De Veiligheidsraad over Koeweit Algerië in de Franse Senaat Grootste vlootrevue HET WEER WEERBERICFT ZON- en MAANSTANDEN sinds de Gouden Eeuw te Scheveningen HOOGWATER De toestand in Koeweit flonkering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per inaand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE VRIJDAG 7 JULI 1961 17e Jaargang Nr 5336 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. ZONNIG De weersverbetering is te dan ken aan een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren tot Tsjecho- Slowakije uitstrekt. De wind. die de afgelopen da gen koele lucht van zee aanvoer de is naar W. tot Z.W. gekrom pen, waardoor zachtere en dro gere lucht naar ons land wordt getransporteerd. Het zal vrij dag dan ook droog weer zijn met zonnige perioden, waarbij de temperaturen op vele plaatsen weer de 20 graden zullen over schrijden. Of de weersverbetering ooi' zaterdag zal aanhouden is in ver band met een storing tussen IJs land en Schotland nog onzeker. Het koufront is met enige regen tot Ierland en Schotland doorgedrongen, maar de ver plaatsing in Z.O. richting ge schiedt echter uiterst langzaam. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Weinig wind Droog weer met zonnige pe rioden en hogere temperaturen dan gisteren. Zwakke wind. ZON MAAN op onder op ondet Juli. 8 4.29 21.00 1.49 16.47 9 4.30 20.59 2.21 17.50 10 4.31 20.58 2.58 18.49 11 4.32 20.58 3.40 19.42 12 4.33 20.57 4.28 20.27 13 4.35 20.56 5.22 21.06 14 4.36 20.55 6.20 21.39 15 4.37 20.54 7.20 22.07 De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zich woensdagavond opnieuw bezig gehouden met de kwestie Koe weit. Koeweit heeft Irak ervan beschuldigd zijn territoriale on schendbaarheid te bedreigen, Irak heeft een tegenklacht in gediend, volgens welke de En gelse troepen in Koeweit een „gewapende bedreiging" van zijn onafhankelijkheid en veiligheid vormen. De minister van Buitenlandse Zaken van Koeweit, Bader Al- Mullah, heeft de raad laten we ten dat zijn regering verplich tingen voor een vreedzame re geling van het conflict aan vaardt, Volgens het artikel dat niet-leden van de Verenigde Na ties in staat stelt klachten bij de Veiligheidsraad aanhangig te maken, moet deze staat zich bij voorbaat verplichten de vreed zame middelen ter regeling van het geschil waarin het handvest voorziet, te aanvaarden. Al-Mul- lah heeft tevens een vertegen woordiger benoemd om aan het debat deel te nemen. De Sowjet-Unie verzette zich tegen deelneming aan het de bat door een gedelegeerde van Koeweit. De Sowjetafgevaardig- de Zorin verklaarde dat Koe weit geheel door Engelse troe pen is bezet, en dat een afge vaardigde van dit land nauwe lijks als de vertegenwoordiger van een soevereine staat kan worden beschouwd. De raad besloot echter, met slechts de stem van de Sowjet- Unie tegen, de afgevaardigde van Koeweit te verzoeken aan het debat deel te nemen. Zorin had eveneens vergeefs bepleit eerst een vertegenwoordiger van Irak te horen alvorens een be slissing te nemen over de deel name van een afgevaardigde var> Koeweit. De afgevaardigde van Irak, Pachachi. verklaarde de verte genwoordiger van Koeweit als „een particulier persoon" te zul len beschouwen, omdat Koeweit geen soevereine staat in de zin van het handvest der Verenigde Naties is. De Engelse regering is reeds lang op de hoogte van de „wet tige rechten en aspiraties" van Irak. In Koeweit bestaat een sterke stroming voor aansluiting bij ..het moederland Irak". De regering van Irak heeft meermalen verklaard slechts vreedzame middelen te zullen gebruiken in het geschil, maar Engeland „heeft valse geruchten verspreid over Iraakse troepen concentraties". Ondanks de bedreiging van Engelse troepen op 50 km af stand is het Iraakse garnizoen in Basra niet versterkt. De sterkte van de Engelse troepen in Koeweit zou thans 20.000 man bedragen, en zij zouden nog vuurtdurend met tanks en vliegtuigen worden versterkt. De verdediging van Koeweit is nooit het werkelijke motief voor de Engelse landingen ge weest. Voorbereidingen voor deze landing werden reeds lang geleden getroffen. Op 22 juni, drie dagen voordat premier Kassem de Iraakse aanspraken bekend maakte, vertrok reeds een tanklandingsschip uit Aden, aldus de Iraakse afgevaardigde. Het Engelse machtsvertoon heeft slechts ten doel Irak van zijn wettige aanspraken op Koeweit te doen afzien. Door Koeweit tot onafhankelijkheid te dwingen hoopt Engeland de Arabische eenheid te vernieti gen. „Dit is kannonneerbool-di- plomatie van het ergste soort." zo besloot de Iraakse afgevaar digde. Zorin noemde de Engelse ver klaring dat troepen naar Koe weit zijn gezonden om agressie het hoofd te bieden „onwerke lijk", omdat geen Iraakse troe pen in Koeweit zijn. De regering van Irak heeft meermalen ver klaard geen agressieve plannen te hebben „en er is geen reden om deze verklaringen te wan trouwen." De werkelijke bedreiging van de vrede is de aanwezigheid van de Engelse troepen in Koeweit. „Hun aanwezigheid kan elk mo ment een gewapend conflict uit lokken en de internationale spanning nog meer vergroten." De Veiligheidsraad heeft tot taak het Engelse optreden te veroordelen en terugtrekking van de troepen te bewerkstelli gen. Eerst dan kan men pogen het territoriale conflict met vreedzame middelen, in over eenstemming met de bepalingen van het handvest op te los sen. De vertegenwoordiger van Koeweit, Hussein, verklaarde dat de publieke opinie in de Arabische landen is „geschokt" dooi de Iraakse aanspraken. Dc uitwisseling van nota's tussen Engeland en Koeweit, op 19 juni, verleende Koeweit geen onafhankelijkheid. Zij erkende slechts de status quo. Toen Irak troepen naar de grens zond en de uitzendingen van radio Bagdad de indruk wekten dat een invasie op han den was verzocht Koeweit En geland, als bondgenoot, om hulp. De buitenlandse troepen moeten in Koeweit blijven tot garanties voor de vrijheid van het volk van Koeweit bestaan. De rege ring van Koeweit meent dat de Verenigde Naties de middelen hebben om kleine landen te be schermen en vertrouwt er op dat deze middelen thans zullen worden gebruikt. De afgevaardigde van de Verenigde Staten, Plimpton, verklaarde de aanvrage voor lidmaatschap van de volkeren organisatie van Koeweit te zul len steunen. Hij keurde de En gelse „voorzorgsmaatregelen" goed. Overigens meende Plimp ton dat de besprekingen in de Veiligheidsraad een matigende invloed zullen uitoefenen. Hij sprak de hoop uit dat de rege ring van Irak ook de Emir van Koeweit zal verzekeren niet haar toevlucht tot geweld te zul len nemen. De gedelegeerde van de Ver enigde Arabische Republiek, Omar Loufti, verklaarde dat de aanwezigheid van de Engelse troepen de spanning slechts kan vergroten, en dat deze troepen zo spoedig mogelijk moeten worden teruggetrokken. Irak zal geen acties ondernemen die de vrede in gevaar kunnen bren gen. „Wij zijn er stellig van overtuigd dat de Arabieren deze kwestie onderling kunnen rege len." Daarna werd het debat tot gisteren 20.03 uur (Ned, tijd) verdaagd. ENGELAND EN KOEWEIT. Zes Brit.e oorlogsschepen, waaronder het 22.000 ton meten de vliegdekschip „Centaur" va ren op het ogenblik door het Suezkanaal op weg naar Koe weit. Men verwachtte dat zij don derdagmiddag in Suez zou aan komen. Intussen hebben de Britse troepen in Koeweit al verster kingen gekregen. Een deel van het eerste bataljon van het „Kings regiment" is woensdag avond uit Nairobi naar het Sjeikdom vertrokken. De rest volgt binnen twee dagen. ^er pag. 2. BELGISCHE SIGARETTENFABRIEK IN INDONESIË OVERGENOMEN" De ongeveer 1500 Indonesische werknemers van de Belgische sigarettenfabriek „Faroka" te Malang hebben het beheer van deze onderneming „overgeno men". Na de Brits-Amerikaanse „Batco" (British-American To bacco Company) is de Faroka de grootste buitenlandse siga rettenfabriek in Indonesië. De arbeiders, hebben een nieuwe directie aangesteld, Indonesi sche vaklieden en vakvereni gingsbestuurders. Eerder in dit jaar hebben in Noord Sumatra Indonesische arbeiders Belgi sche ondernemingen „overgeno men". Deze werden daarna in beheer genomen door de plaat selijke militaire autoriteiten. MacMillan: Geen westelijke topconferentie over Berlijn De Britse premier MacMillan heeft donderdag in het Lager huis verklaard dat er momenteel nog geen enkel plan is voor een Vestelijkp topconferentie over Berlijn. Het overleg tussen En geland, de Verenigde Staten en F: ankrijk over deze kwestie speelt zich langs de normale diplomatieke kanalen af, zei hij. Gaston Defferre, socialistisch senator en burgemeester van Marseille, heeft voensdag tijdens een debat over Algerië in de Senaat premier Debré er van be schuldigd „onze kansen om ga ranties voor de Fransen in Alge rië te verkrijgen, in gevaar te brengen". Sprekend, uit naam van de socialistische partij zei hij: „Hoe kan de Sahara een geïsoleerd koloniaal domein blijven temid den van een Afrika dat is samen gesteld uit vrije staten?" Deferre, een voormalig minis ter, was van mening dat ver deling van Algerië onmogelijk zou zijn en snel zou leiden tot een massale uittocht van de Europese bevolking naar het r anse moederland. Een derge lijke uittocht, „in een sfeer van verbittering", zou „ons alleen in een chaos en burgeroorlog" stor ten. De minister voor Algerijnse Zaken, Louis Jcxe. herhaalde da,, de Franse politiek associatie van een onafhankelijk Algerië met Frankrijk is en dat pas na de verwerping van alle Franse voorstellen „wij gedwongen zul len zijn de Eransc burgers te hergroeperen". Deze maatregel is nodig voor de veiligheid der verschillende gemeenschappen, aldus Joxe. Zijn jongste inspectietochten in Algerië hadden hem ervan overtuigd dat de bevolking door droomde van onafhankelijkheid in assosiaiic met Frankrijk De Franse pers over de jongste betogingen in Algerië De Franse pers twijfelt eraan of de vredesbesprekingen tussen Fransen en Algerijnen wel her vat kunnen v. orden u het woens dag in Algerië tot zulke heftige en massale betogingen is geko men. De conservatieve „Figaro" meent dat de incidenten zwaar te verteren zullen zijn op het overleg. De heftige en agres sieve toon van het communiqué, dat de voorlopige Algerijnse regering na afloop van de bloe dige betogingen heeft gepubli ceerd, geeft geen blijk van een verlangen naar vrede, aldus het blad. „L'Aurore", dat rechts georiën teerd is, vraagt zich af of onder handelingen eigenlijk nog wel mogelijk zijn Ms men elk ogen blik aanstuurt op een kracht proef. Consulaire dienst Bij K. B. is de heer J. M. Wes ten benoemd tot consul der Ne derlanden te Gent, De onafhankelijke „Combat" vraagt of de excessen van woensdag nu wel nodig waren om de onderbroken onderhande lingen weer op gang te brengen. Kan men de tijd na de schorsing van het overleg werkelijk een tijd van overdenkig noemen?" aldus dit blad. Ket linkse blad ..Liberation" zegt dat de betogingen het be wijs hebben geleverd van de greep die de opstandelingen op do Mohammedanen hebben. Het spreekt de wens uit dat de Fran se regering het overleg met de Algerijnen spoedig zat hervatten en daarbij de voorlopige Alge rijnse regering als de enig mo gelijke tegenpartij zal aanvaar den. ONGEREGELDHEDEN IN ALGER1E Foto: Bij tie Mohammedaanse wijk in Algiers staat een pantser auto opgesteld. Een Algerijnse vrouw duwt haar nieuwsgierige kinderen voor zich uit. Het Britse ministerie van De fensie heeft donderdag in Lon den verklaard dat het zenden van militaire hulp aan Koeweit nu „praktisch voltooid" is. „Ge hoopt wordt dat als gevolg hier van de toestand voor het ogen blik is gestabiliseerd," zo voegde het ministerie er aan toe. Volgens de verklaring zullen de troepenbewegingen in Koe weit beperkt blijven tot routine aflossingen van de eenheden en tot het normale verkeer. De transportvliegtuigen zijn onder weg naar Engeland en zullen daar eenheden van de 19de in fanteriebrigade naar Kenya overvliegen. Deze eenheden zullen voor de routine-aflossing van de troepen in Koeweit zorgen, Het Britse vliegdekschip „Herme" zal in de Atlantische Oceaan blijven. De „Centaur" zal met escorteschepen voorlo pig in Aden blijven liggen. Uit betrouwbare bron in Lon den wordt vernomen. dat Groot-Brittannië in de Veilig heidsraad een resolutie zal in dienen waarin .de onafhankelijk heid van Koeweit wordt gega randeerd en Irak garanties ver strekt dat het deze onafhanke lijkheid zal respecteren. Waar schijnlijk zal Irak weigeren deze formele verzekering te ge ven. In dat geval zal Engeland tevreden zijn met een verklaring van Irak waarin duidelijk wordt uitgedrukt dat Irak geen geweld zal gebruiken om zijn aanspra ken op Koeweit te verwezenlij ken (Advertentie.) werden ontvangen door de bur gemeester van Den Haag, mr H. A. M. T. Kolfschoten, de Com missaris der Koningin in Zuid- Holland, mr J. Klaasesz, ir S. K. Visser, minister van Defensie, de staatssecretaris van Defensie, kapitein ter zee P. J. S. de Jong, viee-admiraal L. Brouwer, bevel hebber der zeestrijdkrachten, luitenant-generaal C. J. Valk, gouverneur der, re identic en mr A. Adema Zijlstra, gedelegeerd lid van de Raad van Beheer van de N.V. Exploitatie Mij Scheve ningen. Staande aan de reling langs het zonnedek, de gereed staande stoelen negerend en omringd door ondermeer vele vooraan staande figuren zoals de voorzit ters der beide Kamers der Sta- ten-Generaal, Kamerleden, leden van het Corps Diplomatique en vele hoge militaire autoriteiten, zagen zij allereerst drie marine helikopters overkomen, die naast het eiland laag in de lucht ble ven hangen. Uit de helikopters werden gepavoiseerde lijnen neergelaten. Tegelijkertijd stoom de langzaam de kruiser „De Zeven Provinciën" op. Evenals het vliegkampschip „Karei Door man" dat in haar kielzog volgde, vuurde zij 21 saluutschoten af. Recht tegenover het zonnedek zwaaiden de aan bakboord aan getreden bemanningen met hun mutsen en „joelden". Door de vrij grote afstand waarop de grote schepen passeerden, kon men echter hun driewerf hoe zee niet horen. Vervolgens voer de rest van het 33 schepen tel lende eskader in echelonsverband voorbij. Laag over de pier ioe- gen een formatie van negen Sea- hawk straaljagers en een for matie van achttien Grumman T'rackers, onderzeeboot bestrij- dingsvliegtuigen. Tijdens het voorbijvaren van de vele oorlogsbodems gaven Je drie marine helikopters enige stunties weg op slechts enige tientallen meters afstand van het zonnedek, luttele meters boven de nogal woelige zee. De bemanningen van de helikopters zwaaiden daarop het koninklijk paar opgewekt toe. Een brutaal loggertje dat zich tussen de marineschepen had be geven. werd door een van de helikopters snel op de vlucht ge jaagd. De wentelwiek ging op een tien meter hoegte schuin boven 't vissersvaartuig hangen, gaf signalen dat het „weg moest wezen", en liet haar wieken ex tra hard draaien zodat de logger lelijk in de windstroom kwam. Het scheepje maakte toen dat het zo snel mogelijk weg kwam. Tussen de schepen die voorbij paradeerden bevond zich ook de „Urania". het opleidingsschip van de adelborsten, dat met ziin witte zeilen herinnerde aan de vloot die op 6 juli 1666 onder be vel van Miehiel Adriaanszoon de Ruyter met 100 „zeilen" voor onze kust kruiste. Na afloop van 't défilé stoom de het eskader op tot halver wege ScheveningenHoek van Holland. Daar ging de vloot op tegenkoers om even later voor de Scheveningse boulevard voor anker te gaan. Het koninklijk paar vertrok hierop per auto. De vlootschouw werd door tienduizenden van de boulevard af gadegeslagen. Dinsdagavond heeft liet Neder lands koninklijk paar met de beide jongste Prinsessen In Utrecht de gala-voorstelling bij gewoond van het lustrum-spel „Francois Villon" van de Utrecht se studenten, dat onder bijzon der slechte weersomstandigheden op het Domplein werd opge voerd. In het spei speelt Prinses Irene de rol van Madame d'Orleans. Op de foto: v.l.n.r.: Prinses Ma rijke, de praeses van de lustrum commissie, de heer O. P. D. Croi- set van Uchelen, H. M. de Konin gin, Prins Bernhard en Prinses Margriet. KONINKLIJK PAAR KEEK MET DE TIENDUIZENDEN .OP SCHEVENINGSE PIER Precies zes minuten over tien kwamen gistermorgen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bern hard aan op het zonnedek van de Scheveningse pier, vanwaar zij de grootste vlootrevue sinds de gouden eeuw zouden aanschou wen. De Koningin, gekleed in een zwart-wit gebloemde zomerjapon en zwartzijden mantel, en de Prins in het admiraals uniform, .Wolfsjongen" overleden Een 12-jarige jongen, die zes jaar lang temidden van een troep wolven heeft geleefd is in Agra in Noord-Indië aan de pok ken bezweken. De jongen werd in zijn twee de levensjaar door de wolven ontvoerd. Jagers vonden hem in de rimboe en gaven hem aan zijn ouders terug. Hij huilde la ter nog vaak oo de manier van een wolf. VRIJDAG 7 JULI v.m. n.m. Breskens 9-28 9.55 Terneuzen 10.03 10.30 Hansweert 10.43 11.10 Walsoorden 10.53 11.20 KONINKLIJKE BELANGSTELLING Bij GALA-VOORSTELLING IN UTRECHT

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1