Minister Van Rooy gaat heen Boodschap van Nehroe aan Kassein Indonesië onderzoekt de noodzaak van een invasie in West-Irian Venezolanen verzoeken asyl te Willemstad DINSDAG 4 JULI 1961 17e Jaargang Nr 5338 OOK STAATSSECRETARIS ROOLVINK DIENT VERZOEK OM ONTSLAG IN Hitte werd 20 Belgische militairen te machtig Negen Belgen omgekomen door verdrinking CUBAANS VLIEGTUIG TOT LANDEN GEDWONGEN BELGISCHE AUTO VLOOG IN BRAND: VIJF DODEN Twee meisjes en een jongen KOEWEIT Engels perscommentaar op Koeweit Premier van Zuid-Korea afgetreden KOEWEIT IN HET LAGERHUIS Nederlander verdacht van moord in Engeland gearresteerd Nasoetion beschuldigt Nederland in verklaring over Nieuw-Guinea DE AMERIKAANSE ZEELIEDENSTAKING Zuidvietnamees vliegtuig neergeschoten Bestrijding insektenplaag in Egypte en Syrië President Soekarno over Nederlands Nieuw-Guinea HET WEER MEER WIND. WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankerine bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal; pet maand f2.— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per acvertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. MINISTER MARIJNEN ZAL TIJDELIJK BEHEER OP ZICH NEMEN Het kabinet van de Koningin deelt mede: De minister van Sociale Zeiken en Volksgezondheid, mr dr C. J. M. A. van Rooy, heeft d.d. 2 juli 1961 aan H. M. de Koningin ver zocht hem ontslag te verlenen als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid wegens redenen van persoonlijke aard, verband houdende met het verloop der besprekingen over het wetsontwerp algemene kinderbijslagverzekering. H. M. heeft bij Kon. Besluit van gisteren dit ontslag verleend onder dankbetuiging voor de diensten aan haar en den lande be wezen. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft overeenkomstig hetgeen staatsrechtelijk gebruikelijk is in aansluiting op de ontslagaanvrage van de minister aft Sociale Zaken en Volksgezondheil eveneens aan de Koningin zijn verzoek om ontslag doen toekomen. H. M. de Koningin heeft deze ontslagaanvrage in beraad genomen. H.M. heeft oe minister van Landbouw en Visserij, mr V. G. M. Marijnen, belast met het tijdelijk beheer van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De tropische temperatuur van zondag is een 20-tal Belgische militairen te machtig geworden. Zij werden door de warmte be vangen tijdens de plechtigheden, die zondag in Hasselt werden ge houden ter gelegenheid van de dodenherdenking van de Lim burgse gesneuvelden. De militai ren behoren tot het 62e Belgi sche artilleriebataljon. De plechtigheden werden daar na aanzienlijk bekort. Het afgeslopen weekeinde zijn minstens negen Belgen door ver drinking om het leven ge komen. Onder hen was een moe der uit een gezin van vijf kinde ren, die verdronk bij het zwem men in het Albert-kanaal bij Hasselt. Een 56-jarige vrouw in Brus sel werd zondag in haar woning door de hitte bevangen. Zij over leed voordat medische hulp kon worden gegeven. Op verschillende plaatsen is zondag het wegverkeer gestremd als gevolg var. smeltend asfalt. Aan de kust moest een betonweg worden afgesloten, omdat één van de betonstroken door uitzet ting ruim tien centimeter boven het wegdek uitstak. Gewapende inzittenden hebben maandag een Cubaans passa giersvliegtuig in Miami laten landen. Een Cubaanse bewaker aan boord is neergeschoten. Hij is ernstig gewond. De Cubaanse piloot zou heb ben verklaard dat er kort na het opstijgen van Havanna al een vuurgevecht uitbrak. •Drie passagiers en de beman ning willen naar Cuba ter ug. De overige 13 passagiers hebben verzocht in Amerika te mogen blijven. Op de autoweg van Brussel naar Oostende heeft zich zon dagavond een ongeval voorge daan, waarbij vijf personen het leven hebben verloren en zeven ernstig gewond naar een zieken huis zijn overgebracht De auto van een gezin uit Oostende vloog door onbekende oorzaak onder het rijden in brand. De bestuurder verloor de macht over het stuur. De wagen reed door de haag, die de twee weggedeelten scheidt, en botste op drie auto's, die uit de tegen overgestelde richting kwamen aangereden. De vijf omgekomen slachtoffers zaten allen in de auto die het ongeluk veroor zaakte. - DRIELING IN GRONINGEN In huize „Tavenier", de kraam- afdeling van het Diakonessen- huis in Groningen, is maandag een drieling geboren. Mevrouw A. PotHovinga uit Groningen bracht drie welgeschapen kinde ren ter wereld: twee meisjes, één van 1920 en één van £080 gram en een jongen van 2310 gram. Het eerstgeboren meisje en de jongen zijn in een cou veuse ondergebracht, het zwaar ste meisje in een isolette. De heer en mevrouw Pot had den reeds een jongetje van drie en een halfjaar. Premier Nehroe heeft gene raal Kassem een boodschap, ge zonden waarin hij de hoop uit spreekt dal Irak een vreed zame oplossing zal zoeken vour het geschil met Koeweit, aldus is in New Delhi vernomen. Men meent dat de Engelse regering Nehroe heeft verzocht zijn in vloed aan te wenden om te trachten een gewapend conflict te voorkomen. Nehroe heeft vrij dag op een persconferentie ver klaard dat India Koeweit als een onafhankelijke staat beschouwt. De Engelse bladen zijn ver deeld over de vraag of de En gelse troepen in Koeweit reeds „het vereiste eflecte" hebben be reikt en dienen te worden terug getrokken. Het liberale blad „The Guar dian" meent dat de landingen uit militair oogpunt „zeer in drukwekkend" zijn geweest. „Misschien is het doel reeds be reikt en heeft generaal Kassem afgezien van zijn annexatieplan nen, gesteld dat hij die ooit heeft gekoesterd. Wanneer dit het geval is moe ten de Engelse troepen hoe eer der hoe beter worden terugge trokken, Het onderhandelen met generaal Kassem is meer een zaak voor zijn broeders Arabie ren of de Verenigde Naties dan voor ons." „Wellicht zal de heerser van Koeweit niet volkomen gelukkig zijn wanneer de Engelse troepen worden vervangen door soldaten uit de broeder landen, want wei nig Arabische machthebbers zijn, gelijk de Engelsen, geen belang hebbende partij". „Maar er staan reeds troepen uit Saoedi-Arabië op zijn grond gebied, en hij zal zich waarschijn lijk veiliger voelen wanneer ver schillende Arabische regeringen, wier belangen onvermijdelijk moeten botsen, eveneens troepen ï>e premier van Zuid-Korea, g» oeraal Tsjang Do Yong. is af gebeden. Uy de bekendmaking van zijn ontslagname als premier en vooizitter van de opperste natio nale iaad verklaarde de gene raal tot het besef te zijn geko- men ?at de beide functies „te zwaarvoor hem waren en dat het tijdstip was aangebroken waarop een krachtiger en be- voegder hoofd de leiding van de revolutie in handen moet nemen. Dp bekendmaking van de onts- slagname door generaal Tsjang Do Yong werd gedaan door een woordvoerder van de Opperste Nationale Raad, die voorts mede deelde dat generaal Tsjang niet in arrest is en dat nog geen nieuwe voorzitter en nieuwe premier zijn benoemd. Het ontslag werd bekendge maakt na afloop van een onder voorzitterschap van Tsjang Do Yong gehouden kabinetsverga dering. De 38-jarige generaal kwam aan het bewind, toen op 16 mei de anti-communistische militaire junta zich na een kort vuurge vecht rondom de regeringsgebou wen in Seoel van de macht meester maakte. Na de staats greep beloofde hij uitroeiing van de corruptie in de staatsbureau cratie, vestiging van een demo cratische politieke structuur en bestrijding van het communisme. Generaal-majoor Pak Tsjong Hi is benoemd tot voorzitter van de Opperste Nationale Raad, als opvolger van Tsjang Do Yong. De minister van Defensie, lui- tenant-general Song Yo Tsjang treedt tevens als premier op. zenden. Engeland moet zijn troe pen terugtrekken Zodra de Ara bieren de dreiging van Irak hei> ben teniet gedaan"; Het blad meent dat dit wel licht, op korte termijn mogelijk is, omdat er in Irak regerings functionarissen zijn ..die enige ervaring hebben in 't handhaven va de stabiliteit van hun land, on danks de geringe stuurmans kunst van hun leiders". De ..Daily Telegraph" (onaf hankelijk conservatief, acht Je kans op militaire acties langs de grens tussen Koeweit en Irak ge ring. „Maat tot het tijdsiip waarop de betrekkingen tussen Irak en Koeweit ingrijpende ver anderingen hebben ondergaan en dat is niet voor Koeweit, met de onvoorwaardelijke steun van Irak, in zowel de Verenigde Na ties als de Arabische liga is op genomen - blijft de situatie kri tiek en zal Engeland ais de be langrijkste bondgenoot van tie heerser van Koeweit moeten op treden". De „Financial Times" wijst er op, dat de olie uit de bronnen van Koeweit is blijven vloeien, en dat er geen tekenen zijn die wijzen op een vijfde colonne in Koeweit of een op 'handen zijnde opstand tegen de heerser. „De grens met Irak is thans zó versterkt dat zelfs de onbe rekenbare generaal Kassem zich wel tweemaal zal bedenken al vorens zich in een militair avon tuur te storten". Premier MacMillan heeft gis teren in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse troepen slechts met een verdedigend doel in Koe weit zijn en op grond van ver dragsverplichtingen. Zij zullen worden teruggenomen zodra de sjeik van oordeel is dat de on afhankelijkheid van het land niet meer in gevaar is. De sjeik heeft in de ochtend van 30 juni om Britse bijstand verzocht. De leider van de labour-oppo- sitie, Hugh Gaitskell, zei van mening te zijn dat de Britse re gering geen keus had, gezien d? verdragsverplichting. Maar aan gezien de huidige toestand lange tijd kon voortduren, zou het vol gens hem aanbeveling verdienen de Verenigde Naties in te scha kelen. Gaitskell wilde voorts de be trokken Arabische staten voor stellen een fonds te stichten, waarin zowel de olieproduceren de landen als de oliemaatschap pijen zouden bijdragen ten be hoeve van het Midden-Oosten in het algemeen. De politie van Liverpool heeft maandagmorgen een 30-jarige Nederlandse zeeman aangehou den in verband met de moord op een 21-jarige vrouw, wier ont kleed lichaam zaterdag in haar slaapkamer in Menai, in Noord- Wales, werd gevonden. Door de politie werd medegedeeld, dat de man. die afkomstig is van de Nederlandse kustvaarder „Wie- ma", een schip van 300 ton van een Groningse rederij, in de loop van maandag naar Menai is over gebracht, waar hij officieel in staat van beschuldiging zal wor den gesteld. De jacht op de moordenaar van het meisje, Margaret Hug hes, werd zondagavond, vanuit Menai in Liverpool voortgezet, nadat de „Wieroa", die Menai had aangedaan, in de haven van Liverpool was binnengelopen. De rechercheurs begaven zich aan boord en vertrokken weer met medeneming van één dei- opvarenden. In een schriftelijke verklaring aan de pers in Bonn heeft de Indonesische minister van Ver dediging, generaal Nasoetion, maandag de Nederlandse rege ring er van beschuldigd dat zij probeert de wereld een leugen te verkopen wanneer zij over zelfbeschikking voor West-Irian spreekt. „Terwille van zulk een belofte heeft Indonesië in de oorlog tegen Japan gevochten. De Amerikaanse regering heeft een rechtbank in New York ver zocht de wet van Taft en Hart ley van toepassing te verklaren op de zeeliedenstaking. In dat geval moeten de stakers geduren de 80 dagen het werk hervatten. Na de oorlog heeft Nederland dit zelfbeschikkingsrecht voor Indonesië geweigerd en heeit Indonesië daar vier jaar met alle macht naar moeten streven". De werkelijke reden voor het vasthouden van Nederland aan West-Irian is de wens een recht te hebben in de Azië-politiek van het Westen mee te spreken over de ZOAVO, aldus Nasoetion. Nasoetion waarschuwde Neder land het Indonesische geduld in de kwestie-YVest-Irian niet op de proef te stellen. „Indonesië is een vredelievend volk en zeer geduldig. Maar een land met waardigheid en van zulk een positie in de wereld kan niet dulden dat op zijn gebied delen van zijn volk onder moder ne slavernij van het kolonialisme moet lijden. Niemand kan van ons verwachten dat wij, voor on beperkte tijd zullen wachten. 'Wij bezitten moderne wapens, moderne strijdkrachten en zijn een dynamische natie, ons leger is zeker het meerdere van het Nederlands in West-Irian. Wij zijn geen land dat zijn wapens niet gebruikt wanneer wij worden uitgedaagd." In een andere passage van zijn schriftelijke verklaring zei Na soetion dat hij de mogelijkheid van een vreedzame oplossing van de kwestie-West-Irian niet uitsloot. De noodzaak vam een invasie in West-Irian na het mislukken van vreedzame onderhandelingen wordt op het ogenblik doo.r de Indonesische regering onder zocht. Een beslissing is nog niet gevallen". Minister Nasoetion zei in ant woord op vragen dat hij in Bonn zowel als in Parijs „informele, contacten" met „informele Ne derlandse leiders" had gehad. Hij weigerde hun namen te noemen. PRINSES IRENE OP HET TONEEL Een scène uiif het studenten lustrumspel „Frangois Villon" van 't Utrechtse studentencorps. We zien hier de hertog van Or leans (J. C. van Tuyll van Seroos- kerken) met madame d'Orleans (II. K. H. Prinses Irene). Het ministerie van Buiten landse Zaken deelt het volgende mede De zeven Venezolaanse leger officieren, die op 8 juni j.l. het Venezolaanse vliegtuig waar mede zij vervoerd werden, dwongen op het vliegveld te Willemstad te landen, hebben asiel verzocht. De Venezolaanse regering heeft harerzijds door haar am bassadeur in Den Haag aan de koninkrijksregering overlevering van bedoelde vluchtelingen ver zocht. Mede hierdoor dient de beslissing ter zake van het ver zoek om asiel door de konink rijksregering te worden geno men. Terzake van beide verzoeken wordt thans een nauwgezet on derzoek ingesteld in verband waarmede de Venezolanen in overleg met de Antilliaanse re gering en met hun instemming naar Nederland zijn overge bracht in afwachting van de be slissing op beide verzoeken." De overbrenging van de zeven Venezolanen werd vorige week voorbereid. Het bezoek van de juridische adviseur van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, prof. mr. W. Riphagen, aan Cu rasao hield daarmee verband. Het plan tot overbrenging was alleen aan de ministers bekend. Het K. L. M.-personeel dat be trokken was bij de overbrenging was geheimhouding opgelegd. De Venezolanen vertrokken za terdagochtend met het gewone lijntoestel via New York naar Nederland. Het State Depart ment verleende medewerking. Zondagochtend zijn de Venezo- lanen op Schiphol aangekomen. De Venezolanen waren op Cu rasao eerst van het politiebu reau naar de marinebasis over gebracht. Zij werden in een dichte auto naar het vliegveld vervoerd en vervolgens in het vliegtuig gebracht toen de mo toren draaiden. Niemand heeft iets van de operatie gemerkt. Leden van de Antilliaanse poli tie begeleidden de Venezolanen. Hun familieleden dachten dat zij voor een dienstreis naar Aruba of iets dergelijk waren vertrokken. Van Venezolaanse zijde is er nog geen reactie. Kapitein Taylnardat, de Ve nezolaanse leider van de bewa king, die toestemming kreeg naar Venezuela terug te keren, verblijft nog steeds in Willem stad. De autoriteiten vragen zich af of hij soms ook asiel wil vragen. Volgens een bericht uit Hanoi van het communistisch-Chinese persbureau Nieuw-China is zon dag 400 kilometer ten noorden van de demarcatielijn in Noord- Vietnam een Zuidvietnamees le gervliegtuig neergeschoten. In verband met een insekten plaag, die de katoenoogst in Egypte en Syrië bedreigt, zal een grote hoeveelheid planteziekten- bestrijdingsmiddel naar de V. A. R. worden gezonden. Hiervoor zijn 20 vrachtvliegtuigen gechar terd, die als een „luchtbrug", ge laden met dipterex (van Bayer, Leverkussen), een snelwerkend middel ter bestrijding van de Egyptische katoenwurm, naar Cairo zullen vliegen. Het eerste toestel zou vanochtend vertrek ken van Schiphol. De gehele zen ding van dit bestrijdingsmiddel is voldoende voor do behandeling van ruim 400.000 hectare land. President Soekarno heeft maandag verklaard,- van mening te zijn dat Westelijk Nieuw-Gui nea spoedig onder Indonesisch bestuur zal zijn gebracht. De president, die zondag na een wereldreis van tien weken in Djakarta terugkeerde, zei dat de pogingen van Indonesië om Wes telijk Nieuw-Guinea te krijgen thans een zodanig stadium heb ben bereikt, dat verwachtingen in die richting gerechtvaardigd zijn. Met noordelijke winden stroom de maandag vrij koele lucht het Europese continent binnen, wat vooral verder landinwaarts ge paard ging met veel onweers activiteit. Bij Schotland is een actieve depressie aangekomen die naar het noordelijke deel van de Noordzee koerst. Op de nadering hiervan zal ook bij ons de wind toenemen, aanvankelijk uit het zuidwesten, later uit richtingen tussen westen en noordwest. Een bijbehorend koufront dat wordt voorafgegaan door een brede neerslagzóne ligt boven Midden-Engeland en zal ons land in de ochtend passeren. Achter dit front stroomt opnieuw iets koudere lucht binnen, waarin op klaringen voorkomen. Hij zei dat liij ook van plan was Nederlandse vertegenwoor digers in Londen te ontmoeten- Hij zei dat de bedoeling van deze besprekingen was de ontwikke lingen na te gaan in de Neder landse houding inzake West- Irian en het standpunt van zijn regering toe te lichten. Op de vraag of hij na de be sprekingen meer hoop had dat een vreedzame oplossing mo gelijk was, antwoordde de ge neraal: ,,Ik heb nog geen defi nitieve conclusies getrokken. Maar er is enige wijziging in 't Nederlandse standpunt over West-Irian. Er is bij een groei, end aantal mensen een toe nadering tot ons standpunt merkbaar". Hij zei verder dat hij zijn contacten met Neder landse vertegenwoordigers „voortzet en verbreedt". Generaal Nasoetion maakte bekend dat hij de Westduitse mi nister van Defensie, Strauss, en de inspecteur-generaal van de strijdkrachten, generaal Foertsch, had uitgenodigd voor een bezoek aan Indonesië. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van De fensie deelde mee dat de Uit nodiging in beginsel was aan vaard, maar dat nog geen datum was vastgesteld. In antwoord op andere vragen zei de generaal, dat overeen stemming was bereikt dat „in de nabije toekomst enige oplei- dingsfaciiiteiten zullen worden gegeven voor Indonesische offi cieren in West-Duitsland". Er zijn echter nog geen bijzonder heden vastgesteld. Op vragen naar Indonesische wapenaankopen in W.-Duitsland zei Nasoetion dat deze kwestie nog bestudeerd wordt. Er is geen definitieve beslissing bereikt tij dens het overleg in Bonn. Hij zei dat Indonesië het grootste deel van zijn militaire uitrusting van de Verenigde Staten en Rusland koopt, maar dat het nog wat ma terieel van andere landen nodig heeft. De Schlicker-werf in Hamburg die de minister vrijdag bezocht, zal ook in de toekomst kust- waehtboten leveren. Tijdens het bezoek zijn geen orders geplaatst, maar wei was gesproken over de Indonesische regeringsplannen om in Indonesië een werf te bou wen. Op de vraag of West-Duitsl^gid garanties gevraagd had, dat ingeval Indonesië in Bonn wa pens koopt deze wapens niet tegen de Nederlanders zouden worden gebruikt, antwoordde hij, dat zijn besprekingen van zuiver technische aard waren geweest en dat niet over de politieke k->nt gesproken was. Maar hij wist dat ook aan politieke facetten „enige overweging" zou moeten worden gegeven. Minister Nasoetion zei in West-Duitsland zeer veel vriend, schap en begrip voor Indonesië te hebben ondervonden. „Ik ga met de beste indruk naar huis. Het bezoek heeft de bestaande vriendschappelijke betrekkingen tussen onze landen versterkt". Volgens Nasoetion zijn er nog vele mogelijkheden voor uitbrei ding van de handel en economi sche betrekkingen tussen beide landen; de 'Westduitse industrie zou moeten samenwerken in het Indonesische acht-jarenplan voor economische ontwikkeling. Minister Nasoetion is later in de middag uit Bonn naar Londen vertrokken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Meer wind. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige, langs de kust tij delijk harde wind tussen west en noordwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan giste ren. DINSDAG 4 JULI Breskens Temeuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 6.17 6.52 7.32 7.42 n.m. 6.39 7.14 7.54 8.04 ZON op onder MAAN op oiidei Juli. 5 4.27 6 4.27 7 4.28 8 4.29 21.02 21.01 21.00 21.00 0.30 0.55 1.21 1.49 13.16 f4.29 1(5.39 16.47

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1