mm C ^Rluzie <~}T[0ókou-<^ekinci Heetten goodwill Regering van Koeweit doet beroep op Kassein aanspraken op te geven WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER ZATERDAG 8 JULI 1961 17e Jaargang Nr 53-37 VERKIEZINGEN IN TURKIJE Amerikaans diplomatiek tegenoffensief verwacht Geheime leger van Europa actief met plastieken bommen in Algerië Beperking van de jacht op zeehonden Aantal Britse militairen verlaat Koeweit binnenkort Koeweit vraagt officieel toelating tot V. N. DF. OPLOSSING VAN DE KWESTIE KOEWEIT VEILIGHEIDSRAAD IN IMPASSE OVER KOEWEIT. Geen wijziging in Engels standpunt inzake de kwestie Nieuw-Guinea PRINSES BEATRIX DOCTORANDUS IN DE RECHTSGELEERDHEID Radio de Koek ISRAEL ZAL NOG TWEE RAKETTEN LANCEREN Franfcerfng bij abonnement: Temeuzeit Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; pet maand ƒ2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprlls per mm 15 ct; minimum pei advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Nieuws van een belangrijkheid, die wellicht dat/over de kwestie- Berliin nog overtreft, is deze week in ..The Sunday Times" ont huld door de kenner van Rusland Isaac Deutscher. Opnieuw en heviger dan ooit te voren is een conflict tussen Chroesjtsjef en Mao°Tse-Toeng uitgebroken. Daarvan getuigt een document, dat door Moskou aan de leiders van verscheidene communistische par tijen is toegezonden en dat Mao's politiek fel hekelt. Een van de zwaarste beschuldigingen, die de Chjnese leider naar het hoold worden gegooid, is die van het propageren van de preven tieve oorlog en het doorkruisen van Chroesjtsjef^ politiek van de co-existentie". Het document zegt, dat Peking daarvoor als argu ment aanvoert, dat „een gewapend conflict tussffi het kapitalisme en het communisme op de duur onvermijdelijk is" en dat als ge volg daarvan „de Sowjet-Unie haar huidige supfcrieuriteit op het gebied van raketten en kernwapens zou moeten gebruiken om de communistische voorwaarden aan de Verenigde Staten op te leg gen, zelfs indien dit oorlog zou betekenen". Moskou gaat dan als volgt verder: „Terwijl de belangen van de gehele mensheid meer dan ooit van ons om een vastbesloten vredes politiek vragen, noemen de leiders van de Chinese communistische partij elk initiatif van ons in deze richting verraad, capitulatie .egenover de agressoren van Formosa en een opoffering van de belangen van het volk van China aan die van det Sowjet-Unie". En het tegen-argument van de Russen is dan: „Een wereldoorlog tussen het communisme en het kapitalisme is niet onvermijdelijk hij kan en moet worden voorkomen." te kennen gegeven, dat men hem "deze keer persoonlijk en niet één van zijn vertegenwoordigers ver wacht. Maar zelfs als de breuk wordt gekramd zal dit toch slechts tijdelijk kunnen zijn. Er bestaan immers niet alleen diep gaande historische verschillen van ideologische aard tussen de communistische partijen van de Sowjet-Unie en China ver schillen, die voortvloeien uit de wijze, waarop zij aan de macht gekomen zijn en na de machts overneming hun maatschappij hebben opgebouwd. Daarnaast bestaat lussen de twee grote communistische mogendheden een rivaliteit, die een gevolg is van tegenstellingen tussen hun nationale belangen. NIET IN DE „ATOOM. CLUB". Het is geen wonder, dat aan de in 1959 door Peking ontketen de ideologische strijd, zuiver po litieke verwijten aan het adres van Moskou voorafgingen: Mos- TOT AAN DE KAND EN NIET VERDER? Chroestjsjef, zo wordt duidelijk gemaakt, is vastbesloten Rus- lands militaire voordelen te ge bruiken in zijn onderhandelingen met het Westen en daarbij zelfs tot aan de rand van de oorlog te gaan. Hij zal die grens echter be slist niet overschrijden, „tenzij de Westerse imperialisten zelf tot agressie zouden overgaan", bij voorbeeld door een gewapende aanval van de NAVO-legers op Dost Duitsland. Moskou meent, dat de houding van de Maoisten een gevolg is van het feit. dat hun „successen hen ziek van overmoed" hebben gemaakt. Deze arogantie brengt hen er ook toe. een gevaarlijke r verdeeldheid onder de commu nisten te zaaien „De leiders van dp Chinese communistische par tij spelen met het plan de com munistische wereld te verdelen in een westelijke zóne, waarvoor de Sowjet-Unie veranwoordelijk zo- zijn en een oostelijke zóne onder de Chinese volksrepu bliek". De lange opsomming van Chi na's zonden eindigt met een drei gement: „Wij zijn niet bevreesd geweest voor een openlijke breuk met de Joegoslavische revisionis ten; en wij zullen niet bevreesd zijn voor een openlijke breuk met de Chinese dogmatisten." GAAT CHINA NOGMAALS DOOR DE KNIEËN? „Zal Peking voor dit dreige ment, dat neerkomt op een in trekking van de Russische hulp aan China, door de knieën gaan?" aldus moet de vraag op Deutschers publicatie wel luiden. Het is bekend, dat eindè vorig jaar de leiders van 81 communis tische partijen in Moskou drie weken verhit achter gesloten deuren moesten vergaderen, voordat het toen ook acute Rus- sisch-Chinese conflict enigszins kon worden gelijmd. Het is niet uitgesloten, dat dit in het najaar, wanneer de com munistische partijen weer con gresseren, opnieuw zal geluk ken. In elk geval wil Moskou het proberen. Aan Mao is reeds (Adv.) binnenyerjngbed het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector kou aldus Mao, steunde de Ch;- nezen diplomatiek en militair te weinig in hun strijd met de Ver enigde Staten om Formosa. Ten bate van een RussischAmeri kaanse toenadering, zo vreesde Mao, zou Chroesjtsjef de belan gen van de Chinese broeders wil len voorwaarde. Deze vrees groeide nog, toen Moskou bereid bleek over zaken als ontwape ning en een verbod van proeven met kernwapens te onderhande len. Dit immers moest wel de verdenking wekken, dat Moskou- China voor altijd uit de „atoom club" wilde weren en zo zou verhinderen, dat rood-China ooit een eerste-rangs mogendheid werd. Duidelijk is, dat waar de za ken zo liggen, het Westen mag rekenen op de voortduring van een bittere strijd in de commu nistische wereld, ook al slagen de communistische leiders er nog eens in, die tijdelijk voor de overige wereld te camoufleren. En waar interne strijd altijd ver zwakking betekent, kan men daarover verheugd zijn. Helaas echter kan men niet hopen op bijvoorbeeld een snelle verzachting van de Russische houding tegenover de kwestie- Berlijn. Integendeel zelfs. Chroesjtsjef zal Peking geen kans geven, hem tegenover het internationale communisme als een „wekeling" voor te stellen. Het is ook beslist niet zo, dat men de Russische leider nu als een soort kampioen voor de vre de zal moeten gaan beschouwen. Want al wenst hij de oorlog niet, hii is en bliift zonder twijfel len volle bereid ter bereiking van zijn doeleinden tot aan de rand van de oorlog te gaan. En waar die grens ligt, blijft onvermin derd afhangen van de bereidheid en het vermogen van het Wes ten om zijn vitale belangen te beschermen, zo nodig met de wapens in de hand. (Nadruk verboden.) Het Turkse staatshoofd gene raal Kemal Gursei heeft vrijdag tegenover verslaggevers in An kara verklaard dat in de eerste helft van oktober verkiezingen in Turkije gehouden zullen wor den. Dit zullen de eerste verkie zingen zijn sinds generaal Gur sei op 27 mei 1960 met enige an dere militairen de macht over nam van de regering Adnan Menderes. Zondag aanstaande zal een re ferendum gehouden worden waarin de bevolking zich zal uit spreken over de door generaal Gursei ontworpen nieuwe grond wet. Ket Welt" Hamburgse dagblad „Die meldt dat de Ver. Staten een diplomatiek tegenoffensief zullen inzetten door het vraag stuk van het Sowjetrussische satellietenstelsel in Oost-Europa ter sprake te brengen, indien de Sowjet-Unie niet ophoudt met het uitoefenen van druk in het vraagstuk-Berlijn. De correspondent van het blad te Bonn meldt dat dit Chroes- In de afgelopen twee dagen hebben leden van de O. A. S. het geheime leger van Europeanen in Algerië dertien plastieken bommen geworpen; waardoor winkelpuien en andere eigen dommen in Algiers werden be schadigd. Verscheidene voorbij gangers liepen lichte verwondin gen op. De bomaanvallen krijgen steeds meer een anti-Mohammedaans karakter. Zo waren de laatste aanvallen gericht op een medern Mohammedaans café, 'n schoen winkel die pas door een Moham medaan gekocht was, en het huis van de imam van een moskee ip een der voorsteden van Al giers. Ondanks de bommen van het geheime leger nemen de Euro peanen in Algerië over het alge meen een afwachtende houding aan. De meeslen achten een eventuele overeenkomst met de opstandelingen van weinig waar de voor hun toekomst en veilig heid. Ook twijfelen zij er aan of een toekomstige Mohammedaan se regering de Mohammedaanse eenheid zonder Franse steun zal kunnen bewaren. In Bab-el-Web hebben Euro peanen vrijdag een trolleybus met Mohammedaanse passagiers aangevallen en vernield, tijdens een demonstratie bij de begrafe nis van een Europees meisje, dat zou zijn aangerand door een Mohammedaanse boerenknecht. Er zouden 12 Mohammedanen gewond zijn. Voorts hebben vol gens de politie Europese demon stranten Mohammedaanse per sonenauto's in Bab-el-Wed aan gevallen. jtsjef duidelijk zal worden ge maakt. in het Amerikaanse ant woord op het memorandum over Duitsland en Berlijn, dat de Sowjet-premier te Wenen aan president Kennedy heeft over handigd. „In politieke kringen in Bonn beschouwt men Kennedy's voor stel om de Europese vraagstuk ken te bespreken op basis van het recht tot zelfbeschikking als een inleiding tot dit diplomatiek tegenoffensief. De Amerikaanse regering is van mening dat Chroesjtsjef in zijn meest kwetsbare plek zou worden getroffen, indien het Westen de Oosteuropese vraag stukken in het geding zou bren gen", aldus de correspondent te Bonn van „Die Welt". CONTROLE IN ALGERIE Foto boven: Franse militairen controleren de papieren van Mo hammedanen bij de ingang van hun wijk in de plaats Diar el Mahpon. Foto onder: Pantser wagens patrouilleren in Bal) el Gued. f ^aiet fabi ieken Zevenbergei De directie faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij zal dit jaar met in stemming van de jachtraad geen vergunningen afgeven voor het schieten van zeehonden in de wateren van Zeeland. Deze maatregel is ingegeven door de blijkens tellingen in jt'-ni zeer lage zeehonden stand, zodat ernstige vrees be staat, dat de zeehond uit deze wateren kan verdwijnen. Voor de noordelijke wateren (Wadden eilanden) zullen nog wel vergun ningen kunnen worden uitgege ven. Voor de jacht op zeehnoden in net algemeen zal een voorschrift gaan gelden, waarbij het verbo den zal zijn de dieren te beja gen vanuit een boot. Door het uitschakelen van deze „onweide- 'i]ke jacht en het sparen vqn een bepaalde populatie, hoopt men de zeehondenstand te ver sterken en de zeehond voor de Nederlandse fauna te behouden. De regering van Koeweit heeft een beroep gedaan op de Iraakse premier, generaal-ma.joor Kas- sem, om zijn aanspraken op Koe weit op te geven. De verklaring, die donderdag avond iaat door radio-Koeweit werd omgeroepen, waarna de tekst ervan vrijdag schriftelijk bekend werd gemaakt, vormt 'n antwoord op het verzoek van de Verenigde Arabische Republiek om onverwijlde terugtrekking der naar Koeweit gezonden Brit se troepen. De regering van Koeweit zegt de te Bagdad afgelegde verkla ringen dat de Iraakse regering geen geweld zal gebruiken voor de verwezenlijking van haar aan spraken, toe te juichen. Zij hoopt echter dat van Iraakse zijde be paalde stappen zullen worden gedaan om „het kwaad met wor tel en tak uit te roeien en een eind te maken aan de ontstar.e crisis". De regering van Koeweit zegt verder dat Kassems aanspraken op Koeweit de reden zijn voor de aanwezigheid van Britse troe pen in Koeweit. „Het is niet genoeg dat de Iraakse regering verklaart geen geweld te zullen gebruiken. De vertegenwoordigers van premier Kassem in de Verenigde Naties en de Arabische Liga moeten verklaren dat hij al zijn aanspra ken op Koeweit opgeeft", aldus de verklaring van de regering van Koeweit. Zij zegt verder elk vreedzaam optreden, dat de geest van een heid onder de Arabieren zou be vorderen, te verwelkomen. Een dergelijk optreden zou echter geen inbreuk mogen maken op de soevereiniteit en de onafhan kelijkheid van Koeweit. Zij zou ook de nodige internationale waarborgen moeten bevatten ter bescherming van de veilig heid van Koeweit, aldus de ver klaring der regering van dit land. Een woordvoerder van het Britse ministerie van landsver dediging heeft vrijdag te Londen meegedeeld dat binnenkort twee compagnieën Britse militairen uit Koeweit zullen worden terug getrokken naar hun basis op de Bahrein-eilanden. De emir van Koeweit heeft de Verenigde Naties officieel ver zocht züh land als lid toe te laten. Er is nog geen datum voor behandeling van deze kwestie, die eerst door de Veiligheidsraad moet worden besproken, vast gesteld. Abdel Aziz Hoessein, de lei der van de delegatie van Koe weit naar de Veiligheidsraad, verklaarde op een persconferen tie dat Koeweit pas om terug trekking der Britse strijdkrach ten zal verzoeken wanneer het land een garantie voor lidmaat schap van de Verenigde Naties heeft en Irak niet langer dreigt het „vorstendom te annexeren. Generaal Kassem, de premier van Irak, had in de afgelopen twee weken verklaringen afge legd waarvan zijn rrynister van buitenlandse Zaken niets wist. Daarom vormen dé Iraakse ver klaringen dat alleen vreedzame middelen zullen worden gebruikt om het geschil op te lossen, geen voldoende garantie voor Koeweit, aldus Abdel Hoessein. De Britse pogingen ter oplos sing van het vraagstuk Koeweit zullen, naar diplomatieke waar nemers v in Londen verwachten, in toenemende mate gericht zijn op het bevorderen van een rege ling door de Arabieren zelf. Men is van mening dat de Britten een nuttig en zeer bewegelijk deel van hun strijdkrachten niet voor onbepaalde tijd in het gebied van de Perzische Golf willen houden. Als een mogelijkheid voor een oplossing zien waarnemers een garantie van de leden van de Arabische Liga voor de onafhan kelijkheid en onschendbaarheid van Koeweit, met officiële steun eventueel van de Ver. Naties. De Iraakse aanspraak zou dan opgaan in algemene Arabische overeenstemming over de nood zaak van terugtrekking der Brit se strijdkrachten en een Arabi sche garantie voor Koeweit. De Veiligheidsraad is vrijdag in een impasse geraakt over Koeweit. Een Britse resolutie om de onafhankelijkheid van Koeweit te erkennen, ontmoette een Russisch veto. Een resolu tie van de V. A. R. tot onmiddel lijke terugtrekking van de Brit se troepen, kreeg slechts drie van de elf stemmen. De Britse resolutie kreeg ze ven stemmen vóór. Ceylon, Equador en de V. A. R. onthiel den zich. De Sowjet-Unie was tegen. De resolutie van de V. A. R. werd slechts gesteund door de Sowjet-Unie, Ceylon en de V. A. R. De andere acht leden onthielden zich. De Sowjet-afgevaardigde Mo- rozof noemde het binnendringe r van kolonialistische troepen in het Midden-Oosten de kern van het probleem. Gagarin naar Londen O De Sowjetrussische ruimte vaarder Joeri Gagarin zal, vol gens een bericht van „Tass", Engeland bezoeken ten tijde van de Sowjetrussische handelsten toonstelling, die vrijdag te Lon den wordt geopend. (Advertentie.) de sigaar die bij een mooi boek hoort. SANTOSA (22 ct). voor rokers met smaak! DIT NUMMER BEVAT 10 PAGINA'S. J Nasution in Engeland De Engelse regering heeft de Indonesische minister van De fensie generaal Nasution duide lijk gemaakt dat de betrekkin gen met Nederland een wijziging van het Engelse standpunt in zake de kwestie Nieuw-Guinea onmogelijk maken, aldus is vin goed ingelichte zijde in Londen vernomen. Generaal Nasution verblijft sinds vier dagen in de Engelsa hoofdstad. De Engelse regering heeft met belangstelling kennis genomen van de Indonesische op vattingen. Generaal Nasution verwachtte niet dat Engeland terug zou komen van zijn neu trale standpunt, maar hoopte wel dat de Engelse regering een be paalde mate van begrip zou tonen voor de Indonesische op vattingen, Op dit punt schijnt de missie van generaal Nasution echter te zijn mislukt. Ander zijds zijn de besprekingen ove* de leverantie van militaire goe deren bevredigend verlopen. Het lijkt vrijwel zeker dat de leve ranties zullen doorgaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Meer bewolking. Veranderlijke bewolking met hier en daar wat lichte regen of motregen. Overwegend mati ge westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. ZATERDAG S JULI v.m. n.m. Breskens 10.40 11.04 Terneuzen 11.15 11.39 Hansweert 11.55 12.19 Walsoorden 0.05 12.29 ZONDAG 9 JULI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.41 Terneuzen 12.17 Hansweert 0.40 12.57 Walsoorden 0.50 1.07 ZON MAAN op onder op ondei Juli. 9 4.30 20.59 2.21 17.50 10 4.31 20.58 2.58 18.49 11 4.32 20.58 3.40 19.42 12 4.33 20.57 4.28 20.27 13 4.35 20.56 5.22 21.06 14 4.36 20.55 6.20 21.39 15 4.37 20.54 7.20 22.07 Officieel wordt medegedeeld: „H. K. H. Prinses Beatrix is gis teren aan de Rijksuniversiteit to Leiden geslaagd voor het docto raal examen rechten vrije studie richting. De Prinses is thans doctorandus in de rechtsgeleerd heid". Prinses Beatrix deed in 1956 eindexamen gymnasium en ging daarna te Leiden studeren. Zij betrok kamers op het Rapen burg. Als hoofdvak koos de Prinses sociologie en vrije studie richting rechten. Eveneens volg de zij colleges o.a. over parle mentaire geschiedenis, staats- en volkenrecht. In juli 1959 deed zij haar candidaatsexamen in de rechten. Een stralende Prinses Beatrix kwam gistermorgen omstreeks twaalf uur gearmd met haar overgelukkige moeder uit de poort van het Leidse universi teitsgebouw. Een enthousiast „hoera" van tientallen studen ten ging op. toen de Prinses naar buiten kwam en het nieuws over haar succes bekend werd. De Koningin ging met haar geslaagde dochter en de Prin sessen Irene en Margriet direkt naar het clubgebouw van de Leidse vrouwelijke studenten vereniging, waar zij werden ont vangen aoor een enthousiaste groep van studievriendinnen van Prinses Beatrix. De Prinses werd hier toegezongen en gefelici teerd met haar geslaagd examen. Tegen elf uur verliet Prinses Beatrix gistermorgen haar wo ning aan het Rapenburg. Zij liet haar groene auto AA-90 rustig staan en wandelde ietwat ner veus naar de universiteit. Bijna een uur lang hebben daar de rector-magnificus, prof. mr J. V. van Rijpperda, en de hoog leraren mr C. H. F. Polak en jhr. mr H. F. van Panhuys, haar geëxamineerd. Daarna moest de Prinses nog even wachten op de uitslag, maar toen ook was het leed geleden en werd zij uit haar spanning verlost door de mede deling van de rector-magnificus. Haar moeder en haar beide zusters omhelsden haar en wens- sten haar geluk. Later voegden zich ook de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kin schot, en de wethouder van so ciale zaken van Leiden, mr J. Drijber, in wiens huis de Prinses woont, zich bij het vrolijke en uitbundige gezelschap. Men ver toefde nog enige tijd in het cluo- gebouw. (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 31M Terneuzen De Israëlische pers meldt dat Israël nog voor het einde van deze maand twee nieuwe raket ten zal lanceren. De raketten zijn reeds gereed, evenals de elektronische instrumenten, die in de neuskegel zullen worden geplaatst. Het dagblad „Jediot Aharonot" meldt dat de Israëlische marine alle maatregelen heeft genomen om de neuskegels te bergen. Het is de bedoeling dat dit op de dag zelf van de lancering geschiedt. WEINIG VERANDERING Een langgerekt hogedrukge bied, waarvan het centrum ten noorden van de Azoren gelegen is, strekt zich tot Midden-Euro pa uit. Aan de noordflank van dit hogedrukgebied staat een overwegend matige westelijke stroming, waarmede vrij zachte en vochtige Oceaanlucht naar ons land wordt gevoerd. In deze stroming bewegen ook enkele weinig betekenende fronten mee, die samenhangen met een lage drukgebied tussen Groenland IJsland. Tijdelijk kunnen ze veel bewolking veroorzaken, waaruit hier en daar wat lichte regen of motregen valt. De temperaturen blijven ongeveer op hetzelfde ni veau en in het algemeen komt er gedurende het weekeinde weinig verandering in het huidige weer beeld.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1