UIT DE PROVINCIE r VAN Voorstel tot nieuw Amerikaans orgaan voor ontwapening Gemeenteraad van Terneuzen Eric de Noorman De laatste slag R I AGENDA MEDEDELING Zaterdag gesloten „Oranj Vakantie Weer v< fi opiLvgeerrren°op Ds^vfn vrïjetijdsverf kwaliteitsverf Choïera-epiaemie wijziging dienstuitvoering TELEFOONDISTRICT BREDA een en Aann. mij*. Pilchards Unox Tom* Adv.! BIERVLIET. Gouden Echtvereniging-, Het echtpaar J. Faas—Leen- houts vierde gisteren haar gou den huwelijksieest. Het gehele marktplein was met vlaggen versierd en velen, kwa men de heer 1- aas en zijn echtge note, cue vroegei een café expioi- leercien en in Biervliet en omlig gende ^gemeenten een algemene .iekendi.eid verwierven, met deze heugjejijke dag gelukwensen. Ook üuigeiiiceaier Kostense en zijn êbntgenote gaven des voor- middags olijk van hun belangstel ling. het mooiste geschenk, dat op dezet$iag 'let gouden echtpaar ontvingen, zal wel geweest zijn het gelijktijdig in de ouderlijke woning aanwezig zijn van al nun elders in Nederland wonende kin deren en kleinkinderen. SAS VAN GENT Tweede dag Sasse Sportweek £>c hoolz vvein wedstrijden. Onder zeer grote belangstelling zowel van de zijde der leerlingen dei diverse scholen als van de ouderen, hebben gisteren tijdens de Sasse sportweeK de jaarlijkse ■Schoolzwemwedstrijden plaats ge had, georganiseerd door de Sasse Zwem- en rolociuo „De Bruinvis." Lu inzet van deze wedstrijden v. as- de scnoolwisselbeker. Uiteindelijk is deze overgegaan uit llanoen van de jongens van de openoare lagere school, naai de leerlingen van de K. K. meis jesschool „St. Michael", die dit jaar 'de wisseibeker met 99 pun ten veroverden. De verdere uitslag is als volgt: 2.J Open Dare lagere school jon ge® Sas van Gent 84*4 pnt; 3. R? jongensschool „St. Aloïsi- us" Sas van Gent 59 pnt; 4. Open bare lagere school meisjes Sas vag,Gent 55V2 pnt; 5. R. K. meis jesschool „St. Joseph" Westdor- pe 211» p.it en 6. R. K. jonges- oc.iool „oi. Joseph" Westdorpe 9 pnt. Waterpolocompetitie De BruinvisGauze. Tussen de nummers van de school wedstrijden door had voor de waterpolocompetitie de ont moeting ,,De Bruinvis"„Ganze" die eindigde met een 61 .vinning van „De Bruinvis." plaats, die otffS-wmni IJZENDIJKE 1 Oiner de Paepe dient reeds jjj drie generaties. Dezer dagen was het feest op de boerderij van de familie De Dobneiaere nabij de Belgische grens. Het ,was n.l. 40 jaren ge leden dat de arbeider en paarde- krjécht Omer de Paepe als zoda nig in dienst trad bij de land- btmwei Albric de Doboelaere. Toen deze de hofstede verliet bleef hij bij diens zoon Marcel en ook deze diende hij tot weer de zoon Frans de Dobbelaere het tiecfi-ijj van zijn vader overnam. Ook deze derde generatie blijtt De Paepe dienen, want hij is met de familie, het bedrijf en de paar den vergroeid. Dat hij bij de familie De Dob- jbejaere wordt gewaardeerd bleek duidelijk bij dit 40-jarig dienstverband, want er was feest op de boerderij en behalve een mooi geschenk .van de familie De Dohbeiaere, was ook de voor zitter van de afdeling van de N G B aanwezig om namens het hoofdbestuur het gestuigschrift voor 40 jaren trouwe dienst uit te reiken. Namens de afdeling werd de jubilaris een enveloppe met in houd overhandigd. De heer De Paepe is 63 jaar oud en hoopt dat hij nog tal van jaren bij de .familie De Dobbe laere in dienst kan blijven, want hij. is geheel in de familie De öóWlaere opgenomen en zijn liefde voor het bedrijf en de paarden is zeer groot. «SL' ZAAMSLAG Doctoraal examen wis- i n natuurkunde. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde onze oud- dorpsgehoot de heer C. Steen- dijk, thans wonende te Amster dam, voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde. Houten schuur ingestort. Gistel morgen omstreeks 9 uur stortte een in de Zaagstraat staande met pannen bedekte houten schuur van ouderdom zo danig ineen, dat het nog resteren- de burgemeester door gemeente wei kneuen verder werd gesloopt. VRIJDAG 30 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „G-1. Blues". ZATERDAG 1 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „G. I. Blues". Concertgebouw. 8 utirr „De laatste stormloop". Bethel, 7 uur: Jaarverga dering „Hulp in Nood". ZAAMSLAG: Start om 2.30 uur: Oriantatierit voor auto's, motoren en bromfietsen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Nonnen voor 'i. vuür- peleton". fJPUI: Terrein Spui. 4 uur: Spui 1Sluiskil 1. President Kennedy heeft het congres donderdag een wetsont werp gezonden dat voorziet in de oprichting van een ontwape ningsbureau, belast met de ver antwoordelijkheid voor alle Amerikaanse activiteit op het gebied van de ontwapening. Dit bureau moet in de plaats komen van de sedert vorig jaar bestaande dienst voor de ontwa^ pening van het ministerie van "Moeder van pater klaagt overste aan ^>e moeder van de onlangs uit de „Sociëteit der Afrikaanse mis siën" verwijderde pater F. van der Zee uit Maastricht heeft een klacht ingediend tegen de over ste van het klooster te Cadier en Keer, pater J. Vaes. Deze was indertijd overste van het kloos ter te Aalbeek. Zij beschuldigt hem van het uitlokken van we den-echtelijke vrijheidsberoving omdat hij destijds de opdracht zou hebben gegeven tot de haars inziens ongemotiveerde over brenging van haar zoon naar de ■verpleeginrichting „Huize Pa dua" in Boekei. De overste heeft in oktober I?5t telefonisch aan de verpleeg inrichting verzocht pater Van der Zee uit Aalbeek weg te ha- len wegens diens overspannen toestand, die volgens de kloos- overste een snel ingrijpen met behandeling en verpleging ge wénst maakte. One verpleegbroeders van „.Huize Padua" zijn, zoals ge meld. door de rechtbank te Jffiaastricht veroordeeld tot voor waardelijke gevangenis- en hech- temsstraffen, omdat zij geen machtiging hadden voor de over brenging In Lucknow, de hoofdstad van de Indiase staat Oettar Pradesj, as «ceen cholera-epidemie uitge- .foroken, die in twee dagen tijd al 150 doden heeft geëist. Er zijn area 500 ziektegevallen gecon- rtateerd. De kwestie-Koeweit Het gezaghebbende blad „Al Achram" uit Cairo meidt dat Iraakse strijdkrachten woensdag zijn opgerukt naar de grens van het sjeikdom Koeweit. Het Wad meldt in officiële kringen in de hoofdstad van de Verenigde Arabische Republiek gehoord te hebben dat twee vol ledig bewapende en uitgeruste brigades naar de grens zijn op getrokken. LANDBOUWHANGAR UITGEBRAND In de Stooppolder te Strijen- Sas is woensdagmiddag om streeks half vijf een landbouw- hangar van de N.V. Dordtse- Landbouwonderneming in de as gelegd. Er gingen onder meer 20.000 aardappelkistjes met een waarde van 2,per stuk en enkele landbouwmachines verlo ren. De schade, die door deze brand is aangericht, wordt ge schat op meer dan 100.000, De zeeman J. L. nog niet gevonden Meer dan honderd politieagen ten hebben woensdagavond een moeilijk toegankelijk bos- en weidegebied ten zuiden van Hamburg doorzocht bij hun po gingen de 28-jarige Nederlandse zeeman J. L. te arresteren. Zo als gemeld, heeft L., samen met de reeds aangehouden K. W. vo rige week vrijdag een overval gepleegd op een juwelierswinkel in Hamburg en daarbij een 58- jarige zakenman doodgeschoten De Hamburgse politie heeft woensdag tweemaal van ïnwo ners van de stad gehoord dat L. gezien was, maar ook de daarop ingezette speuracties hadden geen resultaat. Buitenlandse Zaken. Het nieuwe orgaan zal meer zelfstandigheid hebben. De volledige naam van dit or gaan dient, aldus het wetsont werp, als volgt te luiden: Het ontwapeningsbureau van- de Ver. Staten voor wereldvrede en vei ligheid. Het zal de volgende ta kers moeten hebben: Onderzoek ten behoeve van het vaststellen van het ontwapeningsbeleid en de methoden tot het handhaven van de vrede in een ontwapen de wereld, het opstellen van aanbevelingen voor het beleid ten behoeve van de president, de minister van Buitenlandse Za ken en het congres. Hieronder valt ook de studie van de econo mische en politieke gevolgen van ontwapening. Het desbetreffende wetsont werp is opgesteld onder leiding van het huidige hoofd van de dienst voor ontwapening, Mc- Cloy. Naar verluidde, zal Me- Clov niet de directeur van het op te richten bureau worden. Ambtenaren verwachten dat de begroting voor het bureau in het eerste jaar zes tot zeven mil joen dollar zal moeten bedragen. Thans wordt 800.000 dollar uitr gegeven voor de dienst voor de ontwapening van het mniisterie' vqn Buitenlandse Zaken. EENDENBORDEN: Thans is gebleken, dat het „eendenverkeersbord'' te Delft dat het verkeer waarschuwt Vocf overstekende eenden, op initia tief van de gemeentedienst van openbare werken is geplaatst.- 'Het is geen officieel verkeers bord, doch de dienst heeft er een aantal laten vervaardigen om de levens van de eenden te beveili gen en tevens de verkeersveilig heid te dienen. De borden/ zullen nu ook wor den geplaatst op andere punten in de gemeente, waar geregeld eenden oversteken. Vóór de raadsvergadering, die gisteravond werd gehouden, wijdde de Voorzitter, burgemees ter H. Rijpstra, zijn aandacht aan de 50e verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard. De voor zitter memoreerde 8 september 1936, de datum waarop werd be kend gemaakt, dat een onbeken de Duitse prins werd opgeno men in het Huis van Oranje en kwam om één der meest voor aanstaande posities te midden van ons volk in te nemen. In de afgelopen jaren is deze onbekende prins dicht tot ons volk gekomen, aldus de voorzit ter. Hij verwierf zich daarbij veel sympathie. In de moeilijge jaren van de oorlog toonde hij zich bereid de allerbeste krachten voor de be vrijding van het nieuwe vader land in te zetten. Na de oorlog bezocht hij als ambassadeur voor onze economische belangen vele landen, en het is bekend hoeveel hij daarin kon bereiken voor de industriële- en verdere ontwikkeling van Nederland. „Mij overtuigd wetende in uw aller geest te handelen, heb ik hedenmorgen namens de ge meente Terneuzen telegrafisch aé gelukwensen aan de Prins doen toekomen", zo besloot de voorzitter. De notulen van de vergade ring van 20 april 1.1. werden zon der op- of aanmerkingen goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken was het besluit van B. W. d.d. 30 mei 1.1. tot naamgeving aan een tweetal straten. De heer Fijn van Draat vroeg of hieraan namen van bekende Nederlanders konden worden gegeven in plaats van buiten landse geleerden. De voorzitter antwoordde hierop dat men over een lijstje met namen beschikte en „wij hebben gemeend de buitenland se gasten vóór te moeten laten gaan". Zonder opmerkingen of stem ming werden het voorstel van B. W. aangenomen tot aan koop van het perceel Dekker straat 47, het voorstel tot ver koop van een perceel grond op het gemeentelijke industrieter rein a'an de heer A. G. v. d. (Adv.) Dfc bosbranden op Newfoundland De bosbranden die de laatste weken in verschillende delen van Newfoundlaan zijn voorge komen, zijn uitgewoed. De blus sers hadden in de afgelopen 2 dagen de hulp) van de regen. Mét ingang van 1 JULI a.s. zullen het telefoondigtricls- bureel te Breda. Oude Vest 4, alsmede de kantoren van de technische dienst te Roosendaal, Bergen op Zoom, Goes.. Middelburg, Oostburg. Terneuzen en Zierikzee op zijn. 's-Zaterdags kunnen op het telefoonnurqmer 004 (admi nistratie) geen inlichtingen worden ingewonnen. Incident met Oostduitse voikspolitie Van de zijde der Westberlijnse douane is meegedeeld dat vijf bewapende Oostduitse politie mannen woensdag ongeveer 40 meter op Westberlijns gebied zijn doorgedrongen. Na zich meester te hebben gemaakt van twee rijwielen van Westberlijnse douanebeambten verdwenen zij weer over de grens. De twee' betrokken douanebe ambten voerden een normale patrouille uit in het beboste grensdistrict Suandau. Plotse ling zagen zij dat zes Oostduit se politiemannen zich op West berlijns grondgebied bevonden. De Oostduitsers trokken zich aanvankelijk terug, doch later trokken vijf hunner, met de ma chinepistolen in de aanslag, op nieuw de grens ever. Daarop trokken de twee West berlijnse douanebeambten zich terug, waarbij zij hun rijwielen achterlieten. De Oostduitsers keerden daarop, met medene ming van de rijwielen, weer naai hun gebied terug. Honderden doden Japan (Adv.)., in Gevreesd wordt dat in Japan meer dan vierhonderd mensen het leven hebben verloren ten gevolge van het noodweer en de overstromingen van de afgelo pen vijf dagen. Donderdagochtend waren 222 lijken geïdentificeerd. Ongeveer 190 mensen zijn als vermist op gegeven. Het aantal gewonden is ongeveer 250. Duizenden woningen zijn vol komen verwoest. Bij één enkele grondverschui ving kwamen 26 mensen om het leven, terwijl twintig nog wor den vermist. 32 huizen werden vernield De overstromingen hebben zich van Zuid-West-Japan naar het gebied van Tokio en centraal Japan uitgebreid. In Yokohama, ten zuiden van Tokio, werden acht mensen door een grondver schuiving bedolven. Er ontstond een ontwrichting van de dienst op het Tokiose vliegveld Hane- da. Zes internationale vliegtui gen moesten naar de Ameri kaanse Juchtbasis Misewa in Noord-Japan doorvliegen, waar 300 passagiers gestrand zijn. Opschudding in Curacaos politiebureau Dezer dagen ontstond plotse ling 'n hevige opschudding rond het hoofdbureau van politie, waarin zich de zeven Venezo laanse gevangenen bevinden. Allerlei geruchten deden dan ook direct de ronde. Nader bleek echter, dat één van de mariniers, die met de bewaking van de ge vangenen zijn belast een schot had gelost. Een collega van hem kreeg slechts een schampschot. Wege en tot verkoop van eer» perceel grond aan de Oranje straat aan de heer A. de Jong Enige discussie ontspon zich rond het voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan in on derdelen „Zuid-West" met wij zigingen van het plan „Zuitf'. De heer Van Langevelde vroeg of in het plan opgenomen is de woningen te bouwen met platte of met schuine daken. De heer De Vos antwoordde hierop dat alleen de goothoagte is aangegeven. De heer Waverijn zei: „Dit im pliceert toch niet dat er geen. kleine bejaarden-woningen mo gen worden gebouwd?" De wethouder van Openleare Werken, de heer De Vos. zei dat dit wél het geval was; daar er geen abnormaal kleine wonin gen worden gebouwd. Later zei spreker nog, dat hij het betwijfelde of bejaarden- woningen in dit plan wel op hun plaats zullen zijn. Hij zag liever deze type woningen over de sta.l verspreid, maar dan altijd dicht bij de diverse verzorgingscentra. Spreker merkte verder 00 dat," nu het plan ter goedkeuring gereed ligt, bepaalde wensen naar voren komen. Dit plan moet goedgekeurd worden, zo meende spreker, want wij ko men in tijdnood als dit niet ge beurt, omdat wij geen grond be schikbaar hebben. Dat betekent echter niet, dat, als later het als plan voorgeldgd wordt, er geen kleine wijzigingen meer in aan gebracht zullen kunnen worden. •De heer Weterings was van mening, dat dan het gehele plan weer veranderd zou moeten worden, want het bleek dat de stedebouwkundige Gouwetor het nog niet helemaal eens is met de architect Gouwetor, die voor de woningbouwvereniging werkt. Na nogmaals een geruststel ling van de wethouder van Openbare Werken te hebben ontvangen en van de voorzitter de stellige toezegging dat er al tijd een deur openbleef voor verdere besprekingen, werd het voorstel aangenomen. Het voorstel tot verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der L. D.-wet 1920 t.b.v. het be stuur voor de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te Sluis kil werd goedgekeurd, evenals een gelijkluidend voorstel t.b.v. het bestuur der R. K. Jongens school „St. Willibrord". Ook de wijziging van de be groting van de gemeente en gemeentelijke dienst voor Maat schappelijke Zorg, dienstjaar 1960. werd zonder meer aange nomen. Bij de rondvraag was het mevr. DoomsO.rtelee, die pro testeerde tegen de verhoging der tarieven van Terneuzense be grafenisondernemingen en het feit, dat deze ondernemingen weigeren een overledene naar zijn laatste rustplaats te dragen. Spreekster noemde dit dicta toriaal en meende dat het ge meentebestuur deze zaak in handen zal moeten nemen als daarin niet spoedig verandering komt. Verschillende sprekers sloten zich, zij het in minder felle be woordingen, hierbij aan. De heer Waverijn vroeg de voorzitter het gerucht tegen te spreken als zou B. W. ait heb ben goedgekeurd. De heer Huijbrecht zei dat de prijzen, nu wel erg hoog zijn. H'j zei niets te voelen voor een rao- I nopoliepositie van Terneuzense begrafenisondernemingen. Hij vreesde dat het zou kunnen voorkomen dat iemand op afbe taling zou moeten worden be graven. De voorzitter antwoordde hier op dat één dér betrokkenen het gemeentebestuur op de hoogte heeft gesteld van de verhogin gen der prijzen, maar dat dit niet wil zeggen dat de gemeente hiermee gemoeid is. Hij zegde toe dat een en ander met de be grafenisondernemingen zal wor den besproken. Op de vraag van de heer Hol hoe het met de verbouwings plannen der openb. Ulo-school staat, antwoordde de voorzitter dat deze spoedig kunnen wor den uitgevoerd. De heer Fijn van Draat ver wonderde zich er over dat er aan het zwembad niet gewerkt wordt. Wethouder De Vos antwoord de dat er vertraging was ont staan in de levering van de hei palen, maar er is bericht ont vangen dat op 4 juli a.s. defini tief zal begonnen worden. Hetzelfde raadslid vroeg ook of er om het zwembad voorzie ningen worden getroffen voor een speelwei en verdere aan plant. De voorzitter zei dat dit een moeilijke kwestie is, die in den brede en met assistentie van een landschaparchitect zal worden bekeken. Binnenkirt zal 'n voor stel dienaangaande de raad te behandelen krijgen, zo besloot de voorzitter. „We zullen ze in ieder geval waarschuwen", zegt Eric fronsend. „Misschien mogen we dan nog een paar graantjes meepikken ook", zegt Svein Langtand met 'n smekkende grijns. „Ik ruik ineens" allerlei heerlijks." Diep bassend komen hen uit het duister een paar enorme hofhon den tegemoet, als ze luid roepend het boerenerf betreden. De luidruchtigheid verstomt wat daarbinnen en een hoekige gestal te verschijnt in de deur. „Moede reizigers verzoeken om onderdak", roept Eric de boer toe, terwijl Svein de honden met zijn stok op een afstand houdt. „Laat eens kijken, wie je bent", antwoordt de boer en begeleid door ..grommende honden treden Eric en zijn twee makkers op de hoeven toe. „Ge speelt met uw leven", zegt de Noorman hoofdschuddend, „de Hunnen ^werven hier rond." De boef, die een beetje wankel op zijn bejien staat, merkt Eric op. Hij kijkt éen voor éen aandachtig aan en grijnst dan. „Bè-je mal, kerel, hief niet hoor... Nou, kwaad volk bèn-jjullie zeker niet, anders hadden riiijn honden je wel ver- ook... We hebben een fijne brui loft met z'n allen." Een walm van bier en eten slaat hen tegemoet als ze de hall betre den on talloze paren ogen kijken hen nieuwsgierig aan. „We hebben twee verbrande hoeven gezien", zegt de Noorman, maar zijn woorden gaan verloren in een hartelijk gebrul. „Hunnen komen hier niet hoor", seheurd. Kom noil' maarJbinnetH schreeuwt er een, „wfat valt hier nu te halen?" „Zogezegd nog genoeg", gromt Svein Langtand, begerig langs de welgevulde tafels loerend. Gretig .grijpt hij een hem toege stoken kroes gerstenat en de Noorman zucht gelaten. Want met Axeschijnt hij de enige te zijn, die beseft, dat deze vrolijke bruiloft wel eens minder feestelijk zou kunnen eindigen...... NEDERLANDS ELFTAL DEFINITIEF TEGEN DENEMARKEN EN ZWITSERLAND Het Nederlands elftal zal in het seizoen 1961/62 definitief tegen Denemarken en Zwitser land uitkomen. Op woensdag 26 september 1962 wordt in Kopen hagen tegen Denemarken ge speeld en op I zondag 11 novem ber 1962 volgt in Nederland de wedstrijd Nederland-Zwitser- land. RO VOO Wim van Est alperneen klasst de 38ste naar d> Door een fraaie in de étappe van Straatsburg heeft een enorme sprong de algemene rangsc „ereburger" van St staat nu zevende m terstand van nog nuten op Anquetil, zijn gele trui met dedigde. De zeer actieve reeds vroeg ontsnap schap van de Fran Bergaud, de Belg en Lach (P.N.O-), bouwden een voorspr vier tot vijf minutei de beklimming van M< t' dankbaarheid wij op 4 juli de dag denken dat onze Groot- en Overgrootc A. NAEYE en C. NAEYE-VAN OO 60 jaar zijn getrouwe Kinderen, Kleii Achterkleinkind! Axel, 30 juni 1961. Bospitaalstraat 10 Gedegenheid tot gelu sen tot 18.00 uur. TERNEU ZEN GEFLOTEN van 3 tl A. VAN DAD P. LE THEY GEVRAAGD vo Schriftelijke soil: Weg naar R Wen G< Een ver HANi voor ANNO 1861 - 1 Alléénverkoop 159 gram De He lichte 1 Mik fijne Zalr he» 1 pak beste P 1 pak The rJ 1 pakje fijne C bij 1 pak SU ASEISESTRAAT

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2