BERLIJN en KOEWEIT 1 Het geschil over Koeweit De havenstakingen in Amsterdam «en Rotterdam Rusk over Berlijn Verklaring van Salazar Weero verzicht De Amerikaanse zeelieden staking Radio de Koek HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en WEERBERICHT Franke ring by abonnement: Temeuzert Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande ■^Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer S8150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks ZATERDAG 1 JULI 1961 17e Jaargang Nr 5331 V hT:- Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sr i V r mzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties fgêén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. J Langzaam maar zeker drijft premier Chroesjtsjef van de Sow- jet-Unie de kwestie Berlijn naar een hoogtepunt in de koude oor log en dat stelde president Kennedy in een persconferenie duide lijk aan de kaak, toen hij zei: „Er is vrede in Duitsland en Berlijn. Als die zou worden verstoord, is de Russische-regering hiervoor rechtsstreeks verantwoordelijk." Bovendien wees de Amerikaanse president erop, dat de Sowjets zich ernstig vergissen, wanneer zij menen de eenheid van de ge allieerden te kunnen ondermijnen door dreigingen of agressieve acties. Daarin heeft Kennedy zeker gelijk. De communisten wor den misleid door het feit. dat er in het Westerse kamp wel eens meningsverschillen zijn. die soms zo ver oplopen, dat een verwijde ring dreigt. Maar het komt nooit zover. Daar staat tegenover, dat wanneer de Sowjet-Unie dreigt, alle Westerse landen prompt hun menigsverschillen vergeten en zich nauw aansluiten. Op twee dracht behoeft Chroesjtsjef beslist niet te rekenen. De secretaris-generaal van de N.A.V.O., onze Nederlandse oud minister Stikker, verklaarde dat in de N.A.V.O. reeds overleg wordt gepleegd met betrekking tot de te nemen maatregelen wanneer de kwestie Berlijn plotseling acuut zou worden. Het Westen zal de nodige stappen doen, die noodzakelijk zijn om, vrijheid, vrede en veiligheid te handhaven. Hierop reageerde Chroesjtsjef tijdens een bijeenkomst te Mos kou met de woorden: ..We zullen, als het Westen mobiliseert, stap pen doen om onze vrijheid te verdedigen." Onderhandelingen Amerika-Sowjet-Ünie over gehele Duitse kwestie? Volgens een bericht in de con. servatieve jDaily Telegraph" schijnt de Amerikaanse regering te gaan overhellen naar de ge dachte om het initiatief te nemen tot het openen van on derhandelingen met de Sowjet- Unie, niet alleen over de kwes- tie-Berlijn maar over de gehele Duitse kwestie. Ook de correspondent in Was. hington van de .Daily Exoress" schrijft dat de Verenigde Staten aanstalten maken om het initia tief te nemen inzake de Ber- lijnse crisis door de Sowjet- Unie uit te nodigen voor bespre, kingen over het gehele Duitse probleem. Onderwijl zou presi dent Kennedy echter maatrege len nemen om de Russen te doen weten dat het Westen eventueel voor het behoud van zijn rechten in Berlijn zou wil len vechten. ZUIVERINGSACTIES IN ZUID-VIETNAM Naar verluidt zijn in het eer ste stadium van een drijfjacht van Zuidviëtnamese regerings. troepen op communistische guerrilla's 35 communisten ge dood en 32 gevangen genomen. De Zuidviëtnamese regering wil de guerrilla-organisatie in de provincie Vinh Binh, 250 km ten zuiden van Saigon, vernietigen. Aan regeringszijde zouden de verliezen één dode en één ge. wonde bedragen. Door deze actie, waar bijna 3.000 man aan deelnemen, zou het grootste gedeelte van de sterke guerrilla.strijdmacht ver spreid zijn en zich elders in het land moeten verbergen. Re geringstroepen zuiveren thans de dorpen in de zuidelijke kust streken van communisten. De belangrijkste kwestie voor de dorpen en voor de regering is thans wat er na deze actie moet gebeuren. Er zal een aan zienlijk grote troepenmacht en een burgerwacht moeten blijven, omdat anders de guerrilla's te rug zullen keren, zoals zij al zo vaak deden. De regering heeft een programma opgesteld, om dorpelingen naar veiliger gebie den te doen evacueren, maar de meeste dorpelingen hebben zich daartegen verzet. DE OVERSTROMINGEN IN JAPAN Men vreest, dat tenminste 80 mensen zijn omgekomen door dat donderdag een gedeelte van een berg van 1.600 meter hoog te naar beneden kwam en een dorp in de prefectuur Ngano in Midden.Japan gedeeltelijk weg vaagde. Honderden tonnen aarde en steen blokkeerden de rivier de Kosjiboe, waarvan het door de regens gezwollen water het puin van 36 door de grondver schuiving vernielde huizen over stroomde. Er woonden onge veer honderd mensen in de hui zen. Gewonden werden naar een nabijgelegen tempel vervoerd. Men heeft geen nieuws over het lot van de bewoners van on geveer 170 huizen op de berg. helling. Tokiose kranten melden, dat één miljoen oesters voor de pa relcultuur zijn gedood, doordat modder als gevolg van de over stromingen in de baaien van Zuid-Japan is binnengedrongen. De drie Amerikaanse satellieten Dien verwacht dat de drie sa tellieten. die donderdagmorgen vroeg van Cape Canaveral zijn gelanceerd, ruim een halve eeuw rond de aarde zullen blij ven draaien, zo heeft de Ameri kaanse admiraal Hayward mee gedeeld. WIE WORDT ER BEDREIGD? Dit laatste is niet meer dan een drogreden, omdat de vrijheid van de Sowjet-Unie niet be dreigd wordt. Er is veel eerder sprake van een bedreiging van de vrijheid van de Westberlijners. De rode-premier zwakte zijn drei ging af toen hij de belofte deed, dat de toegang van het Westen naar Berlijn gewaarborgd zal blijven. Letterlijk zei hij: ,.Er zal geen blokkade van Berlijn komen; er zullen geen beperken de bepalingen worden ingesteld en West-Berlijn zal in staat wor den gesteld de vrije betrekkin gen te onderhouden met elke natie, waarmee het dat wenst." Het is niet duidelijk hoe Chroesjtsjef denkt deze garan ties een feit te doen worden, want wanneer het vredesverdrag met Oost-Duitsland is getekend en de Russen de controle over Berlijn aan de Oostduitsers over dragen en hun troepen terug trekken, dan kunnen de Oost duitsers doen wat zij willen. Reeds werd bekend, dat per 1 augustus a.s. een maatregel van kracht zal worden uitgevaardigd door Oost-Duitsland, waarbij al le vreemde vliegtuigen een ver gunning nodig hebben om Oost- duitsgebied binnen te vliegen. Zij zullen voortaan bij de grens de veiligheidsdienst voor het lucht- vaartverkeer dienen te waar schuwen. KOEWEIT KRIJGT ALLE STEUN VAN ENGELAND. President Kassem van Irak heeft het nodig geacht een nieuw brandpunt in het midden-Oosten te scheppen, juist nu het daar wat rustiger is geworden. Hij maakte bekend, dat hij liet onafhankelijk geworden sjeik- dom Koeweit acht een integre rend deel te zijn van Irak. Sjeik Abdoella zou niet meer dan een gouverneur van deze provincie zijn, die staatkundig tot Irak behoort. De gehele bevolking van Koe weit heeft hierop fel gereageerd. Dadelijk ontstond grote beto gingen tegen de beweringen van Kassem en de hoofdstad van Koeweit veranderde in één groot militair kamp, vol zwaar tot de tanden bewapende militairen en politietroepen. Generaal Kassem is overigens in zijn omgeving niet bepaald ge liefd, en dadelijk na het bekend maken van zijn aanspraken, rea geerden andere staatshoofden. Twee belangrijke landen in de naaste omgeving, te weten Egypte en Soedie-Arabië, beloof den Koeweit alle hulp en steun wanneer het door Irak zou wor den aangevallen. Engeland, dat een verdrag met Koeweit heeft, wees op par. 4 van deze overeen komst, waarin de Britten sjeik Abdoella alle militaire en andere steun toezeggen. Generaal Kas sem zal zich nog wel bedenken voordat hij agressie tegen het kleine oliestaatje zal plegen. De traditionele Abraham ont brak niet op de. ver.jaa.rdag van Prins Bernhard. Leerlingen van het Station \oor Maalderij en Bakkerij in Wageningen hadden deze lekkernij speciaal voor deze dag gemaakt. De Prins stond erop, dat hij met de beide leerlin gen gefotografeerd werd. Ondanks de „wapenstilstand" die zij zelf hebben afgekondigd, hebben de Franse boerenleiders vrijdag in Marseille besloten heden versperringen te laten plaatsen in liet gebied rond Marseille. Ook vrijdag hebben de boeren weer betoogd tegen de land. bouwpolitiek van de regering. In diverse streken in het noor den en zuiden van Frankrijk blokkeerden zij de wegen met tractors. De Scheepvaartverenigingen Noord en Zuid en de transport arbeidersbonden van drie erken de vakbonden hebben vrijdag avond een gezamenlijk commu niqué uitgegeven, dat ook aan de havenarbeiders zal worden gezonden. „De wilde havenstaking: het bekende spelletje", aldus de aan hef van het communiqué, waar in verder o.m. wordt gezegd: „In het voorjaar is door overleg tus sen de erkende werknemersor ganisaties en de werkgevers een belangrijke verbetering bereikt door het invoeren van de vijf daagse werkweek in de havens. De bekende onverantwoordelijke elementen hebben dat met veel spijt aangezien en zich een paar maanden rustig moeten houden. Inmiddels is over de hele linie de spanning rond de lonen geste gen, De erkende vakorganisaties en de werkgevers hebben op dins dag 13 juni het overleg hervat om te bezien welke verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden in de haven mogelijk zijn. Zodra dit overleg gaande was. hebben de bovenbedoelde ele menten zich opgemaakt om bij voorbaat de vruchten daarvan aan zich te trekken. Gebruik makend van de gespannen sfeer, van toevallige teleurstellingen in extra verdiensten, van onberaden toezeggingen door enkele werk gevers, hebben zij wilde haven stakingen aan de gang gekregen. En natuurlijk hebben zij gauw gezorgd deze aan te wakkeren en zich er in te dringen. Maar wat er nu of latter bereikt zal te danken zijn aan het overleg tussen de erkende werknemers organisaties en de werkgevers. Dat overleg wordt door de sta- Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, heeft vrijdag in een vraag gesprek voor de televisie ge zegd, dat er „besprekingen" met de Sowjet-Unie over Berlijn zouden worden gehouden. Hij wilde echter geen rechtstreeks antwoord geven op de vraag of Amerika een officiële conferen tie zou voorstellen. Rusk zei dat aan Westelijke kant eensgezindheid over de Berlijnse kwestie bestaat. Hij acht het belangrijk, dat men niet in een impasse geraakt en elke mogelijkheid onderzoekt om te komen tot een aanvaard, bare vrede die verenigbaar is 'met de vitale belangen van Amerika. Op de vraag of Amerika be. reid is de Westelijke toegangs wegen tot West-Berlijn te ver dedigen, zei de minister: „Dit is één van de problemen waaraan aandacht moet worden geschon ken, ook bij de besprekingen met andere regeringen". Hij is van mening, dat „in een geval als dit" de Sowjet-Unie waar schijnlijk zal trachten „dubbel zinnige situaties te scheppen, omdat die moeilijker te behan. delen en aan het publiek te ver. klaren zijn". „Een dictator is gauw geneigd te denken, dat discussie tussen democratische regeringen zwak heid en gebrek aan eensgezind heid betekent", aldus Rusk. „Een misrekening op dit punt, het aannemen dat democratieën niet zullen doen wat zij zeggen, is inderdaad een bron van ge vaar. Het Westen moet zorgen, dat zulk een misrekening wordt vermeden". De minister herhaalde het Amerikaanse standpunt, dat de Westelijke landen in Berlijn zijn omdat zy daartoe het recht heb ben. Iemand anders kan geen eind aan dat recht maken of de veiligheid van West-Berlijn in gevaar brengen. Op de vraag wat hij dacht van de vastgelopen besprekingen in Genêve over een verbod van kernproeven, zei Rusk, dat hij „teleurgesteld maar niet ver rast" is over de Russische hou ding. De Sowjet.Unie wilde haar militaire geheimen liever niet prijs geven. king tijdelijk onmogelijk. Zoals bekend wordt immers tijdens een wilde staking nooit onderhan deld. Het enige dat de stakers kunnen bereiken is een leeg loonzakje. Laten verstandige havenarbeiders zich daarom niet van de wijs laten bréngen en de aanwyzingen volgen van de er kende vakorganisaties. Die aan wijzigen luiden voor dit mo. ment: Aan het werk", zo ein digt het communiqué. Engeland heeft een beroep gedaan op een aantal regerin gen, met inbegrip van alle lan den in het Midden-Ooster. waar mee het betrekkingen onder houdt. een matigende invloed op Irak uit té oefenen ter voorko ming van annexatie van Koe weit. In een officiële verklaring werd gezegd dat Engeland „nor male voorzorgsmaatregelen" had moeten nemen na het be. kend worden van Iraks plannen. Premier Tsjou en Lai van communistisch China heeft de emir van Koeweit gefeliciteerd met de afkondiging van de on. afhankelijkheid. Volgens Iraakse kranten heb ben alle Irakezen in Koeweit bijna 40.000 op grond van een decreet van de „raad van sjeiks" van Koeweit bevel ge kregen het land te verlaten. Alle verloven van de militai ren, die deel uitmaken van de 24ste Britse infanteriebrigade, zijn ingetrokken. Deze brigade, die de Britten „in reserve" hou den voor Koeweit, is in Kenja gelegerd. Op de hoofdwegen van Nairobi zijn aanwijzingen voor de troepen geplaatst. Zij zijn bedoeld voor de troepen, die uit De Portugese premier, dr. Sa- laza-r, heeft vrijdag op een bui tengewone zitting van het par lement verklaard dat Angola Portugees gebied is en dat Por tugal zijn huidige politiek zal voortzetten „ongeacht de moei lijkheden die wij op onze weg vinden, en de opofferingen die wij ons moeten getroosten om deze te overwinnen". De premier sprak over „de Portugese overzeese gebieden en de V. N.". Hij zei dat de on afhankelijkheid van deze gebie den zou leiden tot hun opneming in andere staten, d.w.z. tot het (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 31» ïerneuzen De door president Kennedy ingestelde commissie van onder zoek naar de Amerikaanse zee liedenstaking heeft medegedeeld, dat „voorwaardelijke" overeen stemming is bereikt tussen de nationale koopvaardijbond en twee groepen van rederijen. De gestelde voorwaarde is, dat de bereikte afspraak geen arbeids overeenkomst wordt zolang met twee andere vakbonden van zee. lieden geen overeenstemming is bereikt. De nationale koop. vaardijbond is de grootste van de stakende vakbonden. De commissie die was inge steld in het kader van even tuele toepassing van de Taft- Hartley-wet, op grond waarvan een „afkoelingsperiode" van 30 dagen zou kunnen worden ge last, zal maandag rapport aan president Kennedy uitbrengen. Oorspronkelijk had de commis sie vrijdag rapport van haar bevindingen moeten uitbrengen, doch zij heeft de onderhandelen de partijen nog drie dagen ex tra gelegenheid gegeven om het samen eens te worden. overdragen van hun soevereini teit aan die staten. „Ik moet zeggen dat wij niet als minder, waardig of minder bekwaam tot regeren kunnen worden be schouwd, noch als minder aan gewezen om een beschavende invloed uit te oefenen op de vol keren van verschillende rassen in onze overzeese provincies". Salazar leverde kritiek op de Amerikaanse politiek tegenover Afrika. Wanneer men Frank, rijk, België en Portugal in Afri ka verzwakt, vermindert men ook de defensiekracht in Euro pa. Ten aanzien van Angola zei hij nog dat er „niet de minste hopo" kan bestaan dat Portugal gehoor geeft aan de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin werd aangedrongen op staking van „onderdrukkingsmaatrege len" in Angola. De buitengewone vergadering van de nationale vergadering, waarop Salazar sprak, was be legd om de president, Americo Tomas, de grondwettelijke ver eiste toestemming te geven het land te verlaten voor zyn staatsbezoek aan Spanje in ok tober. Salazar zei nog dat de verkla ringen van officiële vertegen woordigers van de Verenigde Staten, in maart j.l., waarin kri tiek op het Portugese bestuur overzee werd geoefend, door bepaalde Afrikaanse landen wa_ ren opgevat als een soort aan. moediging van de terroristische actie in Angola. VERKEERSONGEVAL Gistermiddag omstreeks twaalf uur is op de Zuiderzeestraatweg te Oldebroek een- verkeersonge val gebeurd, waarbij de 50_jari- ge heer W. A. uit Utrecht om het leven is gekomen. De heer A., die per fiets ko. mende van de ElburgEperweg de Zuiderzeestraatweg wilde oversteken, kwam in botsing met een melkauto van de firma A. Schipper en Zn uit Leiden. De heer A., die met vakantie in Heerde verbleef, was op slag dood N liet binnenland komen en naar het vliegveld moeten. Washington heeft Irak laten weten, dat het erop vertrouwt dat Irak slechts „vreedzame middelen" zal gebruiken om het geschil met Koeweit te regelen, zo heeft het State Department vrijdag meegedeeld. Het ministerie ontkende dat de V. S. Engeland gewaar schuwd hebben voor een ophan den zijnde aanval van Iraakse troepen op Koeweit. Koeweit heeft de V. N. in New York een telegram gezon den, waarin het verzoekt lid te mogen worden van de volkeren organisatie, zo heeft een woord, voerder van de V. N. meegel deeld. Van de zijde van de V. N. is vernomen dat het verzoek van Koewei door de Veilig heidsraad behandeld zal worden. De bestrijding der kinderverlamming in de Verenigde Staten De raad ter bestrijding van de kinderverlamming van de Amerikaanse medische vereni ging heeft verklaard dat de door dr. Jonas Salk ontwikkelde ent stof tegen kinderverlamming by toepassing in de V. S. niet geheel afdoende is gebleken om deee ziekte tegen te gaan. De raad heeft de Amerikaanse ge neesheren daarom aanbevolen over te schakelen op het ge neesmiddel van dr. Albert Sabin tegen kinderverlamming, dat via de mond kan worden inge nomen. Het geneesmiddel van dr. Sa bin wordt in de Sowjet-Unie od uitgebreide schaal toegepast. De Amerikaanse raad ter bestrij ding van de kinderverlamming zegt dat het geneesmiddel ook kan worden ingenomen door personen, die reeds zijn ingeënt met de entstof van dr. Salk. Dr. Salk heeft onmiddellijk tegen het besluit van de raad geprotesteerd. Hij meent dat de raad hiermede „zijn bevoegd, heid verre heeft overschreden". Dr. Salk verklaarde verder dat het publiek „moeilijk begrip voor het raadsbesluit zal kun nen opbrengen en dat het de dokters en anderen, die met het volkswelzijn te maken heb ben, moeilijk zal vallen het uit te voeren". Voedseldropping voor bergbeklimmers in Nieuw-Guinea mislukt Na een mislukte poging op donderdag zal vandaag opnieuw geprobeerd worden per vliegtuig voedsel neer te laten voor de zes Nieuw-Zeelandse bergbeklim mers die een aanval doen op de Carstensztop in Nieuw-Guinea. Als de tweede paging ook mis lukt, zullen de bergbeklimmers, die nu ergens bij de sneeuwgrens verblijven, zich in een precaire positie bevinden. Het is reeds, dagenlang slecht weer boven het centrale bergland. Bij de eer ste poging om voedsel neer le laten slaagde men er niet in de groep te vinden. Men kan zicli niet vaak „droppings" veroor loven aangezien deze 3000 gul den per keer kosten. Nadat het oorspronkelijke plan voor de bergbeklimming was gewijzigd en de zes bergbeklim mers uit Wamena in de Baliem- vallei naar de Ilagavlakte waren getrokken om vandaar de aan val te beginnen, viel de radio installatie uit. Het afgesproken schema voor noodgevallen was daardoor nutteloos geworden. Wel is van zendelingen verno men dat de groep reeds uit Ilaga was vertrokken. Inmiddels ziin uit Wamena drie Australische bergbeklim mers met twintig dragers uit het gebied van de Wisselmeren vertrokken voor de beklimming van de 4750 meter hoge met sneeuw bedekte Wilhelminatop. Voor het eerst zal men proberen de top van de noordzijde uit te benaderen. Een week geleden was deze groep, onder leiding van de Australiër Rayner, na zes dagen lopen onverrichter- zake in Wamena teruggekeerd omdat de dragers uit de Baliem- vallei niet gewend waren rijst en voeding uit blik te eten. (Adv.) BINNENVER1NGBED het beste bed ooit gemaakt i SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector ffifkct fabrieken Zevenbergen WARM EN ZONNIG Het weer boven het vasteland van Europa wordt beheerst door een hogedrukgebied waarvan het centrum boven Noord-Duitsland ligt. Als gevolg van de intensie ve en langdurige zonnestraling ZATERDAG 1 JULI v.m. Breskens 3.40 Terneuzen 4.15 Hansweert 4.55 Walsoorden 5.05 n.m. 3.59 4.34 5.14 5.24 ZON op Juli. 1 4.24 2 4.24 3 4.25 onder MAAN op ondei 21.03 23.05 21.03 23.36 21.02 8.06 9.25 10.44 wordt de hierin aanwezige lucht voortdurend verder verwarmd. In vrijwel het gehele land liepen de middagtemperaturen tot 28 a 30 graden op. Nog warmer werd het in Frank rijk. waar maxima van 30 tot 35 graden werden gemeten. Ook in de hogere niveaus is de lucht warm en deze heeft daardoor een stabiele opbouw, er kwamen dan ook geen onweersbuien tot ont wikkeling. In de luehtdrukverde- ling komt weinig verandering, zodat het droge en zonnige weer blijft voortduren .terwijl de tem peraturen tot nog hogere waar den zullen stijgen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Zeer warm Droog, zonnig en zeer warm, -Weinig wind

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1