Moeilijkheden bij N. S. nemen ernstige vormen aan Buitenlandse troepen naar Koeweit Binnenlands nieuws Weero verzicht HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 3 JULI 1961 17e Jaargang Nr 5332 „Wij kunnen het niet meer aan", zeggen de spoorwegmannen ARGENTIJNS VLIEGTUIG VERONGELUKT In Kongo dreigt massaslachting onder groot wild Natuurlijk bruin ONTPLOFFING IN DE SOWJET-UNIE UITLEKKEN VAN DEFENSIEGEHEIMEN Utrechtse kan dank zij komen" naar zieke zuster Negen jaar voor Schoenpflug VERKLARING VAN NEHROE Fr anken n n by abonnement: Terneuren Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 j Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementspriis: ƒ6,per kwartaal; per maand f2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Z Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties géén handel*- advertenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De moeilijkheden waarmee de Nederlandse Spoorwegen te kam pen hebben en die zich voorna melijk manifesteren in vertra ging in de treinenloop, hebben in belt afgelopen week-einde en met name op zaterdagavond ern stige vormen aangenomen. De vertragingen die in sommi ge gevallen opliepen tut twee mur deden zich voornamelijk voor in Amsterdam eai omgeving, doch waren tot ver in het land mqvkbaar. Het is ook voorgekomen dat machinisten die reeds tien tot twaalf uur in dienst waren wei gerden hun treinen bij aankomst naar de rangeeremplacementen te brengen. Dit had tot gevolg dat met name in Amsterdam veel treinen zich ophoopten en andere niet binnen konden lo pen. Zaterdagavond laat werd nog extra personeel opgeroepen om de treinen naar de emplacemen ten te brengen. Deze gang van zaken vond ook zijn weerslag in de dienst van zondag toen vertra ging ontstond bij het voorrijden van materieel. De Beneluxtrein had meer dan een uur vertra ging, en ook enkele D-treinen naar Parijs vertrokken meer dan een half uur te laat. Nor maal is dat de machinisten wanneer zij tijdig het eindstation binnen lopen zelf hun trein naar het emplacement brengen. Bij vertraging geschiedt dit door een afiosploeg. Deze aflosploeg was zaterdagavond niet aanwezig. Enkele machinisten gaven er de brui aan en lieten de trein staan. Naar het A.N.P. van de zijde van de Spoorwegen verneemt zijn tegen deze machinisten geen maatregelen genomen. Zelfs werd door de dienst exploitatie, waaronder de machinisten res sorteren, medegedeeld dat men volkomen begrip heeft voor de moeilijkheden waaronder het personeel werkt. Van subversieve acties is geen sprake geweest. De machinisten waren het al leen maar moe. Zij hadden hinder van de hoge temperaturen en waren vermoeid door de lange diensten. Daarbij komt dat men geen uitweg meer ziet. Het spoorwegpersoneel toont zijn goede wil, maar meent dat het onmogelijk is met het huidig ixwsoneelbestand de nieuwe krappe dienstregeling uit te voe ren. Dit is ook de mening van de heer G. H. J. Alink, voorzitter van de bedrijfsgroep spoorwegen van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel. Ook speelt naar diens mening het beschik bare materieel een rol. Men heeft, aldus de heer Alink, met deze nieuwe dienstregeling een blunder begaan. Deze dienstrege ling is niet uit te voeren en men zal erop ter ug moeten komen. De ontevredenheid onder het spoor wegpersoneel over de arbeids voorwaarden speelt alleen maar een neven rol. Men kan het en thousiasme niet meer opbrengen om door persoonlijke soms boven menselijke inspanning een dienst regeling te laten draaien, die veel te kort is gemeten. De incidenten die zich zater dagavond hebben voorgedaan waren voor de directie van de Nederlandse Spoorwegen aanlei ding reeds zondagochtend in ver gadering bijeen te komen. Aan het slot van deze bijeen komst werd van de zijdfe der di rectie van de N. S. medegedeeld dat de nieuwe dienstregeling van he; personeel een grotere inspan ning vraagt en tot een intensief ge ruik van het materieel leidt. He. spreekt vanzelf, aldus de N.S.-directie, dat de dienstrege ling hierdoor gevoeliger is ge worden en dat bijzondere facto ren zowel algemene als inciden tele een grotere invloed zullen uitoefenen dan voorheen. Wat die algemene factoren be treft wijst de N. S.-directie op het tekort aan personeel dat door de algemene situatie op de arbeids markt voortdurend wordt ver groot. Voorts noemt men de vijf daagse werkweek met een toe genomen reizigersaanbod op vrij dagavond en zaterdag en een aanzienlijk toegenomen stukgoe- derenvervoer. Als bijzondere factoren signaleren de N. S. het feit dat op zaterdag 1 juli het hoogseizoen van de vakantietijd begon waarin diverse topdagen voorkomen, waarvan deze zater dag de eerste was. Het zeer fraaie zomerweer droeg er voorts in belangrijke mate toe bij dat het aantal reizigers I met veel bagage en fietsen) hoog opliep. Ook het strandvefvoer was bui tengewoon intensief. De directie van de N. S. zegt het te betreuren dat het reizende publiek tenge volge hiervan veel ongerief on dervindt. Zij zal doorgaan maat regelen te nemen tot ontspan ning van de dienstregeling. De aan het einde van vorige week getroffen maatregelen tot dit doei zullen wordelt gevolgd door andere. De directie die de overtuiging heeft dat het personeel zijn uiterste best doet om de moeilijk heden te overwihnen heeft de gang van zaken met de perso- neehaad besprokèn. Deze deelt de opvatting van de directie inza ke de inspanning van het perso neel en betreurt eveneens de moeilijkheden waarmee de N. S. te kampen hebben. De spoorwegmensen zelf zeg gen: „Wij kunneli het niet meer aan. Wij hebben geen tijd me<T om tilden* de dienst te eten of te drinken en vrij zijn des avonds doodmoe". Men verwacht deze week dan ook veel zieken. De drukte van het vervoer van vakantiegangers neemt toe. Dit gaat gepaard met een zeer groot aanbod fietsen- transport en vakantiegoederen. Door dit toekomstbeeld op kor te termijn maakt zich een gevoel van machteloosheid van het per soneel meester. Daar komt bij dat de spooinvegen slechts zeer kleine reserveijdoegen hebben. Ook voor het treinpersoneel is de vakantietijd aangebroken en dit personeel moet tenminste zes aaneengesloten werkdagen vrij hebben. Men verwacht dan ook dat bij gebrek aan 'reserveperso- neel de moeilijkheden groter zul len worden. De drie erkende vakbonden hebben de directie van de N. S. nog eens nadrukkelijk verzekerd dat het personeel zich de grootst mogelijke inspanning getroost. Dat er geen sprake is van model acties en dat ook maar het noe men van dit woord een zeer slechte honorering is voor het geen de spoormensen momenteel onder de meest moeilijke om standigheden doen. Men wil ook van de zijde van de bonden de nieuwe dienstrege ling en het ijveren voor betere arbeidsvoorwaarden los van el kaar zien. Een woordvoerder van de per- soneelraad deelde mede dat deze zaken teveel dooreikaar worden gehaald. Dat wekt de indruk naar buiten dat de vertragingen veroorzaakt worden door onte vredenheid van het spoorwegper soneel over hun secundaire ar beidsvoorwaarden. Dit is, aldus deze woordvoerder pertinent on juist. Deze ontevredenheid was er al vóórdat de nieuwe dienst regeling er was. (Adv.) DE „NARWAL" WEER VLOT. Het kustvaartuig „Narwal" uit Delfzijl dat enkele dagen geleden ter hoogte van het eiland Gots- ka Sandoen bij Gotland in de Oostzee, aan de grond liep, is zaterdagochtend vlotgékomen. Het bergingsschip „Ajax" is met het kustvaartuig op weg gegaan naar Nynaeshamn aan de Zweedse kust. Alles is wel aan boord van de „Narwal". Een „Curtiss commuter" van de Argentijnse luchtvaartmaat schappij is vrijdagavond, komend uit Cordoba, neergestort toen het zic-h gereed maakte om op het vliegveld van Buenos Aires te landen. Er zaten 35 mensen in het toestel, van wie er volgens de politie twaalf het ongeluk hebben overleefd. Het ongeluk gebeurde in storfnachtig weer. Het toestel geraakte in brand toen het de grond raakte.. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meege deeld dat zaterdag een Britse strijdmacht in Koeweit is aange komen en ter beschikking van de vorst is gesteld. De strijdmacht is naar Koe weit gezonden op een officieel dringend verzoek van de vorst en in overeenstemming met de Brit se verplichtigen aan Koeweit. De strijdmacht zal de vorst de hulp bieden die deze nodig oor deelt voor de handhaving van de onafhankelijkheid van Koeweit. De Britse regering spreekt de hoop uit dat het niet nodig zal zijn van deze strijdmacht ge bruik te maken. toonaangevend op gebied van moderne coiffures, uw haar is onze kopzorg de betere toiletartikelen. Een Belgische bioloog heeft 'de waarschuwing laten horen, dat in Kongo „over enkele dagen de verschikkelijkste fauna-slachting kan beginnen, die, de Af rikaanse geschiedenis ooit [heeft gekend". Sprekende over het door het Belgische bestuur gestichte na tuurreservaat ,.£lbert Bark" aan het Kivu-meer in Kongo heeft dr. Verschuren de bio loog van de nationale parken in Kongo verklaard, dat „duizen den olifanten, nijlpaarden, buf fels, gorilla's en leeuwen dreigen te worden afgeslacht". De oor zaak is het uitblijven van de lo nen voor de ongeveer 300 be wakers en arbeiders, die na de overdracht van de souvereiniteit aan Kongo op hun post zijn ge- lAdv.J Pigmaderm met en zonder zon mmmmmmrnmm Tube 2.95 - Fiacoa 7.5Q en 2.95 Zweedse seismologen hebben donderdag te Stockholm ver klaard dat zich op 31 januari ƒ.1. in de Sowjet-Unie, niet ver van de Finse grens, een ontploffing heeft voorgedaan van een kracht van vijftig tot honderd ton t.n.t. Do Zweden dachten aanvan kelijk dat de door hun seismo- grafen gedane waarnemingen waren veroorzaakt door een kleine aardbeving. Later kwa men zij echter tot de slotsom dat dit een „kunstmatig veroorzaak te aardbeving" was, die mogelijk werd veroorzaakt door een ont ploffing, die teweeg was ge bracht met gewone springstof fen. Vclgens deze Zweedse seismo logen zou een ontploffing van een strategisch kernwapen met een kracht van vijftig tot hon derd t.n.t. op dezelfde wijze door hun seismografen zijn waargenomen. Van Amerikaanse zijde wordt in dit verband opgemerkt dat zich op Sowjetrussisch gebied hevige ontploffingen hebben vcorgedaan, waaronder er waren met een kracht tot 300 ton t.n.t. Hieraan werd toegevoegd dat het mogelijk is een kernwapen te beproeven, waarbij de kracht van de ontploffing minder be draagt dan 250 tan t.n.t. bleven. Tot dusverre hebben deze Kongolezen bet park vrij wel ongeschonden kunnen hou den. „Aan het einde van deze maand zullen zij wederom aan de kas verschijnen voor hun loon en hun bevoorrading, doch vergeefs, aldus dr. Verschuren. Hij zeide in een gesprek met journalisten, dat „een van de allerlaatste natuurreservaten van Afrika met de ondergang wordt bedreigd", indien niet spoedig door België een subsidie wordt verleend voor de finan ciering van het persoeel. „Een maal begonnen, dan zal de mas- sa-uitmoording niet meer te stuiten zijn", zei hij. „Als er op korte termijn niets wordt ge daan. kan over enkele d^gen de overlijdensakte van het natio naal Albert-park worden opge maakt". Het Albert-park werd in 1925 opgericht. Het heeft een lengte van ruim 300 km en is tussen de 20 en 25 kilometer breed. Het is het enige park in Kongo, waar nog gorilla's en okapi's worden aangetroffen. Er werd tijdens het Belgische bestuur veel we tenschappelijk werd verricht, dat internationaal bekend was. PATER VERDRONKEN OP DE WAAL VOOR NIJMEGEN De 30-jarige pater W. Boots, uit het studiehuis van de paters Lazaristen in Nijmegen, is vrij dagmiddag op de Waal voor Nij megen verdronken. Hij was met een andere pater midden op de Waal met een kano. Door een verkeerde' manoeuvre sloeg de kano om. Pater Boots kon niet zwem men en kwam om het leven. Zijn confrater wist behouden de .vas- ste wal te bereiken. BROMFIETSER DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN De 49-jarige "artonnagewer- ker S. C. Woiöraum, die don derdagmiddag op zijn bromfiets op de Weteringschans bij het Westeinde te Amsterdam rechts af wilde slaan is daarbij door een eveneens rechtsaislaande vrachtauto aangereden. Het slachtoffer werd ernstig ge wond en is donderdagnacht in 't Weesperpiein-ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. BOERDERIJ AFGEBRAND IN ELSPEET. Vrijdagmiddag is in Elspeet de boerderij afgebrand van de landbouwer Van der Steeg. De brand is omstreeks 17 uur be gonnen in een hooiberg, waar schijnlijk als gevolg van hooi- broei. Elven later vatten de var kenstal en het woonhuis vlam. De brandweer van Elspeet kon tegen de felle vuurzee niet veel uitrichten, zodat het bedrijf ge heel uitbrandde. De schade wordt geschat op 30.000 gulden. MISLUKTE OVERVAL IN DEN HAAG Een lange magere donker, blonde jongeman, die Engels sprak, heeft donderdagmiddag een poging gedaan een fotohan delaar aan het Groene Wegje in Den Haag neer te slaan en te beroven. De jongeman, die een hemels blauw windjack en volleybal schoenen droeg, vroeg in de winkel om een statief. Voorts zei hij tien pasfoto's te willen laten maken. Nadat de bande- BELANGRIJK LAGERE TEMPERATUREN. Een gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt boven het vasteland van Europa beheerste het weer gedurende' het week eind. Er was weinig wind en dank zij de intensieve zonnestraling liepen in een zeer groot gebied de middagtemperaturen op tot meer dan 30 graden. In ons land werden de hoogste temperaturen n.l. 33 graden gemeten op de vliegvelden Soesterberg en Vol- kel. Op de Oceaan kwam een ander hogedrukgebied tot ontwikkeling dat voortdurend in betekenis toenam, terwijl boven het vaste- MAANDAG 3 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden land de luchtdruk daalde. Als gevolg van deze ontwikkeling draaide de wind naar het noor den en stroomt nu belangrijk koudere lucht het land binnen wat hier en daar gepaard ging met de ontwikkeling van on weersbuien. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Noordelijke wind. Veranderlijke bewolking en regen- of onweersbuien. Matige noordelijke wind. Belangrijk la gere temperaturen dan gisteren. Lft ZON MAAN JULI op onder op ondei Juli. v.m. n.m. 4 4.26 21.02 0.04 12.01 5.25 5.48 5 4.27 21.02 0.30 13.16 6.00 6.23 6 4.27 21.01 0.55 14.29 6.40 7.03 7 4.28 21.00 1.21 15.39 6.50 7.13 8 4.29 21.00 1.49 16.47 Jaar, de 60-jarige H. E„ hem een statief had gegeven, gingen beiden naar het foto-atelier voor de pasfoto's. De jongeman sloeg onverwachts de fotohandelaar, toen deze met de rug naar hem toestond, met het statief op het hoofd. De fotograaf raakte niet buiten kennis. Tijdens het ge vecht, dat ontstond, slaagde de heer E. er in zijn belager in de winkel te krijgen. Daar kwam juist de 71-jarige A. van der V. binnen, die was gewaarschuwd door een onbekend gebleven vrouw. Samen met een even later binnenkomende onbeken de overmeesterde hij de indrin ger, terwijl de heer E. de politie opbelde. Vóórdat de politie arriveerde wist de man echter te ontsnap pen. De heer Van der V. had hem gelast een schoen, die hij in het gevecht had verloren, •weer aan te trekken, maar de man nam een sprong en rende maar buiten. Hoewel de heer Van der V. hem nog met zijn auto achtervolgde, verloor hij hem in het drukke spitsuurver- keer uit het oog. GEMEENTE ZENDT BURGEMEESTER DE WERELD OM. Na een ambtsperiode van 33 jaar in Krimpen aan de IJssel, heeft burgemeester Aalberg vrij dag wegens het bereiken yan de 65-jarige leeftijd zijn ambt neer gelegd in een bijzondere verga dering op het raadhuis. Vrijdagmiddag is tijdens een receptie door de bevolking van de gemeente de burgemeester en zijn echtgenote een reis aange boden. Het wordt een reis om de wereld van 60 dagen, die op 20 oktober a.s zal beginnen aan boord van de „Willem Ruys". VERTEGENWOORDIGER VERDACHT VAN VERDUISTERING Wegens verduistering van pl.m. 25.000 heeft de Haarlemse po litie de 32-jarige vertegenwoor diger uit Haarlem D. van der M. aangehouden. Hij was werkzaam bij een financieringsmaatschap pij en eigende zich een bedrag van 8000 toe. Verder kocht de man in de afgelopen twee jaar enige auto's en liet die tweemaal financieren. Het gebeurde ook, dat hij een auto verkocht, hoe wel hij er nog geen eigenaar van was geweest, omdat de gelden niet afgelost waren. De auto was gekocht voor ƒ-7000 en nadat hij 600 had afgelost, deed hij de wagen voor ƒ4500 van de hand. Voor zover de politie kon na gaan. heeft de man het geld ge bruikt om schulden af te lossen. Het ministerie van Oorlog in Londen heeft meegedeeld dat de Britse militairen zich hebben ontscheept van het vliegdekschip „Bulwark". Verder zijn twaalf „Hunter"-straaljagers op het vliegveld van Koeweit geland. In Londen is vernomen dat de opperste raad van Koeweit ook Saoedi-Arabië om militaire hulp heeft gevrkagd. Dit verzoek zou zijn ingewilligd. Volgens radio-Koeweit heeft premier Kassem van Irak zijn troepen bevolen Koeweit te be zetten. Daarom, aldus het radio- staion, heeft de regering van het sjeikdom militaire hulp ge vraagd aan Saoedi-Arabië en En geland. Met tanks uitgeruste eenheden van het 2.000 man sterke leger van Koeweit hebben naar ver luid stellingen betrokken in het grensgebied met Irak. Zaterdag reden er voortdurend vrachtwa gens met soldaten door de stra ten van Koeweit, waar op het ogenblik geweren verstrekt wor den aan vrijwilligers. De haven en de elektrische cen trale worden door soldaten be waakt. In de stad zelf is het overigens rustig. Het overbrengen van Britse troepen naar Koeweit is ook zon dag voortgezet. Ook de eerste troepen uit Saoedi-Arabië zijn daar zondagochtend aangeko men. VEILIGHEIDSRAAD OVER KOEWEIT. De Veiligheidsraad der V. N. is zondag te New York in een buitengewone zitting bijeen ge komen ter bespreking van de toestand in Koeweit. Aan de raad zijn twee klachten voorgelegd, één door Koeweit en één door Irak. In de zaterdag j.l. door Koe weit ingediende klacht wordt ge zegd dat Irak de territoriale on afhankelijkheid van dit land te- dreigt, „hetgeen waarschijnlijk de internationale vrede en veilig heid in gevaar zal brengen." Irak heeft, vlak vóór het begin van de raadsbijeenkomst een tegenklacht ingediend. Hierin wordt gezegd dat Engeland dat, op verzoek van de sjeik, troepen naar Koeweit heeft ge zonden „de onafhankelijkheid en veiligheid van Irak gewapen derhand bedreigt, hetgeen waar schijnlijk de internationale vrede en veiligheid in gevaar zal bren gen." De Britse afgevaardigde Patrick Dean deelde de raad mede dat de naar Koeweit gezonden Britse troepen geen bedreiging voor Irak vormen. ..Zij hebben geen agressieve bedoelingen", aldus Dean. Er deden berichten de ronde dat Irak voorbereidingen trof voor een aanval op Koeweit. Zij waren gegrondvest op de aanwe zigheid, in het gebied van Basra, van een aanzienlijke Iraakse troepenmacht", aldus sir Patrick Dean. Er zijn in de afgelopen dagen ook aanwijzingen geweest dat versterkingen en met name tanks, vanuit Bagdad in zuide lijke richting zijn vertrokken, het geen de Iraakse bedreiging van Koeweit een nog grimmiger aan zien gaf. Hij cesloot met te zeggen: „On ze troepen kunnen slechts in vijandelijkheden worden verwik keld, wanneer vreemde troepen Koeweit binnenvallen. De behandeling van de kwestie werd later verdaagd tot woens dag. HEMINGWAY OVERLEDEN De beroemde Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway heeft zichzelf zondag in Sun Val ley, in de staat Idaho, per onge luk doodgeschoten toen hij een geweer schoonmaakte. Het Witte Huis heeft een on_ derzoek gelast naar het uitlek ken van defensiegeheimen uit het Pentagon, zo is door de perschef van president Kenne dy, Salinger, meegedeeld. Het tijdschrift „Newsweek" berichtte deze week, dat de staf chefs voor Kennedy richtlijnen zouden opstellen met betrekking tot Berlijn. De Russen zouden ervan overtuigd moeten wor den, dat Amerika niet van plan is zich uit de stad terug te trek ken. Volgens „Newsweek" was Amerika bereid desnoods een kernoorlog te riskeren. De „Chicago Sun" heeft ge meld, dat president Kennedy hevig geschrokken is van de publikatie van militaire gehei men in een tijdschrift. Het blad gelooft dat premier Chroesjt_ sjef het nieuws heeft gebruikt in zijn verklaring van woensdag over Berlijn. Ex-SS-officier dr pflug, die beschuldigd is van moord op gevangenen in het destijds door Duitse troepen be zette Polen en Rusland, is in het Oostenrijkse stadje Wels tot 9 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De rechtbank bepaalde voorts dat Schoenpflug in de gevangenis op een harde bank moet slapen en eens in de drie maanden een dag moet vasten. Hij werd schuldig bevonden aan moord op een niet nader bepaald aantal gevangenen in de zomer en herfst van 1941. Volgens de rechtbank was Schoenpflug wreed opgetreden en had hij niet „onder een on. weerstaanbare dwang" van bo venaf gestaan. „Het is fantastisch". Dat is de alleszeggende reactie van de 59- jarige mevrouw C. J. Prins Leupen uit Utrecht op het tele gram dat zij donderdag volkomen onverwacht ontving van de Hol land-Amerika Lijn. In dat tele gram werd haar een reis aange boden naar Amerika, waar haar zuster, de 42-jrige mevr. Adams, vol verlangen op haar wacht. Mevrouw Adams is ongeneeslijk ziek en volgen^ de Amerikaanse doktoren is haar ziekte nu in een kritiek stadium gekomen. Het aanbod kwam voor me vrouw Prins werkelijk als een volkomen verrassing en ze is er nog steeds van onder de indruk. Haar zuster is pas drie jaar weg, maar zodra ip Utrecht de brief arriveerde waarin voor het eerst melding werd gemaakt van de ziekte, is zij gaan sparen voor de reis naar Ohio. Helaas heeft mevrouw Prins, die al vijftien jaar weduwe is, slechts een zeer bescheiden pensioentje en tot nu toe had zij dan ook met moeite slechts een paar honderd gulden opzij kunnen leggen, lang niet genoeg voor de zeereis en het verblijf in Amerika. In Ohio ging het inmiddels steeds slechter. Ook de zwager van mevrouw Prins moest, zij het tijdelijk, in een ziekenhuis v/orden opgenomen. Mevrouw Adams verlangde iedere dag steeds meer naar haar oudste zuster, die sprekend op haar moeder lijkt. Gelukkig heeft nu de stichting „Wij komen" inge grepen, zodat zij niet tevergeefs behoeft te wachten. Hoe het allemaal precies in zijn werk is gegaan, weet me vrouw Prins nog niet. Zij ver moedt, dat haar zwager zich in verbinding heeft gesteld met de Nederlandse ambassade in de Verenigde Staten en dat men daar een beroep heeft gedaan op „Wij komen". In ieder geval is zij donderdag na ontvangst van het telegram ijlings naar Rotterdam getogen. De directie van de Holland Amerika Lijn had alles al voor elkaar. Binnen het half uur kon mevrouw Prins haar visum, on danks een „verkeerde" pasfoto, in ontvangst nemen, Be Ameri kaanse consul, met wie zjj ook nog heeft gesproken, heeft even eens alle noodzakelijke mede- werking verleend. Vrijdagmorgen heeft mevrbuw Prins een grote koffer gekoehl en nu is zij druk bezig met het voorbereiden van haar eerste grote buitenlandse reis. Ze wordt daarbij met raad en daad ter zijde gestaan door haar dochter, bij wie zij inwoont. Dinsdag a.s. vertrekt mevrouw Prins met de „Nieuw Amsterdam". In Hoboken wordt zij afge haald, waarschijnlijk door haar zwager, zodat ze de dan nog 800 kilometer lange reis naar Ohio niet alleen hoeft te maken. Premier Nehroe heeft vrijdag verklaard dat India Koeweit ais een onafhankelijk gebied za] blij ven erkennen. Op een persconferentie zei hij verder het zeer te betreuren dat Engeland wapens aan Portugal levert. Wat in Angola gebeurt is „ongelofelijk afschuwelijk". Over Portugals lidmaatschap van de NAVO zei hij: „Ieder bondge nootschap dat een land als Por tugal als lid heeft, verhoogt zijn aanzien in de ogen der mensen niet". Over de Europese Economische Gemeenschap verklaarde hij, dat deze zeer wel een machtiger ma niet zou kunnen worden om de economisch minder ontwikkelde landen te beheersen dan de be heersing van koloniën door één enkel land. Zijn land zou Enge land niet kunnen adviseren over eventuele toetreding tot de ge meenschappelijke markt, maar India zou moeten bestuderen in welke mate het te Jijden zou heb ben door de verdwijning of be perking van voorrechten.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1