vinlfp. ZOOn a" 1 of de Europese gemeenscha; en Th yinke'!0°Jl p vinke EiE.G., Euratom en O d* ach erdoor in gevaar kunnen kon, Nederland heeft op de con rentie van dinsdag niet in geïsoleerde positie verkeerd zd in Parijs, in februari. Er is 11 name een uitstekende san I werking geweest met de Bei zo voegde de eerste min hier aan toe. In antwoord op een vraag prof. De Quay te geloven, hst voorgenomen regelmai topoverleg vergeleken zou nen worden met het overleg de ministers van Bultenlar. Zaken der zes gem3en.se] landen reeds eenmaal per maanden voeren. De top-verklaring verw voorts nog naar een resolutie het Europese parlement op juni in Straatsburg t.a.v. de litieke samenwerking heeft genamen deze resolutie grondig worden bestudeerd: het Europese parlement worden uitgenodigd „zijn raadslagingen met msdewerl der regeringen tot de niem gebieden uit te strekken". In een lange aanhef sprekt wagen zat. dc he-c rW- Ciik. eveneens uit Kamp kreeg een paar gekneusde 1 De oorzaak van het ongeval noa niet bekend. Vermoed wo de personenwagen waa Slachtoffers zaten een klj heeft gekregen. auto kwam eerst in terecht, greep een P „paaltjes, slingerde toen o batte wegdek en botste da dc veewagen. De pei ^V-agcn werd vernield. Kbrand in boerderij r nog onbekende oorzaal agavond omstreeks 1 brand uitgebroken in Kfci l, rij van de veehouder I m n dc(, woners naar een televisie-uib din zaten te kijken en een z1 inleen schuur bezig was auto schoon te maken, slotj defvlammen hoog uit het ii dak van de boerderij. Van huishoudelijke inboedel en drBfsinventaris kon mets de regeringschefs voorts nog] den gered. Ook de gehele wens uit dat „andere Europ;^^^B hooi. 25 ton, ging in v van Sch: staten, die bereid zijn op gebieden de gelijke verantww delijkheid en gelijke verpiicj tingen op zich te nemen (als:^^_ zes hebben gedaan), tot -1 rieten dak reeds had vlam Europese gemeenschappen il en een aangebouwde vecsta len toetreden". Engeland woj te behouden. De schade, ge: J1 o| ongeveer 60.000, wordt t endeels door verzekering ^^B op. ^^B brandweer gde er in een naastgclc oude boerderij, waarvar g hier niet met name genoemd. Minister Luns verklaarde, in deze lange zin de nadruk op het uitspreken van de w De overwegingen die daar ter staan betekenen volgi hem niet dat Engeland alk maar lid zal kunnen worden het bereid is de verdragen de Europese gemeenschap] zonder meer te tekenen. Deze verklaring, waaraan nationale deskundigen twee gen hadden gewerkt, is dinsi net voornaamste onderwerp vi gesprek geweest. De gehele tendvergadering werd ermee a vuld en na een lunch aan boo; van een Rijnschip duurde nog ruim anderhalf uur v alle puntjes op de i's waren zet en alle komma'yjun jui plaats hadden gekregen. Dm IS in het algemeen,-gesBflQfel over de politieke kant van Europese defensie gezii tegen de achtergrond van mogelijke crisis om Berlijn en over de betrekkingen Afrika en Zuid-Amerika, vi de conferentie om half ne| eindigde. De conferentie werd din; voorgezeten door de 86-ja: bondskanselier Adenauer, blijk gaf van eenuitzonder! uithoudingsvermogen voor man van zijn leeftijd. Naar verluidt is van Italia; zijde nog de kwestie van Europese universiteit op het pijt gebracht. Om definitief de moeilijkheden te komen men besloten hebben dat li geheel zelfstandig een Euro] universiteit zal stichten, wi aan de andere E. E. G.-la: bijdragen zullen leveren. Zoals bekend hebben de Neder landse voedergraantelers voor hun productie van oogst 1960 niet de met de overheidsgarantie- regeling beoogde prijzen kunnen behalen. Zij ontvingen in totaal 30 miljoen minder dan het be drag, dat met het stelsel van ega lisatieheffingen werd nage streefd. Het bestuur van het Land bouwschap heeft hierover giste ren een discussie gehouden, die door een der deelnemers een „wonderlijke discussie" werd ge noemd, omdat niet direct duide lijk werd hoe het dagelijks be stuur en de hoofdafdeling Akker bouw dachten over de te nemen maatregelen. Tenslotte bleek dat zowel het dagelijks bestuur als de voorzitter van de hoofdafdeling, "de heer Muntinga, het het ver standigst vonden voor dit jaar geen beroep meer te doen op de regering maar wel bij het garan- tieprijzenoverleg voor het komen de oogst jaar de zaak aan de orde te stellen, opdat dan dergelijke onaangename verrassingen voor komen kunnen worden. In de schriftelijke stukken was door de hoofdafdeling Akker bouw de mogelijkheid genoemd alsnog verhoging te vragen van de voedergraantoeslag voor de lichte gronden, die door de rege ring voor oogstjaar 1960/61 op maximaal ƒ150 per ha was ge steld. Die verhoging zal nu dus niet gevraagd worden. Wél gaf de heer Knottnerus als zijn me ning te kennen, dat de toeslag het volgende oogstjaar niet méér aan een maximum gebonden be hoort te zijn. Over de verplichte bijmenging van inlandse tarwe in het brood zal het Landbouwschap een brief schrijven aan het Produktschap voor Granen. Zaden en Peul vruchten. Daarin zal gezegd wor den dat uitgangspunt dient te ziin. dat alle daarvoor bruikbare inlandse tarwe in het brood moet komen. Met het besluit tot I schrijven van deze brief volgt het bestuur een voorstel vanfl voorzitter van de hoofdafdeli:| Akkerbouw, de heer Muntinj die eerst met een veel verd(| gaand voorstel minder succ had gehad. Hij had n.l. eerst a de minister van" Landbouw 11 len schrijven, dat de verplWl bijmenging 42,5 procent m«| zijn; volgens de berekening (ff zijn hoofdafdeling kan dan 'if consumptietarwe in het brood? plaatst worden. Het bestuur »J de echter eerst afwachten hoe' kwaliteit van de tarwe van f komende oogst uitvalt, vóórt' het een percentage gaat noeWj En omdat de minister zich al voor het door de heer MunN'J ga verdedigde uitgangspunt hd uitgesproken, vond men hetr tej- de brief aan 't Produktsciv te richten. Het Produktschap heeft, bekend, besloten het verpli1-'- bijmengingspercentage voor I komende oogstjaar voorlopigj ook in afwachting van gegev'f over de kwaliteit op 35 te s' len. Het gaat er daarbij van dat een gedeelte van de consu/1 tietarwe waarmee de hooida-L ling Akkerbouw van het k'B bouwschap het niet eens is, Deze hoofdafdeling deelde;',,! der mee ernstig teleurgesteld zijn door het feit, dat de miW'.'.H voor oogst 1962 geen garaI7,| regeling voor koolzaad in vooruitzicht heeft willen ste'M Het Landbouwschap had benaderd, maar de minister f de kwestie mede bezien j_n„ licht van het toekomstige E-S", beleid en afwachten welke stellen de Europese con"11'^ binnenkort aanhangig zal rif"j inzake het oliën- en vettenbe- De regering heeft ook het zoek van het Landbouwschap een toeslagregeling voor de 1 en verwerking van vlas niet n1» willigd. dekt. merkwaardige verzamelaar ^fcordat men ontdekte dat openbare leeszaal van Venk jcBgeman een schaar hantc is de vreemde hobby van T-jcrige jongeman uit 1 J het licht gekomen. Een ■kins; door de politie wee da' hij bij bezoeken aa: bibliotheek illustraties uit klstbare en deels onvervan blekwerken heeft geknipt, dit 'materiaal had hij vijf sfiboeken aangelegd. ■Zijn belangstelling ging al uit naaiwerken met eer ^■rische iSewig, zoals de atl f|stei'seC3Be.SL'having van van der Meer en de atla de bijbel van L. H. Groller Hij knipte er tekeninge tk's en gekleurde platen t wecu zo een verzamelin \jelc honderden afbeeldinge bijl systematisch rangschii ■tl k-.iipselbocken. Men tr Bsse knipsels aan, die voc Bsdo deel van zijn oeuvr ftemd waren. Men heelt tot nu toe k nagaan, dat hij een 50-ta ken heeft „bewerkt". De wordi voorlopig op 600 geschat, maar deze kan we bel zo hoog zijn. Het ov van zijn activiteiten is nog van volledig. Dat deze merkwaardige r Blaar zolang zijn gang kunnen gaan is te wijten Boodbehuizing van de Ic Vjegens plaatsgebrek staa vol boekerkasten, zodat lijk toezicht niet mogelijk VERKEERSONGEVAL ■- TWEE MENSENLEVi Dc 49-jarige groenteha X Lansink uit Lochem en jarige krantenbezorger eveneens uit Lochem, zijn middag om het leven g toen de bestelauto van noemde op de weg Ruur culn tegen een boom bot.- wijl hij snel reed is de ai moedelijk geslipt. De ■werd totaal vernield. VRIENDIN WILDE TERUGKOMEN Gealarmeerd door een der opgewonden melding in de Lijsterbesstraat -Haat bloed ging vloeier dinsdagmiddag twee pc gens op volle snelheid n; straat. Zij troffen daar d rige koopman A. IJ. Iwoest met een mes Oorzaak van zijn opwinc dat hij. toen hij met eer door deze straat reed, ei gerc vriendin tegen ws men in een auto. Onder van het mes probeerde te bewegen naar hem keren. Maar de vrouv bier niets voor. De vri inmiddels geheel oven politie gaan waarschu kon ingrijpen voor dat daad bloed was gevloeid .IJ. werd aangehouden KAPPERS IN SUHII VOEREN VIJFDAAG -Schiedamse kappers vrijwillig besloten per 1 de vijfdaagse werkweel Indrijf in te voeren, dinsdags de hele dag zijn. Het is de eerste van de Nederlandse bond die deze vijfdaag week invoert. In het n nog nader bezien word dinsdag de sluitingsdac ven.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2