Provinciaal nieuws MISLUKT OVERLEG Eric de Noorman De laatste slag KERKDIENST Woensdag 5 juli 1961 Pagina 3 Vlag" eding; voor geheime diplomatie werd openbaar scooters voor de politie loonsverhogingen voor verpleegsters topoverleg boodschap van kennedy aan moskou TERHEUZEN BIERVLIET. boschkapelle RETRANCHEMENT SLUIS VOGELWAARDE. noorse treiler in moeilijkheden Gemeenteraad van Schoondijke Beursoverzicht DE VRIJE ZEEUW I' OR HEN plEET VOLGEN dan een plaatsje en FRINANO, de ne volle melkpoe- kunt dan tóch ge- elkspijzen. daarvoor heeft Ie voeding in de mee te nemen: e, eiwitrijke melk eiwitten). Geeft rich extra fit wilt jldigt zorgt voor met GERONTO- melk met een (4.2%). Geschikt ook voor soepen, in. j>p moeilijkheden tussen Nederland cn Indonesië in verband met de kwestie Nieuw-Guinea spitsen zich steeds meer toe en hebben reeds geleid tot het totaal verbreken van de diplomatieke verbin dingen. In wezen betekent dit dat er een gevaarlijke situatie is ont staan. In dc krijgskunde wordt „oorlog" beschouw, als een voort zetting met andere middelen van de diplomatie, waar deze gefaaïd heeft. De diplomatie had gefaald, dus bestaat de mogelijkheid van een gewapend konflikt. Zich bewust van de situatie hebben enige prominente Nederlan ders die bekendheid kregen als de groep Rijkens, informele bespre kingen gevoerd met Indonesische leiders, zoals president Soekarno en generaal Nasoetion. Inmiddels is deze „geheime" diplomatie openbaar geworden. Deze nieuwe fase in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, die een ogenblik scheen te zijn ontstaan na het informele kontakt tus sen de groep Rijkens en leidende Indonesische figuren, is voorlopig vastgelopen. Zowel de Nederlandse regering als president Soekarno heeft zich openlijk van de informele kontakten gedistancieerd. Terwijl de Nederlandse regering de verklaring heeft afgelegd, dat zij aan prof. mr F. J. F. M. Duynstee de ontmoeting heeft ont raden die deze vorige week te Parijs met generaal Nasoetion had, heeft president Soekarno te Tokio verklaard, dat besprekingen met Nederland slechts gevoerd kunnen worden op basis van een bereid verklaring van Nederlandse zijde, Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Uit alles bliikt dus duidelijk, dat Indonesië tot geen enkele con cessie bereid is en staat op het eens ingenomen standpunt van on voorwaardelijke overdracht van dit gebied. SCOOTERS VOOR DE POLITIE? Het is algemeen bekend, dat de politie, vooral in de grote steden tobt met een ernstig personeels tekort. Om de surveillance na de ar beidstijdverkorting van de poli tie even intensief te kunnen uit voeren als voordien, zal de Rot terdamse politie een aantal agen ten uitrusten met scooters. In de Kaasstad was men dit reeds ge ruime tijd van plan doch het in werking stellen van de maat regel is door de intrede van de 46-urige werkweek verhaast. De surveillance op scooters heeft grote voordelen en wel de bezet ting door één man tegen auto en motor met twee mannen, en de veel lagere aanschaffingsprijs van deze vefvoermiddelen. Enkele politiekorpsen in Ne derland gebruiken evenals ste den in. het buitenland reeds ge ruime tijd scooters voor de sur- veilancedienst. In de stad met het grootste politieapparaat, Am sterdam, zal men vermoedelijk niet of slechts zeer beperkt tot het gebruik van scooters over gaan. Amsterdam heeft ervaren, dat radioverbindingen van twee- wielers met de centrale op het hoofdbureau moeilijk te onder houden zijn. De man aan het stuur kan rijdend geen 2ender bedienen. Dit is gebleken bij de reeds geruime tijd in gebruik zijnde mobilofoons op de norma le motoren met zijspan, door de grote intensiteit van het verkeer en het voorkomen van tram rails in het wegdek. Eén ding staat wel vast, de politie in de grote steden zal ongetwijfeld tot verdere mechanisering moeten overgaan, wil men de moeilijk heden met betrekking tot de surveillance opvangen die het gevolg zijn van onderbezetting cn arbeidstijdverkorting. WEER LOONSVERHOGINGEN De spoorwegmisère, die zijn intrede deed met de ingang van de nieuwe zomerdienstregeling, bracht ook hangende loonkwes- ties bij de N. S. aan het rollen. Tussen de vertegenwoordigers van de directie en het personeel van de Nederlandse Spoorwegen is thans evenwel overeenstem ming bereikt over de herziening van de secundaire arbeidsvoor waarden van het spoorwegper soneel. Het betreft een elftal punten waarover de spoormen- sen niet tevreden waren en die nu naar tevredenheid werden geregeld. Daaronder is ook de verhoging van de bijslag voor onregelmatige dienst, verwer king van deze bijslag in uitke ring bij ziekte en ongeval, ver goeding voor het bereikbaar moeten zijn buiten diensttijd, enzovoort. Verschillende onaan gename bijkomstigheden verbon den aan het beroep van spoor- man worden op deze manier fi nancieel gecompenseerd. In een speciale vergadering heeft het college van rijksbemid delaars zijn goedkeuring gehecht aan de door dc vakraad voor de metaalindustrie ingediende loon- voorstellen. Dit betekent, dat de lonen in de metaalindustrie met ingang van 1 juli met 10 cent per uur zijn verhoogd en op op 1 april 1962 wederom met 5 cent. Eveneens per 1 juli zijn de salarissen van de verpleegsters verhoogd. Wanneer er iets is dat tot blijdschap stemt, dan is het «getwijfeld dit feit, zij het dat ar nog wensen blijven. De centrale commissie van ge organiseerd overleg in ambtena renzaken heeft volledige over eenstemming over een aanzien lijke verhoging van de salarissen van het verplegend personeel in °i" land. Minimumsalarissen zul len v/orden verhoogd met 13 pro cent en maximumsalarissen met 8 procent TOPOVERLEG Het bezoek van de Belgische eerste minister Lefrèvre aan ons land voor besprekingen met prof. De Quay werd aangekon digd als een beleefdheidsbezoek, doch is overigens in zo'n s.'eer van geheimzinnigheid gehuld, dat men er toch andere ver wachtingen van moest koeste ren. Vermoedelijk zijn er belangrij ke knelpunten tussen Nederland cn België tijdens de besprekin gen ter tafel gekomen, zoals de Benelux, het probleem van de waterwegen in het zuidelijk deel van ons land, de zuivel, de coör dinatie van wegenaanleg en de verschillen in indirekte belastin gen. België begint sinds kort trou wens 'n geheel andere koers ten opzichte van ons land te varen, waarin de invloed van de grote Belgische politicus Spaak duide lijk merkbaar is. Er wordt meer dan voorheen gestreefd naar wederzijds begrip en samenwer king, waardoor de twee lage landen tezamen in een steviger positie kunnen komen te staan ten opzichte van andere Euro pese landen. (Nadruk verboden.) President Kennedy heeft pre mier Chroesjtsjef laten weten, dat Amerika „in vrede en vriend schap" met de Sowjet-Unie wenst te leven. Hij is er van overtuigd dat de problemen die de vrede bedreigen, kunnen worden opge lost als die oplossing „oprecht gewenst" wordt, aldus Radio- Moskou. De radio zond Kennedy's ant woord uit op een boodschap van president Brezjnef en premier Chroesjtsjef ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijk heidsdag. K&nnedy schreef verder (aldus een hervertaling uit het Rus sisch) „Ik vind veel voldoening in het feit dat op onze 185ste verjaardag de Verenigde Staten nog steeds trouw zijn aan de re volutionaire beginselen van indi viduele vrijheid en nationale vrij heid voor alle volken, die onze eerste grote leider bezielden." (Adv.) •fr 19 opvarenden van een Thai- landse kustvaarder zijn verdron ken nadat hun schip in het afge lopen weekeinde tijdens een he vige storm ten zuiden van Thai land was vergaan. Doctoraal examen Franse tanl en letterea. Aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam faculteit let teren en wijsbegeerte, slaagde cum laude voor het doctoraal examen in de Franse taal en letteren onze stadgenote mej. E. G. Buter. Mulo-examens. Bij de gisteren te Goes gehou den Mulo-examens slaagden voor het A-diploma en het Midden standsdiploma Hennie Sluimer te Terneuzen en Piet Hamelink en Daan Hamelink, beiden te Zaam- slag. Allen leerlingen van de Chr. Ulo-school alhier. Doctoraal examen genees kunde. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het docto raal examen geneeskunde onze dorpsgenoot de heer C. Kostense. Uitstapje Ouden van Dagen. De bejaarden uit onze parochie maakten per bus een uitstapje naar Walcheren. Het gezelschap bezichtigde vanuit de verte de Deltawerken; deed Middelburg aan en maakte een rondrit door de kuststreek van Walcheren. Zeer voldaan arriveerde 'men des avonds weer thuis, waar nog een goed voorziene koffietafel wachtte. Dit laatste samenzijn werd tra ditiegetrouw opgevrolijkt door muziek van de „Vrolijke Klan ken" onder leiding van de heer Weegenhausen. Reis van Ouden van Dagen. De ouden van dagen alhier hebben zaterdag hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Om acht uur vertrok het gezelschap met een bus van de S. B. M. en ging de reis via Maldegem naar Gent, waar een rondrit door de stad werd gemaakt. Van Gent voerde de tocht naai Hekelgem waar dg beroemde zandtapijten werden bezichtigd en waar tevens gepauseerd werd voor het gebruiken van een kop je koffie. Omstreeks twaalf uur arri veerde men in Brussel, waar, na een rondrit dooi- dp stad, de maaltijd werd gebruikt. Via Brussel vertrok men door het prachtige Ter Kamerenbos naar het vliegveld Melsbroeck. Na bezichtiging van dit vlieg veld werd de reis voortgezet via' Mechelen, Willebroeck en Den- dermonde naar het bekende meer| van Donck. Tijdens deze rustpauze werd] een verversing gebruikt en kon] men rustig de watersport aan schouwen. Vandaar werd via Gent del thuisreis aanvaard. Om 9 uur ar riveerde men weer te Retranche ment, waar burgemeester Leen- houts woorden van dank sprak voor deze geslaagde prachtige] tocht, die de bejaarden ook ditj jaar weer kon worden aangebo-1 den, dank zij de medewerking en steun van zovelen. Reis Ouden van Dagen. De ouden van dagen en de be woners van de Stichting „Rozen- oord" maakten de jaarlijkse reis met vele particuliere auto's en een extra bus. Van Sluis werd via Breskens langs de West Zeeuws-Vlaamse kust gereden en in Retranche- ment de koffie gebruikt. Vandaar werd gereden door het Hazegras naar de Belgische kust en via Brugge naar het bekende recreatiecentrum in Loppum, waar de gebruikelijke wafels stonden te wachten. Zoals gewoonlijk stond bij de thuiskomst het muziekgezelschap „Apollo" gereed om de bejaarden een muzikale ontvangst te berei den. Onder de tonen van mars muziek werden zij naar de Markt begeleid. Burgemeester P. F. van Hoote- gem sprak aldaar namens het gemeentebestuur woorden van dank aan allen die op enigerlei wijze tot het slagen van dit uit stapje hadden bijgedragen, ter wijl de voorzitter van de bejaar densociëteit J. de Klerk zulks deed namens de bejaarden. Na afloop maakte de muziek vereniging „Apollo" nog een mu zikale wandeling. Gemeenteraad. De raad van Vogelwaarde kwam er in de vergadering, die was belegd ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de ge meente, niet vanaf zonder een hapje behartiging van de ge meente-belangen. Dit hapje was overigens in vorige vergaderingen en admi nistratief al zó voorbereid, dat (Adv.) de raad nu alleen maar behoefde te slikken. Dit gebeurde dan ook promt ten aanzien van een plan tot ont eigening van gronden te Bosch- kapelle, benodigd voor de aanleg van een gemeentelijk sporter- rein. Dit plan kreeg de voorlopige goedkeuring van de raad, waar mee de onteigeningsprocedure is ingezet. Het betreft hier de gron den, gelegen ongeveer op de plaats, waar de voetbalvereniging Vogelwaarde haar huidige terrein in pacht heeft. Het bestuurlijk ontbijt van de raad men was al vroeg uit de veren in verband met een te ma ken excursie werd verder nog uitgebreid met een begrotings wijziging. GEREFORMEERDE GEMEENTE V1 oo s wijks traa t WOENSDAG 5 JULI. 2.45 uur. Huwelijks bevestiging. 7 uur; Ds. C. Steenblok, van Gouda, VERBINDINGS SATELLIETEN In Washington is door verte genwoordigers van de Ameri kaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart en van de West- duitse posterijen een memoran dum ondertekend over de deel neming van West-Duitsland aan het verbindingssatellieten-pro ject „Rebound" en „Relay". Te lefoongesprekken tussen Noord- Amerika en Europa zouden na succesvolle beëindiging van de proeven met deze verbindings satellieten waarschijnlijk goed koper kunnen worden. Er zijn plannen voor gemeen schappelijke proefnemingen door de V. S„ Engeland, Frank rijk en West-Duitsland met ver- bindings-satellieten die door de N. A. S. A. (de Amerikaanse -Dienst voor Lucht- en Ruimte n/aart) gelanceerd zullen worden. „_£De Westduitse posterijen zorgen voor een grondstation met zend- en ontvanginstallaties. In een noordwester, met windkracht negen is gisteravond omstreeks zeven uur de Noorse treiler „Nordstein" op.ongeveer zestig mijl ten noorden van Texel in moeilijkheden geko men. De kapitein van de „Nord stein" vroeg dringend om sleep boothulp, daar het schip machi- neschade heeft en hulpeloos ff! ronddrijft. De „Nordstein" heeft 'jtAtf-ide assistentie op basis „Lloyds' -"" "open form" geaccepteerd van N. V. Bureau Wijsmuller in IJmuiden, die haar zeesleepboot „Simson" onder commando van kapitein A. van der Wiele naar zee heeft gestuurd om de „Nord stein'' assistentie te verlenen. De treiler maakt ongeveer drie mijl drift per uur. Schoondijke komt voorlopig niet in hogere gemeenteklasse Het gemeentebestuur van Schoondijke heeft zich kort ge leden gewend tot het College van Rijksbemiddelaars met het verzoek de gemeente Schoondij ke in feen hogere gemeenteklas se in te delen. Thans is de gemeente Schoon dijke ingedeeld in de 5e ge meenteklasse. Het verzoek om een hogere indeling te verkrij gen was gebaseerd op een aan tal punten, waarvan er wel drie de voornaamste argumenten ge noemd mogen worden, n.l. de geografische ligging, het huur- peil en het woonniveau van de gemeente. De voorzitter betoogde, dat dit geen zaak is voor Schoon dijke alleen. In geheel Zeeuws- Vlaanderen kampt men met moeilijkheden om personeel aan te trekken. De indeling in dc laagste ge meenteklasse is voor het nieu we personeel bijzonder onaan trekkelijk. De gehele gemeente classificatie is een onding, aldus de voorzitter, die betoogde dat Oostburg, Sluis en Breskens wèl in een hogere gemeentekas te zijn ingedeeld en Schoondij ke wel erg ongunstig hierbij af steekt. Het College van Rijksbemid delaars heeft Schoondijke ech ter inmiddels laten weten, dat men geen aanleiding ziet om Schoondijke in de vierde ge meenteklasse in te delen. Het bestuur van de Praktijk school voor de Landbouw ver zocht de raad medewerking om te komen tot uitbreiding van de logiesgelegenheid voor deze school. Per 1 augustus a.s. wordt ge start met praktijkcursussen voor 2426 leerlingen. Om dit grotere aantal onder te kunnen brengen is het noodzakelijk dat de slaapruimte wordt uitgebreid en de eetzaal groter wordt ge maakt. De raad besloot de nodige gel den te voteren, die later in de huur weer verrekend zullen wor den. Vervogens besloot de raad het tot het invoeren van het school- twemmen voor de leerlingen die de hoogste klassen der lagere scholen bezoeken. Het gemeentebestuur heeft contact gezocht met de Braak mancommissie en het gemeente bestuur van Breskens. Uiteindelijk is de keuze, al thans voor dit jaar gevallen op Breskens, omdat de jeugd daar heen kan fietsen. In Breskens rekent men 40 cent per kind. De raad voteerde vlot de bedragen, die nodig zijn om dit jaar het schoolzwemmen nog in te voeren. Volgend jaar hoopt het ge meentebestuur het schoolzwem men te kunnen uitbreiden tot de 4e en 5e klasse. Het is de be doeling dat het als verplicht leervak op het lesrooster komt. De nieuwe uren waarop de secretarie opengesteld zal zijn in verband met de 5 daagse werkweek werden vastgesteld. De ambtenarensalarissen wer den herzien. Besloten werd de straatver lichting te Sasput uit te breiden met een kwiklamp spaarstraat- lantaarn. Hiervoor werd een be drag van ƒ340 gevoteerd, alsme de de meerkosten voor de stroomrekening. De heer J. Verkruijsse infor meerde, of gelijktijdig het bo vengrondse net niet ondergronds gemaakt kan worden. Ook de raadsvoorzitter vond het boven grondse net bijzonder storend in het landschap. Geïnformeerd zal worden naar de eventuele kosten van een en ander. De instructie voor de gemeen te-ontvanger werd herzien, ter wijl de gemeentegelden hoger zullen worden verzekerd tegen eventuele fraude. Aan de Nederlandse Amateur Toneel Unie werd een subsidie groot ƒ25,verleend, voor de aanstelling van een toneeladvi seur in Zeeland. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Verkruijsse naar de houw van de woning wetwoningen. De voorzitter meende, dat de curveprijs voor Zeeland voor de bouw van woningwetwoningen veel te laag gesteld is. Het is de gemeentebesturen bijna onmo gelijk voor de curveprijs wo ningwetwoningen aan te beste den. Bevreemdend noemde spreker het. dat in Zuid-Holland de wo ningwetwoningen per stuk zeker ƒ2000,duurder gebouwd mo gen worden. Bijna geen enkele gemeente lukt het, om de woningwetwo ningen, die men zo hard in de dorpen nodig heeft om de bevol king te behouden, aan te beste den. Het college van B. en W., aldus de voorzitter, heeft hier over slapeloze nachten gehad. De heer De Badts meende, dat de gebouwde werkplaats van de heer Verstraete in strijd is met de bebouwingsvoorschriften. De voorzitter antwoordde dat dit niet het geval is. Voorts mogen er in de toe komst geen houten garages meer te Schoondijke gebouwd worden. De heer O. Neele bracht ten slotte de verlichting bij de ver- keersrotonde ter sprake. Deze verlichting is beslist on voldoende, en maakte het moei lijke kruispunt in het donker erg onoverzichtelijk. De voorzitter was het hierme de eens. en zeide, dat bij onge luk: ju die daar mochten gebeu ren het gemeentebestuur geen enkele verantwoordelijkheid draagt. Rijkswaterstaat is meer malen gewezen op de slechte toestand en de ondeugdelijke verlichting. Ook de P. Z. E. M. heeft er al op gewezen dat de verlichting van het kruispunt absoluut on voldoende is. De vergadering werd hierna gesloten. HOGERE KOERSEN, UNILEVERS ZWAK Op de algemene stemming van gisteren vormde Unilever een uitzondering. Terwijl de inter nationale waarden over de ge hele linie op hoger niveau kwa men, ondanks het feit dat Wall- street weinig steun betekende en zelfs gisteren wegens Inde- pendance Day gesloten bleef, vertoonde Unilever een koersda ling. Na maandag op 781 te zijn gesloten, opende Unilever op 776, steeg tot 778 maar viel te rug tot 772. Deze fluctuaties hielden aan. Men bracht ze in verband met een bericht over een mogelijke nadelige beïnvloe ding van de Unileverwinst in Afrika als gevolg van looneisen door de vakbonden in Kongo. Wat de vaste kant van de markl betreft, trokken Koninklijke de aandacht door een verbetering van 3 gulden, waarmede het hoofdfonds voor het eerst in geruime tijd weer eens een flink herstel vertoont. Hoogovens, die maandag reeds een sprong van 30 punten hebben gemaakt, waren gisteren opnieuw willig gestemd en gin gen tot ver boven de 1000 pro cent omhoog. Zij openden op 1017 en liepen op tot 1023 verge leken met 989 op het slot van maandag. Ook Philips kwam weer op 1000 procent, hetgeen een koersverbetering van 15 pun ten betekende. AKU deed het wat kalmer aan en was op 425 slechts 4 punten hoger, uiter aard mede in verband met de kwestie rondom de Vereinigte Glanzstoff. De handel was me rendeels nog van geringe om vang, vooral daar de arbitrage geen kans zag" iets te onderne men. Ook de scheepvaartmarkt gaf blijk van een vaste stemming. Over de gehele linie werden ho gere koersen genoteerd, vooral voor Holland-Amerika Lijn, Nie- velt en Scheepvaart Unie. Ook hier was de handel echter rus tig. Cultuurfondsen hadden een kalm en prijshoudend verloop. Aandelen Erdal werden lagei geadviseerd ondanks de verhop ging van het dividend. De moei lijkheden met het personeelste-' kort maakten nogal indruk. Het was gisteren de laatste dag van de handel in claims Tricotbest.' In het verdere verloop viel hier en daar een lichte reactie te be speuren maar bleef de goede ondertoon behouden. Dit was opmerkelijk omdat Londen aar zelend gestemd was en de West duitse beurzen een onregelmatig verloop te zien gaven. 31. De laatste woorden van de boer klinken nog na in hun ge dachten, als ze na een tocht van enkele uren de bosrand naderen. Ze trekken zich behoedzaam terug in het dichte struikgewas en slui pen voort tot aan de laatste bomen. Vóór zich strekt zich een ein deloze heidevlakte uit. Een eind- weegs terzijde van het karrespoor, dat zich in de oneindigheid van de heide verliest, den ze de nog na- smeulende resten van de hoeve van de gevluchte boeren De enige onderbreking in dit kale landschap vormen kleine, ver spreid liggende ronde heuveltjes bedekt met laag struikgewas „Grafheuvels, misschien wel," gromt Svein, „zo meteen spookt het hier zogezegd ook nog In het eerste grauwe ochtend licht zien ze een beweging, niet ver van hen vandaaneen roe del herten komt voorzichtig te voorschijn uit de woudrand en glijden als spooksels weg in de nevels ,,'t Beste bewijs, dat hier geen gevaar is," fluistert Eric de Noor man. „Kom meewe moeten het wagen Achter elkaar haasten ze- zich voort en ondanks het bijgelovige gepruttel van Svein kiest de Noor man zijn weg langs de lage heu veltjes. Deze bieden tenminste nog enige dekking. Bijna onmerkbaar begint de grond te dalen tot ze onverwaents ineens aan de rand van een vrij sterke glooiing staanen als één man duiken ze weg tussen de heidestruikenwant daar, aan de oevers van een klein vennetje bevindt zich een kampement van de gevreesde vijandde Hun nen! Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen Beursiridices 30/6 3/7 4/7 561.93 567.68 577.51 371.13 376.03 382.23 184.82 186.15 189.02 233.20 236.12 236.17 161.29 164.80 168.24 407.59 412.26 419.05 Advieskoersen buitenlands bankpapier v De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden gel dend. luiden Engelse pond 9.9710.07, Ama rikaanse dollar 3.573.61, Cana' dese dollar 3.413.46, Franse frank (100 73.10—73.60, Belgi' sche frank (100) 7.16—7.21, Duit, se Mark (100 90.05—90.55 Zweedse kroon (100) 69.30— 70.30, Zwitserse frank (100; 83.2583.75, Italiaanse lire (10.000 57.50—59.50, Deense kroon (100 51.6052.60, Noorse kroon (100) 49.8550.85, Oosten rijkse .Schilling (100) 13.87- 13.97, 'Portugese escudo (100) 12.20—12.35, Spaanse pesetk (100) grote coupures. 6.22'/a.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5