Provinciaal nieuws Binnenlands nieuws U KUNT TOGAL OtifERWACHT NODIG HEBBEN DE BRONZEN ADELAAR TERNEUZEN AGENDA AXEL AARDENBURG GROEDE SLUISKIL. SLUIS IJZENDIJKE MILITAIRE ZUIVERINC IN ZUID-KOREA Gemeenteraad van Biervliet Regering van de Dominicaanse republiek afgetreden De regering van de Domini l caanse republiek met uitzonde-I ring van de minister van Defer I sie, heeft president Joaquim Ba f laguer haar ontslag aangeboden Zij wil de president hierdoor ir-ï staat stellen een „nationale ver zoening" mogelijk te maken. D<l wens hiertoe werd door genera lissimo Trujillo kort voor zijrj dood uitgesproken. Gemeentel SSSV.»1 AARDBEIENSEIZOEN IN ZEELAND VERGEVORDERD De aanvoer van aardbeien op de Zeeuwse fruitveilingen gaat thans sterk teruglopen. Nog enkele dagen verwacht men een aanvoer van enige betekenis van dit produkt, maar dan zal het aardceienseizoen in Zeeland weer tot het verleden behoren. De zon en warmte van de laatste dagen heeft het rijpingsproces versneld. Over het algemeen is het voor de Zeeuwce aardbeienkwekers een goed seizoen geweest. Een groot deel van de produktie werd afgezet op de binnenlandse markt voor verse consumptie en ook vond er voor dit doel export plaats naai- Duitsland en België. Er worden in Zeeland veel vroe ge aardbeien geteeld en toen deze aan de markt kwamen, was het aanbod nog niet zo groot en wei-don goede prijzen gemaakt. Ook de fabrieken die de aard beien verwerken op sap in blik of glas betaalden goede prijzen voor de Zeeuwse aai-dbeien. Vanaf begin vorige week zijn de prijzen van de aardbeien voor de industrie regelmatig ge daald en ook de prijs voor verse consumptie is toen teruggelopen. Voor een deel werd dit veyeor- zaakt door het minder worden van de kwaliteit, terwijl voorts de toename van het landelijk aanbod een rol speelde. Voor wat Zeeland betreft is er sprake van een belangrijk beter aardbeienseizoen dan het vorig jaar. De opbrengst was heel wat groter en ook de prijzen waren gunstiger dan in 1960. Onder- tusen is thans in Zeeland de pluk van frambozen, rode en zwarte bessen in volle gang. De kilo opbrengst van rode en zwar te bessen is hoog maar de prij zen hiervan stellen teleur. Fram bozen zijn redelijk in prijs, al thans voor het goede produkt, maar hier valt de kilo-opbrengst tegen. SLEEPBOOT GEZONKEN De motorsleepboot „Lies" is maandagmiddag half één op de kentering van Grevelingen en Zijpe gezonken. De opvarenden kapitein F. Mouthaan en zijn zoon Floor konden worden gered door de sleepboot „Jacoba" kapi tein J. van Lent. De „Lies" trok het sleepschip „Frya" dat met 1300 ton mijnsteen van de werk- haven te Bruinisse op weg was naar de werkhaven die door Rijkswaterstaat in de Krammer plaat is gemaakt. Door de stroom liep de „Frya" uit zijn roer warop de sleepboot omver werd getrokken en kapseisde. Mulo-examens. Bij de te Goes gehouden Mulo- examens slaagden voor het A.- Giplomu met Middenstandsdiplo ma: Jan Platschorre te Sas van Gent, Wim de Regt te Biervliet, Stefanie Marthése te Axel, Cor- rie de Masier te Axel en Klaas Poppe te Terneuzen. Voor het A-diploma slaagden: Alex Vermeulen te Sas van Gent, Riet van Cadsand te Hoek, Ine ke Meeuwsen te Terneuzen en Tonny Frederiksen te Terneuzen. Voor het B-diploma slaagde: Piet de Doelder te Terneuzen. Allen leerlingen van de Open bare Ulo-school alhier. Zilveren jubileum bij de Onderl. Ziekteverzekering Nadat j.l. zaterdag de heer W. Weterings te Breda zijn zil veren jubileum vierde ais admi nistrateur van de Onderlinge Ziekteverzekering in het Bisdom Breda, heeft deze feestviering gisteren in Terneuzen plaats ge had. De dag begon met een H. Mis in de p.uociueKerk; 's middags was een groot aantal belangstel lenden aanwezig op de receptie in hotel „Des r-ays-Bas". Niet al leen kwamen zeer velen de heer Weterings en zijn familie geluk wensen, maar ook zonden velen zeer fraaie bloemstukken. Onder de aanwezigen waren o^l burgemeester mr. H. Rijp- stra, de beide wethouders en de waarnemend gemeente-secreta ris, de heer J. Versprille, pastoor Van Mechelen en kapelaan Ma- thijsen. de directeur van de Ge meentelijke Dienst voor Maat schappelijke Zorg, de heer J. Stenvert, de heer J. v. d. Gijp, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, directies van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen, en vertegenwoordigers der Ka tholieke sociale en charitatieve instellingen in Terneuzen. De voorzitter van het Interpa rochieel Sociaal Charitatief Cen trum Terneuzen/Sluiskil, de heer F. Hagenaar, hield een kor te toespraak, waarin hij de heer Weterings hartelijk dank zegde voor het vele en belangrijke werk dat hij gedurende vele ja ren in Terneuzen voor de lijden de medemens heeft verricht. Spreker wees ook op de be langrijke taak die hij voor Ka- DINSDAG 4 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, .September affaire". WOENSDAG 5 JULI. TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: September Affaire. tholiek Terneuzen vervult als K. V. P.-lid van de gemeente raad. De mens in nood, die bij U aanklopt, weet dat hij een goede vriend bezoekt, zo zei de heer Ha genaar en hij doelde hierbij ook op het werk dat de heer Wete rings doet als voorzitter van de Provinciale Zeeuwse Katho lieke Invalidenbond ,,St. Liduï- na", waarvan hij zes jaar gele den de oprichter was. Spieker herinnerde eveneens aan zijn werk in de K. A. B., die hij tot grote bloei bracht en waarvan hij jarenlang voorzitter was. Ook de H. K. W. had ge durende al die jaren zijn inten se belangstelling. iDe heer Hagenaar meende dat een blijvend geschenk hier ze ker op zijn plaats was en bood de heer Weterings, namens alle Katholieke verenigingen een fraai radiotoestel aan. De heer Weterings dankte allen hiervoor zeer hartelijk en hoopte dat God hem nog lang een goedé gezondheid zal geven om zich in dienst van de lijdende medemens te stellen. Op maatschappelijk terrein be woog de heer Weterings zich in alle richtingen. Nu is hij nog van zeven Katholieke instellingen be stuurslid. Na de bevrijding werd hij be noemd in de noodgemeenteraad. Hij werd gekozen in de gemeen teraad en met een onderbreking van 2 jaar nam hij er zitting in, hoofdzakelijk als fractieleider van de K. V. P; secretaris van de Schooltandverzorging Oost Zeeuws-Vlaanderen en penning meester van de afdeling West Zeeuws-Vlaanderen; penning meester van de Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum Ter neuzen/Sluiskil; bestuurslid van de Federatie van Beschuttende Werkplaatsen in Zeeland en be stuurslid van de regionale werk plaatsen te Terneuzen. Verkeersongeval. Gisternamiddag te ongeveer half vijf had de heer P. Z. uit Heinkenszand het ongeluk dat, toen hij met zijn Volkswagen met een snelheid van 65 a 70 km per uur op de Oudelandseweg reed, dat de linker achterband van zijn auto klapte. Hierdoor begon de auto te slin geren, waarop de heer Z. de macht over het stuur verloor en de auto zodanig kantelde, dat zij op de linkerzijde op het langs de rijweg liggend rijwielpad terecht kwam. Het liep voor de heer Z. won- derbest af, want toen hij door omstanders uit zijn benarde po sitie werd bevrijd, bleek hij geen enkel letsel te hebben bekomen. De Volkswagen was zwaar be schadigd. Oriëntatierit. De Z.E.V.A.C. organiseerde een oriëntatierit, die begon in Ter neuzen, terwijl de finish in Bier vliet was. De rit liep over een afstand van 70 km. Waarschijnlijk door de grote hitte waren er maar weinig deel nemers, doch de wedstrijd ver liep uitstekend, ondanks enkele moeilijkheden, die zich te IJzen- dijke en Groede voordeden. Tijdens de gezellige maaltijd in hotel „Van den Hemel" werden door de burgemeester van Bier vliet, de heer A. P. Kostense, de prijzen uitgereikt. De uitslag luidde: 1. Zr. De Jongmevr. De Groot, 21 str.p.; 2. Hr en mevr. Verstraten, 26 str.p.; 3. Hr en mevr. Risseeuw, 27 str.p.; 4. 'Hr en mevr. v. d. Vijver, 28 str.p.; 5. Hr I. de RuijsscherA. Brevet. 66 str.p. De heer en mevr. Verstraten uit IJzendijke kwamen in het be zit van de Z.E.V.A.G.-wisselbe- ker, terwijl de heer en mevr. v. d. Vijver een beker ontvingen, die door de Amstel-brouwerijen beschikbaar was gesteld. de expositie verschillende evene menten verzorgen. Voordat de tentoonstelling of ficieel werd geopend, was een aantal genodigden bijeengeko men op net gemeentehuis, waar een tweetal lezingen werd ge houden, die de vrije tijd en liet toerisme tot onderwerp hadden. Zo sprak dr. W. Dusarduijn, socioloog, over „Het Toerisme" en de heer E. Grosfeid over „De besteding van de vrije tijd". De lezingen gaven later in 't Elder- schanspark aanleiding tot een levendige discussie. Muzikaal bezoek. De Chr. Fanfare „Hosanna" zal bij gunstig weer morgen avond de buitenwijken Vaartwijk en Mag ret te bezoeken. Jaarvergadering van „Nut." het ln de het sociëteitsgebouw were jaarvergadering gehouden van het departement SIuis/Aar- lenburg van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. De voorzitter, ds L. Blom uit Aardenburg, werd met algeme ne stemmen in het bestuur ge kozen- Deze winter zal de vereniging een viertal ontspanningsavonden voor haar leden organiseren, n.I. twee in Sluis en twee in Aarden burg. Hierbij zal getracht worden een geschikt toneelgezelschap aan te trekken en een filmavond te organiseren. Het verenigingsjaar zal in de toekomst om praktische ïedenen samenvallen met het kalender jaar. Opening tentoonstelling. In het gebouw op de Elder- schans is een tentoonstelling in gericht over toerisme en vrije tijdsbesteding. Het betreft hier een aantal stands in hoofdzaak van Aardenburgse zakenlieden, die willen demonstreren op welke wijze de mens in deze tijd zijn vrije uren kan besteden, een pro bleem dat urgent is geworden, nu de vijfdaagse werkweek overal doordringt. Gezonde sport beoefening, vissen, reizen en trekken, fotograferen, het kwe ken van bloemen en planten en vele andere dingen zijn hier te zien. Het initiatief is uitgegaan van de stichting streekverbetering in samenwerking met V.V.V. Deze laatste zal als entourage rond Gemeenteraad aanvaardde het 100 %-plan van de P.Z.E.M. De raad van Groede aanvaard de vrijdagavond een plan van de P.Z.E.M. voor de volledige elek trificatie van de gemeente. Er zijn nog 23 z.g. onrenda bele aansluitingen in Groede. Deze zullen de gemeente onge veer 23.000 gaan kosten. De resterende kosten worden als volgt gedragen: 10 dooi de provincie, 37 door de P.Z.E.M., terwijl de belangheb benden zelfs 33 dienen bij te dragen. Deze laatste bijdrage dient de gemeente te garanderen, evenals het geschatte stroomverbruik van de percelen, waarvan de eigenaars weigeren aan te slui ten. De laatste voorwaarde is niet erg aanlokkelijk. De voor zitter stelde voor, hierover nieu we onderhandelingen aan te knopen. Een verzoek van de voetbal vereniging om een bijdrage in de kosten van de receptie, gehou den ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan, werd afgewezen. Gunstig beschikte de raad op een verzoek van de Nederlandse Amateur-Toneelunie om een sub sidie in de kosten van de aan stelling van een toneeladviseur voor Zeeland. Ook de toneelvereniging Groe de heeft in het verleden met ge noegen gebruik gemaakt van de adviezen van de heer Lemaire en heeft van z'n vakkennis heel wat opgstoken. De raad verleende een bijdrage van 25. Aan mevr. J. Meulendijkvan Peenen werd eervol ontslag ver leend als schoonmaakster van het gemeentehuis. Met terug werkende kracht tot 1 jan. 1961 werd het salaris van de schoon maakster gebracht op 1,50 per uur. In plaats van de gebruikelijke letteraanduiding voor de wijken stelden B. en W. voor straats- gewijze nummering te gaan in voeren. Er zullen naambordjes vervaardigd worden. Dit zal voor mensen van elders heel wat ge makkelijker worden. St. Bavo- dijk 10 zegt nu eenmaal meer dan W 281. De naamloze weg van Buiten- lust naar Groede wordt de Prov. Weg. De weg GroedeNieuw- vliet wordt Nieuwvlietseweg, terwijl de Rijksweg nu ook offi cieel deze naam zal krijgen. Adspirant elektro-technisch opzichter. Op het te Arnhem gehouden examen, behaalde de heer E. van Passel uit Sluiskil het diploma adspirant elektro-technisch op zichter. Schoolreisje. De leerlingen van de Christelijke school maakten een schoolreisje naar het bekende recreatie-oord „De Efteling". Onder leiding van het onder wijzend personeel werd de tocht met een extra-bus ondernomen en, ondanks het zeer warme zo merweer, vermaakten de kinde ren zieh uitstekend in sprookjes park en speeltuin. Afscheid Kon. Marechaus see-brigade. Vrijdagmiddag vond in de ma- recnausseekazcme het afscheid plaats van de brigade, welke 120 jaren in IJzendijKe is gevestigd geweest. Burgemeester Ficq en de ge meente-secretaris waren bij dit afscheid aanwezig. De districtscommandant ma joor E. N. Spronk wees er op dat 't vertrek een gevolg is van de Benelux-overeenKomst. Spreker liet de geschiedenis van de 120 jaar marechaussee-brigade in de streek de revue passeren. De majoor dankte de eurgemeester voor de prettige samenwerking en bood hem ais aandenken een Delfts blauw-wandbord met wa pen aan. De burgemeester betreurde het vertrek van de brigade, want het wapen is met de ingezetenen ver groeid en moeilijkheden zijn er nooit geweest. Het Zuidkoreaanse ministerie van Landsverdediging heeft maandagavond medegedeeld dat 35 hoge officieren, in de rang van brigade-generaal tot luite nant-generaal en vijf admiraals „op hun verzoek" de actieve dienst hebben verlaten. Dertig van de 35 gepensioneer den zijn legerofficieren, drie de den dienst bij de luchtmacht en twee bij het korps mariniers. Een der twee laatstgenoem den was bevelhebber van het korps mariniers. Onder de thans gepensioneer den bevinden zich luitenant- generaal Han Tioeng Soen. ge wezen voorzitter van de commis sie voor militaire strategie van de opperste raad, luitenant- ge neraal Sjin Joeng Joen, voorma lig bevelhebber van het korps mariniers en generaal-majoor Paik Soen Jin, voormalig minis ter van Financiën in de Junta, die verleden maand als zodanig is afgetreden. BEWONERS VAN HAAGS WOONWAGENKAMP ZWIJGEN Nog steeds is de Haagse poli tie er niet in geslaagd licht te biengen in de aanslag op de 27- jarige Rijswijkse koopman VV. N., die zaterdagavond in een Haags woonwagenkamp is ge pleegd. Geen van de bewoners van dit kamp verleent enige medewerking. Zij doen het allen voorkomen als of zij niets ge hoord of gezien hebben, dat een aanwijzing zou kunnen vormen. Niettemin ligt het slachtoffer met negen schietwonden in ern stige toestand in het ziekenhuis. Er is op hem geschoten met een stengun, dat staat wel vast. De aanleiding tot de schietpartij is vermoedelijk het feit geweest dat een man, of dat N. is ge weest is ook niet bekend on besuisd met een auto het kamp kwam binnenrijden. Hij zou bijna een 5-jarig kind omver hebben gereden en dit wekte de woede Woningwetwoningen onderhands aanbesteed raad De raad van de gemeente Biervliet kwam vrijdagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeeser A. P. Kosten se. Ingekomen was een schrijven van de minister van Economi sche Zaken met betrekking tot de Winkelsluitingswet 1951. Hierin werd gewezen op het feit, dat in de Tweede Kamer herhaaldelijk is gesproken over de goedkeuring van de minister tot het openstellen van winkels op zondagen. De omstandigheden, die ten grondslag lagen aan deze goed keuring, zijn zodanig gewijzigd, dat openstelling op zondagen niet meer noodzakelijk is. De gemeentebesturen worden nu uitgenodigd de winkelslui tingsverordening op dit punt in te trekken. Na overleg met de middenstandsorganisaties en de Kamer van Koophandel bleken B. en W. nog geen standpunt in deze kwestie te hebben ingeno men. Aan de drie Stichtingen in Zeeland, welke zich bewegen op het terrein van de sociaal-peda gogische zorg aan geestelijk min der validen, die gezamenlijk een subsidie verzochten uit de ge meentekas, werd 10 cent per in woner toegekend. Aan de heer J. C. Haak werd het perceel bouwgrond aan de Schoollaan, waarop thans de noodwoning van de heer G. Geensen staat, toegewezen voor 4,per m'-. Aan mevr. Wed. E. Vervaet Buijsse werd circa 450 m- grond, gelegen aan de Braakmanlaan voor 5,per m- verkocht. Voor dezelfde prijs werd de heer Jac. J. Dhondt eigenaar van een perceel grond, groot cir ca 625 m-, gelegen aan de Schoollaan, hoek Braakman laan. i Een bedrag van ƒ7590,— werd uitgetrokken als gemeentelijke bijdrage in de kosten van de aansluiting op het elektriciteits net van 11 percelen in het on rendabele gebied en wel in de Koninginne-, Beukels-, Briels- en St. Pieterspolder. Onderhandelingen voor de aansluiting van nog 16 percelen in de Paulinapolder liepen op niets uit, omdat een te groot aantal gegadigden wegens de fi nanciële consekwenties er voor terugschrokken zich te verbin den. i Bijna had het provinciale 100 plan van de P.Z.E.M. de mogelijkheid tot aansluiting van de 11 percelen doorkruist. Ten slotte is de P.Z.E.M. bereid gevonden haar vroegere toezeg gingen ten aanzien van deze 11 percelen te honoreren. Besloten werd aan de ge meente-opzichter een autokos tenvergoeding toe te kennen van 1000,per jaar. De 5-daagse werkweek werd ingevoerd. Om geen moeilijkhe den te krijgen, werd bepaald, dat de burgerlijke-stand op zaterda gen geopend zal zijn van 9 tot 9.30 uur. De verordening op de heffing van keurlonen ingevolge de Vleeskeuringswet werd vastge steld, gelijk aan die van de ge meente IJzendijke, dit om een uniforme verordening te heb ben, zo het in de toekomst mocht komen tot een nieuwe gemeenschappelijke regeling op het terrein van de vleeskeu ringsdienst, zoals dit enkele ja ren geleden het geval was ge weest. De jaarwedde van de keuringsveearts werd bepaald op 6000,per jaar, terwijl de autovergoeding werd vastgesteld op 1000,— De voorzitter deelde mee, dat ter realisering van het aan de gemeente Biervliet toegewezen bouwvolume drie plaatselijke aannemers werden uitgenodigd prijsopgaaf te doen. Aan de heer P. de Vogelaar werd prijs ge vraagd voor de bouw van 5 wo ningwetwoningen aan de Zuid zijde van de Schoollaan en aan de heer Th. van Waes een prijs opgaaf voor de bouw van 5 wo ningwetwoningen aan de School laan Noordzijde, terwijl aan de firma P. Faas en Co prijs ge vraagd werd voor de 6 aan de z.g. Kaaidijk te bouwen bejaar denwoningen. De aannemers hebben hun opgave voor 1 maand gestand gedaan. Nu is het wachten op de goedkeuring. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer J. W. Verplan- ke of het brandweerpersoneel voorzien is van deugdelijke brandweerkledij. Dit bleek niet het geval te zijn. B. en W. zul len er aandacht aan schenken. De heer A. Klaeijsen zei, dat men nu op de wijk Driewegen over een prachtige school be schikt. Vroeger regenden de kinderen er uit, thans is het de zon die de kinderen uit de school jaagt. Het is niet te hou den in de klassen. Spreker vroeg op korte ter mijn gordijnen of zonwerende schermen aan te brengen. De voorzitter zei dat juist deze morgen opdracht was gegeven luzaflex aan te biengen, waar van de kosten ƒ760,zullen be dragen, althans voor twee loka len. Voorts vroeg de heer Klaeij sen aandacht voor de 15 woning wetwoningen te Driewegen. Hij meende, dat deze woningen niet voldoen aan de eisen, die men heden ten dage stelt. Zo is er in de keuken en de gang nog geen plafondje aangebracht en kijkt men tegen de balken aan. Voorts is de toestand van de vloeren niet bepaald ideaal. De voorzitter zei, dat inder tijd te veel op deze woningen bezuiningd moest worden om ze gebouwd te kunnen krijgen, mans wreekt zich dat. Nage gaan zal worden of de woningen opgeknapt kunnen worden uit de reserves. Ter gelegenheid van het 120- jarig bestaan van de muziekver eniging „Harmonie van Bier vliet" zal de nieuw aangeschafte verplaatsbare muziektent wor den overgedragen. B. en W. werden gemachtigd in voorkomende gevallen de muziektent bij wijze van vrien dendienst aan een nabuurge meente af te staan, waarbij dan het transport, alsmede het op bouwen en afbreken door de eigen mensen dient te geschie den, waarvoor een vergoeding gekeven dient te worden. 'De raad was van mening dat het niet de bedoeling is van de muziektent een verhuur-object te maken. van enkele kampbewoners. Zo ver is de politie in haar onder- zoek gekomen, maar dan lost Je zaak zich op in nevelen. Men neemt aan dal de stengun waar uit de schoten zijn gelost, kort na het gebeurde mei een auto uit het kamp is gebracht. Waar heen en door wie is onbekend, evenals niet is na te gaan wie bij de ruzie betrokken waren, welk kind bijna omver gereden' is, of Franse, doortrekkende woonwagenbewoners die zater dagavond in het kamp hebben verbleven, en zondag zijn ver trokken iets met de zaak te ma ken hebben enzovoorts. Tot diep in de middag heeft de jxilitie zondag het kamp be waakt maar het is er na de schietpartij rustig gebleven. IN PUT VERDRONKEN Zondagavond is de 38-jarige heer C. de Gram uit Geldermal- sen verdronken, toen hij wat ver koeling zocht in het water van een gegraven put achter -Jen steenfabriek te Buren. Hier wa ren veel mensen aan het zwem men. De heer De Gram was de zwemkunst niet meester. Hij is verdronken voor de ogen van zijn vrouw en twee kinderen, die zich op de wal bevonden. JONGEN VERDRONKEN In het Van Starkenborg'n- kanaal te Groningen is zondag middag een 9-jange jongen Ah de Jong bij het baden verdron ken. Een vriendje zag hem liet water inlopen en daarna onder water verdwijnen. Hoewel om standers verschillende malen do ken kon het slachtoffer niet wor den gevonden. De rijkspolitie te water haalde in de loop van de middag het lijkje boven water. Muis was niet voor de poes Ongewild heeft een Almelose automobilist het leven gered van een kleine grijze veldmuis. De autobestuurder kon op een ogenblik niet voorkomen, dat hij een plotseling oversteken de kat aanreed. De man stopte, stapte, uit en keek wat er van de poes geworden was. Het beest bleek er al zijn zeven spreekwoordelijke levens bij te hebben ingeschoten. De autobestuurder wilde reeds /fijn réis vervolgen, toen hijl zag. hoe zich een kleine muis loswerkte uit de bek van de zojuist overleden kat. Een muis, die kennelijk niet voor de poes was (Adv.) Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in nuis. Iets dat snel én af doend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. er, drog. TOGAL 0 95: 2.40; 8.88. door BARONESSE ORCZY 60) (Nadruk verboden.) En St. Genis, die dacht aan Laffray en Grenoble, die wist hoe het op 't ogenblik in Lyon toeging, haalde zijn schouders op. Toen hij eindelijk weg was, keerden Crystal's gedachten weer terug naar Clyffurde. „Wat een ellendige bedrieger, tante," riep zij uit en weer sprongen de tranen in haar ogen. „Wat een gemeen ver raad!" Madame haalde haar schou ders op en nam haar breiwerk. „We zijn de laatste tijd al wat gewend.Het verraad van mijnheer Clyffurde zit je meer dwars dan dat van Victor de Marmont." Crystal keek geschrokken op, en zei„Dat is ook zo. Van Vic tor De Marmont heb ik nooit gehouden, maar mijnheer Clyf furde leek eerlijk en sympa thiek. Als ik hem nog ooit zie, dan zal ik hem vertellen, wat ik van hem denk. Ik haat hem, die ellendelingzo'n verra der. Ik hoop, dat ik hem nog eens net zo veel verdriet kan aandoen, als hij mij nu heeft gedaan „Kind kind schrok madame, en zij dacht bij zich zelf „Dat moet haar Engelse bloed zijn." HOOFDSTUK VII DE TERUGKEER IN PARIJS I De zegetocht van Napoleon ging ononderbroken verder, van de Golf van Jouan tot Parijs. Na Laffray en Grenoble kwam Lyon, waai de zijdewe vers van La Guillotière zich bij duizenden verzamelden, om de barricades te vermorzelen, die op hun brug gebouwd waren om de komst van de Keizer te we ren. Zij zagen, hoe hij hun stad binnentrok, zij wuifden hem toe met hun zakdoeken en hoeden en ter ere van zijn terugkomst werden de driekleurige vlaggen en kokardes weer uit de kasten opgevist, waar zij voor een jaar verborgen, maar niet vergeten, weggestopt waren geweest. Na Lyon kwam Ville-franche, waar duizenden boeren en werk lieden hem bij de vrijheids boom opwachtten. In de top hadden zij een bronzen adelaar gezet, een overblijfsel van een oude standaard, die nu als goud in de stralen van de ondergaan de zon schitterde. In Nevers was de stadsbevol king al even enthousiast. In Chalon-sur-Saöne namen de werkmensen de artillerie-voor raden in beslag, die bestemd waren voor het leger van de Comte d'Artois! De besturen van de verschil lende departementen en steden toonden zich verbaasd, maar zijn doodsbang. „Dit is een nieuwe revolutie!" fluisterde zij verschrikt. Jahet is een nieuwe revolu tie, een opstand van de boeren en van de armen. Zij koester den een bittere haat tegen het oude régime, dat teruggekeerd was met al zijn oude arrogantie en zijn vroegere dwingelandij. Hierdoor groeide de trouw, die het leger de Keizer toedroeg. Het volk en het leger werden door dezelfde geestdrift bewo gen. Zij schaarden zich schou der aan schouder achter Na poleon de kleine man met zijn gedeukte hoed en zijn oude grijze jas. In hem was de geest van de grote revolutie vertegen woordigd, de grote worsteling voor de vrijheid, die eenmaal komen zou. Het leger van de Comte d'Ar tois bleek machteloos tegenover de meeslepende stroom van geestdrift, machteloos tegen over ontevredenheid en deser tie. Het leger zou in de Proven ce zijn werk wel gedaan hebben, want de Provence was konings gezind, maar Napoleon nam zijn route over de Alpen en vermeed de Provence. Toen hij Lyon be reikte, had hij zelf een leger en de Comte d'Artois bang voor nog meer verraad en erger ne derlagen oordeelde het wij zer, terug te trekken Vele ko- ningsgezinden meenden, dat, als er maar één enkel schot gelost was, Napoleon's opmars naar Parijs gestuit zou zijn. Maar er werd geen schot gelost. Bij Laf fray gaf de commandant het bevel om te vuren, maar zelf deed hij het niet. In Grenoble ging het al niet anders. „De manschappen verklaren, dat zij hun eigen ofificieren zullen doodschieten, als er één het hart heeft de Keizer iets te doen," had St. Genis gezegd. En in Lyon was er geen schutter, geen koningsgezinde, geen vrijwilliger, zelfs geen zwerver, die bereid was dat eer ste schot te lossen en hoewel maarschalk Macdonald beweer de, dat hij het zelf zou doen, bedacht hij zich op het laatste ogenblik, toen hij te midden van zijn aarzelende troepen recht tegenover de overwinnaar van Austerlitz en Jena stond: de man in zijn grijze jas, die hem op de slagvelden van Lombar- dije tot maarschalk van Frank rijk en hertog van Tarante ge slagen had, zijn wapenbroeder, die zijn eigen legerrantsoen met hem gedeeld had, die naast hem bij de bivakuren had geslapen en voor wie nu van het ene eind van Lyon tot het andere de kreet opging: „Vive l'Empe- reur!" (Wordt vervolgd.) JONGELUI OVERVIELEN EINDHOVEN AAR. In het afgelopen weekend heeft de Enschedese politie vier jongelui gearresteerd, die er van verdacht worden een Eindhove- naar te hebben beroofd en mis handeld. De daders, allen uit En schedé afkomstig, zijn: de 17- jarige bankwerker J. W„ de 17- jarige monteur H. K., de 18-jarige textielarbeider J. D. en de 19- jarige Bakker H S. Dit viertal had zaterdagavond een inwoner van Eindhoven, de 50-jarige M. J. M., toen deze zich in een urinoir aan de Parkweg in Enschedé bevond, bedreigd. Ze eisten zijn geld, waarop M. een portemonnaie met vier gul den overgaf. Blijkbaar was dit echter niet voldoende voor de overvaller, want ze begonnen hem toe te takelen en gooiden hem vervolgens in een hek van J prikkeldraad. M. die had geweigerd zijn por-1 tefeuille af te geven, slaagde et tenslotte in weg te komen. Hij sprong in zijn auto en reed, ge wond als hij was, naar het poli tiebureau. Daar kon hij een vrij nauwkeurig signalement van de overvallers opgeven. Enkele urer. later kon de politie hen dan ook arresteren. BRAND IN FABRIEKSLOODS Om even voor drie uur maan dagmiddag ontdekte personeel van de draaierij van de N.V. Ver enigde Glasfabrieken aan de Zuidhavenweg te Schiedam brand in de emballage loods van deze N.V. In deze loods liggen de kar tonnen dozen opgestapeld die ge bruikt worden voor de verpak king van flessen. De brand is door nog onbekende oorzaak in deze stapel karton ontstaan. De bedrijfsbrandweer ging met haai motorspuit de brand als eerste te lijf. Zij moest echter al spoedig de hulp inroepen van de Schie- damse gemeente brandweer. Deze rukte met groot materiaal uit. Met 15 stralen werd het smeu lende karton bespoten. Het blus- singswerk was moeilijk door de enorme rookontwikkeling, waar tegen de brandweerlieden zich moesten wapenen met maskers, let personeel van de aangren zende technische afdeling moest deze afdeling ontruimen. Later is het vuur overgeslagen naar I een ander deel van de loods. Ook de Rotterdamse brandweer is I uitgerukt, doch haar assistentie bleek niet dadelijk nodig. KERSENPLUKKER VERONGELUKT De 49-jarige landbouwer Jut-| ten uit Höngen in „De Zelfkant"! is maandagmiddag bij het ker-l sen plukken uit een boom geval-1 len. De man was op slag dood I Het slachtoffer was gehuwd en| vader van drie kinderen. MEISJE ONDER AUTO Maandagmiddag is in Beusi-I chem het zevenjarig meisje Cor-" rie van Mourik op de Beneden-i molenweg onder een personen-I auto geraakt. Het kind was or( slag dood. Oostburgs Raad rje raadsvergadering „pnte Oostburg begc raadhui® hoorde de ra volkslied aan, dat ter o verjaardag van Z. K. üernhard door Oostbu ziekgezelschap ten geho L' Ster4 terwijl in de r de tonen van vrolijke nD< doorklonken ont zic.o over dit raadhuis discussies. Nadat de vergadering nneid door burgemeesi var. Leeuwen werd met stemming van de raad lukstelegram gezonde Prins Bernhard. Naar aanleiding van komen stukken merkte ph de Vuijst op, dat c voor de Zeeuwsche school voor Oostburg n stijgen. Het is nu reeds -eworden, welk bedrag emeente als Oostbur antwoord is. De raadsvoorzitter mee. dat bij de behand ae begroting dit aan kan komen. Aan de heer T. H weid ontslag verleend oude talen aan het Ko: mina lyceum, aan mej. Heuvel als onderwijzer Op-U. L. O. school, gral san Ghijs en D. Tege werkman werd eveneer verleend. Over de aan te ste werkman ontstond een aaar de heer Terheijde lege de vraag voorlegt niet beter zou zijn de ken in het vervolg aar den. j uitvoerig kwam het i een goede opzichter, Oostburg de laatste j; geleden, tot uitdrukkir „erneester sprak de aat, nu er een vakkuni ter benoemd is. de z regelmatiger en be marcheren. De heer D. H. B Utrecht werd bent leraar oude talen aar WiJhelmina Lyceum. Aan ae arae kwan zoeik van de gebr. Va en de firma Barra t« om een stukje grond aankopen voor de bo garages. 3. en W. stelden d« om het stuk grond to aan de firma Van d Terneuzen, daar dez( eerste het verzoek t richtte om het stul kunnen kopen. Hiertegen kwam rendregt in het g meende dat een plaai nemer vóór moet ga neer De Coene was toegedaan. i De heer Dekker ter, dat ook de plaa nemers veel buiten meente werken. Ten slotte werd grond aan de heer V uit Terneuzen toege' B» £>eze Stichting raad een bedrag var v silenen uit de voor het laten ont een schetsplan vooi dan tehuis. De heer P. de Vu en W. de Stichting een architect aan t overleg met het cc en W. De heer E. Dek dat het beter was, tmg zelf had gepro ste dekkingsmiddel schetsplan te vindi hei uitschrijven va ■De heer E. De aan, dat b.v. voor te Sluis de Herv. rant is. Voor het i wen tehuis te Sch< Ger. Kerk garant. De voorzitter zet het voor deze stic staat van elk ke: v.el erg moeilijk i nanciële achtergrc voor de plannen, zijn, aldus de r; cat er mensen zij willen spannen oi den tehuis met i van 60 bedden te krijgen Zonder stemmir vraagde crediet t leend. Bouw raadh maals ter s] Aan de orde k' de voorlopige v ue gemeentereke jaar 1958, het jac mrg's raadhuis i bet zich aanzien, tie van onderzoe] van deze rekeni oud zeer zou stu Duidelijk kwar tn burgemeester tracht dit gevoel bij de raadslede den, dat de raac gekend is in d en geen voldoen gehad in de t lóthans niet hee welke doeleinde Precies nodig w Er is rond de tmanipuleerd me gelden, en de ra nig direct in dit De heer De V

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2