Portugal en Angola Hechte eenheid tussen China en de Sowjet*Unie? Kassem verlangt meer dan Koeweit Kantongerecht Terneuzen Pagina S! oensdag 5 juli 1961 Woensdag 5 juli 1961 VRIJE Z'EEU^V RAMA SITUATIE IN TWEESTROMENLAND NOG ALTIJD EXPLOSIEF RAMA SU sorcferen a en in de theepot Geen theezeefje lijft hoven in de waar het water aardoor trekt de t 'tl precies afge- d, U heeft steeds le sterkte. twiek Thee blijft het 'J de theuakies itt -it ih rrr TZ4t svraagd: Meisje voor de ishoudnik. Mevr. NAEIJE—FAAS, lordstr. 9-13, Terneuzen. huur: Caravan te Cad- id. Te bevr.: Tel. 01150- !3. (Van onze correspondent voor 't Midden-Oosten) Het leven in Bagdad schijnt zo goed. Er is geen stad in het fMidden-Oosten zo behaaglijk als deze. De avondtemperatuür is ■warm en mild, de mensen zijn hoffelijk en aimabele Arabieren, di alles doen voor een vriendelijk woord en een glimlach. De intriges I zijn er even erg als elders in het Oosten, de plagen van het leven I zijn er even groot, maar men schijnt het hier allemaal gemoedelijker te dragen. Maar onder die uiterlijke welgemoedheid leeft vaak een onbehagen over de gang van zaken en dit onbehagen zoekt naar uitlaten i De situatie in Irak, het oude Tweestromenland, is nog steeds I explosief en kan gemakkelijk tot allerlei verwikkelingen in het gehele Midden-Oosten leiden. Generaal Kassem, Nasser's fégen- speler in het Arabische kamp, heeft moeite de oppositie te bedvvin- I gen en in het hele land hebben we geconstateerd hoe gemakkelijk I wet en discipline hier kunnen worden vervangen door de leuzen, I waardoor de Arabische volken zich altijd weer laten bedwelmen, I BAGDAD, STAD VAN VRIENDELIJKE MENSEN Irak welks grenzen ongeveer samenvallen met het centium van I het oude Babylonische rijk, is een zeer bijzonder land. Al in de I prille jeugd der mensheid speelt het een belangrijke rol. Het eerste I mensenpaar, waarvan de heilige boeken ons het verhaal vertellen, I werd geplaatst in het Tweestromenland. Geen crisis in de wereld- I geschiedenis gaat later aan dit land voorbij. Irak blijft in het hart I van het wereldgebeuren te liggen, blijkt het scharnier te zijn tus- I sen Oost en West. Vanuit dit land zijn belangrijke geestelijke im- I pulsen uitgegaan over heel de wereld. Reeds omstreeks 600 jaar I vóór Christus beleefde het Babylonische rijk een tijdperk van grote I bloei en vele eeuwen later kwam het onder de beroemde kalief I Haroen al Ras j id tot nieuwe glorie. De reiziger, die thans Irak be- L zoekt, dient zich echter op een I teleurstelling vóór te bereiden. Hij vindt er weinig van Oosterse I pracht, die hij zou verwachten I. bij de herinnering aan het roem- rijk verleden. Vele oude steden liggen reeds eeuwen onder het t stof van de Irakse steppe, waar thans op klaarlichte dag de jak- hals rondsluipt, troosteloos als het beeld des doods zelf. Bagdad is echter een gezellige stad. Men wandelt met genoe gen in de trottoirgalerijen, waar mensen, ezels en paarden letter lijk lijf aan lijf dooreenkrioelen. Na de kou en het vuil van Te heran betekenen de warmte en het stof van Bagdad een ware verkwikking. In de Perzische I hoofdstad is alles loodgrauw, hier is de kleur pastel crème wit een diezelfde verlegging der nuance naar het lichtere vindt u in de temperatuur en in de men sen. De temperatuur is vooral i 's avonds mild en verrukkelijk en het is een genot om op het grasgazon van een met sinaas appelbomen omzoomd terras uit te zien over het bruin-violette water van de Tigris, waar grote roofvogels boven zweven. Een andere mentaliteit De mensen zijn vriendelijker en behulpzamer dan in Egypte of Perzië. Sterke Koerden, die op hun pezige lichamen vrachten van soms 200 kilo torsen, dra gen hun last met een glimlach, zelfs de armsten onder de ar men hebben het lachen niet ver leerd. En men ervaart deze una nieme goedmoedigheid en vrien delijkheid als een weldaad. Geen wonder, dat de Europeanen zich in Bagdad veel beter thuisvoe- len dan in Cairo of Damascus. En, zo vroegen wij ons af, hoe is het mogelijk dat juist dit volk berucht is geworden door zijn opstandigheid en haatdragend heid? Beminnelijk en apathisch als de Irakis zijn, schijnen zij toch ergens spanningseompen.- satie te vinden. In veertig jaar tijd versleet Irak 40 regcrin- i gen.... De haat tegen Israël is nergens groter dan hier. En het huidige bewind moet hier altijd bedacht zijn op de ontvankelijk heid van de grote massa voor opruiende radicale taal. Irak's olierijkdom bracht de Britse regering er destijds toe en aanzien van dit mandaat een beleid te volgen, dat in elk op zicht afweek van 't beleid waar mee zij India tegemoet kwarn. De Engelsen zijn in Irak nog steeds gehaat. De revolutie van 1958, die koning Feisal het leven kostte, maakte een einde aan 't -^esters-georiënteerde bewind Van Nouri al Said en versterkte bij het Westen de vrees dat Irak onder de invloedssfeer van Mos kou zou geraken. De brede kloof Wij hebben met verschillende Irakis gesproken en zijn ons pijnlijk bewust geworden welke een brede kloof er gaapt tussen de oosterling en ons. Wij Euro peanen zijn geneigd te zeggen: „Hoe beter je de oosterling leert kennen, hoe minder je van hem snapt." We vergeten, dat het gekeerde óók waar is. Is de oosterling voor ons een raadsel, zijn het voor hem ook. Wij spraken met verschillende Ira kis over de democratie, die wij natuurlijk hooglijk prezen Maar steeds moesten wij erva- ien, dat onze gesprekspartners voor leugen en bedrog hielden, vva' wij als de edelste produkteh van onze politieke kunst be schouwen. Voor de oosterling hebben allerlei begrippen een seheel andere gevoelswaarde. WlJ spraken met een regerings ambtenaar uit Bagdad over de mocratie en dictatuur. Steeds kwamen die woorden in ons ge sprek terug. Totdat we op een gegeven moment inzagen, dat we het beiden over iets heel ver schillends hadden Er werden ons in Irak neteli ge vragen voorgeschoteld. Zo kwam iemand bij ons met en kele grepen uit de historie van het Engelse empire en vroeg ons op welke wijze die overeenstem den met de christelijke mo raalWij spraken met enke le Irakezen over de rol die Frankrijk en Engeland in het nabije Oosten gespeeld hebben, en over de kwestie Israël. Kor tom over historische feiten, die wij kritiekloos aanvaarden maar die voor de Arabieren tragedies betekenen. Meer dan in de an dere Arabische landen hebben wij in Irak ervaren, hoezeer de Westerling en Oosterling langs elkaar heen leven. Bewerkt Kassem zijn. eigen ondergang Generaal Kassem heeft in de afgelopen jaren geleerd, dat het vermoorden van koningen één zaak, maar het vestigen van een stabiel regime een andere is. Hij heeft voor zijn land een neutra- listische koers uitgestippeld in de vermoedelijk ijdele hoop op die wijze Irak's greep op het verloop van de wereldgeschiede nis te verstevigen. De vraag is echter, of Kassem zich op zijn hoge post zal kunnen handha ven. Zeker, in de steden heeft zich een klasse van goed-betaal- de arbeiders gevormd die de hoop op een rustige evolutie versterkt. De krachtige ontwik keling van de olie-industrie heeft de levensstandaard van de be volking verhoogd. Maar het stadsproletariaat van Bagdad wentelt zich nog in onbeschrij felijke armoede en is zeer ont vankelijk voor de ophitsingstak- tiek van oppositionele elemen ten. De talrijke bevolkingsgroep der Sjilieten, alsmede de Koer den, zijn in staat met ongeremd fanatisme een opstand te ver oorzaken. Ook de communisten winnen aan invloed. In Bagdad zijn de laatste maanden vele rel letjes voorgevallen, die duidelijk geïnspireerd waren door com munistische elementen. En toch is het communisme niet de grootste dreiging voor Irak. Het ergste euvel ligt niet bij het groeiende communisme, doch bij het regiem van Kas sem zelf. Niet de vorderingen van het communisme vormen de voornaamste bron van be zorgdheid, maar de vorderingen van het facisme, het facisme van Kassem. Want Kassem ver hindert elke oppositie door men sen op te pakken, die helemaal niet aan complottwi deelnamen, maar die zo boud waren zijn re giem niet zonder meer te aan vaarden. Die mensen vertegen woordigen een oppositie, die be slist niet pro-communistisch is. Het is de grote fout van Kas sem (een klassieke fout van elke dictator overigens), dat hij elke oppositie verbiedt. Door dat te doen, heeft Kassem een beslis sende stap gezet in de richting van zijn eigen ondergang. Er is geen uitlaatklep meer voor het volksmisnoegen. Het communis me is de enige uitweg geworden voor alle haat en ontevreden heid, die elders geen uitingsmo gelijkheid vindt. Een normale oppositie zou dit kunnen ver hinderen. Door een dergelijke oppositie niet te dulden, werpt Kassem alle Irakis die het niet met hem eens zijn, in de armen van het communisme. Méér dan Koeweit Evenals Nasser koestert ook generaal Kassem grote aspira ties. Hij heeft het oog laten val len op Koeweit, omdat hij meen de dit kleine landje met de rijke oliebronnen als een rijpe vrucht voor het plukken te hebben. Maar hij wil veel méér dan Koeweit. Evenals de Egyptische dictator droomt ook hij nog eens over een groot Arabisch rijk te heersen. De verstand houding tussen beide staatslie den verslechtert zienderogen. Wij hoorden een radiotoespraak van generaal Kassem, die voor het grootste deel gericht was tegen Nasser's politiek. Kassem hoopt Syrië, thans nog een pro vincie van Nasser's Verenigde Arabische Republiek, bij Irak te trekken en die hoop is gerecht vaardigd, want de Syriërs zijn meer verwant met de Irakis dan met de Egyptenaren. Daarnaast lonkt Kassem nog naar Jorda nië, waar de pro-Westerse ko ning Hoesein moeite heeft om de binnenlandse oppositie te be teugelen. Kassem zal echter zijn eigen positie goed in de gaten moeten houden. De actuele situatie in het oude Mesopotamie is nog altijd kritiek en men is er nog ver verwijderd van de toekomst, zoals de Babylonische vorst Hammoerabi en de grote wijzen van de Islam eeuwen geleden gedroomd hebben. (Nadruk verboden.) De Portugese regering heeft dinsdag ontkend dat haar troe pen in Angola zich schuldig maken aan „barbaarse onder drukking en gruwelen". Het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken zegt in een communiqué, dat „bepaalde in ternationale politieke kringen, religieuze sekten en buitenland se zendingsgenootschappen een campagne zijn begonnen tegen Portugal en de Portugese strijd krachten in Angola hebben be schuldigd van Barbaarse onder drukking, moedwillige uitroeiing van de bevolking en andere mis daden." Deze beschuldgingen zijn ech ter volkomen ongegrond, aldus het communiqué. In het communiqué wordt dan verder opgemerkt dat het niet de Portugese strijdkrachten, maar juist „de terroristen zijn die bloedbaden aanrichten, brand stichten en zich aan aller lei gruwelen schuldig maken." Portugese troepen hebben de opstandeingen uit het gebied van Dimuca. in Noord-Angola verdreven, zo heeft het Portu gese hoofdkwartier in Loeanda dinsdag meegedeeld. Een deel van de rebellen zou in noordelijke richting gevlucht zijn en onderweg het dorp Poe- ri, waaruit de Europeanen al weggetrokken waren, in brand hebben gestoken. Het Portugese ministerie van Overzeese Gebiedsdelen heeft ook een communiqué uitgege ven. Hierin zegt het ministerie dat het bevel om de Protestant se zendingsposten te sluiten in de gebieden, waar de terroristen optreden, om veiligheidsredenen gegeven is. Uit gebeurtenissen, die zich kortgeleden hebben voorgedaan, zou men echter tot de conclusie kunnen komen, dat bepaalde organisaties en perso nen, die betrokken zijn bij de activiteit van de Protestanten, zich veeleer bezig houden met een campagne tegen de Portu gese autoriteiten dan met reli gieuze activiteit, aldus het com muniqué, waarin tot slot wordt opgemerkt dat he sluitingsbevel ook van invloed is geweest op de R. K.-missie in Angola. RUSSISCHE l VLIEGTUIGEN VOOR INDONESIË Bij de overdracht van de twee eerste Russische straalbommen- werpers aan de Indonesische luchtmacht heeft maarschalk Suryadarma nog gezegd, dat deze vliegtuigen een betekenis hebben „die wellicht van invloed kan zijn in het buitenland". Hij zeide dit toen hij de Indo nesische eisen t.a.v. Ned. Nieuw Guinea ter sprake bracht. De Russische zaakgelastigde B. E. Kirnasovsky droeg aan Su ryadarma bij deze gelegenheid 'n luxueus uitgevoerd hefschroef- vliegtuig over, een geschenk zei- de hij, van Chroesjtsjef aan de chef-staf van de Indonesische luchtmacht. Het vliegtuig was hem toegezegd tijdens het be zoek, dat Suryadarma en gene raal Nasution in januari aan Rusland brachten. Rusland, al dus Kirnasovsky, steunt de strijd van Indonesië „om het grondgebied van West-Irian te ontwringen aan de Nederlandse koloniale heerschappij". De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Yi, heeft tegenover een verslaggever van de Canadese televisie verklaard, dat „een hechte eenheid" bestaat tussen China en de Sowjet-Unie. „De laatste tijd is in het Wes ten een grote propaganda-aktie gevoerd over beweerde ideologi sche verschillen tussen China en de Sowjet-Unie. Deze aktie weerspiegelt de wanhoop van bepaalde lieden over de hechte eenheid van de Sowjet-Unie en China. De betrek kingen tussen onze landen, en Nederlander in Hamburg veroordeeld De 27-jarige Nederlander K. De B. is tot een jaar gevangenis straf veroordeeld wegens op lichting van de predikant en leden van een Vrij-Evangelische Gemeente in Hamburg. Hij had, zoals uit de verkla- rnigen voor de rechter bleek, de predikant in november j.l. ver teld dat hij naar de begrafenis van zijn in Perzië overleden kin deren moest. De geestelijke had toen in zijn gemeente 1770 Mark ingezameld om B. deze reis mo gelijk te maken. Een week later kwam de predikant er echter achter dat de man niet gehuwd was en geen kinderen had. Maar het geld was inmiddels opge maakt. alle socialistische staten, zijn van een geheel nieuw soort broeder lijk internationalisme, gegrond vest op de* gemeenschappelijke basis van het Marxisme—Lenin isme en het proletarische inter nationalisme. Een dergelijke eenheid is onverbrekelijk". Minister Tsjen Yi sprak in dit verband over de hulp die de Sowjet-Unie en China elkaar op het gebied van de buitenlandse politiek verlenen, met name in de kwestie Taiwan (Formosa). De conferentie van Moskou heeft de eenheid van de verschillende communistische partijen ver sterkt. De Chinese bewindsman ver klaarde dat „elk socialistisch land en elke communistische par tij onafhankelijk is en zelfstan dig optreedt. Door de verschillen in binnen- en buitenlandse om standigheden van elk land volgt elke regering of socialistische partij, geleid door de beginselen van het MarxismeLeninisme, haar. eigen politiek. Deze rege ringen en partijen wisselen vaak van gedachten. Dit is geheel in overeenstemming met de begin selen van het MarxismeLenin isme; het is bovendien een tref fend bewijs voor de eenheid van de socialistische landen en het feit dat de eenheid van de com munistische partijen zich voort durend ontwikkelt en hechter wordt". Minister Tsjen Yi zei voorts dat „beweerde hongersnood" in China „de ergste die het land sinds de communistische machtsovername zou hebben geteisterd, niet be staat Dit is geheel en al een ver- Zitting van dinsdag 4 juli C. J. P. te Middelburg reed met zijn auto over de Tragel (de weg van Hulst naar St. Jan steen). Bij het voorbijrijden van een stilstaande groentewagen kwam hij in aanraking met een paar schooljongens die na school tijd van Hulst naar St. Jansteen fietsten. Daar deze jongens goed rechts van de weg reden viel de gehele schuld op de autobestuur- dere die overeenkomstig de eis tot een boete van 75 of 15 da gen hechtenis werd veroordeeld. A. A. C. van H. uit Rotterdam reed op 22 april met een vracht auto over de Wilhelminastraat te St. Jansteen. Bij het kruispunt van de Burg. IJsebaertstraat is hij tegen een stilstaande wagen gereden. De verklaring van een getuige décharge gaf de kanton rechter aanleiding om de zaak aan te houden tot 1 augustus a.s. F. J. E. te Terneuzen heeft op 6 juni niet goed opgelet bij het verkeersbord dat op de spitsuren wordt bediend door een politie agent. E. had ondanks het stop teken doorgereden en moest dit honoreren met betaling van 10 of 2 dagen. A. F. te Oostburg heeft op 9 juni zijn bestelwagen in de Axelsestraat doen stoppen voor het lossen van goederen op een weggedeelte waar een wachtver- bod is. Daar hier langer is stil gestaan dan algemeen getole reerd wordt, Is proces-verbaal tegen hem opgemaakt, waarbij nog kwam dat hij links van de weg stond geparkeerd. Eis en uitspraak resp. ƒ6 en 4 of 1 en 1 dag. V. M. V. te St. Jansteen reed op 28 april op haar scooter. Hoewel voor het berijden hier van een rijbewijs nodig is, bleek zij dit niet te bezitten. Wel kon zij een oefenvergunning tonen, doch deze was verlopen. Eis 5 of 1 dag. Uitspraak 3 of 1 dag. J. de K. te Axel bleek bij ge houden controle munitie in voor raad te hebben, waarvoor een vergunning nodig is. Zijn ver gunning was juist verlopen en niet vernieuwd. Eis en uitspraak 5 üof 1 dag. P. A. N. te Clinge raoqp^üzieh verantwoorden omdat hij niet gezorgd had, dat zijn leerplich tige dochter geregeld de school bezocht. De man was van me ning, omdat hij zijn dochter uit het bevolkingsregister naar Bel gië had laten overschrijven en zij in St. Niklaas in betrekking had aangenomen, dat hij de Leer plichtwet niet had overtreden. De officier zeide dat de ver plichting om naar school te gaan op de plaats waar zij woonde, hierdoor niet teniet werd ge daan. De poging om deze leer plicht te omzeilen, deed de over treding van N. niet teniet. Hoewel de gehele zaak prak tisch niet veel meer te beteke nen had, omdat de leerplicht van zijn dochter nog slechts een paar maanden kon gelden zulks in verband met haar leeftijd. Eis ƒ40 of 8 dagen. Uitspraak ƒ20 of 4 dagen. J. F. de V. te St. Jansteen kocht op 1 januari 1961 een t.v.- toestel. Volgens de koper had de handelaar gezegd, dat hij het toestel zou aangeven bij de P. Tl T. Bij controle op 5 mei 1961 was De V. nog niet in het bezit van een vergunning. Daar hij als eigenaar zelf verantwoordelijk is kreeg hij overeenkomstig de eis een boete van ƒ15 of 3 dagen. W. T. uit Gent reed met zijn auto in de Stationsstraat te Sas van Gent. Bij het naderen van de Westkade, 'die als voorrangs- weg staat aangegeven, had hij geen voorrang verleend aan een over de Westkade rijdende brom fiets waardoor een aanrijding is ontstaan. Eis 40 of 8 dagen. Mr De Rechter uit Hulst, die voor beklaagde optrad, meende dat in de praktijk nog al eens verschillend wordt gedacht over het voorrang verlenen op 'n krui- singsvlak. Daarom vroeg hij hier verzachtende omstandigheden te laten gelden. Uitspraak ƒ20 of 4 dagen. zinsei van bepaalde Westelijke kringen". Hij voegde hier echter aan toe door „natuurrampen, van zo grote als gedurende een eeuw niet zijn voorgekomen, zeer ern stige moeilijkheden zijn ont staan". Men heeft echter maat regelen kunnen nemen waardoor de gevolgen van deze natuurram pen aanzienlijk konden worden beperkt. „Hongersnood is ver meden en wij zijn er in geslaagd iedereen voedsel en kleding te verschaffen". Volgens het Engelse blad „The Times" zijn de geschillen tussen China en de Sowjet-Unie „nog steeds ernstig". Op de bijeen komst van communistische par tijen in Moskou zijn zij niet bij gelegd. Wellicht zullen de communis tische leiders elkaar volgende week ontmoeten op het congres van de Mongoolse communisti sche partij, in Oeljan Bator aldus „The Times". Ook het congres van de Roemeense communisti sche partij, vorig jaar, was een ontmoetingsplaats van commu nistische leiders. „De Russen blijven zioh bekla gen dat sinds de bijeenkomst van december de Chinezen hun agi tatie hebben gestaakt noch de aangewezen kanalen hebben ge bruikt om een verzoening te be werkstelligen. Integendeel, zij hebben hun eigen en meer revolutionaire doelstellingen trachten te bevor deren door de vorming van pro- Chinese vleugels in de commu nistische partijen van Azië, Af rika en Latijns-Amerika. en hoe wel zij daarmee in Europa niet zijn geslaagd heeft het hun niet aan inspanning ontbroken. Op dit punt hebben de Russen al enige ervaring. Wanneer de Chinezen streven naar de op richting van een tweede commu nistisch hoofdkwartier zoals de Russen beweren dan kun nen zij krachtige Russische tegenstand verwachten". De kwestie-Formosa betekent een belasting van het Russisch- Chinese bondgenootschap, doch niet in die mate als de ideolo gische geschillen. „Het streven van China naar de wereldrevolu tie en de bijkomende afwijzing van vreedzame coëxistentie zijn voor de Sowjet-Unie en de we reld van veel groter belang dan het territoriale irredentisme". DE MOORD IN MENAI BRIDGE Het arrest van de maandag in Liverpool aangehouden Neder landse zeeman H. W. R. uit Am sterdam, die werd gearresteerd in verband met de moord op de 21-jarige Margaret Hughes, is verlengd tot 13 juli. R., die dinsdag officieel in staat van beschuldiging werd ge steld, kreeg juridische bijstand toegewezen. Een inspecteur van politie ver klaarde dinsdagmorgen voor de rechter, door wie R. werd ge hoord, dat het slachtoffer als dienstmeisje werkzaam was bij een dokter in Menai Bridge. Za terdagmorgen tegen negen uur werd zij dood aangetroffen in haar slaapkamer in het huis van de dokter. Zij was ontkleed, ter wijl op de beddelakens bloed sporen werden aangetroffen. Bij de lijkschouwing werd vastge steld, dat het meisje door ver stikking om het leven was ge komen. Een politie-onderzoek had vast gesteld, dat de Nederlandse kustvaarder „Wiema1' waarop R. werkzaam was, zaterdag van Menai naar Liverpool was ver trokken. Volgens de inspecteur had R. ontkend schuldig te zijn. Tijdens het verhoor trad een in Holyhead, nabij Menai Brid ge, wonende Nederlander als tolk op. R. heeft toestemming gekre gen aan zijn vrouw te schrijven. MILITAIREN VAN KOEWEIT OEFENEN IN WOESTIJN Foto: Tijdens een oefening in de woestijn b\j de Iraakse grens krUgen deze militairen van Koe-, weit velddienst-theorie van officieren. Een matroos met lange vingers aan boord van de „Koningin Emma" Toen maandagavond de „Ko ningin Emma" uit Harwich bij Hoek van Holland binnenstoom- de stond een legertje politieman nen klaar en werd iedere bewe ging aan boord met argusogen gevolgd. Dit alles gold niet de passagiers. Deze konden na het afmeren rustig aan de wal gaan- en hun reis voortzetten. Maan van de bemanning mocht nie mand van boord. Kort vóór hel inschepen van de passagiers in Harwich, maan dagmorgen, was ontdekt dat voor een waarde van 16.000 verdwe nen was uit de kluis van het grenswisselkantoor aan boord. De dader moest onder de beman ningsleden gezocht worden. Reeds in Haiwich was de poli tie gewaarschuwd en daar was, met de niets vermoedende passa giers, een rechercheur van Scot land Yard aan boord gekomen.' Deze waarschuwde tijdens de reis! de Rotterdamse politie dat hij as sistentie nodig had, zodat bij het binnenlopen van de Hoek er een- uitgebreide en rijk gevarieerde politionele ontvangstcommissie klaar stond. Bij het onderzoek dat volgde bleek een jonge matroos 'kenne lijk nerveus wat de reden was om hem eens nader aan de tand te voelen en te fouilleren. Voor een bedrag van ƒ800 welke hij op zak bleek te hebben had hij nog wel een in zijn ogen aannemelijke verklaring, maar toen uit respectievelijk zijn rech-! ter- en linker sok bedragen van 70 en 40 pond sterling te voor schijn kwamen, werd het hem te machtig zijn onschuld vol te hou den. De rest van et geld zat inl een zinken emmertje, wegge-' stopt in de ankerkettingbak. I De matroos slaapt nu uit in een cel. Hoe het hem gelukt is inj de kluis te komen moet hij nog vertellen. I DREIGENDE STAKING BIJ DE SABENA Het administratieve personeel van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena, dat op de' nationale luchthaven van Brus sel werkt, heeft dinsdagmiddag een uur gestaakt om kracht bij te zetten aan de eisen voor een loonsverhoging van zes proeent- De actie wordt gesteund door de drie grote Belgische vakbonden. Aangekondigd is dat de actie met ingang van vandaag wordt' uitgebreid indien de eisen niet worden ingewiligd Een staking van het techni sche personeel eindigde enkele dagen gelden met een compro-, mis. MASSALE VECHTPARTIJ. Een bezoek aan een bierbrou werij in de Oranjeboomstraat in Rotterdam is gisteren voor tien-, tallen inwoners van Delft geëin digd op het politiebureau. Het gezelschap was na afloop van de excursie naar een café! gegaan en daar kreeg men on-j enigheid over de betaling. De! reisleider nam tenslotte de kos ten op zich, maar in de bus bleef men aan het ruzie maken. Een surveillancewagen van de Rot-' terdamse politie die toevallig achter de bus reed, vond het.' noodzakelijk hier ordenend op te- treden en maande de bus tot' stoppen. Het gezelschap vergat toen plotseling alle meningsverschil len en keerde zich als één manj tegen de politie. Agenten werdenl aangevallen, geslagen en ge-| schopt. Tenslotte zag de politie] zich genoodzaakt enige waar schuwingsschoten te lossen. De. veldslag bleef uiteraard niet on opgemerkt. Een telefoontje deed' spoedig surveillancewagens uit: alle richtingen toesnellen. Zeker, veertig arrestanten zitten nu op het bureau uit te blazen. DUITSE JONGENS AANGEHOUDEN Twee Duitse jongens uit Keu-' len respectievelijk 17 en 18 jaar, oud zijn dit weekeinde in Den Haag aangehouden wegens dief-' stal van pakjes sigaretten. De jongens waren zaterdag naar. Den Haag gekomen en kam peerden op een terrein aan de, Leyweg. In de avond waren zij' de stad ingegaan en nogal vro lijk teruggekeerd. Zij gingen el kaar met stenen bekogelen, waarbij, naar hun zeggen, een steen per ongeluk door de ruit van een sigarettenautomaat vloog. Toen dit eenmaal was ge beurd hadden zij maar dertig pakjes sigaretten uit de auto maat gehaald en onder elkaar verdeeld. De winkelier heeft overigens aangegeven het dub bele aantal pakjes te missen. Afrikaanse varkenspest moet worden geweerd. Het opdringen van (te besmet telijke en dodelijke Afrikaanse varkenspest tot Spanje en Por tugal vormt een ernstige bedrei ging voor de varkensstapel op het Europese continent, aldus deelt het ministerie van Land bouw mee. Voor Nederland met zijn grote varkensstapel van 3 miljoen die ren op een klein grondgebied, is het van eminent belang de ziekte

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7