RADIO TAZELAAR TELEVISIE-VERZEKERING Binnenla Wijziging Loterij wet Het proces-Eichmann DE BRONZEN ADELAAR TWEEDE KAMER Anti-verdelingsdag in Algerië uitgeroepen Fluistercampagne onder spoorwegpersoneel lopen op niets uit 9 Pagina DE VRIJE ZEEUW Woensdag 5 juli 19(51 De Tvveede Kamer heeft gis termiddag het ontwerp van wet tot wijziging van de Loterijwet in behandeling genomen. Dit wetsontwerp beoogt, in afwach ting van een algehele herziening van de Loterijwet, enige geble ken tekortkomingen in die wet op te heffen en een voorlopige regeling te ontwerpen over het aanleggen en houden van sport- prijsvragen. Het onderhavige wetsontwerp is ingediend nadat de Eersie Kamer het oorspronkelijke ont werp tot wijziging van de Lote rijwet had verworpen. De lacu nes in de Loterijwet zowel ten aanzien van de bestrijding van buitenlandse loterijen, voetbal pools e.d. als ten aanzien van binnenlandse prijsvragen, die met loterijen nauw verwant zijn moesten naar het oordeel der re gering worden opgeheven. De dienaangaande in het oorspron kelijke wetsontwerp vervatte voorstellen, die tijdens de behan deling van dat ontwerp nauwe lijks aanleiding tot opmerkingen hebben gegeven, zijn in het nieuwe ontwerp overgenomen. Blijvend wordt opgeheven liet bezwaar, dat prijzen niet in geld mogen worden uitgekeerd. De bepalingen over de sport prijs vragen zijn in het onderhavige ontwerp bijeengebracht als een tijdelijke regeling in één titel. De bepalingen van deze titel verval len op 31 december 1964. De heer Berkliouwer I V.V.D. handhaaft zijn opvatting, dat de prijs niet gelimiteerd behoort te worden. Met betrekking tot de verwer ping door de Eerste Kamer van het eerste ontwerp betoogt hij, dat er daarbij sprake was van een occasionele meerderheid. Hij is overigens van mening, dat het inderdaad nodig was met dit nieuwe ontwerp te komen. Opmerkend, dat sinds april een daling der inzetten van de toto valt te constateren, vraagt de heer Berkhouwer of wel met zoveel gerustheid kan worden gesproken als in de memorie van antwoord geschiedt. Met het ontwerp kan spr. zich verenigen, maar hij vraagt of het niet gewettigd zou zijn aan de hand van de jongste ontwik keling de mogelijkheid van uit breiding in de wet neer te leg gen. Het zou z.i. mogelijk zijn de ministers te machtigen de prijs te verhogen tot een bedrag van ƒ100.000. Het is van belang dat de sportbeoefenaren gehol pen worden. In het wetsontwerp wordt be paald, dat een deelnemer in één sportprijsvraag in totaal niet meer dan een waarde van 50.000 mag ontvangen. Het lijkt spr. nodig dat de woorden ..een waarde van" vervallen. Tenslotte bepleit hij de wen selijkheid de inzetten met 10 cent te verhogen ter bestrijding tan de administratiekosten. De heer Lankhorst P.S.P. meent, dat over dit nieuwe ont- wrp niet vee! meer valt te zeg gen. Hij herinnert eraan, dat hij hij de behandeling van het oor spronkelijke wetsontwerp prin cipiële bezwaren tegen spel en weddenschap naar voren heeft gebracht. Spr. vraagt of het wel juist is, dat de overheid de prij zen limiteert. Hij ondersteunt het dubbeltjes- pleidooi van de heer Berkhou wer. De heer De Vreeze (K.V.P.i verklaart, dat zijn fractie ten aanzien van de sportprijsvragen nog juist als vorig jaar oordeelt. ..Wij waren en wij zijn overtuigd van de noodzaak van aanpassing van de Loterijwet". De fractie heeft destijds de voorkeur gegeven aan een wet telijke regeling met een maxi mum hoofdprijs van 50.000 bo ven geen regeling. Spr. verenigt zich ermede, dat de tijdelijke duur wordt vastge legd in het onderhavige wetsont werp. Opmerkend, dat de inzet ten voor de toto de laatste tijd zijn teruggelopen lijkt het hem gewenst de ontwikkeling aan te zien. Mocht blijken, dat herstel niet intreedt dan is z.i. de logi sche consequentie dat overwogen wordt de wet te herzien. Het beste verweer tegen bui tenlandse loterijen is z.i. een goede regeling van de sporttolo. De heer De Vreeze meent, dat de mogelijkheid moet worden ge opend het dubbeltje toeslag per poolformulier weer in te voeren. Hij hoopt, dat het wetsontwerp op zo kort rnogeliike termijn tot wet zal zijn verheven. De heer Vrolijk Alb. t zegt, dat wat vorig jaar door zijn fractie over het vorige ontwerp is gezegd in fundamentele zin ongewijzigd staande blijft. O.rn. geeft hij als zijn oordeel te ken nen, dat het teruglopen van de inzetten van de toto zorgwekkend is. De heer Vrolijk meent, dat de Nederlandse toto er in verge lijking met buitenlandse loterijen slecht voorstaat. Hij vraagt of de minister ook ditmaal het „on aanvaardbaar" zal uitspreken ten aanzien van uitbreiding van de hoofdprijs. Spr. bepleit de wenselijkheid „het dubbelt je' toe te staan. E t hij hoopt, dat de minister niet een „onaanvaardbaar" zal laten horen tegenover een amende ment terzake, dat ondertekend is door leden van de P. v. d. A., V. V. D. en K. V. P. De heer Bruins Slot fA. R i herinnert eraan, dat de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie verleden jaar tegen het oorspronkelijke wetsontwerp heeft gestemd. Hij deelt mede, dat ook nu de grootst mogelijke meerderheid tegen het nieuwe ontwerp zal stemmen. De heer Bruins Slot zet zijn principiële bezwaren nader uit een. O.m. betoogt hij. dat de na tionale samenwerking door het ontwerp ernstig wordt bedreigd. De heer Van Dis t.S. G merkt op. dat na de verwerping van het oorspronkelijk ontwerp niets is gebleken van spanningen in het kabinet, welke de minister had verwacht. Hij acht het on verstandig, dat de minister het wetsontwerp heeft ingediend. Sprekers bezwaren tegen gok- kerij gelden ook ten aanzien van dit ontwerp. Het is z.i. bovendien in strijd met de geest van maat schappelijk werk' gelden door gokken verkregen voor dit werk beschikbaar te stellen. Jonkvrouwe Wttewaall van Stoetwegen (C. H.) herinnert aan de behandeling van het eersie ontwerp door de Eerste Kamer. Zij verklaart dat het overgrote deel van haar fractie voor het nieuwe ontwerp zal stemmen. Het is noodzakelijk een correctie aan te brengen op de „uit zijn voegen getreden voetbalpool". Het „administratief-dubbeltje" lijkt haar een onschuldig verlan gen. waaraan de minister h.i. moet voldoen. De heer Geertsema (V.V.D.) bespreekt de besteding van de netto-opbrengst van de pool. Er is z.i. bereidheid gegroeid tot eensgezinde samenwerking op dit punt. Spr. hoopt, dat door het van kracht worden van de* wet een eind gemaakt zal worden aan de moeilijkheden in het maatschappelijk werk en dat de bevroren toto-gelden verdeeld zullen worden. De heer Bakker (C. P. N.) spreekt zijn verwondering er over uit, dat de minister is blij ven zitten nadat het eerste ont werp door de Eerste Kamer is verworpen. Met een ongelimiteerde prijs en toekenning van „het dubbel tje" zou spr. zich kunnen ver enigen. Hij keert zich tegen „be voogding van de kleine man" en zegt te zullen tegenstemmen. Minister Beerman zal vandaag antwoorden. WEER TWEE CUBAANSE VLIEGTUIGEN IN FLORIDA GELAND Gisteren zijn twee Cubaanse piloten met hun lichte vlieg tuigjes, die bestemd zijn om planten te bespuiten, in Florida geland. Zij hebben om politiek asiel verzocht. Na een onder vraging door immigratie-auto riteiten zijn zij naar Miami over gebracht. De vliegtuigjes zijn het eigendom van het Cubaanse na tionale instituut voor landbouw hervorming. Maandag werd, zoals gemeld, de piloot van een Cubaans lijn- viiegtuig gedwongen in Miami te landen. Van de zestien passa giers van dit vliegtuig hebben veertien asiel' in de Verenigde Staten gevraagd. Rayonvergaderingen van de drie erkende vervoersbonden Ondergrondse Algerijnse lei ders hebben voor vandaag een „anti-verdelingsdag" uitgeroepen als protest tegen het plan van- generaal De Gaulle. Algerië te verdelen wanneer de onderhan delingen geen bruikbaar sche ma voor samenwerking tussen een onafhankelijk Algerije en Frankrijk opleveren. De Franse troepen in geheel Algerije zijn in staat van alarm gebracht. Volgens inlichtingen van de Franse autoriteiten hebben de Moslams bevel gekregen tot een algemene staking. Men vreest dat er optochten zullen worden ge organiseerd, waarbij het gevaar bestaat van ernstige botsingen met hel leger en de Europese bevolking. De laatste 24 uur zijn verster kingen van Frankrijk naar Alge rië gezonden. Het leger en de po litie bezetten de wegen en con troleren alle Moslems die de Mohammedaanse wijk in Algiers en andere plaatsen binnengaan of verlaten. Radio-Algiers heeft herhaaldelijk een communiqué omgeroepen, waarin wordt ge waarschuwd dat alle demonstra ties onmiddellijk zullen worden onderdrukt. Er worden ook voorzorgsmaatregelen genomen voor het geval de staking 24 uur uitgesteld wordt. De autoriteiten hebben ge dreigd met sancties tegen sta kers en hebben nqodmaatregc- len genomen om het openbaar vervoer aan de gang te houden en de voornaamste levensmidde lenwinkels open te houden. Er is bevel gegeven de Mo hammedaanse wijk van Algiers bij het minste teken van onra.id van de Europese regeringswijk af te sluiten. Volgens waarnemers in Al giers zou "rnstig bloedvergieten de kans op een overeenkomst gebaseerd op samenwerking tus sen de Mohammedaanse en Europese gemeenschap ten zeer ste afbreuk doen. In Aarhuus (Denemarken) zijn maandagavond een flatge bouw, een meubelfabriek en drie werkplaatsen door brand ver woest. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar 16 ge zinnen zijn dakloos geworden. Door de drie erkende vervoers bonden, de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, de R. K. Bond van Vervoerspersoneel St. Ra- phaël" en de Protestants Chris telijke Bond van Vervoei sperso neel, worden momenteel overal in het land rayonvergaderingei gehouden met bestuursleden en vertrouwensmannen van de plaatselijke afdelingen. Daarbij worden voornamelijk de nieuwe regelingen voor de se cundaire arbeidsvoorwaarden aan de orde gesteld, terwijl do hoofd bestuursleden daarnaast oen beeld krijgen van de moeilijk heden waaronder het spoorweg personeel momenteel moet wer ken. Nadrukkelijk is van vakbonds zijde verklaard, dat de moeilijk heden die zich momenteel bij de uitvoering van de treinenloop opstapelen niets te maken hebben met de verlangens van het spoor wegpersoneel ten aanzien van deze secundaire arbeidsvoor waarden. Het personeel doet zijn uiter ste bost om de treinen goed en op tijd te laten lopen. Dat dit niet altijd gaat ligt, aldus de vak bonden, bepaald niet aan de onwil MINISTER LUNS EN DE GROEP RIjKENS ln verband met enkele van de zijde van de pers gestelde vragen betrekking hebbende op een pu- blikatie van de heer W. L. Olt- mans in „Vrij Nederland" van 1 juli j.l„ deelde een woordvoerder van het departement van Buiten landse Zaken mede, dat de in ge noemde puhlikatie gedane bewe ringen over de instelling van de minister van Buitenlandse Za ken ten aanzien van de activitei ten van de z.g. groep-Rijkens van iedere grond ontbloot zijn. ..Minister Luns heeft toen hij door een der leden dezer groep enige malen werd benaderd, er zich toe bepaald met nadruk er op te wijzen dat de regering zich geheel distancieert van bedoelde activiteiten. Zulks is met name in aanwezigheid van de staats secretaris van Buitenlandse Za ken door de minister verklaard", aldus de woordvoerder. Het horen van Adolf Eich- mann als getuige a décharge door zijn verdediger dr. Serva- tius werd dinsdag door de recht bank in de Israëlische sector van Jeruzalem onderbroken voor de behandelingen van ver klaringen, die zes getuigen, op verzoek van de openbare aan klager, voor buitenlandse recht banken hebben afgelegd. De zes zijnde voormalige S. S.-generaal Max Jüttner, ge wezen adjudant van het hoofd van de Duitse rijksveiligheids dienst Heinrich Himmler, ex S. S.-kolonel Walter Huppen- kothen, die als officier verbon den is geweest aan een afdeling' van Himmlers hoofdkwartier, ex-S. S.-kolonel Kurt Becher, thans koopman in West-Duits- land, dr. Hoettl, Eberhard von Thadden, voormalig deskundige voor Joodse aangelegenheden van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, en Theodor Horst Grell, die als deskundige voor Joodse zaken verbonden is geweest aan het Duitse gezant schap in Boedapest. Eichmanns verdediger dr. Ser- vatius protesteerde het in Oos tenrijk door dr. Wilhelm Hoettl, voormalig hoofd van de inlich tingendienst van het hoofdkwar tier van de Duitse rijksveilig heidsdienst, afgelegde getuige nis. Volgens dr. Servatius had de Oostenrijkse rechter te Alt Aussee, voor wie Hoettl zijn ver klaringen hf*tt afgelegd, te ken nen gegeven dat hij de onder vraging van de getuige niet als volledig beschouwde, omdat er geen vertegenwoordigers van de openbare aanklager en van de verdediging bij aanwezig waren geweest. „Er bestaan geen waarborgen dat de ondervraging is verlopen volgens de door de rechtbank te Jeruzalem verstrekte richtlij nen," aldus dr. Servatius. Daarop werden door de offi ciële tolk van de rechtbank de len van Hoettls getuigenis voor gelezen. Reeds eerder hebben getuigen voor de rechtbank verklaard dat Eichmann in maart 1944, aan het hoofd van zijn „speciale groep-Eichmann", Hongarije was binnengetrokken. om aldaar toezicht te houden op het over brengen van Hongaarse Joden naar vernietigingskampen in Polen. Dr. Hoettl heeft nu hierover verklaard: „Eichmann ging over de zaken in Hongarije, waarbij hij wel ondergeschikt was aan het hoofd van de rijksveilig heidsdienst in dat land. Eichmann moest hem uit Ber lijn gegeven orders opvolgen. In Berlijn had Ernst Kalten- brunner, hoofd van de veilig heidspolitie die na het pro ces te Neurenberg als oorlogs misdadiger is opgehangen de leiding van de operatie in Hon garije," aldus Wilhelm Hoettl. Dr. Hoettl vervolgde: „Eich mann heeft mij toen meege deeld dat. er, tot eind augustus 1944, zes miljoen Joden om het leven waren gekomen. Vier mil joen waren in concentratiekam pen omgekomen. De overige twee waren door speciale opera- tiegroepen doodgeschoten en door ziekte en andere oorzaken om het leven gekomen. Eichmann voegde hier onmid dellijk aan toe dat Himmler van mening was dat. het getal van zes miljoen om het leven geko men Joden niet juist was," aldus dr. Hoettl. Hij verklaarde verder in een recente radio-uitzending over Eichmann te hebben gesproken als „deze Eichmann, die hon derdduizenden Hongaarse Joden naar de vernietigingskampen heeft., gezonden." Hrj-lflact ook gezegd„Eich- man.n kan het best worden ge- ken'sSRMst als „de grootste af gezant des doods". Terwijl Hoettls verklaring in het Hebreeuws werd voorgele zen en gelijktijdig in het Duits vertaald, luisterde Eichmann met opeen geklemde lippen en neergeslagen ogen, terwijl hij met zijn vingers zenuwachtig aan zijn mond plukte. (Adv.) Door een speciaal door ons, te Uwen behoeve gesloten overeenkomst met één der giootsce Nederlandse verzekeringsmaatschappijen, is het mogelijk, Uw toestel TEGEN ALLE RISIKO'S (dus inklusief het defekt raken van onderdelen, inklusief de beeldbuis, onverschillig hoe ook ont staan, inklusief alle arbeids lonen) te verzekeren tegen een uiterst lage premie, i .ff.;; ijiü namelijk 15,— per jaar. De antenne is gratis mede verzekerd. In uw eigen be lang adviseren wij U Uw toestel direkt te laten verzekeren. Uitstel kan schade berokkenen. Ook hieruit blijkt weer dat de service van Radio Tazelaar veelomvattend is, daar wij ook na de koop alle moeite doen, Uw zorgen te verlichten. „DAAROM VOOR AANKOOP VAN UW TELEVISIE-APPARAAT MAAR één ADRES: NOVAK - GRUNDIG - PHILIPS Noordstraat 21 - Telefoon 01150—2361 TERNEUZEN 61) (Nadruk verboden.) Victor De Marmont wachtte niet tot de Keizer in Lyon kwam; hij deed ook geen moei te de stad binnen te komen. Hij wist, dat er nog wat geld in de schatkist over was. meegebracht uit Elba en in gedachten fanta seerde hij over de dag, dat de Keizer Fontainebleau of Parijs binnen zou komen, om daar zijn trouwe De Marmont te vinden. Daar zou hij hem de vijf en twintig miljoen francs overhan digen, eens het eigendom van de Keizerin, maar nu door De Marmont van die koningsgezin de verraders opgeëist. Dit beeld streelde zijn eer zucht. Hij wist dal niemand een dienst ruimer en edelmoediger beloonde dan Napoleon; hij wist dat er dan niets bestond, dat hij De Marmont niet kon bereiken. Titels, geld, eer, alles wat hij wilde, zou hij kun nen krijgen, en met dit alles tot zijn beschikking, zou hij nog maals Crystal de Cambray tot vrouw vragen. OZij zou tegen die tijd op nieuw vernederd zijn. Zij zou met haar vader en al die trotse aristocraten weer tot armoede en ballingschap gedoemd wor- door BARONB88E ORCET den, tenminsteals hij De Marmont niet als een tover- prins verscheen, de handen vol schatten en bereid die neer te leggen aan de voeten van de vrouw, die hij liefhad. Ja! Crystal de Cambray zou vernederd wordenDe Mar mont, die zich inbeeldde dat hij meer van haar hield dan ooit een man zou kunnen doen, hoopte tegelijkertijd, dat zij vernederd zou worden en dat zij daar bitter onder zou lijden. Hij voelde, dat haar trots zijn enige vijand was; haar trots en haar koningsgezinde vooroordelen. Het laatste leek hem het ergste niet; vol vertrouwen in het suc ces van zijn Keizer, dacht hij. dat al die dolle koningsgezinden wel gauw het hopeloze van hun zaak zouden inzien en dat zij zich langzaam maar zeker in het onvermijdelijke zouden schikken en zich aan zouden passen aan het nieuwe glorie rijke tijdperk, dat voor Frank rijk zou aanbreken. Haar trots! Nu, die zou dit keer toch wel voorgoed gebro ken zijn, net als van die Bour- bonse prinsen en die slappe, oude koning. Deze aangename fantasieën \ervulden Victor de Marmont op zijn weg van Lyon naar Fon tainebleau. In plaats dat hij de Keizer tegemoet reisde, ging hij hem voor op zijn route. Toen hij eenmaal Ville-Franche voor bij was, stuurde hij het grootste deel van zijn escorte naar Lyon terug, waar de Keizer nu wel aangekomen zou zijn; hij had een oppervlakkig verslag van zijn tocht op schrift gesteld en dat moest de sergeant, die het commando over het troepje had, de Keizer zelf in handen geven. Hij hield maar twee mannen bij zich, stak zichzelf en hen in eenvoudig reiscostuumt, die hij te Viile-Franche kocht en zette zijn tocht naar het noorden voort, zonder veel haast te ma ken; langs de wegen waren zel den struikrovers, hij en zijn twee mannen waren goed gewa pend en als hij misschien ach terblijvers van het koningsge zinde leger tegenkwam, zouden die wel te veel vervuld zijn van hun eigen terugtocht, om veel aandacht te schenken aan een reiziger in burger. Overal waar De Marmont de Keizer vooruit reisde, zelfs in de kleinste gehuchten, was het nieuws van de komst van de Keizer al doorgedrongen. Het was of de vogels in hun vlucht het nieuws al meevoerden. Wie anders zou het zo gauw kunnen verspreiden? Overal verzamel den de boeren zich in troepjes en fluisterden het elkaar toe, dat hij kwam„de keizer komtde keizer komt En De Marmont hield stil in die dorpjes, om het bericht te van het personeel, maar aan de te krappe dienstregeling. Het personeel heeft er altijd een eer ingesteld op tijd te rijden en noemt het een verdrietige zaak dat men dit eenvoudig niet kan. Met het huidige personeelbe- stand, de vakanties ook van h°t spoorwegpersoneel ziet men de toekomst met name in de komen de vakantieweken zeer somber in. Men verwacht nog grotere moeilijkheden dan tot nu toe zijn opgetreden. Men verwacht wei nig van incidentele maatregelen die door de directie van de Ne derlandse Spoorwegen worden genomen om de dienst te ontlas ten. Met name het treinpersoneel betreurt het in hoge mate dat het dienstbetoon aan de reizigers tekort wordt gedaan, waardoor men ontevreden reizigers moet vervoeren onder toch al voor het treinpersoneel ongunstige om standigheden. Personeel ongevoelig voor modelacties Ook op de rayonvergaderin gen is nog eens nadrukkelijk gesteld dat modelacties het personeel volkomen vreemd zijn. Ook van subversieve acties is geen sprake. Wel wordt van bepaalde zijde getracht het goedwillende spoorwegperso neel te infiltreren. Dit ge schiedt onder meer door lieden die met een perronkaartje de stations binnenkomen en in de verblijven van de machinisten trachten stemming te maken. Zij zijn het ook die het blaadje ..Het Sein" uitgeven, waarin tot actie wordt opgewekt. Het spoorwegpersoneel is voor deze activiteiten evenwel onge voelig. omdat men weet dat communistische activiteiten achter deze uitgave van „Het Sein" schuil gaan, Weliswaar wordt in dit orgaan opgewekt om lid te worden bij de bij het N. V. V. aangesloten Nederlandse Bond van Vervoers personeel. maar van die zijde is inmiddels verklaard dat men geen behoefte heeft aan oud- E. V. C.-leden. Bij de inschrijving van nieuwe leden wordt, zo deelde men ons van de zijde van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel mede. nauwkeurig geselecteerd. Het wil wel eens voorkomen dat er extreme figuren binnenglip pen maar die houdt men dan later wel in de gaten. Het spoorwegpersoneel is van deze activiteiten van de commu nisten evenwel in het geheel niet gediend. En de fluistercampag nes die worden gevoerd lopen dan ook op niets- uit. Het staat wel vast dat men van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen de dienstregeling niet meer terug zal draaien. Met allerlei incidentele ingrepen zal men trachten de moeilijkheden het hoofd te bieden. Aan de op zet van een nieuwe dienstrege ling gaan maanden van'voorbe reiding vooraf. De geestelijke vader van de nieuwe dienstrege ling is mr W. J. de Graaff, die destijds als chef van de afdeling reizlgersvervoer onder de chef van de dienst van vervoer werkte. Sinds kort is de heer De Graaff zelf chef van deze dienst gewor den. D<' voorbereiding van de win- terdienstregeling zal nog heel wat voeten in de aarde hebben. De proefdrukken van deze dienst regeling werden inmiddels ver nietigd. omdat naar alle waar schijnlijkheid de opzet van de winterdienstregeling geheel an- ,ders zal worden. bevestigen: „Ja, inderdaad, hij komt. in heel Frankrijk wordt hij hartelijk verwelkomd!" „Denk eens aan Laffray, Gre noble en LyonHet leger schaarde zich overal als één man achter zijn banieren!" En dan ging De Marmont weer door naar een volgend dorp, een volgende stad en het duurde niet lang, of er werd niet meer gefluisterd, maar de komst van ue Keizer werd luid keels uitgeschreeuwd. Na Nevers was hij nog maar vierentwintig uur voor Napo leon uit. Het werd een ware ze getocht, de kranten en bulletins stonden er vol van. Waar De Marmont kwam, werd hij met toejuichingen ontvangen, als de man die de Keizer gezien had, die er bij geweest was, toen de Keizer Grenoble binnentrok. Overal bevestigde hij. dat het waar was, dat de Keizer binnen kort weer te Parijs zou zijn en dat er nu voor goed een eind zou komen aan de dwingelandij en onderdrukking door de rege ring van domme aristocraten en laffe prinsen. In Fontainebleau kreeg hij te horen, dat in de Tuilerieën het hof nu in een paniek was en dat de Comte d'Artois, noch een van de prinsen er in geslaagd was het leger bij elkaar te hou den. Nog vóór Napoleon zich vertoond had, deserteerden de soldaten; maarschalk Ney, de dapperste militair van Frank rijk. had zich te Auxerre bij zijn Keizer gevoegd. (Wordt vervolgd.) Onverstoorbare Amerikanen toch terug met DC-7 Met een onverstoorbaar ver trouwen in de luchtvaart heelt de groep employé's van de .Electric Boat Company" uit Hartford in de V. 8. (vervaardi gers van onderzeeboten, o.a. de beroemde „Nautilus") zondag, avond de terugreis naar Amerii ka aanvaard met de PH-DSB „Rode Zee" een DC 7 C van de K. L. M., precies zo'n machine als de „Noordzee", die hen drie weken geleden op de heenreis een uur lang met een catastrofe confronteerde, toen het voorste deel Van de linker buitenmotor in brand vloog, tenslotte afbrak en ergens in de Noordzee stort, te. Naar men zich zal herinne ren kon de bemanning, onder gezagvoerder W. F. Bellink, het gehavende vliegtuig niettemin veilig in Prestwick aan de grond zetten. Van de 70 passagiers, die aan deze charter-vlucht deelnamen, was er na afloop van dit hache lijke avontuur slechts één, bij wie de schrik de bewondering voor de bemanning overscha duwde. Zij gaf te kennen, dat ze de terugreis per boot wilde af- leggen. Daarvan heeft de rest van de groep haar echter tijdens de vakantie in Europa terug kunnen brengen. Ook zij stapte dus zondagavond op Schiphol in de „Rode Zee". Op verzoek van de groep had de K. L. M. er voor gezorgd, dat practisch dezelfde bemanning het vliegtuig bestuurde. Alleen de boordwerktuigkundige en de stewardess lieten verstek gaan. De K. L. M. deelde mede. dat zij op een andere vlucht waren in gedeeld. Iin Hartford wacht de beman ning een feestelijke ontvangst, die haar wordt bereid door de directie van de „Electric Boat Company". Geen overeenkomsten tussen West-Duitsland en Indonesië Het Westduitse ministerie van' Defensie heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd,' dat de Indonesische minister van Defensie, Nasoetion en zijn Westduitse ambtgenoot, Strauss, besprekingen hebben gevoerd over de opleiding van Indonesi sche officieren in West-Duits land en Westduitse wapenleve ranties aan Indonesië. Er was echter over geen van deze kwes ties een beslissing genomen. „Er zijn alleen besprekingen, geen onderhandelingen, gevoerd en er zijn geen overeenkomsten geslo ten," aldus de verklaring. Voorts wordt opgejnerkt, dat het „vanzelfsprekend id;- dat-de Bondsrepubliek haar-plicht zal nakomen, ruggespraak te hou den met de NAVO-raad en alleen in overeenstemming met haar bohdgenoten zal handelen." Minister Nasoetion had eerder in een vraaggesprek met het blad „Die Welt" meegedeeld, dat hij met minister Strauss over eenstemming had bereikt over de opleiding van do officieren in West-Duitsland en dat Indone sië legervoertuigen en bijbeho rend materieel in West-Duits land zou kopen. Berechting van oorlogsmisdadigers in West-Duitsland Voor het hof van gezworenen in München is maandag een be gin gemaakt met de berechting van een vijf-tal beklaagden, die beschuldigd worden van mede plichtigheid aan de moord op ruim 19.000 Joden en Russische krijgsgevangenen. De beklaagden zijn de 58-jari- ge voormalige SS-sturmbann- führer dr. Otto Bradfisch, thans verzekeringsagent in Kaisers- lautern; de 51-jarige handelsver tegenwoordiger Wilhelm Schulz uit Recklinghausen; de 47-jarige kantoorbediende L. Ruhrberg uit Düsseldorf. de 60-jarige ver zekeringsagent Oskar Winkler uit Ravensburg en de 60-jarige letterzetter Günther Ströh uit Hamburg. Bradfisch was in de tweede wereldoorlog comman dant v3n het „Einsatzkommando acht", dat voor de „definitieve oplossing van het Jodenvraag stuk" in Biallystok, Barano- wicze, Minsk en Mogilef ope reerde. Ook de overige beklaag den maakten van dit kommando deel urt. Het proces zal vermoedelijk verscheidene weken in beslag nemen. Fusie tussen de groep van premier Gastro en de communistische socialistische volkspartij De beweging van de 26ste juli, de groep van Fidel Castro, is een fusie aangegaan met de com munistische socialistische volks partij. Dc nieuwe partij heet de „O.R.I." (samengevoegde revolu tionaire organisaties) en vormt waarschijnlijk de overgang naar een „partij van de revolutie", waarop Fidel Castro en presi dent Dorticos reeds toespelingen hebben gemaakt. Do partij van de revolutie zal wellicht de eni ge politieke groepering op Ouba worden. De beweging van de 26ste juli ontleende haar naam aan de aanval die aanhangers van Fi del Castro 26 juli 1953 onderna men op de Moncada kazeftw in Satiago, waar troepen vatt Ba tista waren gelegerd. De fusie is niet officieel teee- vedeeld. Woensdag 5 juli 1961 Open brief prof. Duynstee kwestie Nieuw-1 aan inzak Nederlands •Guinea ganisates brief rv Federatie van |Ou<l Strijder I zich in een °Pen I f. J. F. Duynstee gen gewend. In de b met verontwaardiging over de onderhande prof. Duynstee en de kens met Indonesis hebbers over de sen Nederland en zake de kwestie Neuw-Guinea, „Door uw hanucii,,B' bewust of onbewust leid van de Ned"' ring in de wereld de rechten van de waagschaal gesteld Federatie. Voorts wijst dat het Nederlandse Duynstee niet heeft a. als onderhandelaar op Nederla tot te N brief v gespr ingen groep m waaruiBuig eind onderhandelingen ;tee en de gre" Indonesische spanninger Indones Neder ia. handelingen - onbewust Nederlandse doorkrui Papoea's I" aldi zij volk aangev te tr h< h< Beslag gelegd hij Cai [op 80.000 lottoformuli 75.000 gulden De Heerlense politie hee last van de officier van ji te Maastricht op het kantoc de nationale vereniging C te Heerlen gngeveer 80.000 formulieren in beslag ger en een bedrag van ƒ75.00 gelden die beschikbaar om als prijzen te worden keerd. De directeur, de Hermes, verklaarde ven- zijn over dit ingrijpen da gens de politie een uitvloe van het jongste vonnis v Heerlense kantonrechter, bij de Caritas Lotto in stri, de loterijwet werd genoeir heer Hermes verklaard o gemeend te hebben dat met rust gelaten zou word dat in hoogste instantie spraak zou zijn gedaan lopende zaak. Inmiddels hij telegrafisch een beroe daan op H.M. de Koning prins Bernhard „om he aangedane onrecht te h len". De verkoop van Lotto-formulieren is nu t der orde stop gezet. DODELIJK VERKEERSONGEVA Maandagavond omstrei uur is in Geleen de 18-jar van Leeuwen uit Geleen verkeersongeval om het ^ekorftc-JFlf Idot zijn br< reed nij in vólle vaart teg trekker met oplegger, b( door D. de H. uit Giessf Hardinxveld. De bromf -stuurder was op slag doo veertienjarig broertje, P Leeuwen, dat op de duo reed, werd zeer ernstig overgebracht naar het huis in Sittard. DAMESJAPONNE1 VERBRAND Een klein brandje in e ier aan de Laan van U. voort in Den Haag heeft dag een schade van aangericht. Het vuur ve of beschadigde nl. 4O0 d ponnen die in de als opsl; gebruikte kelder werd waard. Met een nevelstra te de brandweer de vl maar de schade, die oi door de verzekering wo dekt, was toen reeds bracht. INCIDENT BIJ AFKOP! TREINWAGONS Niet vanwege de dienstregeling, maar ter ge van een incident 1 trein Amsterdam—Vlissii maandagavond kwart o uit Dordrecht moest vei een kwartier vertraging Twee wagons die in Roi INDONESIË WAARSCHUM PORTUGAL Een woordvoeder van donesisehe ministerie tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat I zijn ambassadeur uit zal terugroepen. Voorts Indonesische minister tenlandse Zaken, S' laten doorschemeren, di gal op moet passen voo zittingen op Timor, h waar Indonesië ook een van bestuurt. In een toespraak tot ment over de kwest waarschuwde Subandr gal, dat het beter zijn in Angola kan staken, d gehele verlies van zijn ie riskeren. .Het parlement heelt l'e aangenomen, waa bezorgdheid wordt c over het Portugese op Angola, Voorts won voorgesteld, dat de Ine negering „krachtige ms neemt om een einde ean de massamoord", landen wordt een bero« „Angola in zijn strijd en te steunen".

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2