Nederland krijgt geen landingsrechten in Los Angeles De Laos-conferentie Adenauer over Berlijn Het bezoek van mr. Londen De kwestie-Koeweit Stikker aan Popovic terug in Belgrado HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 14 JULI 1961 17e Jaargang Nr 5342 Noodweer te Capelle aid IJsel Prinses Irene naar Mexico vertrokken MINISTER LUNS HEEFT ZIJN WERKZAAMHEDEN HERVAT VELE DODEN IN ZUID-KOREA BIJ DAMBREUK Arrestaties in Guatemala Bomaanslagen in Algiers jvankering bij abonnement: Terneuzen pixecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 ~~ant<:nriis" ƒ6,— per kwartaal; per ^"-• perweek 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling! Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adnêa Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; zaterdags 10 nar. Bij zijn terugkomst op Schip hol heeft staatssecretaris E. G. Stijkei, die met een Nederlandse lucht vaartdelegatie circa 6 we ken in Washington besprekingen heeft gevoerd, medegedeeld dat Nederland noeh de K.L3I. lan dingsrechten zullen verkrijgen in Los Angeles. Dit was het teleurstellende nieuws, dat de staatssecretaris uit Amerika meebracht voor de directeur-generaal van de rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. r Backer, de president-directeui van de K.L.M.. drs. E. H. yan der Beugel, en de directeur van de N V Luchthaven Schiphol, de heer S. de Mul, die hem bij dc trap van het uit New 1 ork aan gekomen K.L.M.-toestel op wachtten. f Samen met de andere leden van de delegatie begaf het gezel schap zich met talloze journa listen naar een ontvangstkamer, waar de heer Stijkel mededeelde, dat er geen uitzicht bestaat op t het verkrijgen van de landings- I rechten in Los Angeles, „zolang zich geen nieuwe feiten in dit kader voordoen en zolang de luchtvaartpolitiek van de Ver. Staten niet wordt gewijzigd." F Hij liet in zijn lange verhand", 'ling slechts één keer een opti- Rnistisch geluid horen. Dat was [toen hij zei: „Maar het is bijna onvermijdelijk, dat die lucht- I vaartpolitiek op den duur gewii- I zigd zat worden, want naast de onderhandelingen die wij ge voerd hebben zijn er nog zeven onderhandelingen in Amerika geweest met andere landen, die allemaal op niets zijn uitge lopen. juist als de onze. Ook in de Verenigde Staten zal men tot de conclusie komen, dat men op deze basis niet steeds zal kunnen doorgaan. Er zi.in teke nen die er op wijzen, dat men 'tot een herziening wil komen, maar in welk opzicht zal moeten worden afgewacht en er is geen garantie, dat bij zo'n wijziging de zaak veel gemakkelijker zal worden." I De heer Stijkcl vertelde voorts, f dat de Amerikaanse delegatie woensdag had laten weten be reid te zijn tot slot haar defini- i tieve standpunt bekend te ma ken. Om 7 uur woensdagavond onmoette hij opnieuw zijn colle- ga van Buitenlandse Zaken. Edwin M. Martin. Deze deelde j hem mede, dat president Kenne ls dy zich persoonlijk van de stand van zaken op de hoogde had ge steld en dat de Amerikaanse slotverklaring door de president zelf was geautoriseerd. Dit was geschied, zo zei Martin, omdat de Verenigde Staten weten hoe hoog Nederland deze kwestie op neemt en hoeveel betekenis er aan wordt toegekend. Daarna deed hij een laatste voorstel, waarover de heer Stijkel geen details bekend wenste te maken. Onze luchtvaartdelegatie kon dit voorstel echter niet aanvaarden. „De condities kwamen mij als onaanvaardbaar voor," zei de heer Stijkel, „en daarmee waren dus de besprekingen ten einde gekomen. Ik wil niet verheien, dat dit teleurstellend is. Ondanks de goede wil, die aan beide kan ten is getoond, is er geen resul taat bereikt en is de kloof die ons scheidt te groot gebleken. Tijdens de besprekingen zijn wel vorderingen gemaakt, maar die waren niet voldoende om tot overeenstemming te komen." Ook vond hij het teleurstellend, „dat de discriminatie, die wij ten aanzien van de kwestie van de landingsrechten in Los Angeles steeds hebben gevoeld, ondanks de goede wil die de Amerikaan se regering heeft getoond, thans blijft bestaan." „In Los Angeles heeft n.l. een aantal andere in ternationale luchtvaartmaat schappijen landingsrechten, die dc K.L.M. worden onthouden. „Dat er een dergelijk verschil wordt gemaakt vinden wij dis criminatie en die is niet uit de weg geruimd door het slot-aan- bod, waarin ons weliswaar lan dingsrechten werden aangebo den maar op condities die aan andere maatschappijen niet zijn gesteld en die dus op zich zelf ook discriminerend zijn." Tevreden was de staatssecre taris eigenlijk alleen maar over het feit dat er „ditmaal serieus is onderhandeld en dat van beide kanten al het mogelijke is ge daan om iedere kans volledig af te tasten." De president-directeurder K.L.M., drs E. H. van der Beu gel, sprak gistermiddag tot slot enkele woorden van dank uit „voor de inspanning, de grote toewijding en de volharding van de Nederlandse delegatie". Ook hij noemde het teleurstellend, dat er geen resultaat was bereikt, maar hij bewonderde het geduld dat de staatssecretaris had we ten op te brengen. „In 1957 heb ik zelf als staatssecretaris soort gelijke onderhandelingen ge voerd." zo besloot hij, „en ik weet dus uit ervaring hoe moei lijk het is om rustig voort te blijven gaan en hoe gemakkelijk men zijn geduld kan verliezen." Do minister van Defensie van India, Krishna Menon, heeft donderdag bij de veertien-mo- gendhedenconferentie over Laos een ontwerp-verklaring inge diend, waarin de aan de confe rentie deelnemende landen op zich zouden nemen de onafhan kelijkheid van Laos te eerbiedi gen en zich te zullen onthouden van inmenging in de binnen landse- aangelegenheden van Laos. Voorts zou deze verklaring, waarin kennis wordt genomen van een neutraliteitsverklaring door de toekomstige Laotiaanse regering, de betrokken landen binden generlei politieke voor waarden te verbinden aan even tuele hulp en geen buitenlandss troepen of wapens naar Laos te zenden of daar militaire bases te vestigen. Op alle andere landen wordt in de ontwerp-verklaring een beroep gedaan de onafhankelijk heid en neutraliteit van Laos ie eerbiedigen. Tenslotte bevat de ontwerp- verklaring een voorziening be treffende gemeenschappelijk overleg in geval van een drei gende schending van de soeve reiniteit. onafhankelijkheid of neutraliteit van Laos. Tijdens een perscon teren'ie verklaarde minister Menon dat z.i. de kwestie van de neutrali teit vóór die van de terugtrek king van buitenlandse troepen uit Laos en de toekomstige func ties van de internationale con trolecommissie moet worden be- snroken. De minister zei tot de conclusie te zijn gekomen dat alle andere problemen deel uit maken van de kwestie der neu traliteit. In Capelle aan dc IJsel is woens dagmiddag tijdens de storm een rijdende kraan bij de reparatie- seheepswerf van de fa Vu.vk in "eging gekomen en neergc- Het bovenste gedeelte van aan kwam terecht op een montageloods van de stalen- meubelenfabriek Korsten en De SPr' '1Pt ""dorste gedeelte op "nn,1"fk. Twee arbeiders hi,'''bÜ om het leven geko- vier werden gewond. u°onark geklemd on der de kraan. Prinses Irene is woensdagmid dag niet een DC-8 van de K.L.M. van Schiphol naar New Vork vertrokken. Van deze stad zal zij doorreizen naar Mexico voor een vakantie van zes weken. De Prinses werd door de gehele koninklijke familie uitgeleide ge daan. Bondskanselier Adenauer ge looft dat het Westen „de uiterste consequenties" zal trekken in de kwestie Wcst-Berlijn, maar hij hoopt dat vóór het einde van het jaar alle problemen op redelijke wijze kunnen worden opgelost. Óp een persconferentie die hij woensdag aan het einde van zijn bezoek in West-Berlijn hield, verwiero hij het idee van een neutraal Duitsland; „Duitse neutraliteit betekent het einde van Duitsland", evenals het voorstel van de Westberlijn- se burgemeester Brand, een vre desconferentie te beleggen met de 52 landen die tegen de Duit sers hebben gevochten. Brandt heeft daarentegen verklaard dat een vredesverdrag' „niet mogelijk is zonder een vredesconferentie van alle vroe gere oorlogsvijanden van Duits land". „Wij hebben in de wereld vrienden gemaakt, en niet alleen onze Navo-bonögenoten zouden aan een dergelijke conferentie deelnemen". Het is in geen ge val zo dat Duitsland tegenover 52 landen zou komen te staan. Op de conferentie zou daaren tegen juist aan het licht komen dat „het recht op zelfbeschik king van het Duitse volk door de overweldigende meerderheid van de 52 landen worden ge steund". Naar het A.N.P. heei't verno men heeft de minister van Bui tenlands» Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zijn werkzaamheden her vat. De minister is gistermiddag voor het eerst weer in functie op zijn departement geweest sedert hij op 14 ju:jl in de Twee de Kamer instortte. Zoals bekend, heeft de minis ter sedertdien rust genomen. Hij heeft daartoe eerst een paar weken ni Haute Savoie doorge bracht en daarna nog enige tijd in Noord-Brabant. In de afgelopen twee weken van zware regenval zijn in Zuid- Korea minstens 180 mensen om het leven genomen, zo is woens dag in Se:el bekendgemaakt. Alleen at tengevolge van de dambreuk m de buurt van Nam- won verdronken 114 mensen. Officieel wordt meegedeeld, dat in Guatemala een honderd tal mensen is aangehouden. Zij behoren tot de rechtse opposi tie en worden beschuldigd van revolutionaire activiteit. Een hoeveelheid wapens en munitie is in beslag gulomen. De secretaris-generaal van de Navo, mr. D. U. Stikker, heeft donderdag op een persconferen tie te Londen meegedeeld dat speciale Navo-commissies voor bestudering van communistische politieke en economische activi teit met betrekking tot verschil lende gebieden onder meer heb ben gesproken over Nederlands Nieuw-Guinea en Angola. Hij zei dit in antwoord op vragen. Deze commissies komen, aldus Stikker, vrij vaak bijeen. Geen De Iraakse militaire attaché in Londen, brigade-generaal Abdoel Kadir Saik, heeft op een persconferentie verklaard dat zijn regering Koeweit als een onafscheidelijk deel van de Iraakse provincie Basra be schouwt. „Koeweit is de natuur lijke haven van Irak. Irak heeft geen haven en wordt verstikt' De grens tussen Irak en Koeweit is kunstmatig. De Engelse „kanonneerboot- (i.c. het zenden van troepen naar het sheikdom) „is precies het zelfde als hetgeen in Suez ge schiedde". Brigade-generaal Saik ver klaarde dat in Irak geen troe penbewegingen hebben plaats gehad, „doch het Iraakse leger zou Koeweit op 25 of 26 juni in enkele uren hebben kunnen be zetter.". Het Iraakse standpunt is dat de Engelse troepen onmiddellijk uit Koeweit moeten worden teruggetrokken, en dat de kwes tie op vreedzame wijze moet worden opgelost. Wanneer het volk van Koeweit geen aanslui ting bij Irak wil zal dit ook niet gebeuren, aldus brigade-gene raal Saik. Het openen van be sprekingen tussen Irak en Koe weit noemde hij het enige mid del om de kwestie op vreedzame wijze te regelen. Marokko heeft donderdagavond in de raad het volgende voorstel gedaan 1. Koeweit moet streven naar het vertrek der Britse troe pen. 2. Irak moet beloven geen ge- DE BRITSE TROEPEN IN KOEWEIT De Verenigde Arabische Repu bliek is bereid de vervanging van Britse troepen door Arabi sche troepen uit niet aan Israël grenzende landen te .steunen, zo is donderdagavond in Cairo be kendgemaakt. De gedelegeerde van de V.A.R., Hassan al Zayyat, deelde dit de raad van de Arabische Liga spoedig na de bijeenkomst over de aanvraag van Koeweit voor het lidmaatschap van de Liga, mede. De Iraakse gedelegeerde ver liet de vergadering uit protest tegen een voorstel van Koeweit de Britse troepen door Arabische te vervangen, maar werd later overgehaald terug te keren. Na een bespreking van vier uur werd de vergadering ver daagd. Er werd geen beslissing bereikt over het lidmaatschap van Koeweit. weid jegens Koeweit te zul len gebruiken. 3. De Arabische staten moeten beloven Koeweit militaire hulp te zullen bieden en zijn toetreding tot de Verenigde Naties te zullen steunen. 4. De Arabische Liga dient Koe weit als lid toe te laten. 5. De vergadering dient tot na der te bepalen datum te worden geschorst om de af gevaardigden gelegenheid te geven voor overleg met hun regeringen. De bijeenkomst is voor een week geschorst. Saoedie Arabië en de V.A.R. waren tegen verda ging, maar moesten zich bij een meerderheidsbesluit neerleggen. enke' land wenst een ander ap paraat. Het bestaande apparaat schijnt bevredigend te worden geacht. Diplomatieke waarnemers te Lorden hebben gezegd uit deze opmerkingen van de heer Stik ker do conclusie te trekken dat de Navo een voorstel van de Belgische minister van Buiten landse Zaken. Spaak, op de mi nistersconferentie te Oslo in mei tot vorming van dergelijke com missies heeft goedgekeurd. Groot-Brittannië en Noorwegen voelden meer voor één enkel or gaan voor overleg. Mr Stikker dip een bezoek aan Groot-Brittaoni» brengt, heelt voorts op zijn persconferentie gezegd dat de Navo moet trach ten oen crisis over Berlijn te voorkomen door het Chroesjtsjef overduidelijk te maken dat het Westelijk bondgenootschap één is. In antwoord op vragen zei hij dat het niet alleen gaat om een vrije toegang tot West-Berlijn maar ook om de vrijheid van tfe Berlijners en de hereniging van Duitsland. In antwoord op de vraag of het wel verstandig is geweest dat Groot-Brittannië de Russi sche ruimtevaarder majoor Ga garin zo hartelijk heeft ontvan gen, antwoordde de secretaris generaal dat de door de Russi sche ruimtevaarder en evenzeer door de eerste Amerikaanse astronaut getoonde moed van belang is voor de gehele wereld. Het maakt wat dit betreft geen verschil of de ruimtevluchten door een Amerikaan of een Rus worden gemaakt. Mr. Stikker zei toen hem ge- vraagd was of de Navo in staat is zijr militaire taak te vervul len ook al beschikt zij niet over de nodig geoordeelde dertig divisies, dat de opperbevelheb ber van de Navo-strijdkrachten in Europa, generaal Norstad, hem op de vraag „Kunt u Euro pa verdedigen" steeds het vól gende antwoord geeft; „Ja, dat kan ik en dat zal ik". Zonder namen te noemen zei de secretaris-generaal daf er landen met een gezonde en ster ke economie meer zouden kun nen bijdragen tot de Navo. Mr. Stikker zei dat een mili tair conflict om Berlijn verme den moet worden. Hij sprak als z'n oordeel uit niet te geloven dat een man als Chroesjtsjef de zaak zozeer op de spits za] drij ven' dat liet tot een openlijke oorlog zal komen. Koca Popovic, de Zuidslavische minister van Buitenlandse Za ken, is donderdag in Belgrado teruggekeerd na een bezoek van zeven dagen aan de Sowjet- Unie. Er zijn weinig concrete bijzon derheden gepubliceerd over de besprekingen van Popovic met de Sowjet-leiders de eerste van een vooraanstaande Zuid slavische minister sedert 1958, toen een nieuw ideologisch con flict tussen beide landen uit brak. In berichten van Zuidslavische correspondenten in Moskou werd slechts gezegd dat de besprekin gen in een vriendschappelijke sfeer waren verlopen en gingen over „kwesties van wederzijds belang, de internationale toe stand en andere wereldvraag stukken." Popovic verklaarde bij zijn aankomst dat de besprekingen „nuttig en zeer vruchtbaar" wa ren geweest. Hij was ervan over tuigd dat het bezeok „zeer zal bijdragen om de betrekkingen te verbeteren en de vriendschap tussen onze twee volkeren en onze twee regeringen te verdie pen". Hij legde de nadruk op de hartelijke ontvangst die hem ten deel was gevallen. De minister was zeer onder de indruk van „de grote dingen die het Sow,iet volk tot stand heeft gebracht". De Sowj et-minister van Bui tenlandse Zaken, Andrej Gromi- ko, zal een tegenbezoek brengen op een nader te bepalen datum. In Moskou is een verklaring gepubliceerd waarin wordt ge zegd dat de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië „zich normaal ontwikkelen". De verklaring is gepubliceerd door het officiële Sowjet-persagent- schap Tass. „Beide landen nemen ten aan zien van belangrijke internatio nale problemen eenzelfde of vrij wel hetzelfde standpunt in. Mi nister Popovic heeft „in een vriendschappelijke sfeer" bespre kingen gevoerd. T imes: GROOT-BRITTANNIE .MOGELIfK OP WEG NAAR EEN RAMP De Times heeft gisteren in een hoofdartikel verklaard. dat Groot-Brittannië mogelijk op weg is naar een ramp als gevolg van zijn economische ziekten en wat het blad noemt een ineen storting van de discipline. Het blad is van mening, dat er te veel voorrechten in Groot- Brittannië zijn en dat alleen een poging van de gehele natie de „diepgewortelde ziekten" van zijn economie kan genezen. Indien Groot-Brittannië op de huidige weg voortgaat, zal er een economische crisis ontstaan, die het land niet zal overleven, aldus waarschuwt de Times. „In dien Groot-Brittannië zwak, on voorbereid en zonder een krach tige economie tot de E. E. G. toetreedt, betekent dit een uit nodiging voor zowel politieke als economische rampspoeden". Do rede van president De Gaulle is in Algiers op de tele visie onderbroken als gevolg van beschadiging van een zen der bij een bomaanslag. De uit zending is later herhaald. De radio-omroep heeft normaal ge werkt. Ook bij andere bomaan slagen in de stad werd materiële schade aangericht. Bij elkaar zijn er woensdag dertien aansla gen gepleegd. Geniét er van' PARADISO2l<tl HI5T BLIJFT ONBESTENDIG. Het restant van de depressie, die zulk noodweer boven de Golf van Biscaje veroorzaakte, verplaatst zich over Noord-West- Frankrijk en België naar ons land. Het stormveld aan de ach terzijde ervan nam in kracht en omvang at, maar toen het in na middag tot over ons land door drong, werden er aan de kust toch nog windstoten van 80 tot 100 km/uur gemeten. Het hoofdcentrum van lage druk bevindt zich boven Schot land. Een randstoring van deze depressie zal vandaag over Frankrijk naar het noordoosten trekken. Het laat zich aanzien, dat het bijbehorende buiengebied ook inons land weer tijdelijk regen zal brengen. Het weer behoudt dan ook een koe), wisselvallig en somber ka rakter. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Tijdelijk regen. Veel bewolking met tijdelijk regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuid. Aan houdend koel weer. VRIJDAG 14 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op ondei Juli. 14 4.36 20.55 6.20 21.39 15 4.37 20.54 7.20 22.07 v.m. n.m. 2.53 3.06 3.28 3.11 4.08 4.21 4.18 4.31

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1