LOOT >AS PI BIIM ASPIBIN D ADRES- GOEDE 1 ACH INE RIFUGE Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt Britse optreden in Koeweit was zeer doeltreffend 24-uurstaking in Algerië Nieuwe wijzigingen zomerdienstregeling N. S. waar BAYE Rachter staat. .•Woensdag 5 juli DONDERDAG 6 JULI 1961 17e Jaargang Nr 53-35 SJEIKS TEVREDEN vanaf 1149,- FRANKEN-SMET BALL-PENNEN. DE BRITSE STRIJDMACHT OVER KOEWEIT BRAND IN BENZINE TANKS IN HAVEN VAN RICHMOND (V. S.} als protest tegen het Franse voornemen om Algerië te verdelen in Dr. W. Drees 75 jaar 73 mensen omgekomen bij nieuwe aardverschuivingen in Kerala (India) DE VENEZOLAANSE GEVANGENEN ISRAËLISCHE RAKET MET SUCCES GELANCEERD RAUL CASTRO ZWAAR GEWOND Kritiek van Gaitskell op het regeringsbeleid met 3-voudige werking HET WEER DE WERKLOOSHEID IN NEDERLAND WEERBERICHT HOOGWATER ZON- cd MAANSTANDEN frankering bij abonnement: Terneuzen LDirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 I Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per I jjliiand ƒ2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties fgéén handels advertenties)5 regels 1,Iedere regel me« 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieverf onder nummer, of: Adrö Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. \t ook de inlet' journaal nóg het gemis van «eldbuis f 1045.» 5.- ezellig middelpunt chnisch. hoogtefijni eeft U bij: TOON 2056 - TERNEUZEN NYLONKOUSEN HERENSOKKEN KINDERKOUSEN en -SOKKEN Boekhandel VAN DE SANDE Veelc 4;- De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken Heath heeft woensdag in het Lagerhuis ge zegd dat zich in Koeweit niets had voorgedaan dat de ongerust heid te naanzien van bedreiging van Iraakse zijde zou kunnen wegnemen. Denis Healey uitte ais woord voerder van de Labour-oppositie erkennend dat de regering niet anders had kunnen hande len dan zij gedaan heeft even wel kritiek <>P de omvang dei- genomen militaire maatregelen waarvan een te grote druk op het Britse militaire systeem het gevolg zou zijn. Hij drong aan op interventie van de Verenigde Naties in Koeweit. De heerser van Bahrein, s.ieik Sir Soelman Bin Hamad Al Kha lifa, verklaarde woensdag in zijn paleis aan de' grens van de woestijn, 16 km van de hoofd stad. dat de crisis om Koeweit vrijwel voorbij was en dat de Britse troepen slechts zolang zou den moeten blijven als er van een bedreiging sprake zou zijn. Hij zei overigens te menen dat het Britse optreden zeer doel treffend was geweest. Hij en de andere sjeiks aan de Perzische Golf waren erg tevreden over het ingrijpen van de Britse rege ring tegen de Iraakse stappen die als een verrassing gekomen waren. De. staten aan de Golf j waren tevreden met hun betrek kingen met Groot-Brittannië en de Britse bescherming. Het ver- dra" van Bahrein met Engeland van" 1820 voldeed nog steeds goed. Bahrein streefde niet naar algehele onafhankelijkheid zoals Koeweit. De sjeik vreesde geen Russische invloed aan de Perzi sche Golf. De bevelhebber van de Britse grondstrijdkrachten in Koeweit, "brigade-generaal D. Horsford, zei woensdag dat inlichtingen waren ontvangen waaruit bleek, dat de Iraakse troepen nog steeds 1 versterkt werden. De Iraakse minister van Han del Nadem Al Zahawi, die een officieel bezoek aan Engeland brengt, zei woensdag in Man' Chester tegen journalisten dat Irak nooit het plan had gehad het probleem-Koeweit met an dere dan vreedzame middelen op te lossen. Irak had vertrouwen in de in ternationale organisaties. De aanwezigheid van Britse troepen in Koeweit had dus geen zin. De Britse militaire maatregelen schenen alleen maar bedoeld tot- bescherming van de eigen olie- belangen. Volgens de bevelhebber van dc Britse strijdkrachten in Koe weit, brigade-generaal Horsford hebben de troepen sinds de lan ding te lijden van zandstormen en van de moordende hitte ongeveer 45 graden in de scha duw. Reeds honderd soldaten zijn door de hitte bevangen en van het front teruggetrokken. ,.Ik geef iedere dag 250 pond uit aan gekoelde dranken voor de soldaten", aldus Horsford. RUSSISCHE HULP VOOR IRAK Het officiële nieuwsbureau van rrak meldt dat een grote hoe veelheid industriële uitrusting van de Sowjet-Unie onderweg is naar Irak. De komende weken w-ordt de volledige outillage voor zeven fabrieken verwacht. Ook zal volgens het nieuws bureau binnenkort een overeen- kgmst met de Sowjet-Unie tot stand komen voor de inrichting van een grote werkplaats voor het herstellen van diesellokomo- tieven. Hongarije zal machines leve ren voor het vervaardigen van betonnen dwarsliggers. Met Polen worden onderhan delingen gevoerd over een lucht vaartverdrag. Onder de laatst aangekomen troepen in Koeweit zijn een een heid mijnenieggers en een regi ment veldartillerie. De 19de infanterie brigade, die aanvankelijk voor oefening naar Portugal zou gaan, zal vandaag naar Kenya vliegen om daar de •24ste infanterie brigade te ver vangen, die naar Koeweit is ver trokken. De oefening in Portu gal is uitgesteld. Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië heeft aan generaal Kassem, de eerste minister van Irak, een bespreking aan dc grens over de kwestie Koeweit voorgesteld, zo is in Beiroet uit -betrouwbare bron in Cairo vernomen. Dit werd dinsdag bekendgemaakt tijdens de besloten bijeenkomst van de raad van de Arabische Liga in Cairo over het verzoek tot lidmaatschap van de Liga door Koeweit. Kassem heeft de bondschap van koning Saoed zondag ont vangen. Volgens dezelfde berichten zal Irak zich, ondanks de officiële ontkenning, uit de raad terug trekken wanneer Koeweit wordt toegelaten. Het Britse vliegdekschip „Cen taur", drie torpedobootjagers, een tanklandingsschip en een tankboot zouden gisteren, naar verwacht werd, het Suezkanaal passeren op weg naar Koewei.t Een scheepsagent voor de Brit se vloot zei dat functionarissen van de Suez-kanaalmaatschappij verzekerd hadden dat de sche pen alle faciliteiten verleend zou den worden. De 22.000 ton me tende „Centaur" kan 45 vlieg tuigen aan boord hebben. Het overbrengen van Britse onderdelen per vliegtuig naar Koeweit is de afgelopen dagen voortgegaan en zou. volgens een mededling van de minister van Buitenlandse Zaken lord Home, vandaag voltooid zijn. De Britse troepen in Koeweit bezetten een linie van 128 km door de woestijn ten noorden van de st.ad Koeweit tot op acht km van de grens met Irak en jok langs de grens wordt gepatrouil leerd. Meer dan driehonderd brand weerlieden hebben woensdag in Richmond. Virginia, de strijd aangebonden met een brand in de haven die na een reeks ont ploffingen in benzinetanks was uitgebroken. Een man werd ern stig gewond en enkele huizen zijn vernield. De ontploffingen deden zich voor bij het lossen van benzine in de haven van een oliemaat schappij. Brandende benzine die zich over het wateroppervlaK verspreidde deed aan de over zijde een schuit in brand geraken. De vlammen stegen tot vijftig meter hoog. Een in asbest ge klede man trotseerde de vlam menzee om kranen van nog niet aangetaste benzinetanks dicht te draaien. BRITSE COMMANDO'S IN KOEWEIT. Een beeld uit de stad Koeweit, welke de laatste dagen sterk in het nieuws is door de aanspra ken, welke Irak iaat gelden op het olierijkje aa-.j de Perzische Golf: buiten hei waterleiding bedrijf van Koeweit staat een Brits commando op wacht samen met een soldaat van het legertje van Koeweit, die een tulhand draagt. MET INGANG VAN VRIJDAG 7 JULI Met ingang van morgen, vrijdag 7 juli, zal weer een aantal wijzigingen in de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen worden aangebracht. Deze wijzigingen betreffen eensdeels het opheffen van een aantal treinen op zwaar belaste baanvakken, teneinde vertragingen van de overblijvende treinen te verminderen, anderzijds wordt op enkele andere baanvakken op een aantal stations niet meer gestopt, ten einde meer speling te krijgen, waardoor eveneens de kans op ver traging bij aankomst aanmerkelijk wordt beperkt. Tussen Amsterdam C. S. en Haarlem vervalt een aantal trei nen in en uit de richting Bloe- mendaal en Zandvoort. Op het traject Hilversum-Baarn-Utrecht v.v. zal een aantal treinen eerst in Baarn zijn loop beginnen. Om gekeerd zal een aantal treinen uit Utrecht Baarn als eind station hebben. Op het traject Amersfoort- Zwolle v.v. zal een aantal trei nen niet meer in Hulshorst op Putten stoppen. Op de lijn van Amsterdam C. S. naar Alkmaar zullen in Koog- Zaandijk. Heilo en Koog-Bloem- wijk enigp stoopen vervallen in beide richtingen. In Zaandam zal één trein niet meer stoppen in de richting Am sterdam. In Algiers was de 24-uursta king woensdagochtend vrijwel totaal. Zij is door de regering in ballingschap afgekondigd als protest tegen het Franse voor nemen om Algerië te verdelen als de vredesonderhandelingen met de opstandelingen mochten mislukken. In de inheemse wijk worden tanks, pantserwagens en duizen den solaten in gereedheid gehou den voor het geval dat het tot onlusten zou komen. Autobus- en andere belangrij ke diensten worden door Euro peanen zo goed mogelijk gaande gehouden. Een klein aantal in heemse ambtenaren heeft zich op het werk gemeld. Zij waren Gisteren heeft minister van Staat dr. W. Drees zijn 75ste ver jaardag bereikt. In de ochtend uren was de heer Drees thuis, waar hij verscheidene belangstel lenden ontving, onder wie minis ter-president De Quay, die na mens de regering gelukwensen kwam aanbieden. Voor functionarissen uit de Partij van de Arbeid en aanver wante organisaties hield dr. Brees woensdagmiddag in het "Uis „De drie stoepen", het voor malige Volksgebouw aan de Prinsegracht in Den Haag een ontvangst, hem aangeboden door net partijbestuur. Op verzoek heid gesteld een gift to reserve ren voor het in oprichting zijnde „Koos Vorinkhuis", een natuur vriendenhuis van het Nederlands Instituut voor ontwikkeling en Natuurstudie. In de loop van de ochtend ver schenen nog de ministers Klom- pé Cals, Zijlstra en oud-minister Helders, thans Staatsraad, die gelukwensen kwamen aanbieden namens alle collega's uit het ka- binet-Drees van 1958. De jarige minister van Staat ontving heel veel schriftelijke gelukwensen, waaronder telegrammen van Ko ningin en Prins, en Prinses Wil- helmina benevens van dr. Kor- tenhorst namens de Tweede Ka- Van de jarige wordt hem geen i mer. Een overstlepend aantal Persoonlijk geschenk aangebo- bloemstukken werd te zijnen 'cn- doch is men in de gelegen-1 huize bezorgd. bedreigd met boete en gevange nisstraf. De leiders van het verzet heb ben de bevolking aangeraden van de straat te blijven en bot singen met Europeanen te ver mijden. In Blida is de staking even eens volledig. De stad wordt be heerst door een regiment infan terie van het vreemdelingenle gioen. Officieel wordt meegedeeld dat bij ernstige incidenten in Milia- na en Telergma vijf mensen zijn omgekomen, onder wie een man van de militaire politie. In Cas- tiglione verloren twee betogers het leven. Ook uit andere plaat sen worden incidenten gemeld. In Constantine heeft de politie traangas gebruikt om betogers te verdrijven. Het stakingsparool wordt niet overal in dezelfde mate opge volgd. In Philippeville bijvoor beeld werken de gemeentelijk-e diensten normaal en het haven bedrijf voor 70 procent. In de kustplaats Berard hebl- ben drie betogers het leven ge laten. Bij elkaar zijn er nu in het gehele land tien mensen ge sneuveld. Tegen het middaguur deden zich ernstige incidenten voor in Fouka. een kustplaats op 30 km ten westen van Algiers. Honder den Mohammedanen, van wie velen gewapend, drongen tot in het centrum van de plaats door terwijl op andere punten zich ontploffingen voordeden. Na de middag liet de Franse „algemene vertegenwoordiging" in Algerië in een communiqué weten dat de opstandelingen kennelijk niet de door hen be oogde doelen hadden bereikt. Behalve op enkele geïsoleerde punten heerste rust in Algeria. In de grote centra was het sta kingsparool in bredere kring or gevolgd dan in de kleinere ge meenten en op het platteland, maar nergens was het tot spec taculaire of heftige betogingen gekomen. Later werd bekend dat er min stens 29 personen gedood en 123 gewond waren bij botsingen naar aanleiding van de „anti-verde- lings-compagne" in Algerië. FRANSE SOLD/.TEN VERONGELUKT. In het district Oran zijn maan dag 18 Franse soldaten, onder wie 9 Europeanen, verdronken. De vrachtauto waarin zij zaten, werd door een gezwollen rivier meegesleurd. Bij nieuwe aardverschuivingen in de Attapadi vallei in Kerala zijn 73 mensen omgekomen, zo heeft de minister van Binnen landse Zaken van India woens dag bekend gemaakt. Er waren uog geen nadere bij zonderheden over de ramp be kend. maar volgens de eerste berichten zouden in een dorp 62 en in een ander dorp 11 mensen zijn omgekomen. De vallei is niet gemakkelijk bereikbaar omdat de wegen be schadigd zijn door overstromin gen. Restauratic van Brusselse stadhuis noodzakelijk Het wereldberoemde uit de 15e eeuw stammende stadhuis op de Grote Markt van Brussel zal bin nenkort gedeltelijk achter stei gers schuil gaan. Een onderzoek heeft aangetoond, dat restaura tie van enkele gedeelten nood zakelijk is geworden en het ge meentebestuur van de Belgische hoofdstad schat do eerste kosten der werkzaamheden op 18 mil joen Belgische frank onge veer 1.25 miljoen gulden. Het Brusselse stadhuis is een van de oudste bouwwerken in de spitsboogstijl. Het werd in 1695 bij een bombardement vrijwel ge heel vernield met uitzondering van de toren en de muren. In 1.841 werd de jongste restauratie uitgevoerd, die meer dan een halve eeuw in beslag nam. Da toren van het gebouw wordt be schouwd als een van de mooiste monumenten ter wereld. De windwijzer, die op 91 meter boven de begane grond troont, werd in 1454 vervaardigd. Behalve aan de toren, de fa cade en de muren van het bin nenhof zal ook aan een aantal beelden herstelwerkzaamheden moeten worden uitgevoerd. De medewerking van enkele gespe cialiseerde beeldhouwers wordt daartoe ingeroepen. Kortgeleden moest een aantal beelden uit veiligheidsoverwegingen uit het bouwwerk worden verwijderd. Op de Betuwe-lijn vervallen tussen Geldermalsen en Dor drecht een aantal stoppen in Ar- kel en Beesd. Op de stations zullen de bij zonderheden in de wijzigingen worden aangegeven. De Venezolaanse regering heeft dinsdag nogmaals verklaard dat de zeven Venezolaanse militai ren, die op 8 juni op Curagao politiek asiel hebben gevraagd, niet beschouwd kunnen worden als politieke ballingen. Marcos Falcon Briceno, minis ter van Buitenlandse Zaken van Venezuela, zei in Caracas dat de overbrenging van de zeven mili tairen naar Nederland, de kern van het vraagstuk niet wijzigt. Volgens Beurs- en Nieuwsbe richten heeft de Venezolaanse minister van Buitenlandse Za ken een onderhoud gehad met het bestuur van de vakbond van Venezolaanse arbeiders in de olie-industrie over het vraag stuk van de zeven gevangenen. Voorzitter Luis Tovar heeft vol gens het blad na afloop meege deeld, dat afgewacht zal worden, welk resultaat het diplomatieke overleg tussen beide landen zal hebben. Israël heeft woensdagochtend vroeg met succes zijn eerste meertrappige ruimteraket gelan ceerd, zo is officieel meegedeeld. De raket is afgeschoten van een plaats aan de kust die niet bekend is gemaakt. Premier David Ben-Goerino was er bij. Hiermee is Israël gaan beho ren tot de kleine groep landen met ruimteraketten, bestaande uit Amerika, Rusland. Engeland, Frankrijk, Italië en Japan. De raket heeft een hoogte van 80 km bereikt. Men wil er de bovenste lagen van de atmosfeer mee onderzoeken. Het apparaat is geheel door Israëliërs ontwor pen en gemaakt. De raket is ,.shavit"(ster) nr. 2" genoemd. Zij woog 250 kg en had een vaste brandstof. Volgens de berichten maakte premier Ben-Goerion, toen de lancering bleek te gelukken, een luchtsprong van vreugde en riep, in de handen klappend, uit: „Hij doet 't, hij doet "t". Van Israëlische zijde is ver nomen dat ook krachtiger raket ten met veel groter bereik ver vaardigd kunnen worden en met elektronische apparaten uitge rust. In de nabije toekomst zijn nog andere lanceringen te ver wachten om een kaart van de stratosfeer en de ionosfeer in het nabije Oosten te kunnen samenstellen. Volgens een radiostation in Miami is Raul Castro, de Cu baanse minister van Defensie en broer van Fidel, bij een bom aanslag in Santiago de Cuba op 29 juni zwaer gewond. Men ver wacht niet dat hij het nog zal halen, aldus het radiostation. Rauls zwager, die ook zwaar gewond werd bij de aanslag, zou aan zijn verwondingen bezwe ken zijn. Men zou eeji Tsjechi sche specialist verzocht hebben Raul verder te behandelen. Engeland en Angola (Adv.); In het Britse Lagerhuis heeft de leider van de Labour-opposi tie, Gaitskell, woensdag kri tiek geleverd op het regerings beleid inzake Portugal en An gola. Het doel van de NAVO is de erfdeel van een beschaving ge grondvest op de beginselen van democratie, persoonlijke vrijheid en rechtsregels te beschermen. Doelend op Portugal's lidmaat schap van de NAVO verklaarde Gaitskell: „Kan ook maar enige twijfel bestaan wanneer wij moe ten kiezen tussen de beginselen van het bondgenootschap en vriendschap met een bondgenoot die deze beginselen verzaakt?" Portugal Is de enige Westelijke natie die weigert een begin te maken met het instellen van zelfbestuur in haar koloniën. Volgens zendelingen zijn door het militaire optreden van de Portugezen ongeveer 20.000 in woners van Angola gedood. On geveer 100.000 Afrikanen zijn naar het aangrenzende Kongo gevlucht. Gaitskell zei niet te geloven dat de regering onver schillig is voor deze gebeurtenis sen. maar de politiek die de laatste drie maanden is gevoerd „moet in de rest van de wereld een bijzonder slechte indruk maken". De onder-minister van Buiten landse Zaken Heath antwoordde dat hij de gebeurtenissen in An gola betreurt. Maar „er zijn we zenlijke verschillen tussen onze politiek en die welke de Portu gese regering in Angola voert. Bij de Afrikanen behoeft niet de minste twijfel te bestaan over onze politiek die zelfontwikke ling en zelfbestuur beoogt". Bij de levering van wapens aan Por tugal moest men rekening hou den met de redelijke behoeften van een NAVO-bondgenoot. Heath verklaarde dat het ge hele Lagerhuis het er over eens is dat „militair of politieel op treden alleen niet voldoende is en dat vooruitgang op andere ge bieden noodzakelijk: is". Doch de situatie in Afrika kan niet wor den verbeterd door Portugal uit de gemeenschap der naties te stoten. 1 stilt snel de pijn doet de koorts dalen activeert het organisme MEER ZON. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een hogedrukgebied ten westen van de Britse eilanden en een depressie boven Midden- Zweden handhaafde zich ook woensdag een krachtige noord westelijke luchtstroming, waar in veel buien voorkwamen. De depressie trekt verder weg naar Finland en wordt geleidelijk minder diep. Hierdoor neemt in onze omgeving de noord-weste- l,ke wind af en wordt de buiïg- heid op het naderbij komen van een zwakke rug van hogedruk onderdrukt. Er zal wat meer zon zijn dan de afgelopen dagen het geval was. waardoor de temperaturen, die woensdag tot 15 a 17 graden opliepen over het algemven iets hoger zullen worden. Volgens een opgave van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid was de gere gistreerde arbeidsreserve eind juni 18.816 mannen tegen 19.454 eind mei. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 2.789 tot 2.745. Het aantal openstaande aan vragen was eind juni voor man nen 91.791 (eind mei 78.370) en voor vrouwen 47.564 (43.973). Verdeeld over de provincies was de geregistreerde arbeids reserve o.m. in Zeeland: eind juni 919 (eind mei 928). medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van donder dagochtend tot donderdagavond Afnemend buiig. Enkele zonnige perioden en afnemend buiig. Aanvankelijk; in de kustprovincies nog af en toe krachtige, overigens overwe gend matige noordwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 6 JULI v.m. n.m. Breskens 8.17 8.44 Terneuzen 8.52 9.19 Hansweert 9.32 9.59 Walsoorden 9.42 10.09 ZON MAAN op onder op ondel Juli. 7 4.28 21.00 1.21 15.39 8 4.29 21.00 1.49 16.47 9 4.30 20.59 2.21 17.50 10 4.31 20.58 2.58 18.49 11 4.32 20.58 3.40 19.42 12 4.33 20.57 4.28 20.27 13 4.35 20.56 5.22 21.0(

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1