De conferentie in Rome fleXa Gagarin in Londen Buiten-Mongol»ë herdenkt 40-jarig bestaan Spoorweg naar Brennerpas versperd HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en UE BAND Jen Edckhout f ftadio de Koek schilder zelf met Koningin Fabiola ontvangt delegatie van blinden Amerikaans passagiersvliegtuig verongelukt Luxe-vloot in haven van New York Doodstraf voor Salan geëist ZEKERHEID! oed eten. Dat ld helpt haar, ffen nes A en D [GSTE A RES VOCR HORBYHUIS Nieuwstraat 15 V 2252 - TERNEUZEX ns de zomer vakkundig repareren kplaats; Dijkstraat 5 straat 7—9 - Tel. 2056 leuzen 1111 iitmct.n urn iiiii i in iiii!i!in:iii'i,tm:mii"JL 500 gram 1,40 g .EES 500 gram 2,50 j 3EN 500 gram 1,75 j Z 500 gram ƒ2,g gï Van Steenbergenlaan 2 S 8 IM'I M l I I I I t'l l.l l l.I I l,H:U lihl.lll ItlilUM''332 FranKcrino Dil Hh<inneinent: remeuten jpirecteur-Hoofdredaeteui 1. van de Sande Redactie-adres: Noord.straat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijsƒ6 maand f2.-: per weet vf per kwartaal; pek 48 ct Losse nrs per l ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 12 JULI 1961 17e Jaargang Nr 5340 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties 1 géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnumrr.er: zaterdags 10 uur. De overeenstemming die (1e mi nors van Buitenlandse Zaken van de zes E.E.G. landen maan dag in Rome hebben bereikt over de agenda voor d» tweede topconferentie van de zes (op 18 juli in Bonn) is vooral te danken aan de bemiddeling van de Ita liaanse minister Antonio Segni, 1 die als voorzitter optrad. Doch er zijn meer redenen I' voor de verbetering van het kli- J maat tussen de zes onderling, zo tekent A.F.P. hierbij aan, en wel De Fransen hebben hun voor- I stellen veel soepeler gemaakt en A de vrees, met name van Neder- landse zijde, ten aanzien van de i Europese plannen van generaal )e Gaulle sterk verminderd; de jongste ontwikkelingen op hei gebied van de wereldpolitiek S: hebben het gevoel van saamho- i, riffheid versterkt; ihet comité van deskundigen dat op de eerste topconferentie van de zes. in februari in Parijs, - werd ingesteld om de kwestie der olitieke samenwerking verder te werken, heeft nuttig werk idaan, positie van Engeland ten pianzien van tie Europiese ge- neenschap is gewijzigd. Gezien de mogelijkheid van ïritse toetreding tot de E.E.G. het gevaar van een kloof tus- en het Europa van de zes en ■Ingeland minder ernstig gewor- Sen. Hei feit dat de defensie van 1 Euiooa als punt op de agenda voor de topconferentie in Bonn is geplaatst, is niet bedoeld als aan tasting van de NAVO, zo tekent AFV iiiei voorts bij aan. Onder ling overleg van de zes kan ech ter betekenis hebben gezien de dreigende crisis om Berlijn. Bij de bespreking var. de be trekkingen tussen Europa en Afrika zullen de regeringsleiders zich niet mengen in het werk dut de E.E.G. reeds op technisch ni veau heeft ondernomen. Zij zul len de zaak meer in het alge meen bespreken en met name de weerslag der Europees-Afrikaan se samenwerking in het geheei der internationale betrekkingen bestuderen. De kwestie van ue oetrekkin gen tussen Europa en Zuid-Ame- rika ligt vooral de Italianen na aan het hart. De r ook vanuit Zuid-Amerika heeft men blijk van belangstelling voor Europa gegeven. Zo zijn de Europeanen b.v. uitgenodigd waarnemers te zenden naar de interamerikaanse conferentie die in september in Montevideo zal worden gehou den. Noordstraat 102 - Telefoon 3128 Temeuzen Koningin Juliana bezocht Noord-Holland H. M. Koningié Juliana heeft gisteren een werkbezoek aan het noordelijk deel van Noord-Hol land gebracht. Zij bezocht een groot aantal plaatsen, waarvan de eerste het pittoreske Scher- merhorn was. De winterdienstregeling der Nederlandse Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen willen, als zij daarvoor toestem ming krijgen van de minister van Verkeer en Waterstaat, de op 1 oktober a.s. ingaande win- terdienstregeleing niet baseren op de nu geldende zomerdienst- regeling, maar op de win terdienstregeling van 1930 - 1961. die zij zodanig willen beper ken dat een stipte uitvoering ge waarborgd mag worden geacht. De spoorweg naar de Brenner- waar de Duitse bevolking onaf hankelijkheid wenst. Nader wordt vernomen dat door de pas bij Verona is maandag ver- sperd doordat een hoogspan ningsmast met dynamiet is op geblazen en op de spoorbaan terechtkwam. Het spoorwegver keer is gestremd, zo heeft het Italiaanse persbureau Ansa mee gedeeld. Verona ligt ongeveer 32 km ten zuiden van de provincie Alto Adige, waar de laatste tijd ver scheidene aanslagen met dyna miet zijn gepleegd tijdens de strubbelingen in Zuid-Tirol, een bijeenkomst in Oelan Baton, waarmee de herdenking van het 40-jarig bestaan van het onafhankelijke Buiten-Mongolie, officieel begon, helben afgevaar digden van ruim 20 landen ge pleit voor toelating van Buiten- Mongolië tot de Ver. Naties. De festiviteiten zijn dinsdag I begonnen met dansen waarvan I sommige dateerden uit de tijd van Dzjengis Khan. Vandaag ■worden de leestelijkheden voort gezet. De stad is versierd met vlaggen en reusachtige afbeel dingen van de revolutionaire lei ders van het land en van Marx, jLenin en Engels. President Zamsarangin ver klaarde gisteren dat het feoda lisme in Mongolië in 1940 defi nitief verdween en dat het land nu socialistisch is. Hij dankte cie Sovvjet Unie voor haar hulp bij de opbouw van de staat. Soeslof, een van de kopstukken van de Russische communistische partij, deelde mee dat hij zou aandnn- I gen op meer Russische hulp. On getwijfeld zal Mongolië spoedig in de volkerengemeenschap wor den opgenomen, aldus Soeslof. Hoesseni. de afgevaardigde van de Syrische communistische partij, beschuldigde Nasser op 'n bijeenkomst van pogingen tot onderwerping van alle Arabische volkeren. Nassei poogt voorts Amerikaans en Westduits kapi taal aan te trekken en gebruikt zijn radiostations voor anti-com munistische propaganda, aldus Hoesseni, die tot slot opmerkte dat Nassers „barbaarse optreden tegen alle progressieve élemen ten in de Arabische landen cle boeren daar dwingt een vc-renigd front tegen hem te vormen. DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP tegenwoordigheid van geest van de stationschef van Peri (Verona) een spoorweg ramp is voorkomen. Terstond nadat zich de eerste ontploffing had voorgedaan, ongeveer een half uur voor middernacht, op het baanvak CerainoDolce, waarschuwde hij de sneltrein die te 22.20 uur uit Bozen was vertrokken. Kort daarop volgde een tweede ontploffing waarbij kortsluiting in de bovenleiding ontstond hetgeen met een schelle lichtflits gepaard ging. De treinbestuurder begon direct te remmen maar toch reed de mo torwagen nog tegen de over de spoorbaan gevallen netmast op. De .bestuurderscabine werd zwfeaf beschadigd maar persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Bijna tegelijkertijd naderde uit de tegenovergestelde richting de trein uit Rome, die om 23.14 uit Verona was vertrokken. Deze trein kon nog op het laatste mo ment tot stilstand gebracht worden. De sneltrein München Rome kon na de opruimings werkzaamheden met drie uur vertraging door een stoomloco motief naar Verona gebracht worden. De reizigers uit de tot staan gebrachte trein RomeMünchen vonden bij de spoorbaan pam fletten, ondertekend door „De strijders voor de vrijheid van Zuid-Tyrol" waarop in het Duits te lezen stond: „Nogmaals heb ben wij mensenlevens willen sparen. De volgende keer zal het niet meer zo zijn". De aanslag werd gepleegd tus sen de stations van Luino en Pino. De Gothard-lijn, die gedurende de nacht was opengebleven en via welke de Oriënt-expres en de sneltreinen tussen Milaan en Parijs waren gedirigeerd, was gisterochtend te acht uur Ned. tijd geblokkeerd door een ont ploffing waardoor netmasten tussen Como en Carmelatta werden vernield. Men vond daar nog een metalen bus met dyna miet dat niet tot ontploffing was gekomen. Te middernacht zijn voorts mijnen ontdekt bij de Simplon- lijn tussen Domodossola en Brig, bij het station van Iselle. Gezien de aard en het aantal van deze helse machines werd het ver keer stopgezet en alarm gege ven voor de gehele lijn. Nadat de genie-troepen de lijn hadden gecontroleerd werd gisterochtend het verkeer op de Simplonlijrt weer vrijgegeven. VLIEGTUIG NEERGESTORT Piloot gered Omstreeks kwart over tien gis termorgen is in de gemeente Ol- demarkt (Overijssel) een Bel gisch lesvliegtuig neergestort. Hat toestel is neergekomen langs de Hogeweg van Oldemarkt naar Ossenzijl. Het toestel is neergekomen in een drassig weiland en diep in de grond geslagen. Volgens ooggeutigen heeft liet toestel in de lucht vlam gavat en is het brandend neergestort. De brandweer heeft de resten in de door het toestel geslagen kuil geblust. Bij het neerstorten is een grazende koe geraakt en ge dood. Naar de luchtmaehtvoorlich- tingsdienst meldt is het toesiel van Belgische nationaliteit. Het was een ]es-straalvliegtuig van het type T 33. Het behoorde thuis op de vliegbasis Brusten in Bel- gie. De vlieger is om het leven ge komen. Yoeri Gagarin, de Russische ruimtevaarder die dinsdag ter gelegenheid van zijn bezoek aan de Russische industriële ten toonstelling in Londen hartelijk in de Britse hoofdstad werd ont vangen en door koningin Eliza beth is uitgenodigd voor een lunch in het paleis van Bucking ham, vrijdag aanstaande, met haar en prins Philip, heeft later op de dag een persconferentie gegeven waarop hij zei dat Rus land van plan was op grootse wijze en grote schaal de ruimte in te gaan. In antwoord op vragen zei hij o.a. dat er niets tegen was dat vrouwen ruimtereizen maken. Een fysiek goed getrainde vrouw zou een dergelijke reis best kunnen doorstaan. Hij was niet speciaal voor een bezoek aan de Verenigde Staten uitgenodigd maar was wel van plan Cuba en Polen in de nabije toekomst te bezoeken. Gagarin verscheen voor de zeshonderd journalisten op de tentoonstelling met een groot bouquet bloemen in 'de arm en toen men ter zijner verwelko ming applaudiseerde klapte ook hij, volgens Russische gewoonte, in de handen. Hij zei iedereen, die er be nieuwd naar was, aan te raden- zelf een ruimtereis te maken om te ondervinden hoe men zich dan voelde. Gagarin vertelde verder dat hij aan boord van het ruimteschip weer naar de aarde was afge daald. Hij had zich echter des gewenst ook uit het ruimteschip weg kunnen laten schieten om dan per valscherm neer te ko men. De Russische medische des kundigen hadden na zijn ruimte reis bij hem geen lichamelijke of geestelijke veranderingen kun nen constateren. Hij had een actief aandeel gehad in de be sturing van het ruimteschip. Van nachtmerries had hij ach teraf geen last gehad. Gagarin merkte op dat men een ruimtevaarder niet als een supermens moest beschouwen. Het was slechts een kwestie van goede training en een zekere graad van kennis. Toen men hem vroeg hoe hij zich nu als beroemdheid voelde, wees Gagarin naar de medailles 0p zijn borst. Zijn „gouden ster", held van de Sowjet-Unie. had het nummer 11.175. Dat betekent, aldus Gagarin, dat reeds voor mij 11.174 mensen iets belang rijks hebben verricht. Premier Chroesjtsjef had' drie gouden sterren en op diens energie kon den vele jongeren jaloers zijn, voegde hij er aan toe. GAGARIN TREK UIT STELT VEK- Majoor Gagarin heeft zijn vertrek uit Londen tot zaterdag ochtend uitgesteld. Aanvankelijk zou hij vrijdagmiddag vertrek ken. Koningin Elizabeth zal ech ter vrijdag met Gagarin lun chen. Een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij (United Airlines" is bij het vliegveld van Denver in Colo rado neergestort en in brand ge vlogen. Het was een D.G.-8 straal vliegtuig en het had 109 passa giers en een bemanning van 7 aan boord. Een woordvoerder van de V R IJ \V A R M Ten zuidwesten van Ierland heeft zich dinsdag een actieve depressie ontwikkeld, die zijn invloedssfeer geleidelijk verder naar het oosten uitbreidt. Dit brengt met zich mee dat in West-Europa, met een stroming uit zuidwest tot zuid, vochtige en vrij warme lucht wordt aan gevoerd. Hierin steeg het kwik dinsdagmiddag in ons land op vele plaatsen al tot 23 graden. In Frankrijk echter tot 27 a 29 graden. Deze warme lucht zal vandaag ook over Nederland stromen. Samenhangend met het naderbij komen van de Oceaandepressie is er dan grote kans dat zich in de middag regen- en onweers maatschappij verklaarde dat er doden zijn te betreuren. Hij wist buien ontwikkelen. Na het pas- nog niet precies hoeveel. Een In New York is het een komen en gaan van trotse zeekaste len, nu de Amerikaan se toerist zijn storm loop op Europa is be gonnen. Op deze luchtfoto van de New Yorkse haven zien we hoe kleine sleepbootjes juist be zig zijn de Engelse Queen Elizabeth" te meren. Verder zien we v.l.n.r.: de Ameri kaanse „Independen ce", „America" en „United States", de Griekse „Olympia", 't Amerikaanse vlieg- kiimpschip „Intrepid" en de Engelse schepen „Mauretania" en ,Syl- vania". brandweerploeg had meegedeeld 18 lijken te hebben gevonden. Het toestel kwam uit Phila delphia. Het had tussenlandin gen gemaakt in Chicago en Omaha. DE RAMP MET DE „SAVE" Alle pogingen om opvarenden van het Portugese schip „Save" te redden zijn gestaakt. Er woedt nog steeds een brand aan boord en de hoge zeeën maken elke nadering van het schip on mogelijk. Van officiële Portugese zijde wordt meegedeeld dat van de 480 mensen 299 passagiers en 34 van de 54 bemanningsleden zijn gered. De tweede machinist, Baladas, vertelde dat verscheidene men sen in zee sprongen toen het bevel werd gegeven het schip te verlaten. Zij trachtten bootjes in de nabijheid te bereiken. De Kapitein zou zich op het strand bevinden nadat hij zijn schip onder protest zou hebben verlaten. seren van de onweershaard kan de wind ruimen naar richtingen van zee, waardoor koelere lucht zal binnenstromen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Later onweersbuien Vrij warm en drukkend weer met zonnige perioden, maar in de middag regen- of onweers buien, gevolgd door afkoeling. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest In het kasteel van Laeken heb ben Koning- Boudewijn en Konin gin Fabiola een belangrijke dele gatie van blinden uit verschil lende landen ontvangen, die in Brussel deelnemen aan een In ternationaal congres van de „in ternationale kruistocht der blin den". De Koningin onderhoudt zich hier met haar gakten. WOENSDAG 12 JULI Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 1.35 2.10 2.50 3.00 n.m. 1.53 2.28 3.08 3.18 ZON MAAN op Juli. 12 4.33 13 4.35 14 4.36 15 4.37 onder op ondei 20.57 20.56 20.55 20.54 4.28 522 6.20 7.20 20.27 21.06 21.39 22.07 Een speciale militaire recht bank te Parys heeft gister™ de oud-generaals Salan, Joultaud en Gardy en vijf oud-kolonels bij verstek ter dood veroordeeld wegens hun rol in de puteli van de generaals in apiil in Algiers. De openbare zitting had een kortstondig en formeel verloop daar de beklaagden niet aanwe zig waren. De openbare aanklager heeft gezegd dat reeds zes maanden vóór de putc-h mensen werden gepolst om te weten hoe zij over een dergelijke opstand dachten. De aanklager had de doodstraf voor zeven van de acht beklaag den geëist. Hij achtte ex-generaal Gardy's verantwoordelijkheid minder groot. De rechtbank zag echter geen verzachtende om standigheden voor generaal Gar dy en veroordeelde alle acht ter dood. Aangenomen wordt dat enkele van de acht beklaagden thans nog in Algerië zijn en de leiding hebben van de ultra rechtse or ganisatie van het geheime leger. Degenen die bij verstek ver oordeeld zijn, hebben recht op een nieuwe behandeling indien zij in handen vallen van de autoriteiten. De ter dood veroordeelde oud kolonels zijn: Arguod, Broiza'. Gardes, Godard en Lacheroy.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1